/ Language: Polski / Genre:love_contemporary,

Cienie przeszłości

Marion Lennox

Christy nagle opuściła Anglię i zjawiła się u brata w Australii, aby raz na zawsze uciec przed wspomnieniem nieszczęśliwej miłości do Adama, który okazał się żonatym mężczyzną. I tu, niemal na końcu świata, ponownie go spotyka! Czy znowu będzie musiała uciekać?

Marion Lennox

Cienie przeszłości

Legacy Of Shadows

Tłumaczyła: Bogna Król

ROZDZIAŁ PIERWSZY

– Na świecie są tysiące lekarzy, Richardzie. Czy koniecznie musiałeś wybrać Adama McCormacka?

– Oparta o zastawioną lekami ladę Christy ze zgrozą patrzyła na brata.

Doktor Blair uśmiechnął się. Wciąż nie mógł się przyzwyczaić, że ta dziewczyna o szeroko rozstawionych, błękitnych oczach otoczonych miriadą piegów jest już dojrzałą kobietą. I na dodatek świetną farmaceutką.

– Pozostali są w tym tygodniu potwornie zajęci – zażartował.

Christy zacisnęła dłonie ukryte głęboko w kieszeniach białego fartucha. Oczywiście, ma większe zmartwienia niż niechęć siostry do przyszłego partnera wspólnej praktyki lekarskiej, pomyślała, i oszołomiona pokręciła głową. To niemożliwe! Adam McCormack! Adam…

Richard przestał się uśmiechać i westchnął.

– Christy, wiem, że nie wyszło ci z Adamem. Ale na litość boską, to było wieki temu. On cię pewnie nawet nie pamięta, byłaś wówczas jeszcze prawie dzieckiem.

– Miałam dwadzieścia jeden lat. – Zacisnęła powieki. – Nie byłam żadnym dzieckiem. A poza tym, nieważne, czy on mnie pamięta, wystarczy, że ja nie mogę zapomnieć.

Pamiętała go aż za dobrze. To było pięć lat temu, w czasie ferii akademickich. Adam McCormack przyjechał razem z Richardem na tydzień wakacji i, kiedy Christy także pojawiła się w domu, zarówno Richard jak i matka nalegali, by była miła dla gościa. Adam McCormack przeszedł właśnie trudne chwile, mówili. Cóż, starała się, teraz jednak samo wspomnienie o tym napawało ją zgrozą.

– On mi nawet nie napomknął… – wyszeptała, czerwieniąc się.

– O czym? Że jest żonaty? – Richard zirytowany pokręcił głową. – Pewnie myślał, że wiesz. Zresztą, któż mógł przewidzieć, że tak się wygłupisz. – Wzruszył ramionami. – Adam był zbyt pochłonięty swoją osobistą tragedią, aby zwracać uwagę, że mu się narzucasz.

– Wcale się nie narzucałam! Chcieliście, abym była miła…

– Właśnie, że tak – powiedział zdecydowanie i znowu uśmiechnął się. – Myślę, że dobrze mu to zrobiło. No, a pięć lat to dosyć, by zapomnieć o cielęcej miłości siostry przyjaciela.

Rumieńce Christy przybrały na sile. Wtedy także wydawało mu się to zabawne. Bez wątpienia bawiło też Adama. Ale nikt nie mógł wiedzieć, czym to było dla niej.

– Słuchaj, Christy – ciągnął nieubłaganie – przecież ja nie mam wyboru. Kate lada dzień urodzi i nie może już leczyć. A szpital, przychodnia i dom opieki w Corrook powinny mieć obsadę trzech lekarzy, a nie jednego! To jest przymusowa sytuacja. Propozycja Adama spadła jak z nieba. Napisał do mnie, pytając, czy nie znam jakiegoś miejsca. Okazało się, że prowincjonalna praktyka w Australii wcale go nie przeraża. Wczoraj zadzwoniłem do niego, a on obiecał, że przyleci najpóźniej w niedzielę. I mam do ciebie prośbę…

– Czego chcesz? – Poprawiła niesforne kędzierzawe włosy, odgarniając za uszy długie blond pasma. Zdjęła fartuch i powiesiła za drzwiami. Była gotowa stawić bratu czoło.

– Adam przylatuje do Melbourne w niedzielę o drugiej. Pomyślałem, że skoro nie pracujesz…

– Nie! – Walnęła pięścią w kontuar, aż zadzwoniło. – Nie możesz tego ode mnie żądać! Jeśli jest ci potrzebny, to sam go przywieź.

– Przecież ja nie mogę – usiłował odwołać się do jej rozsądku – we dwoje z Kate jesteśmy jedynymi lekarzami. Jeśli ona będzie rodzić… – Zmarszczył czoło zatroskany. – Czemu, do diabła, Kate nie zgodziła się wyjechać do Melbourne, do rodziców? Zaopiekowaliby się nią.

Christy pokręciła głową.

– Kate twierdzi, że ma jeszcze przynajmniej dwa tygodnie. Według jej teorii pierworodne dzieci nigdy nie pojawiają się w terminie.

– Wiemy oboje, że ona po prostu chce w to wierzyć. – Richard wcisnął ręce do kieszeni gestem do złudzenia przypominającym Christy. Między rodzeństwem nie było fizycznego podobieństwa. A jednak w nieuchwytny sposób byli do siebie podobni. Spojrzał jej w oczy i wiedział, że się zgodzi. Była do Kate bardzo przywiązana. Prawie tak mocno jak on.

– Ale… spotkać się z Adamem – jęknęła. – Ja nie chcę go widzieć. Nigdy w życiu! Nie możesz mnie o to prosić…

– Znowu się kłócicie? – Christy odwróciła się. Kate stojąc w progu obserwowała rodzeństwo. – Do czego on cię usiłuje zmusić tym razem?

Christy westchnęła. Kate wyglądała na jeszcze bardziej zmęczoną od męża. Wielki brzuch przytłaczał ją. Odchylała się do tyłu, opierając ręce na lędźwiach, by zachować równowagę. Richard miał rację, poród może nastąpić w każdej chwili. Jeśli nie zgodzi się pojechać na lotnisko, Richarda nie będzie w Corrook ponad osiem godzin. To długo, a Christy ani myślała zostawać przymusową położną. Studia farmaceutyczne to jednak za mało!

– Richard chce, abym odebrała doktora McCormacka w niedzielę – rzuciła krótko.

– A nie możesz? – Uśmiech Kate zbladł. Spojrzała na męża i spoważniała. – Richard, w takim razie ty musisz jechać, jakoś… dam sobie radę…

Christy uniosła dłonie, poddając się.

– Kate, wiesz doskonale, że najbardziej prawdopodobny nagły przypadek w naszej dolinie w najbliższą niedzielę to… twój pierworodny. I nie wydaje mi się, abyś mogła przyjąć ten poród.

– Och, kobiety robiły już nie takie rzeczy. – Uśmiechnęła się. – Co nie znaczy, że palę się, aby to sprawdzić.

Christy znowu westchnęła.

– W porządku, Richard, wygrałeś. Przywiozę ci tego twojego drogocennego partnera. Ale ostrzegam, że jeśli to ten sam facet, którego pamiętam, to będziecie musieli poszukać sobie innego aptekarza w Corrook. I to szybko! To zbyt małe miasteczko, aby pomieścić nas oboje.

ROZDZIAŁ DRUGI

Do lotniska pozostało zaledwie kilka mil. Mały czerwony samochód Christy pokonywał drogę z łatwością. Zwolniła. Jeszcze tego brakowało, by przyjechała zbyt wcześnie. Adam McCormack… Jednym z powodów jej emigracji z Anglii było właśnie to, że nigdy więcej nie chciała go spotkać – nawet przypadkiem. To dlatego dołączyła do brata w Australii. Tysiące mil od domu. A teraz znów mieli się zobaczyć. Ból, który tkwił w niej od pięciu lat, nasilił się.

Czy on pamięta? Wątpliwe, pomyślała gorzko. Przecież była dla niego tylko wakacyjną przygodą. Zabawką, którą można się nacieszyć, a później odłożyć na półkę. A dla niej? Dla niej spotkanie z Adamem było jak odsłonięcie kurtyny, odkrycie nieznanych horyzontów. Nigdy wcześniej nie spotkała kogoś takiego. Później wszystkich mierzyła już jego miarą, ale nikt nie dorastał mu nawet do pięt.

Zagryzła wargi. Czyżby to wszystko było jedynie wytworem dziewczęcej wyobraźni? Może teraz zdoła spojrzeć na niego inaczej. Ot, przyjaciel brata. Nic specjalnego.

Ale sama w to nie wierzyła. Huk silników lądującego samolotu sprawił, że spojrzała w górę. Wielki odrzutowiec British Airways przeleciał nad drogą w stronę lotniska Tullamarine. Zerknęła na zegarek. Równo druga. To ten samolot.

Po chwili stała w tłumie otaczającym wyjście z odprawy celnej. Wokół niej słychać było powitania, machano rękami, ludzie obejmowali się i całowali. Ciągle ktoś ją potrącał, ale ani przez moment nie odrywała wzroku od drzwi. Dostrzegła go, gdy tylko się pojawił. I natychmiast wszystkie jej nadzieje na spokój legły w gruzach. To był ten sam Adam. Wysoki, mocno zbudowany, ubrany w tweedowy garnitur, nie pasujący do tutejszego klimatu. Ale on nigdy nie wygląda niestosownie, pomyślała. Gdyby nawet pojawił się na balu w płetwach i masce, prawdopodobnie wszyscy wokół poczuliby się zażenowani, że nie ubrali się tak samo. Było widać, że jest urodzonym przywódcą. Zielone oczy chłodno, ale z pewną niecierpliwością przeszukiwały tłum. Długie, szczupłe palce odgarniały włosy koloru piasku.

Czemu tu przyjechał? Christy zastanawiała się nad tym chyba już po raz setny. Czemu tak nagle porzucił Anglię? Świetnie prosperujący ginekolog, z praktyką w centrum Londynu. Posada internisty w Corrook z trudem mogła się z tym równać. Przynajmniej przyda się na coś, pomyślała. Richard zamartwia się ciążą Kate. Wspomnienie brata wyrwało ją z bezruchu. Niechętnie przepchnęła się przez tłumek oczekujących.

– Doktorze McCormack – zawołała cicho. A później, ponieważ nie dosłyszał, głośniej: – Adam?

Odwrócił się gwałtownie. Chłodne oczy uważnie spoglądały na dziewczynę.

– Nie przypominam sobie… – zaczął, ale zaraz rozpromienił się. – Christy! – powiedział miękko.

Serce w niej zamarło. To był ten sam uśmiech.

I reagowała nań tak samo jak pięć lat temu. Świat wokół zastygł w bezruchu, jak gdyby otoczyła ich niewidzialna opończa. Ogarnęła ją panika. Nie tak to miało wyglądać. Nie tak to zaplanowała. Być może to jest ten sam Adam, ale… to nie ta sama Christy go wita. Nie jest już bez pamięci zakochaną studentką. Christy Blair ma dwadzieścia sześć lat, kieruje apteką, jest uosobieniem rozsądku. Musi się natychmiast opanować!

– Witam, doktorze – powiedziała sucho, wyciągając sztywno rękę w formalnym geście. – Brat prosił mnie, bym pana przywitała.

Uśmiech Adama stracił na serdeczności. Oczy wyrażały zaskoczenie jej oschłym tonem.

– To miło z jego strony – powiedział równie chłodno.

– Kate, jego żona, spodziewa się lada moment dziecka. A że jest ona jedynym poza nim lekarzem w Corrook, Richard nie mógł sam po pana przyjechać. – Christy gorączkowo szukała słów, by przekazać, iż nie jest tu z własnej woli.

– Rozumiem. – Adam pochylił się po walizki. Christy natychmiast ruszyła przodem tak, że z trudem za nią nadążał. – Czy razem mieszkacie w Corrook? – zapytał.

– Prowadzę tamtejszą aptekę – odpowiedziała niechętnie.

Znowu lekko się uśmiechnął.

– Wiem, że skończyłaś farmację, a później wyjechałaś do Australii. Nie miałem jednak pojęcia, że apteka w małym miasteczku to szczyt twoich ambicji.

Zacisnęła wargi. Czuła się przy nim taka nieobyta. Zupełnie tak, jakby miała znowu dwadzieścia jeden lat. Z drugiej strony, zadał sobie trud, by dowiedzieć się o jej losy… Pewnie Richard powiedział mu, nie pytany. Ale może, kto wie, sam chciał wiedzieć?

Nie, to nie ma znaczenia. Nie wolno dopuścić, by miało. Adam McCormack nic dla niej nie znaczy. Ruszyła szybko w stronę parkingu.

Poryw północnego wiatru przyniósł falę nieznośnego upału. Adam przystanął i popatrzył zazdrośnie na jej lekką bawełnianą sukienkę.

– Wiedziałem, że tu gorąco, ale nie sądziłem, że aż tak.

Postawił walizy i zdjął marynarkę.

– Najwyraźniej jest pan świetnie przygotowany – zauważyła z przekąsem Christy.

Adam spojrzał na nią z ciekawością. Strumień ludzi rozstępował się, aby ominąć walizki, ale on nie zwracał na to uwagi.

– Mam wrażenie, że to, co widzę, to nie złudzenie – powiedział cicho.

– A co pan widzi? – Christy niecierpliwie spojrzała na zegarek i przestąpiła z nogi na nogę.

– Wrogość – odpowiedział. – Nie wygląda to na miłe powitanie.

– Spodziewał się pan gorących powitań?

– Pani brat twierdził, że Corrook pilnie potrzebuje nowego lekarza. Czyżby to nie była prawda?

– To prawda – przyznała niechętnie – ale nie mam pojęcia, co mogło skłonić wziętego londyńskiego ginekologa do podjęcia praktyki w miasteczku takim jak nasze. – Spojrzała nad rozpalonym asfaltem w stronę samochodu – Możemy jechać?

– Może najpierw coś wyjaśnimy. – Stał nieporuszony. Ciemnozielone oczy patrzyły na nią badawczo, jak gdyby byli tylko we dwoje i mieli czas do końca świata. – Co cię ugryzło, Christy?

– Nic takiego. – Zawahała się. – Dopiero w piątek dowiedziałam się…

– I jesteś przeciwna mojemu przyjazdowi!

– Nie, to znaczy tak… – Wzięła głęboki oddech.

– Zaskoczyło mnie to. Myślałam… Zdawało mi się, że oboje z żoną osiedliście na dobre w Londynie.

Twarz mu stężała. Zapadła długa cisza. Podróżni omijali ich niecierpliwie.

– Sara nie żyje – powiedział w końcu. – Chyba nie myślisz, że ją porzuciłem? – Cisza pogłębiła się.

– Chyba mnie nie osądzasz, Christy? Bo cała reszta tak chyba właśnie robi. Czyżby te sądy miały mnie ścigać aż tutaj? – Wolno schylił się po walizki i ruszył przodem. Teraz Christy musiała za nim nadążać.

Sara… nie żyje! Christy widziała ją tylko raz. Roześmiana, pełna życia Sara wtargnęła wtedy do ich domu, by bez wahania zaanektować Adama.

– Mam nadzieję, że mi wybaczycie – roześmiała się. Przytulona do ramienia Adama, wydawała się obserwować Christy kątem oka. – Adam myślał, że będę we Włoszech do końca miesiąca, ale kto mógłby pozostawić takiego męża na tak długo? Stęskniłam się strasznie. Powiedzieli mi w szpitalu, że jest tutaj. Czy mogę przenocować? A może lepiej będzie, jeśli porwę go do hotelu? – Przylgnęła do niego. – Tak, to lepsze rozwiązanie. Nie byliśmy ze sobą od wieków. – Obdarzyła zaskoczonych świadków całej sceny rozmarzonym uśmiechem.

Christy poczuła, że dusi się w swej eleganckiej sukience. Adam zwrócił się do pani Blair, przepraszając ją za najście. Unikał wzroku Christy, jej zaskoczenie i ból były aż nadto widoczne.

– Chyba tak będzie najlepiej – powiedział. – Bardzo przepraszam, ale przyjmując zaproszenie byłem przekonany, że Sara podczas całego mojego urlopu będzie zajęta.

W chwilę później już ich nie było.

I oto Sara nie żyje, a Adam jest tutaj. Po co? Aby ukoić ból?

Jakie to może mieć dla niej znaczenie. Adam McCormack nie powinien jej wcale obchodzić. Przyspieszyła kroku, by się z nim zrównać.

– Jakże mi przykro – wydusiła sztywno. To było wszystko, na co potrafiła się zdobyć. – Jak… to się stało? Wypadek?

– Wolałbym o tym nie mówić. – Zatrzymał się.

– Gdzie jest pani samochód?

– Tam, na końcu – odpowiedziała zgaszona – i proszę… mów mi jednak Christy.

– Czyżby martwa żona oznaczała, że zasługuję na cieplejsze przyjęcie? – zapytał od niechcenia. Tak jakby całe lodowate powitanie nie miało większego znaczenia. Przez moment Christy pożałowała, że nie zmusiła się od początku do przyjaznego tonu, jakby witała dawno nie widzianego przyjaciela.

– Oto samochód – stwierdziła matowym głosem. Adam przystanął zdziwiony. Spoglądał na niski, sportowy wóz z zaskoczeniem.

– To chyba kiepski wybór – mruknął pod nosem.

– Czy nadaje się do jazdy po wertepach wokół Corrook?

– Mamy świetne, asfaltowe drogi – odparła ostro.

– Corrook z pewnością nie jest ostatnią ostoją cywilizacji.

– Ale to dwieście mil stąd, prawda?

– Jak na Australię to całkiem blisko. – Christy otworzyła bagażnik i przyglądała się z powątpiewaniem olbrzymim walizom. – Jedną będziemy musieli dać na tylne siedzenie – orzekła.

– Powinienem być rad, że masz w ogóle tylne siedzenie – powiedział, zaglądając do środka. – Toż to dobre dla karzełków.

– Jeśli ci się nie podoba, to weź taksówkę albo wynajmij własny samochód.

– Pewno tak właśnie byś wolała. – Adam w zamyśleniu spoglądał w pałające gniewem, błękitne oczy.

– Tak – przyznała bez ogródek. Była bliska płaczu. Emocje sprzed lat wróciły z całą siłą, jakby to było zaledwie wczoraj. – Czy możemy odbyć naszą podróż jak najszybciej? – zapytała. – Wcale o nią nie zabiegałam. Robię to dla brata – dodała. – A jak już będziemy w Corrook to, poza odcyfrowywaniem recept, wolałabym mieć z tobą jak najmniej do czynienia.

Uniósł brwi, a usta wykrzywił w kpiącym uśmiechu.

– To brzmi jak wyzwanie, panno Blair… Christy.

– Z pewnością nie! – rzuciła wściekle. Gwałtownie wsiadła do samochodu. – To obietnica! – Włączyła silnik. – A teraz jedźmy.

Podróż do Corrook dłużyła się nieznośnie. Gdyby tylko potrafiła złagodzić napięcie między nimi. Chociaż nie chciała mieć z nim nic ale to nic wspólnego, miasteczko było zbyt małe na taki luksus. Musi zdobyć się na zwykłą uprzejmość.

– Adam…

– Tak? – głos brzmiał tak, jakby Adam właśnie zasypiał.

– Przepraszam – powiedziała z namysłem, zerkając w jego stronę. Półleżał z zamkniętymi oczami, wystawiając twarz do słońca. – Nie chciałam być aż tak opryskliwa.

– To czemu byłaś? – spytał, nie otwierając oczu. – Czyżby twój wielki brat zmusił cię do rezygnacji z ważnej randki, abyś mogła mnie odebrać?

Zaśmiała się przez uprzejmość. Ciekawe, co by powiedział, gdyby wyznała prawdę? Że pięć lat temu beznadziejnie się w nim zakochała i jeszcze teraz może ją zranić swym zachowaniem, jak nikt inny.

– Powiedzmy, że wstałam lewą nogą – odrzekła pojednawczo. – Nie zawsze jestem taka wredna.

– To dobrze. Nie wyobrażam sobie, by twoja apteka była dochodowa, jeśli traktujesz wszystkich klientów tak, jak mnie. Chyba że masz monopol.

– Tak, to jedyna apteka w promieniu czterdziestu mil – pozwoliła sobie na słaby uśmiech. – Sam widzisz, że mogę być jędzą.

– Szczęściara – dalej nie otwierał oczu.

– Słuchaj, staram się być miła. Czy nie moglibyśmy zacząć od początku?

Nieznośna cisza wypełniła samochód i zdawało się, że będzie trwać w nieskończoność. Wreszcie Christy nie wytrzymała i spojrzała w jego stronę. Zaraz odwróciła wzrok, ale nie dość szybko, by nie dostrzec, że obserwował ją z leciutkim uśmiechem.

– Przeprosiny przyjęte, nie potrafię się obrażać – powiedział w końcu. Skrzyżował ręce na piersi i wyciągnął się wygodnie. Sprawiał wrażenie, iż napawa się jej zmieszaniem. – Chyba spiekłem się na raka. Moja blada skóra nie przywykła do takiego słońca.

Mimo że przybywał prosto ze środka angielskiej zimy, wcale nie był blady. Wręcz przeciwnie, opaleniznę miał mocniejszą od niej.

– Krem ochronny jest w schowku przed tobą – powiedziała – albo, jeśli chcesz, możemy zaciągnąć dach.

– W żadnym razie. – Wyjął krem i nasmarował twarz grubą warstwą. – A ty nie boisz się raka skóry?

– Smarowałam się wcześniej, ale dzięki za troskę.

– Nie ma za co. – W głosie Adama wciąż słyszała śmiech. – Więc jesteś tu już dwa lata? – zapytał.

– Tak, przyjechałam w ślad za Richardem – odparła, z trudem zachowując normalny ton głosu.

– Czemu tu przyjechałaś?

Miała ochotę przyznać, że to przez niego spakowała manatki. By się uwolnić. Ale wszystko na próżno, pojawił się tutaj. Tyle że prawie jej nie pamięta.

– Przyjechałam niedługo po Richardzie, Corrook potrzebowało farmaceuty – wydusiła przez zaciśnięte gardło – i zdawało się, że to wymarzona okazja.

– Wspaniała okazja, by uciec z Anglii?

– Oczywiście, że nie – zaoponowała, z trudem zachowując spokój. – A czemu ty przyjechałeś? – spytała lekkim tonem.

– Richard mnie potrzebuje – odpowiedział.

– Bądź poważny. Dla mnie to była okazja. Ale dla ciebie? Powrót do praktyki ogólnej…

– Lubię to. – Patrzył prosto przed siebie, lecz Christy miała wrażenie, że widzi całkiem co innego niż drogę, którą jechali. – Brakowało mi właśnie czegoś takiego. Kiedy Sara umarła…

– Kiedy to się stało? – zapytała wbrew woli, szybciej niż zdołała się powstrzymać. I pożałowała tego, zanim jeszcze skończyła pytać. Ale ku jej zaskoczeniu Adam odpowiedział.

– Sześć miesięcy temu. Od tamtej pory nie mogę sobie znaleźć miejsca. – Wzruszył ramionami i uśmiechnął się bezradnie. – No, więc przyjechałem tutaj.

– Na długo?

– Czemu pytasz? – Uniósł brwi. – Masz mnie za przelotnego ptaka?

– To nie ma nic wspólnego z tym, za kogo cię mam – odpowiedziała sztywno. – Trudno jednak być dobrym lekarzem, nie znając ludzi. A ci, w Corrook, nie dają się szybko poznać.

– Innymi słowy nie powinienem był przyjeżdżać, o ile nie mam zamiaru zostać?

– Tego nie twierdzę.

– I nie musisz. – W jego głosie słychać było ironię.

Christy z wysiłkiem powstrzymywała się od płaczu.

– Doceniam twoją troskę – powiedział Adam poważnie. – Nie zgodziłbym się na tę pracę, gdyby Richard nie był w sytuacji podbramkowej. Szukałem czegoś na kilka miesięcy i spytałem go, czy nie wie o czymś takim. W chwilę później błagał mnie, abym przyjechał do Corrook. Wcale nie odniosłem wrażenia, że komuś zajmuję miejsce.

Christy niechętnie skinęła głową.

– Tak, Richard jest zdesperowany, zwłaszcza że poród Kate się zbliża.

– Wspominałaś, że ona też jest lekarzem?

– Zanim Richard się zjawił, Kate prowadziła praktykę sama – wyjaśniła. – We dwójkę rozwinęli ją i teraz jeden lekarz już nie wystarcza. Richard uruchomił szpital, zbudowali też dom opieki. Obecnie okoliczni emeryci, zamiast przenosić się do miasta, zostają i zapotrzebowanie społeczności lokalnej na usługi medyczne stale rośnie.

– No, to chyba nie jest wam potrzebny położnik. Odpowiedziała wzruszeniem ramion.

– Dzieci zawsze się rodzą. Co prawda szpital nie ma oddziału położniczego i przyszłe mamy powinny jeździć do Melbourne, ale wiele z nich zachowuje się tak, jak Kate. Czekają do ostatniej chwili i skutek jest taki, że dodatkowy tłumoczek pojawia się w naszym szpitalu.

– Czarujące określenie. – Adam roześmiał się. – Lubię przyjmować takie tłumoczki. Co trzeba zrobić, abyśmy uzyskali odpowiedni status?

– Potrzeba mieć… położnika – odpowiedziała. – Gdybyś zdecydował się zostać… – W co wątpisz – przerwał.

– Gdyby okazało się, że zostajesz – zignorowała wtręt – to przypuszczam, że Richard wystarałby się o uprawnienia dla szpitala. Ale to przecież odległa przyszłość.

– To prawda – przyznał spokojnie. Spojrzał na nią spod oka. – Czy dobrze zgaduję myśląc, że tylko ucieszyłabyś się z mego odejścia?

Christy wstrzymała oddech – Ja… mnie jest wszystko jedno – wydusiła z trudem. – Corrook potrzebuje jeszcze jednego lekarza, więc równie dobrze możesz to być ty.

– Bardzo jesteś miła. – Uniósł brwi, a drwiący uśmiech powrócił. – Czy wobec wszystkich mężczyzn jesteś tak wrogo nastawiona? Czy każdy lekarz byłby tak powitany?

– Każdy równie zarozumiały – westchnęła z rezygnacją. – Myślę, że pora skończyć te przesłuchania. Nie muszę cię lubić, a ty nie musisz lubić mnie. Nasza zażyłość jest już wystarczająca.

Adam skinął głową. Zamknął oczy i wygodnie wyciągnął się w fotelu.

– Owszem, gdyby nie jeden drobiazg – powiedział z wolna.

– Mianowicie? – Christy była coraz bardziej zła.

– Ciągle zachowujesz się tak, jakbyś rzucała mi wyzwanie.

ROZDZIAŁ TRZECI

Zostawiła Adama przed domem Richarda. Na próżno Kate zapraszała ją, by została na obiedzie, Christy nie miała zamiaru spędzić ani chwili dłużej w jego towarzystwie.

Mały domek, w którym mieszkała, był kiedyś własnością Kate. Christy wyszła na werandę ze szklanką zimnego napoju. Wieczór był bardzo cichy, jedynie kilka ptaków odzywało się wysoko w eukaliptusach, a jakaś zapłakana żaba zdawała się narzekać na upał. Poza tym panował spokój. Zwykle Christy bardzo lubiła takie wieczory, błogosławiąc wówczas po raz kolejny decyzję przenosin do Australii. Ale tym razem było inaczej. Obecność Adama wszystko zmieniała.

Zachowała się okropnie, a przecież nie leżało to w jej naturze. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj była wesołą ekstrawertyczką. Łatwo ją było polubić i wszystkich w dolinie uważała za swych przyjaciół. Gdzie zatem podział się jej pogodny nastrój?

– Przecież to nie jego wina, że się tak wygłupiłam – powiedziała do siebie. – Skąd mógł wiedzieć, jak bardzo mnie zranił?

Powinien, pomyślała zaraz, spędziliśmy razem prawie tydzień. Ciągle zmuszał mnie do śmiechu… Pocałował mnie nawet w noc przed pojawieniem się Sary…

Ba, ale to był tylko taki przelotny pocałunek. Teraz sobie to jasno uświadamiała. Obdarzył nim Christy jedynie dlatego, że była pod ręką. Nie mógł przecież wiedzieć, jak bardzo tego pragnęła.

– Przecież on musiał całować setki kobiet – powiedziała głośno – wcześniej i… później. To idiotyczne, że nie potrafię o tym zapomnieć. Przecież niczego mi nie obiecywał. To był tylko jeden pocałunek…

Odstawiła szklankę i weszła do środka. Krzątała się przez jakiś czas bez celu, a później usiłowała zasnąć. Ale tej nocy sen nie był jej przeznaczony i mimo wysiłków nie zmrużyła oka.

Rano miała podkrążone oczy i po raz pierwszy tego lata nałożyła makijaż. Zazwyczaj tego nie robiła, malowanie w tym upale wydawało się nie warte zachodu.

Ruth, jej pomocnica w aptece, spojrzała na nią zaintrygowana.

– Podobno znasz już nowego pana doktora?

– Owszem. – Christy umknęła do laboratorium na zapleczu, mając nadzieję, że uniknie dalszych pytań. Jednakże osiemnastoletnią Ruth rozsadzała ciekawość.

– Mój tata widział go wczoraj wieczorem – poinformowała. – Zamieszkał w pokoju nad pubem.

– W pubie? – zdziwiła się Christy. Pub w Corrook nie był szczególnie miłym miejscem do zamieszkania. Przepisy wymagały, by każdy pub posiadał kilka pokoi do spania. Niekiedy nocowali w nich goście zbyt pijani, aby prowadzić, zazwyczaj jednak świeciły pustkami.

– Tata mówił, że ten doktor jest w porządku. Lubisz go?

– Ależ ja go prawie nie znam! – odparła Christy.

– Powiedzmy, ale tata mówił, że przywiozłaś go z lotniska.

Christy zajęła się sprawdzaniem szafki ze środkami przeciwbólowymi i narkotykami. Robiła to rutynowo każdego ranka, a także wieczorem tuż przed zamknięciem apteki.

Ruth westchnęła, ale nie dawała za wygraną.

– Opowiedz mi coś o nim.

– Jeśli twój tata pił z nim wczoraj w pubie, to mógł ci powiedzieć tyle samo, co ja.

– Niby tak. – Ruth skończyła porządki i wstała.

– Ale mnie interesują poważne sprawy.

– Czyli jakie?

– No, czy jest żonaty – zdziwiła się Ruth niedomyślnością Christy – i ile ma lat?

– Ach, to! On jest dla ciebie za stary, Ruth – roześmiała się Christy. – Poważnie mówię…

– Za stary? – Ruth odrzuciła krótko obcięte brązowe włosy i zadarła nos. – Ja zawsze miałam ochotę na starszego…

– Chyba ma około trzydziestu pięciu lat – uległa Christy.

– Och! Nie jestem pewna, czy to jednak nie za dużo – westchnęła Ruth.

Nagle rozległ się dźwięk telefonu. Podniosła słuchawkę.

– Christy?

Wstrzymała oddech. Zaczyna się, pomyślała.

– Słucham, apteka – powiedziała sucho.

– Hm, przepraszam. – Adam też przyjął oficjalny ton. – Dzień dobry, czy apteka może mnie poinformować, w jakich opakowaniach sprzedawany jest canesten?

– Co takiego? – zdumiała się Christy. Usłyszała tłumione westchnienie.

– No cóż, panno Blair, nie chcę się narzucać, ale potrzebuję pomocy. Richard wyjechał do chorego, radiotelefon w samochodzie nie odpowiada, a ja jestem sam w izbie przyjęć. Mam tutaj pana Humstable z przypadkiem grzybicy. Ale nie wiem, gdzie jest książka z wykazem leków dopuszczonych do obrotu. Przeszukałem już każdy kąt.

Christy uśmiechnęła się mimo woli. To musi być niezły szok dla wielkomiejskiego specjalisty. Takie szukanie właściwej maści przeciw grzybicy stóp pana Humstable.

– Canesten najczęściej pakowany jest w dwudziestogramowe tuby – powiedziała. – Potrzebny ci jest „Mims”.

– Nie rozumiem!?

Christy rozejrzała się po aptece. Na półce za plecami dostrzegła opasłe, błękitne tomisko.

– „Mims”, australijska wersja spisu leków. Będzie ci także potrzebna lista leków bezpłatnych. Nie mam pojęcia, czemu Richard jeszcze ci ich nie dał.

– Bo on jeszcze nie wie, że pracuję.

Christy zmarszczyła brwi. Zdawała sobie sprawę, że Ruth chciwie łowi każde słowo.

– Jak to, nie wie?

– Oprowadzał mnie po szpitalu, kiedy dostał nagłe wezwanie. Zgodziłem się objąć izbę przyjęć. Nie minęła godzina, a już było w poczekalni z dziesięć osób. Do tej pory załatwiłem cztery.

– Słuchaj, zaraz przyślę ci Ruth z książką.

– Kto to jest Ruth? – Wydawało się, że Adam nie ma pojęcia, czego jeszcze może się spodziewać. Christy znowu uśmiechnęła się. Przez chwilę to ona miała przewagę. Całkiem miłe uczucie.

– Ruth to moja pomocnica – powiedziała. – Nie zje cię, nie musisz się przejmować. Jesteś dla niej za stary. – Na widok jawnego przerażenia Ruth wróciło jej poczucie humoru.

Odłożyła słuchawkę i zdjęła z półki niebieski tom.

– Ruth, twoim marzeniom stało się zadość.

– Pchnęła książkę po ladzie. – Bierz to i zanieś osobiście do najbardziej rozchwytywanego kawalera w Corrook.

Znowu zadzwonił telefon.

– Wcale nie skończyłem – powiedział Adam.

– Przepraszam, czym możemy jeszcze służyć, doktorze?

Adam westchnął.

– Czy to długo potrwa? Z tym „Mims”?

– Biorąc pod uwagę oglądanie wystaw po drodze, Ruth powinna być w szpitalu za jakieś trzy minuty.

– A gdzie jesz dzisiaj lunch?

On chyba żartuje. Miała ochotę rzucić słuchawkę.

– Mam kanapki – powiedziała ze złością. – To jest apteka, doktorze McCormack, i my tu pracujemy!

– wycedziła lodowato.

– Cholera.

Zdziwiła się. Przekleństwo wypowiedziane było tonem irytacji, lecz bez rozczarowania.

– Czy jeszcze coś? – spytała surowo. – Mam robotę.

– Tak – zawahał się – twój brat wspominał, że może przyjęłabyś lokatora.

– Jakiego znowu lokatora?

– Oczywiście zapłacę – wyjaśniał cierpliwie. – Miałem zamiar spytać o to podczas lunchu. Christy, nie mogę mieszkać z Kate i Richardem, to chyba oczywiste. Chciałem zamieszkać w pubie, póki nie znajdę czegoś odpowiedniego, ale… – westchnął ciężko – ostatniej nocy złapałem cztery godziny snu. A podczas śniadania trzeba się było zająć wrastającym paznokciem pani Mayne. Na śniadanie zaś był stek i frytki. Są pewne granice wytrzymałości.

– Z pewnością są – odparła. Przebiegła w myśli wszelkie możliwe miejsca w okolicy, jakie tylko potrafiła sobie przypomnieć. I niczego nie znalazła.

– Rozmawiałem z pośrednikiem z samego rana. Jest domek w miasteczku, ale zwolni się dopiero za kilka tygodni. Jest też farma o dwadzieścia kilometrów stąd, jednak droga tam jest po prostu straszna. Jeśli mam stanowić jakąkolwiek pomoc dla Richarda, to powinienem być łatwiej osiągalny.

– A nie ma jakiegoś pokoju w szpitalu?

To, o co prosił, było całkowicie niemożliwe, a Christy czuła się jak osaczone zwierzę.

– No, niby jest pokój służbowy – przyznał – ale w tej chwili mieszka tam pani Brady. Do czasu aż jej mąż nie wyleczy złamania biodra. Boi się mieszkać sama w domu.

– I… chcesz zamieszkać ze mną?

– Richard twierdzi, że masz mnóstwo miejsca.

– Niech go wszyscy diabli! – wybuchnęła. – Przypuszczam, że przewieźliście już twoje bagaże i stoją teraz u mnie na werandzie!

– Nie, są dalej w pubie – uspokajał ją, ale słyszała wyraźnie znaną nutkę kpiny w głosie. – Christy, jestem bardzo spokojnym lokatorem.

– Ale… ja nie chcę lokatora!

– Pomyśl o mnie jak o zabezpieczeniu. Przed złodziejami i gwałcicielami.

– Wolę być okradana i gwałcona – odpaliła.

– Jak możesz tak mówić? – zawołał dotknięty. – Robię lepszą kawę niż którykolwiek z twoich złodziei i gwałcicieli, przyszłych i przeszłych.

Mimo zaskoczenia, Christy wybuchnęła śmiechem. Potyczka była przegrana.

– Piję wyłącznie herbatę – próbowała jeszcze rozpaczliwie się bronić. Ale brzmiało to nieprzekonująco.

– Earl Gray czy Irish Breakfast? Umiem parzyć obie. Z prawdziwą angielską marmoladą podaną na gorącym toście prosto do łóżka o siódmej rano.

– Wiedział już, że wygrał, i było to słychać.

– Każdego ranka? – spytała niedowierzająco.

– Niech złamię nogę, jeśli łżę.

– Och, mam nadzieję, że złamiesz – poddała się.

– Doktorze…

– Właśnie dostarczono „Mims” – powiedział z satysfakcją. – Osobisty strażnik i dostawca śniadań panny Blair musi się rozłączyć. Do zobaczenia wieczorem.

W porze lunchu, kiedy Christy właśnie kończyła kanapkę, zajrzał do apteki Richard. Wszedł ostrożnie, z miną człowieka gotowego natychmiast zrobić unik.

– Masz czelność tu się pokazywać? – spytała groźnie.

– Jest mi bardzo przykro…

– Akurat, wyglądasz jak kot, który się objadł sperki.

– Kate spała prawie całe rano – odpowiedział, tak jakby to coś wyjaśniało.

– Zazdroszczę jej.

– Christy, na miłość boską…

– Wiem – wydusiła ochryple – potrzebujesz drugiego lekarza, Kate potrzebuje lekarza, Corrook potrzebuje lekarza. Tylko ja nie potrzebuję lekarza, żadnego! I dlatego właśnie ja mam się z nim męczyć. Czy tego chcę, czy nie, będzie mi robił co rano herbatę i podawał tosty z marmoladą…

– Zgodziłaś się pod tym warunkiem? – nie ukrywał rozbawienia.

– Oczywiście, że nie. To znaczy tak… – Christy odłożyła niedojedzoną kanapkę. Zadowolona była z nieobecności Ruth i klientów. – Richard, co on robi w Corrook?

– Nie mam pojęcia.

– Nie wykręcaj się – powiedziała zgaszona. – Musisz wiedzieć, czemu nagle rzucił wszystko i przyjechał do Australii. Ponoć jego żona umarła pół roku temu?

– To wiem.

– I dlatego przyjechał? Aby o tym zapomnieć?

– Potrząsnęła głową. – Nic z tego nie będzie, tracisz tylko czas. To, jak by nie było, wzięty położnik. Powinieneś poszukać stałego partnera, spróbuj dać ogłoszenie…

– A co, myślisz, że nie dałem? – Richard był wyraźnie zmęczony. – Nikt nie chce praktyki na prowincji. Adam pojawił się w ostatniej chwili i, nawet jeśli będzie tu zaledwie kilka tygodni, to jest jak wygrany los na loterii. – Spojrzał na nią stanowczo. – Ale może zostałby dłużej. Jeśli… jeśli tubylcy będą wystarczająco mili. Włączając w to ciebie, Christy.

– Czego ty chcesz? Jak mogę być jeszcze milsza? Nie dość, że oddałam mu kawałek mego domu?

– mruknęła gorzko.

– Z własnej woli?

– Raczej uległam przemocy. Zgodziłam się pod presją – przyznała. – Ale się zgodziłam. – Słaby uśmiech zagościł na jej twarzy. – Może nawet nie wezmę czynszu, jeśli tosty będą rzeczywiście dobre.

– Bądź dla niego miła. – Mówił surowo i z naciskiem.

– Bądź dla niego miła, bądź dla niego miła – przedrzeźniała go. – Co się stało jego żonie?

– Nie wiem – odparł. – Nie pytałem, a sam nie powiedział.

– Richard!

– To nie moja sprawa!

– Sugerujesz, że moja też nie? Znowu dowiem się ostatnia. – Zawahała się. – Słuchaj, za pierwszym razem, kiedy go zaprosiłeś przed laty…

– Tak?

– Powiedziałeś, że musi koniecznie odpocząć, że przeżywa jakąś osobistą tragedię. Ale nie powiedziałeś, o co chodzi. Czy to miało coś wspólnego z ich małżeństwem?

– Christy, nie mogę ci tego powiedzieć – westchnął – to byłoby nieetyczne.

– Co tu ma do rzeczy etyka? Nie jestem pacjentem, jestem twoją siostrą i chcę wiedzieć.

– To musisz go sama zapytać. – Była to ostateczna odpowiedź. Westchnęła zrezygnowana.

– Czy jeszcze czegoś chcesz? Wyszczerzył zęby.

– Skąd wiedziałaś?

– Chyba wpadasz w nałóg. Christy to, Christy tamto, Christy owo.

– Mam poważny zabieg, a później muszę jechać do Freda Barrowa. To dziesięć mil stąd.

– Czyli?

– Czyli, droga i niezastąpiona Christy, mam nadzieję, że mogłabyś po pracy pobyć z Kate. – Spoważniał. – Nie chciałbym, aby była zbyt długo sama.

– Dobrze. Przynajmniej wrócę do domu jeszcze później.

– Christy…!

– Wiem, wiem, bądź miła dla Adama. Będę słodziutka jak cukiereczek. Ale to pewnie tylko przyspieszy jego powrót do Londynu.

– Dzięki, Christy… – Richard ciągle nie odchodził.

– Co jeszcze?

– Może masz tutaj zapasowe klucze? Chciałbym, żeby Adam mógł się przenieść już dzisiaj.

– Świetnie. – Rzuciła mu klucze. – Powiedz, aby czuł się jak u siebie. Duża sypialnia jest moja, ale jeśli będzie miał taki kaprys, niech się nie krępuje. Zmieścimy się.

ROZDZIAŁ CZWARTY

W izbie przyjęć musiał być tego dnia spory tłok, bowiem Christy zrealizowała znacznie więcej recept niż zwykle. Najwyraźniej wielu pacjentów ciekawił nowy lekarz. Jedyny problem stanowiło odcyfrowywanie nie znanego charakteru pisma.

Było po szóstej, kiedy wreszcie zamknęła aptekę i pojechała do domu brata, a przecież obiecywała zajrzeć wcześniej.

Miała nadzieję, że Richard przesadza. Gdyby Kate nie była jego żoną, ale zwykłą pacjentką, pewnie by tak nie panikował. Zostawiła samochód w garażu i poszła w stronę wejścia.

– Hej, Kate! – zawołała. Okna były szeroko otwarte i bratowa powinna ją usłyszeć. – Przybywam ciebie pilnować i twego tobołka.

Nie było odpowiedzi. Christy zaniepokoiła się. Drzwi frontowe też były na oścież otwarte i jedynie siatka przeciw owadom blokowała wejście do domu.

– Kate! – zawołała i nacisnęła dzwonek. Znowu nic. Garaż był pusty, ale nie było w tym nic dziwnego, skoro Richard pojechał z wizytą, a Adam jeździł wozem Kate. Może poszła na spacer, pomyślała, obchodząc dom.

– Kate? – zawołała głośno, bardzo już zaniepokojona.

Nagle zamarła. Z głębi domu dobiegło ją kwilenie noworodka. Nie można było pomylić tego dźwięku z żadnym innym. Serce Christy zamarło. Chyba mi się zdawało, przecież to jeszcze dwa tygodnie, pomyślała. To niemożliwe…

Chwyciła za klamkę i pociągnęła, ale siatka nie ustępowała. Kwilenie było teraz głośniejsze. To nie omamy słuchowe. Mimo upału Christy zrobiło się przeraźliwie zimno. Szarpała za siatkowe drzwi, jednak bez skutku. Ogarnęła ją panika. Cofnęła się O krok i kopnęła z całej siły. W bosej stopie, osłoniętej jedynie lekkim sandałkiem, poczuła ostry ból, ale siatka rozerwała się w dolnej połowie drzwi. Christy wpełzła na czworakach do środka, zerwała się na nogi i pobiegła korytarzem.

– Kate! – krzyczała. – Kate, odezwij się! Gdzie jesteś? Kate? Kate!

Nagle zatrzymała się. W otwartych drzwiach łazienki zobaczyła Kate, leżącą w wielkiej kałuży krwi na zielonej posadzce. A na jej udzie spoczywał, a właściwie wiercił się, mały, cały zakrwawiony tobołek.

I wrzeszczał.

Przez chwilę, która na pewno utkwi jej w pamięci na zawsze, miała wrażenie, że Kate nie żyje. Pochyliła się i podniosła dziecko z zimnej podłogi. Pępowina ciągle łączyła je z matką. Christy zbadała tętno na szyi bratowej. Z ulgą wyczuła puls.

– Och, dzięki Bogu – wyszeptała. Tętno było słabe, ale regularne.

Rozpłakała się z emocji i strachu. Krew była wszędzie. Kate musiała stracić przytomność z powodu krwotoku. Pępowina sprawiała, że Christy nie mogła pójść do telefonu, trzymając dziecko. Czy powinna ją przeciąć? Gdzieś czytała, że można ją przegryźć, ale odrzuciła pomysł równie szybko, jak szybko przyszedł jej do głowy. Schwyciła kilka grubych ręczników i owinęła szczelnie niemowlę. Z innego ręcznika zrobiła sprawnie materacyk i przytuliwszy dziecko do uda ciągle nieprzytomnej Kate pobiegła po pomoc.

Najpierw pomyślała o Richardzie, ale przecież był on wiele mil od domu. Nagle przypomniała sobie Adama i poczuła nieco wdzięczności wobec losu. Jej domek nie był daleko. Trzęsącymi się palcami wykręciła numer. Odebrał po drugim dzwonku.

– Adam? – zawołała szybko, zanim zdążył coś powiedzieć.

– Och, panna Blair – zaśmiał się. – Sprawdzasz, czy nie zająłem ci sypialni?

– Jestem u Kate – wyrzuciła z pośpiechem i poczuła, że słucha jej teraz z całą uwagą.

– Co się stało?

– Ona… – przerwała, aby odzyskać głos – ona urodziła dziecko. Jest nieprzytomna. I wszędzie jest krew. Morze krwi.

– W domu?

– Tak, w domu, na podłodze…

– Dzwoń po ambulans – przerwał jej – i powiedz, niech przywiozą plazmę. Będę za dwie minuty.

Zjawił się nawet szybciej.

– A to dopiero! – Zagwizdał przez zęby. Nie zwracając uwagi na eleganckie spodnie i kosztowną koszulę, ukląkł prosto w kałuży krwi. Ujął nadgarstek Kate, by zbadać puls.

– Ona żyje – powiedziała Christy. – Przynajmniej tak myślę.

– Tak, żyje. Dzwoniłaś po ambulans? – Tak.

Skinął głową. Szybko umył ręce i znowu ukląkł. Najpierw dziecko. Christy odwinęła pokrwawione ręczniki, a Adam szybko przeciął pępowinę. Noworodek aż zachłysnął się z gniewu.

– Przynajmniej z dzieciakiem wszystko w porządku – powiedział zasępiony. – Zawiń go. – Pochylił się ponownie nad matką. – Czy możesz znaleźć ergometrynę w mojej torbie? Połóż gdzieś jego lordowską mość, będziesz mi potrzebna.

W chwilę później było już po zastrzyku. Znowu zbadał puls. Najwyraźniej nie było dobrze. Twarz miał ponurą. Nagle długi, powolny skurcz przeszył brzuch leżącej i lekarz rozpogodził się nieco.

– Dobrze – powiedział – chyba się przesuwa. – Minutę później przyjął łożysko. Sprawdził, czy jest całe i nawet zagwizdał z uznaniem. – To już lepiej – powiedział miękko. – Teraz ergometryna powinna spowodować skurcz macicy, krwotok zacznie się zmniejszać.

Następnie podał położnicy kroplówkę z solą fizjologiczną. Luźna podomka, jaką miała na sobie, nie wymagała rozcinania. Zresztą, jakie to miało znaczenie? Wątpliwe, by Kate chciała ją kiedykolwiek oglądać. Patrząc na sino-białą twarz bratowej, Christy z trudem tłumiła łkanie. Adam poprawił kroplówkę i znowu sprawdził tętno.

– Dobrze – powiedział – krwotok ustaje. Chyba zdążyliśmy. – Spojrzał na zawiniątko. – I będziemy mogli pokazać matce zdrowego dzieciaka.

Z zewnątrz dobiegł sygnał ambulansu.

Christy przytulała dziecko, nie spuszczając oka z twarzy Kate. Choć Adam twierdził, że zdążyli, Kate wyglądała okropnie.

– Plazma to wszystko, czego trzeba, by doszła do siebie – zapewnił ją łagodnie. – Krwotok właśnie ustał. Ona z tego wyjdzie, Christy.

Jakby dla potwierdzenia tych słów Kate poruszyła się i otworzyła oczy.

– Widzisz – powiedział, uśmiechając się jednocześnie do Kate. – Czy ukartowaliście to wspólnie z Richardem, aby sprawdzić, jak nowy doktor radzi sobie w nagłych wypadkach? – Ujął Kate za rękę.

– Wszystko w porządku, dziewczyno. Macie zdrowego chłopaka. Łazienka jest nieco w nieładzie, ale syn w najlepszym porządku. – Skinął na Christy, która położyła tobołek koło twarzy matki.

– Christy – zdziwiła się położnica – też tu jesteś?

– Uwielbiam krwawe jatki – odpowiedziała z czułym uśmiechem. Otarła zasychające łzy i znowu uśmiechnęła się z wdzięcznością, widząc jak twarz bratowej odzyskuje powoli normalny kolor.

– Poza tym, podoba mi się bratanek. – Spojrzała w stronę lekarza. – Czy jesteś pewien, że to bratanek?

Adam roześmiał się.

– Przyjąłem setki dzieci, madame, i jeszcze ani razu się nie pomyliłem.

– Syn – wyszeptała Kate. Zamknęła oczy i ponownie straciła przytomność.

– Jest tylko wyczerpana – stwierdził uspokajająco, widząc znowu panikę w oczach Christy.

Po chwili w drzwiach pojawił się kierowca karetki.

– Nieś swego bratanka – polecił Adam i spojrzał na zawiniątko. – Miał szczęście, że to taki ciepły dzień. Nie wygląda na zaziębionego. Po prawdzie, wygląda zadziwiająco zdrowo.

– Czy… nie pojedziesz z nami? – spytała Christy z wnętrza karetki. Patrzyła na pokrytego krwią mężczyznę, stojącego przy drzwiach. Kate była bezpieczna, nawet ona, Christy, była bezpieczna, a wszystko dzięki niemu. Patrzyła na dziecko i łzy toczyły się same po policzkach. Gdyby nie Adam…

– Pojadę za wami – obiecał. Wyciągnął rękę, by dotknąć spływającej łzy. – Kate nic już nie grozi, a ja muszę zadzwonić. Richard ma radiotelefon, i ktoś przecież powinien mu powiedzieć, że urodził mu się syn. Nie uważasz?

Gdy dojeżdżali do szpitala, Kate wyglądała już prawie normalnie. Położona do łóżka zasnęła głęboko. Nieco odprężona, Christy zaczęła odczuwać skutki szoku. Trzymała rękę śpiącej, siedząc przy łóżku. Adam dołączył po chwili i kiedy znowu zbadał Kate, autorytatywnie stwierdził, że poza szokiem i wycieńczeniem z powodu upływu krwi nic jej nie jest.

– Ciśnienie zaczęło wzrastać – powiedział. – Jutro będzie już siedzieć w łóżku i cieszyć się dzieckiem.

– Udało ci się złapać Richarda?

– Tak. – Usiadł przy niej. – Będzie tu zaraz.

– Jak on mógł ją zostawić? – dziwiła się Christy.

– Nie mógł przecież tego przewidzieć. – Adam pokręcił głową. – Zrobił, co mógł, prosząc cię, abyś do nich zajrzała, a wcześniej była tam siostra przełożona.

– Z całą pewnością byłam. – Alma wkroczyła energicznie do izolatki. – Nie rozumiem, jak to się mogło stać. Kate nie wyglądała dobrze podczas lunchu, ale zjadła placek i zapewniała mnie, że wszystko jest w porządku. To było o drugiej. I proszę, co stało się cztery godziny później.

– Przepraszam, Almo. – Kate otworzyła oczy. – Przedobrzyłam. Chciałam być dzielna.

– Dzielna? – parsknęła Alma. – To znaczy, że już podczas lunchu wiedziałaś, iż poród się zaczął?

– Tak, miałam skurcze – przyznała Kate – ale rzadko. Wiedziałam, że jeśli powiem, Richard będzie się zamartwiał. A do tego to był pierwszy dzień pracy Adama… Liczyłam, że uda mi się dotrwać do powrotu Richarda. Zawiózłby mnie do szpitala. Ale wszystko stało się tak nagle. Wody odeszły. Później dziecko… Wszędzie było tyle krwi. I nie dałam rady zadzwonić…

– Wszystko w porządku, Kate – uspokajał ją Adam. – Christy spisała się wspaniale. Myślę, że jej drugim powołaniem będzie położnictwo.

– Za nic na świecie – wykrzyknęła Christy. – Już nigdy nie chcę mieć nic wspólnego z rodzeniem dzieci. Jeśli nie znajdę dzieciaka pod liściem kapusty, to wystarczy mi rola ciotki. – Z pokoju niemowlaków dobiegł płacz. – O wilku mowa, toż to chyba mój bratanek?

– Włożyliśmy go do inkubatora, aby się rozgrzał, ale to chyba zbędne – rzekł Adam. – Wygląda na to, że wcale nie jest mu tam dobrze. On chce do mamy. A czy mama też go chce?

– O tak! – szepnęła Kate. – Adam… – przerwała, z korytarza słychać było głos Richarda. Pytał o coś nerwowo. Po chwili stanął w progu. Patrzył jedynie na żonę.

Christy wstała z trudem. Ciało miała całe sztywne i obolałe. Adam, rzuciwszy okiem na małżonków, wziął ją pod ramię.

– Chodźmy – powiedział – niech się nacieszą. Chodźmy do domu.

Pojechali najpierw po samochód Christy zaparkowany w garażu Richarda.

– Czy myślisz o tym samym? – spytał niechętnie. Christy skrzywiła się.

– Richard jest strasznie zmęczony. Nie mogę pozwolić, aby zobaczył łazienkę w takim stanie. – Odetchnęła głęboko. – Jedź do domu, a ja przyjadę, jak tylko tu skończę.

Wysiadając z samochodu, prawie krzyknęła z bólu. Zraniona stopa nagle zaczęła ostro dawać się we znaki. Wcześniej Christy była zbyt zaabsorbowana, by zwracać na to uwagę.

Adam spojrzał na swe poplamione ubranie. Potrząsnął głową ze śmiechem.

– Byłoby grzechem nie skorzystać z tego kombinezonu. To ty jedź do domu, Christy. Weź gorącą kąpiel i przygotuj fasolę na kolację.

– Ależ nie mamy fasoli – wyrwało się jej mimo woli.

– Owszem mamy, kupiłem dziś puszkę.

– Kiedy ja… planowałam parówki – upierała się bez sensu, wytrącona z równowagi.

– Parówki z fasolą to mój przysmak.

– Są tylko dwie.

– Ja jestem gotów podzielić się fasolą. Chyba dwie parówki też łatwo dają się dzielić na pół? – spytał z wyrzutem.

Christy z przerażeniem wyobraziła sobie harmonijne życie domowe. Wspólne posiłki, wspólne mieszkanie… Miała tego dosyć, była zmęczona i nie stać jej było na uprzejmość.

– Jedź, Adamie – rzuciła ze złością. – Sama tu posprzątam!

Zręcznym ruchem wyrwał jej kluczyki i szybko wrzucił sobie za koszulę. Rozpiął górny guzik. Opalony tors pokrywały złote włosy. Uśmiechnął się prowokująco.

– Zostaną tam, dopóki nie posprzątamy. Chyba, że sama je wyjmiesz.

Christy z wściekłością wciągnęła powietrze. Zrezygnowała jednak z dyskusji, odwróciła się na pięcie i pomaszerowała w stronę domu, ignorując ból w nodze. Adam zaśmiał się gardłowo i poszedł za nią.

Gdy skończyli sprzątanie, czuła się całkiem wyczerpana i ostatecznie była mu wdzięczna za pomoc.

Ale nade wszystko ważne było zdrowie Kate i dziecka. Gdyby coś im się stało, sprzątanie łazienki miałoby zupełnie inny charakter.

– Muszę ci podziękować – powiedziała niechętnie, gdy chowali środki czyszczące.

– Co ja słyszę? – uśmiechnął się i lekko dotknął jej policzka, tak że aż się żachnęła. – Czyżbyś czuła coś innego niż niezmienną niechęć?

– Czuję wdzięczność – odparła – a także potworne zmęczenie. Chcę szybko zjeść i pójść do łóżka.

– Chyba wszyscy mamy dość – zgodził się natychmiast. – Pewnie się cieszysz, że zachowałaś swoją sypialnię? Twoje łoże wygląda znacznie bardziej zachęcająco niż ta wąska koja w pokoju gościnnym.

– Oczywiście, musiałeś to sprawdzić – nie wytrzymała.

– Jasne – potwierdził – przeszukałem cały dom. Sprawdziłem, czy parapety są zakurzone, obejrzałem twoją szufladę z majtkami, dziury w skarpetkach i jeszcze zdążyłem przeczytać czterysta pięćdziesiąt trzy listy miłosne. Te przewiązane różową wstążką, które znalazłem w biurku. – Pochylił się, by pogłaskać małą kotkę Kate. – Myślisz, że powinniśmy ją nakarmić?

– Ja to zrobię. – Christy niechętnie pomyślała o kolejnym zadaniu. – Jedź do domu.

Obserwując kocią ucztę, nawet nie zauważyła, kiedy Adam wyszedł.

Zamykając za sobą drzwi, zobaczyła swój samochód stojący na podjeździe. Kluczyki tkwiły w stacyjce. Na dłuższą chwilę zatrzymała się na werandzie. Stała i starała się zdobyć na odwagę, by pojechać do domu. Do domu i… Adama.

Gdy wreszcie tam dotarła, właśnie kończył gotować. Parówki podskakiwały na patelni, fasola bulgotała obok, a na stole pyszniła się zachęcająco miska sałatki.

– Szybki jesteś – przyznała z ociąganiem.

– Owszem, gdy jestem głodny. – Podniósł do góry jajko. – Jedno czy dwa?

– Jedno – odpowiedziała machinalnie.

– Jajka gotuję równo cztery minuty – uprzedził. – Ma pani cztery minuty na kąpiel, madame.

– Tak jest, sir.

Z łazienki wyszła w cienkiej podomce. Wilgotne włosy, nie rozczesane, opadały jej na ramiona. Gdyby nie Adam, padłaby do łóżka bez jedzenia. Tymczasem on zastawiał stół, tak jakby miał prawo rządzić się w jej kuchni bez pytania.

Jadła z trudem. Zdarzenia dnia wyczerpały ją, a obecność Adama dopełniała miary. Przełykała oporne kęsy, ale w końcu poddała się. Wstała, by włożyć talerz do zlewu. Gorąca kąpiel, a zwłaszcza dwadzieścia minut siedzenia przy stole, sprawiły, że stopa zesztywniała. Przeszył ją ból i Christy z trudem zdusiła jęk.

Adam wstał także.

– Nie smakuje ci fasola? – spytał delikatnie, zabierając jej talerz z rąk.

– To brak apetytu. – Wstrząsały nią dreszcze, być może spowodowane przez ostatnie emocje, a może także obecnością tak bliskiego jej kiedyś mężczyzny. – Fasola nie jest temu winna, nie zjadłam też parówki.

– Wcale się nie dziwię. Gdybyśmy byli w Londynie, porwałbym cię do świetnej francuskiej restauracyjki.

Już to kiedyś robiłeś, przypomniała sobie jak przez mgłę.

– Słuchaj, dziewczyno, z Kate naprawdę jest wszystko w porządku – zapewnił Adam, opacznie interpretując jej wyraz twarzy.

– Tak, wiem.

– To co cię gryzie?

– Jestem po prostu przeraźliwie zmęczona – odparła. Spróbowała prześliznąć się koło niego, ale zagradzał jej drogę. – Doktorze McCormack, chciałabym już iść do łóżka, źle spałam zeszłej nocy. Dziś był okropny dzień, jutro pewno nie będzie lepszy. Czy zechce mnie pan przepuścić?

– Czemu nie spałaś wczoraj?

– Nie twoja sprawa – odpaliła, tracąc cierpliwość. Zagryzła wargi w desperacji. – Proszę, zwyczajnie proszę, pozwól mi przejść.

Spoglądał na nią tak, jakby to co mówiła, było całkiem niezrozumiałe.

– Christy, co ja takiego zrobiłem, że wytrąca cię z równowagi sama moja obecność? – Ujął ją za ramiona i zmusił, by nie odwracała wzroku. – Nie mam pojęcia, o co tu chodzi!

– Ja też nie! – Wyrwała się i przecisnęła koło niego. Na szczęście już jej nie zatrzymywał. – Dobranoc, doktorze.

– Ty chyba kulejesz.

– Dobranoc – powiedziała stanowczo, chwytając za klamkę.

– Ale…

– Chyba mam prawo kuleć we własnym domu? Dajże mi wreszcie spokój.

Zmęczenie przyniosło jej dwie godziny snu. Później ból w nodze wziął górę. Stopa była rozpalona, pulsujące ukłucia stały się trudne do zniesienia. Nawet okrywające ją lekkie prześcieradło zbytnio ciążyło. Wpatrywała się w zalany światłem księżyca pokój, próbując zmusić ból do ustąpienia. Zazwyczaj dźwięki cykad działały kojąco. Tej nocy zdawały się jednak mówić: „Takie właśnie jest życie, co z tego, że twój świat się rozleciał? Kogo to może obchodzić”. Zupełnie jakby przedrzeźniały jej myśli.

Otarła łzy ze złością. Znowu zachowuje się jak przewrażliwiony, zakochany podlotek. Czemu nie może być normalną, dorosłą kobietą? Przecież to jedynie lęk, że go znowu spotka, powstrzymuje ją przed wizytą w kuchni i połknięciem kilku aspiryn. Spuściła nogi na podłogę i prawie krzyknęła. Opierając się całym ciężarem o stojące obok krzesło zdołała wstać. I tak dokuśtykała do drzwi. Stukot krzesła o podłogę nie powinien obudzić Adama, pomyślała, jego pokój jest po przeciwnej stronie domku. Gdy dobrnęła do kuchni, oparcie stało się zbędne. Rozruszana stopa nawet jakby nieco mniej bolała. To tylko stłuczenie, stwierdziła w duchu. Nalała wody do szklanki i zaczęła szukać aspiryny w szafce nad zlewem.

– To nic nie da. – Aż podskoczyła, słysząc go tuż za sobą. Nieopatrznie przeniosła cały ciężar ciała na chorą stopę i musiała przytrzymać się zlewu, by nie upaść. Wtedy zapalił światło. Niechętnie odwróciła głowę ku niemu.

Miał na sobie jedynie spodnie od piżamy. Na nagim torsie wyraźnie odznaczały się silne mięśnie. Piaskowego koloru włosy były potargane od snu.

– Aspiryna jest za słaba na taki ból – powiedział. – Dam ci coś silniejszego.

– Doprawdy nic mi nie jest.

– Marny z ciebie łgarz.

Pochylił się, by obejrzeć stopę i aż gwizdnął, widząc opuchliznę i zadrapania.

– Gdzieś ty się tak urządziła?

– Musiałam rozwalić drzwi u Kate – przyznała z wielką niechęcią. Zachowujesz się jak niewdzięczna idiotka, pomyślała, i dobrze o tym wiesz. – Przepraszam, że cię obudziłam.

– I tak nie spałem – wyjaśnił. – Chciałbym zadzwonić do Anglii, tam jest teraz ranek. Obiecałem komuś. Oczywiście zakładałem, że nie masz nic przeciwko temu. Pokryję rachunek.

Cały gniew opuścił ją, zastąpiony przez poczucie wielkiego osamotnienia. Adam McCormack ma własne życie, o którym ona nic nie wie. Przeżył tragedię… pochował żonę. A teraz może ma inną kobietę? Opadła na krzesło, pokonana przez wielkie znużenie.

– Dzwoń, gdzie tylko chcesz – powiedziała głucho.

– Pozwól najpierw zbadać nogę.

Przyklęknął. Sprawne, chłodne palce szybko obmacały rozpalone ciało. Chciała się wyrwać, ale opanowała odruch. Wreszcie skończył.

– Skręciłaś nogę w kostce. Niezbyt mocno, bo inaczej nie zdołałabyś chodzić. Natomiast paluch masz chyba złamany. Jutro trzeba będzie to prześwietlić.

– A niech to – powiedziała, widząc w wyobraźni kawał gipsu na nodze.

– Jeśli mam rację, gips nie będzie potrzebny – dodał, odgadując jej myśli. – Wystarczą buty dające dobrą ochronę. Przyniosę torbę, trzeba zrobić zastrzyk.

– Nie potrzebuję żadnych zastrzyków.

– Oczywiście, ale… chciałem ci dać nieco morfiny, abyś mogła spać. Zresztą, jestem przecież twoim domowym lekarzem. To co, zgodzisz się, czy wybierasz męczeństwo?

Christy była nieludzko zmęczona. Stopa bolała tak bardzo, że łzy same napływały do oczu. A może to nie z powodu stopy?

– No, niech tam – zgodziła się. – Dzięki, doktorze – dodała, by nie wyjść na gbura.

– Adam – poprawił ją łagodnie.

– Adam – przytaknęła.

– A zatem do dzieła. – Dotknął jej twarzy. – Najpierw trzeba, byś znalazła się w łóżku – oświadczył i zanim połapała się, już niósł ją w stronę drzwi.

– Natychmiast mnie postaw – wykrztusiła.

– Myślałem, że chcesz już skończyć z męczeństwem? – zignorował protest.

Cieniutka koszula Christy nie stanowiła żadnej przegrody miedzy nimi. Czuła jego twarde mięśnie, a jej ciało, kierując się własnym życiem, samo przytulało się do torsu Adama, znajdując wreszcie przystań. Chciała tego najbardziej na świecie, a jednak nie mogła pozwolić sobie na takie szaleństwo.

Delikatnie położył ją na łóżku.

– Chyba nie było to takie straszne, panno Blair?

– Ja… Dziękuję – mruknęła.

Skinął głową i wyszedł. Po chwili wrócił ze strzykawką.

– Rozluźnij się – powiedział. – Nic nie poczujesz.

– Wszyscy lekarze tak mówią. – Usłuchała jednak i nawet nie poczuła ukłucia.

– I co ty na to?

– Udało ci się, ale to przez przypadek. – To niesprawiedliwe…

– Wiem. – Zdobyła się na wątły uśmiech. – Przepraszam.

Przez dłuższą chwilę przyglądał się wyciągniętej na łóżku dziewczynie. Kręcone włosy rozsypały się po poduszce. Cienka tkanina koszuli miękko opinała ciało. Widać było w jego oczach, jak bardzo mu się podoba.

– Czy jesteś taką wściekłą tygrysicą z każdym mężczyzną, czy tylko ze mną? – spytał, a gdy nabrała powietrza, by odpowiedzieć, położył jej palec na wargach. – Może zresztą nie chcę znać odpowiedzi.

Jednak, gdybym był tobą, miałbym się na baczności. Niewykluczone, że potrzebne ci będą wszelkie środki obrony.

– Nie bądź śmieszny – wymamrotała – i wynoś się z mego pokoju.

– Jesteś pewna, że nie chcesz bym został? – Adam…

Zapadła długa cisza. Bardzo długa. Patrzył na nią i wiedziała, że jest tak samo zagubiony i niepewny jak ona.

– Adam…

Bardzo powoli pochylił się i zastąpił palce trzymane na jej ustach pocałunkiem. Ale był to zupełnie inny pocałunek niż ten, który pamiętała z przeszłości. Poprzednim razem, gdy ją całował, ich wargi przylgnęły do siebie zachłannie. Pocałunek był natarczywy, zaborczy i nienasycony. Wtedy sądziła, że to skutek pożądania, że pocałunkiem tym Adam oznajmia, że należy tylko do niego. Jakże boleśnie się myliła. Teraz całował ją z wahaniem, jakby o coś pytał. Wargi musnęły jej usta, prawie ich nie dotykając.

W chwilę później zgasił lampkę przy łóżku i delikatnie zamknął drzwi.

Christy wpatrywała się w ciemność. Przycisnęła palce do palących warg, chcąc przedłużyć trwanie chwili. To nie był ten sam Adam, ale takiego mogła znowu pokochać – tak jakby nic nie zaszło przed laty. Wtem usłyszała, jak podnosi słuchawkę i cicho, aby nie zakłócać jej spokoju, mówi: „Poproszę o połączenie z Londynem”. Potrząsnęła głową, nic jej do tego, może sobie dzwonić do kogo chce. Nie chciała o tym wiedzieć…

– Helen? Tu Adam, czy możesz zawołać Fionę? Po chwili przerwy zaczął mówić tak cicho, że ledwo rozróżniała słowa.

– Hej, Fi. Jak się masz, kochanie? Tęsknisz za mną?

Christy nie była w stanie tego znieść. Szczelnie otuliła uszy poduszką. Przeklęty Adam McCormack. Niech go diabli wezmą! Zacisnęła oczy przyzywając sen. Po jakimś czasie morfina sprowadziła ukojenie.

ROZDZIAŁ PIĄTY

Christy obudziła się, gdy tylko narkotyk przestał działać. Świtało. Leżała przez chwilę, wsłuchując się w poranny koncert. Jeśli ptaki witają dzień z taką radością, czemu nie miałaby zrobić tak samo?

Została ciocią. Uśmiechnęła się ciepło na wspomnienie bratanka. To dziecko jest kimś szczególnym. Być może dzięki niemu zapomni wreszcie o tej głupiej, szczenięcej miłości.

Czyżbym zwariowała, pomyślała. Jestem jak bohaterka „Wielkich nadziei”, która ciągle czeka ubrana w suknię ślubną, nawet po pięćdziesięciu latach. Zerwała się z łóżka i poczuła ostry ból w nodze. Nie ma mowy, aby pokazała mu, co naprawdę czuje. Udowodni, że jest odporna na te cholerne uśmiechy. Nowy dzień, nowe życie. Koniec z tym. Będzie go traktować wyłącznie jak przyjaciela.

Wzięła prysznic i ubrała się starannie, choć poruszanie sprawiało jej pewien kłopot. Gdy wreszcie dotarła do kuchni, słońce stało już całkiem wysoko, a ptaki umilkły. Po Adamie nie było ani śladu.

– Oto moje obiecane śniadanie do łóżka – mruknęła. Ale zaraz zreflektowała się. W końcu zerwał się w środku nocy, by jej pomóc, czy można oczekiwać czegoś więcej?

Wyjrzała przez okno i zobaczyła wyłaniający się zza zakrętu samochód Adama. Czy on w ogóle spał?

Adam wśliznął się do domku kuchennym wejściem. Na widok Christy jego zmęczoną twarz rozjaśnił uśmiech.

– Nie spodziewałem się, że tak łatwo zrezygnujesz z porannej herbaty w łóżku – powiedział.

– Ile można czekać – zażartowała, spoglądając znacząco na zegarek. Było wpół do ósmej. – Przeważnie wstaję o wiele wcześniej.

– Niemożliwe – podchwycił natychmiast jej żartobliwy ton.

– Zaparzyłam kawę.

– Kobieta jakich mało. – Podszedł do kuchenki.

– Podobno wolisz herbatę?

– To był zwykły kaprys. – Christy twardo trwała przy swoim porannym postanowieniu. Będzie pogodna niezależnie od wszystkiego.

Adam uniósł brwi, ale nic nie powiedział.

– Naprawdę byłam nieznośna – westchnęła, zmuszając się, by nie spuścić oczu. Wiedziała, że on ma kogoś w Anglii i nic tego nie zmieni. – Poród Kate zupełnie wytrącił mnie z równowagi. To nie do niej cię teraz wezwano? – spytała. – Tak rano wyjechałeś.

– Owszem, do niej – przyznał z ociąganiem. – Ma lekką gorączkę. Ale nie sądzę, aby to było coś poważnego. A więc to strach zrobił z ciebie jędzę?

Christy przestawiła ekspres z kawą na stół, ostrożnie stawiając obolałą stopę.

– Na samą myśl o rodzeniu dzieci robi mi się zimno – skłamała. – Wczorajsze wypadki jedynie mnie w tym utwierdzają. Rola ciotki to wszystko, na co się kiedykolwiek zdobędę w dziedzinie macierzyństwa.

– To może pomyśl o adopcji – rzucił lekko – albo wyjdź za dzieciatego wdowca.

Christy energicznie pokręciła głową.

– Domowa harmonia to nie dla mnie!

Adam zamyślony spoglądał w przestrzeń. Sięgnął po ekspres i napełnił filiżanki, później usiadł, ale wszystko to robił machinalnie. Dopiero Christy, wstając od stołu, wyrwała go z tego stanu.

– Ciągle boli cię noga?

– Niestety.

– Zaraz zobaczymy.

Posłusznie pozwoliła się zbadać. Była ubrana w lekką, bawełnianą sukienkę, pozostała jednak boso, nie wiedząc, jak najlepiej chronić złamany paluch.

Adam wprawnymi ruchami zbadał skręcony staw. Z satysfakcją stwierdził, że opuchlizna się zmniejszyła. Uśmiechnął się pocieszająco.

– Założę ci bandaż elastyczny. Czy masz jakieś dobre, zakryte, ale wystarczająco luźne buty?

– Mam białe mokasyny – przyznała z ociąganiem – ale one zupełnie nie pasują. I ten upał…

– A gips będzie pasował? Nie masz wyboru.

– Tak jest, proszę pana – skapitulowała.

– To już lepiej brzmi – powiedział, uśmiechając się szeroko.

Wyszedł po torbę lekarską. W chwilę później kończył bandażowanie. Ból od razu się zmniejszył.

– Nieźle byłoby oszczędzać nogę – zaordynował.

– Mam dobre stołki w laboratorium – obiecała.

– Powinnaś trzymać stopę w górze.

– Jeśli Ruth będzie mi podawać odczynniki, mogę pracować półleżąc w fotelu.

– Chyba nie ma innego wyjścia. Jak widzę, jesteś tu równie nieodzowna jak Richard.

– Kate mu pomagała, teraz ty – zaprzeczyła.

– Mnie nie ma kto zastąpić.

– Spora odpowiedzialność jak na… – zawahał się.

– Jak na takiego dzieciaka? – dokończyła.

– No właśnie, to chciałem powiedzieć. – Roześmiał się. – Wyglądasz tak młodo.

– Mała siostrzyczka Richarda – odparła matowym głosem. Wstała z pewnym trudem. – Dokończ śniadanie, a ja znajdę mokasyny – rzuciła, zatrzymując się w drzwiach.

– Christy…

– Co znowu?

– Nie chciałem cię urazić – zmarszczył brwi. Nie miał pojęcia, czym ją dotknął, ale zmiana tonu zmusiła go do zastanowienia.

Wzruszyła ramionami, siląc się na uśmiech. Gdyby ktokolwiek inny nazwał ją dzieckiem, nie miałaby nic przeciw temu.

Kolejnym problemem do pokonania było prowadzenie samochodu. Dokuśtykała wprawdzie do wozu, jakoś wsiadła i włączyła silnik, ale gdy nacisnęła sprzęgło, stopa dała do zrozumienia, że to raczej niewydarzony pomysł.

– Stopa ci zesztywniała. – Adam niepostrzeżenie wyszedł na werandę z tostem i kubkiem kawy.

Christy zaklęła pod nosem i spróbowała znowu. Ostry ból przeszył całą nogę. Bardzo niechętnie dała za wygraną.

– Zadzwonię po taksówkę – rzuciła, starając się na niego nie patrzeć. W jasnych spodniach i kraciastej koszuli wyglądał tak, jakby mieszkał w tym domu od zawsze. Ciepło domowego ogniska, pomyślała ze złością.

– Podwiozę cię – zaoferował, spoglądając na zegarek. – Właściwie czemu tak wcześnie tam jedziesz?

– Chciałam uporządkować papiery i rachunki przed otwarciem apteki – skłamała.

– Papierkowa robota może zaczekać, natomiast na pewno musimy zrobić prześwietlenie. No i kule, bez nich nie dasz rady chodzić. Potrzebuję dziesięciu minut na prysznic i możemy jechać.

Kiwnęła głową. Jaki miała wybór? Żeby nie wiadomo jak się starała, zawsze miała mu coś do zawdzięczenia.

Pół godziny później, wsparta na kulach, wkroczyła do izolatki Kate. Adam i Richard szli na obchód, miała więc nieco czasu.

– Zaczynam przyjęcia o dziesiątej – rzucił Adam wychodząc. – Zdążę dostarczyć cię do apteki, czekaj tu na mnie!

– Dobrze – zgodziła się potulnie. Przystawanie na jego propozycje staje się moją drugą naturą, pomyślała.

Kate siedziała oparta o stertę poduszek, trzymając w ramionach niemowlę. Widząc Christy rozpromieniła się, ale zaraz zmarszczyła brwi zauważywszy kule.

– Coś ty ze sobą zrobiła?

– Wdałam się w dyskusję z kamieniem. – Christy dobrnęła do łóżka i spojrzała na dziecko. – A więc to z jego powodu to całe zamieszanie. Jak go nazwiesz?

– Andrew. Andrew James. Christy…?

– Ładnie – zgodziła się Christy, siadając obok łóżka. – Nie masz kłopotów z karmieniem?

Kate nie dała się tak łatwo zbyć. Położyła synka w stojącej obok kołysce i popatrzyła na nią badawczo.

– Jak to się stało?

– Kopnęłam doktora McCormacka – zmieniła taktykę Christy.

Kate roześmiała się.

– Pewno miałabyś na to wielką ochotę.

– Doktor McCormack przynosi prawdziwy zaszczyt swojej profesji. – Christy z trudem utrzymywała powagę. – Jestem mu bardzo wdzięczna.

– Wszyscy jesteśmy – westchnęła Kate, otulając małego kołderką. – To dzięki niemu mam Andrew Jamesa.

– Niezupełnie – zaprzeczyła Christy. – Adam zatrzymał ci krwotok, ale chłopak miał się nieźle od początku. Zdzierał płuca z niezadowolenia, gdy mama wykrwawiała się na śmierć. I mam wrażenie, że gdybym nie nadeszła, to sam przegryzłby pępowinę i ruszył do kuchni po przekąskę.

Kate zachichotała, spojrzała na dziecko i wznowiła dochodzenie.

– No, to jak było z twoją nogą?

– Przecież mówię – nie ustępowała Christy – albo kamień, albo Adam. Możesz wybierać.

– A nie miało to czasem czegoś wspólnego z wielką dziurą w siatce w naszych drzwiach frontowych?

Richard wszedł właśnie do izolatki i domagał się odpowiedzi. Za nim wkroczył Adam.

– To sprawka twojego synalka – wyjaśniła Christy. – Kierowca karetki chciał mu otworzyć, ale ten mały macho nie czekał. Wyskoczył butami do przodu…

Richard pokręcił głową.

– Czy chociaż pozwoliła ci to obejrzeć? – spytał Adama.

– Obejrzeć drzwi? – Adam uchylił się przed rzuconą przez Kate poduszką. – Widzę, że czujesz się już lepiej.

– Może zdjąłbyś mi kroplówkę?

– Po dwudziestu czterech godzinach – zaordynował, oglądając kartę wiszącą w nogach łóżka. – Cieszę się, że gorączka ci spada. Dobra robota. – Spojrzał na Christy. – Idziemy?

– Adam – jęknęła Kate – nie możecie tak odejść, musisz mi powiedzieć, co się stało z nogą Christy.

– To paskudna historia – pokręcił głową z godnością. – Przeżyłabyś szok, Kate. Powiedziałbym Richardowi, ale przysięga Hipokratesa nie pozwala mi naruszać zaufania pacjentki. Christy i jej kamień zabiorą swoją tajemnicę do grobu.

Wyszli, zostawiając szczęśliwe małżeństwo. Christy, wsiadając do samochodu, wciąż jeszcze chichotała.

– Czemu nie robisz tego częściej?

– Czego?

– Nie śmiejesz się! Wczoraj brałaś życie śmiertelnie poważnie.

– Martwiłam się o Kate.

– A więc teraz życie znowu może być zabawne. Christy obserwowała go nieufnie, gdy siadał za kierownicą.

– Załóżmy, że tak – powiedziała z powątpiewaniem.

– Świetnie. – Wyszczerzył zęby w uśmiechu. – Zaczniemy zatem dziś wieczorem…

– Wieczorem?!

– Nie przepadam za fasolą z parówkami. Dziś będę miał ciężki dzień. Zresztą ty też. Wątpię, abyś po powrocie z apteki miała ochotę na gotowanie. Pora na elegancki obiad.

– Elegancja w Corrook? Przecież to niemożliwe…

– Jak to? Jest przecież pub!

– Hm… – uśmiechnęła się – Co to znaczy „hm”? Uśmiech Christy pogłębił się.

– Nie mogę pojąć, czemu dla niektórych stoły pokryte laminatem, zapach skwaśniałego piwa, frytki i befsztyk to znamiona elegancji. Czyżby płace służby zdrowia w Anglii były aż tak niskie?

Odwzajemnił szelmowski uśmiech.

– Gdy tylko Kate będzie mogła zastąpić mnie w roli anestezjologa, pokażę ci prawdziwą elegancję.

Nawet jeśli miałoby to oznaczać czarterowy lot do Londynu, specjalnie dla nas.

– Nie ma takiej potrzeby. – Christy poprawiła włosy gestem wystudiowanej, acz udawanej elegancji.

– Nie wypadłam sroce spod ogona, też znam dobre lokale. Byłam nawet kiedyś wewnątrz Cafe Corrook!

Pokręcił głową ze zdumienia.

– Niesłychane, ty? Cóż mogę dodać? Z pewnością nie zaimponuje ci fakt, że bratanek najlepszego przyjaciela mojej ciotki jest prawie pewien pokrewieństwa swego psa ze spanielem królowej?

– Nie ulegam łatwo oszołomieniu – wycedziła wyniośle, zaraz jednak zepsuła efekt niepohamowanym chichotem.

Zaśmiewali się jeszcze, gdy samochód stanął przed apteką. Ruth wybałuszyła oczy na widok wyłaniających się kolejno: Adama, kul i Christy.

– A zatem dziś wieczorem – przypomniał stanowczo. – Wątpię jednak, bym zdołał odwieźć cię do domu przed wpół do szóstej.

– Dzięki, doktorze McCormack, ale z powodzeniem mogę wziąć taksówkę.

– Odrobina szacunku nie zawadzi, ze względu na spaniela królowej – upomniał ją łagodnie – ale ktoś, kto zna wnętrze Cafe Corrook, może mi mówić Adam. Albo po prostu McCormack – zawahał się – oczywiście pod warunkiem, że rzeczywiście byłaś wewnątrz.

– Dzięki… Adamie. – Potrząsnęła głową ze śmiechem.

– To drobiazg. A zatem odbieram cię z domu o siódmej. – Zanim zorientowała się, co robi, pocałował końce jej palców i przeniósł pocałunek na usta.

– Uważaj na ten paluch, kochanie.

I już go nie było.

– Christy… – Ruth nie mogła ochłonąć, wyszła na jezdnię i gapiła się za znikającym samochodem. – Ależ on jest wspaniały!

Christy też miała kłopoty z regulacją oddechu. Dobrze, że Ruth na nią nie patrzy, może dzięki temu nie zobaczy szkarłatnego rumieńca.

– Ruth, jest już dziesięć po dziewiątej – powiedziała – a apteka ciągle zamknięta!

– I bardzo dobrze – westchnęła Ruth. – Mogłoby tak być zawsze.

Christy potrzebowała prawie pół godziny, aby rutynowe czynności w aptece zaczęły się toczyć zwykłą koleją. Cały jej świat został wywrócony do góry nogami. Całkiem inna Christy opuszczała wczoraj laboratorium. Zupełnie różna od tej, która powróciła dziś rano.

A może powinnam być w dalszym ciągu jędzą, to mniej niebezpieczne, pomyślała. Jeśli Adam nadal będzie rozsiewał te swoje diabelskie uśmiechy… To przez nie zakochała się wówczas. Przez nie i przez jego niewytłumaczalną zdolność zmuszania jej do śmiechu. Nawet wówczas, gdy sprawy przybierały najgorszy obrót.

To jest twój przyjaciel, skarciła się ostro. Musisz nauczyć się traktować go przyjaźnie i… tylko przyjaźnie. On po prostu ma taki ekspansywny sposób bycia. Dotknęła ust, tam gdzie spoczęły jego palce. Tego rodzaju gesty to jego druga natura, ale one nie świadczą o niczym. Może jedynie o tym, że ją nieco lubi. Nauczyły ją wszak tego poprzednie doświadczenia.

– Christy, żyj po prostu tak, jak żyłaś dotąd – powiedziała ponuro na głos. Wyregulowała wysokość fotela i poprawiła zwój etykietek samoprzylepnych w maszynie do pisania. Okropnie się skręcały. Zaczęła je wypełniać:

Pani A. Haddon: valium.

Zaskoczona, przerwała wpisywanie. Sięgnęła po kartotekę. Przerzucała karty póki nie znalazła właściwej. Poprzednia recepta zrealizowana była w zeszły czwartek, a jeszcze wcześniejsza przed trzema tygodniami. Wszystkie na valium. Pierwsze dwie wystawione były przez lekarzy spoza miasteczka. Christy nawet o nich nie słyszała.

– Pani Haddon?

Kobieta w średnim wieku oderwała się od buszowania wśród kosmetyków. Spojrzała na Christy przyjaźnie.

– Co, kochanie? – uśmiechnęła się.

Jak większość mieszkańców Corrook lubiła młodą farmaceutkę. Była nawet jedną z pierwszych poznanych tutaj osób. Samotna, zaglądała często na pogawędkę z Ruth lub Christy. Oparłszy się o kule, Christy pokuśtykała w stronę stelaża. Chciała załatwić sprawę z dala od ciekawskiej Ruth.

– Pani Haddon, przecież kupowała pani valium zaledwie pięć dni temu?

Kobieta skinęła głową. Christy nie była tego całkiem pewna, ale miała wrażenie, że celowo unika jej wzroku.

– Tak, skarbie – przyznała. – Jestem taka roztargniona. Chyba musiałam wyrzucić całe opakowanie wraz z torbami po zakupach. Co się stało z twoją nogą?

– To znaczy, że nawet nie otworzyła pani fiolki? – Christy nie dawała za wygraną.

– Ależ skąd – odrzekła pani Haddon – aż taka roztargniona nie jestem. Gdybym połknęła to wszystko, odwieźliby mnie chyba do czubków. Nieprawdaż?

Musiałam je wyrzucić, to jedyne wytłumaczenie – odrzekła stanowczo. – A teraz powiedz mi – dodała szybko – czy widziałaś już swego małego bratanka? Podobno wykapany tatuś. Ugotowałam potrawkę dla doktora Blaira, zaniosę mu po południu. Robię też na drutach kaftanik dla małego. Zostało mi tylko wykończenie błękitną wstążką…

Christy poddała się i uciekła, nie do końca przekonana. Cień wątpliwości pozostał. Recepta do realizacji była zwykłym powtórzeniem i właściwie nie miała podstaw, by odmówić wydania valium. Patrzyła na nią zamyślona. Lekarz, który ją wystawił praktykował w Tynong, miasteczku oddalonym o czterdzieści mil. Czemu pani Haddon jeździła aż tam po poradę, recepty zaś realizowała w Corrook?

Pewno był jakiś prosty powód. Może nie lubiła Richarda? Albo Kate? Ale przecież Kate ostatnio prawie wcale nie przyjmowała. Christy wydała lek, poczekała, aż pani Haddon zniknie za rogiem i zadzwoniła do apteki w Tynong.

– Na pewno nie wyrzuciłaby tego przypadkiem – zapewniał ją Rob, właściciel tamtejszej apteki.

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy przyniosła trzy recepty od trzech różnych lekarzy – dodał – i za każdym razem prosiła też o powtórkę. Ale kiedy dostałem receptę od całkiem nieznanego lekarza, zadałem jej kilka trudnych pytań. I słyszę, że teraz wróciła do ciebie.

Christy zerknęła na receptę.

– Czy znasz doktora Cartwrighta? Zapadła chwila ciszy.

– Mieliśmy tu doktora Cartwrighta, ale… – zawahał się – to było półtora roku temu, prawie go zapomniałem. Przyjechał, żeby zostać partnerem praktykującego tu lekarza, ale wyjechał po trzech dniach.

– No to jakim cudem…? – Christy aż podskoczyła.

– Mieliśmy tu ostatnio kilka włamań. Może receptariusze Cartwrighta nie zostały zniszczone. Obaj nasi lekarze mówili coś o skradzionych receptach.

– Ale numer.

– Niezły masz zgryz, Christy. – Rob stanowczo nie chciał się w nic mieszać. – Musisz dać znać na policję.

– Wiem – przyznała niechętnie – ale nie wyobrażam sobie pani Haddon w masce i z łomem.

– Przecież nie musiała sama się włamywać – odparł. – Istnieje czarny rynek. Podrobione recepty, a nawet receptariusze, można kupić. Tyle że to kosztuje kupę forsy.

– No, ale przecież…

– Christy, mam tutaj kolejkę do samych drzwi – uciął. – Niech się tym zajmie policja.

Odłożyła słuchawkę i pogrążyła się w niewesołych myślach, póki Ruth nie zajrzała na zaplecze.

– Zadzwoń do szpitala i poproś doktora Blaira albo McCormacka, muszę z którymś porozmawiać.

– No to… chyba zacznę od McCormacka. – Ruth uśmiechnęła się z jawną kpiną i chichocząc wykręciła numer.

– Słuchaj no… – Christy zamachnęła się kulą. Jedynie Adam był osiągalny. Ruth wyszła z pastylkami pana Harrisa, a Christy usiadła wygodniej.

– O co chodzi? – spytał zmęczonym głosem, wyraźnie się spieszył.

– Wybacz, że cię odrywam od pracy, ale mam problem.

– Znowu nieczytelna recepta?

– Nie, nie. – Christy pokrótce opisała sytuację.

– Czy myślisz, że policja to jedyne wyjście? Wolałabym tego uniknąć.

– Wcale ci się nie dziwię. – Z wielką ulgą usłyszała, że ma w nim oparcie. – Wiesz co, poproszę Bellę, aby sprawdziła informacje o pani Haddon w kartotece i zadzwonię.

– Będę bardzo wdzięczna.

Niestety, dziesięć minut później wieści nie były pocieszające.

– Nie mamy dużo w dokumentacji. Amy Haddon była u Kate dwa razy w ciągu ostatnich dwu lat. I nigdy nie dostała neuroleptyków. Ale jeśli cofnąć się aż do czasów starego doktora Macguire’a, to i owszem. Przepisywał jej środki uspokajające po śmierci męża. Tyle że to było sześć lat temu.

Christy milczała, trawiąc informacje.

– Czyli jest pacjentką Kate – stwierdziła w końcu.

– Czy możemy odłożyć sprawę do czasu, kiedy Kate wydobrzeje?

– Niestety, nie – powiedział łagodnie. – Nie wtedy, gdy w grę wchodzą skradzione recepty.

– Czy to znaczy, że muszę iść na policję? Zastanawiał się.

– Myślę, że tak. Oni muszą się o tym dowiedzieć – powiedział w końcu. – Dla pani Haddon byłoby jednak o wiele lepiej, gdyby dowiedzieli się wprost od niej.

– Też tak myślę – zgodziła się.

– Czy chciałabyś, abym ja z nią porozmawiał? Tak, pomyślała, właśnie tego chcę. Zwalić na kogoś cały ten kram. Jeśli Adam ma chęć…

– Nie – powiedziała z ociąganiem. – Znam Amy Haddon i myślę, że ma do mnie zaufanie. Jeśli Kate nie może, to będzie to najlepsze rozwiązanie. Niestety.

– Kiedy będziesz mogła do niej pójść? – Poznała po głosie Adama, że chce ją skłonić do konkretnej decyzji.

– No, chyba… pójdę tam dzisiaj.

– Dasz radę dokuśtykać? – Tak.

– To na Church Street pod siedemnastym? – czytał z kartoteki.

– Tak.

– Świetnie, przyjadę tam po ciebie, powiedzmy wpół do siódmej.

– Ależ mogę wziąć taksówkę.

– Będę o wpół do siódmej – uciął stanowczo.

ROZDZIAŁ SZÓSTY

Dzień ciągnął się nieznośnie, a zamierzona wizyta u pani Haddon ciążyła Christy jak kamień. O wpół do szóstej z ociąganiem zamknęła aptekę. Na szczęście nie musiała iść daleko.

Schludny domek otoczony był regularnie posadzonymi rzędami petunii, stokrotek i cynii. Pani Haddon otworzyła drzwi natychmiast, lecz na widok Christy jej powitalny uśmiech zbladł, a w oczach pojawił się popłoch. Opanowała się jednak szybko.

– Christy, kochanie, jak to miło, że wpadłaś. Chodź do środka. Właśnie zaparzyłam herbatę. Wypijesz filiżankę? – Amy Haddon uśmiechnęła się nerwowo.

Usiadły w kuchni przy stole.

– Pani Haddon, oczywiście wie pani, czemu tu przyszłam – przerwała Christy.

Twarz Amy zastygła w grymasie sztucznego ożywienia. Uniosła dłoń do ust, jakby chciała zatrzymać cisnące się słowa.

– Chodzi o… moją receptę? – Tak.

– Kiedy ja naprawdę wyrzuciłam to opakowanie. – To bez znaczenia. Sprawa jest poważniejsza.

– Christy pokręciła głową. – Recepta była sfałszowana.

Zapadła martwa cisza. Tykanie zegara przypominało dźwięk bomby przed wybuchem. Amy ukryła i głowę w ramionach opartych na stole i rozpłakała się. Christy czekała bez słowa. W tym momencie żadne pocieszenia nie miały sensu.

Wreszcie przyszło przerywane szlochami wyznanie. Christy słuchała uważnie, czując swą bezradność wobec problemów siedzącej naprzeciw kobiety. Odruchowo wzięła ją za rękę. Nie zadawała jednak żadnych pytań. Nie było to zresztą potrzebne.

Wszystko zaczęło się od śmierci Billa Haddona albo być może nieco wcześniej. Tom, ich syn, wciąż kłócił się z ojcem, wreszcie zniknął z domu. Amy nie widziała go już od ośmiu lat. Opowiadała znajomym z miasteczka, że wyjechał za ocean, poznał w Ameryce miłą dziewczynę i ustatkował się. To wszystko były kłamstwa. Po śmierci męża została całkiem sama.

Któregoś dnia załamała się i poszła do doktora Macguire’a. Płacząc, opowiedziała, jak bardzo jest samotna, a także o swych samobójczych myślach. Macguire spieszył się, zresztą nie bardzo go to wszystko interesowało. Przepisał jej valium. Nie rozwiązało to problemów, ale nieco odsunęło je na bok. Niestety, po jakimś czasie pastylki przestały być skuteczne. Musiała wciąż zwiększać dawkę.

– Ale nigdy nie prosiłaś Kate o receptę? – dopytywała się Christy.

– Trzeba mieć wyczucie, kogo prosić. Są lekarze, którzy zapisują wszystko bez gadania – przyznała Amy smutno. – Od pierwszej wizyty u Kate wiedziałam, że nie ma co próbować. Na pewno nie zapisałaby mi tyle, ile trzeba. A doktor Blair jest taki sam – westchnęła.

Christy skinęła głową.

– A recepty doktora Cartwrighta? – przypomniała cierpliwie.

Spuchnięta od płaczu twarz uniosła się.

– Daję słowo, nie miałam pojęcia, że są kradzione. Naprawdę nie wiedziałam.

– Ale to nie Cartwright je wypisywał – nalegała Christy.

– Nie – wyznała Amy, biorąc głęboki oddech.

– Wiem, że źle zrobiłam. – Otworzyła szufladę, wyjęła receptariusz i podała go dziewczynie. – To stawało się coraz trudniejsze. Lekarze traktowali mnie coraz gorzej, wręcz opryskliwie. Przez jakiś czas był jeden dobry, w Melbourne, ale wpadł w kłopoty z Izbą Lekarską i zamknął praktykę. Ciągle musiałam szukać nowych i nowych. W końcu nawet aptekarz w Tynong powiedział, że nie będzie mi więcej wydawać środków uspokajających. Strasznie mnie zeźlił. Nie dość kłopotów z lekarzami, to jeszcze i on.

– Zawahała się. – Kiedy wychodziłam stamtąd po awanturze, jakiś chłopak podszedł do mnie i zaproponował kupno recept.

– Tych tutaj?

– Wiem, że nie powinnam tego robić – przyznała – ale pomyślałam sobie, że nie będę już musiała jeździć do Melbourne. Wiedziałam, co i jak trzeba wypisać. I udało się. Pierwszą wydałaś bez problemów.

Christy przytaknęła. Niestety, nie ma skutecznego sposobu, aby się przed czymś takim obronić.

– Co masz zamiar zrobić? – spytała Amy, spoglądając z obawą.

Christy pokręciła głową.

– Problem nie w tym, co ja zrobię, ale co ty zrobisz – powiedziała łagodnie.

– Czy to znaczy, że nie powiesz policji? Dziewczyna westchnęła ciężko.

– Recepty były kradzione.

– No tak – skinęła głową – powinnam przecież sama na to wpaść. Po prostu się łudziłam…

Przed domem zahamował samochód. Amy poderwała głowę.

– A więc już to zrobiłaś? – Twarz miała kredowobiała. – Zawiadomiłaś policję?

– To nie policja – uspokoiła ją Christy. – To doktor McCormack.

– Ale… dlaczego on?

– Przyjechał odwieźć mnie do domu. Ale mam pomysł. Potrzebna jest ci pomoc. Sprawa z policją wcale nie jest najważniejsza. Znacznie istotniejsze będzie wyleczenie z uzależnienia od valium. Tu trzeba dobrego lekarza.

– Ale… ja nie mogę! – Amy protestowała niepewnie.

– Każdego dnia potrzebujesz coraz więcej valium, prawda?

– No, tak…

– I nie potrafisz sama przestać. Czy mogłabyś oddać mi tabletki i już nigdy nie wziąć ani jednej?

Teraz łzy leciały już strumieniem.

– Próbowałam tak właśnie zrobić – szlochała Amy – i nie dałam rady. Christy, wydaje mi się, że tracę rozum… Mówię to całkiem poważnie.

Dziewczyna mocno ujęła roztrzęsione dłonie pani Haddon.

– To jest zadanie dla doktora McCormacka – powiedziała. – On będzie wiedział, jak ci pomóc. Jesteś w poważnych tarapatach, Amy, ale nikt nie chce wpakować cię do więzienia. Tym niemniej złamałaś prawo i coś z tym trzeba będzie zrobić.

Stukanie do drzwi oznajmiło przybycie lekarza. Amy energicznie otarła oczy i policzki.

– Czy on rzeczywiście potrafiłby mi pomóc?

– Przecież nie tobie pierwszej to się zdarzyło! – zapewniała Christy. – Istnieje specjalna organizacja, TRANX, i utworzono ją właśnie w tym celu. Aby pomagać. Adam, to znaczy doktor McCormack, pomoże ci zacząć. Czy mogę go wpuścić?

– Sama to zrobię. – Amy wstała, biorąc głęboki oddech.

– Chciałabyś, abym przy tym była? – spytała Christy.

Pani Haddon była już całkowicie opanowana.

– Dziękuję, ale chyba poradzę sobie sama. Dziewczyna przytaknęła ze zrozumieniem. Oparta o kule szła wolno w stronę drzwi. Kiedy dochodziła, Adam stał już na progu.

– Christy myśli, że mógłby pan, że… zechciałby mi pan pomóc…

Spojrzał na nią ze współczuciem.

– Na tym polega moja praca, pani Haddon. – Nieświadomie powtarzał zapewnienia sprzed kilku minut. – Jest pani pacjentką Kate Blair, ale jeśli mogę pomóc…

– Tak, właśnie o to proszę – potwierdziła. Adam ujął panią Haddon pod ramię i wprowadził do domu, zamykając za sobą drzwi.

Christy skorzystała z chwili spokoju, by nieco odpocząć w samochodzie. Była zadowolona, że nie musi być świadkiem dalszego ciągu tej rozmowy. Zobaczyła dosyć, by wierzyć, że Adam poradzi sobie. Myślała o wyrazie jego oczu w momencie, gdy zaoferował pomoc. Nic dziwnego, że był wziętym położnikiem; kobiety na pewno czuły się bezpiecznie w jego obecności. Promieniował spokojem, kompetencją i dobrocią.

Czemu, u licha, porzucił swą praktykę, by przybyć aż tutaj, nie wiadomo który raz zastanawiała się Christy. Niewątpliwie zostawił w Anglii wiele bliskich osób. Ten mężczyzna był chodzącą zagadką.

Wreszcie pojawił się. Pani Haddon stała na ganku i machała im na pożegnanie.

– No i co? Myślisz, że wykaraska się z tego? – spytała ciepło, gdy tylko domek zniknął za zakrętem.

– Dziś będzie miała spokojną noc – powiedział z powagą – ale to jest długi i żmudny proces.

– A policja?

– Ma zamiar zgłosić się tam jutro – zerknął w jej stronę. – Zadzwonię do nich wcześniej i uprzedzę. Inaczej jakiś nadgorliwy młodzik gotów ją jeszcze zaaresztować. Pani Haddon ma zamiar przyznać się do wszystkiego.

– Tak, powinna to zrobić. Myślisz, że będą chcieli wnieść oskarżenie? – zapytała z niepokojem.

– Nie sądzę. To jej pierwsze wykroczenie. I sama się zgłasza. Ale z pewnością zainteresuje ich chłopak, który jej sprzedał recepty. Bardzo zainteresuje.

– A więc myślisz, że wszystko się ułoży?

– Wyciągnięcie jej z uzależnienia to dopiero początek – powiedział z namysłem, skupiony na pokonywaniu ostrego zakrętu. – Wygląda na to, że całkiem wyizolowała się z otoczenia. Jest przekonana, że wszyscy patrzą na nią z politowaniem i boi się pytań o syna. Wiesz może coś o nim?

– Niestety, nie.

– Nie widziała go od ośmiu lat – wyjaśnił, niecierpliwie bębniąc palcami o kierownicę. – Jeśli zniknął, bo nie układało mu się z ojcem, to może trzeba go powiadomić, że matka jest sama.

– Ale pani Haddon nie wie nawet, gdzie go szukać.

– Są przecież różne organizacje, mogą pomóc.

– Nie, ona jest zbyt dumna, by tego próbować.

– Ale ja nie jestem. – Spojrzał na Christy przelotnie. – Czy nasza recepcjonistka będzie miała dane w kartotece?

Christy roześmiała się ubawiona.

– Bella wie, ile razy każdy z nas kichnął za życia. Ona wie wszystko, co tylko można wiedzieć.

– A czy będzie trzymać język za zębami?

– O, na pewno. Rozpogodził się.

– Znakomicie, zatem jutro wyślemy tropiciela tym śladem. Szanse nie są duże, ale gdyby udało się odszukać chłopaka, a zwłaszcza gdyby zgodził się choćby na wizytę, dałoby to jej niezbędny impuls do życia.

– Ja też tak myślę.

– Znakomita robota, Christy – powiedział, spoglądając na nią z uznaniem.

– Moja? – zdziwiła się. – Przecież ja nic nie zrobiłam.

– Tak? Jestem przekonany, że większość tutejszych aptekarzy na twoim miejscu zawiadomiłaby natychmiast komisariat, aby tylko mieć sprawę jak najszybciej z głowy. Chyba pod maską jędzy masz jednak serce! – Wybuchnął śmiechem, widząc jej minę. – Hej, dziewczyno, ciesz się życiem, w końcu zaprosiłem cię dziś na elegancki obiad. Czekają już na nas w słynnym Pubie Corrook. Aż tutaj słychać skwierczenie befsztyków.

W pubie było spokojnie. We wtorkowe wieczory nigdy nie pojawiało się wielu gości. Kelnerka przyniosła im napoje, uśmiechnęła się raz, zdawkowo, w stronę Christy, z pół tuzina razy, gorąco, do Adama i zniknęła z zamówieniami.

– Ożywiłeś to miasteczko – stwierdziła Christy, przypominając sobie reakcję Ruth i obserwując jawną kokieterię kelnerki.

– Tak? – Pociągnął tęgi łyk piwa, usiadł wygodniej i bacznie się jej przyglądał.

– Stanu wolnego – tłumaczyła cierpliwie – czyli do wzięcia.

– Nie taki znowu do wzięcia.

– Czemu nie? – nie zdołała w porę powstrzymać pytania.

Zachmurzył się, Christy aż zagryzła język. Co ją podkusiło do takiego wścibstwa. Stracił żonę zaledwie pół roku temu. Jeśli ją kochał, to na pewno ciągle czuje ból.

– Adam, ogromnie cię przepraszam! – wykrzyknęła pospiesznie, nagle przerażona własną gruboskórnością. Ujęła go odruchowo za rękę. – To było głupie i niedelikatne z mojej strony.

Wzruszył ramionami, ale ból w oczach wcale się nie zmniejszył.

Czy to tęsknota za zmarłą Sarą sprawiła, że tak go to zabolało? A może zostawił w Anglii kogoś bliskiego? Pomyślała o międzykontynentalnych rozmowach w środku nocy. Kogo prosił wtedy do telefonu? Fionę?

– Czemu tu przyjechałeś? – starała się, by zabrzmiało to jak najdelikatniej. Znowu dotknęła jego dłoni. – Czy mylę się myśląc, że zostawiłeś w Anglii coś więcej niż dobrze prosperującą praktykę położniczą?

Źrenice patrzących na nią oczu rozszerzyły się nagle. Nie spuściła wzroku. Zapadła długa cisza.

– Właściwie nie powinnam o to pytać – przyznała miękko.

Zaprzeczył ruchem głowy.

– Chciałbym ci odpowiedzieć – głos mu zadrżał – ale nie mogę. – Palce pod dłonią Christy zacisnęły się w pięść. – To wszystko jest jeszcze zbyt świeże. Ja… – przerwał. – Czy coś zamówiliśmy? Nie pamiętam co!

– Befsztyk – uśmiechnęła się, zabierając rękę – i frytki.

– Frytki?

– Tak, do wyboru były frytki albo… frytki. Uśmiechnął się i Christy pomyślała, że czyni to prawie z nadludzkim wysiłkiem.

– To świetnie – powiedział. – Przepraszam, zdaje się, że mam atak nostalgii.

– Po trzech dniach? – droczyła się, chcąc przywrócić rozmowie choć trochę lekkości. – Powinieneś wozić ze sobą pluszowego misia.

Ból pojawił się znowu i to tak gwałtownie, że aż się wzdrygnęła. Co u licha dzieje się z tym człowiekiem?

– Skoro tak mówisz – zgodził się bez przekonania.

Podczas kolacji prowadzili nic nie znaczącą rozmowę, oboje świadomi panującego napięcia. Christy zmuszała się do jedzenia, zła na siebie, że znowu wszystko popsuła. Niezależnie od tego, co nim powodowało, sprawiła mu ból. Już raczej wolałaby urazić własny, złamany paluch.

Pomoc przyszła z nieoczekiwanej strony. Mandy, kelnerka obsługująca ich stolik, wyraźnie postanowiła uwieść Adama. Obserwowała ich od kiedy weszli. Zauważyła pocieszające gesty Christy, a później pojawienie się napięcia. Z subtelnością właściwą głodnym barakudom rzuciła się na łatwy łup.

– Jak to miło mieć pana u nas, doktorze – powiedziała przymilnie. Takiego prowokacyjnego mruczenia nie powstydziłaby się niejedna kotka. – Wiem, że zamieszkał pan u panny Blair. Jednak spędzanie całego czasu w domu może szybko stać się nudne. Serdecznie zapraszam do nas. Pracuję od poniedziałku do soboty – poinformowała go i zakołysała znacząco biodrami – ale niedziele mam wolne. Zresztą, mogę się zwolnić każdego dnia, jeśliby zaproszenie było tego warte – westchnęła. – Chociaż w tym mieście nie ma facetów, dla których warto byłoby to zrobić. W każdym razie nie było.

Christy zachłysnęła się cytrynowym sokiem, a Adam usiłował przybrać wyraz twarzy odpowiedni na taką okazję.

– Wpadnę jutro do przychodni – obiecała Mandy, nie zwracając uwagi na mało dystyngowane zachowanie Christy, krztuszącej się i kaszlącej. – Mam okropne odciski, doktorze. Specjalista w Melbourne stwierdził, że nigdy jeszcze czegoś takiego nie widział. Proponował mi operacyjne usunięcie, ale wtedy musiałabym chodzić o kulach tygodniami. Dziewczyna chodząca o kulach wygląda szczególnie nieapetycznie, prawda, panno Blair?

– O tak, z pewnością – Christy zgodziła się potulnie.

– No, dość powiedzieć, że gdy tylko pana ujrzałam, miałam pewność: oto lekarz, któremu bez obawy mogę powierzyć moje odciski.

– To miłe z pani strony, panno…? – Adam z trudem zachowywał powagę.

– Mandy – przyzwoliła wspaniałomyślnie. – Skoro pokażę ci moje odciski, możemy być po imieniu. – Rzuciła mu promienny uśmiech. – A zatem do jutra.

– Będę czekał – obiecał.

Mandy odmaszerowała drobnymi kroczkami, z trudem poruszając się na niebotycznych szpilkach. Twarz Christy wynurzyła się spod chusteczki.

– No, no – wykrztusiła – jestem tu już dwa lata, a nigdy nie widziałam tych słynnych odcisków.

– A chciałaś? – spytał zaskoczony.

– Słuchaj, odciski Mandy, to temat konwersacji w pubie odkąd pamiętam. Richard zdołał raz na nie zerknąć i zapewnia, że naprawdę istnieją. Ale aż do dziś… – sięgnęła po kule i wstała – każdy, kto widział odciski Mandy należy niewątpliwie do naszej towarzyskiej śmietanki.

– Czy to coś więcej niż spaniel królowej?

– O wiele, wiele więcej.

– I pomyśleć, że miałem Corrook za coś towarzysko gorszego od Londynu – powiedział chichocząc.

– A może chcesz zostać na kawę?

– W żadnym razie – odmówiła stanowczo. – Mandy jest tak podekscytowana, że gotowa rozebrać się tu i teraz.

Jechali do domu w milczeniu, każde pogrążone w swych myślach. Christy była nieprawdopodobnie zmęczona. Niedospane noce i pełne przeżyć ostatnie dni dawały o sobie znać. Gdy przyjechali, Adam obszedł samochód, by pomóc jej wysiąść.

– Jak tam stopa?

– W porządku.

– Marny z ciebie łgarz. – Pokiwał głową, pochylił się i błyskawicznie uniósł ją w ramionach jak dziecko.

– Pozwólmy jej nieco odpocząć, dobrze?

– Puść mnie natychmiast!! – zaskoczona Christy wrzasnęła, zapominając o dobrych manierach.

W trzech lekkich krokach przeniósł ją na werandę i delikatnie ułożył w trzcinowym leżaku.

– Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem, Christy. Odpocznij tu, a ja zrobię kawę.

– Kiedy… ja nie chcę kawy.

– Zawzięłaś się, aby wszystko utrudniać? Uścisk jego ramion na chwilę pozbawił ją oddechu.

Patrzyła na surową twarz, spoglądającą na nią z góry i jakby prowokującą, aby dalej grała rolę kapryśnej idiotki. Tylko że to nie było już dłużej możliwe.

– Tak, jestem nieznośna – przyznała cicho.

Noc wokół była spokojna i gorąca. Nie zapalali światła, by nie przyciągać owadów. Popijanie kawy w świetle księżyca miało swój urok. Ten nastrój, wzmocniony niewątpliwie tabletkami przeciwbólowymi, które Adam podał jej wraz z kawą, sprawiał, że Christy czuła dziwną lekkość.

Milczeli oboje. Za każdym razem, gdy coś powiem, mówię coś niewłaściwego, pomyślała. Już lepiej milczeć. Pewno i Adam czuł to samo, gdyż pozwalał, aby to raczej cykady mówiły do nich. Wreszcie wstała nieco chwiejnie.

– Idę do łóżka – stwierdziła bez przekonania.

Adam wstał także i zbliżył się tuż do niej. Domyślając się do czego zmierza, wyciągnęła rękę, by go powstrzymać.

– Nie, jakoś dojdę sama.

– Czyżby znowu dąsy? Pokręciła głową, był tak blisko…

Spoglądał na nią. Światło księżyca nadawało niecodzienny połysk jej kręconym blond włosom. Lśniły w mroku jakby własnym, wewnętrznym blaskiem. Nie odwzajemniła spojrzenia.

Ujął ją pod brodę i zmusił, by spojrzała do góry. W ciemnych oczach znalazła odbicie własnych wątpliwości. To noc tak działa, przekonywała w myślach samą siebie. Noc, księżyc, cisza, ciężki zapach drzew gumowych wokoło. Wybuchowa mieszanka, prowadząca do szaleństwa…

Pochylił się i pocałował ją pytająco. Na chwilę zesztywniała. To właśnie było to, czego się bała najbardziej. Tak właśnie, pięć lat temu, zakochała się bez pamięci. Pocałował ją i miłość schwytała ją w sidła. Miłość, która nie opuściła jej do dziś. Adam mocno ujął w dłonie jej nagie ramiona. Pod palcami czuł gładką skórę. Jego wargi pytały i szukały. Nie było w nich żądania. Christy walczyła ze sobą, by się powstrzymać, ale przegrywała i wiedziała o tym. Przegrała tę walkę pięć lat temu. Rozchyliła usta i oddała pocałunek.

Noc zmieniła się w labirynt miłości i pożądania. Księżyc zniknął, cykady zamilkły. Nie słyszała i nie czuła nic poza Adamem.

Ale to nie miało sensu. Przecież nawet nie próbował z nią rozmawiać czy czegoś wyjaśnić. Wszystko, co potrafił, to całować dziewczynę, bo noc była piękna. Bo czuł się samotny. Była tego pewna. W końcu tak samo stało się przedtem. I podobnie jak wówczas nie potrafiła się oprzeć. Nie wtedy, gdy Adam jej pragnął. Rozchyliła wargi i delektowała się głębokim pocałunkiem. Objęła go także, mocno przyciskając twarde, męskie ciało do siebie. Tak bardzo go pragnęła. Nieważne na jak długo. Liczyła się tylko ta chwila.

Ostry dzwonek telefonu przeciął noc. Przez chwilę usiłowali go ignorować. Wreszcie bardzo opornie i niechętnie rozwarli uścisk.

– Christy… – powiedział niepewnie, z mieszaniną czułości i wahania – droga moja…

– Lepiej odbierz telefon – odpowiedziała odsuwając się o krok. Rzeczywistość znowu upominała się o swe prawa.

Dźwięk telefonu brzmiał jak dzwonek alarmowy. Oczy miała szeroko rozwarte i pełne lęku. Czar chwili prysł i wszystkie strachy powróciły.

Adam nie miał wyboru. Dzwonek telefonu nieustannie rozdzierał ciszę, domagając się odpowiedzi. Rzuciwszy jeszcze jedno niepewne spojrzenie w jej stronę zniknął w środku.

– Dziecko z zapaleniem wyrostka – wyjaśnił wraca- Wiem – przerwała głosem bez wyrazu – musisz jechać.

– Christy… – Dotknięcie ręki na jej nagim ramieniu sprawiło, że odruchowo cofnęła się z lękiem.

– Nie dotykaj mnie – szepnęła.

– Czemu…? – zdziwił się. – Myślałem, że mnie pragniesz.

– To pomyłka. Pozwoliłam na to, bo… zwariowałam. Zwariowałam! Słyszysz? Nie chcę, abyś mnie całował. Ani dotykał! Nigdy!

– Chciałaś być całowana równie mocno, jak ja chciałem cię całować – spokojnie i bez emocji stwierdził fakt.

To była prawda. Zdołała opanować wzbierającą w środku histerię.

– Tak – przyznała w końcu. – Chciałam, ale to głupota. Powiedzmy, że oboje ulegliśmy urokowi chwili. Noc i wino…

– Nie żadne wino, ale sok wyciśnięty z jednej cytryny z dodatkami – sprostował. – A ja wypiłem dwa niskoalkoholowe piwa.

– Musisz jechać – zdołała wykrztusić. – Zapomniałeś?

– Pamiętam. – Dotknął lekko jej policzka. – Wbrew temu co myślisz, Christy, mam świetną pamięć.

ROZDZIAŁ SIÓDMY

Kilka następnych tygodni należało do najtrudniejszych w życiu Christy. Zmagała się z bezsennością. Uciekała w pracę. I ustawicznie traciła na wadze.

– Co się z tobą, u licha, dzieje? – spytała ją któregoś popołudnia Kate. Właśnie karmiła dziecko na werandzie i w odróżnieniu od Christy wyglądała wspaniale.

– O co ci chodzi?

– O to, że wyglądasz jak kościotrup – odpowiedziała szczerze bratowa. – Oboje z Richardem martwimy się o ciebie.

– To miło z waszej strony – Christy rzuciła sucho, ale zreflektowała się, widząc wyraz twarzy Kate. – Przepraszam. Wiem, że to prawda. Po prostu mam nawał pracy – wyjaśniła.

– Jakiej pracy?

– No, przecież realizuję teraz recepty aż dwóch lekarzy.

– Co w tym niezwykłego? Tak samo było, gdy to ja pomagałam Richardowi. Wówczas wyglądałaś świetnie.

– Może to wpływ mojego lokatora – przyznała Christy. – Jestem spięta, gdy tak ciągle kręci się po domu.

– Źle sypiasz?

– Raczej kiepsko.

Kate zmieniła pierś przy karmieniu.

– Gdybym była doktorem Macguire’em, zapisałabym ci valium. Ale skoro nie jestem, to pytam znowu: co się dzieje???

Christy w milczeniu pokręciła głową.

Adam zorganizował sobie życie, w którym dom Christy zajmował istotne miejsce, i najwyraźniej miał zamiar w nim pozostać. Od tego wieczoru, gdy ją pocałował, nie potrafiła traktować go jak przyjaciela. Elementarne zasady uprzejmości były wszystkim, na co potrafiła się zdobyć. Zresztą był zapracowany i tylko z rzadka bywali w domu jednocześnie. Następnego ranka po owym pamiętnym wieczorze próbował z nią jeszcze rozmawiać.

– Adamie, jeśli znowu mnie dotkniesz, będę wrzeszczeć, aż wszystkie gliny z Tynong tu przylecą – postawiła jasno sprawę Christy.

Ku jej zaskoczeniu przyjął to ultimatum bez protestu. Tak, jakby też miał wątpliwości, a lodowate przyjęcie z jej strony było mu na rękę.

I dobrze, pomyślała. Gdyby jeszcze spakował walizki i wyniósł się! Tymczasem nic z tego. Mały domek wypełniony był Adamem McCormackiem. Często słyszała, jak wstaje w środku nocy i zamawia rozmowę. Nie trzeba było wielkiej wyobraźni, by wiedzieć dokąd. Przykrywała wtedy głowę poduszką i przeklinała jego ponowne wtargnięcie w swoje życie.

Kate obserwowała ją uważnie i musiała trafnie odczytać jej myśli.

– Chodzi o Adama, prawda? – zapytała wprost. Dziewczyna spłoniła się i zerwała na równe nogi.

– Muszę lecieć! Trzeba uporządkować półki w aptece…

– Aby odwlec jeszcze trochę powrót do domu?

– Ależ nie… – Christy!!!

Stojąc w rozkroku, z rękoma na biodrach, Christy wyzywająco patrzyła na bratową. Lecz przecież ona była nie tylko jej rodziną, ale i przyjaciółką. A przyjazne ramię, na którym mogłaby się wypłakać, było czymś, czego jej bardzo brakowało. Nagle opuścił ją cały upór. Ciężko usiadła na stopniach. Nawet jeśli Kate nie zdoła jej pomóc, to przynajmniej wysłucha.

– To prawda, Kate. Nie idę do domu, aby być z dala od Adama.

– Kochasz go? – stwierdziła raczej niż spytała bratowa.

– Tak.

Zapadła cisza. Kate westchnęła współczująco.

– Od jak dawna?

– Od pięciu lat.

Opowiedziała Kate wszystko, starając się, by głos brzmiał normalnie, spokojnie. Ale pod koniec zaledwie było ją słychać wśród tłumionych łkań. Wydawało się jej, że cała ta historia jest arcygłupia. Że zostanie wyśmiana. Tymczasem, odłożywszy śpiące dziecko do kołyski, Kate usiadła przy niej na stopniach w milczeniu. Po dłuższej chwili odezwała się.

– Myślę, że Richard popełnił niewybaczalną pomyłkę.

– Prosząc Adama, by tu przyjechał? – Christy zaśmiała się sarkastycznie. – Ależ Corrook potrzebuje drugiego lekarza. Nawet dla mnie jest to oczywiste. To tylko ja go tu nie chcę.

– Nie to miałam na myśli. – Kate pokręciła głową. – Powinien więcej opowiedzieć ci o problemach Adama.

Christy zesztywniała.

– Czy to znaczy, że ty wiesz?

– Richard ciągle traktuje cię jak małą siostrzyczkę. Słusznie czy nie, sądzi, że są sprawy zupełnie nieodpowiednie dla ciebie.

– Mimo że mam dwadzieścia sześć lat?

– Dla niego ciągle masz dwanaście.

– Jakie sprawy? Kate westchnęła.

– Nie powinnam ci o tym opowiadać, ale chyba inaczej nie można. Sarę spotkałaś tylko raz, prawda?

Christy skinęła głową.

– I nikt ci nie powiedział, że ona jest chora?

– Chodzi ci o to, na co umarła? Pytałam Adama wprost, ale mi nie odpowiedział.

– Nie myślę o przyczynie śmierci, choć mogę się domyślać – przyznała ze smutkiem Kate. – Sara była chora na schizofrenię.

– Co?! – Christy spojrzała na bratową, jakby to raczej ona postradała zmysły. – Ależ widziałam ją, była całkowicie normalna!

– Czy dużo wiesz o schizofrenii?

– Znam się tylko na lekach i na stosowanych dawkach – odpowiedziała. – Wiem, że terapia wymaga bardzo rygorystycznego przestrzegania zaleceń.

– No właśnie – podchwyciła Kate – musi być przestrzegany ścisły reżim leczenia. – Zawahała się, ale było dla nich obu oczywiste, że musi mówić dalej. – Sara była prawnikiem. Śliczna, utalentowana, żywiołowa, z wielkim poczuciem humoru. W każdym razie Richard tak o niej mówi. – Uśmiechnęła się raczej smutno. – Adam poznał ją i wkrótce się pobrali. A pół roku później sprawy zaczęły przybierać zły obrót.

– Początek schizofrenii?

– Ano tak – potwierdziła Kate. – Richard twierdzi, że to stało się tak nagle, że aż żal było na nią patrzeć.

Sara zaczęła podejrzewać, że Adam chce jej śmierci. Opowiadała o tym wszystkim i początkowo nie sprawiało to wrażenia choroby. Spowodowała nawet aresztowanie męża. Adam przeszedł gehennę, starając się przekonać otoczenie, że podłożem tych oskarżeń jest choroba i usiłując nakłonić Sarę do leczenia. Stracił bardzo wielu przyjaciół, zanim zachowanie Sary zaczęło jawnie wskazywać na chorobę.

– Co się właściwie stało?

– Pewnej nocy nastąpiło gwałtowne pogorszenie. Sara wezwała policję twierdząc, że Adam groził jej nożem. Kiedy przyjechali, rzuciła się na policjanta z nożyczkami i w efekcie to ją aresztowano.

– O Boże – jęknęła Christy. – Biedny Adam.

– Zaczęło się leczenie, ale terapia nigdy już nie przywróciła Adamowi Sary takiej, jaką znał na początku. Okresy manii prześladowczej powracały. Rzuciła zawód prawnika i została modelką. Później przyszły ustawiczne zmiany nastroju. Od skrajnej depresji do szaleńczych manii. Dla Adama nie było już miejsca w jej życiu, wystąpiła nawet o rozwód. To właśnie wtedy Richard zaprosił go na urlop do waszego domu.

A więc to o tej tragedii wspominał wówczas Richard. To był powód, dla którego Adam szukał wytchnienia z dala od szpitala. Własna żona porzuciła go z powodu szaleństwa. Przyjechał na urlop i spotkał Christy, zwyczajną, normalną, żywiołową studentkę. Pełną życia i zawsze gotową do śmiechu. Kto może go winić, że szukał jej towarzystwa? Podniosła dłoń, by wysuszyć gorzkie, gniewne łzy. Tylko, czemu cholerny braciszek nie mógł jej tego powiedzieć? Zmieniało to tak wiele…

– Jednakże – kontynuowała Kate – Sara nagle pojawiła się w połowie urlopu. Zmiana terapii przyniosła, chwilowo, pozytywne efekty. Nagle przypomniała sobie, że ma męża. Przybyła, by go odzyskać. Christy skinęła głową. Czy mogła się dziwić, że odszedł wtedy z Sarą?

– Niewiele wiem o następnych kilku latach. Richard też nie wie. Od tamtej pory Adam odsunął się od przyjaciół. Domyślam się, że huśtawka nastrojów u Sary pogłębiała się. Źle znosiła uboczne działanie leków, więc gdy tylko następowała poprawa, natychmiast odstawiała je na półkę. Richard zakłada, że albo popełniła samobójstwo albo zginęła w nieszczęśliwym wypadku podczas jednego z maniakalnych okresów. Ale nie pytał o to.

Christy także o nic nie pytała. W końcu zdobyła się na słaby uśmiech.

– W trakcie tego wszystkiego doktor McCormack bierze na spacer siostrę swego przyjaciela i całuje ją na dobranoc – powiedziała z goryczą – a ona zakochuje się w nim nieprzytomnie i ani rusz nie może zrozumieć, czemu nawet tego nie zauważył. – Wstała gwałtownie. – Dzięki, że mi o tym powiedziałaś. Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej.

– Czy to by cokolwiek zmieniło?

– W moim zakochaniu? – Christy potrząsnęła głową. – Wątpię. Ale może przestałabym go winić. Może doszłabym ze sobą do ładu, nie raniąc go przy okazji.

Zostawiła Kate siedzącą na werandzie, wsiadła do samochodu i pojechała wolno w stronę miasteczka. Nie miała ochoty na spotkanie z Adamem, zanim nie pozbiera się.

Skręciła w drogę wiodącą do głównej ulicy i jeszcze bardziej zwolniła. To tutaj mieszka Amy Haddon, przypomniała sobie. Przed domem stał pordzewiały pomarańczowy samochód. Drzwi wejściowe były otwarte na oścież.

Zaabsorbowanie Christy własnymi problemami nieco zmalało. Coś było nie w porządku. A może tylko jej się zdawało?

Przypomniała sobie, że pani Haddon zazwyczaj starannie zamykała drzwi i nawet zakładała łańcuch. Christy zaglądała tam kilkakrotnie w ciągu ostatnich tygodni i zawsze obserwowała identyczną procedurę. Czuła się nawet w takim zamknięciu nieswojo.

Zahamowała za pordzewiałym wrakiem. Nie był to wóz z Corrook i wyglądał bardzo podejrzanie. Z tyłu miał jakieś ohydne naklejki. Zaniepokoiła się już całkiem poważnie.

Może to ten zaginiony syn, pomyślała. Ale wątpliwości nie ustępowały.

Niechętnie wydostała się z samochodu i poszła alejką w stronę drzwi. Nagle zatrzymała się jak wryta. Z wnętrza dobiegł jęk, a później niski, złowrogi, pełen jadu głos.

– Myślałaś, że nie pokapuję się, kto mnie podkablował? Niezły kawał. Dwieście nędznych papierów za parę recept. Nie warto za coś takiego garować. Ale już ja się postaram, aby było warto. Jak mają mnie zamknąć, to przynajmniej niech wiem, za co.

Rozległ się głośny łomot, nieludzki jęk czystego przerażenia, coś upadło i nastała cisza.

Christy przebiegła przez bawialnię, jak kotka na polowaniu, pełna wściekłości i furii. Rzuciła się całym ciężarem na napastnika pochylonego nad leżącą kobietą. Chociaż dotąd uważała się za tchórza, nikt widząc ją w akcji nie uwierzyłby w to. Walczyła wszelkimi sposobami – kopiąc, drapiąc, rzucając się całym ciałem tak, że tępawemu osiłkowi brakowało miejsca do ucieczki.

Był jednak od niej silniejszy i, mimo przewagi jaką dało jej zaskoczenie, nierówna walka mogła skończyć się tylko w jeden sposób. Trafił ją w splot słoneczny silnym ciosem i aż chrząknął z zadowolenia. W najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczał, że Christy zamiast upaść zemdlona, znowu rzuci się na niego, używając na wpół wyleczonej nogi jak niezawodnej broni. Ból wykrzywił mu twarz, ale zamierzył się znowu. Tym razem Christy zmieniła taktykę. Uchyliła się, walnęła go głową w mostek i poprawiła kolanem, zadając najokrutniejszy dla mężczyzny cios. Napastnik wrzasnął z bólu i chwycił ją za włosy. Chciała się ratować następując z całej siły na jego bosą stopę, ale to był błąd. Zdzielił ją w twarz. Upadła na podłogę, unosząc ramiona, by się zasłonić. Następny cios zawisł w powietrzu.

Nadeszła pomoc. Adam.

Zjawił się bezszelestnie, nie wiadomo skąd, i zatrzymał uniesione ramię. Od tego momentu wszystko potoczyło się jak na zwolnionym filmie. Christy jak przez mgłę widziała Adama, obracającego napastnika i ustawiającego go do ciosu. Zamierzył się i walnął ze wszystkich sił. Osiłek poleciał pod przeciwległą ścianę. Ale zanim zdążył się od niej odbić, Adam już przy nim był. Wykręcił mu obie ręce do tyłu, wcisnął w kąt pokoju i unieruchomił w stalowym uścisku. Dopiero wówczas zwrócił głowę w stronę Christy.

– Adam… – wyszeptała drżącym głosem, z trudem podnosząc się z podłogi.

– Czy możesz wezwać policję?

Spojrzała na niego oszołomiona i przeniosła wzrok na leżącą na podłodze panią Haddon. Kobieta była nieprzytomna. Na głowie miała głęboką ranę, z której płynęła krew.

– Najpierw policja – ponaglił Adam. – Christy, zadzwoń pod 999.

Przyznała mu rację i przeszła do kuchni. Wybrała numer i z trudem wyjaśniła, kim jest i po co dzwoni. Na szczęście telefonistka była dobrze przygotowana do przyjmowania informacji od zszokowanych ludzi. Zapewniła, że karetka i policja są już w drodze. Po odłożeniu słuchawki Christy odetchnęła głęboko i niepewnym krokiem wróciła do salonu.

Miała wrażenie, że patrzy na dramatyczny kadr z filmu, zatrzymany na wideo po przyciśnięciu klawisza „pauza”. Adam i napastnik nie poruszyli się od chwili jej wyjścia z pokoju.

– Już jadą – oznajmiła stłumionym głosem, próbując zebrać myśli.

– Christy, musisz zatamować krwotok z rany Amy – polecił Adam.

– Już jadą – powtórzyła, wpatrując się w niego nieobecnym wzrokiem.

– Christy, dobrze się czujesz? – Tym razem jego głos zabrzmiał łagodniej. – Posłuchaj, Amy krwawi. Trzeba zatamować krwotok. Jestem pewny, że potrafisz to zrobić.

Powoli jego słowa dotarły do niej przez otaczającą ją mgłę. Odetchnęła głęboko. Adam jest tutaj. Adam jej potrzebuje. Ciemność rozproszyła się. Skinęła głową. Czuła ból, ale otępienie minęło.

Uklękła przy leżącej kobiecie i usiłowała się skupić. Z rany na głowie Amy bez przerwy wypływała krew, wzorzysty dywan utrudniał ocenę, ile krwi już straciła.

Podkładka. Potrzebna jest podkładka. Zapewne znalazłaby coś odpowiedniego w kuchni, ale szkoda jej było czasu. Szybko zdjęła miękką bawełnianą bluzkę, uformowała ją w prostokąt i przyłożyła do rany. W takiej chwili skromność nie jest najważniejsza.

– Dobrze – pochwalił ją Adam i zaraz zaklął, gdyż jego więzień poruszył się. – Wiesz – powiedział obojętnym tonem – kość twego ramienia może wytrzymać tylko określony nacisk, i właśnie taki stosuję. Jeśli poruszysz się o milimetr, zwiększę nacisk i pęknie. A szczerze mówiąc, z przyjemnością połamałbym ci obie ręce, więc mnie nie prowokuj.

Przez chwilę trwała cisza, a kiedy napastnik powrócił do poprzedniej pozycji, Adam znowu spojrzał na kobiety.

Christy starała się ze wszystkich sił skoncentrować na ranie i nie patrzyć na pokrytą nienaturalną bladością twarz Amy. Uderzenie w głowę musiało być niezwykle silne, skoro straciła przytomność, i to na tak długo. Co jeszcze zrobił jej ten łajdak? Zgięte pod dziwnym kątem ramię Amy wskazywało na złamanie, ale w tej chwili nie było to najważniejsze. Przede wszystkim trzeba zatamować krwawienie.

Z oddali dobiegło ją wycie syreny, a po chwili zawyła i druga. Przenikliwe dźwięki zbliżały się coraz bardziej, aż w końcu zamarły i prawie natychmiast usłyszała szybkie kroki. Nagle w pokoju pojawiło się wiele postaci w mundurach i z bronią, a jakiś mężczyzna odsunął ją łagodnie na bok.

– Już wszystko w porządku, proszę pani. Teraz my się nią zajmiemy.

Christy stała nieruchomo, patrząc na pochylonego nad ranną kobietą Adama. Nie potrafiła myśleć ani wydusić z siebie słowa. Drżała coraz mocniej, aż w końcu trudno jej było ustać na nogach.

– To bardzo rozległa rana głowy – oznajmił Adam po podłączeniu kroplówki. – Z krwawieniem wewnętrznym.

– Mamy zawieźć ją prosto do Melbourne, doktorze? – spytał jeden z sanitariuszy.

– Najpierw na naszą salę operacyjną. Spróbujemy zmniejszyć upływ krwi. Zawiadomcie przez radio szpital oraz doktora Blaira, że będzie potrzebny.

Wstał i spojrzał na szarą twarz dziewczyny, błędnym wzrokiem patrzącą w dół, na Amy Haddon. Objął ją i mocno przytulił, jak najcenniejszy na świecie skarb. Wtuliła się w niego, odprężyła i przez chwilę prawie poddała się ciemności.

Nie zemdlała jednak. Ciepłe i silne ramiona Adama obiecywały jej bezpieczeństwo. Teraz mogłaby wreszcie zamknąć oczy, ale nie czuła takiej potrzeby. Nic jej nie groziło. Napastnika zakuto w kajdanki i wyprowadzono z pokoju. Wszystko było pod kontrolą, a ona sama była tam, gdzie chciała być. I gdzie chciałaby zostać na zawsze.

Nie mogło to jednak trwać wiecznie. Adam wydał polecenia sanitariuszom, którzy przenieśli panią Haddon na nosze, a następnie do ambulansu. Odpowiedział też na pytania policjanta. Kiedy kierowca karetki spojrzał pytająco na Christy, Adam odsunął ją od siebie.

– Christy, kochanie? – powiedział tak czule, że chciało jej się płakać.

Po raz pierwszy spojrzał z bliska na jej twarz i zaklął z gwałtownością, o jaką go nie podejrzewała.

– Sukinsyn… – Pokręcił głową, jakby nie wierzył własnym oczom i zatrząsł się z gniewu. – Powinienem był połamać mu kości. I skręcić kark.

– Aż tak źle? – Uśmiechnęła się smutno i dotknęła palcami opuchniętej twarzy.

Adam zamknął oczy i znowu przytulił Christy do siebie. Czuła gotującą się w nim wściekłość.

– Zawieziemy panią do szpitala – oświadczył stanowczo sanitariusz. – Pojedzie pan karetką, doktorze, czy swoim samochodem?

– Moim. Przywiozę Christy – oznajmił zdecydowanym tonem.

– Nie ma potrzeby, Adamie – wtrąciła drżącym głosem. – Wracam do domu. Pojadę sama.

– Nie, do cholery – krzyknął, ale zobaczywszy zdumienie na jej twarzy opanował się i uśmiechnął ponuro. – Przepraszam cię, Christy, kochanie. Nie chciałem, żeby to zabrzmiało…

– Pani Haddon cię potrzebuje – przerwała mu. – Mnie szpital nie jest potrzebny.

– Nie widziałaś się w lustrze – odparł. – Masz nad uchem ranę, którą trzeba będzie chyba zszyć. Nie możesz odejść, dopóki nie przekonam się, co jest pod tą krwią.

Dotknęła ręką ucha i ku swemu zdziwieniu poczuła na palcach kleistą wilgoć. Zdumiona popatrzyła na zakrwawioną dłoń.

– Nic mnie nie boli.

– Zaraz zacznie – obiecał Adam. – To jak, idziesz ze mną, czy mam cię zanieść?

– Masz swoje sposoby na oporne kobiety – zażartowała z bladym uśmiechem. Nagle przeszedł ją dreszcz i zachwiała się. Adam objął ją i podtrzymał.

– Idziemy, moja droga – powiedział.

Podczas jazdy do szpitala zerkał na nią co chwila. Brwi miał nadal ściągnięte, oczy pociemniałe i Christy zdawało się, że Adam wciąż klnie pod nosem. Jego obecność oraz ciepły wieczór sprawiły, że dreszcze wstrząsały nią coraz słabiej. Miała jednak wrażenie, że choć sama jest coraz spokojniejsza, to w nim złość narasta.

– Już w porządku – powiedziała niezobowiązująco do siedzącego obok mężczyzny. – Skończyło się. Nie wyszło draniowi.

– Nie skończyło się dla Amy Haddon – zaprzeczył cierpko. – Jeśli będzie krwawienie do mózgu… – Znowu zaklął głośno i spojrzał na Christy. – Widziałem, jak cię uderzył. – Z trudem panował nad głosem.

– Usłyszałem twój krzyk i myślałem, że… że cię zabił.

– Twarda ze mnie sztuka – oznajmiła lekko drżącym głosem. – Drobny rzezimieszek to za mało, żeby mnie wykończyć.

– Potrzebny przynajmniej morderca – zgodził się ponuro. – O mało nim nie został. – Z powrotem skupił uwagę na drodze i zacisnął dłonie na kierownicy.

– Jeszcze ma szansę.

– Ona nie jest… nie jest bardzo ciężko ranna, prawda?

– Nie wiem, Christy. Dowiem się na sali operacyjnej. – Przymknął oczy na ułamek sekundy i kiedy spojrzał znów na nią, wydawał się spokojniejszy.

– Przynajmniej ty tam nie leżysz.

Po przybyciu do szpitala zajęła się nią pielęgniarka.

– Obaj doktorzy są na sali operacyjnej – wyjaśniła siostra Rowe, zmywając krew z głowy Christy i skrzywiła się na widok wyłaniającej się rany.

– Dlaczego?

– Po przywiezieniu do szpitala pani Haddon odzyskała przytomność na parę minut, ale znowu jest nieprzytomna. Nic więcej nie wiem.

– Wystąpiło krwawienie wewnętrzne – rozległ się za ich plecami głos Kate. – Droga szwagierko, w co ty się, do licha, wpakowałaś?

Christy przyglądała się ze zdziwieniem Kate w lekarskim fartuchu.

– Nie patrz tak na mnie. Wróciłam do pracy – oznajmiła Kate stanowczo. – Adam powiedział mi, że potrzebujesz mycia, szycia i CTO.

– CTO…?

– Czułej, troskliwej opieki – wyjaśniła z ożywieniem Kate. – Punkt siódmy na liście praw pacjenta. Kiedy ci jej udzielę, pójdę do Adama i Richarda, żeby im pomóc. Adam uważa, że z krwotokiem wewnętrznym pani Haddon nie przeżyje transportu do Melbourne.

– Operuje ją?

– Obaj ją operują. – Kate zmarszczyła brwi. – Nie chciałabym być na ich miejscu.

– Powinnaś być z nimi. – Christy wyobraziła sobie, jak trudna jest to operacja. Na pewno byłoby lepiej, gdyby przeprowadzało ją trzech lekarzy.

– Będę – obiecała Kate, delikatnie dotykając okolic rany nad lewym uchem Christy. – Jak tylko doprowadzę cię do porządku. – Zrobiła zastrzyk znieczulający. – No, i po bólu. A teraz, kiedy będę to zszywać, chcę usłyszeć całą historię, z wszystkimi szczegółami.

Po skończonym zabiegu Kate skierowała się ku drzwiom.

– Nie waż się teraz jechać samochodem do domu – ostrzegła. – Zostań tu i prześpij szok. – I zwracając się do pielęgniarki, dodała: – Niech siostra tego dopilnuje.

ROZDZIAŁ ÓSMY

Pomimo wyczerpania, Christy nie mogła zasnąć. Niemiłosiernie bolała ją głowa. Myślami była zaś przy kobiecie walczącej o życie na sali operacyjnej.

Nie wiedziała, ile czasu minęło, nim w końcu usłyszała głos, na który podświadomie czekała.

– Nie śpisz? Jesteś przytomna?

– Oczywiście, że jestem przytomna.

– Daj nam klucz do apteki. Musieliśmy zrobić pani Haddon kraniotomię. – Adam patrzył na Christy niewidzącym wzrokiem. – Wywierciliśmy otwory, żeby zmniejszyć ciśnienie śródczaszkowe.

– Kraniotomię? – W jednej sekundzie wyparowało z niej zmęczenie. Przerażona wpatrywała się w Adama. – Tutaj? Z takim wyposażeniem! Adamie!

– Nie było wyboru – powiedział ponuro. – Gdybyśmy chcieli ją przewieźć…

– Umarłaby przed przybyciem do Melbourne – dokończyła Christy. Wstała z łóżka, nie zważając na to, że ma na sobie jedynie krótki biały fartuch, którego używała zwykle podczas pracy w szpitalnej mini-aptece. – Jak mogę pomóc?

– Mamy za mało dożylnych antybiotyków, ale Richard może pójść sam do apteki. Twierdzi, że potrafi je znaleźć.

– Doktor Blair niech trzyma się z dala od mojej apteki. I pan także, doktorze McCormack. Bóg jeden wie, co moglibyście dać tej nieszczęsnej kobiecie.

Sama pójdę. – Zatrzymała się, marszcząc brwi. – Mój samochód stoi nadal przed domem Amy Haddon.

– Zawiozę cię – oznajmił stanowczo Adam. – Powinnaś być w szpitalu, pod obserwacją, a nie prowadzić nocą samochód. A ponadto, jeśli sądzisz, że pozwolę ci wejść samej do ciemnej apteki o północy, to grubo się mylisz.

Przygotowując potrzebne leki zerkała na Adama, czekającego na nią w drzwiach apteki, i jego obecność działała na nią kojąco.

Dwie minuty później byli już w drodze do szpitala.

– Muszę umieścić to w kroplówce – powiedział Adam, wjeżdżając na przyszpitalny parking. – To potrwa chwilę.

– Wejdę z tobą, ale potem zawieź mnie, proszę, do domu. – Zdrowy rozsądek podpowiadał jej, żeby poczekać na niego w samochodzie, ale wokół było tak ciemno.

Spojrzał na nią uważnie i wyciągnął rękę.

– A więc, panno Blair, idziemy.

Przez moment, ale tylko przez moment, zawahała się. Pokusa była zbyt wielka. Podała mu dłoń i mocny, ciepły uścisk sprawił, że stali się jakby jednością. Znów owładnęło nią przeczucie, że jest kochana i bezpieczna. Gdyby to była prawda… Gdyby tego mężczyzny nie nawiedzały cienie przeszłości – dzwoniące w środku nocy z drugiego krańca świata…

Stała w drzwiach sali intensywnej terapii i patrzyła na Adama zajmującego się kroplówką. Potem przeniosła wzrok na leżącą nieruchomo Amy. Jej twarz była prawie tego samego koloru, co bandaże na głowie, a bezwładne ręce ułożone przy bokach ciała były nienaturalnie sztywne. Wygląda, jakby nie żyła, pomyślała przygnębiona Christy.

Skończywszy swoje zajęcie Adam przyglądał się Amy przez dłuższy czas. W końcu podniósł jej bezwładną rękę i lekko potarł ją dłonią.

– Jesteś już bezpieczna, Amy – powiedział łagodnie, z taką troską w głosie, że Christy wzruszyła się.

– Napastnik został aresztowany. Jesteś wśród przyjaciół i nic ci nie grozi. Jedyne, co musisz zrobić, to wyzdrowieć. Teraz musisz tylko się obudzić. Otwórz oczy, Amy, i spójrz na nas.

Zapadła przedłużająca się cisza. Christy wbiła wzrok w podłogę, ale na twarzy miała wypisany brak nadziei.

– Amy, postaraj się. – Ciszę przerwały słowa Adama. – Nic ci nie grozi. Możesz się już obudzić. Christy jest tutaj. Pamiętasz pannę Blair. Ten drań, który cię zranił, też ją popamięta. Policja twierdzi, że Christy tak go załatwiła, że dotąd nie może zapiąć zamka przy dżinsach.

Mimo przygnębienia Christy poczuła lekką satysfakcję. Podeszła do łóżka i delikatnie dotknęła twarzy Amy.

– Szkoda, że nie dołożyłam mu bardziej – szepnęła.

– Ze względu na ciebie…

I wtedy zdarzył się cud. Mięśnie twarzy leciutko drgnęły i Amy ledwo dostrzegalnie poruszyła się. Adam ścisnął mocniej jej rękę i przemówił znowu.

– No, Amy, obudź się. Potrafisz to zrobić. Zrób to dla nas. – Uśmiechnął się. – Panna Blair ma na sobie ciuszek, który warto zobaczyć, choćby jako dowód na upadek moralności w młodym pokoleniu.

Ledwo oburzona Christy zdążyła szybko przykryć połami fartucha odsłonięte częściowo piersi, Amy otworzyła oczy.

W pierwszym momencie spojrzała w górę, przed siebie, niewidzącym wzrokiem. Oczy przystosowywały się do światła, ale prawie natychmiast pojawił się w nich lęk.

– Amy? – powiedział Adam miękko po paru chwilach. – Witamy wśród nas.

Za parę minut mieli się przekonać, czy mózg Amy nie został uszkodzony. Nie musieli jednak czekać aż tak długo. Amy Haddon wiedziona głosem Adama przeniosła na niego wzrok i na jej twarzy pojawił się cień uśmiechu.

– Doktor McCormack – szepnęła. – Christy… – I zaczęła płakać.

Wyszli od niej, kiedy zapadła w sen. Spała spokojnie i była już nieco mniej blada. Napięcie w szpitalu wyraźnie opadło.

– Niczego nie możemy być pewni – ostrzegał Adam w drodze do samochodu – ale musielibyśmy mieć pecha, żeby krwawienie spowodowało jeszcze jakieś poważne problemy.

Christy usadowiła się w samochodzie bez słowa. Była bliska płaczu. Zbyt wiele przeżyła ostatniej nocy, by móc zachować równowagę ducha.

Adam również milczał. Podczas jazdy spojrzał na nią raz i drugi, ale nie odezwał się. Istniało pomiędzy nimi napięcie, którego nie zniweczyło ogromne zadowolenie z uratowania Amy.

Christy weszła do domu sama. Adam został, aby wziąć torbę i zamknąć samochód. Weszła do kuchni i zawahała się. Rozsądek podpowiadał jej, by poszła od razu do łóżka, ale nie mogła się oprzeć innemu pragnieniu. Postawiła czajnik na ogniu i czekała na Adama.

Wreszcie pojawił się. Otworzył szeroko drzwi do kuchni i wszedł cicho, jakby chciał jak najmniej przeszkadzać w domu. Na jej widok stanął jak wryty.

– Jeszcze nie w łóżku? – spytał ostrożnie.

– Nie. – Zaczęła szperać w górnej szafce. – Robię sobie herbatę. Chciałbyś… Napijesz się?

– Nie. – Postawił torbę lekarską przy ścianie i obserwował Christy. – Dlaczego nie uciekasz?

– Nie… – Spojrzała na niego niepewnie. – Nie wiem, o co ci chodzi.

– Powinnaś być teraz w zamkniętej na klucz sypialni – wyjaśnił bezlitosnym tonem i założył ręce. Wyglądał surowo i posępnie.

– Adamie… – Christy spojrzała na niego prosząco, choć sama nie wiedziała, o co prosi. Odetchnęła głęboko. – Adamie, przykro mi z powodu twojej żony. – Zdumiały ją własne słowa. Nie miała zamiaru o tym mówić. To nie była odpowiednia chwila. Było to również nietaktowne, a mimo wszystko słowa zostały wypowiedziane pod wpływem nieodpartego przymusu.

Nie zmienił wyrazu twarzy, a jedynie potrząsnął głową, jakby nie chciał o tym rozmawiać.

– Dowiedziałam się dzisiaj – Christy nie była w stanie przerwać – o jej schizofrenii.

– Dopiero dzisiaj? – Zmarszczył brwi.

– Nikt mi nie powiedział – szepnęła rozżalona. Wyjęła kubek i postawiła go na stole z przesadną siłą.

– Nikt mi o niczym nie mówi.

– Co, do licha, chcesz przez to powiedzieć? – Skupił na niej całą uwagę. Przestał być sztywny i spięty.

– To, że nie wiedziałam o istnieniu twojej żony – wybuchnęła. – Sądzisz, że przed laty pozwoliłabym ci się pocałować wiedząc, że jesteś żonaty?

Na twarzy Adama pojawił się cień uśmiechu. – Och, Christy…

– Nawet tego nie pamiętasz – powiedziała ze złością. – Zwyczajny pocałunek. Pocałować kogoś, żeby nie myśleć o Sarze. Ale ja… nie pozwoliłabym ci się pocałować…

– Dlaczego? – wtrącił, przerywając narastającą w niej histerię.

– Bo… – zająknęła się. – Bo nie całuję się z żonatymi mężczyznami.

Kiwnął głową ze zrozumieniem. Podszedł do szafki, wyjął kubki, wsypał do nich kawę i zalał wodą.

– Robię herbatę – przypomniała z wyrzutem Christy.

– Zanim ją zrobisz, będzie rano. – Odstawił czajnik i odwrócił się do niej. – Christy, pamiętam ten pocałunek.

Zagryzła usta.

– Nie powinnam była o tym mówić – powiedziała z goryczą.

– A ja nie powinienem był wtedy cię pocałować – przyznał miękko. – To prawda. Nie miałem prawa. Ale byłem taki nieszczęśliwy, życie było dla mnie piekłem, a ty byłaś młoda, cudowna i pełna radości życia… Najbardziej pociągająca kobieta…

– Nie tak jak Sara – przerwała.

– To nie była już Sara – odparł ze smutkiem w głosie. – Albo starała się odgrywać jakąś rolę, albo była w stanie maniakalnym, albo nic do niej nie docierało. Moment, w którym ją spotkałaś… był jednym z ostatnich, kiedy robiła wrażenie normalnej.

– Potrząsnął głową. – Na parę dni przed przyjazdem do was zaakceptowałem fakt, że nasze małżeństwo się skończyło. Sara była prawie zdrowa, ale nie umiała żyć zwyczajnym, codziennym życiem. Chciała wyjeżdżać na narty albo do jakichś egzotycznych miejsc, żeby potańczyć czy poszaleć w towarzystwie. Tak, jakby coś ją gnało. I wtedy Richard zaprosił mnie do waszego domu na urlop. A tam spotkałem ciebie.

– Nie pamiętałeś mnie – zarzuciła mu cierpko. – Kiedy spotkaliśmy się na lotnisku…

Położył ręce na jej ramionach.

– Pamiętałem cię, Christy. Jak myślisz, dlaczego tu przyjechałem?

Świat Christy zamarł w bezruchu. Jej twarz stała się biała jak papier.

– Przestań – zaprotestowała słabym głosem. – Nie żartuj sobie ze mnie, Adamie.

– Nie żartuję. Nigdy w życiu nie mówiłem tak poważnie jak teraz.

– Nie poznałeś mnie.

– To prawda. – Uśmiechnął się do niej. – Nie od razu. – Dotknął jej włosów. – Kiedy widziałem cię ostatnio, miałaś ciemne włosy. Pamiętam ich kasztanowy odcień.

– Ciemne… – Christy ściągnęła brwi. Nagle wokół jej oczu pojawiły się zmarszczki śmiechu. Przypomniała sobie ten okres podczas studiów, kiedy nie cierpiała swych blond włosów i przez całe trzy miesiące była oszałamiającą szatynką. Potem przez jakiś czas była ruda, ale kolejno użyta farba nadała włosom odcień patynowej zieleni i wówczas z ulgą wróciła do swego naturalnego koloru.

– Naprawdę jesteś blondynką? – Nadal trzymał ręce na jej ramionach.

– Tak. – Próbowała odsunąć się, ale tylko wzmocnił uścisk. – Jesteś szalony, Adamie McCormack, twierdząc, że przyjechałeś aż do Australii, by zobaczyć kobietę, której nie widziałeś od pięciu lat. Nie jestem tą samą Christy Blair. Nie jestem już studentką, ani szatynką. Wszystko się zmieniło.

– Nie.

Spojrzała na niego ze zdziwieniem, w jego zielonych oczach zobaczyła radosne błyski. Serce jej zadrżało i nogi się pod nią ugięły.

– Co… co się nie zmieniło? – spytała bez tchu.

– To. – Pochylił głowę i pocałował ją.

Tym razem był odpowiedni moment. Nigdy nie było tak wspaniale. Na tę chwilę czekała Christy przez całe życie.

Nadal nie znała odpowiedzi na wiele pytań, ale teraz nie było to dla niej ważne; mogła na nie poczekać. Powiedział, że pamiętał ją przez całe te pięć lat. Wierzyła mu – przynajmniej w tej chwili.

Całowała go z taką samą pasją, jak on ją. Objęła głowę Adama i przyciągnęła do swojej, pogłębiając pocałunek.

Adam przyciskał ją do siebie tak mocno, jakby już nigdy nie chciał wypuścić jej z objęć. Przez cienki materiał fartucha czuł smukłość jej pleców i wąską talię. W namiętnym pocałunku chciał dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Pragnął jej.

Christy była tego świadoma. I była z tego dumna. Sama przytulała się do niego coraz silniej. Nie w pełni zdawała sobie sprawę, co się z nią dzieje, ale była pewna, że jedynie Adam może ugasić narastający w niej płomień, który poczuła w sobie po raz pierwszy w życiu.

Wargami i językiem poznawała słony smak jego ust i języka. Pragnęła go. Pragnęła go od pięciu długich lat i wyobraźnia jej nie zawiodła. Właśnie tak miało być i tak miała to przeżywać. Wplotła palce w gęste, zmierzwione włosy i usłyszawszy jęk Adama spotkała się z nim spojrzeniem.

– Christy…

Jej imię zabrzmiało jak pieszczota – i wyznanie miłości. Niczego więcej nie mogła pragnąć. Miłość, czułość i pożądanie zawarte były w tym jednym słowie.

– Adam? – Uśmiechnęła się nieśmiało.

Położył dłoń na miękkiej wypukłości, gdzie stykały się poły fartucha zakrywające piersi. Delikatnie i powoli rozpinał guziki, jakby dotykał czegoś niezmiernie cennego. Później, równie wolno, zsunął z jej ramion fartuch, który opadł na ziemię.

Była naga. Nigdy dotąd nie stała naga przed mężczyzną, a mimo to nie była zawstydzona. Chciała, by Adam na nią patrzył. Należała do niego, tak samo jak on do niej. Spojrzała mu w oczy i uśmiechnęła się łagodnie.

– Kocham cię, Adamie McCormack – powiedziała z czułością.

Delikatnie dotknął opatrunku na jej twarzy i przesunąwszy dłonią wzdłuż szyi objął pierś Christy.

– Jesteś cudowna, Christy. Marzyłem o tobie od tak dawna…

To nieprawda, pomyślała. To nie może być prawda, ale w tej chwili nie miała zamiaru podważać słów Adama. Sięgnęła do koszuli i rozpięła ją, by móc poczuć dłonią gęste włosy na jego piersi. Napawała się ich dotykiem.

I nagle znowu znalazła się w jego objęciach. Czuła, jak dłonie Adama pieszczą delikatnie gładką skórę, przesuwając się coraz niżej, z ramion do piersi, a potem z bioder do ud. Jęknęła z rozkoszy, kiedy poczuła dokąd dotarły w swych poszukiwaniach jego palce. Wygięła się w łuk. Bliżej, jeszcze bliżej, żądało jej ciało. Ogień trawił jej uda, piersi, samą jej istotę…

Na wpół przytomna od namiętnych pocałunków poczuła, że Adam podniósł ją i chwilę potem znalazła się na miękkim, wielkim łóżku w swojej sypialni.

W świetle księżyca widziała stojącego obok i przyglądającego się jej Adama.

– Christy… – szepnął niepewnym głosem. – Christy, kochanie…

Chwyciła go za rękę i przyciągnąwszy do siebie pocałowała. Tym razem to ona była pewna, że wie, co musi się stać.

– Pragnę cię, Adamie – powiedziała cicho. – Pragnę cię nade wszystko w świecie. Adamie…

Odsunął się nieco. Przez dłuższą chwilę patrzył na jedwabistą skórę połyskującą w nikłym świetle. Pochylił się i dotknąwszy zagłębienia przy szyi, przesunął dłoń ku wzniesieniu piersi, a następnie poprzez miękkość brzucha dotarł nią do ciepłej wilgoci ud.

– Jesteś pewna, Christy?

W odpowiedzi wygięła się do tyłu, zaciskając uda wokół jego dłoni.

– Adamie – szepnęła gorąco. – Adamie…

– Zaczekaj. – Pochylił się znowu i całując ją mocno w usta, oswobodził rękę. – Zaczekaj – powtórzył i zniknął.

Christy leżała bez ruchu i czekała na niego. Jej rozbudzone zmysły płonęły w oczekiwaniu na spełnienie. Kiedy Adam wrócił, przyglądała mu się szeroko otwartymi z wrażenia oczami. Był wspaniały. Wstała zwinnie i przytuliła się z rozkoszą do jego nagiego ciała.

Wtedy uniósł ją w ramionach z radością i położył na łóżku, a kiedy przylgnęli do siebie, ich ciała ogarnęła namiętność, która nie ma sobie równej. Christy wyprężała się coraz bardziej i gdy w końcu poczuła ból, który musiał nadejść, krzyknęła w ekstazie.

ROZDZIAŁ DZIEWIĄTY

Wieczorne wydarzenia i miłość Adama sprawiły, że poczuła się wyczerpana, kochana i bezpieczna. Leżąc w jego ramionach, z pełnym spokojem odpłynęła w krainę nieświadomości.

Przez sen przedarł się odgłos zamykanych drzwi.

– Adam? – spytała sennym głosem.

– Śpij, kochanie – powiedział czule. Podszedł do łóżka i patrzył na skuloną postać. Wyglądała młodo, bezbronnie i, mimo siniaków, niewiarygodnie pięknie. Nachylił się i pocałował ją lekko.

– Gdzie byłeś? – Spojrzała na niego spod rzęs i przeciągnęła się leniwie.

– Odbierałem bliźnięta – oświadczył uroczyście.

– Bliźnięta?

– Tak. – Usiadł na brzegu łóżka i śmiał się do niej szeroko. – Pani Fry urodziła dziewczynki, cztery tygodnie przed terminem.

– Zdrowe? – Christy usiadła. Prześcieradło osunęło się z jej ciała i, nagle onieśmielona, podciągnęła je skromnie do ramion. Twarz Adama rozjaśnił uśmiech.

– W idealnym stanie – odpowiedział. – Bóg miał w opiece panią Fry, że nie urodziły się w terminie. Już teraz każda z nich ważyła po trzy kilogramy. Przepraszam, że cię niechcący obudziłem. Potrzebujesz snu.

Christy rzuciła okiem na stojący na stoliczku zegar i krzyknęła ze zdumienia. Ósma trzydzieści. Odrzuciła nakrycie i przypomniawszy sobie o swej nagości sięgnęła po szlafrok. Adam był szybszy i wziął go sam.

– Nie przejmuj się. Jest ciepło.

– Adamie, oddaj mi szlafrok. – Odetchnęła głęboko. – O dziewiątej muszę być w pracy.

– Nie – zaprzeczył stanowczo.

– Nie? – spytała oszołomiona. Znowu sięgnęła po szlafrok, ale Adam cofnął się. Pokonana położyła się do łóżka. – Dziś jest sobota, a w soboty apteka jest rano czynna – wyjaśniła.

– Nie dzisiaj – oświadczył. – Właśnie teraz Ruth wiesza na drzwiach apteki informację, że w związku z niezwykłym bohaterstwem i guzem na głowie u części personelu, w dniu dzisiejszym apteka realizuje wyłącznie nagłe zlecenia. Nie mam zamiaru wydawać pilnych recept i zakazałem to robić Richardowi. Tak więc, z wyjątkiem ukąszenia węża i innych nieprzewidzianych wypadków masz dzisiaj wolny dzień.

– Na ukąszenie węża i tak niewiele mogłabym poradzić – powiedziała z powątpiewaniem. – Naprawdę jestem w stanie pracować…

– Ale nie będziesz. To jest polecenie lekarza.

– Niezbyt dobrze wykonuję polecenia – przyznała się. – Lepiej mi wychodzi ich wydawanie…

Śmiech Adama wypełnił pokój.

– To podstawa niezgodności charakterów. – Dotknął lekko jej policzka i uśmiech zniknął mu z twarzy. – Christy, ostatniej nocy… – Zawahał się. – To był pierwszy raz?

– Tak – potwierdziła cicho. Spojrzała mu w oczy i jej serce przepełniło się miłością. Nie byłaby w stanie kochać bardziej niż w tej właśnie chwili. Ujęła jego dłoń i przytuliła do policzka. – Warto było czekać – powiedziała lekko i uśmiechnęła się. – Dobrze, że pomyślałeś o zabezpieczeniu.

– Żadnych dzieci? – Usiadł wygodnie na łóżku.

– Twoja postawa wobec macierzyństwa sugerowała, że masz większą świadomość niebezpieczeństwa.

– Moja postawa… – Christy zmarszczyła brwi i nagle przypomniała sobie. Powiedziała mu, że nie chce mieć dzieci. Nie mogła wyobrazić sobie większego szczęścia, niż posiadanie jego dzieci, ale nie był to odpowiedni moment na wyprowadzanie go z błędu. Zmusiła się do uśmiechu i zmiany tematu oraz nastroju.

– Jaki miałeś rozmiar?

Spojrzał na nią zaskoczony i napotkał rozbawiony wzrok.

– Słucham?

– Tego, czego używałeś w nocy. Jaki rozmiar?

– Zachichotała, widząc wyraz jego twarzy. – Sprzedajemy je w aptece – wyjaśniła. – Dla zabawy Ruth włożyła je do trzech pudełek i nakleiła etykiety z rozmiarami: standard, large i extra large. Ze środkowego pudełka nie ubyło ani jednej sztuki. Każda kobieta kupująca je podchodzi prosto do pudełka z napisem „standard”, a każdy mężczyzna – do „extra large”. Nie było żadnego wyjątku.

Adam roześmiał się.

– Panno Blair! – wykrzyknął z udawanym oburzeniem. – Nie wierzę własnym uszom.

– Nie powiedziałabym ci o tym, gdybyś nie był lekarzem. – Uśmiechnęła się. – To tajemnica zawodowa, między nami medykami.

– Oczywiście – zgodził się z powagą, ale zaraz znowu wybuchnął śmiechem.

Był to śmiech młodego i szczęśliwego człowieka; śmiech, jakiego nigdy dotąd u niego nie słyszała. Dotknęła palcem karku Adama i przesunęła go tuż nad kołnierzykiem koszuli.

– Adamie?

– Powinnaś się przespać. – Wyciągnął się obok niej na łóżku.

– Nie… Nie potrafię zasnąć.

– Aha. – Udawał, że się poważnie zastanawia.

– Ruth wywiesiła ogłoszenie – powiedział w końcu.

– Szkoda, żeby się zmarnowało.

– Powinnam pójść do pracy.

– Wykluczone. – Obrócił się do Christy i wyjął z jej dłoni prześcieradło, którym się okryła. – Jesteś pewna, że nie potrafisz zasnąć?

– T-t… tak. – Zobaczyła, jak Adam pieści ją wzrokiem i nagle zabrakło jej tchu.

– Więc potrzebuje pani, moja droga – powiedział, przesuwając palcem po jej nagiej skórze – terapii zajęciowej. Czegoś, co pozwoli pani zapomnieć o bólu głowy.

– Och – westchnęła cicho. Pod dotknięciem jego dłoni ciało Christy ożyło i miała trudności z myśleniem o czymś innym, niż o przesuwaniu się jego ręki coraz niżej. – Czy wiesz… co mogłoby pomóc?

– Znam odpowiednią terapię – odpowiedział.

– Jeśli nie jesteś śpiąca, to co powiesz na piknik?

– zapytał dużo później, kiedy obudzili się ponownie.

– Do szczęścia potrzebne mi tylko duże drzewo, trochę trawy oraz nieco wody do pływania. – Uśmiechnął się do niej z czułością. – I ty, kochanie – dodał miękko.

Zatopiona w pieszczocie jego spojrzenia oddała uśmiech.

– Znam świetne miejsce – urwała z wahaniem – ale czy będę mogła się kąpać?

– Jeśli nie masz czepka, możesz pływać trzymając głowę na mojej piersi. – Objął ją ciepłym spojrzeniem.

– Przyjemniejszego ciężaru nie mógłbym sobie wymarzyć.

To był wspaniały dzień. Napięcie, utrzymujące się od wielu tygodni, zniknęło, a zapotrzebowanie na usługi medyczne było wyjątkowo niewielkie. Amy została rano przewieziona do Melbourne. Adam wyjaśnił, że – choć krwawienie zostało zatrzymane – chciał, aby ortopeda złożył jej ramię. Nowo urodzone bliźniaczki były ulubienicami pielęgniarek, które nadskakiwały im bez przerwy i lekarz nie był im potrzebny.

Sześć kilometrów za miasteczkiem rzeka płynęła przez posiadłość jednej ze znajomych Christy, która zapraszała ją do korzystania z kąpieli o dowolnej porze. Było to urocze miejsce. Piaszczysty brzeg rzeki łączył się z gęsto zadrzewioną doliną. Pod drzewami gumowymi obficie rosnące paprocie tworzyły miękki dywan, na którym się położyli. Odpoczywali i rozmawiali o wszystkim i o niczym, potem pływali, jedli kanapki, pili wino, kochali się i w końcu zasnęli pod baldachimem z eukaliptusów, a przez cały ten czas telefon komórkowy szczęśliwie milczał.

Obudzili się, kiedy słońce zachodziło za horyzont.

– Czy musimy już wracać? – spytała Christy z żalem.

Objął ją, pocałował i odsunął na odległość ramienia.

– Jesteś najpiękniejszą z kobiet, Christy Blair. Sprawiłaś, że prawie…

– Prawie co? – spytała łagodnie. Czuła, że Adam stara się dojść do siebie, jakby nie chciał myśleć o czymś, co sobie przypomniał. – Prawie co? – powtórzyła miękko.

– Prawie poczułem się znowu młody – powiedział, ale z jego oczu zniknął śmiech i Christy wiedziała, że co innego miał wcześniej na myśli.

Przytuliła się do niego.

– Jak rzekł siwobrody – dodała lekko. – Ile masz lat?

– Za dużo, jak dla ciebie – uśmiechnął się niewesoło.

– Trzydzieści dwa? Trzydzieści trzy? – zgadywała.

– Staruszek. To przecież tylko siedem więcej ode mnie, Adamie. – Uniosła twarz do pocałunku. – A ja wyraźnie wolę starszych panów. Przynajmniej – dodała ze szczerością w głosie – jednego.

Pocałował ją, inaczej jednak niż wcześniej, bez pasji. Między nimi pojawił się jakiś cień.

– Popływajmy jeszcze przed powrotem do domu – rzucił lekko i wskoczył do wody.

Christy została na brzegu i obserwowała Adama. Pływał od jednego załomu rzeki do drugiego, tam i z powrotem, niestrudzenie przecinając wodę silnymi ramionami. Słońce schowało się już prawie całkiem i siedząc w półmroku zastanawiała się, jakie demony dręczą Adama McCormacka.

Nie poruszyła się, kiedy w końcu wyszedł z wody i osuszał ciało ręcznikiem. Wpatrzona w ciemną rzekę poprosiła cicho:

– Opowiedz mi o Sarze, Adamie.

Zapadła przedłużająca się cisza i zdawało się, że Adam nie ma ochoty na zwierzenia. Jednak po pewnym czasie westchnął i podszedł do niej. Podniósł leżącą na ziemi suchą gałąź, odłamywał ją po kawałku i wrzucał do wody. Nie był w stanie patrzeć na Christy.

– Sara była moją żoną i kochałem ją – powiedział z tłumionym bólem w głosie. – Ale zmarła już dawno temu.

– Minęło tylko pół roku…

– Wiem. – W jego głosie nadal dźwięczał ból.

– Sara popełniła samobójstwo pół roku temu. Tak, policja uznała to za wypadek, ale Sara, kiedy spałem, zabrała kluczyki od samochodu i z dużą szybkością wjechała na ogromne drzewo. To nie był wypadek…

– Ona… mieszkała z tobą…

– Nie. – Pokręcił głową. – Trudno opisać, jak to wyglądało – zaczął. – Przez ostatnie lata życia Sara żyła głównie w różnych instytucjach. Nie chciała… Po prostu nie chciała brać leków, jeśli nie była do tego zmuszona. Była przekonana, że jest zdrowa, a jej choroba jest wymysłem innych ludzi. Demony Sary były realne. To wszyscy inni mieli problemy, bo ich nie widzieli.

– Ale była z tobą, kiedy zmarła.

– Tak. – Przestał łamać gałązkę i spojrzał na Christy. Na jego bladej twarzy malowała się rozpacz.

– Nie mogłem znieść tego, że jest w zamkniętym szpitalu. Dawali jej za dużo leków. Pewno musieli, żeby ją tam zatrzymać, bo po wyjściu wpadała w manie prześladowcze. Pojechałem ją zobaczyć i błagała mnie, żebym ją stamtąd zabrał. Wziąłem tydzień urlopu, żeby się nią zaopiekować. – Wzruszył ramionami. – To była głupota z mojej strony. Następnego dnia po obudzeniu się stwierdziłem, że jej nie ma. Pół godziny później policja poinformowała mnie o wypadku.

– Och, Adamie. – Christy wstała i ujęła jego rękę.

– Tak więc sama widzisz – ciągnął Adam. – Jestem starszy od ciebie o dziewięć lat, a czuję się, jakbym miał sto. Bierzemy się do pakowania? – Odwrócił się do niej plecami i zaczął zbierać rzeczy.

Christy zagryzła wargi. Czyżby ją odrzucał? Możliwe… Ale w tym momencie podszedł do niej i wyciągnął dłoń.

– Christy, kochanie, chodźmy już – poprosił z uśmiechem. – Przed pójściem do łóżka muszę jeszcze zrobić obchód w szpitalu.

– Do łóżka – powtórzyła cicho i rozpromieniła się. Uśmiech Adama zniknął.

– Christy, ja… To, co robimy… Christy, myślałem, że mogę zapomnieć o przeszłości…

– Nie uda ci się, Adamie – powiedziała poważnym tonem. – Nie powinieneś nawet próbować. – Stanęła na czubkach palców i pocałowała go lekko. – Wiem, że nawiedzają cię duchy z przeszłości, ale mogę poczekać, aż się od nich uwolnisz. Mogę czekać bardzo długo.

– Być może będziesz musiała – powiedział pod nosem.

Tej nocy Christy, leżąc w objęciach śpiącego Adama, czuła, że coś się między nimi zmieniło. Nadal jej pragnął. Mówiły to jego oczy, uśmiech i gesty. A jednak kochał się z nią teraz, jakby przestał wierzyć w ich przyszłość. Patrzył na nią jak na coś cennego, co wkrótce straci; co należy do niego tylko tak długo, dopóki nie zmienią się okoliczności.

Doszła do wniosku, że to chyba spuścizna po Sarze. Podstępna choroba, która mu ją odebrała, pozbawiła go również wiary w trwałość ludzkich związków. Jakby się czuła, gdyby to jej się zdarzyło – gdyby choroba umysłowa zmieniła kochanego człowieka w kogoś nieznanego?

Zbudził ją dźwięk telefonu. W półśnie czekała na powrót Adama lub na odgłos samochodu, jeśli to było wezwanie do pacjenta. Rozbudziła ją zmiana tonu w głosie Adama. Nie rozmawiał z pacjentem, lecz z kimś, kogo znał i kochał – z kimś z Anglii.

Nie uległa pokusie, by wstać i spod drzwi podsłuchać rozmowę. To była jego sprawa i miał prawo do prywatności.

Ale czy miał prawo kochać się ze mną i rozmawiać teraz w ten sposób z inną kobietą, spytała samą siebie. Zamknęła oczy, powstrzymując łzy. Jak mógł przyjechać tutaj, jeśli był związany z kimś w Anglii?

Nagle ton jego głosu się zmienił. Pojawiła się w nim niecierpliwość i gniew. Christy zakryła głowę poduszką, żeby go nie słyszeć. Ktokolwiek to był, Adam wolał wyjechać do Australii. Wolał przyjechać do niej.

Najbardziej w świecie pragnęłaby teraz wziąć ostre nożyczki, wejść do salonu i przeciąć telefoniczny przewód. Odciąć się od duchów, pomyślała ponuro. Gdyby to było takie proste.

Rozmowa skończyła się. Wierciła się na łóżku, czekając na Adama. Słyszała, jak wszedł do kuchni i robił herbatę. Po półgodzinie przestała czekać. Zdała sobie sprawę, że poszedł do własnej sypialni. Spała niespokojnie i często się budziła. Dopiero przed świtem zapadła w głęboki sen.

Rano obudził ją Adam. Wszedł do pokoju ze śniadaniem na tacy.

– Najwyższa pora, żebym zapłacił za czynsz. – Uśmiechnął się i postawił tacę na stoliku. Potem pochylił się i delikatnie pocałował ją w usta.

Christy, jeszcze śpiąca, usiadła powoli. Jego uśmiech ukoił jej lęki. Żaden mężczyzna nie mógłby w parę godzin po rozmowie z kochanką uśmiechać się w ten sposób do innej kobiety. A może mógłby?

Nieważne. Adam jest tutaj i ona jest tutaj, uspokoiła siebie raz jeszcze. Tylko to się liczy.

– Zostawiłeś mnie w nocy samą – powiedziała z wyrzutem, ale lekkim tonem.

– Chrapałaś – odpowiedział, idąc w stronę okna. Odciągnął zasłony i do pokoju wpadło słoneczne światło.

– Nie chrapię – zaprzeczyła z oburzeniem, zadowolona, że Adam dostarczył jej pretekstu do ostrego tonu w głosie.

– Nie musisz tego brać do siebie – uspokajał ją uprzejmie. – To tylko wibracja podniebienia miękkiego.

– Nie chrapię – powtórzyła stanowczo. – Zwłaszcza, kiedy nie śpię – ciągnęła – a ty wychodzisz.

Przeniósł wzrok z okna na krzaki za domem.

– Powiedzmy więc, że musiałem coś przemyśleć.

– I nie mogłeś tego zrobić mając mnie przy boku?

– Może pani podniebienie jest zwyczajne, panno Blair – powiedział czule, odwracając się do niej – ale z pewnością pani osobowość jest niezwykle rozpraszająca.

Dzień był piękny i Adam uśmiechał się do niej, jakby ją kochał. Nic więcej ją nie obchodziło.

– Może zrobimy sobie piknik nad rzeką? – zaproponowała szczęśliwa. – Moglibyśmy znowu popływać.

– Nie mogę, Christy – odmówił z żalem w głosie. – Wziąłem dzisiejszy dyżur za Richarda i muszę spotkać się z mężem Belli.

Zmarszczyła brwi.

– Pośrednikiem od nieruchomości? Po co? – Wypiła kolejny łyk kawy, która nagle straciła wszelki smak. – Chcesz… coś kupić?

– Na razie nie – odpowiedział z ciepłym uśmiechem. – Kiedy tu przyjechałem, powiedziano mi, że wkrótce będzie do wynajęcia pewien dom. W piątek dowiedziałem się, że jest to już możliwe.

– Nie chcesz… zostać ze mną? – Z przerażeniem usłyszała, że w tych paru słowach odkryła całą swą miłość i przywiązanie do niego. Gdzie się podziała jej duma? Kiedy chodziło o Adama, nie miała jej nigdy, pomyślała ze smutkiem.

Zapadła cisza. Patrząc w kawę, poczuła suchość w ustach i spojrzała na Adama. W jej oczach musiał pojawić się ból, bo Adam mimowolnie zbliżył się do niej. Wyjął z jej rąk kubek, odstawił i ujął jej dłonie.

– Christy, muszę to zrobić – powiedział łagodnie.

– Myślałem o tym przez całą noc i to jest jedyne wyjście.

– Jedyne wyjście…

– Łatwiej byłoby poddać się chwili – powiedział.

– Niczego nie chciałbym bardziej, niż zostać tu, kochać się z tobą, kochać ciebie i stworzyć z tobą trwały związek. Ale musimy być pewni…

– A nie jesteś? – przerwała szeptem. Próbowała uwolnić ręce, ale wzmocnił uścisk.

– Nie jestem – przyznał. – I sądzę, że ty też nie, Christy. – Kiedy zaskoczona spojrzała na niego zranionym wzrokiem, roześmiał się ponuro. – Wiem – powiedział cierpko. – Uważasz, że jesteś pewna. Jesteś… najpiękniejszym i najwspanialszym wydarzeniem w moim życiu, Christy Blair. Ofiarowujesz mi swoją miłość bez zastrzeżeń. Ufasz mi. – Potrząsnął głową. – Jesteś bardzo młoda, moja Christy.

– Nie jestem dzieckiem – powiedziała szorstko.

– Jestem kobietą i kocham cię. – Uwolniła ręce z jego dłoni i podeszła do okna. Niewidzącym wzrokiem patrzyła na dolinę. – Nie rozumiem, Adamie… Wiem tylko, że potrafisz mnie zranić, jak nikt inny. – Wzięła głęboki oddech. – Zakochałam się w tobie pięć lat temu. Pięć lat, Adamie. I przez cały ten czas nie mogłam o tobie zapomnieć.

Przemierzył pokój i położył ręce na jej ramionach.

– Nie o mnie – powiedział łagodnie. – O romantycznym ideale. Prawdziwy Adam McCormack… cóż, żyje w realnym świecie. Nie jest młody, niewinny i nietknięty przez życie. Christy, potrzebujemy trochę czasu. Chcę, żebyś wiedziała, jaki jestem naprawdę, zanim pozwolę ci poświęcić się dla mnie.

– To jest po prostu wymówka. – Rozsadzał ją gniew. Po raz pierwszy w życiu otworzyła się przed mężczyzną. Ofiarowała mu siebie, a on odpowiedział: poczekaj. Na co? Aż pozna się na tej kobiecie z Anglii? Aż dowie się, że tamta nie zechce być z nim?

Poczuła na policzkach łzy i ze złością wytarła je wierzchem dłoni. To bez sensu. Zranił ją i mógłby zranić ją znowu. Niech go diabli wezmą, że w ogóle pojawił się w jej życiu.

– Lepiej już idź – powiedziała stłumionym głosem. – Christy…

– Nie utrudniaj nam tego jeszcze bardziej – wyszeptała. – Przyjeżdżając tu wiedziałeś, że cię kocham – powiedziała z goryczą. – Oto i ja. Nadal naiwna, wpadam w twoje ramiona i biorę resztki, jakie zostają ci z innego życia. No cóż, Adamie. Może jestem głupia, ale nie mam zamiaru żyć tak dalej. Chcę twojej miłości, a nie resztek po kimś innym. Kiedy będziesz mógł przyjść do mnie i powiedzieć, że jesteś w pełni wolny od dawnych więzów… jeśli zechcesz, będę z tobą. – Stłumiła szloch. Adam chciał ją wziąć w ramiona, ale odwróciła się. – Do tego czasu… trzymaj się z dala ode mnie…

Obserwował ją nieprzeniknionym wzrokiem.

– Zawsze będę związany z przeszłością – oświadczył po chwili. – Nie można uciec od przeszłości.

– Nie przeszkadzają mi wspomnienia – rzuciła oschle. – Wspomnienia, fotografie, portrety. Nie znoszę duchów, Adamie. Telefonujących w środku nocy, do których mówisz… – przerwała i pokręciła głową.

– Idź już. Masz rację. Lepiej będzie, jak znajdziesz sobie inne mieszkanie.

ROZDZIAŁ DZIESIĄTY

Wyprowadził się po południu. Christy pojechała nad rzekę, nie chcąc patrzeć jak odchodzi. Przeniósł się do zaniedbanego, małego domku, niedaleko Amy Haddon. Miała ochotę pomóc mu w urządzeniu się, trochę posprzątać, udekorować dom kwiatami i innymi miłymi drobiazgami, ale obudzona w niej duma powstrzymała ją.

Minęło parę trudnych dni. Prawie nie widywała Adama, choć patrząc na jego podpis na receptach miała wrażenie, że chcąc nie chcąc i tak jest on częścią jej życia.

Amy Haddon przywieziono z powrotem do Corrook. Christy spędziła z nią sobotnie popołudnie. Dowiedziała się, że przez dwa dni od powrotu Amy z Melbourne nikt jej nie odwiedził.

– Myślą, że jestem narkomanką – powiedziała przygnębiona. – To miasto osądza surowo. Uważają, że sama jestem winna temu, co się stało.

– Nonsens – stwierdziła Christy stanowczo. Uścisnęła zdrową dłoń Amy. – W pewnych warunkach każdy może się uzależnić.

– Wiem. – Amy opadła na poduszki i uroniła łzę. – Ale oni tego nie wiedzą. Uważają mnie za przestępczynię. Byłam tak strasznie samotna dotąd, a teraz… teraz jest jeszcze gorzej.

– Jednego przyjaciela jednak masz – oświadczyła Christy pewnym tonem. – Mnie.

Samotność Amy zajmowała jej myśli przez kolejny tydzień. Christy była świadoma, że jest to samoobrona przed myśleniem o Adamie.

Pomysł na częściowe rozwiązanie tego problemu przyszedł jej do głowy dopiero w piątek, kiedy Amy miała wyjść ze szpitala.

– Potrzebuję czegoś na odrobaczenie szczeniaków – powiedział Matthew Hearn po wejściu do apteki.

Christy uśmiechnęła się i przyniosła butelkę z syropem.

– Trzeba podać półtora mililitra na kilogram wagi – przeczytała z etykiety.

– Kilogram… przeklęte nowomodne miary – burknął. – Jak mam je zważyć? Najmniejsza podziałka na wadze gospodarczej ma dziesięć kilogramów, a waga kuchenna jest w uncjach i funtach.

W aptece nie było nikogo prócz nich, a Christy była zaciekawiona.

– Zważę je panu – zaofiarowała się. – Na zapleczu mam wagę. Niech pan przyniesie szczeniaki, ale tylnym wejściem. Przy moim szczęściu, gdyby pan wnosił szczeniaki frontowymi drzwiami, w tej samej chwili zjawiłby się inspektor sanitarny.

Ledwo zdążyła przygotować wagę, kiedy pojawił się Matthew z poruszającą się torbą w ręku.

– Ile ich jest? – spytała Christy z zainteresowaniem.

– Tylko dwa – mruknął, ostrożnie stawiając torbę na wadze. – O dwa za dużo, gdyby mnie kto pytał. A w dodatku żona uważa, że są miłe i chce jednego zatrzymać. – Wsunął rękę do torby i wyjął dwa wiercące się i podskakujące, lekko wilgotne szczeniaki o wielkich oczach.

Christy rozumiała panią Hearn. Pieski były urocze. Rozglądały się zalęknione. Mniejszy cieniutko szczeknął i pomachał kędzierzawym ogonem jak flagą.

Automatycznie wysunął język, jakby chciał coś polizać. Po raz pierwszy od dwóch tygodni Christy roześmiała się.

– Och, Matthew. Są śliczne. – Podniosła kręcący się puszysty kłębuszek i przytuliła do policzka.

– Ale bezużyteczne przy owcach – powiedział markotnie. – Tym niemniej żonie się podobają.

– Będą świetnymi towarzyszami – stwierdziła z przekonaniem i nagle wpadła na pomysł. – Matthew, chcesz oddać jednego?

– Jasne – odpowiedział natychmiast. – Jeśli żona się do nich przyzwyczai, będzie chciała zatrzymać oba.

– Amy Haddon z przyjemnością wzięłaby jednego z nich – powiedziała miękko Christy. Spojrzała na farmera. – Dzisiaj wychodzi ze szpitala.

– Amy Haddon? – Twarz mu się wyciągnęła. – Ma kłopoty z glinami.

– Znasz ją? – spytała, obserwując jego twarz.

– Chodziłem z nią do szkoły. – Westchnął. – Była w porządku, dopóki nie wyszła za Billa Haddona.

– Ona jest nadal w porządku, Matthew – powiedziała łagodnie. – Jest po prostu tak strasznie samotna i przygnębiona, że nie jest w stanie się z tego wydźwignąć. – Umieściła wiercący się kłębuszek na szalce i dokładnie zważyła. – Ten mały – wskazała ręką – mógłby nieco zmniejszyć jej samotność.

Farmer zastanawiał się przez chwilę. Pociągał nosem i spoglądał w niebo, jakby tam szukał odpowiedzi. W końcu skinął głową.

– Dobrze, panno Blair – oświadczył. – Szczeniak jest jej, choć nie wiem, co powie żona. Ona wyraża się o Amy Haddon dość ozięble.

Jak większość kobiet z Corrook, pomyślała ze smutkiem Christy.

– Dziękuję – powiedziała z wdzięcznością. – Oczywiście, zapłacę ci za niego. Ile chcesz?

– Nic. – Twarz mu poczerwieniała. – Jest za darmo.

– Roześmiał się. – Amy Haddon była moją pierwszą sympatią. Nauczyła mnie, jak rzucać kamieniem, żeby zrobić na wodzie pięć kaczek. Coś się jej za to należy. No, dobra, to ile syropu mam dać szczeniakowi?

O wpół do szóstej Christy zamknęła aptekę, wzięła mały, ciepły kłębuszek i pomaszerowała do Amy. Po drodze minął ją samochód Adama. Nie mogła się wycofać. Zobaczył ją.

Podchodząc widziała, jak Adam wyjmuje walizkę i pomaga wysiąść Amy. Tak więc przyjechali prosto ze szpitala. Czekali na nią, aż się zbliży. Amy uśmiechnęła się na przywitanie, ale twarz Adama była nieporuszona.

– Witaj w domu, Amy. – Christy szukała słów.

– Sądziłam… – Skupiła wzrok na twarzy Amy. – Sądziłam, że wrócisz do domu wcześniej.

– Doktor McCormack obiecał, że po pracy podrzuci mnie do domu, skoro jesteśmy teraz prawie sąsiadami – wyjaśniła. Spojrzała na mały domek po lewej stronie, za trawnikiem.

– Później przyniosę zapiekankę – obiecała Christy, ignorując obecność Adama. – Ten mały wszedł dzisiaj do mojej apteki i powiedział, że potrzebuje dobrego domu. – Podniosła wiercącą się kuleczkę.

– Nazywa się Kaczka i twierdzi, że jest świetnym stróżem.

Twarz Amy zastygła. Przez chwilę Christy podejrzewała, że Amy się rozpłacze. O, rany, ma alergię na psy albo ich nie znosi, pomyślała zła na siebie, że zrobiła coś niewłaściwego…

I wtedy Amy wyciągnęła zdrową rękę po małe stworzenie i przytuliła je do siebie.

– Och, Christy… – szepnęła patrząc na szczeniaczka i łzy spłynęły na jego główkę. – Nigdy nie miałam psa – wyznała cicho. – Bill nie pozwoliłby…

– Teraz możesz mieć – przerwała Christy. – Jeśli go chcesz.

– Kaczka… – Amy spojrzała z uśmiechem na małego wiercipiętę. – Dlaczego nazywa się Kaczka?

– Jest zapłatą za pięć kaczek. – Christy roześmiała się. – Pochodzi od Matthew Hearna. Nauczyłaś go, jak puścić na wodzie pięć kaczek. Teraz spłaca dług wdzięczności.

– Ale Edith Hearn… – zaczęła Amy pełnym niedowierzania głosem.

– Nie słuchaj plotek – przerwała jej Christy bez ogródek. – Jeśli nie będziesz się odsuwać, okaże się, że wiele osób cię lubi. – Podniosła wzrok i napotkała spojrzenie Adama, a wyraz jego oczu zaparł jej dech.

Zarumieniona zwróciła się znów do Amy.

– Teraz lepiej już pójdę – powiedziała niepewnym głosem. – Wrócę później z zapiekanką. – Nachyliła się i serdecznie pocałowała Amy w policzek. – Moja mama powtarzała mi, że kiedy jest mi źle, nie powinnam podejmować żadnych ważnych decyzji i powinnam słuchać tylko tych ludzi, którzy mnie lubią. To dobra rada.

– Christy, zaczekaj – zawołał Adam, kiedy odwróciła się od nich.

Nie zatrzymując się, pokręciła głową.

Po dwóch godzinach wróciła z obiecaną potrawą. Amy powitała ją serdecznie i dokładnie zamknęła za nią drzwi.

– Nie powinnaś robić sobie tyle kłopotu, moja droga. – Była wdzięczna i jednocześnie onieśmielona. – Już tyle zrobiliście dla mnie z doktorem. A teraz dałaś mi towarzysza, a doktor McCormack… – urwała w pół zdania i dokończyła nieprzekonująco – też był bardzo miły.

– Kiedy wprowadziłam się tutaj przyniosłaś mi zapiekankę. Teraz rachunek jest wyrównany.

– Nie będzie, dopóki nie dam ci psa. – Christy z przyjemnością słuchała głośnego, szczęśliwego śmiechu Amy. Nie przypuszczała, że Amy potrafi się tak śmiać. A znała ją od dwóch lat. Spojrzała na nią ze zdumieniem. Co się stało? Czy sprawił to ten szczeniak?

– Mam nadzieję, że doktor McCormack pomógł ci się ulokować?

– O, tak. – Uśmiech Amy nieco zbladł. – Chciał porozmawiać ze mną o Tomie.

– Twoim synu?

– Tak. – Podniosła czajnik. – Herbaty? – Nie czekając na odpowiedź postawiła go na kuchence i pod tym pretekstem odwróciła się do Christy plecami. – Odnalazł go i poinformował o śmierci Billa. Tom wiedział o tym i nie ma to dla niego znaczenia. Nie chce mieć ze mną nic wspólnego – powiedziała łamiącym się głosem.

Przez chwilę Christy milczała.

– I jak się czujesz, wiedząc o tym? – spytała.

– Okropnie. – Rozprostowała ramiona i odwróciła się twarzą do Christy. – Ale nie gorzej niż dotąd. Chyba wiedziałam o tym od dawna. Przecież gdyby chciał, mógł się ze mną skontaktować wcześniej. – Westchnęła. – Powinnam odejść od Billa, kiedy Tom był jeszcze dzieckiem. Bill był agresywnym pijakiem. Bił mnie i Toma. Ale to były inne czasy. Wcześnie wyszłam za mąż. Skończyłam tylko trzy klasy szkoły podstawowej i nie mogłabym zarobić na siebie i dziecko. A Bill jeszcze mnie straszył, że jeśli odejdę, znajdzie mnie i zabierze Toma. – Wzruszyła ramionami. – Nie miałam dokąd pójść.

– A Tom wini ciebie – posumowała Christy. – To takie niesprawiedliwe, Amy.

– Cóż, życie nie jest sprawiedliwe – stwierdziła Amy bez emocji. Westchnęła i na jej twarz powrócił uśmiech. – Ale zawsze coś się może w nim dobrego wydarzyć. – Była tak podekscytowana, że słowa cisnęły się jej na usta. – Doktor McCormack chce, żebym była jego gospodynią.

– To wspaniale – powiedziała Christy. – W takim małym domku nie będzie to chyba zbyt ciężka praca.

– Nie wiadomo. – Amy pieczołowicie odmierzała wsypywaną do czajniczka herbatę, jakby starała się ukryć podniecenie. – Może być więcej pracy, niż się przypuszcza. – Uśmiechnęła się. – W każdym razie przez kilka najbliższych dni będę bardzo zajęta. Doktor wyjeżdża i prosił, żebym podczas jego nieobecności wprowadziła tu różne zmiany. – Zaśmiała się z radości. – Zostawił mi pieniądze na meble. Zapłacił nawet Pete’owi za zawiezienie mnie taksówką na zakupy do Tynong.

– Wyjeżdża… – powtórzyła bezmyślnie Christy.

– Do Anglii, na kilka dni. – Wyjaśniła Amy. – Ma tam nie zakończone sprawy i chce… – urwała i zacisnęła usta. – Nie powinnam o tym mówić. – Pochyliła się nad śpiącym pieskiem i pocałowała go w głowę.

– Mam pracę, psa i dwoje wspaniałych przyjaciół.

– Z uśmiechem szczęścia spojrzała na Christy. – Kto mógłby pragnąć od życia więcej?

Pół godziny później Christy pożegnała się z Amy i szła powoli przez trawnik do swego samochodu. Nie mogła przestać myśleć o tym, czego się dowiedziała.

– Christy!

Zatrzymała się jak wryta. W mroku zobaczyła Adama, idącego prosto ku niej. Bez ruchu czekała, aż podejdzie. Nie mogła zrobić kroku, choć chciałaby wsiąść do samochodu i jak najszybciej odjechać.

– Możemy porozmawiać? – zapytał Adam stanąwszy przed nią.

– Jeśli chcesz – odpowiedziała ostrożnie. – O co chodzi? – dodała nieuprzejmie po chwili.

– Czy Amy powiedziała ci o moim wyjeździe? – Był spokojny i opanowany. Udawał, że nie słyszy gniewu w jej głosie.

– Tak. – Patrzyła w ziemię, boleśnie świadoma bliskości Adama. Pragnęła, by dotknął ją, objął, a on wyjeżdża do Anglii…

– To krótki wyjazd – wyjaśnił. – Muszę pojechać do domu.

Do domu… To słowo zawisło nad nią jak miecz. Dom jest tam, gdzie serce, myślała przygnębiona.

– Potrzebujesz czegoś ode mnie? – spytała stłumionym głosem i odwróciła się do samochodu.

– Nie powiesz mi: szczęśliwej podróży? Wzruszyła ramionami.

– Szczęśliwej podróży.

– Wrócę w środę – powiedział łagodnie.

– Wszystko mi jedno, kiedy wrócisz – wybuchnęła. – Jeśli o mnie chodzi, możesz tam zostać.

– Narobiłbym Richardowi kłopotów.

– Cóż, ja bym się jednego pozbyła.

Wziął ją za ramiona i odwrócił twarzą do siebie.

– Christy, przestań.

Rozpłakała się. Kiedy przytulił ją, przez moment stała sztywno, lecz nagle przestała walczyć ze sobą.

– Nie możesz oczekiwać, że będę rozsądna i spokojna – szlochała. – Nie możesz kochać się ze mną, Adamie, a potem odejść, jakby nic się nie stało. Ja tak nie potrafię. Wszystko albo nic.

– Szczęśliwy finał – rzekł ponuro i parsknął gorzkim śmiechem. – Rycerz w białej zbroi i „żyli długo i szczęśliwie”. – Lekko dotknął jej policzka. – Wiem – dodał posępnie. – Zasługujesz na to.

– To dlaczego nie mogę tego mieć? – Wstrzymała szloch. – Adamie, zakochałam się w tobie jak głupia pięć lat temu.

– Ale ja zakochałem się wcześniej – powiedział ze smutkiem. – W Sarze. I ta miłość zostawiła swój cień. Pięć lat temu spotkałem ciebie i pamięć o tym przywiodła mnie do Australii. Chciałem sprawdzić, czy to wspomnienie nie jest tylko wymysłem romantyka. – Przyciągnął ją bliżej, przesuwając dłonie na jej smukłe biodra. – Znalazłem cię i przekonałem się, że nie wymyśliłem sobie tego. Nadal jesteśmy dla siebie atrakcyjni. Ale przeszłość ciągnie się za mną. Mam w Anglii zobowiązania, których nie mogę uniknąć. Uświadomiłem sobie, że nie mam prawa, abyś dzieliła je ze mną. – Wzruszył ramionami. – Nie przemyślałem przed wyjazdem z Anglii, co zrobię, jeśli nadal jesteś tą Christy, którą pamiętałem… To, że możesz mnie kochać… – urwał w pół zdania i znowu wzruszył ramionami. – Cóż, nie mam prawa prosić cię, byś dzieliła moją przeszłość – podsumował z goryczą.

Christy uniosła dłoń i dotknęła jego wymizerowanej twarzy.

– Pozwól mi spróbować, Adamie – powiedziała miękko. – Tak bardzo cię kocham…

– Przestań, Christy. – Nagle odsunął ją od siebie. Twarz miał ściągniętą bólem. – Nie wiesz, w co byś się wpakowała. Nie mogę związać się z tobą, dopóki przeszłość ciągnie się za mną. – Potrząsnął głową.

– Jesteś młoda i wolna. Sama powiedziałaś, że chcesz cieszyć się życiem.

– A razem nie moglibyśmy? Potrząsnął głową i cofnął się o krok.

– Nie sądzę, żeby ciebie to bawiło – powiedział bez ogródek. – Gdybyś wiedziała… – Przerwał na chwilę.

– Wrócę w środę. – Nagle jego głos zabrzmiał rzeczowo i szorstko. – Poprosiłem Amy, żeby doprowadziła mój dom do przyzwoitego stanu, ale nie chcę, żeby się przepracowała. Mogłabyś ją przypilnować?

– Mogę. – Zmarszczyła brwi. – Skąd taki pośpiech?

– Nie lubię mieszkać w śmietniku. – Uśmiechnął się szelmowsko. – Ostatnia gospodyni rozpieściła mnie.

– Przypilnuję Amy. – Nadal nie rozumiała, ale nagle poczuła się zmęczona. Chciała uniknąć dalszego napięcia i odwróciła się. – Przyjemnej podróży – rzuciła przez ramię.

– Christy? – powiedział niepewnie. Z jego głosu zniknęła szorstkość.

– Tak? – Zatrzymała się i lekko odwróciła. – Ja… – Urwał. Przez chwilę patrzyli na siebie w świetle księżyca. Nagle Christy poczuła na sobie uścisk jego ramion, a na ustach dotyk warg. To był brutalny pocałunek, czuła w nim pożądanie, gniew i frustrację. Dominowała w nim jednak wściekłość.

Nie oddała pocałunku. Udało się jej nie zareagować. Nie powinien jej tego robić. Nie zaofiarował jej niczego: ani miłości, ani obietnic – niczego. A żądał wszystkiego.

Nie mogła mu tego dać. Nie wtedy, kiedy chciał wracać do swojej przeszłości.

ROZDZIAŁ JEDENASTY

W ciągu najbliższych dni Christy, dotrzymując obietnicy, wpadała do domku Adama i zawsze zastawała Amy przy pracy. Domek, uprzednio żałośnie zaniedbany, teraz świecił czystością.

– Powinnaś bardziej uważać na siebie – ostrzegła ją we wtorek, na dzień przed powrotem Adama. – Wyszłaś ze szpitala dopiero trzy dni temu.

Christy odprowadziła Amy do jej domu, przy którym zaparkowała samochód.

– Jesteś pewna, że dobrze się czujesz? – spytała, patrząc na zarumienioną twarz kobiety.

– Muszę trochę odpocząć – wyznała Amy. – Mam jeszcze uszyć zasłony, ale mogą poczekać, aż wypiję herbatę.

Christy zmarszczyła brwi. Dotknęła czoła Amy.

– Masz lekką gorączkę.

– Myłam werandę. – Amy wzruszyła ramionami. – Trochę mi gorąco – przyznała. – Przez ostatnie dni miałam potówki.

– Potówki…

– To drobiazg – zapewniła ją Amy. – Naprawdę.

– Nie przemęczaj się dziś wieczorem – ostrzegła ją Christy poważnym tonem. – Może byłoby dobrze, żebyś jutro zobaczyła się z moim bratem. Zasłony mogą zaczekać.

Resztę wieczoru Christy spędziła w domu, zajmując się papierkową pracą. Starała się nie myśleć o Adamie, ale oczyma wyobraźni wciąż widziała go w samolocie lecącym do Australii.

To była najcieplejsza noc w tym roku. Upał dodatkowo utrudniał Christy koncentrację. Dzielnie walczyła z kolumną cyfr, które nie chciały się dać zsumować, ale po trzeciej próbie zrezygnowała.

Chwilę potem zadzwonił telefon.

– Christy, nie śpisz? – W głosie Amy brzmiał lęk. – Mówiłaś, pamiętasz, że mam temperaturę. – Wciągnęła łapczywie powietrze. – Christy… Czuję się bardzo słabo.

– Siedzisz na czymś? – spytała zaniepokojona Christy. – Tak.

– Nie ruszaj się. Zaraz będę u ciebie.

Po pięciu minutach bezowocnie stukała do drzwi domu Amy. Był zamknięty tak szczelnie jak forteca. Po ostatnich wydarzeniach Amy stała się ostrożniejsza niż zwykle. Christy przeszła przez ciemny ogród do tylnych drzwi. Zapukała i tym razem z ulgą usłyszała słaby i przestraszony głos.

– Christy? To ty?

– Oczywiście – krzyknęła. – Jak mam wejść?

– Nie mogę wstać – odpowiedziała mdlejącym głosem Amy. – Jak tylko próbuję, kręci mi się w głowie i zaczynam tracić przytomność.

– Nie masz tu gdzieś schowanego zapasowego klucza?

– Nie.

Christy spojrzała na swoją nogę i z rozczarowaniem pokręciła głową – żadnych oszklonych drzwi. Na tylny ganek wychodziło jednak okno łazienki. Podniosła doniczkę z kwiatkami i cisnęła ją w środek szyby. Ziemia i rośliny rozprysnęły się, ale okno pozostało nienaruszone.

– Christy? – dobiegł ją przerażony głos Amy.

– Nie przejmuj się – zawołała i schyliła się po cięższy pocisk. – Jako początkujący włamywacz sfuszerowałam. Straciłaś doniczkę petunii. Następny na liście jest ogródkowy krasnal.

Wzięła duży rozmach i rzuciła najmocniej, jak potrafiła. Szyba rozprysła się na tysiąc kawałków, a krasnal przeleciawszy przez okno uderzył w lustro, które spotkał ten sam los. Za pomocą wycieraczki spod drzwi wyjęła resztki szkła z framugi i otworzyła od wewnątrz okno. W minutę później była przy Amy.

Twarz Amy, przed trzema godzinami zaróżowiona od wypieków, była teraz biała jak płótno. Jej ręce leżały na oparciu fotela, jakby nie była w stanie ich podnieść. W istocie nie mogła. Na widok Christy próbowała je wyciągnąć, ale natychmiast opadły. Zamknęła oczy i zacisnęła je.

– Przepraszam – wymamrotała. – Robię tyle kłopotu.

– Nie przepraszaj – uspokoiła ją łagodnie Christy, ściskając za ramię. – Położymy cię do łóżka, dobrze?

– Nie wiem, co mi się stało… Nie… – Amy lekko pokręciła głową. Po twarzy spływały jej łzy.

– Masz gorączkę – wyjaśniła Christy, poczuwszy przez cienki materiał bluzki Amy, że jej skóra parzy. Zagryzła wargi i pomogła chorej przejść do sypialni. Co kryło się za tak wysoką temperaturą: infekcja w złamanej ręce czy też rany na głowie? – Zadzwonię do Richarda, doktora Blaira – uprzedziła, ułożywszy Amy na łóżku.

– Nie chcę… Nie chcę mu robić kłopotu.

– Wiem – zapewniła ją Christy. – Ale jesteś chora i miałby mi za złe, gdybym mu o tym nie powiedziała. – Otworzyła okno, żeby wpuścić choć trochę świeżego powietrza do pokoju, i poszła do telefonu.

– Richard został wezwany na farmę po drugiej stronie doliny – poinformowała ją Kate. – Co się stało?

Christy opisała jej sytuację.

– Może to być po prostu przeziębienie – zakończyła.

– Ale nie sądzę.

– Powinny działać jeszcze antybiotyki, które dostała w szpitalu – zastanawiała się Kate. – Za późno na wystąpienie infekcji. Chyba że… chyba że zrobił się ropień…

– Kate, to nie jest zwykłe przeziębienie. Ona jest naprawdę chora.

– Masz termometr?

– Zaraz sprawdzę. – Po trzech minutach z niepokojem patrzyła na szklaną rurkę. Podeszła do telefonu.

– Czterdzieści jeden stopni. I, Kate… ona zaczyna majaczyć.

– Trzeba ją zawieźć do szpitala – zdecydowała Kate.

– Dzwonię po karetkę.

Przez otwarte drzwi sypialni Christy zobaczyła rzucającą się nerwowo na łóżku Amy.

– Będziesz tam na nas czekała?

– Dopiero co położyłam Andrew. – Kate zawahała się. – Spróbuję skontaktować się z Richardem. Jeśli on nie będzie mógł przyjechać do szpitala, to wtedy przyjadę. Obniż jej temperaturę.

Obniżyć temperaturę… W taki upał.

Przypomniała sobie własne rady dawane matkom dzieci z lekką gorączką. Chłodna kąpiel i włączony wentylator. Kąpiel nie wchodziła w grę, ale mogła użyć gąbki. Nalała wody do miski, znalazła wentylator i wróciła do sypialni.

Amy była nieprzytomna. Wysiłki Christy nie przynosiły rezultatu, gorączka nie ustępowała. Chora rzucała się na łóżku, mamrocąc coś niezrozumiale. W pewnej chwili gwałtownym ruchem przekręciła niesprawną rękę i zawyła z bólu. Christy zaklęła z bezsilności. Nic nie mogła pomóc.

W końcu usłyszała wyczekiwany odgłos szybko jadącego pojazdu. Ambulans nie używał syreny, ale w oknie sypialni widać było niesamowity niebiesko-czerwony blask, jaki dawały jego światła. Christy odłożyła gąbkę, rzuciła niepewne spojrzenie na leżącą kobietę i pobiegła otworzyć drzwi.

Nie czekając na wejście mężczyzn obsługujących karetkę, pobiegła z powrotem do sypialni. Bała się, że Amy, rzucając się na łóżku, może zrobić sobie krzywdę. Po chwili mężczyźni weszli do pokoju. Za nimi wszedł Adam.

Spojrzała na niego i nie mogła uwierzyć własnym oczom. W ramionach trzymał dziecko. Zaniepokojona zwróciła głowę w stronę szarpiącej się Amy i próbowała ją przytrzymać.

– Co tu, do diabła, się dzieje? – Adam przemówił pierwszy.

Mężczyźni odwrócili się do niego, ale niecierpliwie odsunął ich na bok. Posadził dziecko w głębokim fotelu przy drzwiach. Mała dziewczynka była przerażona.

– Zostań tu, Fiono – powiedział zdecydowanym tonem. Lekko pogłaskał ją po głowie i podszedł szybko do łóżka. – Powiedz mi…

Christy nie mogła teraz poświęcić dziecku ani jednej myśli więcej. Adam dotknął nadgarstka Amy i cofnął rękę, jakby się sparzył.

– Jest tu wanna? – warknął. – Tak.

– Trzeba nalać wody – polecił jednemu z mężczyzn. – Jest tak gorąco, że w inny sposób nie obniżymy jej temperatury. Woda ma być letnia, a nie zimna, żeby nie dostała szoku. Szybko. Zaniesiemy ją tam – zwrócił się do drugiego mężczyzny. – Jeśli nie obniżymy jej gorączki, dostanie drgawek.

– Mamy ją rozebrać, doktorze?

– Nie. – Adam zsuwał już buty ze stóp Amy.

– Mokre ubranie pozwoli utrzymać obniżoną temperaturę do czasu, aż znajdzie się w klimatyzowanej sali szpitalnej. Christy, jak długo Amy jest w takim stanie?

– Trzy godziny temu czuła się dobrze – odpowiedziała. – Nie rozumiem. Taka piorunująca infekcja?

– Nie sądzę, żeby to była infekcja. – Odwrócił się, żeby pomóc przenieść Amy na nosze. – Chyba że w głowie zrobił się ropień… Christy, podtrzymuj ją w drodze do łazienki. – Pełnym niepokoju spojrzeniem obrzucił skulone na fotelu dziecko i powoli odwrócił wzrok. Dziewczynka była przerażona i całkowicie zagubiona, ale całą uwagę musiał teraz poświęcić Amy.

– Pomóż nam ją podnieść, Christy – rozkazał – a potem zadzwoń do szpitala, żeby na intensywnej terapii była jak najniższa temperatura.

Zanim Christy skończyła rozmowę telefoniczną, metoda Adama przyniosła już efekt. Delirium Amy ustąpiło. Zdezorientowana i zakłopotana chciała wyjść z wanny, ale Adam przytrzymał ją.

– Jeszcze trochę, pani Haddon. Musimy mieć pewność, że dowieziemy panią do szpitala przytomną.

– Ale co się ze mną dzieje? – spytała Amy słabo.

– Och, panie doktorze… – Nagle zdała sobie sprawę, do kogo mówi i wyszeptała zdumiona: – Doktor McCormack. Wrócił pan, a ja nie zdążyłam uszyć zasłon. – Zmarszczywszy brwi przez moment intensywnie nad czymś myślała. – Czy przywiózł pan z sobą małą? – spytała.

– Przywiozłem – potwierdził Adam. – Teraz proszę się niczym nie martwić i odpoczywać. – Uśmiechnął się w taki sposób, że zdaniem Christy Amy zrobiłaby dla niego wszystko, czego by sobie zażyczył. – Christy – powiedział po chwili, nie odwracając się – mogłabyś sprawdzić, co z Fioną?

Dziewczynka… Pewno siedzi zwinięta w kłębek w sypialni. Christy śmignęła z łazienki jak strzała. Nie wiedziała, o co chodzi, ale przypomniawszy sobie wygląd dziecka poczuła ucisk w gardle.

Fiona siedziała w nie zmienionej pozycji. Patrzyła w jakiś punkt nad łóżkiem. Nie zareagowała, kiedy Christy pochyliła się nad nią.

Drobniutka i szczuplutka, z ogromnymi zielonymi oczami, wyglądała jak elf z bajki. Brązowe włosy miała splecione ciasno w warkocze. Nie ma więcej niż cztery lata, oceniła Christy. Przyklęknęła przy niej i ujęła dwie sztywne malutkie dłonie we własne.

– Jestem Christy – przedstawiła się. Wzięła głęboki oddech, kiedy nagle wszystko zrozumiała. Te oczy nie mogły mylić. – Twój tatuś prosił mnie, żebym była z tobą, bo sam jest zajęty.

Przez dłuższą chwilę sądziła, że dziecko jej nie usłyszało. Patrzyło apatycznie w ten sam punkt, a sztywne dłonie pozostały nieruchome. A potem, powoli, wielkie zielone oczy zaczęły napełniać się łzami i ciało dziewczynki zaczęło drżeć od szlochu. Christy ścisnęło się serce. Przygarnęła dziecko do piersi i mocno trzymała w objęciach.

Szlochanie nie ustawało. Gdyby Christy nie czuła dreszczy, przebiegających po ciele dziecka, nie wiedziałaby nawet o tym bezgłośnym szlochu. Niestety, czuła je niewątpliwie. Usiadła i nucąc kołysała dziewczynkę, głaszcząc ją i tuląc, aż ta wypłakała lęk, nieufność i samotność.

Z zewnątrz dobiegły ją odgłosy podnoszenia się Amy z wanny. Po chwili w drzwiach pojawił się Adam.

– Czy Richard jest w szpitalu?

– Nie. – Fiona w jej ramionach prawie spała. Poruszyła się na głos Adama, ale Christy przytuliła ją mocniej widząc, że dziewczynka i tak będzie musiała zostać z nią dłużej. – Pojechał na wizytę. Kate powiedziała, że przyjedzie, jeśli będzie trzeba.

– Mogę jej potrzebować. Nie mam pojęcia, co, do licha, się dzieje. – Spojrzał bezradnie na dziecko. – Wiozłem Fionę do domu, a tuż przede mną jechał ambulans. Nie mogłem…

– Musiałeś przyjechać – uspokoiła go łagodnie, rozumiejąc jego wyrzuty sumienia. – Zabiorę Fionę do twego domu i zaczekam na ciebie, Adamie.

– Nie. – Nie zgodził się. – Spacer w ciemności i kolejny dom… – Nachylił się i dotknął twarzy śpiącej dziewczynki. – To Christy, Fiono. Christy jest przyjacielem. Fiono, pamiętasz, jak mówiłem ci, że opiekuję się chorymi ludźmi?

– Jesteś lekarzem – powiedziała apatycznie, stłumionym głosem o płaczliwym tonie.

– Masz rację. Fiono, muszę teraz zająć się chorą panią. Tą, którą widziałaś. Zabiorę ją do szpitala i kiedy… poczuje się lepiej, wrócę i zabiorę cię do twego nowego domu. Do tego czasu zaopiekuje się tobą Christy. Dobrze?

– Dobrze – odpowiedziała płaczliwym głosem, który jasno wskazywał, że wcale nie jest dobrze. Adam westchnął. Wyglądał mizernie.

– Idź – powiedziała Christy łagodnie. – Fiona i ja pójdziemy spać.

Po wyjściu Adama długo jeszcze trzymała dziecko w objęciach. Fiona zasnęła, ale spała bardzo lekko i niespokojnie. Co jakiś czas drżała konwulsyjnie, jakby panicznie się czegoś bała.

Co Adam zrobił z tym dzieckiem? Gdzie ono było dotąd? Dotknęła warkoczyków, chcąc je rozpleść. Były splecione tak ciasno, że chyba dziewczynkę bolała od nich głowa. Ściągnięte były tylko elastyczną frotką, nie miały żadnych ozdób, a prosta szara spódniczka i biała bluzka, poplamiona w czasie podróży, robiły wrażenie, że dziecko nie było wychowywane w rodzinie.

Christy potrząsnęła głową. Powoli narastał w niej gniew. Dlaczego nie zabrał dziecka ze sobą do Australii? Czy to była przeszłość, przed którą uciekał? Nie chodziło więc o kobietę. Gdyby pojawił się tutaj z narzeczoną u boku, nie byłaby bardziej zirytowana. Powiedział jej, że nie może uciec od przeszłości. Jak mógł w ogóle chcieć uciec od tego maleństwa?

Płacząc tuliła do siebie dziewczynkę, nuciła jej od dawna zapomniane piosenki. Wydobyły się z otchłani jej pamięci dla dziecka, które najwyraźniej bardzo ich potrzebowało.

W końcu dziewczynka rozluźniła się i zapadła w głęboki sen. Christy ostrożnie przeniosła ją na łóżko i nakryła narzutą.

Długo przypatrywała się śladom łez na twarzyczce Fiony. Nigdy jeszcze nie widziała tak bezbronnego dziecka. Czuła, że dławiący ją gniew przeradza się w furię. Jak mogła kochać mężczyznę, który tak potraktował własne dziecko?

Zostawiła zapalone światło w sypialni i poszła do kuchni zrobić sobie herbaty. Może ciepły napój trochę ją uspokoi.

Co też działo się z Amy? Zastanawiała się nad różnymi możliwymi wyjaśnieniami i odrzucała je po kolei. W końcu doszła do wniosku, że może to infekcja dróg moczowych. To, i zbyt wiele wysiłku w upalny dzień…

Sprawdziwszy, że Fiona śpi spokojnie, usiadła przy ławie w kuchni z kubkiem gorącej, słodkiej herbaty. Po chwili jej uwagę przykuł mały słoiczek z lekami. Nie był to lek z jej apteki, z ciekawości wzięła go w rękę. Amy przysięgła, że wyrzuciła wszystkie recepty oraz pastylki valium, więc musiała dostać ten lek w szpitalu w Melbourne. Christy przeczytała etykietę i marszcząc brwi wysypała pastylki, by je przeliczyć. Potem sięgnęła po słuchawkę.

– Chcę rozmawiać z doktorem McCormackiem – oświadczyła pielęgniarce, zdumionej tak późnym telefonem.

– Nie może podejść – odpowiedziała. – Pani Haddon naprawdę bardzo źle się czuje i…

– Wiem – przerwała jej Christy. – Właśnie o tym chcę z nim porozmawiać. Proszę go natychmiast poprosić.

Po chwili usłyszała zmęczony głos Adama.

– Mam nadzieję, Christy, że to ważne…

– Amy bierze leki na nadciśnienie – wypaliła i przeczytała z etykiety ich nazwę.

– I co z tego? – Nie był zainteresowany informacją przekazaną mu przez Christy. – Słuchaj, muszę iść. Czy Fiona…?

Christy westchnęła i przerwała mu.

– Z Fioną wszystko w porządku, Adamie. Wiem, że jesteś zajęty, ale musisz mnie wysłuchać. Amy ma te pastylki od pół roku, sądząc z daty na słoiczku, a brakuje tylko paru. Dokładnie dawki na dwa dni. Słoiczek stoi na ławie w kuchni, jakby z niego korzystała. Jeśli Amy wzięła je po raz pierwszy dwa dni temu…

– Nie widzę związku…

– Adamie, ten lek ma rzadkie, ale udowodnione skutki uboczne. Gorączkę.

Cisza.

– Jesteś pewna? – spytał ostrożnie i z tonu jego głosu wywnioskowała, że zastanawia się nad taką możliwością.

– Jestem. Nietypową reakcją na lek jest wysypka i niewielka gorączka, ale opisywano też przypadki bardzo wysokiej temperatury. Rzadko, ale zdarzały się.

– Z pewnością jesteś na bieżąco z literaturą. Jeśli to jest przyczyną… – myślał na głos.

– Nie dam za to głowy, ale jest to możliwe. – Christy odetchnęła głęboko. – Jeśli to prawda, to w ciągu dwudziestu czterech godzin jego skutki powinny ustać.

– Nie ma bólu głowy – powiedział do siebie. – Nie ma niczego, co wskazywałoby na ropień… – Po chwili ciszy rzucił krótko: – Dzięki, Christy, zapytam ją, czy brała te tabletki – i odłożył słuchawkę.

Podtrzymana na duchu nadzieją, poczuła przypływ energii. Poszła do łazienki ocenić szkody wyrządzone przez krasnala. Drewniana podkładka zbitego lustra pasowała do ziejącej pustką framugi okna. Znalazła w pralni młotek oraz gwoździe i przybiła ją w miejsce stłuczonej szyby.

Zajrzała znowu do sypialni. Fiona spała głębokim snem. Nie pozostało jej nic innego, jak usiąść i czekać.

Adam zastał ją śpiącą na ławie kuchennej, z głową wtuloną w ramiona. Lekko dotknął jej ramienia i obudziła się.

– A-Adam… – Przez moment była zmieszana, ale szybko przypomniała sobie, dlaczego się tu znalazła. Otrząsnęła się z resztek snu i sztywno wstała. – Jak… jak się czuje Amy?

– Wysłaliśmy ją do Melbourne – poinformował i widząc na jej twarzy rozczarowanie, potrząsnął głową. – Nie jesteśmy pewni, czy to nie jest ropień. Mam ogromną nadzieję, że twoje przypuszczenie się sprawdzi, ale przedyskutowaliśmy to z Richardem i doszliśmy do wniosku, że nie możemy ryzykować. Jeśli wystąpiło krwawienie śródczaszkowe, a my go nie zauważyliśmy… – Wzruszył ramionami. – Liczę na to, że badanie tomograficzne niczego nie wykaże. – Opadł na stołek, który zwolniła Christy i oparł głowę na dłoniach. – Szczęśliwie śpi normalnie i temperatura nie rośnie. Jeśli masz rację, nad ranem poczuje się znacznie lepiej.

Adam był szary na twarzy i robił wrażenie człowieka będącego u kresu wytrzymałości. Podgrzała wodę i zrobiła mu gorącej i słodkiej herbaty.

– Czy te pigułki wzięła po raz pierwszy? – spytała podając mu kubek. Przyjął go z taką miną, jakby to była lina ratunkowa.

– Dzięki, Christy. Nie wiem… – Potrząsnął głową, przypominając sobie jej pytanie. – Tak, pierwszy raz. Parę miesięcy temu lekarz w Melbourne, od którego chciała dostać receptę na valium, powiedział jej, że ma nadciśnienie i dopisał ten lek na recepcie. Musiała go wykupić, ale postanowiła nie zażywać. Była w takiej depresji, że nagła śmierć z powodu nadciśnienia wydawała się jej błogosławieństwem. W tym tygodniu doszła jednak do wniosku, że ma po co żyć, więc go zażyła. Niestety bez żadnej konsultacji.

– Ale teraz czuje się już dobrze?

– Jeśli masz rację… O ile jej temperatura nie wzrośnie. Richard pojechał z nią.

– Cieszę się.

Adam w milczeniu dopił herbatę, odstawił kubek i spojrzał na nią nieprzytomnym wzrokiem.

– Zabierz Fionę do domu. Ja zamknę dom i zabiorę szczeniaka do siebie.

– Christy…

– Idź – ponagliła go. – Jesteś potrzebny córce i oboje musicie się przespać. – W jej głosie pobrzmiewał ból, mimo iż starała się go ukryć.

– Masz rację – powiedział cicho, patrząc na nią niepewnie. – Zadzwonię do ciebie jutro.

Pokręciła przecząco głową.

– Nie sądzę, żeby to był dobry pomysł.

ROZDZIAŁ DWUNASTY

Adam wraz z córeczką pojawił się w aptece następnego dnia po południu. Na jego widok powitalny uśmiech zamarł na wargach Christy.

– Cześć – powiedziała miękko, zwracając się do Fiony, która w odpowiedzi włożyła palec do ust i przysunęła się do ojca.

– Pamiętasz Christy? – Adam wziął dziewczynkę na ręce. – Panna Blair jest bardzo mądrą farmaceutką, Fiono. – Uśmiechnął się. – Fiona i ja chcemy podziękować za wczorajszą opiekę nad nią.

Był bardzo oficjalny. Nadal wyglądał na człowieka potrzebującego czterdziestoośmiogodzinnego snu, a Fiona wciąż miała na sobie to samo okropne ubranie. Tym razem jednak warkoczyki splecione były luźniej, choć niewprawną ręką, gdyż jeden zaczynał się nad uchem, a drugi dużo niżej.

Christy zbliżyła się i lekko dotknęła włosów dziecka.

– To była dla mnie przyjemność – zapewniła. Dziewczynka przytuliła się mocno do ramienia ojca.

Jednym okiem zerkała na Christy, miała przestraszony wzrok, jakby bała się, że może ją ugryźć.

– Mam tu półkę z pięknymi wstążkami do włosów – powiedziała Christy. – Chciałabym podarować ci jakieś z okazji twego przyjazdu do Australii. Wybierz, jakie chcesz.

Fiona schowała twarz w objęciach ojca.

Christy z uśmiechem odwróciła się do swej asystentki.

– Ruth, czy mamy jeszcze wstążki z misiami koala?

– Tak. – Ruth uśmiechnęła się także, zrozumiawszy, o co chodzi Christy. – Ale została już tylko jedna para.

– Roześmiała się radośnie. – Jeśli ktoś chce je mieć, to musi się pospieszyć. To najmodniejsze wstążki w mieście.

Dziewczynka odwróciła głowę i utkwiła spojrzenie w Christy.

– Czy to… prezent? – spytała.

– Jasne – zapewniła ją Christy.

Podeszła do gabloty i wyjęła wstążki. Do apteki wszedł klient i Ruth odeszła, by go obsłużyć.

– Jak ci się podobają? – podała wstążki Fionie. Przez dłuższy czas dziewczynka zastanawiała się.

Christy spojrzała wreszcie na Adama. W napięciu oczekiwał na decyzję dziecka, jakby była ona ogromnie ważna dla nich obojga. W końcu Fiona wyciągnęła rączkę i wzięła wstążki.

– Dziękuję bardzo – wyszeptała. – Naprawdę mogę je zatrzymać?

– Naturalnie. Czy chcesz, żebym ci je zawiązała?

– Nie, dziękuję – odmówiła z chłodną uprzejmością. Christy skinięciem głowy dała do zrozumienia, że tego właśnie oczekiwała i nagle poczuła natchnienie. Ze stelaża pełnego przytulanek wyjęła małego misia koala.

– Masz szczęście, Fiono – powiedziała z uśmiechem.

– Tak się składa, że dzisiaj każdy nabywca wstążek z koalą otrzymuje bezpłatnie misia. – Włożyła miękką zabawkę w rączki dziecka.

Twarz dziewczynki rozpromieniła się z radości, ale Fiona nie wydała z siebie ani jednego dźwięku. Popatrzyła na misia, potem na Christy i znów na misia. W końcu schowała twarz w ramionach ojca, tuląc w swych objęciach niedźwiadka.

Christy uśmiechnęła się do Adama, ale na widok jego wykrzywionej bólem twarzy zesztywniała.

Patrzył na nią tak, jak wtedy, gdy mówił o swej przeszłości. – Christy…

– Przepraszam – przerwała Ruth zza kontuaru – ale potrzebuję porady.

Christy spojrzała na Adama i obojętnie skinęła głową na pożegnanie.

– Już idę – powiedziała do Ruth. Lekko dotknęła ramienia Fiony. – Niech ci dobrze służą i powiedz tatusiowi, żeby kupił ci pasującą do nich sukienkę.

– Właśnie mamy zamiar to zrobić – oznajmił spokojnie, nie reagując na ukrytą krytykę. – Proszę nam powiedzieć, panno Blair, gdzie tu można kupić dziecinne ubrania?

– Nie ma dużego wyboru – uprzedziła go. – Tylko Nan ma je w swoim sklepie.

– A więc tam pójdziemy. – Odsunął nieco córkę od piersi, by móc spojrzeć jej w twarz. – Dobrze, Fiono?

Dziewczynka nie odpowiedziała. Ściskając w jednej rączce wstążki a w drugiej koalę, czekała, aż ojciec przytuli ją z powrotem do siebie. Raz jeszcze Christy zobaczyła na jego twarzy skurcz bólu.

– Dziękuję – powiedział uprzejmie, oficjalnym tonem, i wkrótce zniknął z oczu Christy.

– Panno Blair… – głos Ruth przerwał jej zamyślenie. Niechętnie odwróciła się do niej. – Czy mogłaby pani poradzić coś panu Farquharsonowi? Chciałby jakieś tabletki na niestrawność.

Ruth wiedziała, gdzie są środki na nadkwasotę i skoro nie chciała ich sprzedać widocznie miała jakieś wątpliwości. Natychmiast przeszła za kontuar i uśmiechnęła się do starszego mężczyzny.

– W czym mogę panu pomóc, panie Farquharson?

– Chcę jakieś tabletki na zgagę – wyjaśnił zirytowany farmer. – To chyba proste i nie rozumiem, dlaczego ta dziewczyna nie chce mi ich sprzedać.

– Mówił na krótkim oddechu i wyraźnie brakowało mu powietrza.

– Jasne. – Christy rozładowała zdenerwowanie farmera, kładąc przed nim paczkę pastylek. – Te są dość łagodne w działaniu, ale mogę dać coś mocniejszego. Jak bardzo dokucza panu zgaga?

– Cholernie – zaklął. – Jeśli ma pani coś mocniejszego, to proszę mi dać.

– Dotąd nie miewał pan zgagi – wtrąciła Ruth.

– A co ty, do diabła, możesz o tym wiedzieć, dziewczyno? – Spojrzał ze złością na Ruth.

– Ja… – Ruth zaczerwieniła się i wpatrzyła w podłogę. – Nigdy przedtem nie sprzedawałam panu takich leków. Ani pańskiej żonie. I ma pan kłopoty z mówieniem. – Spojrzała żałośnie na Christy świadoma, że niewłaściwie odnosi się do starszego człowieka.

– Państwo Farquharsonowie są naszymi sąsiadami – wyjaśniła.

Christy pokiwała głową ze zrozumieniem. Wezwanie ją przez Ruth było w pełni uzasadnione. Farmer wyraźnie miał duszności i spływał po nim pot. Dzień był co prawda upalny, ale Farquharson wyglądał na człowieka, który czuje się źle nie tylko z powodu pogody.

– Ruth, czy mogłabyś rozpakować nową dostawę leków? – poprosiła ją uprzejmie, dając szansę oddalenia się. Było oczywiste, że w obecności córki sąsiadów farmer nie przyzna się do żadnych objawów.

– Podam panu jakiś silniej działający lek. Gdzie pana boli?

Mężczyzna rzucił tryumfujące spojrzenie na nieszczęsną Ruth i odwrócił się do Christy.

– To jest właściwe zachowanie. Człowiek sam wie najlepiej, co mu dolega. – Wciągnął gwałtownie powietrze, prawą ręką mimowolnie sięgnął do lewego ramienia, po czym opuścił ją.

– To ostry ból? – spytała Christy.

– Nie – zaprzeczył. – Ostry byłby od serca, no nie? To naprawdę zgaga. Jakbym miał ciasną obręcz, która się zaciska. Cholerstwo. Co ja też zjadłem…

– I ból promieniuje do lewego ramienia? – spytała spokojnie, obserwując jego zachowanie.

– Trochę – przyznał.

Christy kiwnęła głową, zastanawiając się, co ma teraz zrobić. Zdjęła z półki butelkę.

– Zażyje pan na miejscu?

– Oj, tak, panno Blair, to dobry pomysł. – Westchnął i rozejrzał się, by mieć pewność, że Ruth go nie słyszy. – Muszę się pani przyznać, że bardzo mnie boli.

Christy wzięła głęboki oddech.

– Panie Farquharson, powinien pan pójść do lekarza – powiedziała stanowczo – żeby upewnić się, że nie jest to ból serca.

Farmer prychnął i wyjął z jej dłoni butelkę. Drugą ręką sięgnął do kieszeni i rzucił na ladę banknot.

– Niech pani zatrzyma swoje opinie dla siebie – parsknął ze złością. – Cholerne baby. Najpierw moja żona, potem córka, a teraz wy. Zawracanie głowy! I to z powodu głupiej zgagi. Proszę o resztę i wychodzę – wyrzucił z siebie na urywanym oddechu.

– Może przynajmniej zadzwonię… – zaczęła, nie spuszczając z niego wzroku i urwała.

Podniesienie głosu kosztowało farmera zbyt wiele wysiłku i zapłacił za to drogo. Oczy rozszerzyły mu się w szoku i podniósł ręce do piersi, ale zastygł i powoli zaczął osuwać się na ziemię. Christy złapała go, nim upadł.

– Ruth! – krzyknęła ponaglająco, ale dziewczyna była już przy niej. Pomogła Christy podtrzymać farmera i ułożyły go na podłodze.

– On… – Ruth z przerażeniem patrzyła na leżącego u jej stóp mężczyznę. – On nie żyje.

– Nie, na razie jeszcze żyje – wymamrotała bezlitośnie Christy. Bez powodzenia próbowała wyczuć tętno na szyi farmera. Zrezygnowała i chwyciwszy za koszulę, rozerwała ją. Guziki prysnęły w różnych kierunkach. Christy natychmiast położyła dłonie na klatce piersiowej mężczyzny i naciskała ją z całą mocą. Jak ją uczono? Jeśli żebra nie pękają, naciskasz za słabo.

– Zadzwonię po karetkę. – Ruth już biegła do telefonu.

– Nie. – Christy znów nacisnęła klatkę piersiową farmera. – Adam… Doktor McCormack jest dwa domy dalej, w sklepie Nan. Biegnij i znajdź go, a potem dzwoń po karetkę.

Zdawało się jej, że upłynęła wieczność, nim zjawił się Adam, choć w rzeczywistości nie było to więcej niż dwie minuty. Wbiegł do sklepu i stanął jak wryty, ale po chwili klęczał już przy farmerze. Ruth wpadła za nim i nie zatrzymując się pobiegła do telefonu.

– Kontynuuj sztuczne oddychanie – polecił. – Świetnie sobie radzisz. Ja zrobię masaż serca.

Szybko zamienili się miejscami. On uklęknął przy klatce piersiowej, ona przy głowie farmera. Pracowali w równym rytmie. Christy liczyła uciśnięcia i wdmuchiwała powietrze. Błagam, modliła się w duchu. Błagam…

Siedem, osiem, dziewięć. Pochyliła się, by znowu wtłoczyć powietrze, ale Adam powstrzymał ją.

– Nie. Teraz poczekaj.

Raz, dwa, trzy… I stało się. Usta mężczyzny poruszyły się ledwo dostrzegalnie i chrapliwie wciągnęły powietrze, a na twarzy pojawił się wyraz dojmującego bólu. Palce Adama rozluźniły się. Klatka piersiowa farmera podniosła się i opadła spontanicznie.

– Dzięki Bogu… – westchnęła Christy.

Rozległ się dźwięk syreny i po chwili chory znalazł się w karetce. Rozumiała ten pośpiech. W szpitalu był elektryczny defibrylator, Gdyby nastąpiło powtórne zatrzymanie pracy serca… Musieli się spieszyć.

Gdy już wsiadali do karetki, Adam rozejrzał się rozpaczliwie wśród gromadzących się przed apteką ludzi i spotkał wzrok Christy.

– Christy, Fiona… – zdążył jedynie zawołać, nim drzwi karetki zamknęły się za nim. Znowu zawyła syrena i ambulans odjechał.

Na widok Christy, Nan odetchnęła z ulgą.

– Christy, moja droga – powiedziała smętnie – to po prostu straszne… Czy wyjdzie z tego?

– Nie wiem – rzuciła krótko dziewczyna. – Czy Fiona…

– Jest w przebieralni. Miała coś zmierzyć, kiedy wpadła Ruth po doktora McCormacka. Od tamtej chwili nie poruszyła się, ani nie powiedziała słowa. Chciałam ją jakoś utulić, ale jak tylko do niej podchodzę, wciska się w kąt, jakby chowała się przed wielkim, złym wilkiem.

Christy skinęła głową. Zdjęła biały fartuch i weszła do przebieralni.

– Fiono?

Dziewczynka nie poruszyła się. Tak samo jak poprzedniego wieczoru na bladej twarzyczce o wielkich oczach wypisane było przerażenie porzuconego dziecka. Christy wyciągnęła do niej ręce, ale Fiona cofnęła się i skuliła. Ignorując niechęć dziecka, z westchnieniem usiadła obok na podłodze i oparła się o ścianę.

– To znowu pacjent – zaczęła tonem pogawędki.

– Tym razem z atakiem serca. Twój tatuś musi się naprawdę ciężko napracować, żeby mu pomóc.

Nie było żadnej reakcji.

– Pewnie myślisz, że to straszne – ciągnęła. – Tatuś zostawia cię w obcych miejscach, kiedy ludzie go potrzebują. Ale w rzeczywistości, wiesz, to wcale nie jest straszne. Jesteśmy twoimi przyjaciółmi.

Cisza.

– I masz misia – dodała Christy uspokajająco, wyciągając rękę do malutkiej przytulanki. Po ułamku sekundy miś zniknął w objęciach Fiony. – Każdy potrzebuje przyjaciela, kiedy tata zostawia go na trochę samego. Widzę, że miś jest twoim przyjacielem. Masz jeszcze innych przyjaciół?

– Nie – szepnęła przerażonym głosikiem.

– W takim razie cieszę się, że Kimberley cię znalazła – oświadczyła Christy stanowczo. – Ona też nie miała żadnych przyjaciół. Od dawna szukała prawdziwego przyjaciela. Siedziała na półce w moim sklepie i przyglądała się wszystkim wchodzącym ludziom. Byłaś pierwszą osobą, do której chciała pójść.

– Naprawdę? – Fiona przyglądała się badawczo misiowi, próbując ukryć radość.

– Przysięgam. – Christy położyła dłoń na sercu.

– Skąd wiesz, że Kimberley to dziewczynka?

– Twój tatuś mi powiedział – odparła Christy. – On wie takie rzeczy. Jest lekarzem.

– Czy on wróci?

– Z pewnością wróci – zapewniła zdecydowanie.

– Wybrałaś już sobie ubranie?

– Nie chcę ubrania – powiedziała Fiona ze smutkiem.

– Zajmiemy się tym innym razem. – Christy wstała i wyciągnęła rękę. – Uważam, że powinnaś zaczekać na tatusia w moim sklepie. Schowałam tam drugiego przyjaciela, który na pewno ci się spodoba. Nazywa się Kaczka.

Zanim Adam wrócił, Fiona zasnęła. Leżała na złożonych ręcznikach, które Christy przyniosła tego dnia na legowisko dla psa, z jednej strony miała misia, a z drugiej przytulał się do niej szczeniak. Za każdym razem, kiedy sprawdzała, czy dziecko śpi, narastał w niej gniew. Czuła się jak bomba z opóźnionym zapłonem.

Adam zastał ją przy śpiącej dziewczynce. Odsuwała właśnie śpiącego szczeniaka z twarzy Fiony i wzdrygnęła się poczuwszy dotyk ręki na ramieniu.

– Christy? – Usłyszała głos Adama.

Gestem nakazała mu ciszę. Wstała i wyszła do głównego pomieszczenia. Adam popatrzył przez chwilę na śpiącą córeczkę i podążył za Christy.

– Co z nim? – spytała zwięźle.

– Żyje. – W jego głosie brzmiało zmęczenie. – Miał szczęście. Dzięki tobie.

– To twoja zasługa. Nie miałam wystarczającej siły. Zapadła cisza.

– Dziękuję za ponowną opiekę nad Fioną – powiedział cicho. – Zabiorę ją teraz do domu.

– Masz pewność, że nie zostaniesz znowu wezwany? – Rozdrażnienie nadało jej głosowi wyraźnie gniewny ton.

– Stan pana Farquharsona jest stabilny i Richard jest w szpitalu. Jeśli nie zdarzy się coś nieoczekiwanego…

– A jeśli się stanie? – Głos miała lodowaty, a w niebieskich oczach płonął ogień. – Co wtedy, Adamie McCormack? Co wtedy zrobisz? Zostawisz ją znowu?

– Christy, nie mogłem tego przewidzieć. Amy Haddon miała się nią opiekować, kiedy będę zajęty w pracy. Nie liczyłem na…

– A kto miał się nią opiekować, kiedy zostawiłeś ją w Anglii? – warknęła. – Co tam się z nią działo? Też kogoś wynająłeś do opieki? Co z ciebie za drań, żeby tak traktować małe dziecko? – Była tak wściekła, że nie przebierała w słowach. Obraz Fiony skulonej w kącie przebieralni wrył się jej w pamięć i był tak żywy, że nie musiała już mieć innych powodów do gniewu. Była zła na siebie za żywione do niego uczucia, ale teraz myślała tylko o Fionie. – Fiona nie ufa dorosłym – ciągnęła ze złością. – Nie ma niczego. Jej ubranie wygląda jak z trzeciorzędnego sierocińca. Nie ma nawet zabawek. Nie ma matki ani przyjaciół, a z ciebie ma tylko to, czego nie pochłania praca. Jakie życie jej dałeś, Adamie?

– Christy, nie…

– Wiem – przerwała oschle. Powiedziała już tak wiele, że nie mogła się zatrzymać. Ból w oczach Adama wzmagał tylko jej złość. Jeśli myślał, że swoim spojrzeniem wzbudzi jej współczucie… że usprawiedliwi takie traktowanie swej córeczki… – Wiem – powtórzyła z goryczą. – Nie mogłeś przemóc bólu po stracie Sary. Musiałeś porzucić wszystko i znaleźć nowe życie. Potem jednak poczułeś się za nią odpowiedzialny. Ale nie jesteś, Adamie. Nie możesz być dla niej ojcem, robiąc to, co robisz. Wróciłeś dwa dni temu i już dwa razy ją zostawiłeś. Zasługuje na ojca, który by ją kochał. Gdyby to była moja córeczka, kochałabym ją bezgranicznie, nawet jeśli musiałabym zrezygnować dla niej z wszystkiego. Tak czuję, a znam ją krócej niż dobę. Jak możesz żyć ze świadomością, że porzuciłeś dziecko, które masz od czterech lat?

– Ku swej wściekłości stwierdziła, że płacze.

– Zrezygnowałabyś ze wszystkiego dla dziecka…

– Głos Adama zabrzmiał, jakby mówił do siebie.

– Najważniejsi w życiu są inni ludzie – stwierdziła słabym głosem. – Tego mnie uczono od dziecka i w to wierzę. Kiedy… Jeśli będę miała dzieci, wtedy one będą najważniejsze. Dzieci i mąż. Tak jak Fiona powinna być dla ciebie najważniejsza…

Podszedł do niej i mocno chwycił ją za ramiona.

– Nie mówisz tego poważnie, Christy – powiedział zduszonym głosem. – Prawda?

– Wręcz odwrotnie – warknęła. – Puść mnie. Patrzył na nią, jakby zobaczył ją po raz pierwszy w życiu. Robił wrażenie człowieka, który otrzymał nagle bezcenny dar.

– Naprawdę poważnie to powiedziałaś?

– Nigdy jeszcze nie byłam tak poważna – oświadczyła. Pulsowała w niej złość. – A teraz idź. Jestem zajęta.

– Wyjdę, jeśli obiecasz, że przyjdziesz dziś do nas na kolację.

– Żartujesz sobie!

– Podobnie jak ty, jestem śmiertelnie poważny. Więc jeśli nie zjawisz się przy moim stole o siódmej, Fiona i ja poszukamy cię. – Zniżył głos do dramatycznego szeptu. – A to miasto jest za małe, żeby się w nim schować.

ROZDZIAŁ TRZYNASTY

Oczywiście, nie poszła. Wróciła do domu, wzięła letnią kąpiel, zrobiła kanapkę, której nie mogła zjeść i usiadła na werandzie. Wieczór był upalny i duszny. Adam ze swoją córką siedzieli już zapewne przy kolacji. To nie było przecież poważne zaproszenie.

Chyba jednak było. Dziesięć po siódmej usłyszała hamujący przed jej domem samochód. Nie poruszyła się. Siedziała na niewidocznym z frontu miejscu, a drzwi były zamknięte. Nie miała zamiaru ich otworzyć.

Ale to nie Adam jej szukał. Zza rogu domu wyszła Fiona.

Wyglądała inaczej, choć miała na sobie to samo ubranie. Zamiast warkoczyków jej główkę otaczała gęstwina loczków, niewprawnie związanych czerwoną wstążką z misiami koala. Na widok Christy dotknęła rączką wstążki, sprawdzając, czy jest na miejscu, i skierowała się do niej. Szczeniak, który zerwał się z kolan Christy dopadł Fionę w połowie drogi. Przywitała się z nim spokojnie, zerknęła do tyłu na ojca i z podrygującym psem u boku podeszła do Christy.

– Tatuś przygotował piknik – oznajmiła z powagą. – Musisz przyjść.

Christy zmusiła się do uśmiechu.

– To bardzo uprzejmie z waszej strony – odparła łagodnie. – Ale to twój pierwszy wieczór w nowym domu. Powinniście spędzić go razem.

Fiona ujęła rękę Christy i pociągnęła ponaglająco.

– Ale my mamy piknik – powtórzyła, jakby Christy nie zrozumiała, o co chodzi. Dla nabrania odwagi odetchnęła głęboko. – Tatuś powiedział, że to przyjęcie powitalne dla mnie, a bez przyjaciół nie ma przyjęcia. I powiedział, że jeśli będę wystarczająco odważna, żeby cię zaprosić, to może przyjdziesz.

– Coś ci powiem – oświadczyła Christy desperacko. – Możesz wziąć Kaczkę.

Fiona zastanowiła się i pokręciła głową.

– Nie – odrzekła. – Tatuś mówi, że potrzebujemy przyjaciół-ludzi. Kaczka jest psem-przyjacielem. Kimberley jest koalą-przyjacielem. Jeśli nie przyjdziesz, nie będę miała żadnego przyjaciela-człowieka na przyjęciu.

Christy spojrzała na patrzące na nią z nadzieją oczy i nie mogła odmówić. Przyjaciel-człowiek… Jeśli może dać to Fionie za cenę jeszcze jednego wieczoru z Adamem, to musi to zrobić. Wstała i krytycznie przyjrzała się swojej praktycznej spódnicy i bluzce.

– Nie jestem ubrana na przyjęcie – powiedziała bezradnie.

– Nie szkodzi – uspokoiła ją Fiona. – Ja też nie.

Adam stał przy samochodzie. Uśmiechnął się widząc je obie, lecz Christy Spiorunowała go wzrokiem. Jej uprzejmość nie obejmowała tego szantażysty.

Pojechali nad rzekę, tam gdzie kiedyś kąpali się. Fiona wyskoczyła z samochodu, gdy tylko stanął, otworzyła drzwiczki od strony Christy i chwyciła ją za rękę. Po raz pierwszy zachowywała się jak normalne, podekscytowane czymś dziecko.

– Chodź zobaczyć – zachęcała. – Mamy czerwony koc i poduszki, a pani z kawiarni zrobiła nam kanapki i ciastka, które nazywają się lamington, i tatuś kupił lemoniadę i szam… szam-coś-tam dla was i psie ciastka dla Kaczki. I powiedział, że możemy pływać.

– Zmarszczyła brwi. – Tylko że ja nie umiem pływać – wyznała. – Ale tatuś powiedział, że mnie potrzyma.

Mówiła prawdę. Piknik został starannie przygotowany. Jasnoczerwone serwetki, kryształowe kieliszki do szampana, plastikowy pucharek z błyszczącą słomką dla Fiony, a nawet czerwona miska dla psa ustawiona na serwetce stanowiły miły dla oka obraz.

Adam z półuśmiechem na twarzy słuchał szczebiotu córki. W dżinsach i rozchylonej koszuli robił wrażenie człowieka zrelaksowanego i szczęśliwego. Christy była zdumiona. Nigdy dotąd nie widziała go w takim stanie.

Powoli odwróciła wzrok, uśmiechnęła się do Fiony i usiadła.

– No to jedzmy, dobrze? – Rzuciła okiem na zegarek. – Nie mogę zostać zbyt długo. Mam w domu jeszcze dużo pracy.

Twarz dziewczynki posmutniała. – Ale…

– Nie martw się, kochanie – uspokoił ją Adam, otwierając przenośną chłodziarkę. – Dziś wieczorem panna Blair jest w naszej niewoli.

– Doktorze McCormack… – Christy była oburzona.

– To prawda, Christy – odparł poważnie. – Telefon i taksówka są daleko stąd. Skoro musisz z nami zostać, postaraj się rozluźnić i spędzić ten czas przyjemnie.

Wbrew własnym oczekiwaniom było jej przyjemnie. Postanowiła ograniczyć rozmowę z Adamem do absolutnie niezbędnego minimum, ale szybko zorientowała się, że jej demonstracyjne zachowanie pozostanie nie zauważone. Fiona mówiła za wszystkich.

Było widać, że poczuła się wreszcie bezpiecznie. Nakładała im na talerze i zapraszała do jedzenia, beształa za to, że nie chcieli kolejnej dokładki i podobnie zachęcała oraz karciła psa. Po posiłku zajęła się kopaniem w piasku, a potem chciała popływać.

Christy nie mogła się kąpać z powodu braku kostiumu. Usiadła na brzegu, ze śpiącym psem na kolanach i przyglądała się zabawie w wodzie. Adam położył córeczkę na swoich piersiach i udawał łódkę. Był pełen energii i wydawało się, że całkowicie przezwyciężył śmiertelne zmęczenie sprzed paru godzin. Wzruszył ją ten widok i zezłościła się na siebie. Nie mogła przecież nadal go kochać. Nie powinna…

W końcu ociekające wodą, szczęśliwe dziecko wyszło na brzeg. Christy osuszyła ją ręcznikiem i owinęła drugim, suchym. Fiona przytuliła się do niej z ufnością. Siedziały obserwując pływającego od załomu do załomu rzeki Adama, aż wreszcie dziewczynka zasnęła.

To jest jak narkotyk, pomyślała z goryczą Christy, głaszcząc pełną loczków główkę. Ciepłe, drobne ciało w jej objęciach i widok Adama… Gdyby był wolny pięć lat temu, to maleństwo mogłoby być jej częścią…

Nagle zobaczyła przed sobą Adama, wycierającego ręcznikiem muskularne ciało i patrzącego na nią z miłością… Ze zdumienia wstrzymała oddech. Wyraz jego twarzy nie budził najmniejszej wątpliwości, jak również fakt, że jego uczucia nie dotyczyły tylko Fiony…

– Adamie, muszę wracać do domu – powiedziała niepewnie, lekko odsuwając śpiącego szczeniaka i próbując wstać.

– Nie. – Uklęknął przy niej i przytrzymał za ręce. – Muszę z tobą porozmawiać. Po to cię tu sprowadziłem.

– Sprowadziła mnie Fiona – poprawiła cierpko. – Inaczej by mnie tu nie było.

– Wiem. – Uśmiechnął się ponuro. – Dobrze o tym wiem. – Wstał, dosuszył się i włożył koszulę. Potem usiadł przy córce.

Kobieta i mężczyzna ze śpiącym pośrodku dzieckiem i psem… Musimy tworzyć sielski obrazek, przemknęła jej myśl, którą natychmiast odepchnęła od siebie ze złością. Po tym, co Adam zrobił, było to po prostu niemożliwe…

– Christy, chcę ci opowiedzieć pewną historię.

– Nie chcę tego słuchać.

– Wiem – powtórzył zawziętym tonem – ale muszę ci to powiedzieć i nie wyjedziemy stąd, dopóki mnie nie wysłuchasz. – Westchnął.

Spojrzał na płynącą powoli rzekę i wpatrywał się w nią niewidzącym wzrokiem. Myślą wrócił do koszmaru, jakim był koniec jego małżeństwa…

– Kochałem Sarę. – Jego słowa zawisły w gęstniejącym mroku. Z trudem znalazł kolejne. – To były inne uczucia, niż żywię do ciebie, Christy, ale tym niemniej to była miłość. Sara miała trudne życie. Ojciec zmarł, kiedy była dzieckiem, a matka była osobą zimną i cynicznie ambitną. Sara studiowała prawo, choć tego nie znosiła. Pobraliśmy się po półrocznej znajomości. Jej matka była przerażona. Poślubienie początkującego lekarza bez koneksji rodzinnych było dla niej szczytem szaleństwa. Oświadczyła Sarze, że odezwie się do niej dopiero po naszym rozwodzie.

Szczeniak warknął cichutko przez sen i Fiona poruszyła się. Poza tym panowała kompletna cisza.

– Nie zauważyłem, by Sara przejmowała się postawą matki – ciągnął cicho. – Liczyło się tylko to, że jesteśmy razem. I wtedy zachorowała… – Głos mu się załamał. – Próbowałem już opisać ci te parę lat. To było piekło. Patrzeć, jak ktoś, kogo się kocha, staje się stopniowo zupełnie kimś innym… To najgorsze męki piekielne, jakie mogę sobie wyobrazić. Niewiele brakowało, żebym sam oszalał. Gdyby nie przyjaciele, tacy jak Richard, pewno by do tego doszło.

Podniósł kamień i wrzucił do rzeki. Potem wrzucił następny i jeszcze jeden.

– Podczas jednego z okresów leczenia, kiedy czuła się lepiej, skontaktowała się z matką. Helen przekonała ją, żeby złożyła pozew rozwodowy. – Skrzywił się z rozgoryczeniem. – To były trudne chwile. Właśnie wtedy Richard zabrał mnie do waszego domu twierdząc, że domowe obiady i wysypianie się przez tydzień zdziałają cuda. I wtedy ty pojawiłaś się w moim życiu…

– Adamie, nie chcę…

– Nie przerywaj, Christy – uciął zdecydowanym tonem. – Wysłuchasz wszystkiego, czy chcesz tego czy nie. – Kolejny kamień wpadł do wody. – Nie potrafię opisać, co wówczas czułem. Może ty wiesz. Sądzę, że też wyczuwałaś przebiegające między nami prądy. Ale przede mną otworzyły się wtedy drzwi, za którymi było życie: miła, kochająca się rodzina, normalni, sympatyczni ludzie, i ty…

– Tylko, że Sara wróciła – powiedziała ze smutkiem.

Zamachnął się mocno i rzucił kolejny kamień.

– Tak – potwierdził. – Robiła wrażenie, jakby toczyła wewnętrzną walkę o Sarę, którą niegdyś była. Po złożeniu pozwu o rozwód nagle doszła do wniosku, że chce być ze mną. Błagała mnie, bym dał jej jeszcze jedną szansę. – Wzruszył ramionami. – Była… prawie taka jak dawna Sara. Musiałem spróbować. Spędziliśmy razem tydzień, usiłując odbudować coś, czego nie dało się odtworzyć. Ta próba okazała się pomyłką, a jej skutki… – urwał na chwilę i ponuro patrzył w przestrzeń. – Uwierzyłem Sarze, że bierze pigułki. Nie brała i wtedy została poczęta Fiona.

– Och, Adamie…

– Po tygodniu odeszła – ciągnął zduszonym głosem. – Pojechała z matką do Europy. Jej problemy nasiliły się i matka oddawała ją do najlepszych szpitali. Opłacałem koszty jej leczenia i to był jedyny kontakt z nią. Kiedy Helen dowiedziała się, że szpital zawiadomił mnie o narodzinach Fiony, formalnie nadal byłem mężem Sary i płaciłem rachunki, zabrała Sarę i dziecko, zanim zdążyłem tam dojechać.

– Adamie…

Z ponurym wyrazem twarzy patrzył w przestrzeń.

– Kolejne lata… To było szczególne piekło. Musiałem płacić monstrualne rachunki za szpitale oraz prawnikom, za wywalczenie dostępu do Fiony. – Potrząsnął głową. – Gdybym ci opowiedział, do czego ta kobieta się posuwała… Cóż, wystarczy, jak ci powiem, że w ciągu czterech lat widziałem Fionę trzy razy, a każdy raz kosztował mnie tysiące dolarów na opłaty sądowe. Ciągnęło się to bez końca. Po rozwodzie Sara i Helen przekonały sąd, żeby przyznał im prawa opiekuńcze. Sara nie była zdolna do sprawowania opieki nad Fioną, ale chciała tego jej matka. A raczej chciała zranić mnie…

– Więc jak… Roześmiał się gorzko.

– W końcu los się do mnie uśmiechnął. Matka Sary poślubiła kogoś utytułowanego i odrzuciła swoją szaloną córkę jak gorący kartofel. Przywiozłem Sarę do Londynu, a ona natychmiast się zabiła.

– Nie wierzę…

– Ironia losu, co? – spytał szorstko. – Uważałem, że postępuję słusznie…

– A Fiona?

– Przeżyłem kolejną bitwę w sądzie – powiedział z goryczą. – Matka Sary miała już w tym czasie inne problemy niż mała wnuczka, ale winiła mnie za wszystko, co stało się z córką i wiedziała, że może mnie zranić zatrzymując Fionę. Przekonywała sąd, że była dla niej matką od chwili narodzin i że ja nie mogę zrezygnować z pracy, bo nie mam innych środków utrzymania oraz muszę spłacić wysokie rachunki szpitalne. Wygrała. Mnie przyznano prawo do kontaktu z dzieckiem, ale nie uwierzyłabyś, ile ta kobieta wynajdywała ważnych powodów, żeby mi to uniemożliwić. Mogłem jedynie telefonować do Fiony. – Skrzywił się. – Zdajesz sobie sprawę, jak trudno jest utrzymać jakiś uczuciowy związek z dzieckiem przez telefon?

– Więc…

– Więc postanowiłem trochę odczekać – powiedział niskim głosem. – I wtedy dostałem list od Richarda, z propozycją pracy w Australii. Wspomniał, że ty też wyemigrowałaś. Zacząłem myśleć o wyjeździe i pozwoliłem sobie pomarzyć…

– Więc oddałeś Fionę jej babci – stwierdziła spokojnie.

– Nie. – Nagle jego głos zabrzmiał zdecydowanie. Obrócił się do Christy i ujął jej dłoń. – Ale zdecydowałem się na cholernie ryzykowną grę.

Przyciągnął jej wzrok i nie spuszczał z niej oczu. Chciał, by mu uwierzyła.

– Wtedy zdawałem już sobie sprawę, że matce Sary nie zależy na wnuczce, a jedynie na tym, by mi dopiec. Oddała Fionę do szkoły z internatem… Do internatu! Tylko w jednej szkole przyjmują tak małe dzieci i kosztuje to fortunę. Odmówiłem po prostu płacenia rachunków, wyjechałem do Australii i zacząłem czekać…

– Adamie…

– Kiedy rachunki nie zostały zapłacone, szkoła odesłała Fionę do domu – kontynuował. – A w domu była Helen z nowym mężem. Nagle w ich domu pojawiło się czteroletnie dziecko i wcale im się to nie podobało. Mąż Helen może być sobie lordem, ale nie opływa w pieniądze. Nie miał zamiaru płacić rachunków za dziecko, które ma ojca. Oznajmił żonie, że nie życzy sobie Fiony na stałe w ich życiu. Helen miała więc dziecko, którego nie chciała, a ja byłem w Australii.

– Więc…

– Więc zadzwoniła do mnie i kazała przyjechać po Fionę. Odpowiedziałem, że już jej nie chcę…

– Adamie!

– Powiedziałem, że spotkałem kobietę, którą pokochałem i z którą chcę się ożenić. Dziecko byłoby tylko zawadą…

– Ty…

– Christy… – Adam uśmiechnął się nieoczekiwanie młodzieńczym, pełnym życia uśmiechem. – Nie rozumiesz? Jak tylko Helen pomyślała, że nie chcę Fiony, uznała, że jej największym pragnieniem jest przekazać ją mnie. Oświadczyła, że jej stan zdrowia nie pozwala dłużej zajmować się dzieckiem. Zrzekła się praw opiekuńczych i oddała Fionę do domu dziecka. – Pokręcił głową. – Przyznaję, nie spodziewałem się, iż posunie się aż do tego. Przedstawiciele opieki społecznej skontaktowali się ze mną i dwa dni później byłem na miejscu. Jak więc widzisz…

– Adam, nie mów dalej – poprosiła słabym głosem. – Nie mogę tego znieść.

– Christy, wyjdziesz za mnie? Zapadła cisza.

– Dlaczego? – spytała po chwili bez tchu. Zamknęła oczy. – Bez względu na to, co powiedziałeś matce Sary, wyjeżdżając do Londynu nie pragnąłeś, bym była twą żoną… Może kochanką, ale nie żoną…

Adam schylił się i ostrożnie przeniósł śpiącą dziewczynkę na leżące za nim poduszki. Nie poruszyła się. Podniósł psa z kolan Christy i położył go obok córki. Potem ujął dłonie Christy.

– Powiedziałem prawdę matce Sary – oświadczył spokojnie. – Niczego nie pragnąłem bardziej niż poślubić pewną kobietę z Australii. Ale ta dama… – Z czułością patrzył na zwróconą ku niemu twarz Christy. – Moja ukochana powiedziała mi, że nie chce mieć nic wspólnego z dziećmi. Oświadczyła to tak jednoznacznie i poważnie, że uwierzyłem jej. Byłem głupcem aż do dzisiejszego popołudnia, kiedy zobaczyłem twój wybuch złości. – Przytulił ją. – W twoich oczach zobaczyłem wściekłość i bezradność, które sam czułem przez ostatnie lata. – Pocałował ją delikatnie. – Kocham cię, Christy. Kocham cię od pięciu długich lat i cokolwiek mi teraz odpowiesz, będę kochał cię nadal. Wyjdziesz za mnie?

Spojrzała mu w oczy. Zobaczyła w nich wszystko, co chciałaby widzieć. Była w nich miłość, czułość i spokój.

Podniosła ręce i przyciągnęła jego głowę. Pocałunek trwał całą wieczność.

– Och, Adamie – szepnęła, wracając do rzeczywistości.

– Nie proszę, byś była dla Fiony matką na pełnym etacie – zastrzegł się szybko. – Przemyślałem to już i…

– Od popołudnia? – zażartowała.

– Od popołudnia. – Pocałował ją lekko w czubek nosa. – Domek, w którym teraz mieszkam jest do kupienia. Jest ślicznie położony. Mógłby być domem naszych marzeń. A poza tym, przyszło mi do głowy, że skoro naszą najbliższą sąsiadką jest Amy Haddon…

– Byłaby wspaniałą przyszywaną babcią…

– Nie tylko dla Fiony. – Adam uśmiechnął się.

– Kate też stoi w kolejce.

– Amy będzie miała dwoje wnuków…

– A to dopiero początek – zapewnił z udawaną powagą.

Udała, że się zastanawia.

– Sądzisz więc, że Kate i Richard będą mieli więcej dzieci? – spytała i napotkawszy wzrok Adama, roześmiała się. – Kochanie – powiedziała z czułością – myślę, że Amy może mieć tuzin wnuków.

– No, to byłaby chyba przesada. – Ze śmiechem przytrzymał ją na odległość ramienia. – Czy to znaczy, że zgadza się pani wyjść za mnie, panno Blair?

Spojrzała na niego zamglonym wzrokiem i uśmiechnęła się. Jej świat wirował szaleńczo ze szczęścia wokół epicentrum, którym były oczy Adama.

– Oczywiście, że pana poślubię, doktorze – powiedziała oficjalnym tonem. I zupełnie już innym dodała:

– Och, Adamie, mój najdroższy…

Marion Lennox

***