Dwudziestodwuletnia Sara Wenning, osoba samotna i wrażliwa, na wiadomość o zamordowaniu swego wuja doznaje prawdziwego wstrząsu. Kiedy policja zwraca się do niej z prośbą o pomoc w odnalezieniu zbrodniarza, dziewczyna nawet nie przypuszcza, że oto decydują się jej dalsze losy. Wraz z komisarzem Alfredem Eldenem udaje się śladem groźnego przestępcy na Cejlon, gdzie w ciągu dwóch tygodni w jej życiu wydarzy się więcej, niż przez wszystkie minione lata…

Margit Sandemo

Gdzie Jest Turbinella?

Tytuł oryginalny: Turbinella

Tłumacz: Kwiatek-Słoboda Magdalena

ROZDZIAŁ I

Sara Wenning przyjechała do miasta rozgoryczona, pełna wątpliwości i pozbawiona wiary w siebie. Powodem był naturalnie mężczyzna, z którym w marzeniach wiązała swoją przyszłość. Niestety, jego wybranką została inna. Takie problemy miewa wprawdzie wiele kobiet, jednak niewielka to pociecha dla tych, które owo doświadczenie właśnie dotknęło. Osamotnioną dziewczyną zainteresował się kolega z pracy Erik Brandt. Spragniona przyjaźni wydała mu się łatwą zdobyczą.

Sara była miłą, młodą osóbką o zgrabnej figurze, długich nogach i żywych oczach, z ciekawością spoglądających na świat. Miała przy tym wiele dziewczęcego uroku, a właśnie takie kobiety najprędzej wpadały Brandtowi w oko. Erik chciał bowiem udowodnić sobie, że żadna dziewczyna nie jest w stanie mu się oprzeć. Mimo iż dobijał już czterdziestki, nie miał najmniejszego zamiaru czuć się gorszym od młodych, przystojnych i wysportowanych mężczyzn. Dlatego często brał zimny prysznic, regularnie biegał, a także zażywał tabletki drożdżowe, które, jak wierzył, pozwalały mu zachować młodzieńczy wygląd i piękne, kręcone miedzianobrązowe włosy. Te atuty zwykle budziły podziw dam. Bywało, że przybierał na wadze po biurowych lunchach i piwie. Potrafił wtedy ćwiczyć intensywnie cały tydzień i żywić się wyłącznie warzywami, by zrzucić zbędne kilogramy.

Sara tak naprawdę niewiele o nim wiedziała. Podziwiała tego przystojnego mężczyznę o melancholijnym spojrzeniu i zdecydowanym, wyrażającym troskę głosie, mężczyznę, który okazywał jej wyraźne zainteresowanie. Zbyt łatwo dała się zwieść pozorom…

Można by sądzić, że pokój zamieszkiwany był przez mnicha, tak skromnie został wyposażony.

Łóżko stanowiła zwyczajna drewniana ława pokryta szarą wojskową derką. Stół i krzesło, obok mała kuchenka, nad nią wisząca szafka. W szafce znajdował się kubek, szklanka, kilka talerzy, każdy z innego kompletu, jeden widelec i łyżka oraz inne drobne przybory kuchenne.

Mało kto odwiedzał ten pokój.

Po jednej stronie stołu leżała deska do chleba i jakieś artykuły spożywcze zepchnięte w najdalszy kąt. Drugiej strony używano najwyraźniej jako biurka. Niewielka półeczka na ścianie mieściła pięć fachowych książek o tematyce policyjnej. W pokoju nie było zasłon, tylko żaluzja, która miała uniemożliwić mieszkającym naprzeciwko zaglądanie do środka.

Z pewnością zastanowienie budził człowiek, który tu zamieszkiwał. Jak można pozbawiać się wszelkiej wygody? Jak można żyć w tak spartańskich warunkach?

W korytarzu zadzwonił telefon. Mężczyzna, który powolnym ruchem właśnie składał wypraną koszulę, podniósł słuchawkę.

– Mamy morderstwo na Vindelveien trzydzieści cztery. Weźmiesz tę sprawę.

– Są jakieś bliższe szczegóły?

– To facet około pięćdziesiątki. Na poziomie, ale trochę za bardzo samotny. Został zasztyletowany przez profesjonalistę.

– Dobra, już jadę.

Słuchawka spoczęła na widełkach, a koszula została ponownie rozłożona. Przypominający ascetę komisarz policji kryminalnej westchnął i szybko się przebrał.

Jego powierzchowność doskonale przystawała do zawodu, który uprawiał. Zacięty wyraz mocno opalonej twarzy, stalowoszare oczy, ostre rysy, nadmiernie szczupła sylwetka, tak jakby ciału dostarczano ledwie jeden posiłek dziennie, i to nic ponad suchy chleb i wodę. Policzki zapadły się może z głodu albo nadmiaru trosk, jedynie ciemnobrązowa, gęsta czupryna nie poddawała się dyscyplinie narzuconej reszcie postaci.

Komisarz nie był krótko ostrzyżony, czego można by się spodziewać znając jego surowy styl życia. Włosy miał podcięte tylko na tyle, by dało się je jakoś ułożyć, choć staranność fryzury pozostawiała wiele do życzenia.

Wokół ust czaił się cień goryczy, choć ów mężczyzna nie należał z pewnością do osób zdradzających komukolwiek swoje uczucia. Twarz byłaby może ciekawa, gdyby nie emanujący z niej przeraźliwy chłód i niedostępność.

Charakterystycznym dla siebie sztywnym ruchem mężczyzna otworzył drzwi i opuścił pokój.

Sara stała przy oknie i spoglądała na smutną listopadową ulicę. Co chwila przejeżdżały tu samochody, ochlapując auta zaparkowane wzdłuż chodnika.

Wyglądała ładnie, mogła się podobać. Jasnozłote, lśniące, sięgające aż do wąskich ramion włosy ucięte były równiutko niczym u egipskiej księżniczki. Spod opadającej na wysokie czoło grzywki spoglądały duże zielonoszare oczy. Twarz wyrażała rzadko spotykaną, ujmującą łagodność, często ozdobioną uśmiechem.

Teraz jednak dziewczyna była poważna.

Czyjaś dłoń spoczęła na jej ramieniu.

– Saro, kochanie, czy chcesz, żebym sobie poszedł?

Czy miał odejść? Naprawdę sama nie wiedziała. Znajomość z Erikiem Brandtem osiągnęła kulminacyjny punkt. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stanowczo za dużo o nim myślała. Serdeczna przyjaźń w miejscu pracy powoli przemieniła się w głęboką więź, tak jej się przynajmniej wydawało. On jednak liczył na coś innego. Kilka wspólnych obiadów na mieście, pogawędki na temat spraw zawodowych i wreszcie wizyta u Sary pod pozorem przejrzenia jakichś dokumentów. Pierwsze pocałunki wytrąciły dziewczynę zupełnie z równowagi. Stała teraz bez ruchu i usiłowała odzyskać spokój.

Erik żalił się cichym głosem:

– Wiesz dobrze, że moje małżeństwo właściwie nie istnieje. Kochanie, nie masz pojęcia, jaki opuszczony i nieszczęśliwy jestem ostatnio. Gdyby nie dzieci…

Cóż za banały! Sara czuła niesmak do samej siebie z powodu sytuacji, w jakiej się znalazła. Mimo to potrzebowała Erika, od samego początku bardzo go lubiła, narastała w niej tęsknota za przyjaźnią, za przywiązaniem. Doszło do tego, iż Sara chciała po prostu być z nim, być z kimś, kto by się o nią troszczył. Długa samotność dała się jej we znaki. Usiłowała przekonać samą siebie, że żona Erika zbyt mało interesowała się sprawami męża i przez to winna jest rozpadu ich małżeństwa. To jednak się nie udawało. Przed oczami wciąż miała dwójkę dzieci Erika, które kiedyś spotkała, i teraz odnosiła wrażenie, że maluchy są w jej pokoju i spoglądają na nią z wyrzutem.

Wreszcie odezwała się:

– To żadna tajemnica, Eriku, ja naprawdę bardzo cię lubię. Ale błagam cię, nie wykorzystuj tego.

– A jeśli porozmawiam dziś wieczorem z Birgitte, jeśli poproszę o rozwód…

– Ja nie chcę być jego przyczyną.

– Przecież dobrze wiesz, że nie jesteś. Nasze małżeństwo skończyło się już dawno temu. Ona zdaje sobie sprawę z faktu, że mogę odejść w każdej chwili.

Objął czule dziewczynę i obrócił ku sobie.

– Saro, skarbie… – wyszeptał.

Patrzyła w jego wciąż młodzieńczą, a zarazem zdradzającą dojrzałość twarz. Zgrabna, wysportowana sylwetka, opiekuńcze ramiona i oczy, które wyrażały najgłębszy żal, cierpienie z powodu domu, który przestał być prawdziwym domem. A gdyby tak oboje…?

Nie, tak nie można, odezwał się w niej jakiś głos. Nie chodzi jej przecież o fizyczną bliskość, nie tego teraz pragnie. Nie za taką cenę.

Mam ją wreszcie, pomyślał w tej samej chwili Erik Brandt. Nie poszło zbyt łatwo, jest na to zbyt uczciwa. Flirt to dla niej coś nowego. Ale historyjka o moim nieudanym małżeństwie zawsze skutkuje. Tak, trzeba się tego trzymać.

Właśnie wtedy zadzwonił telefon.

– Proszę cię, nie podnoś. – Jego uścisk stał się silniejszy. Telefon jednak nie milkł i ostry sygnał przywołał Sarę do rzeczywistości.

– To brzmienie jest mało romantyczne, muszę je unieszkodliwić – żartem usiłowała rozładować napiętą atmosferę.

Puścił ją niechętnie, marszcząc przy tym brwi, a ona kolejny raz zdała sobie sprawę z tego, jak bardzo lubi każdy szczegół jego twarzy. Erik jest doskonały niczym dzieło sztuki, uznała.

– Czy mogę mówić z Sarą Wenning? – zabrzmiał w słuchawce metaliczny, mocny męski głos, który mimo swej surowości wywołał w dziewczynie falę ciepła.

Ta zaskakująca reakcja zdumiała Sarę.

– Tak, jestem przy telefonie.

– Czy pani jest bratanicą Hakona Tangena?

– Owszem, jestem córką jego brata.

– Mówię z wydziału kryminalnego. Czy pani może przyjechać natychmiast do mieszkania wuja?

– Mogę. Czy coś się stało?

– Obawiam się, że tak. Pani wuj nie żyje.

– Jak to? Wuj Hakon…? – przeraziła się, ale zaraz dodała już spokojniej: – Naturalnie, zaraz tam będę.

Zszokowana opowiedziała Erikowi, co się wydarzyło.

– Zawiozę cię tam – zadecydował błyskawicznie.

– Nie, proszę. Wezmę taksówkę. Najlepiej będzie, jeśli już pójdziesz.

– No, skoro tak, to do zobaczenia, Saro. Skinęła mu na pożegnanie głową.

Otworzył jej funkcjonariusz policji w cywilu. Sara rozejrzała się wokół, ale drzwi do sypialni były przymknięte. Dochodziły stamtąd jedynie przyciszone głosy. Spojrzała pytająco na policjanta.

A więc tak wyglądają oficerowie śledczy. Wzdrygnęła się. Przed nią stał stosunkowo młody mężczyzna o ciemnych włosach układających się w niezupełnie udaną fryzurę, z grzywką opadającą niesfornie na czoło. Stalowoszare oczy spoglądały groźnie, bez najmniejszego śladu życzliwości. Miał głęboko zapadnięte policzki, jakby systematycznie nie dojadał. Jego ubranie, choć schludne, było po prostu nijakie.

Najbardziej przeraził Sarę sposób poruszania się policjanta; jego ruchy do złudzenia przypominały ruchy robota. Przyszło jej na myśl, że wygląda to tak, jakby za wszelką cenę usiłował powstrzymać wybuch targających nim gwałtownych uczuć.

Poprosił ją, by zajęła miejsce na kanapie, po czym także usiadł z brulionem i długopisem w ręce.

– Czy jest pani jedyną bliską zmarłego?

Był to głos zimny i niemal bez wyrazu, ale Sara wyczuła ów szczególny ton, który wychwyciła już podczas wcześniejszej rozmowy telefonicznej.

– Tak.

Skinął głową na potwierdzenie.

– To właśnie powiedziała mi sąsiadka. Od czasu do czasu wpadali tu podobno jacyś goście.

– Owszem, choć nie sądzę, żeby odbywało się to zbyt często. Co się tu naprawdę wydarzyło? Skąd się wzięła policja?

– Pani wuj został zamordowany. Zginął od pchnięcia nożem. Zwłoki znalazła sprzątaczka. Prawdopodobnie stało się to wczoraj. Jeszcze po południu widzieli go sąsiedzi. Powiedział im wtedy, że wieczorem wybiera się w podróż. Czy pani coś o tym wiedziała?

– Nie, zupełnie nie. Nie rozmawiałam z wujkiem od kilku tygodni.

Sama się zdziwiła, jak spokojnie zabrzmiał jej głos. Jakby jeszcze nie całkiem dotarło do niej, co właściwie tu zaszło.

– Czy byliście sobie bliscy?

– Niestety, nie. Nie znaliśmy się najlepiej. Wuj miał swoje sprawy, ja swoje. Spotykaliśmy się tylko dlatego, że byliśmy jedynymi żyjącymi członkami rodziny. Wiem jednak, że wuj dużo podróżował, zwłaszcza do Anglii. Tam miał wielu przyjaciół.

– Czy zna pani nazwisko któregoś z nich?

Nie podobało jej się, że komisarz jest taki dociekliwy. Czuła, że odziera ją z wszelkiej prywatności.

– Wydaje mi się, że utrzymywał znajomości w kręgu wysoko postawionych urzędników, mam na myśli ministra, członka rządu. Chyba nazywał się Wells albo podobnie.

Odczuwała irytację. Trudno było się jej skoncentrować. Niespodziewana śmierć wuja i to badawcze spojrzenie… Policjant notował.

– Tak. Rzeczywiście wygląda na to, że miał kontakty wśród dyplomatów i polityków. Ale czym, proszę pani, zajmował się Hakon Tangen? W książce telefonicznej figurował jako konsultant, a to bardzo szerokie pojęcie.

– W młodości uważany był w rodzinie za czarną owcę. Objechał niemal cały świat. Potem zajął się chyba interesami. Bywało, że opływał w dostatki, innym razem nie miał grosza przy duszy. Ale co robił? Zastanawiam się, czy…

– Tak?

Sara musiała chwilę pomyśleć. Nagle ni stąd, ni zowąd zaciekawiło ją coś innego. Jakżesz mógł wyglądać ów surowy policjant z odsłoniętym torsem? Czy miał ciemną karnację, czy był bardzo chudy? A może miał owłosioną klatkę piersiową? Poczuła, że się rumieni.

– Przypuszczam, że wuj wykonywał jakieś szczególne zlecenia. Był za nie sowicie wynagradzany. Prowadził bardzo burzliwe życie i znal się na wszystkim, co jest niezbędne poszukiwaczowi przygód.

– Czy sądzi pani, że mógł się zajmować nieuczciwymi interesami?

Sara zmarszczyła brwi. Siedzący przed nią policjant był barczysty, jego dłonie wyglądały na bardzo silne, no i ta opalenizna… I to teraz, w listopadzie!

– Tego nie umiem powiedzieć. Nigdy mi się nie zwierzał. Funkcjonariusz pokiwał znowu głową.

– W każdym razie nie figuruje w naszym archiwum.

Siedział rozparty, a jego poza wydała się Sarze zbyt swobodna. Wygląda, wygląda… jak dziki zwierz! Oj, co też mi przychodzi do głowy. Dziki zwierz? Ten sopel lodu?

Sara nie miała pojęcia, co się z nią dzieje. Zaczęła się wiercić. Nie, ten zupełnie nie jest w moim typie. Pełen rezerwy w stosunku do ludzi, obojętny na to, co inni o nim pomyślą. I do tego komisarz policji! Chyba w ogóle jest niemiły.

Odwróciła oczy w drugą stronę. Erik, właśnie o Eriku chciała teraz myśleć.

– Czy to było zabójstwo na tle rabunkowym?

– Nic na to nie wskazuje. Wprawdzie pokoje zostały szczegółowo przeszukane, ale nie zginęły ani książeczki czekowe, ani też pieniądze. Czy pani ma wrażenie, że czegoś tu brakuje?

Sara wstała i obeszła powoli pokój. Zatrzymała się dopiero przy komodzie.

– Tu trzymał swoje najważniejsze dokumenty – powiedziała, wskazując na mebel.

– Tu już szukaliśmy. Trudno jednak stwierdzić, czy coś stąd zniknęło. Naszą uwagę zwrócił jedynie notes, który znaleźliśmy przy pani wuju. Jak pani widzi, jest prawie nowy. Zapisane zostały tylko dwie pierwsze kartki i są to zwyczajne, codzienne notatki. Ostatnia z nich pochodzi z wczorajszego dnia. O, proszę, tu jest data. Brakuje natomiast trzeciej kartki, która musiała być wyrwana. Nigdzie nie udało nam się jej znaleźć, sprawdzaliśmy nawet w koszu na śmieci. Być może pani wuj wyrwał ją sam albo…

Zaczął przyglądać się z uwagą kolejnej, nie zapisanej kartce.

– Proszę spojrzeć. Wuj naciskał długopis na tyle mocno, że litery z wyrwanej strony odbiły się na następnej.

Sara skierowała kartkę pod światło, po czym wytężyła wzrok, by cokolwiek odczytać.

– Cóż tu jest napisane? Mnóstwo wyrazów nie do odcyfrowania, ale widzę jakieś wyraźniejsze słowo… Turbinella?

Komisarz potwierdził skinieniem głowy.

– Tak, myśmy też do tego doszli.

– Wydaje mi się, że tu jeszcze jest coś, jakby zaczynało się od „syn…”

– Na to wygląda. Czy pani to coś mówi?

– Nie. A czy Turbinella to jakieś nazwisko, imię?

– Nie sądzę, żeby ktokolwiek chciał nadać swojemu dziecku takie imię – oświadczył z powagą.

– No nie, z pewnością.

Sara podeszła do półki z książkami i odszukała tom encyklopedii zawierający hasła na literę T.

– Tam też już sprawdzałem – zauważył sucho policjant. – Nic z tego, nie ma takiego hasła. Wiem natomiast, że sąsiadka widziała pani wuja kilka dni temu, gdy wracał do domu, podtrzymywany przez któregoś ze znajomych. Przez kogo, nie umie powiedzieć. Wyglądało na to, że wuj był nieco podpity. Słyszała też, że podśpiewywał sobie pod nosem: „Tarantela, tarantela”, choć przypuszczamy, że raczej było to inne słowo, prawdopodobnie „Turbinella”.

– Być może – przytaknęła Sara. – Wuj nie gardził alkoholem, zwłaszcza podczas koktajli czy obiadów. Proszę mi wybaczyć, ale jak pan się właściwie nazywa? Jak mam się do pana zwracać?

– O, przepraszam. Zapomniałem się przedstawić. Jestem komisarz Alfred Elden i pracuję w wydziale kryminalnym.

W tym momencie otworzyły się drzwi do sypialni i wyszła stamtąd grupa techników policyjnych.

– No, już po robocie. Można zabierać ten cały majdan.

– Karlsen! – zareagował natychmiast komisarz Elden, wskazując na dziewczynę.

– O, przepraszam, nie wiedziałem… Nasz język jest mało wyszukany, ale nigdy nie mamy nic złego na myśli, proszę mi wierzyć.

Sara skinęła głową. Słowa policjanta wzburzyły ją i nie zdołała tego ukryć. Mimo że nie znała wuja za dobrze, pozostawał jednak dla niej jedyną bliską osobą. Teraz nie ma już nikogo.

Gdy funkcjonariusze opuścili pomieszczenie, Elden zwrócił się ponownie do Sary:

– Przerwaliśmy pani, coś jeszcze chciała pani powiedzieć. Teraz pojęła, że w mieszkaniu są tylko oni i nieboszczyk. Po chwili odezwała się drżącym głosem:

– Na biurku zauważyłam katalog biura podróży. Czy wiecie już, dokąd wujek się wybierał?

– Właśnie miałem zamiar tam zatelefonować, gdy pojawiła się pani. Znając charakter pana Tangena sądzę, że nie miała to być wycieczka zorganizowana.

– O, na takie też się wypuszczał. Nie zawsze dysponował dużą gotówką.

– Pewnie już za późno, ale możemy spróbować czegoś się dowiedzieć. – Policjant podszedł do telefonu i wykręcił numer biura podróży.

I znowu uderzył Sarę szczególny sposób, w jaki komisarz się poruszał. Obserwując jego sylwetkę z tyłu, nie mogła jednak zaprzeczyć, że był zgrabny i bardzo męski. Tak jak poprzednim razem przywiódł jej na myśl Erika. Kiedy Erik jej dotknął, zareagowała sprzeciwem. Może był to sygnał, że nie myślała o fizycznej bliskości ani romansie, ale pragnęła przyjaźni i oddania? Sara darzyła Erika sympatią, ale pociągał ją niejako platonicznie. Fakt, że miał żonę i dwójkę dzieci, stanowił dla niej wielką barierę. Marzyła, by poczuć oplatające ją ramiona mężczyzny, zespolić się z nim w jedno. Uświadomiła sobie nagle, że choć samotność dotkliwie jej dokuczała, to pragnie przede wszystkim głębszych doznań. I co najdziwniejsze, stało się to za sprawą spotkania z tym niedostępnym, niechętnie do niej usposobionym policjantem. Czegoś podobnego nigdy by się nie spodziewała.

Elden, czekając na zgłoszenie się biura podróży, zwrócił się do Sary z kolejnym pytaniem:

– Zdaje się, że jest pani jedynym spadkobiercą?

– Spadkobiercą, nie rozumiem? – zdziwiła się, wodząc wzrokiem po małym, ale ekskluzywnie umeblowanym pokoju.

– Proszę mi powiedzieć, gdzie była pani wczorajszego wieczoru?

– O mój Boże! – wykrzyknęła, ale zaraz się opanowała. – - Byłam w domu. Odwiedziły mnie koleżanki z pracy i siedziały do około wpół do dwunastej.

Policjant pokiwał głową. Po krótkiej chwili połączył się Z biurem i wymieniwszy kilka zdań, zapisał prywatny numer jednego z pracowników.

– Zastałem tylko sprzątaczkę. Biuro jest już naturalnie nieczynne, ale mieliśmy szczęście – wyjaśnił, wystukując kolejny numer telefonu. – Halo, mówi komisarz Alfred Elden z wydziału kryminalnego. Zajmujemy się pewną sprawą i chciałbym zadać kilka pytań. Czy może mi pani pomóc? Czy przypomina sobie może pani klienta o nazwisku Hakon Tangen? Tak, słucham? Na Cejlon, do Sri Lanki? Wczoraj wieczorem? Ale dostaliście państwo wiadomość, że się nie pojawił?

Elden zamilkł na dłuższą chwilę, ale jego twarz wyrażała zdumienie.

– Wyjechał? To niemożliwe! Jak szybko otrzymujecie wiadomość z lotniska, jeśli pasażer zrezygnuje? A jeśli ktoś inny przejmie bilet? Rozumiem. A więc Hakon Tangen na pewno był na pokładzie samolotu? Czy ma pani jego adres? Vindelveien trzydzieści cztery, tak, zgadza się. W takim razie dziękuję za pomoc, skontaktujemy się jutro.

Odłożył słuchawkę.

– Hakon Tangen udał się do Sri Lanki.

– A co z jego paszportem i świadectwem szczepień? – Sara była niezwykle poruszona.

– Tutaj żadnych dokumentów nie znaleźliśmy. Muszę niestety prosić panią, panno Wenning, o zidentyfikowanie zwłok. Wprawdzie sąsiadka już to zrobiła, ale w tej sytuacji musimy mieć stuprocentową pewność.

– Czy to naprawdę konieczne?

– Obawiam się, że tak. Pójdę pierwszy i postaram się, by widok był dla pani jak najmniej przykry.

Była wdzięczna komisarzowi za ten niespodziewany ludzki odruch. Po chwili poprosił ją do środka.

Weszła na miękkich nogach. Nigdy przedtem nie widziała nieboszczyka i zawsze się bała, że kiedyś ją to spotka. Teraz nie miała innego wyjścia.

Policjant starał się zmniejszyć przykre wrażenie, ale Sara i tak bardzo przeżyła ten moment. Wuj leżał na podłodze, twarzą skierowany ku drzwiom, jakby usiłował uciekać. Był przykryty kocem.

Elden odchylił ostrożnie rąbek materiału z twarzy zmarłego.

Sara zdołała kiwnąć twierdząco głową. W chwilę potem opuścili sypialnię. Dziewczyna ciężko opadła na fotel i skwapliwie przyjęła kieliszek koniaku podany przez Eldena. Nie lubiła mocnych alkoholi i lekko się zakrztusiła, smakując trunek.

Komisarz interesował się znajomymi wuja. Zadał Sarze kilka pytań, na które nie umiała udzielić odpowiedzi. Wreszcie pozwolił jej odejść, ale poprosił, by stawiła się w komisariacie następnego dnia około dziesiątej.

– Nie wiem, czy zwolnią mnie z pracy.

– Z pewnością zwolnią – odparł z nutą groźby w glosie.

Następnego dnia w pracy Erik przyszedł do jej pokoju. Byli zatrudnieni w tej samej instytucji, Sara miała etat pianistki, Erik był inżynierem.

– No i jak poszło? – zapytał z troską, muskając przelotnie jej dłoń opartą o stół.

– Eriku, oni mnie podejrzewali! – zawołała wzburzona. – Ale na szczęście miałam alibi. Muszę się znowu stawić na policji za pół godziny. Zwolniłam się…

Erik stał chwilę milczący.

– Saro, nie mogłem porozmawiać wczoraj z Birgitte. Mieliśmy niespodziewanych gości.

Goście nie towarzyszyli im chyba w sypialni, pomyślała ze smutkiem Sara, choć tak naprawdę odetchnęła z ulgą. Ich obecna sytuacja była nie do zaakceptowania, niemniej nie chciała doprowadzić do rozbicia małżeństwa. Nie zachwycały jej także wykrętne usprawiedliwienia niewiernych małżonków i potajemne schadzki. Właściwie sama nie miała pojęcia, czego chce.

– Czy nie moglibyśmy poczekać, aż zakończy się ta straszna sprawa z morderstwem? – zapytała prosząco. – To mnie kompletnie wytrąca z równowagi. Dziś zupełnie nie mogłam zasnąć. Nie wspominaj o niczym swojej żonie. Nie warto. Chyba jakiś czas wytrzymamy bez spotkań?

– Ależ, Saro! Przecież ja cię pragnę – wyszeptał podniecony Erik.

Spojrzała na niego. Prezentował się nadzwyczaj dobrze, był nienagannie ubrany, nie tak jak tamten komisarz policji. Sara wciąż bolała nad tym, że Erik okazał się żonatym mężczyzną. Ale cóż robić! Dowiedziała się o tym zbyt późno.

– Bądź cierpliwy, proszę.

W komisariacie Sarę czekała niemała niespodzianka.

Na miejscu był naturalnie Alfred Elden, a poza nim jego przełożony, choć w pierwszej chwili nie rozpoznała stopnia.

Elden siedział bez słowa i ściskał kurczowo długopis.

– No jak, panno Wenning, czy pamięta pani kogoś ze znajomych wuja?

– Tak, ale kompletnie nie potrafię skojarzyć nazwisk i twarzy.

– A gdyby ich pani zobaczyła?

Nie spodziewała się podstępu, więc odparła z właściwą sobie szczerością:

– Och, wtedy pewnie rozpoznałabym parę osób. Minęła dłuższa chwila, zanim padło kolejne pytanie:

– Czy może pani wziąć dwa tygodnie wolnego?

– Teraz? Ja dopiero co wróciłam z urlopu!

– Była pani w Afryce, w Tunezji, zdaje się?

Jak oni się o tym dowiedzieli? Czyżby ją szpiegowali?

– Więc jest pani zaszczepiona przeciw chorobom tropikalnym – kontynuował policjant. – Także Elden jest po szczepieniach w związku z niedawnym zadaniem w Ameryce Południowej. Świetnie. Zatem oboje udacie się dziś wieczorem na Cejlon. Skontaktuję się z pani szefem i załatwię pani wolne.

Sara nie była w stanie wydusić z siebie ani jednego słowa.

– Wszystkie koszty pokryje państwo. Jest nam pani potrzebna, ażeby zidentyfikować mężczyznę, który podszywa się pod pani wuja.

– Ale… – usiłowała się bronić – wycieczki zorganizowane wyjeżdżają, o ile wiem, raz w. tygodniu?

– Z tym nie ma problemu. Dziś odprawiana jest kolejna grupa, a w hotelu znalazł się wolny dwuosobowy pokój.

– Co?! – Tego było już dla Sary zbyt wiele. – Dwuosobowy?

Komisarz wpatrywał się uporczywie w blat biurka.

– Jako para nie będziecie wzbudzać podejrzeń. Samotny mężczyzna zawsze może być brany za policjanta.

Odwróciła się, wbijając wzrok w Eldena. Ten siedział ponury niczym chmura gradowa i przyglądał się swoim paznokciom.

– Zapewniam panią, że to nie jego pomysł. On protestował jeszcze bardziej stanowczo niż pani. Męczyłem się z nim ponad godzinę.

– Ale ja jestem zajęta! – wypaliła Sara. – Mój narzeczony nigdy…

Erik jej narzeczonym? Cóż, w miłości i na wojnie wszystkie chwyty są dozwolone.

– Nie musi nic wiedzieć o wspólnym pokoju. Pani pojedzie pod własnym nazwiskiem. W końcu teraz takie czasy, że kobiety często zatrzymują swoje nazwiska panieńskie, więc nie powinno to budzić podejrzeń.

– Ale ja nie chcę mieszkać z nim w jednym pokoju, chciałam powiedzieć, z nikim – dodała już zupełnie zrezygnowana. – Po prostu nie lubię dzielić pokoju z obcymi, niezależnie od płci.

W tej sekundzie Elden wstał ze swego miejsca.

– Panno Wenning, ręczę pani, że również nie jestem zachwycony tym pomysłem. Wprawdzie nie mam przyjaciółki, ale może być pani pewna, że nie przekroczę linii oddzielającej pani część pokoju ani o milimetr.

Sara spoglądała to na jednego, to na drugiego policjanta. Wreszcie zrozumiała, że protesty na nic się tu nie zdadzą. – No dobrze. A więc zdecydowaliśmy.

ROZDZIAŁ II

Rzeczywiście, żadne protesty nie pomogły. Sara wyraziła obawę, że mężczyzna podający się za Hakona Tangena może ją przecież rozpoznać.

W takim razie należy się trzymać od niego z daleka, otrzymała zimną odpowiedź.

Wyprawa do Sri Lanki była, zdaniem policjantów, niezwykle ważnym przedsięwzięciem. Poszukiwany nie tylko pozbawił Tangena życia, ale też przywłaszczył sobie jego dokumenty.

– Ja w każdym razie nie pojmuję, dlaczego zdecydował się na zwykły lot czarterowy? – zapytała zdziwiona Sara.

– Sądzę, że wuj pani chciał uniknąć rutynowej kontroli, wiadomo zaś, że w przypadku czarterów jest ona wyrywkowa. Natomiast naszemu poszukiwanemu jeszcze bardziej na tym zależało. Niewykluczone, że człowiek ów planuje kolejne zabójstwa. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy temu zapobiegli. Loty czarterowe to bez wątpienia najprostszy sposób na dotarcie do Sri Lanki.

– Ale czy komisarz Elden naprawdę nie poradzi sobie beze mnie? – nie dawała za wygraną Sara. – Chyba nie sprawi panom trudności zidentyfikowanie osoby, która podróżuje podszywając się pod mego wuja? Wystarczyłoby zapytać w recepcji.

– Ma pani rację. Powtarzam jednak: małżeństwo nie budzi takich podejrzeń, jak działający na własną rękę mężczyzna, zwłaszcza wyglądający tak jak Elden. Jego zawód bez trudu można wyczytać z jego oczu. Pani zaś być może jest w stanie rozpoznać poszukiwanego osobnika.

– A gdyby komisarz Elden go zaaresztował? Stawia mu się ciężki zarzut, morderstwo z premedytacją!

– Oczywiście, ale wtedy nigdy się nie dowiemy, o co toczy się gra. Musi pani zrozumieć, panno Wenning, że nie zajmujemy się wyłącznie zwykłymi sprawami kryminalnymi. Nasz wydział współpracuje ściśle z biurem śledczym.

– Czy to znaczy, że szukacie szpiegów? – Sara zrobiła wielkie oczy.

– No, można to tak nazwać – odparł z łagodnym uśmiechem nadkomisarz. – Wuj pani obracał się wśród polityków z najwyższych sfer, musimy więc i taką ewentualność wziąć pod uwagę. Niewykluczone, że właśnie dowiedział się o czymś niezwykle istotnym.

– Mój wujek szpiegiem? – rzekła w zadumie Sara. – Nie, tego sobie nie wyobrażam. Owszem, z natury był żądny przygód i chętnie pojawiał się w towarzystwie znanych postaci, chwalił się nawet, kogo znał, ale nie podejrzewałabym go o nic więcej.

– A jednak nie gardził pieniędzmi, czy tak?

– Owszem, temu nie mogę zaprzeczyć. Komisarz tylko pokiwał głową na znak, że rozumie. Tymczasem Sara, nieco już uspokojona, powiodła nieobecnym wzrokiem gdzieś w przestrzeń. Po chwili zastanowienia rzekła:

– Myślę, że… że ten mężczyzna nie zdążył się zaszczepić. Musi mu chyba bardzo na czymś zależeć, skoro podejmuje takie ryzyko, przecież czyha na niego wiele niebezpiecznych chorób.

– W gruncie rzeczy nie ma aż tak wielkiego niebezpieczeństwa, ale że się nie wahał ani chwili, o tym jestem przekonany.

– A może jest trochę podobny do wuja Hakona? No bo zdjęcie w paszporcie i…?

– Najprawdopodobniej. Chociaż jeśli ma możliwość sfałszowania paszportu, to dla niego bez różnicy.

– Takie podróbki to bardzo ryzykowne przedsięwzięcie. Muszą być wykonane profesjonalnie – zauważył krótko Alfred Elden.

Mimo że Elden siedział cały czas z tyłu, Sara wyraźnie wyczuwała jego obecność, tak jakby wypełniał sobą pokój. Bardzo ją to złościło.

W pewnej chwili oczy Sary rozbłysły.

– Ciekawa jestem, co też się za tym wszystkim kryje? Ale wolałabym mieszkać sama. Czy nie dałoby się tego jakoś załatwić?

– Przykro mi, ale w hotelu brak wolnych pokoi.

– Może pani być spokojna, że zadowolę się wyłącznie swoją częścią pomieszczenia – odezwał się komisarz Elden z gniewem w głosie. – Będę się ściśle trzymał granicy.

Zabrzmiało to jednoznacznie.

– Nie chodzi tylko o to. Z zamieszkiwaniem we wspólnym pokoju wiąże się przecież mnóstwo innych problemów – przerwała i westchnęła. – Zresztą jak pan sobie życzy, panie nadkomisarzu.

Nadkomisarz zatrzymał ją jeszcze przez moment po tym, jak Elden opuścił pokój.

– Pani zapewne sądzi, że policja próbuje posłużyć się niecodziennymi metodami?

– Tak – odparła – nigdy nie przypuszczałam, że będziecie zmuszać dwoje obcych ludzi do przebywania razem.

I zachęcać do niemoralności, dodała w myśli, ale nie powiedziała tego głośno.

Nadkomisarz oparł dłonie o poręcz krzesła.

– Mam swoje powody, proszę pani. My tutaj w wydziale kryminalnym bardzo się o Alfreda martwimy. To jeden z naszych najlepszych ludzi, ale on robi wszystko, żeby się pogrążyć. Jeśli tak dalej pójdzie, najpewniej załamie się nerwowo.

Sara patrzyła na niego uważnie.

– Może mi pan wyjaśni, o co chodzi. Czy pan Elden nadużywał…

– Nie, to nie to. Ma poważne problemy rodzinne, ale nie o nich chcę teraz mówić. Najgorsze, że on cały czas, w każdej wolnej chwili, gryzie się nimi. Nie żyje tak, jak normalny człowiek, tylko doprowadza się do ruiny. Mało kto potrafi egzystować w takiej izolacji jak on.

– I ja mam mieszkać pod jednym dachem z takim dziwakiem? W co wy mnie chcecie wplątać?

Nadkomisarz przechylił się ku dziewczynie.

– Trzeba go trochę oswoić, przekonać do ludzi. Kiedy Sara usiłowała protestować, kontynuował:

– Naprawdę, proszę mnie źle nie zrozumieć. On potrzebuje jedynie towarzystwa miłej, przyjaznej osoby z poczuciem humoru, mam na myśli osobę kulturalną, wyrozumiałą, taką jak pani. Elden musi się trochę otworzyć do ludzi. Nie zrobi pani najmniejszej krzywdy, szanuje prywatność. Jemu potrzeba przyjaciela, kogoś, kto mu pokaże, że można żyć inaczej. Czy pani mnie rozumie?

– Dlaczego sądzi pan, że ja się nadaję do tego?

– Panno Wenning, my wiemy o pani niemało.

Sara siedziała dłuższą chwilę bez ruchu, a wewnętrzny bunt nieco już zelżał. Pokiwała głową.

– Rozumiem. Mogę w każdym razie okazać mu serdeczność.

– Wspaniale – ucieszył się nadkomisarz.

Następne godziny spędzili w biegu. Normalnie przygotowania do wyjazdu trwają kilka dni, tygodni czy nawet dłużej. Sarze dano zaledwie parę godzin na spakowanie się. Ciągle miała wrażenie, że zapomniała połowy rzeczy. Poprosiła sąsiadkę o opiekę nad kwiatami i odbieranie poczty. Potem udała się do lekarza, by wziąć jeszcze jeden zastrzyk, w aptece kupiła tabletki przeciwko malarii, przekazała niektóre sprawy swoim współpracownikom w biurze, następnie szybkie mycie włosów i mała przepierka. Przez cały ten czas nie opuszczała jej jedna myśl – będzie dzielić pokój z obcym mężczyzną, i to jeszcze z jakim! Dwa tygodnie spędzi razem z tym dziwakiem Alfredem Eldenem.

Jak ona to wytrzyma? Nadkomisarz jest zdania, że dwoje cywilizowanych ludzi powinno podejść do tego rodzaju zadania z należytym zrozumieniem, ale to nie było uczciwe posunięcie wobec niej, Sary. Kobiety – policjantki są pewnie przyzwyczajone do tego typu zadań, ale nie ona!

Nagle w całym tym zamieszaniu zadzwonił Erik. Słysząc jego głos, Sara uspokoiła się. Ucieszyła się, że będzie mogła podzielić się swoimi kłopotami ze starszym przyjacielem. Wyjaśniła, co postanowiono w komisariacie i że ma to związek z zabójstwem wuja. Pominęła naturalnie nieprzyjemny szczegół wyprawy, jakim była konieczność zamieszkania w jednym pokoju z Eldenem.

– W takim razie jadę z tobą! – ożywił się Erik. Tylko nie to! Do tego nie mogła dopuścić. Nie w sytuacji, kiedy ów straszny komisarz siedział jej na karku.

– Ale… Przerwał jej.

– Pomyśl, jak byłoby cudownie. Ty i ja, i ta piękna wyspa! Słońce, plaża, palmy, romantyczne tropikalne noce… Nikt by o nas nie wiedział.

– Ale w hotelu nie ma już wolnych miejsc!

– O hotel się nie martw. Leżą jeden obok drugiego, coś załatwię.

– A szczepienie? Nie wpuszczą cię do tego kraju, jeśli nie okażesz świadectwa szczepienia!

– Więc zaraz pobiegnę do lekarza.

– Eriku, jesteś szalony. Nie, ja nie chcę. Na miłość boską, on nie może jechać!

– Więc nie chcesz, żebym był z tobą? – zapytał z pretensją w głosie.

– Nie o to chodzi – usiłowała się wykręcić. – To zbyt niebezpieczne dla twojego zdrowia. A ja przecież niedługo wrócę.

– No, może masz rację – przyznał z westchnieniem. – Ale pomyśl, taka okazja…

Sara także odetchnęła z wyraźną ulgą. Chociaż nie mogła zaprzeczyć, byłoby cudownie. Erik jest taki dojrzały i opiekuńczy…

Tymczasem Erik widział siebie samego zupełnie inaczej. We własnych oczach był młodym, pociągającym kochankiem, którego urok zniewalał niewinną Sarę. To on miał ją wprowadzić w tajemnice alkowy. Starał się nie pamiętać, że jest szacownym ojcem rodziny.

W chwilę potem zadzwonił komisarz Elden, oznajmiając, że nieco się spóźni. Gdyby Sara mogła przyjechać do niego, udaliby się bezpośrednio na lotnisko. To zresztą najlepsze rozwiązanie, nie będą się szukali wśród tłumu podróżnych. Elden miał oba bilety przy sobie.

Sara zgodziła się. Była zadowolona, że nie musi sama jechać autobusem na lotnisko. Tak więc o umówionej godzinie nacisnęła dzwonek u drzwi Eldena, stawiając torbę podróżną na ziemi. Otworzył natychmiast.

– Proszę wejść. Za chwilę będę gotowy – rzekł krótko. Weszła do pokoju przypominającego celę mnicha i aż ścisnęło się jej serce na ten widok. Czy to możliwe? Ani jednego zdjęcia, ani firanek, zupełnie nic! Dostrzegła tu wyłącznie absolutnie niezbędne sprzęty, bez których człowiek nie może się obejść. I nic ponad to!

Spojrzała badawczo na mieszkającego tu mężczyznę, który właśnie stał pochylony nad jakimiś papierami. Taki zdolny człowiek, zdawałoby się, stworzony do korzystania ze zdobyczy cywilizacji, inteligentny, interesujący z wyglądu, wychowany w poszanowaniu dla dóbr kultury, żyje w taki sposób? W tej mniszej celi brakowało tylko religijnych symboli. Co się z nim stało, co ukrywał za swoją nieprzeniknioną maską?

– Teraz jestem gotowy. Możemy jechać.

Spędziła trzynaście godzin w samolocie obok mężczyzny, którego właściwie nie znała. Kilka prób nawiązania rozmowy zostało uciętych mało zachęcającym mruczeniem pod nosem.

Byłoby najlepiej, gdyby usiedli każde w innym końcu maszyny. A tymczasem było tak niewiele miejsca, że komisarz Elden nie bardzo mógł zmieścić swoje długie nogi. Kolana opierał o fotel znajdujący się bezpośrednio przed nim, co wywoływało narzekania siedzącej tam pani. W końcu jakoś usadowił się tak, że nikomu już nie przeszkadzał, sam jednak cierpiał katusze z powodu niewygody.

– W drodze powrotnej musimy się postarać dla ciebie o miejsce przy wyjściu awaryjnym – zauważyła Sara – będzie ci tam znacznie lepiej.

W odpowiedzi wymamrotał coś nieokreślonego.

Trzeci z pasażerów siedzący w ich rzędzie co chwila zamawiał kolejne drinki, palił mimo zakazu i starał się uszczypnąć: stewardesę zawsze, kiedy przechodziła obok. Posiłki, choć bardzo smakowite, podano na zdecydowanie za małych stolikach. Z łokciami przyciągniętymi jak najbliżej do siebie Sara usiłowała utrzymać talerzyki i szklanki na swoim miejscu. Stolik komisarza był z kolei krzywy, co sprawiało, że męczył się niemiłosiernie, ażeby zapobiec przesuwaniu się całej zastawy na jedną stronę. Sara zaproponowała z uśmiechem, że może mu podawać jedzenie do ust, podziękował jednak. Nie był wcale zachwycony ani tym żartem, ani innymi próbami rozweselenia go.

Niewiele rozmawiali o celu swojej podróży. Raz tylko Sara zapytała, czy policja natrafiła na nowe ślady.

– Tylko jeden. Listonosz stwierdził, że do pana Tangena nadeszło w ostatnim czasie kilka listów, przedwczorajszy zaś, był wyjątkowo gruby. Potwierdza się więc informacja, że wuj miał sporo przyjaciół w Anglii. W mieszkaniu nie znaleziono jednak niczego szczególnego.

– A może listonosz będzie pamiętał, kim był nadawca?

– Owszem, pytaliśmy o to i coś niecoś mu się przypomniało. Nazwisko zaczynało się na „Con”, a w nazwie miejscowości było „Manor”, chociaż z niczym znanym mu się to nie kojarzyło. Koperta wyglądała na elegancką.

– Żadnego znaku firmowego?

– Nie, list pochodził wyraźnie od osoby prywatnej. „Manor” to może jakiś herb rodowy lub coś w tym rodzaju.

– Wuj Hakon lubił przebywać wśród elit.

W tym momencie poczuła lekkie ukłucie w okolicy serca. Przypomniała sobie, jak za życia wuja często irytowała się na jego zadufanie, dumę i skłonność do wynoszenia się ponad innych. Szklaneczka z alkoholem w jednej dłoni, papieros w drugiej i opowieści o dalekich wyprawach, wytworni goście, z którymi był za pan brat. Dziś miała wrażenie, iż był samotnym mężczyzną, który mimo swoich romansów, mimo przyjaciół odchodzi bez pożegnań, bez kwiatów i mów. Policja obiecała, że poczeka z pogrzebem do powrotu Sary i Eldena, gdyby nie to, nikt nie towarzyszyłby Hakonowi Tangenowi w ostatniej drodze. Biedny wujek!

Przespała sporą część lotu, ukryta za ciemną maską, którą przyniosła jej stewardesa. Raz po raz jednak budził Sarę gadatliwy sąsiad. Alfred Elden nie spał, takie przynajmniej odniosła wrażenie. Próbowała namówić go na drzemkę, by dotarł na miejsce wypoczęty.

– Moje zapotrzebowanie na sen jest minimalne – odburknął.

Odebrała tę odpowiedź jak pretensję o to, że dba wyłącznie o zapewnienie sobie wszelkich wygód. Poczuła wyrzuty sumienia. Wyprostowała się więc i zaczęła wyglądać przez malutkie okienka.

Płonące szyby naftowe w Kuwejcie przypominały gigantyczne pochodnie na pustyni. Potem przypatrywała się górskim szczytom sterczącym ponad porannym morzem mgieł. Zapytała, czy to góry Kaukazu, i zaraz potem zaczerwieniła się ze wstydu, bo Elden wyjaśnił, iż to najbardziej wysunięta część półwyspu Oman. Zupełnie się skompromitowała.

Znajdowali się nad bezkresnym Oceanem Indyjskim. Lotu nad wodą Sara wprost nie znosiła. Nie bała się latać nad lądem; gdy wydarzy się jakieś nieszczęście, maszyna spada na ziemię, wybucha i nie ma co zbierać. Ale awaria samolotu i do tego utonięcie w morzu, to stanowczo za wiele.

Wreszcie, po wielu godzinach lotu, usłyszała głos pilota:

– Proszę państwa, za chwilę lądujemy na lotnisku w Kolombo. Proszę zapiąć pasy.

Dopiero teraz zdała sobie sprawę, że czeka ją przygoda. Wszystko potoczyło się tak błyskawicznie, nie mogła uwierzyć, iż zaraz znajdzie się na jednej z najciekawszych wysp świata. Nieświadomie uśmiechała się do komisarza Eldena, nie zdając sobie sprawy, jak spontaniczny i pociągający był to uśmiech.

Jego twarz znowu przybrała wyraz surowości. Najwyraźniej nie miał zamiaru odpowiedzieć Sarze tym samym.

Sara w jednej chwili straciła cały rezon, aż coś ją ścisnęło w dołku. Czy naprawdę musi być skazana na towarzystwo tego człowieka przez całe dwa tygodnie? Zastanawiała się, jak też mogła wyglądać osoba, która tak bardzo go uraziła, odchodząc. Odniosła bowiem wrażenie, że Elden został zraniony przez kobietę i teraz demonstruje wszystkim paniom, że wcale nie są mu do szczęścia potrzebne. Ten typ ludzi jest zniechęcający.

Samolot obniżał wysokość i czuło się szpilki w uszach. Szybowali teraz tuż nad lustrem wody i prawie muskali ciężkie, powolne fale. Jak okiem sięgnąć, nie widać było nic poza bezkresem oceanu.

To się chyba źle skończy, pomyślała. Twarz miała bladą i instynktownie chwyciła komisarza za ramię. Tego rodzaju bliskości Elden jednak sobie nie życzył. Nie widział również tak dobrze jak ona, że lecą tuż nad powierzchnią wody. Uwolnił się ostrożnie, ale z wyraźnym niesmakiem.

– Przepraszam – wymamrotała Sara, kiedy się zorientowała, co zrobiła. – Ale zupełnie nie widzę Cejlonu. Jeśli tak dalej pójdzie, to za moment będziemy się pluskać w Oceanie Indyjskim. Pilot musiał się chyba pomylić, a może to kompas albo inne urządzenie nawigacyjne jest niesprawne?

Elden coś odpowiedział, ale Sara z powodu zmiany ciśnienia właśnie przestała cokolwiek słyszeć, nie wiedziała więc, o czym mówił. Zabrzmiało to jednak niemiło. Jak ona wytrzyma towarzystwo takiego mruka!

No, przynajmniej będzie miała spokój i pozostanie wierna Erikowi.

Tęskniła za poczuciem bezpieczeństwa, które, jak wierzyła, właśnie Erik był w stanie jej zapewnić. Jego ciepłe spojrzenia, ramiona, które by ją objęły, i on sam, słuchający zwierzeń samotnej dziewczyny. Był mądry i życiowo doświadczony, z pewnością by ją zrozumiał. Przytulałby i okazywał, że są sobie naprawdę bliscy i że nikt na świecie tego nie zmieni.

Ona dałaby mu ciepło, którego nie zaznał w swoim zimnym, martwym małżeństwie.

Teraz żałowała, że nie posłuchała Erika. Potrzebował jej w swojej samotności, pozbawiony serca ze strony wyrachowanej żony, żądnej wyłącznie luksusu i pieniędzy, kobiety wyzutej z uczuć dla tego wrażliwego mężczyzny. Nie, Sara nie miała zamiaru się poddać.

Przez moment przeniosła się w odległy świat i pogrążyła w marzeniach. Nagle drgnęła, powracając do rzeczywistości.

Samolot przeleciał ponad uciekającymi falami i nie wiadomo skąd za oknem pojawił się las palm. Maszyna zatoczyła wielki krąg nad drzewami i skierowała się na lądowisko.

Wszyscy pasażerowie umilkli, włącznie z rozgadanym sąsiadem Sary i Eldena. Siedział teraz z poszarzałą twarzą i zaciskał dłonie tak, że kostki aż mu zbielały. Do Sary nie dochodziły żadne głosy, ale może to z powodu kłucia w uszach.

Dwa, trzy lekkie uderzenia o płytę lotniska i już wylądowali.

Alfred zdjął kurtkę Sary z górnej półki, po czym ruszyli do wyjścia. Aha, więc jednak wiedział, że można od czasu do czasu okazać odrobinę uprzejmości, pomyślała.

Uderzyła ich fala nagrzanego, wilgotnego powietrza. Różnica, jaką odczuli, przylatując z listopadowej, zimnej Norwegii, była ogromna. W jednej chwili dziewczyna zorientowała się, że zarówno spodnie, jak i sweter są za ciepłe, Elden także od razu zrzucił kurtkę. Gdy weszli do hali lotniska, pośpieszyli ku nim bosonodzy tragarze.

Czekała ich długa i szczegółowa kontrola dokumentów: zatrzymywały ich różne barierki, odpowiadali na pytania, okazywali wizy, wreszcie oczekiwali na bagaż. Rutynowa kontrola była tu bardziej czasochłonna i zawiła niż kontrola graniczna w ich kraju. Jeden z urzędników zerknął najpierw w paszport Eldena na stronę, gdzie wpisano zawód, a potem podniósł pytająco wzrok.

– Urlop – odparł, wskazując przy tym na Sarę jakby na potwierdzenie swych słów.

Urzędnik uśmiechnął się przyjacielsko i przepuścił oboje.

_ Weźmiemy taksówkę – oświadczył Elden, kiedy już wydostali się z tłumu na lotnisku i wyszli na zewnątrz, gdzie panował jeszcze większy tłok. Stały tu rzędy autobusów i biegały setki ludzi.

_ Nie będziemy się przyłączać do grupy wycieczkowej, oni udają się w innym kierunku.

Odetchnęli, oddalając się od niesympatycznego i podpitego towarzysza podróży.

Sara dreptała tuż za komisarzem, ale nie czuła się zbyt pewnie. Przyglądała mu się z tylu – prezentował się bardzo dobrze, aż do chwili gdy spojrzało się na jego ponurą twarz. Ta twarz nie budziła odrobiny sympatii.

_ Gdzie się teraz udamy?

– Do Negombo – odparł i zatrzymał taksówkę, która wydała się mu znośna. – O ile wiem, to mała rybacka miejscowość. Do hotelu Sea Dragon – zwrócił się do kierowcy.

Rozpoczęła się niezwykła podróż. Sara siedziała, obserwując z zapartym tchem drogę i całą okolicę. Tutaj, zdaje się, samochody jeździły lewą stroną, ale na razie nie mogła się zorientować, czy istotnie tak było. Taksówka przepychała się, trąbiąc co chwila, przez tłumy ludzi, dziesiątki bezpańskich psów, prosiąt, krów i wołów, kur, a czasem nawet słoni. Nikt nie przejmował się autami, kierowcy używali klaksonu, żeby sobie utorować drogę. Powstawał nieopisany chaos. Na szczęście samochodów nie jeździło zbyt dużo. Po obu stronach drogi, między palmami, stały domy, a raczej proste chałupinki, przez które widać było wszystko na wylot. Mijali zaniedbane zagrody, piękne bungalowy oraz starannie utrzymane, bajecznie kwitnące ogrody; wszystko przeplatało się ze sobą. Czarujące, byle jak odziane dzieciaki machały w kierunku taksówki ze śmiechem i radością mimo wielkiej biedy, w jakiej żyły.

Sara także machała im ręką.

– Jakie to wspaniałe! – zawołała entuzjastycznie. – Zaczynam się cieszyć z tej podróży.

– Pamiętaj, że to nie jest zwykła wycieczka – zauważył zimno Elden.

Potwór, który potrafi zdławić najmniejszą radość!

Skręcili w ulicę Nadmorską, jak wyjaśnił kierowca, i zaraz poczuli zapachy z nabrzeża. Była to ulica pełna turystów, właściciele małych sklepików powywieszali na zewnątrz wzorzyste tkaniny i barwne maski. Po drugiej stronie, pomiędzy prostymi rybackimi chatami a kołyszącymi się palmami, znajdowały się niewysokie budynki hoteli.

– Sea Dragon – zakomunikował kierowca i zahamował ostro.

Hotel wyglądał przyjemnie, sprawiał wrażenie chłodnego. Nie opodal szumiał ocean. W recepcji Alfred rzekł szybko do Sary:

– Zapytaj się o pokój twojego wuja. Ja nie mogę tego zrobić, to może wzbudzić podejrzenie.

Sara pojęła go w lot. Ponieważ w pobliżu nie znajdowali się Skandynawowie, zapytała recepcjonistę, czy Hakon Tangen już przyjechał.

– Chwileczkę, sprawdzę. Tak, mieszka w pokoju numer siedem.

– Czy zjawił się sam…?

– Wynajął cały pokój dla siebie. Proszę, oto państwa klucze. Numer szesnaście, na parterze po prawej stronie.

Tragarz – wziął bagaże i podreptał długim, wyłożonym kamieniami tarasem biegnącym wzdłuż całego skrzydła. Znajdujące się tu pokoje miały widok na morze.

Sara wskazała na tablicę z numerami pokojów i zauważyła cicho:

– On też mieszka na parterze.

– Najbardziej wysunięty pokój, jak sądzę – zamruczał w odpowiedzi Elden. – Spróbujemy się zorientować, który to.

Kiedy dotarli do swojego pokoju, tragarz otworzył drzwi i odszedł.

Niepewnie weszli do środka.

Pokój był bardzo przyjemny, jakkolwiek dużo skromniejszy niż te, do których przyzwyczajeni są mieszkańcy Europy. Była tu zarówno garderoba, jak i oddzielna łazienka. Zamiast wanny – prysznic z ciepłą wodą.

Sara z ulgą stwierdziła, że łóżka są odsunięte od siebie. Pod sufitem zamocowano moskitiery.

Alfred podszedł do drzwi prowadzących na werandę i obejrzał je uważnie.

– Zasuwa na dole jest zniszczona, za to zamek w porządku. Pamiętaj, żeby drzwi zawsze były zamknięte. Prowadzą prosto do ogrodu, więc każdy mógłby tu bez trudu wejść.

Pierwszy raz zwrócił się do Sary przez ty, ale sposób, w jaki to uczynił, nie zachwycił jej. W ogóle nie podobało jej się całe przedsięwzięcie i okropnie bała się ich „wspólnego” mieszkania. Czuła to tym bardziej, że teraz pozostali sam na sam.

Elden wyszedł na werandę, Sara podążyła za nim.

Rzeczywiście, od ogrodu dzieliło ich zaledwie kilka kroków. Kamienny taras ciągnął się także z tej strony wzdłuż całego hotelu aż do skrzydła recepcyjnego. Za ogrodem, w którym rosło mnóstwo pnących roślin o różnobarwnych kwiatach, rozciągała się plaża, podmywana co chwila przez fale. Było późne popołudnie, a mimo to panował upal. Skandynawowie nie nawykli do takich temperatur.

Komisarz ruszył powoli w kierunku ogrodu i ogarnął pozornie obojętnym spojrzeniem cały hotel. Sara wiedziała jednak, że patrzy bardzo uważnie.

Wiedziała, że przyglądał się pokojowi numer siedem. Po chwili wrócił i oboje weszli do środka.

– Do jego pokoju jest stąd dość daleko – zakomunikował. – Wszystkie pokoje na wyższych piętrach mają balkony z wysokimi balustradami, a nie werandy, jak u nas.

Sara skinęła głową.

– Chciałabym skorzystać z łazienki i przebrać się – powiedziała – ale najpierw chyba musimy omówić kilka szczegółów.

Spoglądał na Sarę wyczekująco, nawet na moment nie spuszczając z niej szarych, przenikliwych oczu.

Komisarz był naprawdę przystojny, ale jego uroda nie robiła teraz na dziewczynie najmniejszego wrażenia.

– Mam nadzieję, że mogę zwracać się do ciebie po imieniu, choć wydaje mi się to dziwne. Nie mam natomiast zamiaru publicznie okazywać ci „małżeńskich” uczuć. Nie ma mowy o przytulaniu czy pocałunkach.

– Doskonale – odparł. – To zupełnie zbędne. Jeśli tylko przestaniesz obrzucać mnie takim wrogim spojrzeniem, jak to masz w zwyczaju, wszystko będzie w porządku. Wystarczy, że będziemy wobec siebie uprzejmi.

– Nie wiedziałam, że mam wrogie spojrzenie – odpowiedziała bojowo.

– Zupełnie jak u rozzłoszczonego jeża.

– Obiecuję, że postaram się to zmienić.

– Łazienkę wykorzystamy jako przebieralnię, zaoszczędzi to nam obojgu kłopotliwych sytuacji. Za chwilę podadzą obiad, więc przebierz się, a ja się rozpakuję.

Pół godziny później szli długim korytarzem w kierunku głównego budynku. Elden miał na sobie białą koszulę z krótkim rękawem i spodnie koloru khaki, Sara włożyła lekką, letnią sukienkę i sandały. Cieszyła się, że niedawno powróciła z Tunezji, była więc ładnie opalona.

Mimo to ostatni urlop nie był udany. Na wyjazd namówiła ją koleżanka, okazało się jednak, że niewiele miały ze sobą wspólnego. Sara dopiero co odkryła Erika i nieustannie o nim marzyła; wtedy jeszcze nie wiedziała, że jest żonaty. Jej towarzyszka spędzała całe dnie na plaży, wieczorami zaś chodziła na dyskoteki. Sara snuła się samotnie tam i z powrotem i była rada, że tydzień tak szybko minął.

Tym razem postanowiła, że nie będzie tracić czasu na wspomnienia związane z Erikiem. Ale jakim sposobem miała tego uniknąć, kiedy jej jedynym towarzyszem podróży był ów gruboskórny mężczyzna, uchodzący za jej męża?

Poczuła tak ogromną samotność i pustkę, że z trudem powstrzymywała się od łez.

ROZDZIAŁ III

Młodzi kelnerzy o ciemnej karnacji byli wszechobecni, zjawiali się na każdy gest wycieczkowiczów.

– Jesteśmy trochę pokrzywdzeni – żaliła się do Eldena Sara – nie należymy do żadnej z grup i nie otrzymaliśmy żadnych informacji.

– Myślę, że możemy jutro z samego rana porozmawiać z przewodnikiem. Masz rację, o wielu szczegółach powinniśmy się dowiedzieć.

Ucieszyła się, że wreszcie się z nią zgodził, ale odparła sucho:

– Na przykład o tych ogromnych płazach, które wiszą nad naszymi głowami…

Alfred podniósł wzrok.

– Nie masz się czego obawiać – odparł – na pewno na nas nie spadną.

Sara nie była jednak w pełni przekonana.

– Nazwy potraw w menu brzmią obco, ale jeśli poprosimy o obiad firmowy, w kuchni nie będą musieli przyrządzać żadnych specjałów.

Przytaknął i zaraz zamówi! posiłek u młodego, zwinnego kelnera, który obsługiwał ich stolik.

– Zauważyłem, że jest tu wielu Szwedów – rzekł komisarz – poznaję to po gwarze z sąsiednich stolików.

– Szwedzi i Niemcy są wszędzie tam, dokąd docierają turyści – odpowiedziała Sara. – Ten hotel wygląda na stale zamieszkiwany przez Skandynawów.

Obiad obojgu bardzo smakował. Gdy wstawali od stołu, Sara zaśmiała się radośnie.

– Czy dozwolone jest okazywanie zadowolenia z tutejszej kuchni? – zapytała.

W odpowiedzi ujrzała wreszcie blady uśmiech.

– Mnie także się tu podoba, mimo że tak niewiele jeszcze widzieliśmy.

– Ludzie wydają się bardzo przyjaźni i serdeczni.

– Dla nich spotkanie ze Skandynawami o kwaśnych minach jest pewnie zaskoczeniem.

Czyżby mnie miał teraz na myśli? zdumiała się Sara.

Mimo wszystko wyglądało na to, że oboje ulegli nastrojowi ciepłej wieczornej pory, pięknu otoczenia, zapachom, podmuchom wiatru znad oceanu. Sara westchnęła. Gdyby tak zamiast Alfreda siedział tu Erik! Przystojny, serdeczny, nieszczęśliwy i chwilami nawet słaby Erik. Chyba jest jednak trochę niesprawiedliwa. Erik to prawdziwy mężczyzna. Tak się jakoś złożyło, że zaczęła porównywać go z surowym Alfredem, z którym wcale nie pragnęła się zaprzyjaźniać.

Po obiedzie wybrali się na plażę. Obserwowali tam małe kraby, które podskakując uciekały bokiem i chowały się. Było już ciemno, a mimo to żądni zysku handlarze wciąż nie odchodzili ze swoich stoisk, nakłaniając turystów do kupowania pamiątek. Nie brakło też żebrzących bez skrupułów dziewczynek, które prosiły o pieniądze, ubrania czy choćby długopis.

Chcieli pójść jeszcze dalej, ale zatrzymał ich funkcjonariusz straży miejskiej.

– Spacery o tej porze nie są bezpieczne – poinformował dyskretnie. – W każdym razie nie dla samotnych dam. Pani ma wprawdzie eskortę, więc może…

– Oczywiście, zawrócimy. Dziękujemy za ostrzeżenie – zadecydował komisarz.

– Nie wiedziałam, że wśród Syngalezów są kryminaliści – stwierdziła z zawodem w głosie Sara.

– No, niezupełnie kryminaliści – odparł Elden – ale bieda panuje w wielu miejscach na świecie, turyści zaś niekiedy zachowują się wręcz prowokująco. W przeciągu kilku dni tracą kwoty równe rocznym zarobkom tutejszych mieszkańców. Miejscowi nie mogą przecież wiedzieć, że większość przyjezdnych to zwykli robotnicy, którzy długo oszczędzali na tę podróż.

– To prawda.

W tej chwili, u boku Eldena, nie bała się niczego. Osłaniał ją, Sara wyraźnie wyczuwała emanującą od niego silę. Ostrożnie podniosła głowę i zerknęła na komisarza. Koścista, ponura twarz miała jednak w sobie wiele wyrazu, nawet mogła przyciągać. Ale sztywne, jakby automatyczne ruchy, bo tego się Elden nie wyzbył, sprawiały, że przypominał raczej robota niż żywego człowieka. Szedł teraz obok Sary, zatopiony we własnych myślach, a jednocześnie ani na sekundę nie spuszczał z niej oczu. Musnęła ręką jego ramię i poczuła przyjemne, kojące ciepło.

Pokręciła głową i roześmiała się cichutko sama z siebie.

– W oknie naszego przyjaciela ciemno – zauważyła z lekkim drżeniem w głosie.

– Tak, też już tam zerkałem.

– Spójrz szybko na rożek księżyca! – wykrzyknęła raptownie. – Leży na plecach, tak jakby był zbyt ciężki i się przewrócił. A dalej, do góry nogami, Orion!

– Znajdujemy się niedaleko równika – przypomniał. Wymienili pieniądze i umieścili je w hotelowym sejfie. Potem wrócili do pokoju, oboje niezwykle spięci.

Ale wszystko odbyło się zupełnie normalnie. Rytuał przygotowania do snu był precyzyjnie obliczony w czasie: jedno w łazience, jedno odwrócone do ściany w chwili powrotu drugiego do pokoju. Bardzo dyskretnie udało się obojgu ułożyć każde w swoim łóżku. Oczywiście Sara zaplątała się przy tym w moskitierę i komisarz musiał wstać, by jej pomóc. W końcu jednak w pokoju zapadła cisza.

Tej chwili Sara obawiała się najbardziej: w jednym pokoju z obcym mężczyzną, którego w dodatku nie lubiła. Może zresztą tak było dla nich najlepiej.

W pomieszczeniu panowała duchota. Wentylator szumiał monotonnie pod sufitem, cienki koc wydawał się cięższy niż powinien. Elden jeszcze raz zapalił lampkę, wsta! i przekręcił wentylator na najwyższe obroty.

Nagle Sara poderwała się przestraszona, słysząc odgłos przypominający mlaskanie.

– Alfredzie – szepnęła w popłochu, mimowolnie zwracając się do niego po imieniu – na ścianie siedzi zielona jaszczurka!

Elden ułożył się z powrotem w łóżku.

– Już dobrze, nic się nie bój. Czytałem, że są pożyteczne i odstraszają owady.

– A jeśli one…

– One nie wchodzą do łóżek – powiedział uspokajająco. – Za żadne skarby. Spij już, dobranoc!

Sara leżała sztywna ze strachu i nasłuchiwała, czy to małe zwierzątko jeszcze raz da o sobie znać. Na koniec usnęła, wymęczona podróżą i ukołysana szumem fal.

Obudziła się w samym środku nocy z dziwnym wrażeniem. Zapaliła lampkę i usiadła na łóżku. Była trzecia rano, a posłanie Eldena świeciło pustką.

Lampa na werandzie paliła się bez ustanku ze względów bezpieczeństwa i w jej świetle Sara ujrzała zza firanki profil komisarza. Wstała ostrożnie i wyszła do niego.

– Czy coś się stało? – wyszeptała, wsłuchując się jednocześnie w noc pełną tajemniczych, krzykliwych śpiewów ptasich dochodzących z plaży po prawej stronie hotelu.

– Rybacy wyciągają swoje sieci. Widzisz światła? Zrobiła kilka kroków do przodu. Na całej długości plaży jak okiem sięgnąć jarzyły się pochodnie i małe światełka.

– Jakie to piękne! – wyszeptała oczarowana. – Czy długo tu stoisz?

– Tylko chwilę. Musiałaś wstać, kiedy wychodziłem.

– Dlaczego mnie nie obudziłeś?

– Właściwie już miałem to zrobić, ale nie byłem pewien, jak zareagujesz. Może byłabyś zła?

– Obiecaj mi, proszę, jedno: nie pozbawiaj mnie nigdy przeżyć związanych z przyrodą.

Zwrócił głowę ku Sarze i przyjrzał się jej uważnie.

– Zareagowałaś z takim obrzydzeniem na jaszczurkę, że nie byłem pewien…

– Z obrzydzeniem? To nieprawda! Z obawą, bo nie wiedziałam, co to jest. Teraz już myślę o niej z sympatią.

Zaśmiał się krótko, unosząc jeden z kącików ust. Sara wiedziała jednak, że zyskała w jego oczach.

Łagodny podmuch wiatru rozkołysał gałęzie palm i w nieregularnych odstępach wysyłał ku nim rzewną balladę.

– Gdyby Torii mogła to zobaczyć – zamruczał do siebie. Sara zerknęła w jego stronę. Torii? Jakoś nie mogła sobie wyobrazić dziewczyny u jego boku. Człowiek mieszkający w takich jak on spartańskich warunkach? Każda kobieta w jednej chwili coś by z tym zrobiła, ożywiła. Nie, on nie mógł nikogo mieć.

Komisarz zapomniał, że Sara stoi tuż obok. Po raz pierwszy jakieś uczucie odmalowało się na jego twarzy. Troska i może nienawiść?

Czyżby historia miłosna z nieszczęśliwym zakończeniem? pomyślała Sara. Była ciekawa, czy Alfred jest kawalerem. Właściwie ile on ma lat? Pewnie ze trzydzieści, choć trudno to ocenić. Może być nieco starszy, ale też i młodszy. „W każdym razie może być żonaty.

Stali tak, przysłuchując się ptasim śpiewom, aż ucichły zupełnie i światełka przygasły.

– Ach, jaki piękny kraj – wyszeptała. – A przecież właściwie nie widzieliśmy wiele za dnia.

Wtedy Elden odwrócił się do Sary i zrobił taką minę, jakby był zły z powodu jej obecności w tym miejscu.

– Czy to zimne wyrachowanie skłoniło cię do prezentowania się w takim skąpym stroju?

Sara zarumieniła się gwałtownie. Było tak parno, iż nie zdawała sobie sprawy, że ma na sobie tylko cienką nocną koszulę.

– Nie sądziłam, że może robić to na tobie wrażenie.

– Dobrze sądziłaś. Ale nieodparcie nasuwa mi się podejrzenie, że chcesz sprawdzić moją odporność.

– Sam też nie jesteś w pełnej gali – zauważyła z sarkazmem i wskazała na jego spodnie od piżamy, poza którymi nie miał na sobie nic.

– Nie spodziewałem się tutaj ciebie. A tak nawiasem mówiąc, ciekawe, co powiedziałby twój narzeczony, gdyby cię ujrzał w tej chwili?

Narzeczony? No tak. W komisariacie dała im do zrozumienia, że jest zaręczona.

– Czy ta dyskusja ma w ogóle jakiś sens? – spytała, wycofując się do pokoju. Elden podążył za nią i zamknął drzwi.

Sara rzuciła się na swoje łóżko i znowu zaplątała się w moskitierze.

– Chyba nigdy sobie z nią nie poradzisz – burknął zniecierpliwiony. – Jak on zareagował na tę podróż?

– Kto taki? – Nie wiedziała, o kogo mu chodzi. – Aha, narzeczony, Erik. Nie mówiłam mu, że mamy mieszkać w tym samym pokoju – przyznała. – Nie sądzę, żeby mu się to spodobało.

– To zrozumiałe. – Elden wsunął się pod koc. – Czy to dobry chłopak?

– Mężczyzna – poprawiła. – Owszem. To porządny człowiek, dobrze wychowany. I nieszczęśliwy.

– Nieszczęśliwy, dlaczego?

– To niech już pozostanie jego osobistą sprawą – odparła Sara chłodno. Nie miała najmniejszej ochoty zwierzać się komisarzowi. Byłoby dla niej upokarzające opowiadać o małżeństwie Erika. Jej narzeczony jest żonatym mężczyzną! Jeszcze by tego brakowało!

Elden już się nie odezwał. Zgasił światło i w pokoju znowu zapanowała ciemność.

– Od czego zaczniemy jutro? – spytała po dłuższej chwili Sara.

– Musimy sprawdzić, kto mieszka pod numerem siódmym, i spróbujemy tego kogoś śledzić. Naturalnie bardzo dyskretnie. Trzeba się dowiedzieć, co robi w wolnym czasie, o kim i o czym rozmawia i tym podobne.

– Czy nie powinniśmy przyłączyć się do jakiejś grupy wycieczkowej?

Elden chwilę się zastanawiał.

– Chyba jeszcze nie czas na to. Musimy zorientować się w sytuacji.

– A może uda się nam znaleźć kogoś, kto zabawi się w detektywa? – zaśmiała się.

– Niewykluczone. Ale nie będzie to raczej zabawa.

– Nie, nie to chciałam powiedzieć.

Torii… Kim jest ta dziewczyna? To pytanie nie dawało Sarze spokoju.

Obudziła się pierwsza. Korzystając z tego, że komisarz jeszcze śpi, ubrała się szybko i poszła na spacer w kierunku plaży. Słońce zawędrowało już wysoko, ale pora była wczesna, piasek jeszcze nie zdążył się nagrzać. Z chatek rybackich dochodziły wesołe głosy dzieci.

Na piasku Sara znalazła muszle o najróżniejszych kształtach, jedne skręcone jak spirale, inne gładkie, wypłukane przez wodę. Wyszukała kilka spiralnych i kilka płaskich z ciekawymi wzorkami.

Daleko na oceanie sunęły w kierunku rybackich łowisk setki katamaranów z czerwonymi żaglami.

Spacerowała dalej wzdłuż plaży, robiąc co chwila w myślach zakłady, czy fale obmyją jej bose stopy.

Podszedł do niej ten sam strażnik, którego spotkali ubiegłego wieczoru. Miał na sobie bardzo ładny mundur.

– Dzień dobry pani – przywitał ją – Wcześnie dziś pani wstała.

– Tak. To mój pierwszy dzień w Sri Lance. Wszystko wydaje mi się takie nowe i ekscytujące.

Widać było, że strażnik po długim nocnym dyżurze ma ochotę pogawędzić. Zadawala mu więc wiele pytań i uzyskała sporo ciekawych informacji o kraju, zwierzętach, roślinach. Ale najchętniej strażnik opowiadał o sobie, o tym, że marzy o wyjeździe za granicę i zarobieniu pieniędzy. Był to prosty, ale niezwykle otwarty człowiek. Jeśli wszyscy jego rodacy są do niego podobni, pomyślała Sara, chętnie bym się z nimi zaprzyjaźniła.

Rozmowa tak ją pochłonęła, że całkiem zapomniała o falach, więc kiedy niespodziewanie pojawiła się większa, spryskując jej nogi aż po rąbek sukienki, krzyknęła w popłochu.

Syngalez parsknął śmiechem.

Sara zdumiała się, że woda jest aż tak ciepła, i natychmiast zatęskniła za kąpielą.

Kiedy strażnika odwołano do innych obowiązków, Sara powędrowała dalej plażą, nie opuszczając jednak terenu należącego do hotelu.

W pewnym momencie dostrzegła chłopca o jasnych włosach i tak samo jasnej cerze. Szedł powoli, mocno pochylony, wyraźnie czegoś szukając. Od czasu do czasu podnosił z piasku jakieś znalezisko.

Sara czuła się osamotniona, więc postanowiła do niego zagadać.

– Czy ty też szukasz muszli? – spytała.

Spojrzał na nią z uśmiechem. Był bardzo ładny, mógł mieć około siedemnastu lat.

– Tak, w ogóle zbieram muszle – odparł po szwedzku Z entuzjazmem w głosie. – To dla mnie świetna okazja. Sri Lanka należy do krajów najbardziej znanych z rzadkich i pięknych muszli.

Sara pokazała mu znalezione przez siebie skarby.

– Na pewno masz już te wszystkie? – zapytała przepraszająco, ale z nadzieją, że może natknęła się na coś szczególnego.

– Niestety, tak – odrzekł chłopiec z żalem. – Ale ta jest bardzo ładna. Piramida. Tę musisz zachować.

Powędrowali razem wzdłuż brzegu, wypatrując ciekawych okazów wśród setek skorupek, które ocean wyrzucił na brzeg w ciągu ostatniej nocy. Była dumna, gdy znalazła kolejną przepiękną muszlę, którą chłopak wyraźnie się zachwycił.

– Dlaczego sama nie zaczniesz zbierać? – dziwił się. – Nie musisz robić tego tak systematycznie jak ja, ale choćby dla przyjemności.

Pokiwała głową.

– Chyba się zdecyduję. Będziesz mógł mi co nieco pomóc.

W tej samej chwili jakaś wysoka postać przesłoniła im słońce. Sara drgnęła. Cóż za atrakcyjny mężczyzna, pomyślała i nagle zorientowała się, że to przecież komisarz Elden we własnej osobie.

– Witaj! – zawołała, żeby ukryć zmieszanie. – To jest Lasse, który mieszka w Sztokholmie. Szukamy muszli, Lasse jest pilnym zbieraczem.

– Zauważyłem – odparł i skinął na przywitanie głową. Całkiem niespodziewanie musnął ręką włosy Sary, ale wyglądało to tak, jakby chciał tym gestem wyrazić niezadowolenie.

– Słuchaj, moja panno. Ja też nie życzyłbym sobie, żeby omijały mnie ciekawe wydarzenia.

– Przepraszam cię, ale sądziłam, że jesteś zmęczony. Nie odpowiedział, sprawiał wrażenie, że z trudem panuje nad sobą.

– Może pójdziemy na śniadanie, Saro? – spytał i zaraz potem dodał: – Nie mam nic przeciwko nawiązywaniu przez ciebie znajomości, ale chyba nie zwierzasz się nikomu ze szczegółów naszej wyprawy?

– Oczywiście, że nie. Nawet nie próbowałam uzyskać jakichkolwiek informacji. Pod numerem siódmym zasłony jeszcze zaciągnięte.

– W każdym razie rannym ptaszkiem to on nie jest. Zatrzymał się i spojrzał w kierunku morza.

– Prawda, że te katamarany są prześliczne?

– Tak… Są nieopisanie piękne.

Na twarz Alfreda znów wrócił wyraz napięcia. Po chwili poszli ku hotelowi.

Sala jadalna była prawie pusta. Młody kelner, którego mieli okazję poznać poprzedniego wieczoru, skierował się ku nim z rozpromienioną twarzą, tak jakby rozpoznał starych przyjaciół. Sara odpowiedziała mu uśmiechem. Podano kontynentalne śniadanie z tostami, kawą i owocami. Sara nie oparła się egzotycznej papai, ale okazało się, że smakowała zupełnie jak norweski melon. Elden skusił się na ananasa.

Nie mogła dłużej znieść milczenia, więc zapytała:

– Co z tobą? Wydajesz się dziś taki poirytowany, a przecież mieliśmy podawać się za parę przebywającą na urlopie?

Popatrzył zakłopotany i zaśmiał się, o ile te nie wyrażające radości dźwięki można było nazwać śmiechem.,. – Popełniam wciąż te błędy, o które sam mam do ciebie pretensje.

– Tego już zupełnie nie rozumiem.

Nachylił się nad nią. Z bliska jego szare oczy wydawały się fascynujące, zwłaszcza kiedy się ożywiał.

– Saro, uśmiechasz się tak spontanicznie, zupełnie jak małe dziecko. To ci dodaje uroku. Tylko że uśmiechem obdarowujesz wszystkich innych, a kiedy odwracasz się do mnie, twoja twarz nabiera lodowatego wyrazu. Nie wyobrażaj sobie, że to zazdrość, ale, tak jak mówisz, staramy się odgrywać rolę jako tako udanego małżeństwa. Możesz chyba zdobyć się od czasu do czasu na trochę pogodniejszą minkę.

– Ależ ja próbowałam w czasie całej podróży – starała się odeprzeć atak – ale mi nie pozwoliłeś. A przecież sam wiesz, że nie można nikogo zmusić do tego, by zachowywał się naturalnie.

Zamyślił się na chwilę, a kąciki ust zadrżały mu ledwie dostrzegalnie. Kiedy znowu na nią spojrzał, w jego oczach pojawił się wreszcie błysk rozbawienia.

– Chyba oboje zupełnie nie potrafimy zapanować nad demonstrowaniem niechęci wobec całej tej wyprawy. Nie sądziłem, że moje postępowanie cię deprymuje. Wierz mi, że nigdy przedtem nie znalazłem się w takiej sytuacji, więc nie bardzo wiem, jak mam się zachować.

Położyła swoją dłoń na jego dłoni w pojednawczym geście.

– Ani ja. Potraktujmy to więc jako dobry początek kolejnej próby.

Zgodził się z nią jakby z odrobiną wahania, może dodając w duchu: „W porządku, ale bez przesady”. W końcu pokiwał głową.

– Co teraz będziemy robić? – zapytała ochoczo.

– Trochę się rozejrzymy i zapoznamy z otoczeniem. Ale najpierw porozmawiamy z przewodnikiem.

Sara wstała.

– Muszę na chwilkę skoczyć do pokoju i zmienić buty, więc spotkamy się w recepcji. Czy masz klucze?

Zabrzmiało to zbyt familiarnie i chyba tak właśnie odebrał to Alfred, bo na jego twarzy znów pojawił się wyraz napięcia. Zaraz jednak przytaknął spokojnie i wręczył jej klucze.

W drodze powrotnej Sara wpadła na pewien pomysł. Zebrała włosy wysoko w koński ogon, nałożyła ciemne okulary i słomkowy kapelusz z szerokim rondem. Potem podbiegła schodami w górę, pokonała cały korytarz aż do następnych schodów i zatrzymała się, gdyż stąd miała dobry widok na pokój z numerem siódmym. Nie mogła budzić niczyjego zdziwienia, bo goście hotelowi często czekali na schodach na spóźniającego się partnera.

Na korytarzu panowała zupełna cisza, którą tylko czasem z lekka zakłócały ciche kroki pokojowych. Sara zdała sobie sprawę z bezcelowości oczekiwania, bo nie miała pojęcia, jak długo będzie zmuszona tak stać, aż ktoś się pojawi. W tej jednak chwili jedne z drzwi zostały otwarte z impetem, zaś z wnętrza pokoju do uszu Sary dobiegło kilka ostrych słów w języku szwedzkim. Na korytarz wyszedł mężczyzna w średnim wieku, tuż za nim małżonka, która nie przestawała mówić z gniewem: „…widziałam, jak zniknąłeś z tą młódką!”, a zaraz potem dorzuciła kilka podobnych niedyskrecji dotyczących niewątpliwie kulejącego małżeńskiego pożycia.

W tym momencie otworzyły się drzwi siódemki i wyjrzał z nich mężczyzna zwabiony rodzinną kłótnią. Sara ukryła się za filarem, podczas gdy mieszkaniec siódemki puszczał dymek z papierosa, obserwując oddalającą się parę. Sara przez ułamek sekundy zastanawiała się, co zrobić, ale po chwili przeszła spokojnie obok mężczyzny, kierując się w stronę recepcji.

Obcy nie zwracał na Sarę uwagi, odprowadzając wzrokiem kobietę, która wcale nie zamierzała kończyć gniewnej tyrady przeznaczonej dla męża. Podszywający się pod Hakona Tangena mężczyzna przygasił papierosa i zamknął za sobą drzwi.

Sara przyspieszyła i zdenerwowana dopadła autokaru, przy którym stał Alfred, gawędząc z przewodnikiem.

Próbowała dawać mu znaki, ale komisarz nie mógł tak nagle przerwać rozmowy. Patrzył na nią, unosząc w zdumieniu brwi na widok nowej fryzury, okularów i kapelusza.

Kiedy pojazd zapełnił się szwedzkimi wycieczkowiczami, przewodnik rzekł:

– Teraz możemy udać się do mojego biura. Tam nikt nam nie będzie przeszkadzał.

Sara szeptem zakomunikowała Eldenowi, kogo udało jej się zobaczyć.

– Nie rozpoznał cię? – zapytał, ale zanim odpowiedziała, dodał: – No nie, przecież ja też cię w pierwszej chwili nie poznałem. Znasz go może?

Na tym się skończyło, bo przewodnik zwrócił się właśnie do nich, informując o wielu praktycznych szczegółach ułatwiających pobyt.

– Możecie się przyłączyć do mojej grupy – oznajmił na koniec przyjaźnie – i uczestniczyć w wycieczkach. Wczoraj odbyliśmy przejażdżkę wokół Negombo, byliśmy na targu rybnym, obejrzeliśmy miasto i zakład farbowania tkanin.

– Nadrobimy zaległości na własną rękę – odparł Elden.

– Świetnie. Zawiadomienia o pozostałych wycieczkach są wywieszone w recepcji. Jeśli będziecie mieli ochotę, wpiszcie tylko swoje nazwiska na listę uczestników.

Oczy Alfreda rozjaśniły się i Sara w jednej chwili wiedziała, o czym pomyślał komisarz: w ten sposób łatwo mogliby sprawdzić, na jakie wyprawy zapisał się „Hakon Tangen”. Świetna okazja, aby przyjrzeć mu się bliżej.

Dopiero kiedy znaleźli się w recepcji, Alfred poprosił:

– Skocz do sali jadalnej i zobacz, czy naszego gościa nie ma przypadkiem na śniadaniu. Ja tymczasem tu będę miał na niego oko. Jeszcze mi go szybko opisz!

– Blondyn około trzydziestu pięciu lat, przystojny, o aryjskiej, chłodnej urodzie. Do złudzenia przypomina oficera SS z drugiej wojny światowej, tak, tak właśnie wygląda.

Pokiwał głową.

– Spotkałaś go wcześniej?

– Nie, z całą pewnością.

– Czy w mieszkaniu twojego wuja znajdowały się jakieś twoje zdjęcia i czy on mógł je widzieć? Zastanawiała się przez moment.

– Nie sądzę, wuj nie był szczególnie rodzinny. Ale ten tu jest zupełnie do wuja niepodobny, ani na jotę.

– A więc musiał wkleić swoje zdjęcie do skradzionego wcześniej paszportu.

– To jest możliwe?

– Trudność leży w podrobieniu tłoczonego stempla. Dla zawodowców to żadna sztuka.

Sara pośpieszyła do sali jadalnej i zajrzała do środka, udając zdumienie, że mąż nie dotarł tu przed nią. Następnie wróciła do Alfreda.

– Niestety, nie ma go na śniadaniu.

' – W takim razie poczekamy tutaj. I tak będzie musiał przejść koło nas, schodząc na posiłek. Najpierw zajęli się oglądaniem pamiątek w hotelowym kiosku, potem zasiedli na kanapie i chwilę rozmawiali, wreszcie podeszli do drzwi wyjściowych i obserwowali plażę. Czas mijał, ale „Tangen” się nie pojawiał.

Stojący przy schodach chłopiec hotelowy uśmiechnął się do nich. •••. – Czy państwo na kogoś czekają?

– Taak… Na naszego rodaka, blondyn, średnio uprzejmy – odrzekła Sara, której zaświtał pewien pomysł.

Elden spojrzał na nią z wściekłością, dziewczyna jednak się tym nie przejęła. Wiedziała, że postępuje właściwie.

– Czy chodzi o pana Tangena?

– Tak, właśnie.

Teraz i Elden nadstawił ucha. Chłopiec bezradnie rozłożył ramiona.

– Wyszedł, kiedy państwo rozmawialiście z przewodnikiem.

– Jaka szkoda! Nie wie pan przypadkiem, dokąd się uda?

– Nie mam pojęcia, ale mogę zapytać taksówkarza, jak się pojawi.

– Nie, dziękujemy. Dalej już poradzimy sobie sami. I proszę nie wspominać panu Tangenowi, że o niego pytaliśmy. W zasadzie się nie znamy, chcieliśmy tylko zobaczyć, jak wygląda. Tyle słyszeliśmy o nim od znajomych, ale nie chcemy go niepokoić bez powodu.

– Rozumiem. Tu, w tym miejscu, zwykle stoi taksówka, którą najmuje – wskazał uprzejmie.

– Bardzo dziękujemy za pomoc. Alfredzie, przejdziemy się?

Kiedy szli już nagrzaną drogą w kierunku postoju, Alfred zauważył:

– Mówisz świetnie po angielsku.

– Angielski należał do moich ulubionych przedmiotów w szkole – odpowiedziała, zdejmując okulary i kapelusz i rozpuszczając włosy. Zauważyła też, że komisarz ukradkiem się jej przygląda, ale kiedy przyłapała go na tym, szybko odwrócił wzrok.

– Czy jesteś na mnie zły? – zapytała. – Odniosłam wrażenie, że Tangen się nam wymknął.

– Tym razem miałaś rację. Zapamiętaj jednak, że w pracy policji nie może być mowy o kobiecej intuicji ani o dobrym nosie lub czymś podobnym.

– Dobrze, zapamiętam – odparła z uśmiechem.

ROZDZIAŁ IV

Po drodze natknęli się na miejscowe dzieci, które żebrały, posługując się pojedynczymi szwedzkimi słowami. Sara i Elden bez większych trudności przemknęli się przez tłumek maluchów, gdyż, mocno już opaleni, nie wyglądali na łatwowiernych turystów.

Sara spostrzegła sklepik z pamiątkami i zapragnęła do niego zajrzeć. W środku sprzedawca nie odstępował ich ani na chwilę. Oglądali małe słoniki – maskotki, przeróżne maski, wzorzyste tkaniny i miniatury katamaranów. Sara kupiła kilka kolorowych widokówek, a także śliczną, białą muszlę dla Lassego. Wydała pięć rupii, co nie przekraczało ceny gazety i nie nadwerężyło jej skromnego budżetu. Potem wyszli na spieczoną słońcem ulicę.

W drodze powrotnej wybrali spacer plażą. Zdjęli buty i z rozkoszą chłodzili stopy w wodzie. Sara podskakiwała co chwila, uciekając przed większymi falami, i pokrzykiwała przy tym radośnie jak dziecko, Elden natomiast, zachowując charakterystyczną dla siebie powagę, dostojnie kroczył obok.

Mógłby się wreszcie odprężyć, pomyślała zatroskana Sara. Co się z nim dzieje?

– Spójrz tylko na te psy! Boże, ależ one wychudzone! – i wykrzyknęła, wskazując na bezdomne stworzenia, plączące się w pobliżu.

? – Niech ci czasem nie przyjdzie do głowy ich głaskać. Mogą mieć pchły, a może są nawet wściekle…

– Brrr! – wzdrygnęła się z lękiem.

Kiedy dotarli już do hotelu, Elden przystanął zamyślony. Jakby w obawie, że zostanie posądzony o coś zdrożnego, zapytał nieśmiało: ' – Czy nie sądzisz, że moglibyśmy popływać?

– O, to świetny pomysł! – zawołała entuzjastycznie.

– Muszę przyznać, że oczy ci się zaświeciły z zadowolenia – rzekł nie bez podziwu. – Sprawdzę tylko, czy taksówka czasem nie przyjechała, i zaraz się spotkamy na plaży. Ty możesz się przez ten czas przebrać.

– Wcale nie muszę, kostium mam na sobie.

– Coś takiego! Czyżbyś była przygotowana nawet na podróż dookoła Sri Lanki?

Sara zachichotała tylko i już jej nie było. Chciała zabrać z pokoju ręcznik. Po drodze rzuciła okiem na werandę „Tangena”.

Na poręczy krzesła wisiał błękitny ręcznik, ale pamiętała, że „Tangen” wybrał się na przejażdżkę, więc nie powinna się spodziewać niczego szczególnego.

Sara już wcześniej zdążyła się przekonać, że do wody trzeba wchodzić ostrożnie. Podczas gdy powoli zanurzała się w oceanie, Alfred stał na brzegu, obserwując ją. Jak przypuszczała, świetnie się prezentował w kąpielówkach. Odwróciła się i pomachała do niego, wołając:

– Chodź, woda jest przewspaniała!

już widział tylko jej głowę, bo reszta zanurzyła się w wodzie. Jedna z większych fal, napływając w kierunku brzegu, natarła na Sarę od tyłu, podcięła ją i poniosła ku plaży. Zanim dziewczyna zdołała się podnieść, ta sama fala, ale już powracająca, znowu zabrała ją, tym razem w przeciwnym kierunku. Kostium w jednej chwili wypełnił się piaskiem i dziewczyna ledwie zdołała go w porę przytrzymać, zapobiegając krępującemu incydentowi.

Zbliżała się kolejna potężna fala, ale tym razem Sara była już przygotowana i co sił rzuciła się ku brzegowi, gnana przez napierającą wodę.

Tego było już dla Eldena za wiele: parsknął śmiechem, nie udało mu się bowiem utrzymać powagi. Ze śmiechu aż łzy napłynęły mu do oczu.

– Teraz przynajmniej wiem, czego mam unikać! – zawołał i podał jej rękę.

– Równie dobrze ty mogłeś znaleźć się na moim miejscu – odparła i z przyjemnością przytrzymała jego dłoń w swojej nieco dłużej, niż było to konieczne.

Mimowolnie zwróciła wzrok ku jego smagłej, szczupłej, prawie wychudzonej postaci. Ma tak ładnie owłosiony tors, pomyślała.

Gdy zorientowała się, dokąd wędrują jej myśli, poczuła na policzkach rumieniec.

Szybko nabrali wprawy, tak że nawet silne fale nie były w stanie zbić ich z nóg.

Zabawa w wodzie trwała ponad pól godziny. Wśród mnóstwa nieznajomych turystów bezwiednie szukali swojego towarzystwa. Kiedy Sara wypływała dalej od brzegu, Elden podążał za nią, kiedy zostawała w tyle, wracał po nią. Był spokojny wiedząc, że Sara płynie tuż za nim.

Kąpiel tak ich pochłonęła, że zapomnieli, po co właściwie znaleźli się na Cejlonie, aż do momentu, kiedy Sara przypadkowo rzuciła okiem ku hotelowi.

– Alfred – wyszeptała – z altany zniknął niebieski ręcznik. Elden natychmiast stał się czujny.

– Wracamy. Możliwe, że ręcznik zabrała pokojówka, ale trzeba to sprawdzić.

.; – A jak się dowiemy, że wrócił? – zapytała, kiedy wyszli już z wody.

– Zauważyłem, że w przegródce w recepcji leżał jego klucz.

– Ależ ty jesteś spostrzegawczy! – zawołała zdumiona. Nic nie odpowiedział. Pewnie sądził, że była to ironiczna uwaga, podczas gdy Sara myślała tak naprawdę.

Dreptała tuż za Alfredem, zastanawiając się w duchu, czy przypadkiem po kąpieli nie stał się trochę swobodniejszy. Nie, chyba ona wyobraża sobie za wiele. Przecież nie mogła nagle, jak za dotknięciem różdżki czarodziejskiej, rozwiązać wszystkich jego problemów. Nie, to z pewnością złudzenie.

Ale przecież się śmiał!

Klucz do pokoju „Tangena” nadal leżał w przegródce.

– Teraz nic już nie rozumiem – stwierdził Alfred. – Taksówka też się nie pojawiła. Mogła jednak odjechać z innymi pasażerami. Muszę przyznać, że kiepscy z nas obserwatorzy.

Wyszli przed hotel w nadziei, że zobaczą taksówkę. Auta jednak nie było.

Nagle Sara schwyciła Alfreda za ramię.

– Zobacz, tam po drugiej stronie przy rybackich chatach! Przecież to on siedzi i rozmawia z miejscowymi!

– Saro, to niemożliwe, żebyś odróżniła go z takiej odległości.

– Ależ tak! Poznaję po jasnych włosach i zielonej koszuli. To na pewno on!

– Teraz się podnieśli i weszli do środka. Do diabla, to może potrwać!

– Ale jeśli weszli do domu, to chyba coś oznacza?

– Niekoniecznie. Przewodnik mówił, że tutejsi mieszkańcy na pewno prędzej czy później zaproszą nas do siebie, a wtedy nie wypada odmówić. Taki tu panuje zwyczaj.

– Dziwi mnie, że ten arogant w ogóle chce wejść do czyjegoś domu. To ci dopiero! I co dalej, zaproszą go na posiłek?

– Tak sądzę. Ale wtedy musi być ostrożny. Tutejsze jedzenie i woda mogą wyjść bokiem turyście, który nie przestrzega zasad higieny.

– Miejmy nadzieję, że ten typ naje się i napije do syta! W drodze do hotelu Elden przyjrzał się Sarze uważniej.

– Chyba pierwszy raz po śmierci wuja pozwalasz sobie na uzewnętrznianie swoich uczuć.

– Naprawdę strasznie mi go szkoda – odparła w zamyśleniu. – Po tej stracie czuję się całkiem wyizolowana ze społeczeństwa. Zostałam sama jak palec. Nie jestem mściwa, ale nie mogę się powstrzymać, by nie życzyć mordercy małej niestrawności żołądkowej.

– Właściwie brak nam dowodów, by przesądzać sprawę. Nie wiemy na pewno, czy to on jest zabójcą.

– O, co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości – odparła z przekonaniem Sara. – Jeśli kiedyś spotkałam mordercę, to on jest nim z pewnością.

– Czy sądzisz, że mordercę rozpoznaje się po wyglądzie?. – Przekonasz się, jak tylko zobaczysz jego lodowaty wzrok!

Weszli do recepcji hotelowej, która była przyjemnie zacieniona.

– Może znajdziemy sobie miejsce tu na tarasie i przy okazji coś zjemy. Stąd roztacza się cudowny widok na okolicę.

Gdy oczekiwali na podanie potraw, Elden zapytał:

– Mówiłaś, że czujesz się osamotniona, ale przecież, zdaje się, masz narzeczonego?

– Jego do tego nie mieszaj – odparła nieco zbyt ostro i starała się nie zauważyć mrocznego spojrzenia, jakim ją obrzucił. Musiała przyznać, że coraz trudniej było jej myśleć o Eriku jako o podporze duchowej. Oddalał się z każdą godziną, a zamiast niego widziała dwoje pozostawionych dzieci. Wtedy bardzo się wstydziła swojego postępowania.

Nareszcie podano do stołu. Tym razem skusili się na homara, który wyglądał niezwykle apetycznie. Elden zdołał namówić Sarę na kieliszek białego wina, mimo że alkohol, chyba jako jedyny towar, był tu faktycznie drogi.

Sarze nie bardzo podobał się szczególny sposób, w jaki Alfred na nią spoglądał. Odnosiła wrażenie, że chce jej powiedzieć: „Nie wyobrażaj sobie za wiele, dziewczyno.

To tylko pozory, żeby zmylić gości hotelowych”.

Posiłek bardzo im smakował. „Hakon Tangen” wciąż się nie pojawiał. Powoli zrobiło się gorąco nie do wytrzymania. Plaża prawie zupełnie opustoszała, najgorliwsi zwolennicy opalania także dali za wygraną i poszli kurować oparzenia. Nawet rozkrzyczane ptaki szukały chłodu w cieniu wielkolistnych krzewów.

– Czas na sjestę – zauważyła Sara, rozkosznie rozleniwiona winem. Teraz cały świat widziała w różowych kolorach, nawet ponurego policjanta.

– Masz rację, w tym upale człowiekowi w ogóle nie chce się ruszać.

Przeszli do pokoju, gdzie panował miły chłód. Położyli się na łóżkach.

Sara czuła, że piękno przyrody znacznie złagodziło agresję, jaka cechowała ich wzajemne kontakty, wino zaś dodało dziewczynie odwagi.

– Nie sądziłam, że pijasz wino.

– Nie przywykłem do tego, ale cóż, skoro panuje tu taki zwyczaj.

Sara była ciekawa, czy wino podziałało także na niego. Nagle zapytała:

– Kim jest właściwie Torii? Czy to twoja przyjaciółka? Elden momentalnie wrócił do rzeczywistości i rzucił Virze gniewne spojrzenie.

~ Wiesz coś o niej? Nic poza tym, że wymieniłeś jej imię dzisiejszej nocy. Powiedziałeś, że podobałoby się jej tutaj.

Kiedy nie usłyszała odpowiedzi, dodała poirytowana:

– To nie moja wina, że ja tu jestem, a nie Torii.

– Daruj sobie, Saro!

Po tak nieudanej próbie nawiązania rozmowy umilkła. W pokoju szumiał klimatyzator. Do uszu Sary i Eldena docierały nieco przytłumione krzyki mew. Uczucie rozleniwienia opanowało dziewczynę, tłumiąc wrażenie przegranej.

– Torii to moja siostra – usłyszała niespodziewanie. – Ma niespełna siedemnaście lat, ale żadnej przyszłości przed sobą. Opuściła ją wszelka radość życia.

W tym momencie Sara pojęła, że dzieje się coś niezwykłego. Alkohol, do którego Elden zbytnio nie nawykł, wywołał u niego potrzebę zwierzenia się.

– Dlaczego, co się stało? – spróbowała ostrożnie – - Widzę, że jesteś do niej bardzo przywiązany?

– A co ciebie mogłoby to obchodzić?

– Czy czasem nie oceniasz mnie zbyt pochopnie?

– Kieruje tobą zwykła ciekawość, czy nie tak?

Bała się powiedzieć mu wprost, jak bardzo znowu zrobił się niemiły, ciągnęła jednak odważnie: – Rozumiem, że to ważna część twojego życia. Nie chciałabym cię urazić, ale gorycz i chłód bijący od ciebie sprawia mi ból i jednocześnie denerwuje. Widząc twój klasztorny pokój i doświadczając odpychającego sposobu bycia, pomyślałam, że to z powodu zawodu miłosnego. A stąd już bardzo blisko do głębokiej niechęci, jaką u ciebie dostrzegam wobec płci pięknej. Ale może się mylę?

– Rzeczywiście, mylisz się. Po prostu na kobiety dotąd nie miałem czasu.

– Nie miałeś czasu? Więc masz jednak jakiś cel, który ci ten czas pochłania? To nie jest chyba praca w policji, prawda, to dotyczy twojej siostry?

– Skąd wiesz?

– Wywnioskowałam z tonu twojego głosu. Za oknem cykady rozpoczęły swój koncert.

Alfred leżał z rękoma pod głową, wyciągnięty na swoim posłaniu. Wydawał się jeszcze chudszy niż zwykle, bo w tej pozycji brzuch całkiem mu się zapadł. Nie widzącymi oczyma wpatrywał się tępo w sufit.

– Pewnie masz rację – odrzekł. – Może przesadzam, ale tak się tym wszystkim zadręczam, ogarnia mnie kompletna bezradność i zwątpienie. Ani na chwilę nie mogę przestać myśleć o mojej siostrze.

Sara leżała w milczeniu, przysłuchując się jego słowom.

– Było nas troje rodzeństwa – zaczął, a Sara domyśliła się, że nigdy przedtem o tym nikomu nie opowiadał – ja najstarszy. Po śmierci mamy musiałem się nimi zaopiekować. Ojciec zmarł wiele lat wcześniej. Kiedy wydarzyła się tragedia, Torii miała piętnaście lat. Niełatwo przychodziło utrzymać ją na miejscu. Geir był kilka lat młodszy. Przypadkowo dowiedziałem się, że Torii zakochała się w dojrzałym mężczyźnie. Ona oczywiście nie pisnęła w domu słówkiem, najprawdopodobniej on sobie tego nie życzył. Chodziły pogłoski, że jest to człowiek o nieciekawej przeszłości, a poza tym klasyczny podrywacz. Typ, którego trudno przyłapać na gorącym uczynku, ale który niejedno ma na sumieniu. Nikt jednak nie umiał powiedzieć, kim jest ten mężczyzna. Torii toczyła więc wojnę ze mną i młodszym bratem, a moje ostrzeżenia traktowała jako atak na jej ukochanego. Była śliczną, niewinną dziewczyną, więc nic dziwnego, że miał na nią chrapkę mimo swoich trzydziestu lub – więcej lat. Unikał mnie i czynił to z najwyższą perfekcją, zwłaszcza że wiedział, czym się zajmuję. Torii zaś nigdy się nam nie zwierzała. Tylko od czasu do czasu miała zwyczaj siadywać zamyślona i rysować niewidzialny ślad ostrzem noża od łokcia w kierunku dłoni. Geir zapytał ją kiedyś, dlaczego to robi, a ona odpowiedziała, czerwieniąc się mocno: „Blizna…”

Sara pokiwała głową.

– Przypuszczam, że to on nosił bliznę w tym miejscu.

Dziewczyna była chyba bardzo zakochana.

– Niestety, tak. – Alfred przerwał na moment, wspomnienie wyraźnie sprawiało mu ból. – Któregoś piątkowego wieczoru zabrała torbę i usiłowała czmychnąć. Zauważyliśmy to obaj z bratem i doszło do ostrej wymiany zdań. Oskarżyła mnie o tyranię i brak zrozumienia. Oświadczyła, że zamierza wyjechać ze swoim przyjacielem na sobotę i niedzielę i nikt jej w tym nie przeszkodzi. Gdy zatrąbił samochód, Torii wypadła z domu niczym wicher. Mały Geir ruszył za nią i dobiegi do auta, gdy ona już do niego wsiadła. Chwycił za klamkę, ale w tej chwili mężczyzna ruszył z impetem. Geir nie zdążył się puścić i… – Alfred odetchnął głęboko – i dostał się pod koła.

Sara zadrżała.

– Dopiero wtedy pojawiłem się na ulicy i usłyszałem przeraźliwy krzyk siostry. Błagała mężczyznę, żeby się zatrzymał. Nie posłuchał jej, a wtedy ona sama wyskoczyła z jadącego pojazdu i chyba została mocno poturbowana. Samochód zawrócił, po czym potrącił bezwładnie leżące ciało dziewczyny, i odjechał.

– O mój Boże, to straszne! – Z trudem powstrzymywała napływające do oczu łzy. – Ale dlaczego to zrobił?

– Torii dobrze wiedziała, kim on jest. Prawdopodobnie miał dużo więcej do ukrycia, niż sądziliśmy. Nie chciał dopuścić do tego, by zatrzymała go policja. Nie zdążyłem mu się przyjrzeć, a numer rejestracyjny wozu był nie do odczytania, być może zabrudzono go celowo. Podbiegłem do brata, ale już niestety nie oddychał. Torii jeszcze dawała oznaki życia. Na ulicę zaczęli wychodzić sąsiedzi i to oni wezwali pomoc. Dziewczynka przebywa teraz w domu dla upośledzonych. Ma sparaliżowane nogi i ciągle pozostaje w szoku, zupełnie nie mam z nią kontaktu. Moje mieszkanie jest tak skromnie umeblowane, bo wszystkie środki, jakimi rozporządzam, przeznaczam na jej leczenie. Odwiedziliśmy najlepszych specjalistów. Stwierdzono, że być może zaczęłaby chodzić, gdyby poprawił się jej stan psychiczny. Zabieram ją w różne ładne miejsca, żeby ją przywrócić do życia, ale jak na razie bez skutku.

– A co z tym człowiekiem?

– Nie znaleźliśmy go. Torii nie odpowiada na żadne pytania, a nikt nie zna tego mężczyzny.

Głos Eldena załamał się, choć jego twarz wciąż pozostawała obojętna. Sara zrozumiała, jak błędnie oceniła Alfreda. To nie wino sprawiło, że zaczął mówić, raczej pijąc je sam chciał dodać sobie odwagi, tak bowiem silna była chęć podzielenia się z kimś troskami. Te potworne przeżycia drążyły go od wewnątrz i nie dawały spokoju, Alfred zdawał się być bliski obłędu. W końcu uznał, że musi z kimś porozmawiać, i tym kimś okazała się właśnie ona, Sara!

Poczuła głębokie wzruszenie. Czym zasłużyła sobie na to, by stać się jego powierniczką?

Alfred dodał jeszcze, ale mówił już raczej do siebie:

– Mały Geir był moim najlepszym przyjacielem… Sara z najwyższym trudem powstrzymywała drżenie głosu, a do oczu napływały jej łzy.

– Więc dlatego, żeby schwytać tamtego mężczyznę, poszedłeś do pracy w policji?

– Myślisz, że z chęci zemsty? Nie, już wtedy byłem szeregowym funkcjonariuszem, ale rzeczywiście czyniłem starania, by dostać się do wydziału, w którym teraz pracuję. Tu mam największe szanse, by wpaść na jego trop. Udało nam się stwierdzić, że obracał się w podobnych kręgach co twój wuj Hakon.

Palcem narysował w powietrzu jakiś znak.

– Zemsta? Nie, to nie w moim stylu. Najważniejsze to unieszkodliwić tak bezwzględnego i cynicznego mordercę.

On musi znaleźć się za kratkami, inaczej wciąż będzie zagrażał społeczeństwu. Ale niewielką mamy nadzieję.

Sara przypomniała sobie skromny pokój komisarza. W wyobraźni zobaczyła też dwójkę rodzeństwa na ulicy owego tragicznego wieczoru i zastanawiała się, co Alfred musiał wtedy odczuwać.

Wyszła na werandę. Stała tam dłuższą chwilę, by zebrać myśli i odzyskać równowagę. Krzewy rosnące przed balkonami zlały się w czerwonopomarańczową kulę, palmy widziała jak przez mgłę. Mewy wrzeszczały przeraźliwie.

Wierzchem dłoni osuszyła wilgotne policzki. Alfred mógł ją przecież zobaczyć przez okno. Jeden z gości hotelowych przeszedł tarasem w kierunku dalszych pokoi. Sara powróciła do środka. Z trudnością wypowiedziała następne zdanie:

– Chyba trzeba się czymś zająć, nie sądzisz?

' Alfred przyglądał się Sarze uważnie. Usiadł na łóżku i założył sandały.

– Mam nadzieję, że ten chłopak jest ciebie wart.

– Kto taki?

– Twój narzeczony, ten, o którym wcześniej wspominałaś.

Zaskoczona palnęła bezwiednie, mimo iż chciała to Zachować dla siebie:

– Oj, trochę z tym przesadziłam, y Spojrzał na nią zdziwiony.

– Z czym przesadziłaś?

Do Sary teraz dopiero dotarło, co powiedziała. Zrezygnowana usiadła na łóżku.

– Z narzeczonym. Kiedy postanowiono, że mamy dzielić pokój, chciałam się jakoś wybronić.

– Więc nie masz przyjaciela? – zapytał beznamiętnie. Westchnęła zniecierpliwiona.

– Właściwie mam, ale ta przyjaźń dopiero się rozwija. To po prostu dobry, serdeczny kolega z pracy. Jest sporo ode mnie starszy, a ja czuję się taka samotna. Potrzebuję kogoś dojrzałego, kto mnie wesprze.

Zrozumiał, że przeżywa głęboką rozterkę.

– Przyjechałaś do całkiem obcego miasta, nie znając nikogo. Nie miałaś przyjaciół, czy tak?

– Coś w tym rodzaju – odparła ostrożnie. – Wydawało mi się, że jestem w nim zakochana. Ale kiedy mnie pocałował, pamiętasz, właśnie wtedy zadzwoniłeś, informując o śmierci wuja…

– Ach, więc przerwałem randkę?

– Tak. I byłam z tego powodu bardzo rada. Bo wtedy zdałam sobie sprawę, że nie chcę się oddać temu mężczyźnie. Pragnęłam jedynie jego opieki i serdeczności.

– A on, czy miał na ciebie ochotę?

– Bez wątpienia.

– W takim razie cieszę się, że wtedy zadzwoniłem. Sara zaczerwieniła się.

– To porządny człowiek, naprawdę nadal bardzo go lubię.

– Ale powiedziałaś kiedyś, że jest nieszczęśliwy? Jaką on ma pamięć, nic nie ujdzie jego uwagi!

– On mnie potrzebuje, a to jeszcze pogarsza sprawę, nie sądzisz?

– Uważam, że niewiele wart jest związek zbudowany wyłącznie na współczuciu.

Z policzków Sary nie schodziły wypieki.

– Może się mylę, może jestem zakochana? Tak mi samej źle, tak bardzo za kimś tęsknię…

– Potrzebujesz mężczyzny, to przecież nie powód do wstydu, a raczej oznaka normalności.

– A ty? – odparła szybko, żeby zmienić niewygodny temat. – Czy ty twierdząc, że nie masz czasu na kobiety, jesteś normalny?

Od razu pożałowała tego pytania. Nigdy nie potrafiła rozmawiać o tak intymnych sprawach.

Alfred podniósł się i podszedł do okna.

– Co do mnie, z pewnością jestem najnormalniejszy pod słońcem. Ale myślę, Saro, że ty wcale nie kochasz tego mężczyzny.

– A co ty o tym możesz wiedzieć?

– Owszem, powiem nawet więcej: ty nawet nie lubisz tego człowieka.

– O, a to ciekawe. Na jakiej podstawie tak sądzisz? Odwrócił się teraz do niej.

– Jeśli dwoje ludzi jest razem i oboje odczuwają samotność, jeśli pragną się wzajemnie, czy nie byłoby naturalne, gdyby dali się ponieść temu pragnieniu?

Serce Sary zabiło gwałtowniej.

– Myślisz o seksie? Tak po prostu zaspokoić namiętność, niezależnie od wzajemnych uczuć? Nie, to niemożliwe.

– Dlaczego nie? Nie pozwala ci na to dobre wychowanie czy poczucie skromności?

– O skromności lepiej nie wspominaj, kiedy cały hotel sądzi, że jesteśmy małżeństwem!

Nagle zrozumiała, że rozmowa podąża w niebezpiecznym kierunku. Dodała szybko:

– Nie mam zamiaru oddawać się mężczyźnie, któremu potem nie będę mogła spojrzeć prosto w oczy. Uważam, że ludzie muszą darzyć się szacunkiem i miłością.

– Oczywiście – rzekł z powagą. – Też tak sądzę. Właściwie ile ty masz lat?

– Dwadzieścia dwa.

– Tak myślałem – powiedział i niespodziewanie się roześmiał. – Naprawdę się cieszę, że nie jesteś inna.

– Co chcesz przez to powiedzieć?

– No, jeśli już musimy mieszkać razem…

Nie kończył, więc Sara przyparła go do muru.

– To nie jest odpowiedź. Chciałabym usłyszeć coś więcej.

– No dobrze. Taka właśnie mi się wydałaś na początku. Zawiódłbym się wiedząc, że padasz w ramiona pierwszemu lepszemu mężczyźnie, nic do niego nie czując.

Sarę ogarnęła złość, ale nie umiała dokładnie powiedzieć, dlaczego. Może z powodu niedomówień?

– A jaka ci się wtedy wydałam?

Wzruszył ramionami, a jego głos zabrzmiał tak, jakby cała dyskusja już go znudziła:

– Masz coś takiego w spojrzeniu, czego nie potrafię nazwać, ale co bardzo lubię. Wydajesz mi się taka czysta, nie z tego świata. Wydajesz mi się niezmiernie łagodną istotą. Taka istota nie powinna zostać zraniona przez nie najmłodszych już, rzekomo nieszczęśliwych adoratorów.

– Dziękuję za szczerość – odparła krótko. Nie miała pojęcia, jak powinna zareagować. W każdym razie nie było to zabawne.

Jeszcze mniej spodziewała się kolejnego wyznania:

– Także i siebie zaliczam do owych nieszczęśliwych adoratorów. Nie musisz się mnie obawiać, chociaż i ja zmieniłem się w ciągu kilku ostatnich dni.

Sara walczyła teraz z własną nieśmiałością.

– No dobrze. Ja także będę szczera – rzekła po chwili. – Ja też zmieniłam swój stosunek do twojej osoby. Bardziej, niż bym sobie tego życzyła. Dostrzegłam twoje problemy; i byłam niemal gotowa wpaść we własne sidła: ogarnęło mnie bowiem współczucie, a tego nie znosisz, prawda?

– Możesz być pewna. W każdym razie już wiemy, na czym stoimy. Czy zaczniemy od nowa?

– Chętnie, ale chyba nie musimy się na nowo zaprzyjaźniać?

– Pewnie, że nie. A teraz chodźmy zapolować na mordercę.

– Nie mów takich rzeczy, to brzmi koszmarnie.

– Niestety, taka jest prawda.

– Rozumiem – westchnęła i szybko zmieniła temat: – Wiesz, wpisałam nas na listę chętnych na pokaz folkloru Kandy.

– A co to takiego?

– To głównie ludowe tańce mieszkańców okolic miasta Kandy. Występ odbędzie się w jednym z hoteli, nie pamiętam, w którym.

– Czy on się tam wybiera?

– Raczej nie. Nie znalazłam jego nazwiska.

– Więc dlaczego my…?

– Z prostej przyczyny: ja mam ochotę je zobaczyć. Wpatrywał się w nią dłuższą chwilę.

– Przecież to strata czasu! Saro, poza tym powinnaś być ostrożniejsza, nie wpisywać nigdzie swojego nazwiska. A jeśli on zasłyszał je od twojego wuja?

Zerkała na niego niewinnie jak owieczka.

– Wpisałam tylko: Elden, dwie osoby…

– Nie do wiary! – wymamrotał i przyjrzał się jej uważniej, ale wyczuwając smutek dziewczyny, złagodniał.

– Niech będzie. Właściwie wieczorem i tak nie mamy nic specjalnego w programie.

Sara rozpogodziła się.

– Wiesz co? – pokręcił ze zdumieniem głową. – Twoje minki są śmiertelnie niebezpieczne. Wszyscy niedoświadczeni panowie w okolicy powinni mieć się na baczności.

Opuścili pokój i szli wolno przez ogród kamiennym korytarzem, kierując się do głównego skrzydła. Sara, idąc za Alfredem, przyłapała się na tym, że z przyjemnością przypatruje się jego zgrabnej sylwetce. Zła na samą siebie, z irytacją zacisnęła usta. Po ostatniej szczerej rozmowie kompletnie nie wiedziała, jak ma się do niego odnosić.

Znała za to uczucia, które owładnęły Alfredem: były to nienawiść i pragnienie zemsty, niezależnie od tego, co sam twierdził.

Kiedy Alfred minął werandę należącą do pokoju numer siedem, – wyszedł stamtąd mężczyzna podszywający się pod Hakona Tangena. Sara nie mogła zatrzymać swego towarzysza, zmieszana uśmiechnęła się więc lekko, tak jak wtedy gdy spotyka się obcych, ale zamieszkujących w tym samym hotelu gości. Mężczyzna natomiast na jej widok nawet nie mrugnął.

Sarze ciarki przeszły po plecach.

ROZDZIAŁ V

Usiedli przy stoliku na przestronnym tarasie i zamówili herbatę. Sara zajęła się wypisywaniem kart pocztowych, zaś Alfred podziwiał ocean i obserwował zmierzające ku brzegowi katamarany.

„W pewnej chwili Sara powiedziała:

– Nie odwracaj się teraz. Nasz poszukiwany zbliża się w tę stronę.

– Sam? – Tak.

Podczas gdy starając się zachować swobodę gawędzili o tym i owym, szczupły, ale muskularny mężczyzna przeszedł obok i wybrał sobie stolik dokładnie naprzeciwko Alfreda. Tym razem Sara siedziała tyłem.

Fałszywy Tangen przywołał kelnera, a jego głos zabrzmiał niczym rozkaz w wojsku. W okamgnieniu kelner pojawił się przy nim.

– Popatrz, popatrz – zamruczał pod nosem Alfred – ten chyba ciągle sądzi, że nie skończyły się czasy niewolnictwa.

Mężczyzna zamówił coś nieprzyjemnym, ostrym tonem.

– Kiepski, przesadny angielski – skomentowała Sara.

– Co o nim sądzisz?

Alfred wzdrygnął się.

– Rzeczywiście przystojny facet, ale niebezpieczny. Masz rację, wygląda na takiego typa, którego bez wahania można by posądzić o dokonanie morderstwa. Siedź tak i nie ruszaj się, zrobię zdjęcie.

– Zdjęcie? W jaki sposób?

– O to się nie martw.

Opowiadała o swoich szaleństwach w wodzie, Alfred zaś trzymał ręce tak, że Sara zupełnie nie widziała, czy coś w nich ma, on natomiast cały czas udawał, że uważnie jej słucha.

– W porządku. Możemy iść?

Nie było to pytanie, a raczej polecenie. Skierowali się do hallu.

– Dzięki temu aparatowi zdjęcie wywołuję natychmiast – wyjaśnił. – Bardzo to wygodne, zwłaszcza zagranicą. Skoczę do toalety, a ty postaraj się o kartkę papieru i kopertę.

Pokiwała głową i pomknęła do swojego pokoju, szczęśliwa, że wreszcie na coś może się przydać.

Kiedy znów spotkali się w hallu, Alfred podziękował Sarze, napisał kilka słów, włożył list i zdjęcie do koperty i dokładnie zakleił.

– Czy możecie wysłać ten list ekspresem? – zapytał w recepcji.

Recepcjonista uniósł ze zdziwieniem brwi, kiedy zorientował się, że adresatem jest norweska policja. Nie musiało to jednak oznaczać niczego szczególnego.

– Tak szybko, jak to tylko możliwe – obiecał.

– A teraz, moja droga, masz wolne – zwrócił się Alfred do Sary – ponieważ teraz będę go śledził.

– Czy chcesz z nim porozmawiać? – zapytała, a w jej oczach pojawiło się przerażenie.

– Ależ skąd! Nie zapominaj, że naszym zadaniem jest jedynie obserwacja. Muszę wybadać, jakie on ma zamiary i jak spędza czas.

Sara nie ukrywała zawodu, że Alfred pozbył się jej w taki sposób. Mimo to pożegnała go uprzejmie i ruszyła na plażę, by skorzystać jeszcze ze słońca.

Alfred na szczęście pojawił się na plaży, budząc Sarę w takim momencie, że jeszcze nie zdążyła się spiec. Według jego relacji nic szczególnego się nie wydarzyło. „Tangen” bardzo szybko powrócił do pokoju hotelowego.

Elden uciął sobie także pogawędkę z kierowcą taksówki. Taksówkarz narzekał, że przedpołudniowa wycieczka, którą odbył z Tangenem, była nudna. Pojechali kilkanaście kilometrów na północ wzdłuż wybrzeża i niedługo potem zawrócili. Pasażer wypytywał tylko o miejscowości rybackie, które mijali po drodze, i o narodowości zamieszkujące Sri Lankę.

– A cóż on taki zainteresowany tutejszą kulturą? – Sara pokręciła sceptycznie głową.

– Ale wiesz, taksówkę zamówił ponownie na pojutrze. Nie wykluczył, że tym razem podróż będzie dłuższa. Nie powiedział jednak, gdzie się udadzą.

– I nie bałeś się wypytywać kierowcę o takie szczegóły? – zdumiała się Sara.

Rozsiadł się wygodnie w fotelu obok.

– Nic takiego nie zrobiłem. Od czasu do czasu rzuciłem tylko jakieś pytanie. To nie mogło wydać się podejrzane.

Sara siedziała zwrócona plecami do słońca. Miała nadzieję, że nie opaliła zbyt mocno twarzy. Schodząca skóra nie dodawałaby jej urody.

Elden westchnął.

– Do diaska! Nic a nic się nie posunęliśmy. Nawet nie wiemy, jak się nazywa.

– Nie mów tak – odparła Sara, starając się podtrzymać Alfreda na duchu, choć właściwie przyznawała mu rację. – Może jutro wreszcie coś się wydarzy?

Alfred mocno w to wątpił. Podszywający się pod Hakona Tangena mężczyzna zdawał się starannie strzec przed obcymi swych tajemnic.

– W każdym razie musisz przyznać, że nawet gdybyśmy mieli błądzić, to nie mogliśmy znaleźć lepszego miejsca.

– To prawda – przyznała Sara.

Minął kolejny dzień. Wieczorem wrócili do swojego pokoju z zamiarem udania się do łóżek. Elden pomógł Sarze uporać się z moskitierą, mimo że dziewczyna wcale go o to nie prosiła.

– Pomyśl tylko, że jesteśmy tu zaledwie jedną dobę, a ja mam wrażenie, że dużo, dużo dłużej – rzekła z uśmiechem.

– Rzeczywiście. Wprawdzie mieliśmy pewne złe doświadczenia na polu wzajemnego wychowania, ale sporo się o sobie dowiedzieliśmy, a nadmiar wrażeń nie pozwala usnąć.

Wsunął się pod koc.

– Wydaje mi się, że jakoś sobie radzimy – powiedziała niepewnie – to znaczy, no wiesz, wspólny pokój i wspólne spędzanie czasu… – przerwała zagubiona.

– Nie spodziewałem się, że pójdzie tak dobrze – stwierdził Alfred ku wielkiej radości Sary. – Teraz nie zgodziłbym się mieć na twoim miejscu kogoś innego.

Czyżby to znaczyło, że Alfred nie wyobraża sobie innej dziewczyny u swego boku, pomyślała podekscytowana, ale on szybko pozbawił ją złudzeń, mówiąc:

– Jesteś rozsądną osobą. Nie mam z tobą żadnych kłopotów, dotrzymujesz naszej umowy, co bardzo cenię.

– Dziękuję – odpowiedziała mocno zawiedziona.

Zgasło światło. Fale jednostajnie, nieprzerwanie uderzały o brzeg. Czasami napływała większa, bo słyszeli jakby wybuch armatni, kiedy rozbijała się na piaszczystej plaży.

Elden przerwał ciszę.

– Nie wiemy, czy twój wuj wspominał cokolwiek o tobie temu człowiekowi. Twoje nazwisko jest raczej rzadko spotykane. Czy masz może jakieś przezwisko lub drugie imię?

– Margrethe.

– Jeśli on będzie w pobliżu, tak będę się do ciebie zwracał. Postaram się jednak tego unikać.

– Dobrze, rozumiem.

Sarze podobała się barwa głosu Alfreda. Słysząc ten niski głos, ożywiała się jak dziecko, któremu podano pyszny deser. Ze też takie porównania przychodzą jej do głowy!

– Dobrze, że ty nie musisz zmieniać imienia – zaśmiała się nerwowo Sara. – Przyzwyczaiłam się do Alfreda i uważam, że to imię do ciebie pasuje.

– Dziękuję – odparł zadowolony i lekko zdziwiony. Sara nie odzywała się przez chwilę.

– Powiedz, czy jak twoi rodzice odeszli, miałeś podobne jak ja odczucia? Najstarszy w rodzinie… Człowiek nie jest w stanie sprostać sytuacji, to takie trudne…

– Chyba tak.

– Odczułam to tym bardziej po śmierci wuja Hakona. Ty masz jeszcze kogoś, kim możesz się zająć, ja zostałam zupełnie sama.

– Ale pewnie będziesz miała własne dzieci.

– Wątpię. Mam same przykre doświadczenia w sprawach miłosnych, więc chyba już się nigdy nie zakocham.

Wciąż widziała przystojnego, cudownego Erika. Jednak myśl, że mógłby być ojcem jej dzieci, wydała się Sarze zupełnie absurdalna. Wiedziała, że to inne dzieci mają do Erika większe prawo.

– Myślę, że Torii na pewno by się tu podobało. Szkoda, że jej nie zabraliśmy. Jeśli te widoki nie wyrwałyby jej z apatii, to już chyba żadne inne.

Alfred nie poprawił Sary, gdy powiedziała „zabraliśmy”.

– To prawda – przyznał i mówił dalej z bólem w głosie, jakby zapominając, że dopiero rozmawiali o siostrze: – Mały Geir był wspaniałym chłopcem. Nigdy się nie pogodzę z jego odejściem.

W ciemności, plącząc się w sieci moskitiery, Sara odnalazła jego dłoń i ujęła w swoją.

– Teraz przypominam sobie artykuł w gazecie właśnie o tym wypadku. Donoszono o kierowcy – szaleńcu, który przejechał dwoje dzieci, prawda? – Tak.

– Alfredzie, to przerażające. Delikatnie uwolnił rękę.

– Saro, śpij dobrze – usłyszała na koniec, a głos, jakim to powiedział, był nadspodziewanie łagodny.

Następnego dnia przy śniadaniu zdarzyło się coś nieoczekiwanego. Gdy weszli do jadalni, mężczyzna, którego śledzili, już tam był. Nie zwracali na niego uwagi, a Alfred usiadł tak, by móc obserwować jego stolik. Ze swoich miejsc widzieli plecy rzekomego Tangena, a odległość, jaka dzieliła ich stoliki, była na tyle duża, że bez obaw mogli prowadzić rozmowę, nie będąc słyszani. Obserwowali natomiast sposób, w jaki ów człowiek odnosił się do Bogu ducha winnych młodych kelnerów. Mężczyzna zabrał ze sobą z Norwegii kawę i inne artykuły spożywcze.

– I to jest rzekomo wytrawny turysta! – rzekł z przekąsem Alfred.

Sara tylko pokiwała głową.

Po kilku minutach Alfred znów się odezwał:

– Słuchaj, on ma w ręku jakiś list. Teraz czyta go drugi raz. Muszę koniecznie to sprawdzić. Siedź tu, ja zaraz wrócę, przejdę się tylko koło niego.

– Tylko uważaj na siebie! – rzuciła bez zastanowienia, choć kierowanie takiego ostrzeżenia do policjanta nie miało właściwie sensu.

Sara najchętniej zapomniałaby o całym przedsięwzięciu, wolałaby spędzać na Cejlonie prawdziwy urlop. Nie powinna była zabraniać Erikowi przyjazdu. To jest wymarzone miejsce na wypoczynek, w pełni z nim się zgadzała. Teraz spacerowaliby plażą, poznawali się wzajemnie i nikt nie miałby im tego za złe. Owszem, nie mogła niczego zarzucić Alfredowi, był nawet miły na swój nieco dziwaczny sposób, ale nic jej z nim nie łączyło poza tym, że musieli dzielić pokój.

Gdyby tu był Erik, o melancholijnym, ale pełnym ciepła spojrzeniu, taki opiekuńczy… Erik rozpieszczałby ją, nosiłby na rękach, wdzięczny za jej oddanie i wsparcie w trudnych momentach. Dzielenie życia z taką zimną i wymagającą kobietą jak żona Erika musi być ogromnie przygnębiające. Sara wprawdzie nie spotkała nigdy Birgitte, ale Erik przedstawił ją w jak najgorszym świetle. Elden właśnie wrócił.

– Zorientowałem się, że to list z Anglii przysłany na nazwisko Hakona Tangena. Słuchaj, ja muszę przeczytać ten list!

– Chyba zwariowałeś, jak sobie to wyobrażasz?

– A jak inaczej się dowiemy, co w nim jest, o co w ogóle chodzi w całej tej sprawie? Może mam podejść do jegomościa i zapytać, co robi w tym kraju, czy tak?

W tym momencie mężczyzna wstał od stołu i skierował się do recepcji.

– Idź za nim. Miej oczy i uszy otwarte, muszę wiedzieć, dokąd się teraz uda.

Zaczyna się coś dziać! Sara była w siódmym niebie. Nareszcie może się przydać.

Po dłuższej chwili, kiedy Elden powoli tracił panowanie nad sobą, nie będąc w stanie dokończyć śniadania, pojawiła się Sara.

– Wszystko 'wskazuje na to, że wrócił do swojego pokoju. Nie szłam za nim, czekałam w recepcji. Po chwili zszedł na dół w innym ubraniu, zostawił klucz i zamówił taksówkę do centrum Negombo. Czy pojedziemy za nim?

– Do Negombo? – Alfred chwilę się zastanawiał. – Nie, to chyba nie byłoby rozsądne. Chodź ze mną, Saro. Teraz zastosujemy się do prawa dżungli.

Podreptała za nim, coraz bardziej niepewna jego zamiarów, zwłaszcza kiedy otworzył drzwi do ich pokoju.

– Alfredzie, chyba nie sądzisz…?

– Muszę dostać ten list w swoje ręce. Sara uczepiła się jego ramienia.

– Przecież on na pewno zabrał go ze sobą!

– Niekoniecznie. Zauważyłaś przecież, że się przebrał.

– Ale teraz jest pora sprzątania pokoi.

– Mamy jeszcze nieco czasu. Sama widzisz, że nie kręci się tu zbyt wielu gości.

– Czy takie są metody działania policji? – zapytała ostro.

– Nie, ale pamiętaj, że ten człowiek prawdopodobnie jest mordercą, zaś list nie należy do niego. Poza tym jesteśmy tak daleko od kraju, że…

– Wspaniale, tylko tak dalej – odparła i odwróciła się do niego plecami. Byli na miejscu.

– Zostaniesz na straży, dobrze? – zapytał łagodniej po chwili milczenia.

Pokiwała twierdząco głową.

Ustalili znaki między sobą, tak żeby mogli się porozumieć przez drzwi, po czym Elden wyciągnął z kieszeni wytrych i wśliznął się do pokoju numer siedem.

Ogromny bąk zabrzęczał pomiędzy roślinami na wielkiej ogrodzonej plantacji niczym helikopter. Jakaś para minęła Sarę. Dziewczyna, jak zwykle niepewna siebie, przyglądała się strojom innych kobiet, porównując je ze swoim. Może była niestosownie ubrana? Miała na sobie lekką bawełnianą sukienkę i sandałki, więc raczej się nie wyróżniała. Odetchnęła z ulgą.

Drgnęła, gdy dwie pokojowe z wiadrami i szczotkami na długich kijach pojawiły się na korytarzu. Krótkimi spojrzeniami obrzuciły Sarę, która tymczasem pilnie studiowała tutejszą roślinność.

Wreszcie usłyszała mocne stukanie, dochodzące z pokoju numer siedem. W tym momencie z innego pokoju wyłoniła się dwójka dzieci wraz z rodzicami, więc Sara nie mogła odpowiedzieć.

Zaraz po rodzinie zjawił się jakiś robotnik, być może hydraulik. Przeszedł obok, uśmiechając się przyjaźnie do Sary, i podążył schodami w górę. Sara coraz bardziej się denerwowała, wydawało jej się, że na korytarzu pojawia się zbyt wiele ludzi.

Wreszcie zapanował spokój. Sara ostrożnie zapukała do siódemki.

Alfred opuścił pokój w okamgnieniu, zamykając za sobą drzwi. Sara odetchnęła z wielką ulgą i skierowali się do siebie. Po drodze Sara nie szczędziła swemu towarzyszowi wymówek za to, że przez długie minuty narażał ją na nieopisane zdenerwowanie.

Jakaś starsza pani szła w stronę sali jadalnej. Na szczęście nie zdążyła zauważyć nic podejrzanego.

– Znalazłeś? – wyszeptała zaciekawiona dziewczyna. Skinął głową.

– Zostawił go w kieszeni kurtki, którą miał wcześniej na sobie.

– Ale chyba nie zabrałeś tego listu?

– Nie, skąd. Cicho, nie gadaj teraz.

Kiedy znaleźli się w pokoju, Sara pytała dalej:

– Jak ci się udało…?

– Najzwyczajniej w świecie sfotografowałem go i odłożyłem na miejsce. List składał się z dwóch kartek, no i do tego koperta.

Wyjął swój aparat fotograficzny, który do złudzenia przypominał zapalniczkę.

– James Bond we własnej osobie! – krzyknęła zdumiona Sara.

Roześmiał się i wprawnymi ruchami w krótkim czasie wywołał cztery zdjęcia przedstawiające list. Oprócz nich wypadły też dwa inne.

– Proszę, proszę! O tych zupełnie zapomniałem – przyznał mocno zaskoczony.

Sara zdążyła je podnieść.

– Przecież to moja fotografia! – wykrzyknęła kompletnie zbita z tropu. – Czyżbym i ja była podejrzana?

– Skądże znowu! – odparł.

Jedno zdjęcie Alfred zrobił na plaży. Przedstawiało Sarę w stroju kąpielowym, obserwującą wciągane na piasek katamarany.

– A to drugie? – Dłużej nie mogła już powstrzymać śmiechu. – Jaszczurka?! Chyba jej nie podejrzewasz o przestępstwo? A może służy ci do przenoszenia meldunków z pokoju do pokoju?

– Daj mi je z powrotem! – Czerwony jak burak szybko wyrwał oba zdjęcia z ręki Sary. – Muszę od czasu do czasu sprawdzić możliwości tego aparatu. Może rzucimy okiem na zdjęcia listu?

Sara wpatrywała się teraz w jego oczy połyskujące spod grzywki. Nic jednak nie rzekła.

– Zobacz – powiedział, przyciągając stół i dwa krzesła bliżej światła. – To jest strona adresowa koperty, pisana maszynowo. Znaczki pochodzą niewątpliwie z Anglii.

– Wszystko jest takie malutkie – narzekała.

Alfred wyciągnął ze swojej torby szkło powiększające.

– A tu masz drugą stronę. Nadawca: Sir Arthur Constable i adres z Sussex.

Sara odłożyła kopertę na bok i wzięła do ręki kartkę z listem. Siedzieli tuż obok siebie, oparci łokciami o stół.

Alfred przesuwał lupę nad zdjęciem w tę i z powrotem, a Sara kolejny już raz pomyślała, że komisarz istotnie jest ciekawym mężczyzną.

Co za głupstwa, skarciła samą siebie. Cóż wart jest seks wobec opiekuńczości i wyrozumiałości, jaką znajduje u Erika? Absolutnie nic. Erik daje jej poczucie bezpieczeństwa, a Alfred to surowy policjant pozbawiony uczuć i wyobraźni.

Nie, jest niesprawiedliwa. W każdym razie Alfred jej nie interesuje. Nie ma co do tego wątpliwości.

A jednak zrobił jej zdjęcie, dlaczego? Z pewnością dlatego, żeby, jak sam twierdzi, skontrolować aparat. To całkiem naturalne.

Zupełnie niespodziewanie odkryła, że przy Eriku trzyma ją właściwie tylko świadomość, jak bardzo jest osamotniony w swym nieudanym małżeństwie. Czy tak jednak powinno być?

– Saro, ty mnie w ogóle nie słuchasz – rzucił z pretensją Elden.

– Ależ nie, słucham… Zaczęli czytać list:

Nasz wspólny przyjaciel, uprzednio minister, pan C. Wells polecił mi osobę Pana, zapewniając o Jego solidności, odwadze i sprycie. Mam głęboką nadzieję, że podejmie się Pan tego zadania. Z pewnością orientuje się Pan, o co chodzi. Zależy mi bardzo na odszukaniu tego obywatela Sri Lanki. Proszę jednak zachować dyskrecję i postępować dyplomatycznie, bo to bardzo dumny naród. Niech się Pan nie przejmuje makabrycznymi legendami, gdyż są to wyłącznie zabobony, nie znajdujące Żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Jak Pan wie, jestem skłonny zapłacić znaczną sumę. Jak tylko on wyrazi Zgodę, skontaktuje nas Pan ze sobą, bym mógł przesłać pieniądze na jego konto. Nie sądzę, ażeby nie dał się skusić kwocie, jaką zamierzam mu zaproponować. Jeśli natomiast będzie się opierał, sam zadecyduje Pan, jakich środków użyć, by go przekonać. Nie ma oczywiście mowy o naruszaniu prawa! Honorarium zostanie Panu przekazane po dokonaniu transakcji. Na razie przesyłam pieniądze na bilet samolotowy i bieżące wydatki.

– To dlatego list był taki gruby – zamruczał pod nosem Alfred. – Nasz poszukiwany zaspokoił pewnie swoje potrzeby dzięki pieniądzom przeznaczonym dla twojego wuja.

Zerknęli na zdjęcie drugiej kartki listu.

Zapewne zorientował się Pan z wysokości honorarium, jakie Panu zaproponowałem, że ogromnie mi zależy na załatwieniu tej sprawy ku obopólnej satysfakcji. Co do mężczyzny, zamieszkuje on prawdopodobnie jedną z wiosek rybackich na północy.

– Na północ od Kolombo? To właśnie gdzieś tutaj! – wtrąciła Sara.

– Sporo wiosek leży na północ od Kolombo – odparł sucho Alfred.

Musi się Pan rozpytać wśród rybaków, ci znają z pewnością jego nazwisko i adres. Musi być powszechnie znany, skoro wieści o nim dotarły aż tu.

Dalej następowały uprzejmości i pozdrowienia.

Wyprostowali się.

– Wygląda na to, że sir Constable nawet nie wie, jak nazywa się ów mężczyzna – wywnioskował Alfred.

– Być może właśnie dlatego odwiedzał dziś rodziny rybackie w Negombo. Sir Constable nie wie również, że ktoś podszywa się pod Hakona Tangena.

– Podejrzewam, że honorarium jest dostatecznie wysokie, aby ryzykować morderstwo i jechać aż tu.

– Pociesza mnie jedna rzecz: wujek Hakon był rzeczywiście uczciwym człowiekiem.

Alfred zerknął ukradkiem na Sarę.

– Rzeczywiście. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości – odparł ciepło. – Przynajmniej to nie będzie cię dręczyło. Niewiele się jednak dowiedzieliśmy, Saro. Muszę skontaktować się z sir Constablem. Powinien się dowiedzieć, że to nie Hakon Tangen przebywa w Sri Lance, a bezwzględny przestępca. Przytaknęła.

– Szkoda, że w liście nie ma nic na temat samego przedsięwzięcia.

– Hakon Tangen już wcześniej musiał otrzymać sporo listów w tej sprawie. Prawdopodobnie opowiedział o nich temu mężczyźnie. Owego wieczoru, kiedy ktoś odprowadził go do domu po małej imprezie…

– I powędrował na tamten świat.

– Tak. Idę natychmiast zatelefonować do sir Contable'a w Anglii, zanim nasz podejrzany wróci z przejażdżki.

– Czy mam iść z tobą?

– Nie. Weź prysznic, a potem spotkamy się na plaży.

– Dobrze. Jeśli się spóźnię, to znaczy, że myję głowę. Na razie!

Aż trudno uwierzyć, że staliśmy się parą dobrych przyjaciół, myślała Sara wskakując pod letni prysznic. Dziś był czas na mycie włosów, czyniła to z reguły co dwa, trzy dni. Chciała, żeby zawsze wyglądały ładnie, ale że były zupełnie proste, musiała poświęcać im dużo czasu. Woda morska także nie miała na nie najlepszego wpływu, a Sara nie przepadała za czepkami kąpielowymi.

Rozkoszowała się przyjemną, chłodną wodą. Nie wyobrażała sobie teraz kąpieli pod gorącym prysznicem, jaką zwykle brała w domu.

Zastanawiało ją to, że ostatnio chętnie skupia się na zwykłych, codziennych sprawach, tak jakby chciała od czegoś uciec. Ale od czego?

Alfred nie pojawił się jeszcze, Sara wyszła więc na plażę sama, postanowiła bowiem wysuszyć włosy na słońcu. Po wczorajszym opalaniu schodziła jej skóra z nosa.

Wprawdzie nie było to żadną katastrofą, ale bardzo martwiło Sarę. Chciała naprawdę ładnie wyglądać.

Czyżby jedynie z powodu pobytu w ciepłych krajach? Wcześniej nie przywiązywała aż tak wielkiej wagi do swego wyglądu. Pilnowała tylko, żeby zawsze świeżo pachnieć i mieć na sobie czyste ubranie. Kiedy jednak słońce przybrązawia skórę, a człowiek niewiele ma na sobie, robi się próżny. Tak sądziła Sara.

Nad wodą przybywało plażowiczów, młody ratownik znalazł jednak dla Sary wolny leżak. Ułożyła się na brzuchu i poczęła wpatrywać się w grudki piasku. Wśród drobniutkich ziarenek dostrzegała mikroskopijnej wielkości muszelki: niegdyś żyły w nich malutkie istotki, które pływały w morzu.

Z zadumy wyrwał ją głos Alfreda. Wciąż miał na sobie koszulę i długie spodnie.

– Rozpoznałem cię wyłącznie po kostiumie kąpielowym – zaśmiał się. – Gdyby nie to, miałbym pewnie kłopoty z odnalezieniem cię w tym tłoku.

Nie przyznał się jednak, że rozpoznał Sarę po zgrabnej, smukłej figurze, której wypatrywał wśród wielu opalających się pań.

– Czy udało ci się dodzwonić do tego Anglika? – zapytała siadając i robiąc mu miejsce obok siebie. On machnął tylko przecząco ręką i przystawił drugi leżak. Rozpiął koszulę i ułożył się na plecach.

– Nie. To nie takie łatwe. Wyjechał i pojawi się nie wcześniej niż za cztery dni.

– O, to szkoda. Znowu nie posunęliśmy się ani o krok. Alfred robił wrażenie zawiedzionego.

– Dzwoniłem za to do naszego komisariatu i zrelacjonowałem sprawę. Sami spróbują skontaktować się z sir Constablem, mają więcej możliwości.

– No tak.

Sara wyprostowała się i chciała obrócić, nagle jednak zamarła. Opanowała się szybko i niemal w tym samym momencie nachyliła się nad Alfredem, kładąc swoją dłoń na jego torsie.

Wciągnął powietrze niczym ryba rzucona na brzeg.

– Saro, co ty, u diabła, wyczyniasz?

Dziewczyna wsunęła dłoń pod koszulę Alfreda, gładząc jego nagie ramiona, a jednocześnie wyszeptała mu wprost do ucha:

– Ciii! On się właśnie zbliża po kryjomu, widzę go tuż za krzakami. Chyba wcześniej nie słyszał naszej rozmowy, ale teraz jest bardzo blisko. Uważaj na to, co mówisz.

Dość niechętnie objął ją ramieniem i spytał:

– W porządku, ale czy musisz stosować takie manewry? Odsunęła się nieco, zdążyła jednak wyczuć, jak drży jego ręka. Co ja wyprawiam, pomyślała. Do czego to doprowadzi?

– Alfred, musiałam cię jakoś ostrzec, żebyś nie został zaskoczony. A teraz cię pocałuję.

– Nie rób tego!

– Czy ty myślisz, że mi to sprawia przyjemność? Trzeba się go stąd pozbyć, przekonać, że jesteśmy zajęci wyłącznie sobą.

– Jesteś kompletna wariatka! – wysyczał rozzłoszczony przez zęby, ale więcej nie zdołał powiedzieć, bo usta Sary spoczęły na jego ustach.

Sara czuła, jak z każdą sekundą jego ciało powoli się odpręża, ją zaś opanowuje przedziwne, obezwładniające uczucie. Nagle nie chciała go już puścić. Jego ramiona zaciskały się wokół niej niczym stalowe obręcze, szepnęła mu więc do ucha:

– Już dobrze, nie musisz tak przesadzać.

Usiadła, biorąc głęboki wdech. Alfred uczynił to samo.

– Już sobie poszedł – powiedziała Sara bezbarwnie. Nie odpowiedział.

– Chyba muszę zażyć chłodnej kąpieli – ciągnęła. – Skoczę tylko po czepek kąpielowy, bo przed chwilą myłam włosy, ą słona woda je niszczy. Poczekasz tu?

Potwierdził kiwnięciem głowy, nie był w stanie wydobyć z siebie słowa.

Sara nie dotarła do swojego pokoju, jak planowała. Kiedy mijała pokój z numerem siedem, mężczyzna siedział właśnie na werandzie. Jak jadowity pająk, który czyha na zdobycz. Gdy poprosił ją, by się zbliżyła, Sara nie miała dość odwagi, by odmówić.

ROZDZIAŁ VI

Tym razem mężczyzna poznał i przywitał Sarę.

– Jest pani Norweżką, prawda?

– Tak – odparła niepewnie; nie wiedziała kompletnie, jak ma się zachować.

– Musimy trzymać się razem, bo te hordy Szwedów nas zagadają. Może usiądzie pani na chwilę?

– Naprawdę nie wiem, dziękuję…

Szybko jednak zdecydowała, że zostanie. Może coś z niego wyciągnie? Skierowała się więc ku werandzie.

Ręce lekko jej drżały, ale to nie domniemany morderca był tego powodem, o tym była przekonana. To incydent na plaży i pocałunek z Alfredem wyprowadził ją z równowagi.

– Proszę się rozgościć – odezwał się mężczyzna, starając się nadać lodowatemu spojrzeniu bardziej przyjazny wyraz. Nie całkiem mu się to udało. – Może się pani czegoś napije? Nie chciałbym raczyć się drinkiem w samotności.

– O tej porze? – uśmiechnęła się nerwowo. – Nie, to dla mnie za wcześnie – dodała i usadowiła się w pomalowanym na biało koszu plażowym. Stąd widziała między krzakami kontury postaci Eldena. Siedział na ławce, kręcąc się jednak niespokojnie, zdenerwowany przedłużającą się nieobecnością Sary. Ze swego miejsca nie mógł widzieć dziewczyny.

– Przygotuję pani coś specjalnego, proszę nie odmawiać – zaproponował obcy mężczyzna i ruszył w kierunku drzwi. – Proszę mi tylko podać szklaneczkę.

– Dobrze, ale chyba nie powinnam… Ale jego już nie było w pokoju.

Dopiero teraz Sara zdała sobie sprawę z tego, jak bardzo się naraża. Ręce i nogi poczęły jej drżeć. Po krótkiej chwili obcy znów powrócił do pokoju.

– Niestety, nie znalazłem nic innego do rozcieńczenia poza czystą wodą z karafki. Ale podobno jest sterylna. Tradycyjna whisky z sodą. Pozwoli pani?

– Dziękuję. Chciałam powiedzieć, że raczej rzadko piję alkohol, a już szczególnie o tej porze. Pewnie zaraz zasnę.

– Na zdrowie – mężczyzna uniósł szklankę. – Na imię mi Hakon.

Ty oszuście, pomyślała Sara i przedstawiła się jako Margrethe. Oboje zatem kłamali jak z nut.

– Czy to nie piękny kraj? – zapytała Sara, stawiając szklankę na stole.

W odpowiedzi mężczyzna skrzywił się z niesmakiem. To dopiero znawca wśród amatorów!

– Owszem, jako taki. Wprawdzie brudno, a i ludność prymitywna, za to klimat wspaniały.

Sara usiłowała podtrzymać rozmowę.

– Moim zdaniem ci ludzie robią wrażenie inteligentnych – stanęła w obronie mieszkańców wyspy. – I prawie wszyscy mówią po angielsku…

Roześmiał się z pogardą.

– Nauczyli się kilku zdań jak papugi. Dzisiaj wybrałem się do Negombo, gdzie zaproszono mnie na obiad do jednej z rodzin. Dziękuję bardzo, ale więcej nie skorzystam. Co za marny poziom!

Sara odczuwała coraz większą niechęć do tego antypatycznego, zimnego mężczyzny w nienagannej białej koszuli i krawacie.

– I nie bał się pan? To znaczy mam na myśli jedzenie?

– Cieszę się na szczęście końskim zdrowiem – odparł, czyniąc przy tym kategoryczny ruch ręką. – Nic mi nie może zaszkodzić.

– Jeżeli tak, to dobrze – powiedziała sucho Sara. Nachylił się w jej kierunku.

– Muszę się pani przyznać, że niejedno już na tym świecie widziałem. Im więcej się jeździ, tym mniejszy wydaje się świat. A pani tu z pewnością po raz pierwszy?

– Tak, oboje chcieliśmy zobaczyć Sri Lankę. Udało się nawet zgrać urlopy.

– A czym zajmuje się pani mąż?

O Boże, tego wcześniej nie omówili!

– Jest inżynierem – improwizowała.

– Aha, a w jakiej firmie?

– W firmie? Nie, jest tylko pracownikiem państwowym.

– O, to nic szczególnego.

– A pan co robi?

– Ja? Sam zajmuję się swoimi interesami.

Nie wyglądało na to, by zamierzał powiedzieć o sobie coś więcej, Sara zaś nie miała odwagi go wypytywać.

W towarzystwie „Hakona” nie czuła się zbyt pewnie, chociaż bez wątpienia należał do przystojnych i mogących budzić zainteresowanie mężczyzn. Wciąż pamiętała, że najprawdopodobniej ma do czynienia z mordercą.

Znowu uniósł szklankę z trunkiem, więc Sara dopiła swojego drinka. Nie smakował jej specjalnie, nie przepadała za whisky.

– Ach, więc tutaj przesiadujesz – usłyszała nagle zdradzający wzburzenie głos Alfreda. – Zdaje się, że miałaś tylko zabrać czepek?

– To moja wina – odezwał się spokojnie Norweg. – Skusiłem pana piękną żonę drinkiem. Może pan też nie odmówi?

Alfred stał bez ruchu, podczas gdy jego szare komórki pracowały pełną parą.

– Chętnie. Proszę zatrzymać krzesło, przycupnę tu na kamieniu.

Mężczyzna wyszedł, by przynieść nową szklankę, Sara zaś wykorzystała tę chwilę, by szepnąć Alfredowi do ucha:

– Jesteś inżynierem, pracujesz w urzędzie gminy.

– Wielkie dzięki – odparł cicho.

Nie zdążyli nic więcej powiedzieć, bo mężczyzna był już z powrotem.

Przedstawił się Alfredowi jako Hakon Tangen. Rozmawiał nonszalanckim tonem o tym, co zwróciło jego uwagę na wyspie. Sara z minuty na minutę stawała się coraz bardziej niespokojna. Coś jej tu nie pasowało.

Nagle zerwała się na równe nogi, domyśliła się bowiem podstępu.

– Alfred! – wykrzyknęła. – Która to godzina? Przecież umówiliśmy się na wyjazd do Negombo. Kierowca będzie czekał o drugiej, a przecież tak nie możemy jechać!

Alfred już podniósł szklankę, by wychylić łyk, ale odstawił ją z powrotem.

– Przepraszamy najmocniej, ale musimy się jeszcze przebrać – rzuciła Sara nerwowo. – Zobaczymy się później, mam nadzieję.

Jej towarzysz wstał nieco zdziwiony, ale nie oponował. Zaraz też dodał:

– Jakie to szczęście, że żona ma taką pamięć. Niech się pan nie gniewa, ale rzeczywiście musimy iść.

– Oczywiście, rozumiem.

Gdy byli już w swoim pokoju, Alfred rzekł gniewnie:

– Oczekuję wyjaśnień. Najpierw znajduję cię w towarzystwie tego typa, a zaraz potem wypadasz od niego, jakby cię diabeł gonił?

– Nie mylisz się. Naprawdę nie mogłam odmówić, kiedy zaprosił mnie na drinka. Miałam nadzieję, że może uda mi się czegoś dowiedzieć, ale niestety. Powiedział mi, że nie ma czym rozcieńczyć alkoholu, więc skorzystał z wody w karafce. Ale kiedy przyniósł twoją szklaneczkę, nie szedł od strony stolika, na którym stała karafka, ale z łazienki!

– Chcesz powiedzieć, że dosypał mi trucizny? Czy ty aby nie dramatyzujesz?

– Ależ skąd! Są dużo prostsze metody. Wydaje mi się, że on się czegoś o nas domyśla. Może widział jednak gdzieś moje nazwisko, naprawdę nie wiem. Ale jutro znowu wybiera się w podróż i wolałby pozbyć się ewentualnego towarzystwa.

Dopiero teraz Alfred domyślił się, w czym rzecz.

– Sądzisz, że nalał mi – wody prosto z kranu?

– Tak.

– To dopiero! Banalne, ale jakie skuteczne. Dobrze, że mnie w porę ostrzegłaś. A ty nie piłaś?

– Całą szklankę.

– Może rzeczywiście była tam czysta woda?

– Nie byłabym taka pewna. Jego spojrzenie zdradza przebiegłość, chyba że ma to od urodzenia.

– Co za drań z niego! – wycedził Alfred przez zęby. Sara była załamana.

– Ja nie chcę chorować!

– Musimy cię zabezpieczyć – rzekł i wyszukał kilka tabletek. – Weź jedną teraz, a następne dokładnie co cztery godziny. Powinny ci pomóc. Najgorsze ci nie grozi. Mam tu także małą butelkę wódki, którą kupiłem na lotnisku.

– Kiedy ja nie dam rady więcej. Już po tym jednym drinku mam zawroty głowy!

– Musisz. Wódka odkaża.

– Dobrze, niech ci będzie. Raz kozie śmierć. Już wolę się poświęcić, niż zepsuć twoją wyprawę.

Z duszą na ramieniu przełknęła spory łyk czystej wódki, którą podał jej Alfred.

– Błagam cię, nie pozwól mi tylko wywołać skandalu – dodała prosząco.

– Nic się nie martw. Będę sprawował nad tobą pełną kontrolę.

:• – Wypiłam wszystko. Teraz niech się dzieje, co chce. Alfredowi jednak coś nie dawało spokoju. Zebra! się odwagę i zapytał:

– Wiesz, Saro, czy tam na plaży…?

Cały czas miała nadzieję, że nie zada tego pytania. Odparła bez namysłu:

– Tak mi przykro. Naprawdę nie chciałam i teraz ogromnie żałuję.

– No tak, żałujesz. – Alfred unikał wzroku Sary, a jego głos zabrzmiał sucho.

Sara pośpieszyła z dalszymi wyjaśnieniami:

– Nie miałam pojęcia, co robić. Jak inaczej mogłabym zbliżyć się do ciebie i poinformować, że on jest w zasięgu głosu?

– No oczywiście, rozumiem, ale potem… Nie dała mu skończyć:

– Wpadłam w panikę. Nic nowego, o czym mogłabym ci powiedzieć, nie przychodziło mi do głowy, czułam się kompletnie pusta, więc rozpaczliwie szukałam rozwiązania. No i właśnie pomyślałam, że… Chciałeś coś powiedzieć?

Odwrócił się od niej. W całej jego postaci widać było ogromne zmęczenie.

– Nie, nic. Absolutnie nic.

W pokoju zapanowała głęboka cisza.

– Czy jesteś zły na mnie?

– Nie, zły nie jestem – syknął przez zęby. – Ale proszę, żeby się to więcej nie powtórzyło.

Sara raz po raz przełykała ślinę. Nadal paliły ją wargi od pocałunku, mimo że upłynęło już sporo czasu od tamtej niezwykłej chwili. Doskonale pamiętała, jaki smak miały jego usta, były delikatne, a jednocześnie zdecydowane. Najpierw jakby niechętne i zaciśnięte, wreszcie przylgnęły do jej warg i wtedy Sara poczuła się jak w siódmym niebie. Nie przypominała sobie, żeby kiedykolwiek przedtem z pocałunkami wiązały się takie wrażenia. Nigdy też nie całowała kogoś, kto tak się przed tym wzbraniał.

Alfred był wściekły i to raniło ją dotkliwie.

Nagle zorientował się, że Sara z trudnością powstrzymuje się od płaczu. Od razu się opamiętał i złagodniał.

– Wybacz mi, drań ze mnie. Nie nawykłem do obecności kobiet. Najlepiej będzie, jak zapomnimy o owym fatalnym zdarzeniu, co?

Sara wzięła głęboki oddech.

– W porządku. Teraz chyba powinniśmy wybrać się wreszcie do Negombo, bo kierowca pewnie już czeka.

– Jasne. Mogę przysiąc, że ów Hakon siedzi w recepcji, by sprawdzić, czy mówimy prawdę.

Szybko się przebrali i skierowali do wyjścia. Nie mylili się: „Tangen” już tam był.

– Spóźnimy się – zaśmiała się Sara, a Alfred pociągnął ją ku taksówce. Ruszyli ulicą Nadmorską, mijając zalane słońcem sklepy, potem cmentarz, gdzie pasły się krowy, wyskubując trawę spomiędzy nagrobków. Tak dojechali do centrum.

– Co teraz? – zapytała, kiedy znaleźli się na ruchliwej, wąziutkiej choć nie całkiem czystej ulicy. Pełno tu było straganów i sklepów.

– Nie wiem – przyznał Alfred. – Rozejrzyjmy się trochę, a potem wrócimy w odpowiednim czasie do hotelu. Nie, nie, za kapelusz dziękuję! Za ognie sztuczne też! Ależ oni są namolni!

Sara roześmiała się.

– Daj mi rękę, proszę cię! Wszystko wokół widzę jak za mgłą. Ulica płynie na lewo i prawo, a ja śmieję się z byle powodu.

Wziął ją za rękę, a uścisk dał jej od razu poczucie bezpieczeństwa. Wydawało się, że Alfred chce ją przeprosić za swoje zbyt obcesowe wcześniejsze zachowanie, jego wzrok prosił o wybaczenie, więc Sara nie mogła odpowiedzieć inaczej niż tylko uśmiechem.

– Widzę po tobie, że nieczęsto zdarza ci się pić, prawda? – spytał Alfred.

– Tak.

– To bardzo dobrze.

Zatrzymali się na moście. Sara oparła się o barierkę, by utrzymać jako taką równowagę. Kilkoro dzieci bawiło się wesoło nad brzegiem, niektóre pływały w wodzie przypominającej konsystencją grochówkę.

– Przedstawiciele naszych władz rwaliby włosy z głów na taki widok – zauważył Alfred. – Ale czy nie sądzisz, że skandynawskie dzieciaki mimo to jednak coś tracą?

– Tak – Sara potrząsnęła głową, bo obraz wokół nadal był zamglony. – Pomyśl tylko: biegać swobodnie w wyświechtanych ubraniach, szaleć w błocie z równie niechlujnymi maluchami, z rozszczekanymi psami, gołymi rękami łowić ryby w rzece, i nikt w domu nawet na ciebie nie krzyknie, nie skarci cię! Nikt nie nakaże wycierać nóg, uważać na ubranie czy dopiero co umytą podłogę!

Alfred skinął głową, podczas gdy Sara ciągnęła:

– Dzieci z pewnością zapadają niekiedy na tę czy inną chorobę, ale to przecież normalne. Tu traktowane są z wielką miłością. Jeśli ci ludzie potrzebują jakiejś pomocy, to chyba tylko w dziedzinie higieny. Miłości mają pod dostatkiem. Nie miałabym nic przeciwko temu, żeby osiąść w tym kraju i żyć w równie prymitywnych warunkach jak oni – rzekła Sara. – Ale my, dorośli, tak już przywykliśmy do życia w luksusie, że nie wyobrażamy sobie świata bez telewizji czy samochodów, bez narzucanej nam mody i reprezentacyjnych domów. Zatraciliśmy spontaniczność i umiejętność okazywania radości z małych rzeczy, brak nam otwartości i zaufania do ludzi.

– Ty nie – stwierdził Alfred. – Uważam, że jesteś ogromnie naturalna i spontaniczna.

– Traktuję to jako komplement.

– Oczywiście.

Z każdą chwilą Sara stawiała coraz pewniejsze kroki, szli więc dalej. Ustąpili drogi dorożce ciągniętej przez dwa woły, a zaraz potem schronili się w sklepiku z pięknymi tkaninami przed natrętnymi ulicznymi handlarzami i grupką ciekawskich maluchów. Korzystając z okazji sprzedawca w jednej chwili wyłożył swoje materiały na ladę. Jeden z nich bardzo spodobał się Sarze. A kiedy Alfred namawiał ją do kupna, nie miała innego wyjścia i musiała się przyznać:

– Mam tylko czterysta rupii. To wszystko, co posiadam.

– Dlaczego nic mi nie powiedziałaś? – zapytał zdziwiony, płacąc za upatrzony materiał. – W takim razie to prezent ode mnie w nagrodę za świetną współpracę, lepszą niż mogłem się spodziewać.

– Pomijając jeden niewypał – dodała.

– Pomijając jeden niewypał. Proszę, tu jest pożyczka. Alfred wcisnął jej do ręki zwitek banknotów, który Sara przyjęła z pewnym oporem. Człowiek pozbawiony pieniędzy zawsze czuje się niepewnie, na nic go nie stać.

Nagle jakby znikąd pojawił się tuż obok bezzębny mężczyzna, proponując, że oprowadzi ich po okolicy. Zaczął szybko opowiadać, co i gdzie się znajduje, jak się nazywa. Oboje przekonywali go, iż nie potrzebują przewodnika. W końcu w ogóle przestali na niego zwracać uwagę, kupili kilka pamiątek, przyprawy i trochę innych drobiazgów. Ku swojej radości ujrzeli znajomego taksówkarza, który, jak się okazało, cały czas na nich czekał. Bardzo ich to ujęło. Kierowca odpędził natręta i zadbał, by spokojnie znaleźli się w aucie.

„Przewodnik” nie dawał jednak za wygraną i wyciągnął dłoń w oczekiwaniu na zapłatę. Alfred, rad nierad, rzucił mu dla świętego spokoju monetę i wreszcie mogli wsiąść do taksówki. Ich kierowca jeździł prawie nowym żółtym samochodem, z którego był niezwykle dumny. Kupiony naturalnie z drugiej ręki, a właściwie z czwartej, był jednak świetnie utrzymany. Alfred z Sarą po drodze dowiedzieli się o wozie wszystkiego.

Z mnóstwem paczek zawiniętych w papier gazetowy udało im się wreszcie dotrzeć do pokoju. Sara z niecierpliwością rozpakowywała wszystkie sprawunki, które przywieźli, a następnie przekładała je do torby podróżnej.

– Jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli dokupić jeszcze jedną – śmiał się Alfred.

Spojrzała na niego w zamyśleniu. Stał teraz odwrócony plecami. Nadkomisarz z Oslo prosił ją, by starała się rozweselić Alfreda i pomóc mu w powrocie do normalnego życia.

Sara miała nieśmiałą nadzieję, iż była na dobrej drodze do wyrwania swego towarzysza z izolacji. Nie mogła jednak pozwolić sobie więcej na kompromitację w stylu tej nieszczęsnej sceny na plaży. Alfred wprost chorobliwie bał się okazywać uczucia i nadal nie mógł się wydobyć ze stresu, który upodabniał go do napiętej do granic wytrzymałości struny. Mimo wszystko nie był to już ten sam człowiek, którego Sara spotkała w komisariacie. Teraz częściej okazywał ludzkie cechy.

W tym momencie Alfred odezwał się, tak jakby odgadywał myśli Sary:

– Jak się teraz czujesz?

– Dziękuję, jako tako. Już nie mam zawrotów głowy.

– Chodźmy więc coś zjeść i chyba już czas na te twoje występy.

No tak, folklor Kandy! Zupełnie o tym zapomniała.

– Cieszę się, że zdecydowałeś się mi towarzyszyć – powiedziała cicho. – Nie lubię chodzić sama na tego typu imprezy. Nawet w autokarze nie potrafię się zdecydować, gdzie usiąść, sam wiesz – dodała.

– W ten sposób daleko nie zajedziemy – westchnął Alfred, zajmując miejsce w ciasnawym autobusie tuż obok Sary. Było tak parno, że ubrania przyklejały się do ciała. Mimo to dziewczynie sprawiało przyjemność, że ich ramiona się stykały.

Autobus toczył się leniwie wąskimi, wykładanymi kocimi łbami uliczkami. Przed sobą mieli dużą lagunę i liczne wysepki, które ze stałym lądem łączyły mosty. Kury, psy a także stada prosiąt niechętnie ustępowały drogi pojazdowi. Widzieli także mieszkańców tych okolic, którzy opuściwszy domy szukali ochłody nad wodą.

Powoli Sara rozpoznawała pozostałych uczestników wycieczki. Ich podejrzany nie pojawił się, zapewne nie interesowała go kultura tego kraju. Za to jechał z nimi Lasse, któremu towarzyszył mężczyzna, jak sądzili, jego ojciec. Sara przypomniała sobie, że ma dla chłopca mały prezent. Kupiła go z myślą o tym zapalonym zbieraczu muszli, ale gdyby chłopca więcej nie spotkała, mogła muszelkę zatrzymać.

– Musimy przystąpić do ataku – odezwał się Alfred – ale nie mam pojęcia, jak?

Zanim Sara zorientowała się, że nie miał na myśli Lassego, upłynęła dłuższa chwila.

– Może jutro pojawi się jakaś możliwość. Policjant burknął tylko pod nosem.

Hotel, który był celem ich podróży, różnił się od ich hotelu. Całą grupę wprowadzono do przestronnej sali z długimi rzędami krzeseł.

Usiedli w pierwszym rzędzie.

– Będziesz stąd dobrze widziała – rzekł Alfred.

– Na pewno – odparła wzruszona jego troskliwością. Po chwili szmer na sali ucichł, a na scenę wkroczyli czterej bosi mężczyźni z owalnymi bębnami, odziani w kolorowe, egzotyczne stroje.

– Wspaniali – powiedziała zachwycona Sara do Alfreda. Wyraz jego twarzy mówił jej, że znów obdarzyła go spontanicznym uśmiechem. Przedtem nigdy nie uświadamiała sobie, ile uroku dodaje jej właśnie uśmiech.

Jeden z mężczyzn pojawił się niosąc wielką, białą muszlę. Dmuchnął w nią kilka razy, wydobywając z wnętrza przytłumione sygnały, po czym przy wtórze bębnów opuścił scenę.

I wtedy wydarzyła się rzecz niezwykła.

W momencie gdy bębny zmieniały rytm i w pomieszczeniu przez ułamek sekundy panowała cisza, z rzędu za Sarą i Alfredem rozległ się szept:

– Turbinella!

ROZDZIAŁ VII

Spoglądali na siebie pełni zdumienia, podczas gdy muzycy nie przestawali uderzać w swoje instrumenty. Oboje odwrócili się w tej samej chwili.

Nietrudno było się zorientować, z czyich ust padło to obco brzmiące słowo. Głos dotarł do nich z trzeciego rzędu.

– Lasse! – wyszeptała do Alfreda zaszokowana Sara. Komisarz pokiwał głową.

– Teraz niczego się nie dowiemy, ale jak tylko skończy się występ…

Ludowe tańce Sri Lanki były interesujące pod każdym względem, mimo to Sara bezpowrotnie straciła cały entuzjazm dla artystów. Myślała teraz tylko i wyłącznie o niezwykłej nazwie, którą pamiętała z kartki wyrwanej z notatnika wuja Hakona.

Tuż po zakończeniu pokazów w sali publiczność przeniosła się do ogrodu, by obserwować popisy Hindusów tańczących na rozżarzonych węglach.

Tam właśnie udało im się złapać Lassego.

– Lasse, czy możesz poświęcić nam kilka minut? – zapytał Alfred.

Lasse, stojący przy stosie węgli, skrzywił się z niechęcią.

– Nie musimy odchodzić daleko. Stąd, z góry, będziesz widział wszystko, co się tu dzieje.

Kiedy chłopiec pokiwał potakująco jasną głową, szybko znaleźli dobry punkt obserwacyjny. Nikt nie poszedł w ich ślady, więc Alfred zaczął:

– Przed chwilą w sali wypowiedziałeś pewne imię.

– Taaak?

– Chodzi o Turbinellę! Co to oznacza?

Właśnie przed publicznością zjawił się bosonogi mężczyzna, który zaczął biegać po żarzących się węglach. Na ten widok Sara poczuła, jak pieką ją stopy.

– Ci ludzie czynią tak, by udowodnić, iż ich bogowie są najwięksi na świecie – rzekł przewodnik.

Sara zaniepokoiła się. Czy zadając chłopcu pytanie tak wprost, nie narażali jego i siebie na niebezpieczeństwo? A jeśli to jakaś zmowa, jeśli wplątanych jest w to wielu ludzi? A może już wszystko popsuli, okazując zainteresowanie całą sprawą?

Napotkała wzrok Alfreda i zrozumiała, że czyta w jej myślach. Nieznacznie pokręcił głową. Nie, przecież nie mogli wciągnąć w tę grę niewinnego chłopca.

– Turbinella? Aaa – Lasse był wyraźnie zawiedziony. – Chodzi wam o tę muszlę, na której grają tutejsi mieszkańcy? To święta muszla Hindusów. Czasem nazywa się ją też Indian Chank, a po łacinie Turbinella pyrum albo Xancus pyrum, to zależy od kraju, w którym się je znajduje.

– Czy ma dużą wartość? – zaciekawi! się Alfred.

– Nie, niespecjalnie. Ale można ją znaleźć tylko tu, w Sri Lance. Ma szczególne znaczenie dla wyznawców hinduizmu. Oni używają jej w czasie procesji i modłów w świątyniach. Najprędzej zobaczycie je w sierpniu, w czasie trwania uroczystych pochodów Kandy. Wtedy ludność chętnie je pokazuje i wygrywa melodie na takich muszlach. Poza tym nie przedstawiają wartości. Ale czemu pytacie?

Alfred nie potrafił dać chłopcu odpowiedzi; wyraźnie zbity z tropu, zagryzł jedynie wargi. Sara także westchnęła. Znowu kolejne przeszkody!

Nagle Lasse podniósł głowę i cały się rozpromienił.

– Oczywiście, o ile nie należą do muszli synitralnych! Syn… synitralne? Oboje wymienili spojrzenia.

– A czy taki egzemplarz jest wtedy coś wart?

– Czy jest coś wart?! – odparł chłopiec. – Człowieku, wówczas jest bezcenny! Ale tylko Tamil ma szansę wejść w jego posiadanie.

– No dobrze, ale może nam to bliżej wyjaśnisz. Co właściwie oznacza określenie „synitralny”?

W tym momencie Lasse zupełnie stracił zainteresowanie lokalnymi mistrzami specjalizującymi się w spacerach po rozżarzonych węglach. Teraz mógł popisać się wiadomościami na temat swoich ukochanych muszli.

– Odejdźmy troszkę na bok, tutaj panuje niemożliwy hałas.

Podreptali za nim posłusznie aż do plaży, skąd widać już było hotel. Lasse rozpoczął wykład. Nareszcie jakieś światełko w mroku!

– Wszystkie muszle na całym świecie są, można by powiedzieć, prawoskrętne, czyli że ich otwór skierowany jest na lewo od wierzchołka. Jeśli muszla jest synitralna, a więc lewoskrętna, staje się tym samym niezwykle wartościowa. Mogę dać sobie rękę uciąć, że nigdy takiej nie spotkacie, choćbyście poruszyli niebo i ziemię. Właśnie Turbinella pyrum bywa lewoskrętna, choć zdarza się to nadzwyczaj rzadko. O ile wiem, na świecie jest około dwudziestu takich lewoskrętnych muszli i stanowią one świętość dla Tamilów, to znaczy mieszkańców północnej części kraju. Wokół tych rzadkich egzemplarzy krążą setki legend, ale nie starczy mi czasu, by je wam opowiedzieć, bo zaraz odjeżdża autokar. Wiem jednak, że Tamilowie wierzą, iż posiadanie takiej muszli ma zapewnić szczęście i bogactwo, więc nigdy by jej nie sprzedali. Słyszałem też, że niektórzy zbieracze gotowi są zapłacić za okaz nawet dwieście tysięcy dolarów.

– Niesłychane! – wykrzyknęła Sara.

– Na przykład sir Arthur Constable – szepnął Alfred.

– No, ale na tym koniec. Przewodnik już na nas macha, idziemy. A jutro tata i ja robimy trzydniowy wypad. Musimy jeszcze wrócić do tej rozmowy. Wiecie, że ja to uwielbiam!

Lasse nie zapytał, dlaczego interesują się właśnie turbinella.

Tym razem, kiedy już wygodnie siedzieli w autokarze, Alfred miał bardzo zadowoloną minę.

– Saro, jestem ci dozgonnie wdzięczny, że zabrałaś mnie na tańce – powiedział – wreszcie udało się nam rozszyfrować tę tajemniczą nazwę. Wygląda na to, że sir Constable zlecił twemu wujowi odszukanie rzadkiego okazu muszli, a nasz zabójca doszedł do wniosku, iż nie będzie to trudne zadanie, a może okazać się opłacalne! Cegiełki wreszcie zaczynają układać się w logiczną całość.

W środku nocy Sara wyszła skwaszona z łazienki i usiadła zmartwiona na łóżku.

Alfred obudził się i uniósł na ramieniu.

– Więc jednak męczy cię ten żołądek? Pokiwała smutno głową.

– Cholerny łobuz! Brałaś ostatnio tabletkę?

– Przed chwilą połknęłam jedną.

– I jak się czujesz?

– Fatalnie. Jak sobie jeszcze pomyślę, że to taka idiotyczna przypadłość… Ani to poważna choroba, ani pożałować nie ma co, tylko wieczne bieganie do toalety. A do tego okropnie męczące!

– Jest ci niedobrze?

– Nie, tylko wszystko przelatuje przeze mnie w błyskawicznym tempie. Jak pociąg ekspresowy.

– Wiesz, znalazłem coś jeszcze w sklepie. To szwedzkie krople, mówią, że bardzo skuteczne. W każdym razie na pewno nie zaszkodzą.

Sara łyknęła łyżkę stołową płynu. Jej język zabarwił się momentalnie na czarno, a buzia rozjaśniła się szerokim uśmiechem. Cieszyło ją, że rozbawiła Alfreda.

Pomaszerowali z powrotem do łóżek.

– Nici z mojej jutrzejszej wyprawy, nie będę w stanie dotrzymać ci towarzystwa – westchnęła zawiedziona.

– To zrozumiałe, że nie możesz się stąd ruszyć. Będziesz za to pilnować toalety… Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zamierzam śledzić samochód Tangena i może to być ryzykowne. Nie wiem, czy on ma przy sobie broń.

– Przecież nie mógł przejść przez kontrolę celną z bronią!

– Nie mam na myśli bagażu podręcznego, natomiast w torbie podróżnej, o ile nie trafi się szczegółowa kontrola, można przeszmuglować cuda.

– A ten scyzoryk, który dzisiaj kupiłam…

– No tak, to nierozsądne. Ale to ładna rzecz.

– Schowam go na wierzchu w torbie tak, żeby zatrzasnął się na ręce celnika, jeśli będzie chciał tę torbę przeszukiwać. Przepraszam, ale znowu muszę wyjść.

Następnego ranka Sara była wycieńczona i czuła się tak źle, że aż dostała dreszczy. Alfred, rad nierad, sam udał się na śniadanie.

Kiedy pojawił się z powrotem, trzymając w ręce filiżankę herbaty dla swojej przyjaciółki, miał rozradowaną minę.

– Saro, przynoszę doskonałe wiadomości. Właśnie rozmawiałem z taksówkarzem, który miał zabrać naszego łotra na objazd. Okazuje się, że Tangen przeliczył się ze swoim końskim zdrowiem. Po obiedzie, który zaserwowano mu wczoraj u jednej z miejscowych rodzin, rozchorował się na żołądek.

– Ach, tak? Przykro mi, ale to naprawdę świetna wiadomość i nawet się cieszę.

– Wcale się nie dziwię. Masz do tego prawo. Ja zresztą także życzę mu wszystkiego najgorszego. Poza tym wezwałem lekarza – Wkrótce zjawi się tu, by zrobić ci zastrzyk. Myślę, że po nim znacznie ci się poprawi.

– Dziękuję, Alfredzie, to miłe z twojej strony. Nie chciałabym drugi raz przeżyć podobnej nocy.

Zamyśliła się. Przypominała sobie ich wcześniejsze rozmowy i tak naprawdę nie wiedziała, co ma sądzić o Eldenie. Teraz dbał o jej samopoczucie, kiedy drżała z zimna, oddał jej swój koc, otulając troskliwie. Trwał przy niej w czasie choroby, najdrobniejszym nawet gestem nie okazując zniecierpliwienia z powodu pospolitego rozstroju żołądka, który ją dopadł. Nie spuszczał jej z oczu, pełen niepokoju, ale i zrozumienia.

Teraz czekała na lekarza, którego wezwał w trosce o jej zdrowie. Może nawet cieszyło go jej towarzystwo? Ale tego pytania nie mogła zadać Alfredowi.

– Więc chyba dzisiaj nigdzie nie pojedziesz?

– Nie, ale za to spodziewam się wizyty. Rozmawiałem dzisiaj z tym młodym, sympatycznym kelnerem, obsługującym zwykle nasz stolik, ma na imię Victor. Pytałem go, gdzie mogę znaleźć rozsądnego i jednocześnie doświadczonego rybaka, z którym porozumiałbym się po angielsku. Polecił mi swego wuja, tak więc będę miał gościa.

– Świetnie! No i na pewno dowiesz się, kto jest szczęśliwym posiadaczem tej rzadkiej muszli?

– Mam taką nadzieję. Musimy ubiec Tangena i powiadomić o niebezpieczeństwie właściciela okazu. Boję się, że Tangen nie cofnie się przed niczym.

Musimy ubiec… Te słowa bardzo podniosły Sarę na duchu, czulą się potrzebna.

– Masz rację – powiedziała. – Jedynym jego celem jest teraz zdobycie muszli i zrobi to bez względu na koszty, nawet za cenę czyjegoś życia.

– Właśnie!

Sara zamyśliła się.

– Zbieracze mogą uczynić wiele złego na tym świecie. Dla nich przedmioty takie jak znaczki, etykiety czy choćby muszle, dla nas często nieważne, mają nadzwyczajną wartość.

– Rzeczywiście, w tym, co mówisz, jest trochę racji. Ale też tacy zapaleńcy dodają kolorytu szarej codzienności.

Sara w dalszym ciągu była filozoficznie nastrojona.

– Wiesz, dużo myślałam o tym mordercy. Jeśli jest takim profesjonalistą, to czemu dokonał zbrodni w mieszkaniu wujka, a nie gdzieś na uboczu? Przecież wytropienie go w tej sytuacji nie powinno nastręczać trudności. A jeszcze ta broszura z biura podróży, którą znalazłeś na stoliku. Jak to wytłumaczysz?

– Właściwie nie wprowadziłem cię we wszystko, wybacz mi. Sprzątaczka została właśnie wysłana na czternastodniowy wypoczynek, toteż nikt nie spodziewał się jej wizyty zaraz następnego dnia. Ale traf chciał, że zostawiła swój płaszcz w mieszkaniu wuja i wróciła, by go zabrać. Mężczyzna podszywający się pod twego wuja miał właściwie zapewnione dwa tygodnie spokoju i liczył zapewne, że to mu wystarczy. Nie spodziewał się, że na scenie pojawimy się my oboje.

W tym momencie przyszedł lekarz z zastrzykiem dla Sary, więc Alfred wycofał się dyskretnie na werandę. Po chwili powrócił, by zapłacić za wizytę.

– Czy zamawiano pana także do siódemki?

– Tak, właśnie stamtąd wracam. Lekarz spochmurniał, więc Alfred dodał:

– No cóż, nie każdy Norweg jest równie sympatyczny jak moja żona.

Jaki on dobry, pomyślała Sara o Alfredzie. Lekarz spojrzał na nich spod oka i pokiwał głową.

– Nikt nie lubi, żeby go traktować jak służącego. Sara nie zdołała się powstrzymać i wykrzyknęła:

– Mam nadzieję, że dał mu pan taki zastrzyk, żeby nie wstał prędko!

– Saro, co ty mówisz? – rzekł zakłopotany, ale i lekko rozbawiony Alfred.

– Niestety, proszę pani. Tak bardzo chciał mnie poniżyć i podważyć moje umiejętności, że starałem się, by jak najszybciej wrócił do zdrowia. Niech wie, że nie ma do czynienia z byle kim. Nie oczekuje chyba pani, żebym zaaplikował mu lekarstwo o przeciwnym działaniu?

– Ależ nie, tylko żartowałam. To oczywiste, że musi pan zachować swój prestiż.

Tym razem roześmieli się wszyscy troje.

– Pani także szybko stanie na nogi – zapewnił lekarz. – Jeśli ma pani ochotę, możecie państwo nawet pójść popływać. Proszę tylko trzymać się w pobliżu… wie pani, co mam na myśli.

– Dziękuję, doktorze – uśmiechnęła się na pożegna – - nie Sara.

Kiedy lekarz opuścił pokój, zwróciła się do Alfreda:

– Wiesz, nie miałam odwagi mu opowiedzieć, z kim miał do czynienia.

– Nie, nie możemy puścić pary z ust, bo spowodowałoby to wielkie zamieszanie. Na szczęście wiemy, że nasz podejrzany leży w łóżku i nigdzie się nie ruszy. No, a ty jak się teraz czujesz?

– Dziękuję, już nieźle. Proponuję spacer na plażę – zadecydowała Sara.

– Samouleczenie? Dobrze, a więc spróbujmy. Zanim jednak opuścili pokój, Sara otrzymała wiadomość z recepcji, że ktoś na nią czeka.

Spojrzeli na siebie zaskoczeni.

– Ktoś czeka na mnie? – wykrztusiła zdumiona. – Sądziłam, że to ty spodziewasz się…

– No nie wiem, chociaż rzeczywiście podałem Victorowi twoje nazwisko. Idź, zobacz, kto to, a ja zejdę chwilę po tobie. Dasz sobie radę?

– Oczywiście, ciekawa jestem, kto też o mnie pyta. Powiedz mi, czy mogę pójść tak ubrana?

Obrzucił ją badawczym spojrzeniem. Miała na sobie bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem i krótkie spodenki. Alfredowi wydawało się wprawdzie, że taki strój zbytnio eksponuje jej nogi, ale w końcu skinął głową. Sara podążyła więc korytarzem do recepcji. W połowie drogi zorientowała się, że jest bosa, ale było już za późno. Poczuła lekki zawrót głowy i musiała się oprzeć o ścianę, by nie stracić równowagi.

Gdy na dole ujrzała oczekującego na nią gościa, doznała szoku.

– Erik! – zawołała przerażona. – A co ty tu robisz?

– Ciii, nie tak głośno – zaśmiał się Erik Brandt. – Zaskoczyłem cię, prawda?

Wielkie nieba! Alfred Elden, dwuosobowy pokój… Sara czuła się całkowicie bezradna, nie mogła skupić myśli. W końcu udało jej się jednak zaprowadzić Erika na taras, gdzie znaleźli wolny stolik.

Gdy podeszła do nich młoda kelnerka, Sara zamówiła matowym głosem dwie filiżanki herbaty.

– O, nie! Odkąd tu przyjechałem, piję wyłącznie herbatę – zaprotestował Erik. – Dla mnie proszę piwo.

Wydał jej się niemłody, choć nigdy wcześniej nie odnosiła takiego wrażenia. Wyglądał na zmęczonego, w ostrym, słonecznym świetle jego twarz była blada. Sara porównywała go teraz z…

– Opowiadaj szybko, jak się tu znalazłeś? – zapytała, by ukryć zmieszanie.

W tej samej chwili uświadomiła sobie, że z nosa schodzi jej skóra, oczy ma zapadnięte, zmęczone chorobą i niedospaniem, bose nogi i nie uczesane włosy, rano ledwie raz muśnięte grzebieniem. Z pewnością nie wyglądała szczególnie atrakcyjnie, a przecież Erik najlepiej czuł się w towarzystwie efektownych, młodych kobiet.

– Saro, nie mogłem sobie darować, że wakacje z tobą przejdą mi koło nosa. Zamieszkałem w hotelu Mount Lavinia, około czterdziestu kilometrów stąd.

Bogu dzięki, pomyślała Sara.

– Mam nadzieję, że przeniesiesz się do mnie, zamówiłem dwuosobowy pokój.

– Ale ja nie mogę, jeszcze mam tu coś do zrobienia.

– Co masz do zrobienia? – zapytał zdumiony i jakby z irytacją w głosie.

Ku swojemu przerażeniu Sara ujrzała właśnie Alfreda schodzącego spokojnym, zdecydowanym krokiem. Machnęła ręką w pozornie nic nie znaczącym geście. Elden zrozumiał i zawrócił.

– Co się stało? Czemu tak machasz rękoma? – zapytał Erik jeszcze bardziej zdziwiony.

– Nie, patrzyłam tylko na swoje paznokcie. Chyba nie całkiem jej uwierzył, bo odwrócił się, ale teraz schody były puste.

– Może pójdziemy do twojego pokoju, tutaj taki harmider, a chciałbym pobyć z tobą sam na sam.

– To niemożliwe… Ja mieszkam z koleżanką.

– A gdzie ona jest teraz? Może na plaży?

– Niestety, choruje. Ma problemy z żołądkiem.

– Hm. A dlaczego nie chcesz pojechać ze mną do Mount Lavinii?

– Mam jeszcze spotkać się z kilkoma osobami i pewnie zajmie mi to kilka dni – improwizowała.

– Dlaczego właśnie ty musisz z nimi rozmawiać?

O Boże, czy on zawsze chce wszystko wiedzieć?

– Być może dowiem się czegoś o śmierci mojego wuja.

– Saro, zlituj się! Specjalnie dla ciebie przejechałem taki kawał drogi.

Teraz jego spojrzenie nabrało owego szczególnego wyrazu, który zawsze topił jej serce. Erik był wspaniałym człowiekiem. Ten rys tragizmu wokół ust, życiowa mądrość odbijająca się w oczach, łagodny sposób bycia – wszystko to sprawiało, że Sara chciała wtulić się w jego ramiona, odnaleźć w nich poczucie bezpieczeństwa.

Tak było przedtem, dzisiaj owo pragnienie gdzieś się rozwiało.

Znowu na schodach pojawił się Alfred, ubrany w jasną koszulę, ładnie kontrastującą z jego ciemną karnacją i równie ciemną czupryną. Tym razem wydawał się zaniepokojony i bezradny. Odczekał chwilę i ponownie zawrócił na górę.

Sara poczuła napływającą falę gorąca i zawołała:

– Erik, naprawdę, tak chciałabym z tobą pojechać! Potrzebuję cię, czuję się taka zagubiona…

– Jak to? – zapytał łagodnie, mrużąc przy tym oczy.

– Wiesz, ten policjant, który mi towarzyszy – mówiła tak szybko, że niemal połykała słowa – on jest taki męski, taki pociągający, że nie wiem, co mam ze sobą zrobić. On nie może się o tym dowiedzieć, ale tak pragnę z kimś na ten temat porozmawiać. Ktoś starszy, doświadczony mógłby sprowadzić mnie na ziemię. Może ty mnie zrozumiesz? W twoim wieku i z twoim doświadczeniem… A przy tym nie jesteś dla mnie uosobieniem seksu jak inni, jesteś dla mnie jak starszy, kochający brat!

Nagle dostrzegła, że twarz Erika zaczęła się zmieniać, wprost pozieleniała ze złości, chociaż może to wina cienia rzucanego przez liście palmowe. Ugryzła się w język.

Dlaczego mieszała Erika w przyjaźń łączącą ją i Alfreda? Czym zawinił Alfred, by w taki sposób opowiadać o nim Erikowi?

– No wiesz, Saro – odparł Erik sucho, z trudnością dobywając słów – taki stary to ja nie jestem. I nieseksowny? Chyba to nie braterskie łączą nas stosunki? Takie określenie jest raczej nie na miejscu…

– Wybacz, Eriku, tylko żartowałam – tłumaczyła się nerwowo – chciałam się z tobą podroczyć. Tylko dlatego, że panie w biurze nazywają cię supermanem. Przepraszam, to był głupi żart. Powiedz lepiej, jak się masz?

Powoli odzyskiwał równowagę, choć słowa Sary poruszyły go do żywego. W jednej chwili odczuł dolegliwości swojego wieku, zobaczył swoje zapadnięte policzki, przerzedzające się włosy i coraz słabszy wzrok. Wziął się jednak w garść i kolejny już raz zaczął od nowa opowiadać historię swego życia, wiedział bowiem, że jego smutny los zawsze wzruszał Sarę.

– Nie jest mi łatwo – westchnął. – Birgitte całkiem odsunęła się ode mnie i nie interesuje się moimi potrzebami. Ale nie chce ze mnie zrezygnować, jak wiesz, dobrze zarabiam…

Ten smutny uśmiech! I on ożenił się z taką nieczułą kobietą. Sara nie mogła tego zrozumieć. Jak zawsze poruszyło ją cierpienie przystojnego, ale jakże nieszczęśliwego lirika.

Spontanicznie schwyciła jego dłoń, on także objął ją czule i tęsknie.

Właśnie wtedy Sara zorientowała się, że zastrzyk nie do końca podziałał. Błyskawicznie cofnęła rękę.

– Przepraszam na moment – wyszeptała i szybko skierowała się w kierunku damskiej toalety.

Kiedy wróciła, na czole miała krople potu.

– Kochanie, przecież ty jesteś chora! – wykrzyknął. Sara nigdy nie lubiła, kiedy mówiono do niej „kochanie”. Drażniło ją to słowo.

– Rzeczywiście, nie najlepiej się czuję – wydusiła z siebie. – Ja także się zaraziłam tą chorobą.

Erik cofnął się nieznacznie, ale w oczach Sary był to kilometr.

– A cóż to za posiłki tutaj podają, że ludzie chorują? – zapytał gniewnie.

Sara uśmiechnęła się lekko.

– Już mi trochę lepiej.

Pokiwał głową i zaczął, przybierając nieco ostrzejszy ton:

– A ten policjant, którego wspominałaś?

– Ach, taki suchy kij!

Wybacz mi, Alfredzie, to nieprawda.. Erika ucieszyły jej słowa.

– Czyli że nie jest to żaden rywal.

Do diaska, ależ on jest zadufany w sobie, pomyślała Sara ze zdumieniem. Nie odpowiedziała jednak, uśmiechnęła się tylko w taki sposób, że można to było sobie różnie wytłumaczyć.

Erik posłał Sarze całusa przez stolik, co także ją zirytowało. Nie, dzisiaj była zupełnie nie w formie.

– Pojadę teraz do hotelu. Ale zadzwoń do mnie koniecznie, jak wyzdrowiejesz, i wtedy zabiorę cię do siebie.

Sara przytaknęła zniecierpliwiona, podczas gdy Erik wręczał jej karteczkę z adresem i numerem telefonu. W tej chwili marzyła tylko o tym, by uciec od tego wszystkiego i ukryć się przed światem.

Gdy już się pożegnała i dotarła do pokoju, rzuciła się na łóżko. Alfred wrócił z werandy.

– Co to, znowu źle się czujesz?

– Nie, tylko padam z nóg.

– Kim był ten mężczyzna?

– Znajomy z Norwegii. Mieszka w hotelu Mount Lavinia na południe od Kolombo. Prosił, żebym się tam przeniosła.

Alfred zawahał się przez moment. Domyślił się, że to ów szczególny przyjaciel Sary.

– Pojedziesz?

Czy pojedzie? Erik Brandt nagle przestał pasować do ich świata. Sara już wiedziała, czego pragnie, ale czy pragnie tego również Alfred?

Odpowiedziała nieobecna duchem:

– Właściwie nic mnie tu nie trzyma. Nie znam mordercy i w ogóle sprawiam ci tylko kłopot.

– Pytałem się, co zrobisz, czego sama oczekujesz? I znowu unikała konkretnej odpowiedzi.

– Przejechał dla mnie taki kawał drogi. Mam wrażenie, mam… I tak nigdzie się nie ruszę, zanim nie wyzdrowieję.

– Myślę, że do jutra staniesz na nogi.

– Nie bądź taki pewny.

Dłużej nie mogła znieść tego napięcia. Była wykończona. Nie umiała sama podjąć decyzji, co sprawiło, że opuściły ją wszystkie siły. Rozpłakała się, wściekła jednocześnie na siebie, że daje się tak ponieść emocjom.

– Przepraszam, ale teraz chciałabym odpocząć – wyszeptała ledwie dosłyszalnie.

Alfred stal przez chwilę w zamyśleniu, po czym przysiadł na brzegu łóżka, odczekał jeszcze kilka sekund i ujął jej głowę w swoje dłonie, głaszcząc przy tym czule. Sara wciąż popłakiwała.

– A ty nie boisz się zarazić? – wykrztusiła.

Alfred usłyszał, że zaakcentowała wyraźniej słowo „ty”.

– W taki sposób na pewno się nie zarażę. No jak, chcesz jechać czy zostaniesz tutaj?

Ton jego głosu sprawił, że obudziła się w niej iskierka nadziei.

– Bardzo chciałabym wiedzieć, jak się to dalej potoczy… Delikatnie ułożył głowę dziewczyny z powrotem na poduszce i podniósł się.

– A więc zostajesz.

Nie była pewna, czy to tylko jej się wydaje, czy też coś jakby cień zadowolenia pojawiło się w jego głosie. Chyba to jednak złudzenie.

Przymknęła powieki. Teraz miała okazję poznać zupełnie innego Alfreda Eldena, tak różniącego się od tamtego surowego, wymagającego policjanta. Spotkała starszego brata biednej Torii, który z największym oddaniem zajął się nieszczęśliwą siostrą.

To właśnie on siedział teraz przy niej i otaczał ją czułą opieką.

ROZDZIAŁ VIII

Kilka godzin później zjawił się wuj Victora, młodego kelnera. Sara odpoczywała właśnie na dużym tarasie, a Alfred z gościem dotrzymywali jej towarzystwa. Już nie bała się przyznać, że musi wyjść do toalety, gdyż w tym gronie nikt nie miał jej tego za złe.

Męczyły ją wprawdzie wyrzuty sumienia z powodu Erika, wykosztował się przecież na podróż tylko po to, by się z nią spotkać. Ale czyż mogła coś poradzić na niespodziewaną chorobę? Poza tym wcale nie zachęcała go do przyjazdu.

Drobnymi łykami popijała specjalnie dla niej przygotowany napar z ziół. Miał ostry, bardzo specyficzny smak, ale ostatecznie dał się wypić. Przełknęła większy haust.

Z zainteresowaniem przysłuchiwała się opowieści wujka Victora. Był to pan o miłej twarzy, w średnim wieku, nieco krępy, ubrany tylko w tradycyjny sarong. Bardzo sprawnie posługiwał się angielskim. Od czasu do czasu na horyzoncie pojawiał się Victor, dumny, że jego wuj rozmawia z gośćmi w tak ekskluzywnym hotelu.

Mężczyzna zaśmiał się. Nazywał się Fernando, nosił równie popularne nazwisko co Kowalski, dlatego prosił, by zwracać się do niego po imieniu: po prostu Sebastian.

– Naturalnie, że słyszałem o świętej muszli Hindusów. Niewiele jednak mogę powiedzieć, gdyż jestem Syngalezem. Zapytajcie lepiej jakiegoś tamilskiego rybaka. Tamilowie zamieszkują raczej północne części kraju, chociaż w Negombo spotkacie wielu tamijskich kupców. Ci najczęściej trudnią się sprzedażą tkanin przeznaczonych na sari, suknie dla hinduskich kobiet.

– Przecież wczoraj byliśmy w Negombo – odezwała się Sara. – Szkoda, że nie wiedzieliśmy.

– Kupcy nie znają się na muszlach – pocieszył ją Sebastian. – Jak mówiłem, wiem niewiele, ale może któraś z tych kilku informacji wyda się wam interesująca.

Alfred notował wszystko, co mówił gość.

– Te rzadkie okazy muszli nazywamy tutaj, odwrotnie niż wy, prawoskrętnymi, zwykłe muszle są zwane lewoskrętnymi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób się je trzyma. Ale zostańmy przy waszym określeniu.

– Dobrze – zgodził się komisarz.

– To właśnie Tamilowie odkryli owe muszle, to znaczy byli jedynymi, którzy zorientowali się, że niektóre z nich są zwrócone otworem w drugą stronę. Dla Tamilów stanowią one niemal świętość. Można na nie trafić u północnych wybrzeży Cejlonu. Tych rzadkich muszli rzekomo strzegą zwyczajne muszle. Tamilowie wyszukują mielizny i nurkują bez żadnego sprzętu, a są w tym szczególnie wytrenowani. Mogą przebywać pod wodą tak długo, że wydaje się nam, iż dawno utonęli. O lewoskrętnych muszlach opowiada się mnóstwo legend. Jedna z nich głosi, że poszukiwacz musi znaleźć tysiąc muszli jednego rodzaju, zanim natrafi na tę jedyną, lewoskrętną. Ale który rybak wyłowi w ciągu całego swojego życia aż tysiąc takich samych muszli? Inna legenda opowiada, że lewoskrętne muszle strzeżone są przez morskie smoki, ale to tylko inna wersja legendy o zwyczajnych muszlach, trzymających straż nad rzadkimi okazami.

– Smoki morskie? Stąd pewnie nazwa hotelu: Sea Dragon, prawda?

Sebastian przytaknął.

– Pani ma taki uroczy uśmiech, madame.

– Tak, to wiemy – wtrącił Alfred, niezadowolony z przerwania opowieści.

– W każdym razie takie muszle należą do rzadkości. Na świecie jest ich naprawdę niewiele. Jeśli nawet komuś udałoby się znaleźć i wyłamać taką muszlę, wszystkie pozostałe, te zwyczajne, zjawiają się nagle, oblepiają nurka i nie pozwalają mu wydostać się na powierzchnię. Jedynie Tamilowie wiedzą, jak uchronić się przed muszlami – strażnikami. To sekret, którego nigdy nikomu nie zdradzą.

– Czy chodzi może o jakąś magiczną formułę? Sebastian rozłożył bezradnie ramiona.

– Tego nikt nie wie, poza kilkoma tamilskimi rodami. Sara zwróciła uwagę, że Alfred był coraz bardziej zniecierpliwiony. Jej samej legendy bardzo się podobały.

Sebastian Fernando kontynuował opowieść:

– Jeśli poławiacz wreszcie natrafi na lewoskrętną muszlę, chowa ją i dokładnie czyści mlekiem pochodzącym prosto od krowy. Wiecie pewnie, że krowy są także nietykalnymi zwierzętami dla Hindusów. Następnie muszlę należy owinąć w białe płótno i przechowywać w bardzo kosztownym kuferku. Dawni królowie Sri Lanki wśród innych licznych skarbów posiadali taką muszlę, zwaną Indian Chank. Wierzono, że przynosi ona szczęście i bogactwo jej właścicielowi. Za nic by jej nie sprzedali.

– Czy zna pan kogoś, kto jest właścicielem takiej muszli?

– Nie jestem pewien. Wprawdzie słyszałem o kimś takim, niechże sobie przypomnę…

Alfred zamówił dla pana Fernando kolejne piwo i przy okazji spytał cicho Sarę:

– Jak twoje samopoczucie?

– Całkiem nieźle – odpowiedziała zdziwiona, bo rzeczywiście czuła się dużo lepiej. – Nie wiem, czy to za sprawą naparu, czy może raczej zastrzyku, ale chyba zaczynam odczuwać głód!

– Świetnie, ale musisz jeszcze przez jakiś czas uważać na to, co jesz.

– Dobrze.

Była teraz w siódmym niebie: Alfred siedział koło niej i co chwila dopytywał się o jej zdrowie. Inaczej niż Erik, który tak szybko się zebrał do powrotu. Trochę ją to zabolało.

– Niestety, nie mogę sobie przypomnieć – odparł rybak. – Tamilowie mają dużo dłuższe nazwiska niż nasze, często łączą imię i nazwisko w jedną całość. Nie wiem, ale zdaje mi się, że ten człowiek mieszka gdzieś w rejonie zwanym Jaffna, najdalej na północ. Nie pamiętam też miejscowości, ale mam znajomego Tamila, więc mogę zapytać. Powiem wam dziś wieczorem.

– Świetnie! Jutro się tam wybierzemy, żeby ostrzec właściciela przed człowiekiem, który ma wielką ochotę na tę muszlę.

Sebastian zaśmiał się.

– Nigdy jej nie zdobędzie. Żaden Tamil nie sprzeda swojej Indian Chank, choćby ofiarowywano mu krocie. A jeśli ktoś zechce zdobyć ją w inny sposób, będą na niego rzucone uroki. Nawiasem mówiąc, słyszałem też pewne plotki…

Milczał chwilę, zastanawiając się, czy może je wyjawić.

– Tak? – Alfred od razu się ożywił. W ostatnich dniach skóra bardzo pociemniała mu od słońca, białe zęby i jasnoszare, błyszczące oczy kontrastowały z opalenizną. Sara ze zdumieniem przyłapała się na tym, że z przyjemnością przygląda się twarzy Alfreda.

Sebastian szukał czegoś w pamięci.

– Słyszałem coś o pewnym rybaku w Negombo, który także zajmuje się nurkowaniem, głównie w poszukiwaniu małży. On twierdzi, że widział lewoskrętną muszlę na pobliskich mieliznach koło miasta Chilaw. Ale on sam jest Syngalezem i do tego katolikiem, więc muszla szczególnie go nie zainteresowała. Być może trochę się bał, wierząc w legendy Tamilów.

– Czy o tym, że widział świętą muszlę, wiedzą wszyscy w okolicy?

– O, tak, takie wieści roznoszą się niczym ogień w lesie.

– Więc nie zabrał jej ze sobą?

– Nie, ale podobno wie, gdzie się ona znajduje.

– Coś takiego, przecież mógłby zostać bogaczem! Sebastian wzruszył ramionami, dopił swoje piwo i wyraźnie miał ochotę na jeszcze jedno. Alfred zamówił więc dla niego kolejny kufel.

Wieczorem wciągnięto na plażowy maszt czerwoną flagę, informującą o większym zagrożeniu. O tej porze ratownicy wracali do domu, a powierzchnię oceanu po przypływie burzyły wysokie fale. Właśnie wtedy Sara zażyczyła sobie kąpieli. Biły na nią siódme poty, a poza tym zbyt długo przebywała w czterech ścianach i miała tego po dziurki w nosie. Teraz rozpierała ją energia. Alfred zgodził się jej towarzyszyć, choć równie dobrze mógł ją puścić samą. Dziewczyna odniosła wrażenie, że Alfred po prostu ma ochotę spędzać z nią czas, nie tylko na plaży, ale wszędzie. Bardzo ją to podnosiło na duchu.

Wiatr się wzmagał, fale były coraz wyższe, ale to jeszcze bardziej Sarę podniecało.

Kiedy weszli do wody, zauważyli, że pośród plażowiczów znajduje się ich groźny sąsiad.

– Widzę, że już ozdrowiał – mruknęła Sara w chwili, gdy starała się przeczekać falę, wbijając mocno stopy w dno. Nie oddalała się od Alfreda, gdyż jeszcze niezupełnie ufała swoim siłom.

– Tak, ale nie mam najmniejszej ochoty nawiązywać z nim rozmowy.

– Jeszcze nas nie zauważył, więc trzymajmy się od niego z dala.

Zachwycali się dużymi, silnymi falami, pływając dość daleko od brzegu. Raz podskakiwali wysoko, lądując na samym szczycie wodnego grzbietu, innym razem przecinali go w poprzek. Czuli się cudownie. Mimo że Sara szybko się zmęczyła, a serce waliło jej jak szalone, nie miała jeszcze ochoty rezygnować z pysznej zabawy.

Mali chłopcy, brązowi niczym czekoladki, pływali trzymając przed sobą niewielkie deski przypominające te od surfingu. Byli nadzwyczaj sprawni. Rozpoczynali swoją trasę daleko od brzegu i mknęli, niesieni falami, aż do samej plaży. Jeden ze skandynawskich wycieczkowiczów usiłował naśladować ich technikę, ale zapadał się w głębinę niczym kamień, a jego deska nie posuwała się ani o milimetr.

W pewnej chwili Sara zorientowała się, że znajdują się niedaleko fałszywego Tangena. Stał zwrócony do nich plecami, czekając na falę, która go poniesie. Nagle stało się coś nieoczekiwanego.

Mężczyzna podniósł wysoko ramiona i w tym momencie poprzez szum oceanu Sarę dobiegł krzyk Alfreda.

Patrzyła w tym samym co on kierunku i wprost nie wierzyła własnym oczom.

Mężczyzna miał na lewym ramieniu szramę w kształcie spirali, biegnącą od łokcia w dół, aż do samego nadgarstka. Ślad był tak nietypowy, że chyba tylko jeden człowiek mógł go nosić.

– To on! – krzyknął zrozpaczony Alfred. – To ten sam! Dzieciobójca! Tyle czasu go szukałem!

Sara z przerażeniem patrzyła, jak twarz Alfreda wykrzywia się z nienawiści i z żądzy zemsty, a on sam rzuca się gwałtownie do przodu.

– Nie, nie rób tego! – zawołała.

Mężczyzna kierował się ku plaży, nie zauważył ich obecności w wodzie. Alfredowi niewiele było trzeba czasu, by go dopaść.

Zdesperowana dziewczyna rzuciła się na swego towarzysza, próbując go zatrzymać, ale to było tak, jakby chciała wstrzymać przypływ. Odepchnął ją jak niepotrzebną rzecz.

Alfred stracił nad sobą panowanie, ale na szczęście coraz wyższe fale nie pozwoliły mu swobodnie się poruszać.

Sara po raz drugi starała się go zatrzymać. Tym razem złapała pod wodą za nogę, ale znowu się wyswobodził.

Stracił jednak trochę czasu, a kiedy Sara ponownie wynurzyła się na powierzchnię, zobaczyła fałszywego Tangena zmierzającego do hotelu, nieświadomego niebezpieczeństwa, jakie przed chwilą mu zagrażało.

Teraz Sara przywarła mocniej do Alfreda, obejmując go ramionami i błagając, żeby się uspokoił. Przecież ściągnie tylko nieszczęście na siebie, a musi myśleć o siostrze, dla której jest jedyną bliską osobą. Być może krzyknęła też coś o sobie, o tym, że go potrzebuje, ale nie była pewna, czy wypowiedziała to na głos.

Na szczęście nikt nie zwrócił uwagi na to, co się stało. Pozostali wczasowicze w dalszym ciągu kąpali się, porywani przez kolejne fale, których szum tłumił wszelkie krzyki. – Alfred aż pobladł z wściekłości i usiłował pozbyć się Sary jak natrętnej pijawki, która uczepiła się go i uniemożliwiała wszelki ruch. Dziewczyna zorientowała się' że zbliża się do nich duża fala, ale nie ostrzegła przyjaciela. Dobrze zrobi mu zimny prysznic, pomyślała.

Kilka sekund później masa wody uderzyła w nich z całą siłą. Sara puściła Alfreda i została porwana ku brzegowi.

– Och, Alfred! – krzyknęła w popłochu.

Właściwie nic groźnego by się nie stało, ale dziewczyn na była już kompletnie pozbawiona sił i straciła grunt.

Po chwili poczuła silne dłonie wyciągające ją na brzeg, gdzie wreszcie oszołomiona, ciężko dysząca, stąpnęła na nogi. Złapała Alfreda za rękę tak mocno, że tym razem nie mógł już jej uciec.

Alfred najwyraźniej powoli się uspokajał. Ciągnąc Sarę za sobą, podniósł ręczniki i ruszył w kierunku werandy. Gdy otworzył drzwi, Sara powlokła się za nim do pokoju, by wreszcie opaść bez sił w fotelu.

Zaraz potem zabrała mu klucze, zamknęła drzwi i wrzuciła klucze do swojej torebki.

– Teraz nie zrobisz już nic nierozsądnego.

Woda ciekła z Alfreda ciurkiem, a jego pierś unosiła i opadała podczas szybkiego oddechu. W tej chwili wydał się Sarze bardzo atrakcyjny.

Popatrzył na nią nieco dłużej, a na koniec westchnął ciężko.

– Dziękuję ci – powiedział tylko. – Mogłem wszystko zepsuć.

Mimo że Sara padała z nóg, przyniosła ręcznik i otuliła nim ramiona Alfreda, mocno je wycierając.

– Teraz się połóż, jesteś strasznie zmęczony – dodała serdecznie.

– Dobrze, dobrze – mruknął apatycznie. Zabrał swoje ubranie i zniknął w łazience.

Sara zdjęła czepek kąpielowy, szybciutko zrzuciła z siebie kostium i włożyła pierwszą sukienkę, jaka nawinęła jej się pod rękę. Po chwili Alfred był już z powrotem w pokoju.

Nie miał siły, by zmyć słoną wodę pod prysznicem. Położył się, drżąc z zimna i zdenerwowania. Nawet nie próbował ukrywać, jak bardzo jest wyczerpany.

Sara podeszła do niego i ostrożnie usiadła na brzegu łóżka. Alfred odsunął się odrobinę, by zrobić jej nieco miejsca. Nie okazywał niechęci, więc położyła dłoń na jego ramieniu i spytała cicho:

– Czy chcesz zostać sam?

Potrząsnął przecząco głową, nie unosząc powiek.

– Nie, zostań tu.

Odebrała to jako kolejny sygnał przyjaźni i zaufania: już nie obawiał się okazywania swoich uczuć nawet w trudnych chwilach.

Sara położyła się koło niego, a Alfred jeszcze odrobinę się przesunął.

Długo tak leżeli bez słowa, Alfred z przymkniętymi powiekami, Sara wpatrując się w sufit. Czuła nadał nerwowe drżenie jego ciała.

W końcu Alfred odezwał się głucho:

– Wiesz, Saro, niewiele brakowało, a chyba bym go zabił. Tam, w wodzie, sam mogłem stać się mordercą. Zupełnie straciłem nad sobą panowanie.

– Chyba cię rozumiem – odparła miękko. – Ale na szczęście nic takiego się nie stało.

– Dzięki tobie. W końcu mnie powstrzymałaś.

– Raczej wątpię, by była to moja zasługa. Ale mam nadzieję, że najgorsze już minęło, prawda? Bo jeśli spotkasz go znowu…

– Nie obawiaj się. Na pewno nie rzucę się na niego. Ale teraz już nie zrezygnuję. Przysięgam ci, że go dopadnę i pokrzyżuję mu plany. Wykorzystam w tym celu wszystkie dopuszczalne środki.

– Zgadzam się z tobą i w miarę swoich sił będę cię wspierać.

– Do końca życia będzie siedział za kratkami! Wcześniej dyskutowali o wyższości zapobiegania przestępstwom kryminalnym nad zemstą, ale teraz Sara doskonale rozumiała, o czym myśli Alfred, a sama odczuwała ulgę, oczyma wyobraźni widząc Tangena w areszcie.

– Można się było spodziewać, że to on właśnie zniszczył twoje rodzeństwo. Nieczęsto spotyka się takich cynicznych morderców.

– Niestety, bardzo często. Nawet się nie spodziewasz, jak bardzo – odparł już nieco spokojniejszy. – Ale muszę przyznać, że ten to faktycznie najcięższy kaliber. – Nie otwierając oczu ciągnął: – Kochana, z ciebie prawie życie uszło, tak mnie szarpałaś w wodzie. Jeszcze teraz słyszę ten nierówny, wymęczony oddech. Byłem, zdaje się, brutalny wobec ciebie.

– Mogę to zrozumieć.

Sara leżała zamyślona, aż nagle zaczęła się cichutko śmiać. Alfred odwrócił ku niej głowę i spojrzał pytająco.

– Teraz nie mogę powstrzymać się od śmiechu. Może zauważyłeś, jak spieszno mu było, żeby wydostać się z wody? On wcale nie od nas uciekał, przecież nawet się nie obejrzał. Dam sobie głowę uciąć, że wciąż ma kłopoty z żołądkiem.

Alfred uśmiechnął się wymuszenie.

– Teraz rozumiem, dlaczego chciał nas podtruć. To nie twoje nazwisko go wystraszyło, to nazwisko Elden wzbudziło w nim podejrzenia. Pamiętasz? Wpisałaś je na listę. Dobrze wiedział, że brat Torii Elden pracował w policji. Być może dopytywał się o nas w recepcji.

– Rzeczywiście, ależ ja jestem głupia!

– Przecież nie mogłaś o tym wiedzieć.

W pokoju zapadła cisza. Sara zauważyła, że Alfred powoli się odprężał. Przestał też drżeć. Ona sama była zbyt wycieńczona, by zwracać na cokolwiek uwagę, i przez dłuższy czas walczyła z opadającymi powiekami. Wreszcie dała za wygraną i zamknęła oczy.

– Dzisiaj nie widziałam zielonej jaszczurki – wyszeptała w półśnie.

– Nie? Była tutaj z samego rana.

– A skąd wiesz, że to ona?

– Powiedziała mi, że nazywa się Krystian.

– Ach, tak. To dopiero!

– Biedactwo! Wyglądasz jak cień.

Przyjazne słowa sprawiły, że Sara przysunęła się odrobinę do Alfreda. On uniósł jej głowę i podłożył pod nią swoje ramię.

Dziewczyna westchnęła z zadowoleniem i zapadła w sen.

Obudziło ich mocne pukanie do drzwi. Słoneczne promienie przesunęły się w inne miejsce, pośrodku ściany siedział gekon. Sara nie wierzyła własnym oczom, że leżała aż tak blisko Alfreda: jej twarz nieomal dotykała jego szyi. Ale i on zmienił we śnie pozycję, obejmując ją ramionami, tak jakby się bał, że spadnie z łóżka.

W jednej chwili poderwali się na nogi.

– Niesłychane! Ja też zasnąłem – wykrzyknął zaskoczony Alfred. – Gdzieś ty schowała klucze?

– Jejku! – zawołała w poczuciu winy. – Chwileczkę, już otwieram! – krzyknęła do osoby stojącej za drzwiami, jednocześnie wyciągając z torebki klucze od pokoju.

Za drzwiami czekał cierpliwie chłopiec hotelowy.

– Telegram do pana Eldena.

– Dziękuję – odpowiedział i przyjął list. Podszedł do okna, przeczytał wiadomość i bez słowa wręczył ją Sarze.

Była to depesza z norweskiej policji kryminalnej.

Dotyczy przesianego zdjęcia. Kato Helmuth 34 lata. Skazany za fałszerstwo, gwałt, import narkotyków, nielegalne posiadanie broni itd. Podejrzany o przynależność do grup terrorystycznych i o morderstwo. Poszukiwany w wielu krajach. Niebezpieczny. Jak najszybciej odesłać Sarę Wenning do domu. Zachować najwyższą ostrożność, nie aresztować. Złapiemy go na Gardemoen.

– Gardemoen? Jeśli znajdzie muszlę, to uda się prosto do Anglii!

– Nie pozwolę, żeby ją zdobył.

– Czy słyszałeś o nim już wcześniej? – zapytała oddając mu telegram.

– Naturalnie, to jeden z najgroźniejszych przestępców. Ujęcie go to niemal zaszczyt. Ale nie mogę uwierzyć, że Torii właśnie w nim się kochała. Nic dziwnego, że dotychczas się pilnował, by nie wchodzić mi w drogę.

– To rzeczywiście brzmi koszmarnie – zauważyła Sara. – Kontaktów z terrorystami mogłabym się po nim spodziewać. Mimo to może być pociągający, a na piętnastoletniej dziewczynie z pewnością potrafił zrobić wrażenie.

– Teraz rozumiem, dlaczego podróżuje pod nazwiskiem twojego wuja: nie miałby najmniejszych szans wydostać się za granicę, gdyby używał własnego nazwiska, straż graniczna zatrzymałaby go w okamgnieniu. Wybrał lot czarterowy, gdyż tu kontrola jest ograniczona. Należy do najbardziej poszukiwanych przestępców. Dobrze, że tym razem posunęliśmy się na tyle, że wiemy, z kim mamy do czynienia.

Alfred umilkł. Stał długo w zamyśleniu, obserwując Sarę. W końcu aż musiała zapytać, czy coś jest nie tak. Wzdrygnął się.

– Tak? Myślałem o… Piszą, że mam cię odesłać z powrotem. Teraz nie ma jednak żadnego samolotu do Norwegii, więc może byłoby najlepiej, żebyś przeniosła się do twojego przyjaciela, do Mount Lavinii?

Sarze zrobiło się przykro, choć nie bardzo rozumiała, dlaczego.

Zaczęła mechanicznie zbierać ubrania porozrzucane po pokoju. Nie wiedziała, co ma powiedzieć.

– Zrobię trochę prania. Masz coś brudnego, to wrzuciłabym to razem do wody?

– Sam piorę swoje rzeczy.

Nalegała jednak:

– Ale ja to zrobię z przyjemnością. Muszę trochę odreagować.

– Dobrze, weź więc to – powiedział, wręczając jej koszulę.

Sara znalazła niewielką torbę z proszkiem, wsypała do miski i zalała wodą. Nerwowymi ruchami tarła ubrania tak energicznie, że aż woda rozpryskiwała się na wszystkie strony.

Alfred stał przy drzwiach.

– Nie bardzo rozumiem, co miałaś na myśli, mówiąc „odreagować”.

Z natury Sara była opanowaną, zrównoważoną osobą, ale teraz kompletnie straciła grunt pod nogami. Chwyciła namoczoną koszulkę i cisnęła ją w kierunku Alfreda.

Całkiem zaskoczony, złapał ją w ostatniej chwili i spokojnie odłożył na miejsce.

– Czy teraz już odreagowałaś?

– Tak. Przepraszam cię, naprawdę nie chciałam – wyszeptała.

– Dlaczego jesteś taka zła? Czy ja powiedziałem coś niestosownego?

– Sama nie wiem. Proszę cię, nie gniewaj się.

– Dobrze. Ponieważ już pora obiadowa, może zejdziemy na dół, jak już uporasz się z praniem? Cały czas mam wrażenie, że naopowiadałem ci mnóstwo rzeczy o sobie. Chyba czas najwyższy, żebyśmy porozmawiali o twoich sprawach.

Zabrzmiało to dosyć groźnie.

– Chciałeś podzielić się z kimś tym, co cię trapi – powiedziała już łagodniej, wyżymając pranie.

W gruncie rzeczy Sara była dumna z tego, że Alfred aż tak jej zaufał i zwierzał się ze swoich problemów.

Zdawała sobie sprawę, że jest mężczyzną skrytym, zamkniętym w sobie.

– Owszem, odczuwałem taką potrzebę i dziękuję ci, że mnie wysłuchałaś. Teraz ciekaw jestem bardzo, co masz do powiedzenia na swój temat. Nie miałem dotychczas śmiałości się dopytywać.

Pomógł jej powiesić koszulę. Poprosił ją też, żeby ubrała się ładnie na wieczór.

Zabrała ze sobą na wszelki wypadek długą, białą sukienkę. Kupiła ją kiedyś pod wpływem impulsu i nigdy jeszcze jej nie nosiła. Przed samym wyjazdem zastanawiała się długo, czy zabrać suknię, nie miała raczej nadziei, że nadarzy się okazja, by ją założyć. Elegancka suknia, pantofelki na wysokim obcasie, rozpuszczone włosy, pomalowane paznokcie i dyskretny makijaż sprawiły, że teraz Sara nawet sama sobie się podobała. Odmieniona wyszła od Airrea'a.

Na jej widok wykrzyknął zdumiony.

– A co się stało z tamtą bosą, opaloną dziewczyną? – zapytał niepewnym głosem. – W takiej sytuacji i ja muszę się przebrać. Poczekasz, prawda?

Sara roześmiała się radośnie.

– Proszę tylko bez naigrywania się ze mnie!

Sara cieszyła się, śledząc wzrokiem Alfreda znikającego w łazience z maszynką do golenia i swoim najlepszym ubraniem. Niewątpliwie czekała go najtrudniejsza część zadania, Sara zaś wywiązała się już z powierzonych jej obowiązków. Bo jeśli chodziło o Alfreda, zachowywał się teraz zupełnie jak każdy inny mężczyzna. Choć pozostanie zamknięty w sobie, ale już nie w takim stopniu jak na początku. Sara odnosiła wrażenie, że miała na niego dobry wpływ. Nie mogła jedynie pojąć, że od czasu, kiedy siedziała samotna i opuszczona w Norwegii, minął zaledwie tydzień. Tylko tydzień od czasu, gdy po raz pierwszy usłyszała o turbinelli i o komisarzu Eldenie.

ROZDZIAŁ IX

Wreszcie opuścili pokój i skierowali się do sali jadalnej. Alfred szedł kilka kroków za Sarą, gdyż w ten sposób mógł ukradkiem podziwiać jej smukłą sylwetkę w bieli.

– Jutro z rana wybierasz się zatem do Jaffny, czy tak? – zapytała, kiedy wchodzili do jadalni.

– Tak, chcę wyjechać jak najwcześniej, myślę, że około szóstej rano. Ale oznacza to, że zostaniesz tu przez kilka godzin sam na sam z Helmuthem, a to wcale mi się nie podoba. Najlepiej byłoby, gdybyś dziś wieczorem pojechała jednak do Mount Lavinii.

Sara odwróciła się od niego.

– Nie masz na to ochoty? – zapytał ostrożnie.

– Rozumiem, że nie chcesz mieć mnie dłużej na głowie, więc chyba nie mam wyboru…

Alfred nie odzywał się aż do momentu, kiedy dotarli do jadalni i zajęli swoje miejsce przy stoliku.

– Sądziłem, że on jest…

– Moim narzeczonym, tak? Już ci mówiłam, że nic między nami nie było poza przyjaźnią i nigdy go nie namawiałam, żeby tu przyjeżdżał. Ale jeśli rzeczywiście chcesz wysłać mnie na los gorszy od śmierci, to pojadę. Nie życzysz mnie sobie tu dłużej.

– A więc tak? – Alfred sprawiał teraz wrażenie zadowolonego z siebie niczym najedzony kot. – Więc to musiałaś odreagować?

Sara zmęczonym ruchem dłoni odgarnęła z czoła niesforne kosmyki włosów.

– Może i tak, sama nie wiem…

– Ale co ja miałbym z tobą zrobić? Boję się tu ciebie zatrzymywać, a sama mówiłaś, że twój przyjaciel to dobry człowiek.

– Owszem, ale nie chcę ryzykować, żeby zabierał się za mnie – wypaliła i umilkła przerażona.

– Nie zrobi tego. Jeśli ja byłem w stanie się opanować, to i on sobie poradzi.

– To nie to samo – odparła.

– Jak to? Machnęła ręką.

– To sprawa uczuć.

Alfred trwał w milczeniu, wpatrując się w obrus.

Podano obiad, a oni nadal siedzieli bez słowa. Sara zjadła tylko trochę zupy, wciąż bała się o swój żołądek. Myślała o tym, co powiedział Alfred, ale nic mądrego nie przychodziło jej do głowy. Nie znajdowała właściwych słów, by skomentować jego wypowiedź.

Mała grupka muzyków przygrywała między stołami. Były to rytmy latynoskie, zapewne związane z wpływami z okresu, kiedy Sri Lanka należała do Portugalii. Sara wolałaby posłuchać tutejszych, wyspiarskich melodii.

Grajkom towarzyszyła sympatyczna młoda dziewczyna sprzedająca kwiaty. Z jej koszyka wystawały banknoty, które przed chwilą otrzymała. Sara zauważyła, że dziewczyna chowa skrzętnie monety i drobne pieniądze pod kwiaty, a na wierzchu zostawia większe nominały, sugerując, że są przez nią chętnie widziane.

Muzykanci doszli teraz do ich stolika. Dziewczyna zawiesiła na szyi Sary wieniec bladoróżowych kwiatów, jeden kwiatek zatknęła też Alfredowi za ucho.

– Wielki Boże, ileż to dziwnych rzeczy człowieka spotyka na tym świecie – wyszeptał.

– Ale tak słodko wyglądasz! – zaśmiała się Sara. Odburknął coś pod nosem i wsadził łodyżkę w dziurkę od guzika przy koszuli.

Kiedy grający dostali napiwki i odeszli, Alfred poprosił:

– Saro, opowiedz mi wreszcie coś niecoś o sobie. Pochodzisz ze wsi, prawda?

– Owszem, i muszę przyznać, że nie nadaję się na mieszczucha. Nie lubię miasta. Wyjechałam ze wsi, żeby uciec od pewnej smętnej historii.

– O! Jakiej to mianowicie?

– Ach, to całkiem banalna sprawa. Wyobraziłam sobie, że pewien chłopak patrzy na mnie w szczególny sposób. Okazało się jednak, że był krótkowidzem. Kupił sobie okulary i ożenił się z zupełnie inną dziewczyną.

– Bardzo to przeżyłaś?

– Strasznie się tego wstydziłam. Chyba nawet nie byłam tak naprawdę zakochana, ale czułam się idiotycznie. Odważyłam się okazać mu zainteresowanie czy też odpowiedziałam na jego rzekome zaloty, które w ogóle nie miały miejsca.

– A potem wyjechałaś do miasta? Przyznaj się, masz pewne doświadczenia… no, z mężczyznami?

– Czy ty aby nie przesadzasz? Ja opowiadam szczerze o sobie, a ty zaczynasz robić się ciekawski! Owszem, mam pewne doświadczenia, ale to stare dzieje.

– Jesteś więc spragniona przyjaźni i czułości?

– Chyba już o tym mówiliśmy. Przede wszystkim muszę mieć pewność.

– Jaką pewność? Co do mężczyzny, czy co do uczuć?

– I jedno, i drugie, ale uczucia chyba są najważniejsze. Nie chciałabym przeżyć kolejnego zawodu.

– Potem znalazłaś pracę w mieście. Gdzie pracujesz?

– W biurze inżynierskim „Elitebetong”. Alfred zmarszczył czoło.

– Niedawno słyszałem tę nazwę. Kiedy to było, zaraz, zaraz… No tak, dzwoniłem tam na tydzień przed wyjazdem.

– Dzwoniłeś do mojej pracy? Po co?

– W zupełnie szczególnej sprawie. Przyprowadzono do nas kobietę, która zemdlała na ulicy. Niestety poroniła i odwieziono ją do szpitala. Dzwoniłem, żeby poinformować o tym jej męża, który pracuje w „Elitebetong”. To wszystko.

– Hm – Sara była bardzo zdziwiona. – Nic o tym nie słyszałam.

– To był, zdaje się, drugi czy trzeci miesiąc, więc na szczęście obyło się bez większych komplikacji.

Sara usiłowała sobie przypomnieć pracujących w jej firmie mężczyzn, kilku z nich było żonatych.

– A jak nazywała się ta kobieta?

– Myślisz, że pamiętam? Chociaż czekaj… Chyba Birgitte, Birgitte Brandt, na pewno.

Sara poczuła, że nagle robi jej się gorąco. Drugi czy trzeci miesiąc? A Erik zapewniał, że nie żyje z żoną od ponad roku! Mówił też, że Birgitte nigdy nie byłaby zdolna go zdradzić! Gdyby to zrobiła, miałby dobry powód do rozwodu.

– Biedna kobieta – ciągnął Alfred, nie mając pojęcia, jaką przykrość sprawia Sarze. – Taka miła i uprzejma, widać było, że jest bardzo przywiązana do męża. Tymczasem jeden z moich kolegów twierdzi, że jej małżonek ugania się za młodymi, niewinnymi panienkami.

Wyraźnie zapomina, że dziewczęta po romansie z nim nie są już tak niewinne.

Co dalej? mówiła do siebie Sara. Co ciekawego masz jeszcze w zanadrzu?!

Czy powinna siedzieć spokojnie i słuchać plotek? Nie wątpiła w prawdomówność Erika, a on przedstawiał Birgitte zupełnie inaczej! Mogła mieć kochanka, nawet jeśli się tego wypierała. I do tego jeszcze te aluzje do młodych panienek! W to już zupełnie nie mogła uwierzyć. Ich przyjaźń była serdeczna i szczera, rozwijała się przez dłuższy czas, a Erik nawet walczył ze swoim uczuciem. Tak przynajmniej mówił.

– Czemu nagle zamilkłaś, Saro? A poza tym nic nie zjadłaś. Chyba nie jesteś znowu chora? – pytał zatroskany.

Pokręciła przecząco głową. Gdy się odezwała, niemal nie poznała własnego głosu.

– Alfredzie, może będziesz na mnie zły, ale zdecydowałam, że nie pojadę do Mount Lavinii…

Jego twarz wyrażała nieopisane zdziwienie.

– Dlaczego?

– Dlatego, że czeka tam na mnie właśnie mąż Birgitte Brandt.

– Żonaty mężczyzna czeka na ciebie?

– Tak. Mówiłam ci, że jest nieszczęśliwy, i wierzyłam w to głęboko. Byłam ślepa. Twierdził, że jego żona jest zimną, pozbawioną uczuć osobą, że nie żyją ze sobą od dawna. Powinnam ci chyba być wdzięczna, a tymczasem czuję ogromne rozgoryczenie. Najpierw miałam ci za złe, że pozbawiłeś go glorii bohatera, mimo iż widziałam w nim raczej starszego brata czy ojca. Teraz jestem całkiem zrezygnowana. Znowu czuję się oszukana, nieszczęśliwa, zmęczona tym wszystkim, wstydzę się za samą siebie.

Zmieszany Alfred nie bardzo wiedział, jaki powinien przybrać wyraz twarzy. W końcu upodobnił się do ostrego, nieprzystępnego policjanta.

– I pomyśleć, że cały czas wodził mnie za nos – dodała gorzko Sara. – Stary cap!

– Co powiedziałaś?

Muzykanci zbliżali się właśnie do sąsiedniego stolika. W kilka sekund po tym jak Alfred zadał pytanie, muzyka na moment umilkła, a w dużej sali o dobrej akustyce rozległ się donośny głos Sary:

– Stary cap!!!

Wszyscy jak jeden mąż zwrócili oczy w ich kierunku. Jeden ze skandynawskich gości z trudem powstrzymywał się od śmiechu.

Sara przykryła dłonią usta i patrzyła przerażona, choć jednocześnie rozbawiona, na Alfreda; on także z trudem zachowywał powagę.

Gdy już ochłonęli, Sara rzekła:

– Wiem, że ci zawadzam, ale naprawdę nie mam się gdzie podziać.

Alfred ocknął się z zamyślenia.

– Naturalnie, pod żadnym pozorem nie pojedziesz do Mount Lavinii. Zakazuję ci. Taki… sama zresztą świetnie go scharakteryzowałaś. Ale nie mogę również zostawić cię tu jutro samej. Dałabyś radę pojechać ze mną? Ostrzegam, że to może być męcząca wyprawa.

Buzia Sary rozpromieniła się w okamgnieniu. Alfred zmuszony był odwrócić twarz, gdyż radość i szczęście, bijące z oczu dziewczyny, wprost go poraziły. Zdał sobie przy tym sprawę, że Sara usiłowała wybłagać u niego taką właśnie decyzję.

– Nie chciałabym jednak towarzyszyć ci wbrew twojej woli – dodała z miną smutnego spaniela.

– Czy takie odniosłaś wrażenie? Rzeczywiście, są z tobą pewne kłopoty, ale…

– Kłopoty?! Ze mną?

– Nie czas na dyskusję – mruknął speszony. – Jutrzejsza wyprawa może okazać się niebezpieczna, ale… nie chcę, żebyś jechała do Mount Lavinii.

– Więc dlaczego mi to proponowałeś?

– Sądziłem, że powinienem.

Spuściła głowę, a w jej oczach pojawiły się błyskawice.

– Chciałeś mnie wypróbować?

– A czy ty nie zachowywałaś się podobnie?

– Nie powinieneś zmuszać mnie do zwierzeń, nie czyniąc tego samemu.

– Moja droga, ciebie to także dotyczy.

Wreszcie między obojgiem zajarzyła iskierka. W tym momencie podszedł do nich Victor, podając kartkę od swojego wuja Sebastiana.

Alfred podziękował i zaczął czytać list: Człowiek, którego poszukujecie, nazywa się Paramanathan i mieszka w Balikulan w rejonie Jahny. Należy do niewielu powszechnie znanych właścicieli lewoskrętnej muszli.

– Bogu dzięki! Teraz mamy wreszcie coś konkretnego. Muszę natychmiast porozmawiać z naszym kierowcą, z którym byliśmy w Negombo.

– Pójdę z tobą.

Na znak zawieszenia broni Alfred wziął Sarę za rękę. Dotyk jego ciepłej dłoni sprawił, że poczuła się jak w siódmym niebie.

Umówili się z taksówkarzem, że wyjadą nazajutrz punktualnie o szóstej rano. Dosłownie w tym samym momencie dobiegł Alfreda głos z recepcji:

– Panie Elden!

Kiedy podeszli do recepcjonisty, mężczyzna dyskretnie zniżył głos:

– Policja kryminalna z Oslo prosi o natychmiastowy telefon.

– Dziękuję. Czy mogę skorzystać z tego aparatu?

– Ma się rozumieć.

Po chwili zjawił się dyrektor hotelu.

– Panie komisarzu, czy dzieje się coś niepokojącego? Weszli obaj do biura.

– Nic, co bezpośrednio dotyczy hotelu. Chciałbym zachować najwyższą dyskrecję. Mogę tylko powiedzieć, że mają państwo poszukiwanego przez policję gościa.

– Kto to taki?

Alfred wahał się z udzieleniem odpowiedzi.

– Wolałbym, żeby jak najmniej osób było w to wmieszanych. Podejrzany nie może się niczego domyślać.

– Oczywiście rozumiem. Będzie pan potrzebował wsparcia tutejszej policji?

– Niewykluczone. W razie konieczności dam znać. Dyrektor wciąż nie odchodził.

– Panie Elden, chodzi o pokój numer siedem, prawda?

– Owszem.

Twarz dyrektora rozjaśniła się w uśmiechu.

– Znam się jednak trochę na ludziach. Na tę osobę narzeka cały personel. Oczywiście będę trzymał język za zębami. Mam nadzieję, że żadnemu z gości nie zagraża niebezpieczeństwo?

– Nikomu poza moją… poza panną Sarą. Ale jej nie spuszczam z oczu.

– Świetnie.

Policja kryminalna z Oslo donosiła, że nawiązali już kontakt z sir Constablem w Anglii. Constable był bliski szoku. Poinformował policję, że od lat konkuruje ze znajomym w kolekcjonowaniu rzadkich muszli. Jego przyjaciel dowiedział się o jednym z najrzadszych rodzajów porcelanki, których jest na świecie zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy, i taki okaz niedawno zdobył. W swoich zbiorach miał już także „Królową mórz”, czyli Conus gloriamaris, także ogromnie cenny nabytek. Obaj panowie posiadają po dwadzieścia kilka najcenniejszych muszli. Sir Constable oddałby wszystko, by przebić przyjaciela. W tym celu musiałby wejść w posiadanie jednego jedynego okazu o jeszcze większej wartości: jest nim lewoskrętna Turbinella pyrum, zwana inaczej Xancus pyrum.

Anglik pozostawił Tangenowi wolną rękę w poszukiwaniach właściciela tego drogocennego egzemplarza, sam nie wiedział, kto nim jest, słyszał tylko, że nazwisko osoby zaczyna się na „Para…”

– To znaczy, że znaleźliśmy właściwego człowieka – ucieszył się Alfred.

Kwota, jaką zaoferował Anglik, przyprawiła oboje o zawrót głowy: sir Constable przeznaczył na całe przedsięwzięcie milion funtów. Ta suma miała zarówno pokryć zapłatę za muszlę, jak i honorarium dla wuja Sary, o ile sprawa załatwiona zostanie pomyślnie i naturalnie w granicach prawa. Jeśli natomiast zadanie przejął przestępca, sir Constable prosi o uniemożliwienie mu dokonania transakcji z tamilskim zbieraczem.

– Wielkie nieba! Przecież to niewyobrażalny majątek! – zawołała Sara.

– To prawda – rzekł Alfred wychodząc z biura. – Pamiętaj poza tym, że wuj miał zapłacić za muszlę, a resztę pieniędzy zatrzymać dla siebie. Teraz Helmuth będzie się starał przechwycić jak najwięcej z tej kwoty.

– Czekaj no, muszę jeszcze poinformować… no wiesz, kogo, że nie przyjadę.

– Jasne, koniecznie.

Recepcjonista obiecał zatelefonować do pana Brandta i powiadomić, że Sara Wenning nie przeprowadzi się do niego. Niech lepiej wraca do domu i zajmie się swoją żoną, dodała Sara, choć nie była przekonana, czy ta informacja dotrze do Erika.

Odetchnęła z ulgą. Naprawdę nie miała ochoty rozmawiać z niedawnym przyjacielem.

Zamówili budzenie i śniadanie na wpół do szóstej. Obsługa bardzo im teraz nadskakiwała. Czyżby na polecenie dyrekcji?

– Helmutha nie było w sali jadalnej – rzekła Sara, kiedy oboje znaleźli się już w pokoju i, odpoczywając, przysłuchiwali się dźwiękom dochodzącym z zewnątrz: słyszeli szum fal, cykady, mewy, a także fragmenty pieśni nuconych przez miejscowych.

– Miejmy nadzieję, że jeszcze nie wykurował żołądka, zyskalibyśmy wówczas przynajmniej jeden dzień. A jak z tobą?

– W porządku. Jestem już zupełnie zdrowa.

Nie mogła przecież powiedzieć nic innego, tak bardzo pragnęła towarzyszyć Alfredowi następnego dnia. Zresztą rzeczywiście odzyskiwała formę.

– Niech to diabli! – zawołała w pewnej chwili.

– Co się stało?

– Muszę się wydostać spod tej moskitiery albo padnę pastwą komara, który tu właśnie wleciał.

– Och, z tą twoją moskitierą! Pokaż, pomogę. Komar zniknął, a Alfred stał chwilę przy łóżku Sary.

Wyciągnął nieśmiało rękę, jakby chciał ją pogłaskać po głowie, ale w ostatniej chwili rozmyślił się i wrócił na swoje posłanie. A tymczasem Sarze przydałaby się odrobina serdeczności po nieszczęsnej historii z Erikiem…

– Wiesz, Saro – zaczął Alfred po chwili namysłu – jednej rzeczy naprawdę żałuję.

Przeraziła się nie na żarty. Czyżby nie miał chęci jej zabrać?

– Czego?

– Żałuję słów, które wypowiedziałem pierwszego dnia na werandzie: imputowałem ci, że celowo założyłaś tę zwiewną, przezroczystą koszulkę. Teraz wiem, że to nie w twoim stylu. Przepraszam cię za to.

– Nie przejmuj się. Już dawno o tym zapomniałam.

– Kochana z ciebie dziewczyna – dodał już ciszej, ale niezwykle ciepło. – Nigdy nie miałem takiego dobrego przyjaciela.

Na twarzy Sary odmalowało się tyle szczęścia, że Alfred odczuł wzruszenie. Zdał sobie nagle sprawę, jak nietrudno i zarazem przyjemnie jest sprawiać bliźniemu radość, choćby kilkoma ciepłymi słowami. W ostatnich latach było mu naprawdę ciężko i pewnie dlatego odnosił się z taką rezerwą do innych ludzi.

Odezwał się ostrożnie:

– Powiedziałaś niedawno, że nie miałabyś odwagi zakochać się znowu po dwóch nieudanych historiach miłosnych, czy tak?

– Tak, to oczywiste. Jak mogłabym po tym wszystkim zaufać swojemu sercu? I jak miałabym kogoś przekonać o mojej miłości?

– Nie bardzo cię rozumiem.

– Pomyśl tylko: przez wiele lat byłam sama, spragniona miłości, jak to określiłeś. Nagle spotykam chłopaka, który spogląda na mnie z sympatią, i natychmiast sobie wmawiam, że jestem w nim zakochana.

– Uhm. To znaczy, że okazujesz zainteresowanie, sądząc, że on ci je wcześniej okazał?

– Być może. Chłopak znajduje sobie inną dziewczynę, a zaraz potem zaczyna mi się podobać starszy ode mnie mężczyzna. I znowu tylko dlatego, że jest dla mnie miły.

– Ale nie pociąga cię seksualnie?

Czy Alfred nigdy nie odzwyczai się od takich jednoznacznych sformułowań? Nie nawykła do tego i zaraz się czerwieniła.

Odpowiedziała zniecierpliwiona:

– To nie ma nic do rzeczy. Czy ty nic nie rozumiesz? Jeślibym zakochała się po raz kolejny w kilka chwil po tamtych historiach, to nikt nie uwierzy w szczerość moich uczuć, a już najmniej ja sama! Wyszłabym na kobietę, która nie może obyć się bez mężczyzny.

– Rozumiem, co chcesz powiedzieć – przerwał jej Alfred. – Mimo to twierdzisz, że trzeba słuchać głosu serca.

– Racja. Jeśli przydarzy mi się jakiś następny raz, to z pewnością nie będę kierować się współczuciem, nawet gdyby mi taki układ pochlebiał. Nie uznaję też dzikiego, zwierzęcego seksu. Zależy mi na głębokiej, prawdziwej miłości.

– Myślę, że postępując w taki sposób nigdy nie zranisz swojego partnera.

– No, dobrze. A teraz chyba już najwyższa pora na sen. Dobranoc i pamiętaj, że bardzo cię lubię.

Niesłychane, że Sara zdobyła się na odwagę, by poczynić takie zwierzenia srogiemu policjantowi. Nie poznawała samej siebie.

Alfred wyciągnął rękę i lekko dotknął dłoni dziewczyny.

– Dobranoc, malutka. Jesteś niezwykłą, kochaną istotą. Uważaj tylko, żebyś nie przeholowała z tą analizą własnych uczuć.

Sara zaśmiała się cichutko.

– Dziękuję za miłe słowa. Kwadrans później odezwała się znowu:

– Nie możesz zasnąć?

Alfred bez przerwy przewracał się z boku na bok.

– Nie, ale nie zawracaj sobie mną głowy. Uniosła się na łokciu.

– Kiedy mnie zależy na tym, żebyś dobrze się czuł.

– Nie możesz mnie wreszcie zostawić w spokoju? – syknął poirytowany. – Cały czas próbuję zasnąć.

– Przepraszam – wyszeptała speszona i opadła na łóżko.

Z kolei on uniósł głowę.

– To ja powinienem cię przeprosić – powiedział pokornie. – Właśnie postanowiłem zacząć nowe, lepsze życie, chcę stać się łagodniejszy i bardziej przyjazny. I zaraz odzywam się tak niegrzecznie. Wybacz. Potwornie tu gorąco. Wyjdę na werandę.

– Pójdę z tobą.

– Nie, zostań – rzekł udręczony. – Na miłość boską, zostańże tu, gdzie jesteś!

Zraniona i smutna, wsunęła się znowu pod koc. Wydawało się jej, że Alfred coś mruczał pod nosem, coś jakby „cholerny szef, w końcu całkiem zamknął za sobą drzwi.

Wciąż nie mogła zasnąć. Kiedy po długiej nieobecności Alfred pojawił się z powrotem w pokoju, udała, że śpi. Bardziej go wyczuwała, niż widziała, gdy stanął przy jej łóżku i przyglądał się jej długo, bardzo długo.

Tak ją to zmęczyło, że nie mogła normalnie oddychać. „Obudzić się” czy nie?

Wreszcie rozległo się westchnienie Alfreda i jego ledwie słyszalny szept:

– Boże, Boże, co ja mam zrobić?

Po czym odszedł powoli i położył się spać.

ROZDZIAŁ X

Sara i Alfred jechali trzęsącą się taksówką. Przed nimi wyrastała potężna ściana dżungli. Korony drzew rzucały na drogę cudowny cień, a wilgoć przyjemnie chłodziła powietrze. Wozy zaprzężone w powolne bawoły przecierały mozolnie szlak, samotni wędrowcy machali z nadzieją na taksówki.

Tego ranka oboje wstali bardzo wcześnie, jeszcze zanim zaczęło się rozwidniać. Z plaży docierały do nich głosy nawołujących się rybaków. Teraz słońce stało już całkiem wysoko nad horyzontem.

Elden, napięty i czujny, rozglądał się wokół badawczo. Wreszcie dobiegły końca długie jak wieczność spędzone w hotelu dni, kiedy nic szczególnego się nie działo. Wokół nie widzieli już turystów, a Alfred był nareszcie w swoim żywiole, na tropie tajemniczej muszli.

Sara nie przypuszczała, że podróż zajmie im tyle czasu. Najpierw jechali wzdłuż wybrzeża, mijając gęsto zabudowane miasto Chilaw.

– Tę nazwę słyszeliśmy niedawno – zauważyła Sara.

– Zgadza się. Podobno jeden z rybaków – poszukiwaczy widział w tej okolicy turbinellę.

– Rzeczywiście!

Następnie dotarli do kolejnego, znacznie już większego miasta Puttalam, ze sporym rondem i ulicami odchodzącymi od niego w układzie gwiaździstym. Dalej, mijając park narodowy Wilpattu, kierowali się w głąb kraju, aż do prastarego królewskiego miasta o nazwie Anuradhapura.

Sara zgłodniała.

Alfred siedział obok kierowcy, dziewczyna miała do dyspozycji całe tylne siedzenie. Silnik hałasował, tak że Sara nie była w stanie prowadzić rozmowy z siedzącymi z przodu panami. Musiała się ograniczać do roli słuchacza.

– Czy wie pan, gdzie leży Balikulam? – pytał Alfred.

– Tak, chyba tak… W razie czego zawsze mogę zapytać – odrzekł niepewnie taksówkarz.

Sara miała nadzieję, że trafią na miejsce bez kłopotów i nie będą musieli niepotrzebnie jeździć w tę i z powrotem. Wiedziała, że powinni znowu skierować się w stronę wybrzeża, jednak osady rybackie mogły być podobne do siebie tak jak na południu i wówczas trudno będzie odnaleźć tę „właściwą. Swoimi wątpliwościami podzieliła się zaraz z kierowcą, na co ten odparł jak zwykle w takich przypadkach:

– Żaden problem, madame.

Wcale jej to nie uspokoiło. Jak dotąd nie dostrzegła ani jednego drogowskazu. Nagle zawołała:

– Patrzcie, patrzcie! Słonie!

– To pracujące słonie prowadzone do kąpieli – wyjaśnił taksówkarz i ostro zahamował, żeby nie wpaść na ogromne zwierzęta, które sunęły przed siebie, zupełnie nie zwracając uwagi na ruch uliczny. Szare olbrzymy zajmowały niemal całą szerokość drogi.

Alfred odwrócił się i zaczął wyglądać przez tylną szybę. Każdy nieprzewidziany postój sprawiał, że denerwował się coraz bardziej. Przypuszczał, że Helmuth wybierze się w swoją podróż tą samą drogą i tego samego dnia.

Sara usiłowała uchwycić spojrzenie Alfreda, gdyż czuła się bardzo osamotniona. Odczytał lęk w jej oczach i uśmiechnął się przelotnie. Uśmiech ten miał ją uspokoić, nie pomógł jednak za wiele.

Kiedy dotarli już do Anuradhapury, kierowca wcielił się w rolę przewodnika.

Sara była zachwycona jego opowieściami.

– To rzeczywiście warto by zobaczyć! – zawołała spontanicznie. – I wszystkie zwierzęta w rezerwacie Wilpattu. Alfred, musimy tu kiedyś zabrać Torii!

Nie odpowiedział i dopiero wtedy dziewczyna zorientowała się, że palnęła głupstwo. Opadła przygaszona na siedzenie.

Sarze wszystko wokół wydawało się piękne i ekscytujące, ale Alfred rzekł tylko krótko:

– Przydałaby się jakaś niezła restauracja ź europejską kuchnią.

Kiedy zatrzymali się przed jednym z hoteli, odwrócił się do Sary i rzucił:

– Mamy bardzo mało czasu, musimy się szybko uwinąć.

Sara nie jadła porządnego posiłku od kilku dni, westchnęła więc, niezadowolona.

Elden przez całą drogę pozostawał zamknięty i milczący, zachowywał się zupełnie tak samo, jak w pierwszych dniach spędzonych na wyspie. Ta odrobina zainteresowania z jego strony i serdeczność, które odczuła poprzedniego wieczoru, musiały być chyba złudzeniem. Wszelkie próby poprawienia mu nastroju na nic się, jak widać, nie zdały. Alfred był taki jak przedtem.

Ostrożnie zapytała go, co miał na myśli, mówiąc „przeklęty szef, na co Alfred szeroko otworzył oczy ze zdumienia. Zaraz jednak przypomniał sobie sytuację, w której wypowiedział te słowa. Twierdził, że chodziło mu o kierownika drugiego oddziału kryminalnego. Ów kierownik przekonywał go, że osoba prywatna będzie bardziej pomocna w poszukiwaniu mordercy Hakona Tangena niż kobieta – policjant. Nie raz zdarzało się, że dwoje policjantów podczas wykonywania zadania musiało udawać parę małżeńską, mówił dalej Alfred. Ale zmuszanie zwyczajnej dziewczyny do czegoś podobnego to szaleństwo! Przecież Sara kompletnie nie ma doświadczenia w tych sprawach. Kiedy z kolei Sara zapytała pokornie, czy zrobiła coś złego, nie umiał odpowiedzieć, mruknął tylko coś na temat spontaniczności i niewielkiej efektywności.

Cała trójka weszła do hotelu i zafundowała sobie smakowity lunch. Tak jak wszyscy mieszkańcy wyspy, uprzejmy kierowca bardzo szybko się z nimi zaprzyjaźnił. I Sara, i Alfred byli z tego niezwykle zadowoleni. Rozmowa toczyła się żywo, teraz taksówkarz opowiadał im o życiu na Cejlonie. Interesował się też ich wyprawą do Balikulam. Alfred nie był pewien, na ile może wprowadzać go w sprawę, więc przedstawił ją tylko w ogólnych zarysach.

Ruszyli w drogę, a krajobraz znowu się zmienił. Dotarli do pustynnych terenów Sri Lanki. Roślinność zniknęła. Tu nie rosły już palmy, a ziemia została wypalona przez słońce. Panował upał, ale powietrze nie było tak wilgotne jak na południu.

Kierowali się w dalszym ciągu na północ, zostawiając za sobą ogromny rezerwat Wilpattu. Sara pamiętała, że odległość dzieląca Negombo od rejonu Jaffny nie przekracza dwustu pięćdziesięciu kilometrów, wydawała się jednak dużo większa niż ten sam odcinek w Norwegii. Tu nie dało się jechać z prędkością osiemdziesięciu kilometrów na godzinę, gdyż drogi były wąskie, pełne zakrętów i wiecznie wędrowali nimi ludzie, zwierzęta, że poruszały się najdziwaczniejsze środki transportu.

W pewnym momencie Sara usiłowała porozumieć się z taksówkarzem – Syngalezem i popełniła wielką gafę. Jak zwykle w czasie długich wypraw od czasu do czasu robili małe przerwy. Panie kierowały się na prawo, panowie na lewo. Sara podreptała kilka kroków za drogę i odwróciła się, by sprawdzić, czy nikt jej nie widzi. Kierowca przyglądał się jej z daleka, więc pomachała mu ręką. Taksówkarz najpierw się zdziwił, potem uśmiechnął pod nosem i podszedł bliżej. Sara machnęła ponownie, żeby się oddalił, ale kierowca coraz bardziej rozpromieniony wciąż podążał w jej kierunku.

Teraz Sara zdenerwowała się nie na żarty, gdyż jej sygnały, zmierzające do pozbycia się nieoczekiwanego obserwatora, nie odnosiły skutku. W końcu z samochodu dał się słyszeć rozbawiony głos Alfreda:

– Saro, przecież to w ich języku znaczy: „chodź tutaj”!

Co sobie teraz pomyśli o niej kierowca? Alfred wyjaśnił mu jednak całe nieporozumienie i skończyło się na serdecznym śmiechu.

Sara była na siebie wściekła jeszcze długo po owym fatalnym zdarzeniu. Przejechali wiele kilometrów, nim wreszcie mogła się uśmiechnąć na myśl o niefortunnej przygodzie.

Słońce stało już wysoko na niebie, kiedy wreszcie udało im się dotrzeć do miejscowości Balikulam. Tutaj, w północnej części Cejlonu, wyraźnie zaznaczał się wpływ kultury hinduskiej. Także mieszkańcy tego regionu, Tamilowie, różnili się od Syngalezów. Byli od nich ciemniejsi i mocniej zbudowani.

Sara znowu poczuła głód, ale Alfred uznał, że nie mają teraz czasu na posiłek.

– Najpierw jedziemy do komisariatu policji – zdecydował.

Tak jak wcześniej musieli dopytywać się o drogę. Okazało się, że komisariat położony jest z dala od miasta. Alfredowi coraz bardziej pogarszał się humor. Kiedy dotarli na miejsce, kazał Sarze i kierowcy poczekać w samochodzie.

Zrobiło się gorąco nie do zniesienia. Dopóki jechali, upału nie odczuwali tak dotkliwie, gdyż okna były uchylone. Teraz jednak zatrzymali się i wysiedli. Sara wcześniej zdjęła sandałki, więc kiedy postawiła stopę na piasku, krzyknęła z bólu, bo piasek parzył. Szybko włożyła buty, po czym razem z kierowcą poszukali zacienionego miejsca pod ścianą jednego z budynków. Kierowca zamienił kilka słów z mieszkańcami Balikulam, którzy zaraz obdarowali go mnóstwem egzotycznych owoców: mango, papają, ananasami i małymi, czerwonawymi bananami. Podczas gdy Alfred rozmawiał z miejscowymi policjantami, Sara i jej towarzysz, obserwowani przez gościnnych Tamilów, zjedli wspaniały, złożony z owoców posiłek.

Alfred wyszedł wreszcie z budynku w towarzystwie trzech umundurowanych mężczyzn z pistoletami w kaburach i pałkami zatkniętymi za paskiem. Sarze nie przypadł do gustu taki widok. Policjanci robili wrażenie wyniosłych i ogromnie dumnych z tego, że wezmą udział w poważnej akcji. Wskoczyli szybko do służbowego wozu, a taksówka pojechała za nimi.

W czasie drogi Sara podała Alfredowi kilka owoców. Alfred przyjął je i podziękował, ale był tak spięty, że nie miał ochoty na jedzenie. Kierowca także zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji i jechał bez słowa za policyjnym wozem.

Znowu znaleźli się w Balikulam. Policjanci nie mieli żadnych wątpliwości: od razu skierowali się do najbardziej okazałego domu, otoczonego imponującym ogrodem.

Drzwi otworzył im służący. Jeden z funkcjonariuszy krótko wyjaśnił, w czym rzecz, po czym wszyscy zostali wpuszczeni do środka, by spotkać się z panem Paramanathanem. Gospodarz przyjął ich z właściwą dla kultury mieszkańców tego kraju uprzejmością i życzliwością.

Był to mężczyzna dość krępy, niskiego wzrostu, o bliżej nieokreślonym wieku; mógł mieć pięćdziesiąt albo nawet siedemdziesiąt lat. Ubrany był w biały sarong i sandały. Na szyi miał zawieszony potężny złoty łańcuch, który świadczył o jego zamożności.

Podczas gdy do pięknego salonu wnoszono herbatę i napoje orzeźwiające, Alfred opowiedział raz jeszcze całą historię. Przysłuchiwali się temu funkcjonariusze policji i kierowca.

– Och, ci zbieracze – śmiał się pan Paramanathan. – Już nie po raz pierwszy zwracają się do mnie. Ale naturalnie nie mam najmniejszego zamiaru sprzedawać mojej Valampuri Changu.

Sara usiłowała wyłowić w tamilskiej mowie gospodarza znajomo brzmiące słowo „Chank”. Tak właśnie tutaj zwano legendarną muszlę. Wyjaśniono jej, że „valampuri” oznacza prawoskrętny. Pamiętała, że w rozumieniu europejskim znaczy to, iż muszla jest lewoskrętna.

– Nie przybyliśmy tu z zamiarem zakupu, naszym zadaniem jest zapobiec przestępstwu – wyjaśnił Alfred.

Pan Paramanathan uśmiechnął się znowu, nieco zaskoczony.

– Moja muszla jest bezpieczna, ja także. Nikt nie może nam zaszkodzić.

– Ten człowiek jest bardzo groźnym mordercą pozbawionym wszelkich skrupułów – ciągnął Alfred. – Prawdopodobnie ma broń. Nie wiem, czy – zamierza się z panem targować, ale jeśli nie uda mu się kupić muszli, użyje bez wątpienia siły.

– Wy, Europejczycy, nie jesteście w stanie tego pojąć – odparł Tamil. – Valampuri Changu to jakby żyjąca istota. Jeśli z samego rana zobaczę tę muszlę, dzień będzie szczęśliwy. Dlatego często z nią rozmawiam, pytam o radę w trudnych sytuacjach życiowych. Dzięki niej jestem bogaty i dobrze mi się powodzi. Popatrzcie chociażby na mój dom. Kiedy ją' znalazłem, byłem tylko biednym rybakiem. Ona mnie chroni i nie można jej skraść. W każdym razie nie bezkarnie.

Alfred przytaknął. Gospodarz wierzył głęboko w to, co mówił, zaś Alfred był zbyt rozsądny i taktowny, by podać w wątpliwość jego słowa.

W pewnej chwili do rozmowy wtrącił się kierowca:

– Znam pewnego rybaka, Syngaleza z Negombo. Przed wielu laty wyłowił jeden z tych rzadkich okazów. Nie jest wyznawcą hinduizmu, jak wy, panie, więc wrzucił muszlę z powrotem do morza. Potem znajdował ją jeszcze dwukrotnie i za każdym razem znowu wyrzucał. Wkrótce potem stracił majątek, a na dodatek nieustannie choruje.

Tamilowie kiwali głowami. Dla nich nie było to zaskoczeniem.

Tymczasem Alfred uznał, że najwyższy czas wrócić do rzeczywistości.

– Gdzie przechowuje pan okaz? Czy tu w domu?

– Oczywiście. Macie ochotę ją zobaczyć?

– Bardzo chętnie! – wykrzyknęła Sara, a wszyscy pozostali, włącznie z Alfredem, przytaknęli dziewczynie.

– Więc chodźcie ze mną.

Przeszli przez kilka przestronnych, ale skromnie wyposażonych pokoi, aż w końcu znaleźli się w niewielkim pomieszczeniu, w którym stał mały ołtarzyk. Pokoik tonął w kwiatach, a wokół roznosił się intensywny zapach palonych kadzideł.

– To bóg Kriszna – wyjaśnił gospodarz. – Jedno z wcieleń boga Wisznu. Właściwie Valampuri Chartgu należy do Wisznu.

Na ołtarzu świeciło się jaskrawe światełko. Pan Paramanathan pochylił się, sięgając po piękny, bogato inkrustowany kuferek, który stał pod ołtarzem.

– Jak widzicie, właśnie Wisznu jest wyryty na kufrze, w dłoni trzyma muszlę.

Sara spostrzegła także coś innego: sam kuferek musiał mieć ogromną wartość, zwłaszcza dla zbieraczy z Europy.

Gospodarz uniósł wieko skrzyneczki. Jej wnętrze wybite było jedwabiem. Na dnie, owinięta białą materią, spoczywała niezwykła muszla.

Robiła wrażenie dużej i ciężkiej. Cała była biała. Tylko, jej otwór miał złotaworożową barwę. Nie wydawała się może olśniewająco piękna, miała dość pospolity kształt, ale wraz z wonią kadzideł i mocnym zapachem kwiatów stwarzała w pomieszczeniu niecodzienny nastrój. Sara, przyglądając się rzadko spotykanemu okazowi, odczuła podniecenie.

Mimowolnie schwyciła dłoń Alfreda.

– Ona jest lewoskrętna, nigdy jeszcze takiej nie widziałam!

– I nie przypuszczam, żebyś miała okazję zobaczyć po raz drugi – powiedział, starając się zachować obojętność, ale niezupełnie mu się to udało. Dla wszystkich była to bardzo szczególna chwila.

Sara szybko i bezgłośnie poruszała ustami. Gospodarz obserwował ją z życzliwym zainteresowaniem.

– Czy pani się modli, madame?

– Niezupełnie – odparła zaskoczona. – Ja… ja właściwie z nią rozmawiam… Mam nadzieję, że Alfred, mój mąż, zdoła zapobiec niebezpieczeństwu, jakie zagraża panu i muszli ze strony naszego rodaka. Modlę się, żeby ten niedobry człowiek został całkowicie unieszkodliwiony, gdyż pozbawił życia naszych najbliższych. Proszę także o swoje własne szczęście w przyszłości.

Pan Paramanathan pokiwał głową ze zrozumieniem.

– Ja rozmawiam z nią każdego poranka. Odczuwam wówczas niezwykły spokój.

– Ona jest cudowna – powiedziała Sara wzruszona niemal do łez. – Jest piękna i pełna blasku.

Przypuszczała, że Alfred uzna ją za osobę egzaltowaną, ale i Tamilowie, i kierowca zdawali się podzielać jej odczucia. Byli poruszeni i przejęci podniosłością chwili i atmosferą panującą w pomieszczeniu.

– Martwi mnie jednak, że muszla jest tu zupełnie nie strzeżona – rzekł Alfred z troską w głosie.

Gospodarz tymczasem delikatnie zawinął bezcenny okaz i na powrót schował w kuferku.

– Nie ma potrzeby lepszego zabezpieczenia ponad to, co jest. Żaden Tamil nie odważy się jej skraść.

– Tamil z pewnością nie, ale Europejczyk nie będzie miał skrupułów. Nie mogę, niestety, pozwolić, żeby pozostał pan tu dzisiaj bez ochrony. Czy nie byłby pan łaskaw umieścić muszli na kilka dni w bankowym sejfie i wyjechać, nam zaś powierzyć pilnowanie pańskiego domu?

– Nie mogę tego uczynić. Jeśli ów człowiek pojawi się tutaj i zechce nabyć muszlę, muszę go przyjąć, poczęstować herbatą i dopiero później odrzucić jego propozycję. To mój obowiązek.

– Czy w takim razie pozwoli pan, że na wszelki wypadek będziemy czuwali w pobliżu?

– Owszem, na to mogę się zgodzić, jeśli to panów uspokoi.

– Ale nie powinien wejść do tego pokoju.

– Nie, nie zamierzam pokazywać mu mojej Valampuri Changu.

– Czy mógłby pan powiedzieć, że muszla znajduje się w sejfie?

– Przykro mi, ale kłamstwo nie przejdzie przez moje usta.

Cóż, pomyślał Alfred, tak to już jest, że ludzie uczciwi nie mają szans w konfrontacji z osobnikami tak bezwzględnymi jak Helmuth.

– W takim razie spróbujemy zapewnić panu ochronę. Nas dwojga ów mężczyzna nie powinien zobaczyć, mieszkamy bowiem w tym samym co on hotelu Sea Dragon. Byłoby dobrze, gdyby w trakcie jego wizyty czuwali w pobliżu tutejsi policjanci.

– Niech więc schowają się za zasłonami. Stąd mogą obserwować wszystko, sami nie będąc widziani.

– Świetnie. W takim razie ja też się tam ukryję. Jeśli pana życie będzie w niebezpieczeństwie, policjanci użyją broni.

– Rozumiem.

– Teraz musimy zabrać stąd taksówkę. Sara wraz z kierowcą pojadą do najbliższego hotelu i zamówią dla nas pokoje.

– W żadnym razie! Będziecie nocować u mnie – zaprotestował gospodarz i zawołał służącego, który poprowadził gości do pokojów w drugiej części domu. Rozciągał się stąd widok na niewielkie jeziorko, „kulam”, od którego wzięła się nazwa miasta. Gościom wyjaśniono również, że „bali” znaczy „ofiara”. „Jezioro ofiar” dla Sary brzmiało nieco pompatycznie. Kierowca i dwaj funkcjonariusze policji otrzymali pokoje tuż obok. Wszystkich natomiast zaproszono na obiad, który miał być podany krótko po tym, jak się rozgoszczą w pokojach i nieco odpoczną po męczącej podróży.

– Ale gdzie tu są łóżka? – spytała zdumiona Sara, kiedy już zostali sami. Rozglądała się po skąpo, jej zdaniem, wyposażonym pokoju.

– To pewnie są posłania. – Alfred wskazał dwie zwinięte maty, leżące pod ścianą. – Tradycyjne łóżka znajdują się wyłącznie w hotelach i przeznaczone są dla turystów. Mieszkańcy Sri Lanki sypiają, jak widać, właśnie na matach.

– Bez poduszek?

– Nie wiem, nie znam ich zwyczajów. Przyznam, że panują tu spartańskie warunki.

– O, dla ciebie to z pewnością nic nowego – rzuciła Sara przywołując w pamięci jego własny pokój.

Stał teraz zwrócony twarzą do okna i przyglądał się swoim dłoniom, opartym o parapet.

– Saro, co ty właściwie o mnie myślisz? Jakim według ciebie jestem człowiekiem? – zapytał niespodziewanie.

Przypatrywała mu się z rosnącym zdziwieniem.

– Opisz mnie tak, jak mnie widzisz – poprosił.

– Hm, to nie takie proste – odparła nieco zbita z tropu. Wiedziała, że i on nie czuje się zbyt pewnie. – Nie jest to proste, gdyż mój stosunek do ciebie zmienia się każdego dnia. Nie zawsze umiem uzasadnić swoje własne reakcje. Jesteś z zawodu policjantem i już choćby dlatego budzisz we mnie respekt. Ale chwilami nachodzi mnie nieodparta ochota, by zrobić ci przykrość, więc mówię takie rzeczy, których zaraz potem ogromnie żałuję. Czasami jesteś taki przyjacielski i serdeczny, że mogę rozmawiać z tobą o wszystkim, a za chwilę niszczysz – wszystko kilkoma ostrymi słowami. Mimo że jesteś bardzo przystojny i męski, w twoim zachowaniu dominuje zawodowa powaga i oficjalny styl do tego stopnia, że jest to wręcz odpychające. Myślę, że tak samo odbierałyby to inne kobiety. Ale ty pewnie wolałbyś usłyszeć coś innego? – przerwała sobie Sara.

– Ależ nie, właśnie tego oczekiwałem – odpowiedział bezbarwnie. – Może pójdziemy do pozostałych?

Obiad okazał się wspaniały, jeszcze bardziej egzotyczny niż te, które jadali w swoim hotelu. Gdy słońce chyliło się już ku zachodowi, dojrzeli zbliżającą się od strony miasta taksówkę.

Sarę oraz kierowcę natychmiast odesłano do ich pokoi, zaś Alfred i dwaj policjanci ukryli się za zasłonami.

Sara siedziała w fotelu, nerwowo zaciskając dłonie. Czas płynął, wiedziała, że Helmuth już tu dotarł i rozmawiał właśnie w salonie z gospodarzem. Wreszcie kiedy upłynęła przeszło godzina, Sara usłyszała odjeżdżający samochód. W chwilę potem zjawił się Alfred.

Pan Paramanathan oczekiwał ich w salonie.

– Ogromnie nieprzyjemny człowiek – powiedział jeszcze pod wrażeniem dopiero co zakończonej wizyty. – Udało mi się go odprawić, ale on ma zdecydowanie złe zamiary. Jestem pewien, że tutaj wróci.

– Co powiedział?

– Oświadczył, że nazywa się Hakon Tangen i że przysyła go pewien angielski multimilioner, który pragnie zakupić moją muszlę. Zaoferował tysiąc funtów.

– To niewiele – wtrącił Alfred z goryczą. – Myślał pewnie, że trafił na naiwnego Tamila. Jeśli udałoby mu się maksymalnie obniżyć cenę okazu, dla niego samego zostałoby dużo więcej pieniędzy.

– Był bardzo arogancki – dodał gospodarz. – Ale ja obstawałem przy swoim i nie chciałem sprzedać muszli. Na koniec zaoferował pól miliona funtów. Wtedy również odmówiłem, na co on zareagował wielkim wzburzeniem i wyszedł. Podejrzewam, że tylko dzięki obecności służby zdołał się pohamować. Przyjrzał się z największą dokładnością każdemu szczegółowi w domu. Wróci tu, jestem przekonany – powtórzył.

– Nie tak łatwo zrezygnować z pół miliona funtów, nie każdy to potrafi. Podziwiam pana! – oświadczyła Sara.

– A cóż ja zrobiłbym z taką sumą? – zapytał pan Paramanathan. – Mam wszystko, czego potrzebuję. Moja muszla to świętość, nigdy nie znalazłbym takiej drugiej. Jest moim przyjacielem. To talizman, który przekażę w dziedzictwie swoim dzieciom.

– Więc ma pan dzieci? – zapytał zaniepokojony Alfred. – I wnuki?

– Mam dwóch dorosłych synów, obaj mieszkają w Indiach. Wnuków nie mam.

– To dobrze, bo inaczej Tangen mógłby posunąć się do kidnaperstwa i szantażem wymusić oddanie muszli.

– Nie wspomniałem mu o moich synach.

– Świetnie. W takim razie będziemy tu dzisiejszej nocy trzymać straż. Na szczęście nie nocujemy w hotelu, gdzie moglibyśmy się przypadkiem na niego natknąć. Wolałbym, żeby nie wiedział, iż oboje, ja i Sara, znajdujemy się tutaj. Boję się o nią.

Twarz Sary rozjaśniła się w uśmiechu wdzięczności. Ale dziwny z niego człowiek, pomyślała. Twardy, zacięty, zamknięty w sobie, a jednocześnie zdolny do ludzkich odruchów i serdeczności. Wczorajszego wieczoru Sara nabrała przekonania, że udało jej się przynajmniej częściowo pokonać mur, którym Alfred oddzielił się od reszty świata, ale dzisiaj jakby się czegoś przestraszył i znów zamknął w sobie.

Mimo to cieszyła się, że troszczył się o nią.

W domu zapadła cisza. Gospodarz i jego goście udali się na spoczynek, na straży pozostali jedynie trzej policjanci i kilku służących.

Sara nie mogła zasnąć. Powodów było kilka: nowe miejsce, niepokój o Alfreda, nieznane odgłosy za oknami, a przede wszystkim ta okropna mata! Nawykłe do wygodnego posłania ciało skandynawskiej dziewczyny boleśnie odczuwało twardość kamiennej podłogi. Sara nie znalazła także ani jednej poduszki, musiała zatem zadowolić się ramieniem podłożonym pod głowę.

W końcu podniosła się, pojękując cicho z bólu. Wyjrzała przez okno do ogrodu, gdzie w ciemnościach tropikalnej nocy koncertowały cykady. Niemal wszystkie drzewa i kwiaty skryły się w mroku, tylko niektóre rośliny rysowały się niewyraźnie na tle jaśniejszych wód zatoki.

W pewnej chwili Sara dostrzegła jakiś ruch z prawej strony. Coś działo się przy białym ogrodzeniu…

Przez mur przeskoczył jakiś cień i natychmiast zniknął.

Wybiegła z pokoju na korytarz, gdzie natknęła się na drzemiącego służącego.

– Jest tu! – wyszeptała. – Przeskoczył przez mur. Jest w ogrodzie!

Służący momentalnie się podniósł i pospieszył przekazać tę informację swemu panu. Sara zawróciła do pokoju, gdyż wedle polecenia Alfreda miała nigdzie nie wychodzić. Nie bala się o siebie. Mimo że w oknach nie było szyb, a jedynie ozdobne kraty, nie czuła strachu. Przycupnęła przy ścianie nie opodal okna, tak by nie było jej widać, i pilnie nasłuchiwała.

Żadnych odgłosów. Czyżby się pomyliła?

Nie, teraz do jej uszu doszły szmery z drugiej strony domu. Ledwo słyszalne…

Sara zaczęła drżeć na całym ciele.

Znowu cisza.

Naraz usłyszała krzyk, strzał i pospieszne, ciężkie kroki wielu osób, potem łoskot przewracanych mebli, teraz już jakby docierający ze wszystkich stron. Przysiadła na podłodze i zakryła uszy rękoma.

Hałas zbliżał się do jej pokoju, ktoś chyba upadł, a wśród ścian rozległ się kolejny krzyk. Drzwi otworzyły się z łoskotem.

Sara zerwała się na równe nogi. Nagle ktoś zapalił światło. W otwartych drzwiach stał Kato Helmuth, szukający możliwości ucieczki. Gdy zobaczył Sarę, na moment znieruchomiał, po czym dopadł do niej, złapał wpół i ustawił przed sobą niczym tarczę. W tej chwili do pokoju wbiegli policjanci. Wszystko wydarzyło się w ciągu ułamków sekund, tak że Sara nie miała nawet czasu pomyśleć, jak się zachować.

– Jeśli mnie ruszycie, zastrzelę ją! – wrzasnął Helmuth.

Rzeczywiście, na plecach poczuła ucisk czegoś twardego, sprawiało jej to nawet ból.

Alfred oddychał ciężko, twarz mu pobladła.

– Odsunąć się! – krzyczał Helmuth. – Na korytarz! Wyjdę z dziewczyną, a jeśli mnie ruszycie, ona zginie!

Sara poczuła, że wszystkie siły ją opuszczają, bała się, że za chwilę zemdleje. Automatycznie przesuwała się w kierunku wyjścia.

– Odejdźcie jeszcze dalej! – rozkazywał Helmuth policjantom.

– Helmuth, nie masz szans, jesteś na wyspie… Poddaj się! – rzucił Alfred.

Helmuth wycofywał się tyłem w kierunku drzwi wyjściowych, wciąż trzymając Sarę przed sobą. Łamiącym się ze zdenerwowania głosem spytał Alfreda:

– Skąd wiesz, że nazywam się Helmuth? Skąd wiedziałeś, że wybierałem się do Jaffny?

– Ty także powinieneś mnie znać – odrzekł Alfred. – Zamordowałeś moje rodzeństwo. Dziewczynę też z pewnością rozpoznasz. Jej wuj nazywał się Hakon Tangen!

Rozwścieczony Helmuth był już przy drzwiach wejściowych.

– Jeśli ktoś za mną pójdzie, będę strzelał! – zagroził.

Znaleźli się na zewnątrz, panował tu wielki upał. Dlaczego nie użyje broni? pomyślała Sara i w tej samej chwili sama odpowiedziała sobie na to pytanie.

– Alfredzie! – krzyknęła z całych sił. – On jest nieuzbrojony, to tylko ręka!

W powietrzu rozległ się świst i Sara pochyliła się instynktownie, czując jednocześnie, że coś przelatuje nad jej głową tuż koło ucha. Nagle wszystko wokół pociemniało, słyszała tylko oddalające się kroki napastnika.

ROZDZIAŁ XI

Sara powoli dochodziła do siebie. Wokół panował mrok, ale uporczywe światło latarki raziło ją prosto w oczy. Machnęła ręką, jakby odpędzała natrętnego owada, i światełko zgasło.

– Saro – wyszeptał Alfred tak zmienionym głosem, że dziewczyna z trudnością go rozpoznała. – Bogu dzięki, wszystko w porządku – dodał po angielsku.

– Musimy zabrać ją do środka – powiedział głos, który Sara przypisała panu Paramanathanowi.

Alfred podniósł ją, na co zareagowała jękiem. Sprawił to nagły, przenikliwy ból głowy. Gdzieś z dala dochodziły ją podniecone krzyki w obcym języku, a po chwili zorientowała się, że były to głosy policjantów ścigających Helmutha.

– Jak długo tu leżę? – zapytała.

– Zaledwie kilka sekund – uśmiechnął się Alfred.

– Mordercy, niestety, udało się wymknąć, ale ty jesteś ważniejsza.

Szybko przeniósł dziewczynę do pokoju i ułożył na kanapie.

– Najsmutniejsze jest to – rzekła Sara – że nie mam żadnej rodziny i nikt na całym świecie nie przejąłby się moją śmiercią.

– Nie mów nic – odparł sucho Alfred. – Nie wolno ci tak myśleć, takie myśli na nic się teraz nie zdadzą.

– Co się stało? Opowiadaj od samego początku – prosiła dziewczyna, przyjmując od służącego szklaneczkę. Napój okazał się mocny, pewnie tutejsza wódka, i Sara się zakrztusiła, ale trunek szybko postawił ją na nogi.

– Cóż, Helmuth dostał się do domu, a kiedy myśleliśmy, że jest już osaczony, chcieliśmy go obezwładnić. On jednak odznacza się doskonałą sprawnością, był przecież komandosem, a do tego miał przy sobie broń. Strzelił, raniąc jednego z policjantów…

– Och, a oni są tacy mili! – wykrzyknęła Sara.

– Policjanci nie bywają mili w takich sytuacjach – uśmiechnął się Alfred. – Na szczęście nie było to nic poważnego, tylko niegroźny postrzał w ramię. Policjant upadł jednak na ziemię, krzycząc z bólu. Przykląkł przy nim kolega i odwrócił go na plecy, niemal jednocześnie strzelając do Helmutha, ale nie trafił. Gdy morderca kierował się do wyjścia, rzuciłem za nim krzesłem. Wcelowałem w nogi, więc Helmuth się przewrócił. Byliśmy już od niego o krok, ale poderwał się i uciekł. Służący próbowali zagrodzić mu drogę, lecz błyskawicznie ich odepchnął.

– Prawdopodobnie padając zgubił pistolet – wtrąciła Sara. – W przeciwnym razie nie wahałby się strzelić.

– Rzeczywiście, broń znalazłem właśnie tam, gdzie się przewrócił. Nie miał czasu, żeby ją podnieść.

Wrócili dwaj policjanci, którzy podjęli pościg za Helmuthem.

– Zniknął za murem, w ciemności nie mieliśmy najmniejszej szansy, by go schwytać – powiedział jeden z nich. – Jak czuje się pani Elden i co z moim przyjacielem?

– Oboje mają się całkiem dobrze – odparł Alfred, nie prostując pomyłki, jaką popełnił policjant, nazywając Sarę panią Elden.

Teraz przyszła kolej na relację dziewczyny. Kiedy Alfred zrozumiał, jak wielkie niebezpieczeństwo jej zagrażało, mocno zagryzł wargi.

– Cios karate. Gdyby trafił tuż nad uchem, w skroń, nie miałabyś najmniejszych szans. Twoje szczęście, że się skuliłaś.

– Zrobiłam to instynktownie – wyszeptała blada. – A co z muszlą?

– Muszli nie zabrał – odrzekł gospodarz. – Dopiero co zaglądałem do skrzyni. Wszystko jest w najlepszym porządku. Czy myśli pan, że on pojawi się znowu?

– Nie, raczej nie. Zdaje sobie sprawę, że policja już wie o wszystkim – odpowiedział Alfred. – Mimo to miejscowi funkcjonariusze powinni zapewnić panu ochronę, póki on nie opuści Jaffny. Zauważyliście, jak się zdenerwował, gdy zobaczył Sarę i mnie? Najbardziej zirytował go fakt, że przedstawił się nam jako Hakon Tangen, a my cały czas dobrze wiedzieliśmy, kim jest. Saro, gdy tak się wycofywał, zasłaniając się tobą, wydawało mi się, że… To było coś koszmarnego! Wiedziałem, że zdolny jest do wszystkiego…

– Wiesz, kiedy miałam się odwrócić, poczułam, że jego „pistolet” jest ruchomy, i wtedy zorientowałam się, że to tylko dłoń.

– Bogu dzięki, że jesteś taka opanowana i szybko myślisz!

Tamilski gospodarz kręcił głową:

– To nie może mu ujść na sucho.

Podążyli za jego wzrokiem. Spoglądał w kierunku niewielkiej domowej świątyni, w której przechowywał muszlę.

Alfred westchnął. Jeśli Helmutha kiedykolwiek dosięgnie kara, z pewnością nie stanie się to za sprawą muszli.

Resztę nocy Sara musiała spędzić w pokoju na twardej, niewygodnej macie. Głowa wciąż ją bolała. Alfred wraz z policjantami pilnowali domu aż do świtu.

Nazajutrz przy śniadaniu otrzymali wiadomość, że taksówka z pasażerem o blond włosach opuściła rejon Jaffny i podążyła na południe, kierując się na Anuradhapurę. Wobec tego Sara i Alfred także zaczęli zbierać się do podróży do Negombo. Pożegnaniom towarzyszyły szczere podziękowania i błogosławieństwo ze strony pana Paramanathana. Życzył im, by ich związek był szczęśliwy i zaowocował mnóstwem zdrowych, udanych dzieci. Niewiele brakowało, by Sara odkryła przed nim całą prawdę, ale ręce komisarza zacisnęły się ostrzegawczo na jej ramionach i spowodowały, że jej napięta twarz złagodniała.

Po nocy spędzonej na twardej macie Sara czuła ból w całym ciele. Gdy szli do samochodu, wyznała Alfredowi:

– Wiesz co, może nie powinnam tego mówić, ale przez cały czas miałam nieodpartą ochotę jeszcze raz spojrzeć na muszlę. Rozumiem teraz tych, którzy o niej marzą.

– Hm – mruknął tylko.

– Nawiązałam z nią swego rodzaju kontakt, tak jakby mnie zaczarowała. Nie umiem tego dokładnie określić.

– Chyba wiem, co czujesz. To było niezwykłe przeżycie dla człowieka zwłaszcza tak wrażliwego jak ty i może ja też. Jednak ty odbierałaś tę chwilę intensywniej.

Sara westchnęła.

Kierowca po kilku godzinach snu był w miarę wypoczęty, oni natomiast po nie przespanej nocy odczuwali zmęczenie. Pewnie dlatego Alfred usadowił się na tylnym siedzeniu obok Sary, choć tym razem ona niespecjalnie tęskniła za towarzystwem. Sympatyczny Syngalez dał jej tabletkę przeciwbólową, po jej zażyciu wreszcie zasnęła. Obudziła się dopiero, gdy przybyli na miejsce. Miała żal do Alfreda, że pozwolił jej przespać całą drogę powrotną.

– Zatrzymaliśmy się w Anuradhapurze, gdzie poinformowano nas, że Helmuth zjadł tam posiłek i ruszył w dalszą drogę na południe jakiś czas przed nami. Próbowaliśmy cię obudzić, ale spałaś jak zabita. Potem i ja zasnąłem – przyznał.

– Na szczęście wyspałam się i nie boli mnie głowa. W recepcji poinformowano ich, że Kato Helmuth już się wyprowadził. Zabrał bagaże i opuścił hotel, nie zdradzając, dokąd się udaje.

Porozmawiali z kierowcą, który woził Helmutha do Jaffny i z powrotem, ale ten niewiele im pomógł, bo z hotelu odwiózł Norwega ktoś inny. Alfred dopytywał się także, czy pasażer w czasie długiej podróży mówił coś interesującego, ale kierowca tylko machnął ręką. Oświadczył, że zwykle nawiązuje dobry kontakt ze swoimi klientami, ale z tym mężczyzną nigdy więcej nigdzie nie pojedzie. Helmuth odnosił się do niego jak do służącego, gorzej nawet, traktował jak powietrze. Taksówkarz miał tylko słuchać poleceń, a kiedy ośmielił się coś powiedzieć, dostało mu się za swoje. Nieprzyjemny turysta nie pozwolił zrobić przerwy na posiłek i nawet słówkiem nie zdradził, do kogo i po co się udaje. Tutejsi mieszkańcy nie nawykli do takiego zachowania.

Alfred wyjaśnił sympatycznemu taksówkarzowi, jakiego to pasażera musiał wozić, dodał też, by miał oczy i uszy otwarte na wypadek, gdyby coś się działo lub gdyby dowiedział się o miejscu pobytu przestępcy.

Później Alfred odprowadził Sarę do hotelu. Poprosił też, by obserwowano Helmutha, o ile by się pojawił. Sam udał się na lotnisko krajowe, aby wydać kolejne polecenia. Jeśli przestępca zechce opuścić Sri Lankę, należy mu to umożliwić, przekazując jednocześnie wiadomość o tym fakcie na kolejne lotniska, gdzie samolot będzie miał międzylądowania. Gdyby Helmuth chciał wysiąść, natychmiast go aresztować i powiadomić policję norweską.

Sara z trudem wracała do roli wczasowiczki. Tęskniła za Alfredem i była mocno zawiedziona, że nie chciał zabrać jej ze sobą.

Wracała właśnie z plaży, kiedy spotkała Lassego.

– Cześć, kolego! – zawołała. – Już jesteś?

– Tak, widzę, że i ty także – odpowiedział. – Przyjechaliśmy wczoraj, ale sądziłem, że wróciliście do domu.

– Nie. Nie zgadniesz, gdzie byliśmy i co widzieliśmy!

– Gdzie?

– Wybraliśmy się do Jaffny i widzieliśmy tam lewoskrętną turbinellę.

– Co takiego?! – zawołał zdumiony. Sara była dumna jak paw.

– Nie kłamię. To naprawdę niezapomniane przeżycie.

Ale dla ciebie też mam niespodziankę.

– A może przyjdziesz do nas i zobaczysz, co myśmy zdobyli? – zaproponował Lasse. – Mieszkamy na pierwszym piętrze, w pokoju numer trzydzieści pięć.

– Świetnie. Poczekaj chwilę, tylko wezmę paczuszkę dla ciebie.

Kiedy weszli do pokoju chłopca, jego tata nalewał sobie właśnie coś do picia. Sara została przedstawiona, po czym ojciec Lassego wycofał się dyskretnie na plażę, wymieniwszy z dziewczyną kilka żartobliwych uwag na jej temat.

Lasse przybrał przepraszającą minę.

– Nie może się od tego powstrzymać, ale jest w porządku. Chodź na balkon, tutaj gromadzę swoje skarby.

– Mam nadzieję, że takiej ci brak w zbiorach – powiedziała Sara, wręczając chłopcu podarunek.

– Nie ma sprawy, w razie czego mogę się wymienić na inną.

Lasse ucieszył się bardzo z prezentu Sary, gdyż rzeczywiście nie miał jeszcze takiego okazu. Potem gawędzili na temat przeróżnych skorupiaków i muszli, to znaczy Lasse mówił, a dziewczyna słuchała.

– Te tutaj – wskazał na kanciaste skorupki o pięknych żłobieniach – są śmiertelnie trujące.

Sara odruchowo cofnęła rękę.

– Nie, teraz nic ci się nie stanie – zaśmiał się. – Były groźne, kiedy mieszkało w nich zwierzę. Zawsze bardzo uważam na to, by nie zabrać muszli, w której jeszcze ktoś mieszka, zbieram wyłącznie puste. Nie mógłbym niszczyć żywych istot. Wracając do tych trujących: ich właściciele, czyli skorupiaki, strzelają zatrutym jadem, by się bronić, i nie ma na to lekarstwa. Ta trucizna jest śmiertelna – dodał ponuro. – A tu masz porcelanki, tamta z kolei przedstawia faktycznie sporą wartość.

Rozmawiali dalej. Sara musiała zdać dokładną relację o turbinelli, nie wspomniała naturalnie ani słowem o incydencie z Helmuthem. Tymczasem pojawił się ojciec Lassego i dalej sączył drinka, siedząc na balkonie. Przysłuchiwał się obojgu, kręcąc w zdumieniu głową, że ktoś może mieć podobnie niepoważne hobby.

W pewnej chwili Sara spostrzegła Alfreda i ogromnie się z tego ucieszyła. Stał przy wejściu obok jarzących się mocnym światłem latarni i rozglądał się po plaży.

– Alfred! Tu jestem! Na górze!

Odwrócił się w jej stronę i nagle jakby opuściły go wszelkie troski. Uszczęśliwiona tym Sara zbiegła na dół.

– Wystraszyłaś mnie nie na żarty – powiedział z wyrzutem. – Szukałem cię od piętnastu minut.

Opowiedziała, że była u Lassego i oglądała kolekcję jego muszli. Alfred z kolei poinformował Sarę, że sprawdził wszystkie hotele w Negombo, ale Helmuth w żadnym z nich nie mieszkał. Nie wyjechał również z kraju.

– Jutro wybiorę się do Kolombo i innych turystycznych miejscowości – dodał. – Ale teraz umieram z głodu, chodźmy więc coś przekąsić. Już dawno po obiedzie!

Dopiero teraz Sara zdała sobie sprawę, że minął prawie cały dzień, plaża opustoszała i powoli zaczęło się ściemniać.

– Coś takiego! W takim razie musiałam siedzieć u Lassego wiele godzin. Chyba zachowałam się nieelegancko.

– No wiesz, rano jeszcze byliśmy w Jaffnie, więc nic dziwnego, że dzień już się kończy. Zatraciłaś zupełnie poczucie czasu.

„Westchnęła.

– Och, taka jestem z siebie niezadowolona! Na nic się nie przydałam, Helmuth nadal jest na wolności, a my nawet nie wiemy, gdzie!

– Uratowałaś panu Paramanathanowi życie, a Helmuth nie dostał muszli w swoje ręce. Nie do ciebie należy obowiązek aresztowania go, zresztą nie stanie się to tutaj. Pamiętaj, że jesteś jedynie obserwatorem. Poza tym bardzo ładnie wyglądasz w tej kwiaciastej sukience – dodał niespodziewanie. – To mnie uspokaja.

– Jak to uspokaja?

– Ponieważ robisz wrażenie wyrośniętej dwunastolatki. Sara podrapała się po głowie. Czy tę wypowiedź można potraktować jak komplement? Nie była o tym przekonana. Propozycja zjedzenia posiłku okazała się jak najbardziej na miejscu. W ogrodzie hotelowym tuż koło werandy ustawiono długi stół z mnóstwem egzotycznych smakołyków, wspaniale udekorowany świeczkami i kwiatami. Goście czekali w długich kolejkach, by spróbować tutejszych przysmaków, a i Alfred, stojący tuż za Sarą, spoglądał tęsknie w kierunku pełnych półmisków.

– Czy myślisz, że znowu pojedzie do Jaffny?

– Nie, wykluczam taką ewentualność. Jeśli Helmuth tam się pojawi, zostanie od razu schwytany, aż tak głupi nie jest.

– Przepraszam, panie Elden… To był znajomy taksówkarz.

– Mam dla pana wiadomość… Alfred odszedł z kierowcą na bok.

– Tylko nie wpuszczaj nikogo na moje miejsce! – zawołał do Sary.

Gdy Alfred wrócił, dziewczyna szła już w kierunku ich stolika, zdenerwowana, czy zdoła utrzymać jednocześnie dwa talerze z nałożonymi wcześniej smakowitymi potrawami.

– No, udało się, oto twoja porcja. Co mówił kierowca?

– Helmuth mieszka u tego rybaka, który natrafiał kilkakrotnie na muszlę w okolicach Chilaw, chyba pamiętasz?

– Pewnie! Ale spójrz tu! Przyniosłam ci faszerowane chili. Jest bardzo ostre, więc pewnie popiecze cię w środku.

– Lubię ostre jedzenie – odparł z uśmiechem – ale w zupełności mi wystarczy jedna papryka, odłóż więc pozostałe. A to co? Masz jeszcze rybę? W takim razie poproszę. W końcu ustaliliśmy, że przywiezie tu wuja Victora, Sebastiana. Umieram z głodu.

Sara była zadowolona, że Alfred jest w dobrym nastroju, otwarty i przyjazny. Trzeba przyznać, że humor zmieniał mu się często.

– I co dalej? Co z rybakiem?

– Kato Helmuth ma prawdopodobnie zamiar udać się jutro z rana do Chilaw. Poprosiłem Sebastiana, żeby zabrał nas swoim katamaranem.

– Katamaranem! – wykrzyknęła uszczęśliwiona Sara, omal nie upuszczając talerza. – Zawsze marzyłam o tym, żeby choć raz popłynąć taką łodzią!

– Ty nie popłyniesz, moja panno! To zbyt niebezpieczne. Popłynę z jeszcze jednym policjantem. To miałem na myśli, mówiąc „my”.

Sara w jednej chwili umilkła i zaczęła bezmyślnie grzebać widelcem w nitkach zielonego makaronu na swoim talerzu.

– A co ty właściwie masz tam do roboty? Przecież nawet nie możesz go zaaresztować?

– Nie, ale chcę wiedzieć, co robi. Policjant, który popłynie ze mną, będzie uzbrojony. Chodzi o bezpieczeństwo rybaka. Nikt nie umie przewidzieć, co Helmuthowi strzeli do głowy. Przestań już, nie przejmuj się aż tak bardzo.

– A czy ty myślisz, że to dla mnie wielka frajda siedzieć tu cały dzień, kiedy ty przeżywasz przygody? – spytała obrażona. – Chcę być razem z tobą.

Popatrzył na Sarę. Na jej twarzy malowało się przygnębienie.

– Dostaniesz choroby morskiej.

– Wezmę tabletki.

– W katamaranie jest mało miejsca. Nie będziesz przecież siedzieć na dnie łódki.

Milczała demonstracyjnie.

– Saro, zrozum, że nie mogę cię zabrać. To nie zabawa!

– Miałeś być tylko obserwatorem. A poza tym poinformowano mnie, że Erik przyjechał tutaj i pytał się o mnie. Ma zamiar pojawić się znowu jutro. Pewnie był wściekły.

Troszeczkę mijała się z prawdą. Erik rzeczywiście zjawił się w hotelu Sea Dragon, ale nawet nie wspomniał, że wróci następnego dnia. Recepcjonista nazwał Sarę panią Elden i powiedział, że mieszka w dwuosobowym pokoju. Erik Brandt nie wyglądał na zadowolonego.

Alfred znowu popatrzył na Sarę.

– Niech ci będzie. To przesądza sprawę – odparł w końcu.

Sara uśmiechała się, triumfując w duchu.

Alfred miał wiele spraw do omówienia z przedstawicielami policji, z panem Sebastianem Fernando i innymi osobami. W tym czasie Sara ucięła sobie drzemkę. Chciała być wypoczęta przed jutrzejszą wyprawą.

Była uszczęśliwiona swoim małym zwycięstwem, obietnicą uczestnictwa w wyprawie, jaką otrzymała od Alfreda. Nie miała ochoty zostawać w hotelu sama, bez zajęcia, mimo że okolica była nadzwyczaj malownicza. Do idealnego obrazu czegoś jej jednak brakowało.

Powoli zapadała w sen, a na jej twarzy pojawił się lekki uśmiech. W oddali słyszała cichy śpiew. W końcu całkiem usnęła.

Obudziła się, bo ktoś usiadł na brzegu jej łóżka. Przy posłaniu Alfreda paliła się lampka, ale on sam Alfred podwiązał w górze moskitierę i przyglądał się jej uważnie.

– Saro, ja już dłużej tego nie wytrzymam!

Jego twarz była pełna powagi, by nie rzec – desperacji. Oczy mu pociemniały.

– Czego nie możesz wytrzymać? Helmutha?

– Nie, ciebie. Próbowałem unikać cię w ostatnich dniach, ale ani na sekundę nie mogę przestać o tobie myśleć. Ale ty pewnie nie odwzajemniasz moich uczuć?

Zorientowała się, że chciał powiedzieć coś jeszcze, więc milczała. Po chwili spróbował od nowa:

– Zbyt długo żyłem w samotności, a ty jesteś taką cudowną, dobrą dziewczyną, jedyną, która miała dość cierpliwości, by znosić moje beznadziejne zachowanie. W dodatku jesteś taka śliczna i kobieca. Nie mam już sił, Saro!

Po tych słowach Sara spontanicznie objęła ramionami jego szyję, on zaś przyciągnął ją do siebie, przytulił najmocniej jak potrafił i westchnął głęboko. Wciąż jednak trzymał się w ryzach.

– Ale ty jesteś policjantem – szepnęła mu do ucha. – Masz zasady, jesteś silny i zimny, budzisz podziw, czy nie sądzisz, że…

– Kochana, jestem tylko człowiekiem! Przez kilka lat tłumiłem w sobie wszelkie uczucia i teraz nie umiem sobie z tym poradzić.

– Kiedy ty budzisz we mnie taki respekt! Nie mogę wprost uwierzyć, że zależy ci na mnie.

Słyszała teraz przyspieszone bicie jego serca. Nerwy miał napięte do ostateczności. Bał się, że swoim zachowaniem wystraszy dziewczynę.

Jego usta musnęły ucho Sary.

– Zapomnij o respekcie wobec mnie, Saro, proszę cię, zapomnij…

– Ale właśnie dlatego ciągle się zamykałam, dlatego okazywałam ci agresję i wrogość. Cały czas panicznie się bałam, że w końcu odkryjesz, jak bardzo cię lubię. Nie miałam nawet odwagi przyznać się przed sobą, jak wiele dla mnie znaczysz. Nie chciałam, żeby znowu ktoś mnie zranił!

– Czy myślisz, że mógłbym cię zranić?

– A czy ty mógłbyś uwierzyć w szczerość moich uczuć, w moje wyznania? Czy dałbyś wiarę, że nie chodzi mi tylko o fizyczną bliskość?

– I mnie nie tylko o to chodzi.

Sara odetchnęła z ulgą, a Alfred ułożył ją z powrotem na poduszce.

Przyglądała mu się badawczo.

– Wierzę, że mówisz prawdę – powiedziała niepewnie. – Nie myśl, że kieruję się współczuciem. Potrzebuję cię i pragnę, kocham cię, ale jednocześnie się boję.

– Ja też się boję.

Sarę wzruszyła szczerość Alfreda. Przypomniała sobie jego smutny, zimny pokój, jego samotność, ucieczkę od ludzi, od miłości i ciepła. Wiedziała, że od kilku lat jego życie wypełniały jedynie ból i nienawiść.

– Wiesz… Nie, to bez sensu, to zbyt trudne, głupie! – dodał zniecierpliwiony.

– Na pewno nie. Co chciałeś powiedzieć? Zagryzł wargi tak mocno, że aż pobielały.

– Boję się, by nie sprawić ci zawodu. Tak bardzo potrzebuję twojego ciepła. Sam jestem soplem lodu, któremu dotąd obce były ludzkie odczucia. Miłość do ciebie poraziła mnie z taką siłą! Boję się, że nie będę umiał hamować własnych emocji…

Sara przypatrywała mu się w zamyśleniu, a serce dudniło jej tak, że omal nie pękło.

– Myślę, że o to nie musisz się martwić. Znużony zamknął oczy.

– Cały wieczór chodziłem w tę i z powrotem po werandzie, wracałem, próbowałem zasnąć. Nie mam pojęcia, co robić. Brakuje mi sił, Saro!

Podniosła dłoń i delikatnie pogładziła go po policzku.

– To niełatwe dla nas obojga. Oboje czujemy się samotni i zagubieni. Nie jesteśmy pewni samych siebie i odpychamy się nawzajem, bojąc się ujawnić głębsze uczucia.

Usta Sary poczęły drżeć w strachu.

– Czy nie rozumiesz, że potrzebuję cię tak samo jak ty mnie? – Ujęła jego dłoń i położyła na swojej piersi. – Czy czujesz, jak bije mi serce? Jak bardzo tęsknię za tobą?

Sara zebrała całą odwagę, żeby wypowiedzieć te słowa. Wiedziała, że Alfred potrzebuje z jej strony aprobaty, by uporać się ze swymi problemami.

– Tak – powiedział cicho schrypniętym głosem. Wyczuł, że piersi Sary leciutko się naprężyły, a skóra drżała z rozkoszy, gdy jej dotykał.

Skuliła się niczym przestraszony szczeniak i uniosła koc, robiąc mu miejsce.

Podniecony, stęskniony, opadł w jej otwarte ramiona.

– Przytul mnie, mój kochany – szeptała – tak mocno, jak tylko potrafisz! Czuję się taka samotna!

Wzruszało ją, że ten z pozoru silny i chłodny mężczyzna szuka pociechy właśnie u niej. Sara przymknęła oczy, jęknęła cicho i ujęła jego głowę w dłonie.

– Alfredzie – mówiła mu do ucha już nie kryjąc uczuć. – Przecież ja cię kocham! Dopiero teraz wiem, co to znaczy kogoś kochać!

– Saro, dziecko! – uśmiechał się uszczęśliwiony, zaraz jednak dodał zawstydzony: – Nie byłem w stanie trzymać się swojej strony pokoju!

Wtedy Sara zrozumiała, jak silne jest uczucie, które nimi owładnęło. Już bez wahania dała się ponieść w cudowną krainę szczęścia.

Sara patrzyła teraz na hotel Sea Dragon z zupełnie innej perspektywy, z oddali, od strony oceanu. Siedziała, jak wielu rybaków przemierzających tę trasę dzień w dzień, w łódce z czerwonym, łopoczącym na wietrze żaglem. Słońce odbijało się oślepiającym światłem od taili wody, więc Sara dałaby wiele za przeciwsłoneczne okulary. Niestety, zapomniała o nich, a było już za późno, by po nie wracać.

Gdyby choć w części zdawała sobie sprawę z tego, jak niewygodne są katamarany, ze znacznie mniejszą gorliwością wpraszałaby się na tę wyprawę. Bez względu na warunki pragnęła jednak wszędzie towarzyszyć Alfredowi. Siedziała teraz obok niego na wąskich deszczułkach, skierowanych ku wysokiemu, wygiętemu pływakowi, utrzymującemu łódkę w równowadze. Dalej dno łodzi było tak wąskie, że Sebastian musiał ustawić stopy jedna za drugą, gdyż nie zmieściłyby się obok siebie. Młody policjant, przebrany za rybaka, stal w środkowej części lodzi i polewał wodą główny żagiel, by lepiej trzymał się go wiatr.

Już po krótkim czasie Sara odczuwała ból w tej części siedzenia, która spoczywała na wąskich, twardych deskach.

W obawie przed zbyt intensywnym słońcem włożyła bluzkę z długimi rękawami. Włosy ściągnęła gumką w koński ogon. Alfred także opuścił rękawy bluzy i rozkoszował się pięknem otoczenia, choć jego twarz zdradzała niepokój za każdym razem, gdy spoglądał w kierunku Chilaw. Niekiedy muskał dłonią rękę Sary, jakby chciał się upewnić, że dziewczyna rzeczywiście siedzi obok i że do niego należy. Kiedy patrzył na nią, oczy wyrażały taką miłość, że Sarę ze wzruszenia ściskało w gardle.

Przeżyli niezapomnianą noc. Duchowa bliskość, jakiej zaznali, była trudna do opisania słowami. Sara znalazłaby kilka siniaków po silnych uściskach Alfreda, a wargi paliły ją od długich, gorących pocałunków, ale te dolegliwości nie sprawiały jej najmniejszej przykrości. Czuła się po raz pierwszy w życiu naprawdę szczęśliwa. Wiedziała, że z jej twarzy niczym z książki można teraz wyczytać stan ducha.

Zapomniała o Helmucie, zapomniała o zadaniu, jakie im powierzono. Nie miała pojęcia, że coś jeszcze miało się wydarzyć w związku z turbinellą.

ROZDZIAŁ XII

Sara była zadowolona, że zabrała tabletki przeciwko morskiej chorobie. Wszystko bowiem wokół kiwało się i falowało.

Pistolet miejscowego policjanta spoczywał w foliowej torebce na dnie łodzi. Miał być użyty tylko w przypadku zagrożenia życia. Obaj Syngalezi kręcili mocno głowami niezadowoleni z obecności Sary, ale Alfred zapewnił ich, że będą trzymać się w takiej odległości od przestępcy, że ten z pewnością jej nie rozpozna. Mężczyźni zabrali trzy lornetki, więc Sara z góry mogła przewidzieć, kto będzie musiał obejść się bez tego przyrządu…

Helmuth wyruszył na wodę łodzią motorową i dlatego miał nad nimi dużą przewagę.

Tu się dopiero opalę, pomyślała Sara.

Policjant wskazał ręką kilka domów daleko przed nimi. To miasto Chilaw, obwieścił. Przepłynęli już spory kawałek drogi, zostawiając większość łodzi w tyle, niektóre kierowały się w przeciwną stronę, na otwarte wody. Tylko nieliczne sunęły w kierunku miasta.

Wkrótce dostrzegli motorówkę, którą Sebastian rozpoznał po kształcie i kolorze. Dryfowała daleko na morzu, ale nie widać było żadnych raf.

– W jaki sposób orientują się…? – zaczęła Sara. Sebastian wyjaśnił:

– Rybacy zawsze wiedzą, gdzie znajdują się płycizny. Rozpoznają głębokość po smaku wody, po jej temperaturze i zawartości soli. Nie oznaczamy miejsc, w których zarzucamy sieci, w ten sposób nikt ich nam nie skradnie.

Skandynawowie nie mogli wyjść z podziwu.

Na lśniących falach mijali wiele katamaranów i łodzi silnikowych, dlatego też gdy ich łódź podpłynęła, zarzucając cumę w odpowiedniej odległości od łódki Helmutha, nie budzili niczyjego zainteresowania.

Motorówka przypłynęła prawdopodobnie tuż przed nimi. Widać było, że znajdujący się na niej rybak dopiero co wynurzył się z wody; Kato Helmuth tymczasem wkładał kombinezon nurka.

– A gdzie on zdobył pełne wyposażenie? – dziwił się Alfred, obserwując motorówkę przez lornetkę.

Cała trójka wypatrywała, co dzieje się na tej łodzi. Sara zerkała z nadzieją na Alfreda licząc, że pozwoli jej popatrzeć choć przez chwilę przez lornetkę, ale on zdawał się tego nie zauważać.

– Kto to jest, co to za rybak? – pytał dalej Alfred. – Chodzi mi o jego styl życia, charakter?

– Myślę, że to porządny człowiek – odparł policjant.

Nieszczególnie bystry, na pewno nie stroni od mocnych trunków, ale z pewnością nie należy do przestępców. Przypuszczam, że nie wie, jakiego typa zabrał ze sobą do łodzi.

– Miejmy nadzieję, że nic złego mu się nie przytrafi – mruknął komisarz.

– Czy nie moglibyśmy podpłynąć trochę bliżej? – spytał miejscowy policjant, kręcąc się niecierpliwie.

– Nie wiem – Alfred spojrzał zakłopotany na Sarę. – Problem w tym, że dziewczynę nietrudno odróżnić.

Sebastian znalazł chustkę, którą zawiązał Sarze na głowie, chroniąc ją przed promieniami słonecznymi.

– Teraz panienkę trudno rozpoznać – rzekł i zwrócił się do Alfreda: – A ty, z twoją ciemną opalenizną, możesz z powodzeniem uchodzić za półkrwi Syngaleza. Ale koniecznie zdejmij koszulę.

Sara orientowała się, że miał na myśli pół Syngaleza, pół Europejczyka.

Alfred ściągnął koszulę. Rzeczywiście był bardzo mocno opalony, choć nie tak brązowy jak tutejsi mieszkańcy.

Podpłynęli bliżej. Helmuth był już gotowy do zejścia na dno. Usłyszeli plusk wody i Helmuth zniknął pod powierzchnią.

Nie pozostawał tam długo. Kiedy się wynurzył, wyglądał na rozzłoszczonego. Zdjął z pleców butlę z tlenem i ostrym głosem krzyknął coś do rybaka.

– Prawdopodobnie aparat do oddychania nie jest w porządku – uznał Alfred. – Widać, że mu się nie przyda.

– Podpłyniemy jeszcze bliżej.

Teraz nie potrzebowali już lornetek, by śledzić, co dzieje się na łodzi obok. Sarze polecili usadowić się tak, by jej jasna buzia nie rzucała się w oczy. A taka była dumna, że słońce ładnie ją opaliło! Czuła się obrażona. Mężczyźni udawali, że pilnie łowią ryby.

Rybak po raz drugi został wysłany pod wodę przez rozsierdzonego Helmutha. Sara nie mogła pojąć, że Syngalez wytrzymał tam tak długo bez żadnego wyposażenia. W końcu sam Helmuth zaczął się niepokoić. Przechylił się przez burtę i zerkał w głębinę.

Na koniec mężczyzna wynurzył się i ku przerażeniu obserwujących wskazał rękaw kierunku ich łodzi.

– Cholera! – zaklął Alfred. – Zmieniają miejsce. Czy i my mamy się przesunąć?

– Nie ma się czego obawiać – odparł Sebastian. – Z pewnością nas nie rozpoznał.

Motorówka zbliżyła się nieco. Sara, przewieszona przez drugą burtę, udawała, że wędkuje.

Łódź zatrzymała się kilkaset metrów od nich.

– Teraz nie waż się pokazywać! – ostrzegł Alfred dziewczynę. Sam „łowił” po tej samej stronie co ona, gdyż także nie chciał zostać rozpoznany.

Słońce prażyło niemiłosiernie. Sara narzuciła koszulę na ramiona w obawie przed egzemą słoneczną. Mimo to skóra zaczęła schodzić jej dużymi płatami. Dotychczas bardzo uważała, żeby nie przesadzić z opalaniem. Westchnęła nad swą opalenizną, z której za chwilę nic nie zostanie.

Rybak znowu pojawił się na powierzchni. Kiedy znalazł się na łódce, podniecony powiedział coś do Helmutha.

– Znalazł to miejsce – skomentował Sebastian. Kato Helmuth najpewniej polecił rybakowi wydobyć muszlę, a kiedy ten kategorycznie odmówił, zdawał się grozić mężczyźnie. Policjant schwycił za pistolet.

– Spokojnie, nie ma obawy. Potrzebuje go, by wrócić na ląd – powiedział Sebastian.

Przyznali mu rację. Nadal obserwowali, co dzieje się na motorówce. Helmuth trochę się uspokoił, przestał krzyczeć i nie potrząsał już Syngalezem, który zachował respekt dla tamilskich wierzeń. Zgodnie z nimi tylko Tamile mogą bezpiecznie poszukiwać świętych muszli.

Helmuth, gestykulując energicznie, dawał do zrozumienia, że sam zejdzie pod wodę.

– Czy on jest w stanie to zrobić? – zapytała Sara.

– Jako były komandos jest świetnie wyszkolony i wysportowany – odparł Alfred. – Z pewnością potrafi też nurkować, ale na pewno nie wytrzyma tak długo pod wodą jak miejscowy rybak.

Helmuth namawiał Syngaleza, by zszedł z nim na dno, ale ten nie chciał się zgodzić.

Teraz Helmuth najwyraźniej prosił o wskazanie mu miejsca, w którym leżał rzadki okaz. I znowu, pomagając sobie gestami rąk, rybak dokładnie wyjaśnił, jak wygląda płycizna.

– „Wydaje mi się, że w tym miejscu znajduje się spore zbiorowisko owych Indian Chank – tłumaczył dalej Sebastian. – Widzę, że pokazuje naraz wszystkie palce obu rąk, by określić liczbę.

– Jest wśród nich tylko jedna lewoskrętna, prawda?

– Oczywiście. Ale to właśnie tamte pozostałe powstrzymują go przed zanurkowaniem – wtrącił policjant. – Pewnie słyszał, co dzieje się ze śmiałkiem, który tknie drogocenną muszlę.

– Tamile często plotą od rzeczy – mruknął pod nosem Sebastian.

Alfred miał dość wyczucia i dobrego tonu, by nie pytać, czy Sebastian sam zdecydowałby się nurkować w poszukiwaniu takiego skarbu.

Helmuth zeskoczył z łodzi, odczekał chwilę, po czym nabrał powietrza w płuca i zniknął pod powierzchnią.

– Niełatwo tu nurkować – odezwał się Alfred – woda jest bardzo zasolona, co praktycznie uniemożliwia utonięcie, nawet jeśli ktoś miałby taki zamiar.

Sara dobrze o tym wiedziała, gdyż sama wcześniej próbowała nurkować. Woda wypychała ją jak korek.

Helmuth nadspodziewanie długo przebywał pod wodą. Gdy się pojawił, wyraźnie domagał się dokładniejszych wskazówek. Rybak objaśniał więc dalej.

Wyglądało na to, że Helmuth wreszcie pojął, gdzie znajduje się owo szczególne miejsce. Ponownie zanurzył się w łagodne fale.

– Co zrobimy, jeśli wyłowi muszlę? – zapytała Sara. – Odbierzemy ją? Tego bym sobie nie życzyła.

– Nie, to nie wchodzi w grę. Będziemy cierpliwie czekać, niech inni się tym martwią. Mam na myśli policję angielską, norweską czy miejscową. Nie możemy mu przecież zakazać połowów muszli. Ma być ukarany za popełnienie morderstwa.

Ocean lśnił tysiącem barw, wszyscy trwali w napięciu.

– Znowu za długo – mruknął Sebastian. – Stanowczo za długo.

Sara odwróciła się w kierunku motorówki. Dostrzegła, że zaniepokojony rybak wychyla się z lodzi i patrzy w wodę.

– Coś jest nie tak! Podpłyń bliżej! – powiedział cicho Alfred.

Sebastianowi nie trzeba było tego powtarzać, tym bardziej że rybak z motorówki już zaczął się rozglądać za pomocą.

– Płyniemy do was! – krzyknął Sebastian.

– Niedobrze – westchnął Alfred.

Powierzchnia wody wciąż była gładka. Ani śladu Helmutha.

Dobili do motorówki.

Rybak dostrzegł obecność Europejczyków i odezwał się dość nieudolnym angielskim:

– On tak nalegał, tak nalegał!

– Czy zauważyłeś pęcherzyki powietrza?

– Wcześniej widziałem, ale teraz to już nie! Namawiali rybaka, by wskoczył do wody. Wahał się chwilę, po czym zanurkował. Za moment pojawił się na powierzchni, głośno krzycząc. Oczy miał szeroko rozwarte i przerażone, nie zdążył zamknąć ust i napił się wody. Czym prędzej wciągnęli zszokowanego właściciela motorówki na pokład.

Rybak nie przestawał krzyczeć. Zbliżyły się do nich inne łodzie, ale nikomu nie udało się wydobyć z Syngaleza ani jednego sensownego słowa.

W końcu policjant oświadczył:

– Ja zejdę na dno! – I zanim zdołali go powstrzymać, już skoczył z głośnym pluskiem.

Rybak w dalszym ciągu jęczał, pozostali w napięciu czekali na policjanta. Nie był tak wyćwiczony we wstrzymywaniu oddechu jak rybacy, więc szybko pojawił się na powierzchni. Mimo opalenizny widać było, że bardzo zbladł, przejęty tym, co zobaczył w wodzie. Błyskawicznie wciągnięto go na pokład.

– Odpłyńmy stąd! – rzucił krótko.

– Jak to…? – zaprotestował Sebastian.

– Umocujcie katamaran do motorówki i zabierajmy się czym prędzej! To nie jest miejsce dla ludzi!

Zaskoczeni, zdumieni, uczynili jednak, jak mówił.

– Widziałeś go? – zapytał Alfred. – Nie!

– Więc jak mogłeś…?

Policjant był wyraźnie podenerwowany.

– Owszem, widziałem go. To znaczy myślę, że to chyba był on. Nie ma go co ruszać. Nic więcej na ten temat nie powiem. Uciekajcie stąd! – krzyczał w kierunku innych łodzi. – Rozproszcie się! Wracajcie do swoich sieci! Łodzie oddalały się powoli. Sara ujęła rękę Alfreda.

– Czy myślisz, że…? Nie dokończyła zdania.

Na twarzy Alfreda malowała się niepewność.

– Wszystko mogło się zdarzyć. Mógł pojawić się rekin. Poza tym Ocean Indyjski na takich głębokościach roi się od nieznanych, niebezpiecznych ryb, ośmiornic, jadowitych węży morskich czy morskich krokodyli.

Alfred zamilkł w końcu, nie udało mu się przekonać Sary, jego słowa nie przekonały też miejscowych rybaków.

Rybak z motorówki siedział skulony i zanosił się płaczem. Policjant, który także widział, co się stało, jakby skamieniał: nie mrugnął okiem, ani jeden mięsień nie drgnął mu na twarzy. A właśnie on był najweselszy, kiedy wypływali.

Sunęli wolno. Gdy rybak z motorówki nieco się uspokoił, policjant przesiadł się z nim do jego łodzi. Przywiązali do niej katamaran, zapalili silnik i nabrali prędkości.

Sara siedziała zamyślona. Była przekonana, że już nigdy się nie dowie, co stało się z Kato Helmuthem.

Tych kilka dni w Sri Lance, które im pozostały, Sara i Alfred wykorzystali na zwiedzanie. Kiedy Alfred załatwił już wszystkie sprawy związane z ich misją, kiedy obdzwonił Norwegię i Anglię, mogli wreszcie zakosztować prawdziwego wypoczynku. Kąpali się tak długo, aż pomarszczyła im się skóra na czubkach palców rąk i nóg. Odwiedzili też kilka ciekawych miejsc, kupili pamiątki. Często towarzyszył im Lasse, który z entuzjazmem robił im wykłady na temat muszli i ślimaków. Wstąpili także do swoich nowych syngaleskich przyjaciół. Sebastian zaprosił ich do domu i wspaniale ugościł. Sara nie mogła się nadziwić, jak wielu sąsiadów zaglądało przez okna, by przypatrzeć się szacownym gościom z Europy. Kiedy już jedli, dzieci z okolicznych domów obstąpiły ich stół.

Wieczory i noce mieli tylko dla siebie. W tym czasie zrodziła się między nimi taka bliskość, jaką trudno sobie nawet wyobrazić. Rozmawiali ze sobą otwarcie i z pełnym zaufaniem.

Sara dostrzegła jednak, że Alfred co jakiś czas błądzi myślami gdzieś daleko. Wiedziała, co go dręczy. W takich chwilach gładziła go delikatnie, brała jego dłoń w swoją, by odczuł, że jest przy nim, że teraz wspólnie będą walczyć o zdrowie Torii. Któregoś dnia spytała nawet, czy nie mogliby zabrać dziewczynki do siebie. On jednak był innego zdania. Torii żyje we własnym świecie i nie można nawiązać z nią kontaktu. Nie ma sensu, by Sara tak się poświęcała.

I tak dni na Cejlonie dobiegły końca. Wreszcie, obiecując przyjaciołom, że będą pisać i kiedyś jeszcze tu przyjadą, opuścili wyspę.

Norwegia przywitała ich chłodem. Wychodząc z samolotu, trzęśli się z zimna. Sara zrezygnowała z pracy w „Elitebetong” i znalazła sobie inne zajęcie. Żadne z nich nie chciało, żeby nadal pracowała w jednej instytucji z Erikiem Brandtem.

W pierwszym tygodniu po powrocie Sara wybrała się z Alfredem odwiedzić jego siostrę Torii. Bardzo denerwowała się przed spotkaniem ze swoją przyszłą szwagierką, jedyną bliską im osobą.

Gdy dotarli na miejsce, podeszła do nich pielęgniarka.

– Dobrze, że pan się zjawił, panie komisarzu.

Alfred znieruchomiał.

– Czy coś się stało z Torii?

– Nie, nic groźnego – uśmiechnęła się siostra – tylko ostatnio jest bardzo niespokojna.

– Niespokojna? Torii?

– Tak. W ostatnią niedzielę zauważyliśmy, że zachowuje się inaczej niż zwykle. Mam wrażenie, że to dlatego, iż nie pojawił się pan z wizytą.

– Ale przecież ona nigdy nie reaguje na moją obecność! Wydawało mi się, że jej jest to najzupełniej obojętne!

– Wszyscy uważamy, że tęskni za panem. Alfred ożywił się i przyspieszył kroku.

Torii była śliczną czarnowłosą dziewczyną, choć teraz na jej bladej buzi malowała się apatia. Miała zaledwie piętnaście lat, gdy Helmuth upatrzył ją sobie na zdobycz i ofiarę.

Alfred był bardzo zawiedziony, bo siostra ani jednym gestem nie dała poznać, że cieszy się z jego przybycia.

– Cześć, Torii – powiedział cicho. – Już jestem z powrotem. Musiałem na jakiś czas wyjechać. Jak się masz, moja mała?

Nie było odpowiedzi. Smutne oczy patrzyły gdzieś daleko w przestrzeń.

– To jest Sara. Niedługo mamy zamiar się pobrać. Mam nadzieję, że przyjdziesz na nasz ślub.

– Dzień dobry, Torii – zagadnęła Sara. – Bardzo chciałabym cię poznać.

Najmniejszej reakcji.

Pozostali przy niej aż do końca odwiedzin. Alfred posadził Torii na wózek i pojechali do parku. Rozmawiał z siostrą tak, jakby była zdrowym człowiekiem, nie zniechęcał się brakiem odpowiedzi.

W końcu odważyli się na eksperyment.

– Torii – zaczął Alfred ostrożnie – ten niedobry człowiek już nie istnieje. Nie żyje.

Czy to delikatne drgnięcie ust, czy tylko złudzenie? Alfred nie rezygnował:

– Kato Helmuth nie żyje, rozumiesz? Już nigdy nie zrobi ci krzywdy.

Czekali w napięciu. Wreszcie Sara spytała:

– A może podał jej inne nazwisko?

– Sam już nie wiem – rzekł Alfred zrezygnowanym głosem.

Wrócili z Torii do jej pokoju i ułożyli z powrotem na łóżku. Gdy Alfred okrywał siostrę kocem, Sara wyszeptała:

– Zobacz! Ona coś mówi!

– Torii, co ty mówisz? – zapytał Alfred.

W tym momencie do pokoju weszła oddziałowa.

– Torii często w ten sposób porusza wargami – powiedziała. – Ale nigdy nie doszliśmy, co próbuje powiedzieć.

– Wydaje mi się, że to jakby jedno słowo – dodała Sara.

– Tak. Na dodatek ciągle to samo. Alfred pobladł.

– Wiem, co ona mówi – odparł bezdźwięcznie. – Wymawia imię.

Głos mu się załamał. Pochylił się nad siostrą.

– Geir już nie przyjdzie, musimy się z tym pogodzić. To nie była twoja wina, wierz mi, nie możesz tak myśleć!

Torii opadła na łóżko. Znów ogarnęła ją apatia, której nie mogli pojąć ani pokonać.

Kilka tygodni później do drzwi mieszkania Sary, do którego przeniósł się już Alfred, zadzwonił dzwonek.

– Lasse, jak to miło! Wchodź do środka!

– Jestem tu przejazdem, bo wybieramy się w góry. Pomyślałem, że… Zabrałem ze sobą część moich zbiorów, które chciałem wam pokazać. Mam też kilka podwójnych muszli, więc może spodobają ci się, Saro?

– Cześć, Lasse. – Alfred wyszedł na korytarz i przywitał się z chłopcem. – Właśnie wychodzimy w odwiedziny do mojej siostry, która przebywa w domu opieki. Nie możemy opuścić tej wizyty. Ale jeśli masz ochotę z nami pojechać, pogadamy w samochodzie.

Lasse nie miał nic przeciwko temu. Jadąc samochodem, gawędzili żywo, a Lasse pokazywał im swoje skarby. Sarze podobały się muszle chłopca, ale nie chciała się przyznać, że nie podziela jego pasji zbieracza. Po dramatycznych wydarzeniach w Sri Lance właściwie miała już muszli po dziurki w nosie.

U Torii nie wydarzyło się nic nowego. Pielęgniarki mówiły, że po ostatniej wizycie Alfreda dziewczynka się uspokoiła.

Lasse okazał chorej wiele ciepła. Wzruszył go los ślicznej Torii. Opowiadał jej o Alfredzie i Sarze, o ich przyjaźni, jaka nawiązała się w Sri Lance. Mówił też, że Torii także powinna kiedyś odwiedzić ten wspaniały kraj. Potem podał dziewczynie kilka muszli o intensywnych kolorach, resztę ułożył na podłodze tuż przed nią. Nie przejmując się brakiem reakcji, opisywał każdy z okazów.

Od Alfreda i Sary Lasse dowiedział się o turbinelli i tajemniczej śmierci Kato Helmutha.

Po chwili namysłu chłopiec rzekł:

– Jestem realistą. Mogę się założyć, że to była sprawa rekina.

– Też tak sądzę – odparł Alfred, ale Sara wyczuła w jego głosie coś, co kazało jej przyjrzeć mu się dokładniej.

Jednak nic szczególnego nie dostrzegła, więc odwróciła się i nagle szepnęła:

– Alfredzie, popatrz!

Ręce Torii spoczywały teraz na dywanie, ale palce poruszały się lekko i usiłowały dosięgnąć muszelek. Zwłaszcza kauri przyciągała jej uwagę.

Znieruchomieli, tylko Lasse błyskawicznie sięgnął po muszlę i położył ją na dłoni Torii.

– Zobacz tylko! Czy ona nie jest wspaniała w dotyku? Dłoń Torii objęła muszlę. Dziewczynka podniosła wzrok i przyglądała się Lassemu, podczas gdy on niestrudzenie ciągnął swoje historie o ślimaczych domkach.

I wreszcie twarz chorej dziewczyny rozjaśnił niepewny uśmiech. Wciąż nie spuszczała oczu z chłopca.

– Przez dwa długie lata próbowałem nawiązać z nią kontakt – wyszeptał z niedowierzaniem Alfred.

Sara śmiała się do niego roziskrzonymi oczami.

– Jesteś tylko bratem, Alfredzie, tylko bratem! Obecność Lassego zupełnie odmieniła świat Torii.

Nic dziwnego: młodą dziewczynę stale otaczały jedynie kobiety – pacjentki i pielęgniarki, tylko co jakiś czas wpadał brat, teraz również z narzeczoną.

Lasse zrezygnował z wyprawy w góry. Zdecydował się na coś innego: dzień w dzień odwiedzał Torii w szpitalu.

Gdy Sara i Alfred pojawili się tydzień później z kolejną wizytą, przywitała ich rozpromieniona pielęgniarka.

– Nie poznacie jej! – zapewniała. – Są teraz oboje w parku i ćwiczą chodzenie. Torii wykazuje wiele zapału, wierzę więc, że się im powiedzie. Przedtem brakowało jej motywacji.

Zatrzymali się w pewnej odległości od młodych i przyglądali się próbom. Po chwili Torii spostrzegła brata i Sarę i od razu się ożywiła. Podeszli bliżej.

– Torii, siostrzyczko! – wykrztusił Alfred i objął czule dziewczynę.

Torii stała dłuższy czas bez ruchu, po czym odezwała się cicho:

– Byłeś dla mnie taki dobry! Bardzo ci za wszystko dziękuję.

Nie zdołał odpowiedzieć, wzruszenie ścisnęło mu gardło.

– Sarę też lubię, i Lassego.

Kiedy wypowiadała imię chłopca, w jej głosie dało się wyczuć szczególny ton.

– Na pewno jej nie zawiodę – obiecał Lasse, zwracając się do Alfreda. – Opowiedziała mi o wszystkim, co przeszła. Bardzo dobrze się stało, że wreszcie mogła o tym porozmawiać.

– Na pewno. Lasse, dziękuję ci. Sam nie wiem, jak mógłbym ci się odwdzięczyć.

– Nie ma za co dziękować – burknął chłopak pod nosem, po czym wziął Torii za rękę i poszli dalej ćwiczyć chodzenie.

W drodze powrotnej, w samochodzie, Sara rzekła w zamyśleniu:

– Oszukałeś Helmutha, prawda?

– Co masz na myśli?

– Wiedziałeś, że sir Constable wycofał swoją ofertę, ale przemilczałeś to. Helmuth nie zdawał sobie z tego sprawy.

– Nie – przyznał. – Chyba rozumiesz, że nie mogłem puścić go wolno. Musiałem mieć pewność, że go zatrzymamy.

– Ryzykowałeś w ten sposób niejedno życie.

– Nie mieliśmy innego wyjścia. W przeciwnym razie znowu zniknąłby nie wiadomo gdzie i popełniał kolejne przestępstwa.

– Być może masz rację. – Sara na moment zamilkła. – Ale ty wiesz, jak zginął Helmuth?

– Utopił się – otrzymała krótką odpowiedź.

– Tak, ale dlaczego? Jestem pewna, że dobrze wiesz. Mam rację?

Alfred westchnął.

– Wiem, w każdym razie wiem tyle, co opowiedział mi nurkujący za nim policjant.

Zapadła cisza. Sara nie wytrzymała i znowu zapytała:

– No więc jak?

– Jesteś okropnie ciekawska. Zobaczył wielkie zbiorowisko muszli, które jakby coś pokrywały, ale to niczego nie dowodzi. Mogły na przykład porastać koralowiec. „Wyobraźnia Syngaleza dopowiedziała resztę. Ciało Helmutha mogło znajdować się w zupełnie innym miejscu.

– No tak… – rzekła Sara, po czym znowu umilkła, tym razem na dłużej. – Słuchaj, czy nie moglibyśmy przesunąć daty ślubu?

Alfred zjechał na pobocze i zatrzymał samochód.

– Chyba nie chcesz powiedzieć, że teraz żałujesz?

– Ależ skąd. Przeciwnie. Przecież właściwie nie musimy czekać…

– Przecież sama o to prosiłaś.

– Tak, ale wtedy uważałam, że powinniśmy skoncentrować się na zdrowiu Torii.

Alfred objął ją czule i przytulił do siebie.

– Ale dlaczego teraz zmieniłaś decyzję?

Sara nachyliła się ku niemu i wyszeptała nieśmiało:

– Bo uważam, że mamy za małą rodzinę.

– Może i tak, ale co z tego wynika?

– Oczywiście trzeba przysporzyć jej nowych członków… Jego twarz rozjaśniła się w uśmiechu.

– Świetny pomysł! W takim razie nie odkładajmy ślubu! Myślisz, ze Torii będzie mogła nam towarzyszyć?

– Mam wrażenie, że tak. I że będzie bardzo szczęśliwa. Do niedawna surowy, zamknięty w sobie komisarz Elden nie mógł się powstrzymać, by nie wykrzyczeć na cały świat swej radości.

– Saro! – zawołał. – Nie miałem pojęcia, że życie może być takie piękne! Dziękuję ci, najmilsza, że otworzyłaś mi oczy!

Margit Sandemo

***