Z dala od innych zabudowań stał samotny dom. Wkrótce ośmioro ludzi miało w nim znaleźć bezpieczne schronienie. Tak im się przynajmniej wydawało. Nie wiedzieli jeszcze, że życie większości z nich właśnie tu ulegnie całkowitej odmianie. Pobyt w przysypanym śniegiem domu kilkorgu zabłąkanym podróżnym przyniósł nieszczęście, innym zaś pozwolił poznać prawdziwą miłość – na dobre i złe…

Margit Sandemo

W Śnieżnej Pułapce

Tytuł oryginalny: Elva dagar i snö

Tłumacz: Budziszewska Izabella

ROZDZIAŁ I

Stojący z dala od wszelkich innych zabudowań dom sprawiał wrażenie samotnego i porzuconego.

Większość domów żyje własnym życiem, ma coś do opowiedzenia, może w nich panować jakiś nastrój. Ale nie w tym. To był martwy dom, bez atmosfery, bez uczuć, bez potrzeby ludzkiej obecności. Nie wiedział nawet, że jest pogrążony w oczekiwaniu. Nie przypuszczał, że właśnie w jego ścianach dokonają się wielkie przemiany w życiu ośmiorga ludzi. Drogi życiowe części z nich miały tutaj ulec zmianie – na lepsze lub na gorsze. Dla kilkorga oznaczał nieszczęście.

To go jednak absolutnie nie martwiło. Nic a nic.

Właśnie ta całkowita obojętność, ten brak jakiegokolwiek nastroju dość paradoksalnie przydawał domowi atmosfery zła.

Oczy doradcy wyrażały niezachwianą wolę. Ton głosu nie dopuszczał sprzeciwu.

– Dzwonił do mnie brat. Jak wiesz, mój nieuleczalnie chory ojciec mieszka od kilku miesięcy w Vindeid. Kochany braciszek grozi, że wyśle do niego list z opisem transakcji, którą przeprowadziliśmy ty i ja. Znaczy to, że ojciec mnie wydziedziczy, bo czegoś takiego nigdy mi nie wybaczy. Musisz tam natychmiast pojechać i dopilnować, żeby list nie dotarł do adresata.

– Ja? A jak to zrobić?

– Jeśli sprawa wyjdzie na jaw, znajdziesz się w takich samych tarapatach jak ja. Mój brat chce przekazać ten list przez przyjaciela, aby mieć pewność, że nie zginie gdzieś w drodze. Jak wiesz, on mnie nienawidzi. Nie mogę tego załatwić osobiście, bo jego przyjaciel może wiedzieć, jak wyglądam. Dlatego to ty musisz pojechać i nie pozwolić, żeby list dotarł do rąk mojego ojca. Za nic w świecie!

– Nawet gdybym musiał się uciec do drastycznych środków?

– To już twoja sprawa, ja umywam ręce.

– Nie będzie łatwo przechwycić ten list!

– Łatwiej niż myślisz. Jest kilka punktów zaczepienia. Znam, na przykład, nazwisko tego przyjaciela. Wiem też, kiedy i czym zamierza podróżować.

Rikard Mohr z komendy miejskiej policji w Oslo postawił kołnierz swojej skórzanej kurtki zaraz po wyjściu z kawiarni w nie znanym mu miasteczku o nazwie Boren. Z bezsilną złością popatrzył na lodowaty deszcz siąpiący na domy i ulice.

Deszcz ze śniegiem nie był jednak w stanie go powstrzymać. Cały dzień spędził w samochodzie, żeby tutaj dotrzeć. Musiał jeszcze tylko przejechać przez pasmo górskie, a potem już będzie na miejscu.

Kto się mógł spodziewać takiego zimna w październiku? W każdym razie nie taki mieszczuch jak on. Wyruszył na północ, nie zastanawiając się nad pogodą. Oprócz skórzanej kurtki nie miał na sobie nic ciepłego. Nie zmienił też opon na zimowe. Kiedy tylko zobaczył w gazecie ogłoszenie, wsiadł do samochodu i ruszył w drogę. Taka haniebna zdrada…

Jego związek z Marit trwał od roku. Sądził, że był to niezobowiązujący romans. Ona, młoda i atrakcyjna nauczycielka, pracowała niedaleko stąd, w Vindeid. Kiedy przyjeżdżała do stolicy, zatrzymywała się u niego, i odwrotnie. Zawsze podkreślał, że nie wierzy w małżeństwo, nigdy jej niczego nie obiecywał. Wydawało się, że się z nim zgadza.

A teraz się dowiaduje, że wychodzi za mąż. I to za innego. Tak nagle i bez jakichkolwiek skrupułów. Po prostu zamieszcza ogłoszenie w gazecie. Gdyby jeszcze chodziło o kogoś z miejscowości, w której mieszka, byłoby może Rikardowi łatwiej zrozumieć, że doskwierała jej samotność i dlatego postąpiła tak pochopnie. Ale nic podobnego, chłopak był z Oslo, tak jak on.

Natychmiast musi z nią porozmawiać! Jeśli zależy jej na małżeństwie, mogą się pobrać, chociaż sama myśl o tym budziła w nim sprzeciw. Dziwił się przemianie, jaka się w nim dokonała – zainteresowanie osobą Marit zmieniło się teraz w naprawdę silne uczucie.

Rikardowi przemknęło co prawda przez głowę, że nie powinien pod wpływem impulsu podejmować tak ważnej decyzji, ale zaraz odpędził tę myśl. Bzdury! Marit to wspaniała dziewczyna, zasługująca na miłość. Oczywiście poczuł zazdrość, cierpiała też jego ambicja. Nie można się chyba było spodziewać niczego innego?

Wiatr targał jego czarne włosy, a stalowoszare oczy zwęziły się w padającym deszczu. Dzięki ciemnym rzęsom oczy sprawiały wrażenie błyszczących.

Poboczem drogi, ku zaparkowanemu samochodowi Rikarda, podążał mężczyzna ubrany w jaskrawopomarańczową kamizelkę. Spostrzegłszy kierunek jazdy samochodu, przystanął z pewnym wahaniem.

– Zamierza pan przejechać na drugą stronę góry?

– Owszem – potwierdził krótko Rikard.

– Ma pan zimowe opony? Nie? Nie radziłbym więc tej trasy. Cały dzień pada, a to może oznaczać śnieg w górach. Nie jestem tego pewien, ale z Kvitefjell nigdy nic nie wiadomo. O tej porze roku panuje na tej drodze spory ruch. Przy letnich oponach jazda samochodem jest absolutnie wykluczona!

Rikard zaklął pod nosem, nie zamierzał jednak rezygnować!

– Ale ja muszę się dostać na drugą stronę.

– Niech pan pogada z Ivarem, widzę jego autobus po drugiej stronie rynku. Na pewno ma zamiar wrócić do domu, do Vindeid, przed nadejściem zimy.

Rikard natychmiast przeszedł przez rynek. Stał tam niewielki, najwyraźniej prywatny, miejscowy autobus, mniej więcej w połowie wypełniony pasażerami. A więc nie tylko ja odczuwam lęk przed długą podróżą do Vindeid okrężną drogą, promami i innymi środkami lokomocji, pomyślał.

Właściciel pojazdu, krzepki, zwalisty mężczyzna około pięćdziesiątki, z jasnym zarostem i posiwiałymi brwiami, zapewnił Rikarda, że naturalnie uda mu się przejechać na drugą stronę. Śnieg? Nie należy się go obawiać tak wcześnie. Jeśli nawet się pojawi, to najwyżej kilka płatków!

Po staranniejszym zaparkowaniu samochodu Rikard wsiadł do wysłużonego pojazdu i zajął miejsce prawie na samym końcu.

Musi się przedostać przez góry! Chciał przemówić Marit do rozsądku. Jadąc samochodem na północ, rozmyślał nad tym, jak sobie ułożą przyszłość. Na pewno jakoś im się to uda, nawet jeśli Marit nie zechce zrezygnować ze swojego obecnego miejsca pracy, a on ze swojego w Oslo. Marit to pierwsza dziewczyna, z którą chodził dłużej niż miesiąc. (Może dlatego, że tak rzadko się spotykali? Nie, nie powinien myśleć w ten sposób!) Przecież nie mogła zakochać się w tym facecie! Minęło dopiero pięć, no, może sześć tygodni od jej ostatniej wizyty u Rikarda w Oslo.

Te odwiedziny utkwiły mu w pamięci. Nie bardzo się udały. Prawie cały czas miał służbę i chwilami atmosfera stawała się dość napięta. Zabrakło im tematów do rozmowy. Ale to wszystko jego wina. Biedna Marit, czuła się taka osamotniona, że musiała się rzucić w ramiona innego! A może to z jej strony tylko dziecinna zagrywka? Po prostu chciała zemścić się za jego chłód, zamieszczając w gazecie takie ogłoszenie!

Znowu zawrzała w nim wściekłość.

Kiedy w końcu ruszą?

Ivar ładował jakieś bagaże, towarzyszył mu pewny siebie i nieprzyzwoicie wprost przystojny młodzieniec.

Deszcz za oknem był jak gruba kurtyna, całkiem przesłaniał widok. Rikard postanowił się przyjrzeć pozostałym pasażerom.

Z przodu siedziało parę starszych kobiet i kilku rolników. Najwyraźniej mieszkali gdzieś na wzgórzach otaczających górę Kvitefjell i zamiast czekać na regularne połączenie, skorzystali z okazji, aby wcześniej dotrzeć do domu. Jedna z kobiet powiedziała: „Ivar chce dziś wrócić do matki, do Vindeid. Wygląda na to, że czeka go trudna droga!” Inna odrzekła: „Nie ma obawy, on da sobie radę w każdą pogodę!”.

Dobrze, że jej słowa dodawały otuchy, bo autobus nie imponował wyglądem!

Obok Rikarda, po drugiej stronie przejścia, siedziała niezwykle elegancka dama. Wyglądała na bogatą turystkę, która przyjechała tu poza sezonem. Trudno było określić jej wiek. Raczej po czterdziestce niż przed, uznał. Nerwowo paliła papierosa, miała niespokojne ruchy i nieustannie wyglądała przez okno w oczekiwaniu na odjazd autobusu.

Przed nim siedziała niedobrana para. Mężczyzna był ciemnowłosy i nalany, trochę otyły, na byczym karku zaczynały mu się tworzyć fałdy. Nazbyt wystrojona kobieta zachowywała się w sposób zdradzający ciągłe napięcie, jak gdyby w każdej chwili spodziewała się reprymendy. Teraz Rikard widział ich przeważnie z tyłu, ale przypatrzył im się wchodząc. Ona miała pełne kształty, w nim, pomimo zewnętrznej ogłady, dało się dostrzec coś grubiańskiego i odpychającego. Miejsce na ukos przed Rikardem zajmowała dziewczyna, ubrana w białą futrzaną, czapkę i białą pikowaną kurtkę. Za nim też ktoś siedział, ale nie był na tyle zainteresowany, żeby się obejrzeć.

Kiedy dziewczyna nieznacznie odwróciła głowę, Rikard wzdrygnął się gwałtownie. Przez głowę przemknęły mu wspomnienia.

Jennifer?

Nie! Ze wszystkich ludzi na całym świecie… Nie, tylko nie ona. Jennifer to ostatnia osoba, którą chciał spotkać teraz, kiedy jego umysł mąciły smutek i zazdrość, a on starał się zachować trzeźwość myślenia. Ta dziewczyna oznaczała kłopoty, żeby nie powiedzieć nieszczęście!

Przekręciła głowę jeszcze bardziej, tak że widział ją z profilu. Nie ulegało wątpliwości, to ona! Nikt inny nie mógł mieć równie anielskiego wyglądu. Półdługie jasne kręcone włosy wystawały spod czapki. Duże, patrzące z dziecięcą ciekawością niebieskie oczy…

Jak to się stało, że go nie zauważyła? Przypomniał sobie, że kiedy wsiadał, siedziała pochylona nad książką.

Nic się nie zmieniła. Może tylko w oczach pojawił się cień smutku. Nie zaskoczyło go to. Jennifer wprost została stworzona do samotności, do tego, żeby dostawać cięgi od życia.

Musi być już dorosła, ale nie było po niej tego widać.

Wreszcie autobus ruszył. Kiedy podskakując na nierównej drodze wyjeżdżali z miasteczka, Rikard na pewien czas zapomniał o swojej zranionej dumie i powrócił pamięcią do dnia, w którym po raz pierwszy zobaczył Jennifer. Rychło jednak stwierdził, że myślenie o samotnej i zwariowanej małej Jennifer wciąż jeszcze sprawia mu ból.

Droga prowadząca ku Kvitefjell cały czas pięła się pod górę. Padający deszcz zmienił się w śnieg. Białe płatki tańczyły niespokojnie w zapadającym zmierzchu. Dojechali właśnie do skupiska gospodarstw, które wyłoniły się ze śnieżnej zawiei jak duchy. Ivar zahamował i z autobusu wysiadła ponad połowa pasażerów. Kierowca z pomocnikiem wyszli, żeby założyć łańcuchy na koła. Potem pojazd ruszył dalej.

Dobrze ubrany mężczyzna o byczym karku zawołał:

– Jak wyglądają szanse na dotarcie do Vindeid?

– Znakomicie – odparł Ivar. – Tego autobusu nigdy nie przestraszyła odrobina śniegu.

– To dobrze, bo musimy się dostać na drugą stronę. To sprawa życia i śmierci!

– Spokojnie, dojedziemy tam!

Co, u licha, Jennifer miałaby robić w Vindeid? pomyślał Rikard. Nie mógł jednak tego wiedzieć, przecież zerwał z nią kontakt kilka lat temu.

Kiedyś była nieodłączną częścią jego życia, przedziwnym dzieckiem zagubionym w starannie uporządkowanym świecie „normalnych” ludzi, spragnionym czułości i irytującym jak natrętna mucha.

Jennifer spoglądała przez okno na śnieg, który napierał na autobus. Właściwie tak jej się tylko wydawało, bo kiedy samochód stał, śnieg padał prawie pionowo. W oczekiwaniu na odjazd siedziała zagłębiona w lekturze. Jednakże jeden raz wydawało jej się, że słyszy głos, który rozpoznałaby zawsze i wszędzie. Musiała się pomylić. Niemożliwe, żeby tutaj pojawił się Rikard.

Ale wspomnienia ożyły. Jennifer przypomniała sobie swoje pierwsze spotkanie z Rikardem Mohrem, starszym bratem Johnny’ego. Kiedy go poznała, miała skończone piętnaście lat.

Podczas gdy autobus z trudem piął się w górę, wspomnienia Jennifer i Rikarda uzupełniały się, tworząc pełny obraz wydarzeń.

Wytrwałe próby mieszkańców miasteczka, pragnących za wszelką cenę nagiąć postępowanie Jennifer do obowiązujących norm, spełzły na niczym. Większą część dzieciństwa spędziła z dziadkiem profesorem, oryginałem, nie będącym raczej odpowiednim wychowawcą dla małej dziewczynki o bujnej wyobraźni. Od momentu gdy Jennifer poznała Rikarda, minęło kilka lat, ale jej niebieskie oczy w dalszym ciągu patrzyły naiwnie spod jasnej grzywki. Niezmiennie pytała „dlaczego” tym samym łagodnym, czystym głosem. Z zaciekawieniem chłonęła całe piękno tego świata, zdumiewając się skomplikowanym stylem życia prowadzonym przez ludzi.

Aż nadeszła ta noc, kiedy Jennifer stanęła na drodze przestępcom albo raczej kiedy oni się na nią natknęli…

Program telewizyjny dobiegł końca i Jennifer została pozbawiona ostatniego kontaktu ze światem zewnętrznym. W domu zapanowała przerażająca cisza. Usiadła skulona w fotelu, próbując udawać, że jest w nim bezpieczna. Rodzice, jak zwykle, byli w podróży. Zawód wymagał od nich częstszego przebywania poza domem niż w domu. „Przecież Jennifer tak świetnie sobie radzi, ona ma już piętnaście lat”. „Duchów nie ma, Jennifer, to tylko twoje wymysły”. Może i tak. Ale czy nie rozumieli, że w takim samym stopniu jak realny świat przerażały ją wytwory własnej wyobraźni?

Podczas naprawdę ciężkich napadów lęku przed ciemnością szukała zwykle schronienia w łazience. Duchy nie chowały się wśród prozaicznie bulgocących rur i zimnych błyszczących kafelków. Siedziała na opuszczonej pokrywie ubikacji i śpiewała na cały głos, póki nie nabrała dość odwagi, by wbiec po ciemnych schodach na górę, do swojego pokoju.

Tego wieczoru czuła się jeszcze bardziej samotna niż zwykle, bo pies musiał zostać u weterynarza, a przeważnie był jej wielką pociechą. Chociaż nie zawsze. Psy mają ten nieprzyjemny zwyczaj, że czasami podnoszą łeb, nasłuchując i wpatrując się przy tym z natężeniem w okno, jak gdyby kogoś tam widziały.

Zadzwonił telefon.

O tej porze? Mama? Tata? Wypadek?

Pełna najgorszych przeczuć podniosła słuchawkę tak, jakby aparat telefoniczny był zarażony jakąś śmiertelną chorobą.

– Halo? – odezwała się ze strachem.

Nieznany głos rzucił krótko:

– Cześć, to ty?

– Tak – odparła Jennifer, bo co do tego nie było wątpliwości.

– Wiesz, oni są na weselu. Zostaną tam całą noc. Kristian siedzi w domu, a on jest przecież bezbronny. W takim razie będziemy u ciebie za kilka godzin. Ze sporym łupem.

– Poczekaj – przerwała zdezorientowana Jennifer.

Nieznany rozmówca zamilkł na moment, przeczuwając, że coś jest nie tak.

– Kickan?

– Nie, mam na imię Jennifer.

Rozległ się szczęk odkładanej słuchawki.

Stojący zegar zgrzytnął, po czym z wielkim wysiłkiem wydał z siebie dwanaście głuchych uderzeń. Jennifer ocknęła się z odrętwienia.

Kristian? Bezbronny? Kristian Walle chodzący do klasy wyżej! Był niepełnosprawny i mieszkał w ogromnym domu nazywanym Zamkiem. Doskonały cel dla włamywaczy!

Jennifer zawsze brała w obronę słabych i bezbronnych, dotyczyło to również Kristiana Walle. Musi go ostrzec! Znalazła numer telefonu i wybrała go drżącymi palcami, ale nikt się nie zgłosił.

Jennifer poczuła przypływ odwagi. Spadła na nią odpowiedzialność, wielka odpowiedzialność.

Po raz pierwszy zadzwoniła na policję, wciągając tym samym Rikarda Mohra w jedną wielką improwizację, jaką było jej życie. Przez następne lata przeklinał tę chwilę wielokrotnie.

A mimo to…? Czy naprawdę ktoś znaczył dla niego tak wiele, jak ta impulsywna, radosna i jednocześnie bardzo nieszczęśliwa dziewczynka imieniem Jennifer?

Obserwując z nieokreślonym niepokojem śnieg, którego warstwa ciągle rosła w miarę, jak zbliżali się do Kvitefjell, Jennifer i Rikard powracali myślami do chwili, kiedy spotkali się po raz pierwszy.

Młody Rikard Mohr z policyjnego patrolu drogowego zdjął kask motocyklowy i białe rękawice z mankietami.

– Coś nowego?

– Ach, to ty – przywitał go dyżurny. – Nie, nic. Pół godziny temu dzwoniła jakaś smarkula. Plotła coś o włamywaczach w Zamku. Twierdziła, że zadzwonili pod zły numer. Wyglądało to na dość naciąganą historię, pewnie chciała wzbudzić sensację. Przypuszczam, że była sama w domu i zatęskniła za przygodami.

– Dla pewności muszę tam chyba pojechać. Jak się nazywa ta dziewczyna?

– Jennifer Lid.

Rikard Mohr, zakładający zdjętą przed chwilą prawą rękawicę, zastygł w bezruchu.

– Jennifer? To musi być ona!

– Kto?

Rikard uśmiechnął się na samo wspomnienie.

– Chodzi do jednej klasy z moim bratem. Johnny lubi ją, chociaż jej nie rozumie. Nie, ta dziewczyna na pewno nie kłamie. Może coś źle zrozumiała, ale dla niej to musi być poważna sprawa. Czy mogę rzucić okiem na raport?

Podczas gdy dyżurny policjant go szukał, Rikard mówił dalej:

– Brat opowiadał niesamowite historie o jej wyczynach w szkole. Ona jest tak bezgranicznie szczera, że jeśli jego opowiadania są choć w połowie prawdziwe, mogła już dawno doprowadzić nauczycieli do załamania nerwowego.

– Urwisy powinny dostawać lanie.

– Nie – zaprzeczył Rikard z wahaniem. – Ona nie jest urwisem. Po prostu jest inna. Myślisz, że najpierw powinienem pojechać do jej domu?

– Wydaje mi się, że na zakończenie dodała, iż skoro nie ma żadnego wolnego policjanta, będzie musiała tam pobiec sama.

– To niedobrze. Jeśli wierzyć mojemu bratu, stać ją na wszystko. Jadę tam natychmiast.

Chwilę potem ciężki motocykl ruszył sprzed posterunku z takim dudnieniem, że rozlegało się echem na całej ulicy, budząc sąsiadów z koszmarnych snów o szalejącej burzy, nalotach bombowych i końcu świata.

Jennifer siedziała w sypialni Kristiana Walle, próbując mu wytłumaczyć, dlaczego się tu znalazła. Wpuścił ją do domu po długim wahaniu.

– Jesteś niemądra – stwierdził. – Czy masz w zwyczaju odwiedzać bezbronnych chłopaków w środku nocy? Nigdy bym cię nie wpuścił, gdyby nie to, że trudno mi uwierzyć, że mogłabyś się zakochać. Jesteś zbyt…

– Cicho! – szepnęła. – Spójrz tam!

Wśród drzew otaczających dom zobaczyli nadjeżdżający prawie nie oświetlony samochód, który za chwilę się zatrzymał i zupełnie wyłączył reflektory.

– Miałaś rację – zgodził się z nią wreszcie Kristian. – Podaj mi protezę, na której siedzisz!

– Proszę! Przymocujesz ją nad czy pod kolanem?

– Nigdy nie słyszałaś o czymś, co się nazywa takt albo wyczucie? – zapytał uszczypliwie Kristian.

Popatrzyła na niego zdumiona.

– Czy naprawdę chcesz, żeby przemilczano twoją ułomność?

– Oczywiście, że nie – odwarknął ze złością.

Jennifer podeszła do okna.

– Zbliża się tu dwóch mężczyzn. Śmiesznie to wygląda, kiedy tak się skradają w krzakach, bo z góry świetnie ich widać! Co robimy?

Chłopak, włożywszy koszulę i spodnie, usiadł na brzegu łóżka. Na parterze rozległ się brzęk rozbijanego szkła.

– Wchodzą tu – wyszeptała przerażona. – Może uda się nam jakoś ich wystraszyć?

– Wystraszyć? – prychnął Kristian. – Zejdziemy na dół w białych prześcieradłach, co?

– Nie, nie! Myślałam, że… Czy tę wieżę, która stoi na twoim nocnym stoliku, słychać w całym domu?

– Zaczynam rozumieć. Tak, na dole też są głośniki Poza tym mam do niej dołączony mikrofon, żebym w razie potrzeby mógł wezwać pomoc. Co planujesz? Krzyknąć „Uuuu”?

Dziecinne oczy Jennifer roziskrzyły się,

– Nie, ale możesz mi wierzyć, jestem specjalistką od strasznych odgłosów!

– Mogę przełączyć mikrofon tak, żebyśmy słyszeli, co mówią. Uwaga, włączam. Skończ paplać, bo nas usłyszą!

Jennifer sięgnęła po mikrofon i podniosła go do ust…

Rikard zaparkował motocykl przed Zamkiem i przycisnął guzik domofonu. Kristian poprosił go, żeby wszedł na pierwsze piętro.

Zaskoczony gość przyjrzał się niesamowitemu spustoszeniu na parterze, po czym udał się na górę.

– Co się tutaj stało? – zapytał. – Przeszedł tędy huragan?

Kristian wyszczerzył zęby.

– Aż tak źle to wygląda?

– Myślałam, że policjanci są starsi – odezwała się z wyrzutem Jennifer.

Rikard uśmiechnął się szeroko, pokazując białe zęby.

– Pracuję nad tą sprawą powoli, ale dokładnie. Jestem bratem Johnny’ego Mohra.

– Ach, tak – twarz Jennifer rozjaśniła się. – To ty jesteś tym bohaterskim „bratem”! W takim razie trochę się już znamy. Wyglądasz prawie zwyczajnie. Myślałam, że policjanci są… są…

– Starymi zarozumiałymi nadludźmi? Nie, jesteśmy tylko zwykłymi śmiertelnikami. Ale może mi w końcu powiecie, co się stało? Dokonano włamania?

– Oczywiście, że tak – zaszczebiotała Jennifer. – Przyszli tutaj, ale ich spłoszyliśmy.

– Stąd, z góry – dodał Kristian. – Jennifer była wspaniała. – Powinieneś ją słyszeć. Ona tylko oddychała, wiesz? Do mikrofonu. Głęboko i z wysiłkiem, jak nasłuchujący udręczony dom. Brzmiało to tak, jakby ściany ożyły i zaczęły wydawać pomruki. Potem się zaśmiała, niemal bezgłośnie i gardłowo, jak sadysta. Jeden z tych facetów od razu zgłupiał ze strachu, ale drugi, bardziej inteligentny, pozostał niewzruszony. Wtedy wpadła na kolejny pomysł. Był bardzo ryzykowny, ale niegłupi! Wyłączyłem wszystkie głośniki na górze, a następnie nastawiłem taśmę z muzyką elektroniczną i rozkręciłem wzmacniacz na maksymalną moc.

– O rety! – wymamrotał Rikard.

– To musiało być nie do wytrzymania – zaśmiał się Kristian. – Dom się trząsł, a szyby na parterze leciały jak liście. Wybiegli z przyciśniętymi do uszu rękoma. Mało brakowało, a byś się na nich natknął. Jeśli znajdziesz dwóch ogłuszonych facetów, to na pewno będą oni!

– Trochę mnie dręczą wyrzuty sumienia – wyznała Jennifer.

– Tak, no i ciekaw jestem, co powie ojciec na te zbite szyby. Ale, co najważniejsze, uratowaliśmy dobytek. Wiem o co im chodziło.

– O co? – zapytał Rikard.

– O jakiś wartościowy dokument, który krótko przed śmiercią schował gdzieś tutaj stryj mojego ojca, wstrętny, zgorzkniały starzec. To bardzo cenny papier. Ten, kto go znajdzie, dostanie mnóstwo pieniędzy. Szukamy go od dawna, ale bez rezultatu!

– Właściwie ile masz lat? – nagle zapytała Jennifer Rikarda.

– Dwadzieścia cztery, ale…

– Aż tyle? – zdziwiła się, a on poczuł się tak, jakby jego mundur był ze starości pokryty pajęczyną. – Jestem głodna – dodała.

– Dzieciak! – prychnął Kristian. – Ale możemy, oczywiście, zejść na dół.

Żadne z nich nie próbowało pomagać Kristianowi. Opracował własną technikę schodzenia po schodach, z której był dumny.

– Ale tu wieje – stwierdziła Jennifer.

– Poczekajcie, zadzwonię na komisariat – odezwał się Rikard.

Słyszeli, jak mówił, żeby sami się zajęli pijaczkami, bo on odpowiada za dwoje dzieci… nie, dwoje młodych ludzi, poprawił się i odłożył słuchawkę.

– Rano przyjedzie tu dwóch policjantów, żeby zabezpieczyć ślady włamania. Kristian, kiedy wrócą twoi rodzice? A twoi, Jennifer?

– Moi przyjadą chyba wczesnym rankiem – odpowiedział chłopak.

Jennifer z rezygnacją wzruszyła ramionami.

– Nie wiem. Może jutro, ale potem znowu mają wyjechać.

Rikard popatrzył na nią przez chwilę, ale się nie odezwał.

– Masz naprawdę bardzo ładne oczy – stwierdziła ze zdumieniem w głosie. – Koń mojego dziadka też ma takie melancholijne spojrzenie.

– Dziękuję za komplement – odezwał się oschłym tonem urażony Rikard.

W drodze do kuchni musieli przejść przez salon.

– Ach! – westchnęła Jennifer ze łzami w oczach. – Jestem taka szczęśliwa! Wszystko jest tutaj takie nieskończenie piękne, że aż robi mi się jakoś dziwnie w głębi serca.

Rikard popatrzył na nią w zamyśleniu, kiedy zaciśniętymi dłońmi wycierała oczy. Ta dziewczyna jest taka wrażliwa i bezpośrednia, pomyślał.

Podczas jedzenia w kuchni jakichś naprędce przygotowanych kanapek Rikard zapytał:

– A teraz powiedz mi, Kristianie, co miałeś na myśli, mówiąc, że wiedzieli, czego szukają? Jennifer, co robisz pod stołem?

– Koło nogi stołu widziałam ładną butelkę. Taką samą tata ukrywa przed mamą.

Rikard pociągnął dziewczynkę delikatnie za włosy, żeby wyszła spod stołu.

– Tylko bez wścibstwa! Dlaczego się uśmiechasz?

– Bo wydłubujesz z bułek rodzynki, żeby zjeść je najpierw. Teraz już wiem na pewno, że jesteś zwykłym człowiekiem.

– No, cóż – zaczął swą opowieść Kristian. – Cała ta historia z ukrytym dokumentem jest powszechnie znana i, niestety, stanowi świetną przynętę dla złodziei.

– Może stryj twojego ojca miał zamiar ukryć dokument w salonie – spekulowała zamyślona Jennifer. – Ale nie mógł, bo było tam za dużo ludzi.

– Ach, tak – wtrącił Rikard. – Dlaczego nie miałby im go po prostu dać?

– Nie, Kristian powiedział, że był z niego niegodziwy starzec, chciał chyba zachować nad nimi władzę. Tymczasem w domu zebrało się dużo krewnych, bo przecież nieczęsto składał wizyty rodzinie.

Kristian patrzył na koleżankę zaskoczony.

– Mama musiała pójść do kuchni, żeby przygotować kawę – kontynuowała Jennifer. – Dzieci podążyły za nią, ale je odesłała, żeby zabawiały stryja. A on siedział tak ze swoim skarbem w wewnętrznej kieszeni marynarki i coraz bardziej irytowało go gapienie się i milczenie dzieciaków i mamy, która niespokojnie wybiegała i wbiegała do pokoju, nieustannie trajkocząc. Później powrócił ojciec rodziny, żona wyszła mu na spotkanie do przedpokoju i z wypiekami na twarzy oznajmiła, że przyszedł do nich stryj, małżonkowie wymienili pytające spojrzenia, po czym mąż poszedł się przywitać, mówiąc: „Ach, dzień dobry, stryju, jak nam miło!”, zaczęły mu się pocić dłonie i nie wiedział, co jeszcze powinien powiedzieć. Żona, chcąc rozładować sytuację, zawołała: „Napijmy się kawy”, a staruszek pochrząkiwał coraz częściej. Nagle nie wytrzymał i zerwał się na równe nogi, myśląc „Obrzydliwe lizusy, wychodzę stąd!”. Zmienił jednak decyzję, bo przecież ktoś musiał odziedziczyć po nim pieniądze, więc poszedł do toalety i schował dokument.

– Skąd to wszystko wiesz? – zapytał Rikard. – Byłaś tu wtedy?

– Nie, ale to oczywiste, że tak to musiało wyglądać. Chodźcie, poszukamy tego spadku!

Oniemiali ze zdumienia, podążyli za nią do łazienki.

– To jedyne miejsce, gdzie można być sam na sam ze sobą w domu, w którym jest się otoczonym tak męczącą opieką. Kiedy boję się ciemności, siedzę godzinami w toalecie, rozmyślając nad tym, że to, co wpada za wannę, ginie na dobre.

Rikard odzyskał w końcu zdolność mówienia.

– Czy właśnie taki jest tok twojego rozumowania?

– A czy to nie jest dość logiczne?

– Pomóżcie mi odsunąć wannę – poprosił cicho Kristian.

Pół godziny później trzymał w ręce grubą kopertę.

– O to chodziło. Odezwiemy się do ciebie, Jennifer!

– Powiedz mi jeszcze – wtrącił Rikard – czy w rozmowie ze złodziejem wymieniłaś swoje imię?

Zastanowiła się.

– Tak, rzeczywiście!

Na twarzy Rikarda pojawił się grymas niezadowolenia.

– To niedobrze. A może znasz jakiegoś Kickana?

– Tylko kota pana Svenssena, ale on jest chyba poza wszelkim podejrzeniem?

– Na pewno. Odwiozę cię do domu, o ile odważysz się siedzieć z tyłu na motocyklu. Nie mam na to zezwolenia, ale jest piąta rano, a o tej porze jeszcze nic nie jeździ.

– Na tym motocyklu? Och, co za szczęście!

– Kristian, nie mogę cię prosić, żebyś zamknął dom – uśmiechnął się Rikard, spoglądając na unoszone wiatrem firanki. – Ale przynajmniej zamknij na klucz drzwi swojego pokoju!

Dziewczyna z wielkim szacunkiem ulokowała się na szerokim, trzęsącym się siedzeniu motocykla i chwyciła się uchwytu.

– Musisz się mnie trzymać – zawołał Rikard, przekrzykując hałas. – Jeśli nie, polecisz w powietrze jak liść uniesiony wiatrem.

Z ramionami mocno oplatającymi policjanta Jennifer mknęła przez miasteczko. Jazda trwała stanowczo za krótko.

– Wiesz co, bracie Johnny’ego? – zagadnęła wesoło.

– Nazywam się Rikard.

– Aha. Wiesz, Rikard… lubię cię.

– Uchowaj Boże! – zażartował z uśmiechem. – Z wzajemnością – dodał poważnym tonem.

Warkot silnika zanikał w oddali, kiedy Jennifer lekkim krokiem wbiegła do domu.

– Johnny – zwrócił się Rikard do swojego brata następnego ranka. – Opowiedz mi trochę o Jennifer! Jaka ona jest i coś w tym stylu.

– Jest zwariowana – zaczął Johnny, biorąc następną kanapkę. – Na przykład wczoraj wyleciała na korytarz, bo za dużo gadała. A kiedy nauczycielka chciała ją zawołać, już jej tam nie było. Przeszła na drugą stronę ulicy, kupiła cebulki kwiatowe i zaczęła je sadzić na dziedzińcu szkolnym wokół masztu flagowego. Uznała, że to coś ważniejszego od słuchania o dawnej wojnie o wpływy prowadzonej między dwoma cesarzami.

– Niezwykłe imię: Jennifer!

– Rodzice nazwali ją tak po bogatej ciotce, ale to nie pomogło, twierdzi Jennifer, bo i tak nic nie odziedziczyli. Doskonale sobie radzi z przedmiotami, które ją interesują, ale, jak mówi dyrektor, średniaki łatwo się prześlizgują przez szkołę, a indywidualiści mają poważne kłopoty. Tak jest z Jennifer.

– Ma jakichś przyjaciół albo przyjaciółki?

– Nie sądzę, żeby jej na nich zależało.

Rikard nie mógł się zgodzić z tą teorią.

Johnny się roześmiał.

– Powinieneś ją słyszeć, kiedy nasz wychowawca zaprosił do siebie całą klasę. Byli tam też dorośli Ktoś akurat podawał szklaneczkę sherry przed nosem Jennifer, a ona zawołała: „Ojej! Pachnie dokładnie tak, jak główny księgowy, pan Nilsen, kiedy za wszelką cenę próbuje mnie uścisnąć!”. Księgowy, który akurat to usłyszał, stwierdził z kwaśną miną, że nie znosi dzieci. „Aha, więc nie jest pan żonaty?” zapytała uprzejmie Jennifer. „Nie, po co tracić czas na jedną, skoro można ich mieć wiele”, odpowiedział. „Naprawdę?” zdziwiła się naiwnie. „Sądziłam, że z każdym rokiem staje się to trudniejsze. Ale czytałam o przypadku pana księgowego”, dodała życzliwie. „O trudnym wieku mężczyzny, który widzi, że czas mija nieubłaganie, i który z desperacją próbuje lgnąć do młodych”. Wyobraź sobie, jaki wściekły był księgowy!

Rikard uśmiechnął się z roztargnieniem.

– Johnny, możesz się podjąć dla mnie pewnego zadania? Prawdziwej misji godnej detektywa?

Oczy młodszego brata zabłysły.

Rikard natychmiast się domyślił, że zbliżają się do Kvitefjell. Wiatr szarpnął autobusem, potrząsając nim tak, że stare okna skrzypiały i pobrzękiwały.

– Rany boskie! – zawołał pomocnik kierowcy. – Może lepiej zawrócić?

– Nie wiem – zawahał się Ivar. – Droga nie jest specjalnie zaśnieżona…

– Nie ma mowy o żadnym zawracaniu – wtrącił nalany, elegancko ubrany mężczyzna. – Zapłacę każdą sumę, żeby tylko znaleźć się wieczorem w Vindeid.

– Tak, ja też muszę się bezzwłocznie dostać do Vindeid – poparła go elegancka dama, a pozostali tylko skinęli twierdząco głowami. Jedynie Jennifer wydawała się zatroskana. Rikard zastanawiał się, czym się martwiła.

Poprosił Johnny’ego, żeby czuwał nad Jennifer, ponieważ niepokoił się o jej bezpieczeństwo. Brat, wychowany na kryminałach, nosił w kaburze pod pachą sześciostrzałowy rewolwer straszak, którym próbował bez powodzenia kręcić na palcu. Zapisywał wszystko, co się działo danego dnia na ulicy, przy której mieszkała Jennifer. Zatrzymuje się samochód z rybami. Dwoje dzieci nadchodzi ze wschodu. Mały biały piesek goni większego psa… „Mało konkretów” – podsumował po przeczytaniu Rikard, czym śmiertelnie zranił młodszego brata. Później chłopak wspinał się na drzewo, do domku Jennifer, żeby mieć stamtąd lepszy widok. Inne dziewczyny chodziły na dyskoteki, a ona budowała domki na drzewach! W końcu nadszedł dzień powrotu jej rodziców, a wkrótce po nich zjawił się Rikard. Nie było to zbyt udane spotkanie…

Kiedy wszedł, rodzice dziewczynki biegali w pośpiechu po domu, szukając rzeczy potrzebnych na następną podróż. Zamierzali wyjechać jeszcze tego samego dnia, a Jennifer stała bezradna, próbując przyciągnąć ich uwagę. Próbowała opowiedzieć o tym, co się wydarzyło, ale usłyszała tylko: „Żadnych zmyślonych historii, droga Jennifer, nam się spieszy, czy jest do nas jakaś korespondencja?”

Rodzice byli architektami, o czym Rikard dowiedział się później, razem pracowali i lubili napięcie, ostrą rywalizację i szalone tempo pracy. Córka wyszukiwała sobie zawsze mnóstwo chorób, żeby nie wyjeżdżali, ale oni nie dawali wiary jej słowom. Odczuwali ulgę, że jest taka duża i że mogą ją bez obawy zostawiać samą. Kiedy była dzieckiem, musieli przez wzgląd na nią rezygnować z wielu wspaniałych projektów. Dlatego wysyłali ją do dziadka tak często, jak pozwalała przyzwoitość. Nie zaniedbywali swojej córki świadomie. Dostawała to, czego pragnęła, a oni myśleli, że wszystko robią właśnie dla niej…

Rikard był wściekły, ale się opanował. Obiecał rodzicom Jennifer, że będzie czuwał nad bezpieczeństwem ich córki. Kiedy o tym mówił, czuł, że dziewczynka ściska jego rękę tak mocno, że aż drętwieją mu palce.

– To straszna historia – przyznała pani Lid. – Ale od tego obiadu zależy cała nasza przyszłość, a nie możemy przecież zabrać ze sobą Jennifer… Rozumie to pan, prawda? Dobrze by było, gdyby nie przychodził pan tutaj w mundurze. Wie pan, sąsiedzi mogliby to opacznie interpretować.

– Najważniejsze, żeby Jennifer nic się nie stało – szorstko zauważył policjant. – Jest naprawdę zagrożona i nie powinna zostawać sama.

Nie pojęli powagi sytuacji. Sądzili po prostu, że dał się nabrać na jedno z kłamstewek córki.

W końcu wyszli, ogromnie przepraszając i ubolewając, że muszą to zrobić.

– Czy będę dla ciebie dużym kłopotem? – zapytała cicho dziewczynka.

– Nie, wcale nie – odparł krótko. – A poza tym bez ciebie nie złapiemy złodziei.

Od tego dnia Jennifer weszła na dobre w życie Rikarda. Nigdy wcześniej nie był obiektem podobnego uwielbienia. Wszędzie czuł jej obecność, nawet jeśli pozostawała dla niego niewidoczna. Drobne upominki, bezinteresownie wyświadczane przysługi, próby ułatwiania mu życia. Darzyła go bezgranicznym zaufaniem. Czasami przesiadywała z psem na schodach komisariatu, czekając, aż skończy pracę, żeby przedyskutować z nim jakiś problem albo po prostu opowiedzieć coś wesołego.

Pierwsza miłość Jennifer… Zarośnięty młodzieniec o suchotniczym wyglądzie, chodzący w workowatych ubraniach. Długo adorowała go na odległość, aż w końcu podeszła do niego, mówiąc, że jest najprzystojniejszym mężczyzną, jakiego kiedykolwiek widziała, i że rozumie, że ma ciężkie życie, więc gdyby kiedyś głodował, to może do niej przyjść i się najeść. Chłopak nie pojął jej intencji i zaczął ryczeć ze śmiechu, jak zresztą wszyscy inni stojący w pobliżu. Rikard natychmiast zabrał stamtąd Jennifer, której uśmiech zamarł na ustach. Jej oczy przypominały wtedy oczy przeznaczonej na ofiarę lamy, którą przedstawiała oglądana przez niego kiedyś rzeźba należąca do staroindiańskiej kultury Chimu. Takie samo zdumienie, strach i rozpacz. „A ja tak bezgranicznie go kochałam”, szepnęła. „Nie kochałaś go”, zapewnił. „To było tylko żywiołowe zainteresowanie, nic poza tym”. „Jesteś dla mnie taki miły”, odezwała się cicho. „Prawie jak dziadek albo Tufsen, mój pies”. „Dzięki”, uśmiechnął się. „Pamiętaj, że zawsze będę twoim przyjacielem. Będę przy tobie, nawet jeśli czasami nie będziesz mnie widziała”. Wtedy uśmiechnęła się, zapominając zupełnie o poniesionej przed chwilą druzgocącej klęsce. „Nie muszę cię widzieć. Wystarczy mi świadomość, że jesteś”.

Wykazywał wiele cierpliwości w stosunku do tego samotnego dziecka. Niewielu ludzi ją rozumiało. Na ogół uważali, że udaje, ale on wiedział, że jej naiwne, czasami obraźliwe wypowiedzi były szczere i że nie chciała nimi nikogo zranić. Mnóstwo razy musiał pomagać w rozwiązywaniu pozornie zawikłanych afer, na których trop wpadli Jennifer z Johnnym, próbujący swoich sił jako detektywi i śledzący niewinnych obywateli w przekonaniu, że mają do czynienia z groźnymi przestępcami.

Niewątpliwie była dzieckiem. Skończyła piętnaście lat, a żyła w nieświadomości tych wszystkich spraw, które zazwyczaj zaprzątają myśli młodych dziewcząt. Rikard stanowił dla niej podporę, której potrzebuje każde dziecko. Czasami ta odpowiedzialność bardzo mu ciążyła.

Bywała też dość kłopotliwa, często wprost nie do wytrzymania. Na przykład wtedy, gdy przyszła do komendanta policji i w dobrej wierze wychwalała Rikarda pod niebiosa, chcąc mu załatwić awans. Albo kiedy z dobrego serca ingerowała w jego romanse. Najgorsze, że intuicyjnie wyczuwała, czy dana dziewczyna była dla niego odpowiednia, czy nie. Jeśli uznała, że dziewczyna się nie nadaje, „ratowała” Rikarda z opresji. W swoim mniemaniu, oczywiście. Trudno opisać kłopoty, które w ten sposób ściągnęła na jego głowę. Ale jeszcze bardziej się złościł, kiedy dochodziła do wniosku, że jakaś dziewczyna idealnie do niego pasuje. Wówczas knuła niezwykle misterne intrygi, próbując poznać Rikarda z wybraną przez siebie panną. Wtedy zwykle kończyła się wielka cierpliwość Rikarda i mówił jej po prostu, żeby się odczepiła.

Wówczas przez wiele dni trzymała się od niego z daleka, skradała się chyłkiem jak pies obawiający się bury. Był wstrząśnięty tym, że rodzice tak ją zaniedbywali, chociaż nie robili tego świadomie. „Jennifer jest taka samodzielna, że najchętniej radzi sobie sama”. Czy rzeczywiście? Na pozór tak to wyglądało, ale przecież dziewczynka ogromnie potrzebowała obecności innych ludzi. Pies jej nie wystarczał, więc znalazła sobie Rikarda. On nigdy się od niej nie odwrócił tak naprawdę. Szybko wyciągał rękę na zgodę, a wtedy ona przybiegała do niego, promieniejąc radością.

Ale oczywiście w dalszym ciągu wywoływała nowe skandale i sprowadzała kolejne kłopoty. Potem, całkiem niespodziewanie, doszło do tego brzemiennego w skutki wydarzenia, które zmusiło go do wyjazdu do Oslo. Obiecał sobie wówczas, że już nigdy więcej jej nie zobaczy.

Był jednak na tyle nieostrożny, że nie zakazał Johnny’emu podać dziewczynie swojego nowego adresu. Dosłownie zarzucała go widokówkami, drobnymi prezentami i bardzo długimi listami. Pisywał do niej sporadycznie i krótko, ale najwyraźniej nie chciała zrozumieć, że zdecydował się zakończyć tę znajomość. Po jakimś czasie, wciąż chyba jeszcze miała piętnaście lat, został zwolniony ze stanowiska opiekuna. Jennifer napisała, że do miasteczka przyjechał mężczyzna łudząco podobny do Rikarda, chociaż nie jest ani tak miły, ani tak kulturalny jak on. Najwyraźniej jednak przelała cały swój podziw na jego sobowtóra, bo raptownie zerwała korespondencję. Rikard odczuł wielką ulgę.

Potem otrzymał od niej tylko małą widokówkę ze słowami: „Proszę cię, Rikard, wróć do domu”. Kiedy nie odpowiedział, przyszła następna: „Czy mogę do ciebie przyjechać?” Pozostał jednak nieugięty. Wreszcie kiedyś muszą się nią zająć rodzice. Odpisał krótko, że te odwiedziny bardzo mu nie pasują.

Potem zapadło milczenie, nigdy już się do niego nie odezwała.

Przez następne lata zastanawiał się wielokrotnie nad tym, co się z nią działo, i może właśnie wówczas odczuwał wyrzuty sumienia Nie dowiedział się niczego na jej temat. A teraz pojawiła się znowu, i to w całkiem nieodpowiednim momencie!

Samochód zatrzymał się tak gwałtownie, że odruchowo chwycili się oparć foteli.

ROZDZIAŁ II

Zagrodziła im drogę ogromna, zwarta zaspa śnieżna.

– Spróbujemy – postanowił Ivar, jakby chcąc zachęcić pasażerów, autobus i samego siebie.

Pod kołami zaskrzypiało, kiedy po wycofaniu ostro ruszyli, chcąc sforsować przeszkodę. W pewnym momencie sytuacja przedstawiała się naprawdę krytycznie, koła buksowały, a pod błotniki nabiło się mnóstwo śniegu.

Nagle cały ten balast się odczepił i można było ruszać dalej.

– No, proszę – odezwał się triumfalnie kierowca – poczciwy wóz Ivara dał sobie radę!

Rikard zadygotał od podmuchu wiatru, nanoszącego grudki śniegu przez szczelinę w przednim oknie. Pomimo gorących grzejników biegnących wzdłuż podłogi czuło się zimny powiew. Jakieś dziecko zrobiło kiedyś dziurę w obitym brązowym pluszem oparciu fotela. „Poczciwy wóz Ivara” był bardzo zdezelowany.

– Zobaczycie, że najgorsze mamy już za sobą – stwierdził Ivar.

Ale nie było to prawdą.

Zmagania ze śniegiem stawały się coraz bardziej uciążliwe, koła obracały się z coraz większą trudnością, stalowoszary zmierzch przybrał ciemniejszy odcień. Z zewnątrz dobiegało wycie i zawodzenie wichury, samochodem miotała prawdziwa burza śnieżna. Ivar zupełnie stracił orientację w terenie.

– W każdym razie jesteśmy na drodze – uspokajał pomocnik kierowcy.

– Tak, ale na jakiej drodze? Wydaje się taka wąska…

– Co znowu? – wtrącił się mężczyzna o byczym karku. – Nawet nie wiesz, dokąd jedziesz?

– Oczywiście, że wiem! – zaprzeczył trochę urażony Ivar. – Ale to nie takie proste. Okolica wygląda jak jedno wielkie białe pole. Poza tym wjechaliśmy do brzozowego lasku, którego nie powinno tutaj być.

– Nie powinno tutaj być? Co to za gadanie? – groźnym tonem zapytał ten sam mężczyzna. – Jeśli dziś wieczorem nie dojedziesz do Vindeid, będziesz miał ze mną do czynienia! Nie po to pokonałem taki szmat drogi z Drammen, żeby opuścić mecz tylko dlatego, że kierowca autobusu nie zna się na swojej robocie!

– Chyba jesteśmy na dobrej drodze – bronił się Ivar. – W śniegu wszystko wydaje się takie obce. Aha, masz na myśli mecz między Vindeid a Björn? On się zacznie nie wcześniej niż jutro przed trzecią po południu. Do tej pory już dawno tam będziemy! A poza tym wcale nie wiadomo, czy nie zostanie przełożony z powodu śniegu.

– Raczej nie – odezwał się jego pomocnik. – Nie sądzę, żeby w Vindeid padało, jest przecież położone nad fiordem.

– Nie możemy dojechać za późno. Ta kobieta… – zagorzały kibic wskazał na swoją łagodną żonę – chciała za wszelką cenę jechać ze mną, żeby zrobić niespodziankę córce i wnukom, a nie możemy ich przecież zaskoczyć odwiedzinami w środku nocy! Ale baby mają teraz takie pomysły!

Żona skuliła się, słysząc pogardę w głosie męża. Przypominała małego, szarego wróbelka, przystrojonego w jaskrawe piórka. Drogie ubranie o krzykliwych barwach wcale nie zapewniało jej bardziej eleganckiego wyglądu.

– A więc pochodzisz z Vindeid? – zapytał Ivar.

– Jasne! Muszę zobaczyć, jak Vindeid daje łupnia drużynie z Björn. Muszę kibicować staremu Vindeid!

– Trzeba przyznać, że to niewielka frajda!

– Dla ciebie będzie jeszcze mniejsza, jeśli nie zdążysz! Gliniarz kazał nam zostawić samochód w Boren i jechać z tobą, gdyby nie to, już dawno byłbym na miejscu.

– Bardzo wątpię – mruknął ledwie słyszalnie Ivar.

W autokarze zapadła cisza.

Niepokój widoczny w ruchach kierowcy zaczął się udzielać innym.

Pojazd brnął powoli przez grząski śnieg. Ivar rozglądał się na boki, na biały krajobraz ciemniejący w zapadającym zmierzchu.

– Nie rozumiem… – mamrotał.

Tymczasem znowu musieli się zatrzymać. Kierowca z pomocnikiem pospieszyli na zewnątrz z szuflami, żeby odgarnąć śnieg spod kół. Kiedy wrócili, odezwała się żona niesympatycznego kibica:

– Czy jednak nie byłoby lepiej zawrócić?

Mąż skarcił ją za to ostrymi słowami.

– Teraz już za późno – stwierdził Ivar. – Jesteśmy bliżej Vindeid niż Boren, a poza tym nie chciałbym wracać tą drogą!

Nagle rozległo się wołanie jego pomocnika:

– Tam jest jakaś tablica! Jest na niej jakiś napis!

– No, Bogu dzięki – mruknął Ivar. – Chociaż nie powinno tu być niczego takiego… Svein, wyjdź i przeczytaj to!

Chłopak posłuchał natychmiast Wycieraczki zgrzytały. Za chwilę wrócił i otrzepując zaśnieżone ubranie, rzucił oschle:

– Trollstølen.

Rikard zauważył, że Jennifer się wzdrygnęła, a jej twarz wyrażała jeszcze większe napięcie niż przedtem.

– Trollstølen? – wybuchnął Ivar. – Co do…

– Czy zabłądziliśmy? – padło krótkie pytanie.

– Tak, przy trzęsawisku musieliśmy skręcić w prawo. Chyba ktoś zniszczył drogowskaz. Ale przynajmniej wiemy, gdzie jesteśmy. Właśnie tutaj chciała panienka dojechać, prawda? Podwieźliśmy cię więc prawie do celu, co nie jest takie złe. W takim razie podjedziemy jeszcze tylko trochę do przodu i zawrócimy. Możecie mi wierzyć, wkrótce będziemy w Vindeid!

Pozostali nie wyglądali na takich optymistów. Zaczynali nienawidzić śniegu i całej Kvitefjell. Opadły ich przerażające myśli, że do końca świata będą błądzić tym starym autobusem po nieznanych, mrocznych drogach.

– Ale Trollstølen stoi teraz chyba pusty? – ciągnął dalej Ivar, zerkając we wsteczne lusterko na Jennifer. – Czy może ktoś tam na ciebie czeka?

– Nie – odparła niepewnie dziewczyna. – Nie mogłam się przecież spodziewać takiej pogody w październiku!

– Jeśli chodzi o Kvitefjell, to trzeba być przygotowanym na wszystko. Ale muszę przyznać, że w tym roku śnieg spadł wyjątkowo wcześnie. Co będziesz robić zupełnie sama w tej starej ruderze?

Rikard przysłuchiwał się rozmowie w napięciu.

– Mogę ją przejąć, jeśli będę chciała. W pewnym sensie ją odziedziczyłam – wyjaśniła Jennifer odrobinę drżącym głosem. – Pomyślałam więc, że rzucę na nią okiem. Czy jest w strasznej… ruinie?

– No, nie – uspokoił ją pełen skruchy Ivar, wiercąc się na siedzeniu. – Przez jakiś czas latem hotel był czynny… Ale nie mógłbym cię wypuścić teraz samej, w żadnym wypadku!

– Nie, też tak myślałam – przyznała Jennifer.

Ach, jak dobrze Rikard znał to niezdecydowanie brzmiące w jej głosie!

– Jeśli można, pojechałabym z wami do Vindeid.

– Tak będzie najlepiej – zapewnił Ivar. – Zaraz zawracamy.

W ten sposób Rikard dowiedział się, dlaczego się tu znalazła. To było podobne do niej – pod wpływem impulsu wyruszyć w drogę. Przypuszczalnie nie pomyślała nawet o tym, że będzie tam musiała sama przenocować.

Jennifer zawsze była sama, a jednak nienawidziła tego.

Naturalnie powinien się natychmiast ujawnić. Wymagała tego przyzwoitość. Ale nie mógł się z nią znowu spotkać.

Czas nie zdołał jeszcze zatrzeć szoku i rozgoryczenia spowodowanego jej ostatnim wyczynem. To, co się wydarzyło po śmierci jej ukochanego dziadka…

Nie zdążył rozwinąć tej myśli, bo kierowany instynktem musiał się chwycić oparcia przed sobą. Z ust pasażerów wyrwał się zgodny okrzyk przerażenia.

Trzeszcząc złowróżbnie, pojazd zsunął się na prawą stronę, lądując w głębokim, wypełnionym śniegiem rowie. Kiedy gwar trochę przycichł, Ivar zawołał:

– Czy ktoś jest ranny?

Okazało się, że nikomu nic się nie stało. Lądowanie przebiegło bez zarzutu.

Wtedy nastąpiło to nieuniknione, to, co prędzej czy później musiało nastąpić. Jeszcze przestraszony, ale równocześnie przepojony radością głos zawołał:

– Rikard!

Trochę trudno było Rikardowi udawać zaskoczenie, kiedy walczył o powrót do normalnej pozycji w przewróconym autobusie.

– Nie, Jennifer? To naprawdę ty? Nie poznałem cię.

Z łatwością dała się oszukać. Odwróciła się do pozostałych.

– Nie ma się czego obawiać. Jest z nami Rikard, a on poradzi sobie ze wszystkim!

Rikard zrobił taką minę, jakby przełknął coś gorzkiego.

– Jennifer przesadza – powiedział z wymuszonym uśmiechem. – Ale jeśli tylko będę mógł pomóc, chętnie to zrobię.

– No cóż! – odezwał się Ivar. – Nawet dźwig będzie miał kłopoty z tym autobusem. Wydaje mi się, że możemy zrobić tylko jedno. Musimy dotrzeć pieszo do Trollstølen i czekać, aż nas ktoś stamtąd zabierze. To chyba nie potrwa długo.

– Czy to daleko stąd? – zapytała elegancka dama, a Rikard dostrzegł, że ma mnóstwo zmarszczek pod oczami. Zwiodły go kruczoczarne włosy, chyba się znacznie pomylił co do jej wieku.

– Nie tak daleko, jakieś dwieście-trzysta metrów – oszacował Ivar. – Nie możemy, w każdym razie, zostać w autobusie, bo zaraz skostniejemy z zimna. – Potrząsnął niecierpliwie dużą latarką. – Do diabła, że też musiała się zepsuć akurat teraz. Przydałaby nam się.

– Naprawdę musimy tam iść? – dopytywała się nerwowo elegancka dama. – Mam dość lekkie obuwie, może zaczekam w autobusie?

– Im prędzej się znajdziemy pod dachem, tym lepiej – odparł Ivar. – Powinniśmy iść szybkim krokiem.

– I w zwartej grupie – dodał Rikard. – Zrobiło się prawie zupełnie ciemno, a w tej burzy śnieżnej łatwo stracić kontakt wzrokowy.

– Złożę skargę w przedsiębiorstwie przewozowym – groził mężczyzna o byczym karku. – To przecież skan…

– Chodźmy – przerwał mu Rikard.

Zauważył, że Jennifer jako jedyna z nich była ciepło ubrana. Miała ocieplane kalosze i długie spodnie, a na dodatek wełniane rękawice. Poczuł się znacznie spokojniejszy. Najwyraźniej nie mógł się uwolnić od odpowiedzialności za nią.

Był zdenerwowany całą tą sytuacją, w której się znalazł. Marnował swój czas, podczas gdy powinien spotkać się z Marit i nakłonić ją, żeby skończyła z tymi wszystkimi fanaberiami, zanim będzie za późno. Obecność Jennifer na pewno nie ułatwiała sprawy! Natychmiast rzuciło mu się w oczy, jak niezmiernie się ucieszyła na jego widok.

Głupia dziewczyna!

Nie on jeden w tym towarzystwie miał powody, by się wściekać. Mężczyzna o byczym karku cały czas wrzeszczał na Ivara, a jego korpulentna żona wykrzykiwała słowa przeprosin. Elegancka, prawie bliska płaczu dama wydawała się szczególnie zdenerwowana opóźnieniem, ale była zbyt kulturalna, żeby pokazać swoje rozdrażnienie.

Nagle na siedzenia obok Rikarda wspiął się szybko jakiś cień i sięgnął do małej szafki z narzędziami.

Policjant cały czas wiedział, że ktoś za nim siedzi. Teraz dopiero zobaczył, że był to niezwykle wysoki i chudy mężczyzna o bladej i wymizerowanej twarzy, z podkrążonymi oczami.

Przypuszczalnie wkraczał w wiek średni, ale wydawał się starszy.

Rikard natychmiast podszedł do szczupłego mężczyzny, pomógł mu wybić okienko i wyjąć kawałki szkła. Autobus, którym jechali, był bardzo starego typu i nie posiadał specjalnych wyjść bezpieczeństwa, a ponieważ leżał na prawym boku, drzwi zostały zablokowane. Kierowca zdołał już odsunąć swoje niewielkie okienko, którym właśnie wychodził Svein, Mogły się przez nie wydostać tylko szczupłe osoby.

Ivar zadecydował:

– Pójdziemy dopiero wtedy, kiedy wszyscy wyjdą z autobusu. Niech nikt nie wyrusza sam! Jest nas ośmioro, pamiętajmy o tym! Musimy się często przeliczać, żeby nikogo nie zgubić!

Tylko Jennifer była zadowolona.

Czuła ogromną radość. Od wielu lat nie widziała swojego najlepszego, swojego jedynego prawdziwego przyjaciela, Rikarda Mohra, a tak bardzo tęskniła za oparciem i bezpieczeństwem, jakie jej zapewniał.

O wiele bardziej niż on sam mógł przypuszczać.

Pomyśleć tylko, że jej nie poznał! Czy naprawdę aż tak bardzo się zmieniła?

Powód jego nagłego wyjazdu do Oslo pozostał zagadką. Jennifer nie wiedziała, że zrobiła coś złego. Strasznie za nim tęskniła i opłakiwała jego stratę.

I oto był znowu z nią! Nie mogła w to uwierzyć!

Wpatrywała się w niego rozpłomienionym wzrokiem, kiedy pomagał wyjść eleganckiej damie.

– Ojej, ale ma pani cienkie buty! – zwróciła się do kobiety. – Jeśli pani chce, mogę pani pożyczyć moje.

Kobieta popatrzyła na nią ze zdziwieniem piwnymi, zmęczonymi z niewyspania oczami, najwyraźniej nie przyzwyczajona do takiej wspaniałomyślności.

– Ale przecież tak nie można!

– Ależ tak! Mam jeszcze skarpety, więc dam sobie radę.

Przerwał jej Ivar:

– Zatrzymaj swoje buty, dziewczyno. Dopilnujemy, żeby ta pani nie zamoczyła nóg. Jest niewysoka i szczupła, a my mamy tu przecież kilku krzepkich mężczyzn.

– Twoja kolej, Jennifer – powiedział Rikard.

– Nie, poczekam na ciebie. Najpierw pomóżmy pozostałym.

Nic się nie zmieniła! Na pierwszym miejscu troska o innych.

Kilkoro z podróżujących miało ze sobą bagaże. Wywiązała się krótka dyskusja, czy mają je ze sobą zabrać. Po rozważeniu sytuacji Rikard z Ivarem stwierdzili, że mogą czekać nawet kilka godzin na nadejście pomocy, więc dobrze będzie mieć przy sobie rzeczy osobiste.

W końcu wszyscy znaleźli się na zewnątrz w rozszalałej burzy śnieżnej, stawiając wspólnie czoło gwałtownej zawiei. Wiatr hulał i zawodził w brzozowym zagajniku, śnieg przewalał się z wyciem po ziemi, zbijając się w twarde zaspy. Ubrania nie stanowiły dostatecznej osłony, zimno wdzierało się wszędzie.

– Mam nadzieję, że wiesz, dokąd nas prowadzisz – z pogróżką w głosie krzyknął do Ivara potężny mężczyzna.

Ivar już się zorientował w terenie.

– Tutaj mamy drogę. A rowy łatwo znaleźć.

– Dziękuję bardzo, właśnie niedawno zauważyłem, ze przyszło ci to z łatwością – skomentował z przekąsem mężczyzna.

– Chodź tutaj, Jennifer, złap mnie za rękę – zawołał Rikard i zaraz poczuł, że trzyma jej dłoń w wełnianej rękawicy.

Z ufnością podała swoją drugą rękę osobie stojącej najbliżej. Była to ta niewysoka korpulentna kobieta.

– A więc ruszamy – rzekła do Jennifer z odważnym uśmiechem. – Nazywam się Trine Pedersen.

Jennifer też się przedstawiła. Potem zaczęli posuwać się po omacku wzdłuż drogi, którą bardziej wyczuwali niż widzieli.

Mało rozmawiali, koncentrując się na obronie przed zacinającymi grudkami śniegu i przed zimnem, które niemiłosiernie przenikało przez ich ubrania.

Jennifer zauważyła, że stopy Trine zapadają się głęboko w śnieg.

– Tak dalej nie może być! – krzyknęła. – Pójdę pierwsza i będę torować drogę, bo mam najcieplejsze buty. Podążycie za mną gęsiego.

Zmęczenie przyszło dość szybko. Brnęli po kolana w śniegu, wpadali w głębokie zaspy. Mężczyźni, zmieniając się, nieśli lekko ubraną damę, żeby nie odmroziła nóg w nylonowych pończochach. Od czasu do czasu Jennifer gubiła drogę i lądowała w rowie. Tylko z największym trudem udawało się jej podnieść. Rikard otrzepywał z niej śnieg, prosząc, żeby się lepiej rozglądała. Łatwo mówić!

Najistotniejsze było zachowanie kontaktu z pozostałymi. Rozejście się i szukanie drogi na własną rękę oznaczało śmierć, dlatego też ciągle liczyli się nawzajem.

– Najwyraźniej hotel leży dalej, niż sądziłem! – zawołał Ivar.

Bagaż im ciążył, ale nieśli go na zmianę. W tej małej grupce panował dobry nastrój, wszyscy starali się sprostać sytuacji, mimo że zimno, wiatr i zmęczenie dawały się coraz bardziej we znaki. Tylko gburowaty mąż Trine Pedersen awanturował się i przeklinał, mówiąc bez przerwy o meczu piłkarskim, którego pewnie nie obejrzy. A zatem to była ta jego sprawa życia i śmierci w Vindeid! Jennifer się zaśmiała, a on przeszył ją złym wzrokiem w ciemności.

– Pomyślałam tylko – odezwała się z uśmiechem, a płatki śniegu wpadały jej do ust – że mówienie o meczu piłki nożnej brzmi w tej sytuacji trochę absurdalnie, prawda?

– Zatrzymajmy się – zawołał Rikard – kogoś brakuje.

– Nie ma dwóch osób! – stwierdził Ivar. – Svein? Gdzie jest Svein?

– Tutaj! Na pomoc! – dał się słyszeć głos dobiegający z jakiegoś nieokreślonego kierunku.

– Zatrzymajcie się – polecił Rikard pozostałym. – Ivar, pójdziesz ze mną.

Zniknęli w ciemnościach. Jennifer stłumiła gwałtowne pragnienie, żeby go zawołać.

Podświadomie skupili się w zwartą gromadkę, żeby zmniejszyć napór zamieci. Słyszeli głosy nawołujące Sveina, a potem stłumiony przerwany krzyk.

– Co to było? – zapytała nieprzytomna ze strachu Jennifer.

Śnieg uderzał ją w twarz, więc znowu musiała się odwrócić.

– Jennifer! – zawołał Rikard. – Gdzie jesteście?

Odetchnęła z ulgą. W każdym razie to nie on krzyczał.

– Tutaj! – zawołali chórem wszyscy czworo.

Teraz już wiedzieli, że tym drugim zaginionym był nieznajomy mężczyzna, siedzący na samym końcu autobusu.

– Nie ruszajcie się, już idziemy! – nakazał Rikard. Trudno było zrozumieć jego słowa w przetaczającej się śnieżnej nawałnicy.

– Odnaleźliście ich?

Nie otrzymali odpowiedzi, ale za chwilę usłyszeli czyjeś kroki i znowu byli wszyscy razem.

– Jak to się stało? – zapytała Jennifer.

Svein nie odpowiedział. Był cały w śniegu, który dziewczyna ostrożnie strzepywała. Ivar pospieszył z wyjaśnieniem:

– Znaleźliśmy Sveina. Wpadł po samą głowę w zaspę. A drugi z nich błądził, próbując nas odnaleźć na własną rękę.

– Tak dalej nie może być – zadecydował Rikard. – Ci dwaj utrzymywali kontakt tylko ze sobą, a to najwyraźniej nie wystarczyło. Musimy iść bardziej zwartą grupą. Jak wasze stopy?

Kobieta o wyglądzie neurotyczki tylko potrząsnęła głową.

– Musimy się pospieszyć – mruknął Rikard. – Ivar, jesteś pewien, że to dobra droga?

– To musi być ta droga, ale myślałem, że dojdziemy tam o wiele szybciej.

Ktoś jęknął ze strachu i przerażenia. Perspektywa brnięcia w śniegu po nieznanym terenie nie przedstawiała się zachęcająco. Zwłaszcza że byli tak lekko ubrani!

Zamilkł nawet mąż Trine Pedersen.

Mozolnie szli więc dalej, udręczeni i zrozpaczeni. Jennifer, mimo że odpowiednio ubrana, zupełnie straciła czucie w odrętwiałych policzkach. Jak wytrzymywali to inni?

– Popatrzcie! – zawołał nagle Svein. – Brama!

– No, dzięki Bogu! – odetchnęła z ulgą jedna z kobiet.

Kiedy się znaleźli na terenie okalającym hotel, stracili z oczu drogę i rowy, które umożliwiały im orientację, ale to się już nie liczyło. Z ogromną ulgą przeszli pod wielkim portalem ze zniszczonym napisem „Trollstølen”.

– Gdzie jest hotel? – wykrzyknął Rikard.

Zrobiło się już zupełnie ciemno, a poza tym z powodu zamieci nie dało się na dłużej otworzyć oczu.

Ivar przystanął, zastanawiając się przez chwilę. Jennifer, stojąca w pobliżu, zauważyła, że jeden z jego policzków jest pokryty warstewką śniegu. Prawdopodobnie wszyscy, wyglądali podobnie. Dotknęła twarzy i stwierdziła, że całą prawą stronę ma ośnieżoną.

– Byłem tu dawno temu – wyjaśnił Ivar – ale myślę, że do głównego budynku musimy iść tędy. Chodźmy! Mam rację, Svein?

Chłopak się zawahał.

– Tak mi się wydaje.

Po przejściu kilku kroków Ivar potknął się o dyszel sań. Natychmiast pomogli mu wstać, a on otrzepał ubranie.

– Chyba coś widzę – zakrzyknęła Trine.

– To może być budynek.

Mieli rację. Wszyscy westchnęli z ulgą, kiedy Ivar odnalazł główne wejście.

– Ale czy uda się nam tam dostać? – jęknęła Trine Pedersen. – Och, muszę się natychmiast rozgrzać!

– Mam klucz – uspokoiła ją Jennifer. – W pewnym sensie hotel należy do mnie. A więc, zapraszam!

Chyba jeszcze nigdy osiem osób nie weszło do domu tak szybko!

– Ojej, ale tu ciemno! – przeraziła się Jennifer, a jej głos odbił się głuchym echem w dużym zatęchłym holu.

Ktoś włączył kontakt, ale światło się nie zapaliło.

– Prąd jest odcięty – stwierdził Svein.

– Świetnie – mruknęła elegancka dama. – Wprawdzie umknęliśmy przed wiatrem i śniegiem, ale tutaj nie jest wcale cieplej niż na zewnątrz. Taki tu chłód i wilgoć!

Rozbłysnął płomyczek zapalniczki.

– O, właśnie! – pochwalił Rikard – to było mądre.

W słabym świetle ukazała się niewielka część ponurego wiekowego pomieszczenia, a Trine krzyknęła:

– Świecznik, tam, na stole!

Zapalili go i teraz lepiej widzieli hol.

Jennifer rozejrzała się wokół. Gdyby chciała, mogłaby odziedziczyć Trollstølen.

Przeszedł ją dreszcz. Takie budowle zawsze ją przerażały, a ta napawała ją najgorszymi obawami. Kontuar recepcji był brudnobrązowy, pocięty i porysowany, meble też pomalowano na ten sam posępny kolor. Ale nie to okazało się najgorsze. Hol udekorowano powykrzywianymi korzeniami mającymi przedstawiać nie istniejące tajemnicze zwierzęta i olbrzymiego trolla o odrażającym wyglądzie, zerkającego na wchodzących. W każdym kącie stały rzeźby masowej produkcji polakierowane na ciemnobrązowy kolor, w kątach rozstawiono duże skrzynie, a na ścianach wisiały wyblakłe kilimy pokryte kurzem i pajęczynami.

Nie tylko Jennifer wzdrygnęła się na ten widok.

W tym samym momencie podmuch wichury natrafił na jakąś przeszkodę i zebrani w holu ludzie usłyszeli jakby wybuch przeciągłego szyderczego śmiechu.

Dom się doczekał gości.

Głos Rikarda wyrwał Jennifer z zamyślenia pomieszanego ze strachem. Takie wrażenie wywarło na niej to hotelowe monstrum.

– Czy naprawdę to odziedziczyłaś, Jennifer?

– Niezupełnie. Daleki krewny kupił dom trochę zbyt pochopnie w ubiegłym roku i chce go znowu sprzedać albo przekazać komuś z rodziny. Oczywiście mnie to zainteresowało i chciałam się przyjrzeć hotelowi.

– Reflektujesz na niego?

W odpowiedzi usłyszał krótki nerwowy śmiech, bardziej wymowny niż słowa.

– Najwyraźniej jesteśmy w salonie – uznał Rikard trzymający w ręce świecznik, kiedy przeszli do drugiego pomieszczenia. – A oto kominek. Spróbujemy znaleźć trochę drewna.

– Svein, zajmiesz się tym, dobrze? – poprosił Ivar. – Szukaj wszędzie, tylko nie wychodź na dwór! W najgorszym razie będziemy musieli spalić meble. Nie możemy dopuścić do żadnego odmrożenia ani do zapalenia płuc! Jeśli dostanę jakiś ogarek, poszukam licznika elektrycznego.

– Świetnie! – rzucił Rikard. – Jakie szczęście, że jesteś z nami, Ivar.

Groteskowo podświetlona twarz kierowcy rozpromieniła się. Pochwała Rikarda zachęciła go do powiedzenia kilku słów o sobie.

– Staram się pomagać, jeśli jest taka potrzeba. Nie boję się ciężkiej pracy, o, nie! Mówią, że jestem całkiem zręczny.

– Jasne, elegancko nas wpakowałeś do tego rowu – odezwał się ironicznie otyły mężczyzna – i zabłądziłeś!

– Cicho bądź, Børre – szepnęła jego żona, Trine.

– To ty się zamknij! – wrzasnął Børre.

Jennifer niepokoił wysoki, szczupły mężczyzna. Nic nie mówił, przemykał się jak cień i przyglądał się wszystkim z prawie pogardliwą obojętnością. Było w nim coś tajemniczego, co podsycało jej ciekawość i przywodziło na myśl dawne pościgi za przestępcami, w których uczestniczyła razem z Rikardem Mohrem.

Svein też ją denerwował. Najwyraźniej należał do szczególnie wytrwałych podrywaczy, bo kiedy tylko nadarzała się okazja, „przypadkowo” jej lekko dotykał. Nie dawała tego po sobie poznać, ale rzeczywiście musiała przyznać, że jest bardzo pociągający. Nie mógł być też dużo starszy od niej. Wpatrywał się w nią niezwykle intensywnie, świadomie szukając kontaktu wzrokowego, a widząc jej zażenowanie, uśmiechał się porozumiewawczo.

Rikard obserwował ich z nieprzeniknionym wyrazem twarzy.

– Zanim się rozejdziemy – odezwała się modulowanym głosem nerwowa dama – powinniśmy się chyba poznać. Wygląda na to, że będziemy ze sobą przebywać przynajmniej przez trzy, cztery godziny. Nazywam się Louise Borgum, pochodzę z Toensberg.

Szczękała z zimna zębami, ale zdołała zachować dobre maniery.

– Ocalenie zawdzięczamy, jeśli się nie mylę, Jennifer, prawda?

– Tak – przytaknęła Jennifer – nazywam się Lid, właśnie zrezygnowałam ze szkoły i próbuję się sama utrzymywać, jak dotychczas bez większego powodzenia. A to jest Rikard.

– Oczywiście – wtrącił się Børre Pedersen. – Ten, który poradzi sobie w każdej sytuacji A więc, do licha, spróbuj nas wydostać z tych tarapatów, kolego! Bo ja muszę jutro obejrzeć ten mecz, nawet gdybym miał się tam doczołgać!

– Tego bym nie radził. Ale skoro już o mnie mowa, to nazywam się Rikard Mohr i jestem komisarzem policji.

Zgromadzonych przeszedł nieprzyjemny dreszcz, a na twarzach odmalowały się wyrzuty sumienia, chociaż prawie wszyscy byli niewinni jak dzieci. Po prostu naturalna reakcja na dźwięk słowa „policja”. Tylko Jennifer przyglądała się Rikardowi z podziwem.

Trine popatrzyła na męża wyczekująco, a on, najwyraźniej uważany za głowę rodziny, mruknął:

– Børre Pedersen, sprzedawca samochodów.

Widocznie uznał, że nie ma sensu przedstawiać żony, więc sama musiała to zrobić, szepnąwszy nieśmiało: „Trine Pedersen”.

– Jak wiecie, nazywam się Ivar, a to Svein. Obaj mieszkamy w Boren. Svein zabrał się ze mną dla zabawy – powiedział kierowca.

Spojrzeli wyczekująco na bladego mężczyznę, ostatniego z zebranych.

– Jarl Fretne – przedstawił się krótko.

Później Ivar, Svein i Rikard rozeszli się w różne strony, a reszta pozostała, trzęsąc się z zimna. Jennifer zaczęła podskakiwać, a kiedy Trine poszła w jej ślady, Børre warknął:

– Zachowuj się jak człowiek!

Trine natychmiast go posłuchała, ale Jennifer niestrudzenie skakała dalej.

Louise Borgum ostrożnie masowała stopy i całe nogi. Panujące w pomieszczeniu lodowate zimno było prawie nie do wytrzymania. Jarla Fretne najwyraźniej znudziło ich towarzystwo, bo wyszedł do holu.

Kiedy wrócił Svein z naręczem suchego drewna brzozowego, wszyscy się rozchmurzyli. Za chwilę w kominku trzaskał ogień, oświetlając salon, który miał już za sobą okres swojej świetności. Przyciągnęli bliżej krzesła i sofę, nie przejmując się wydobywającymi się z paleniska kłębami dymu. Wkrótce ogień płonął czystym i jasnym płomieniem. Przemarznięte twarze i stopy ogarnęło miłe ciepło, ale plecy pozostały zziębnięte. Wyprostowane nogi Louise Borgum prawie dotykały kratki kominka. Po raz pierwszy i Jennifer zobaczyła spokój na twarzy tej kobiety.

Svein zachowuje się dziwnie, pomyślała dziewczyna, zagryza nerwowo wargę i rozgląda się po kątach. Odniosła wrażenie, że dopiero po powrocie Ivara i Rikarda odczuł ulgę.

– Znalazłem licznik – pochwalił się Ivar. – Ale nie było bezpieczników. Poszukam w recepcji, ale najpierw chciałbym się trochę ogrzać, jeśli można.

– Oczywiście – uśmiechnęła się Jennifer. – Dla ciebie też przystawiliśmy krzesło.

Po niedługiej chwili Svein poprosił kierowcę i Rikarda na stronę. Jennifer słuchała jednym uchem paplaniny Trine, a drugim rozmowy prowadzonej w tle.

– To takie dziwne – mówił chłopak – zupełnie jakby w domu był ktoś jeszcze! Dosłownie przeszły mnie ciarki. Czy tutaj straszy?

– Słyszałeś pewnie mnie albo Rikarda.

– Na pewno nie! Chyba żaden z was nie schodził do piwnicy? A później usłyszałem skrzyp drzwi na pierwszym piętrze…

– To byłem ja – uspokoił go Rikard – ale piwnica? Musiałeś się przesłyszeć!

– O, nie, bo wcześniej, kiedy szedłem korytarzem dla obsługi znajdującym się z tyłu domu, widziałem, że niedaleko kuchni zamykają się jedne z drzwi. Czy to byłeś ty, Ivar?

– Nie, od razu znalazłem szafkę z licznikiem, jest w przedsionku. Nie przejmuj się tym, Svein. W starych domach można usłyszeć dziwne dźwięki.

W tym momencie Trine podniosła głos, więc Jennifer udało się usłyszeć zaledwie fragment odpowiedzi Sveina: „ktoś za mną szedł…”

A ze słów Rikarda wywnioskowała tylko, że go uspokajał.

Jarl Fretne? Czy to on mógł się tam kręcić? Dziewczyna dokładnie nie pamiętała, ale wydawało się jej, że cały czas widziała go w holu.

A jednak to musiał być on. Oczywiście, nikt inny!

Mężczyźni przyłączyli się do reszty towarzystwa i usiedli przy ogniu. Jennifer próbowała przyciągnąć wzrok Rikarda, ale jakby odgadując jej niepokój, unikał patrzenia w jej stronę.

Zamiast tego zabrał głos:

– Rozejrzałem się trochę. Telefon jest oczywiście odcięty, ale można się było tego spodziewać. Gorsze jest to, że z żadnego kranu nie leci woda. Musimy się tym zająć, bo dobrze byłoby się napić czegoś ciepłego.

– Zobaczmy może, czy nie ma gdzieś whisky – zażartował na swój sposób Børre.

Nikt się nie roześmiał.

– Woda chyba zamarzła – uznał Ivar – ale obejdziemy się bez niej przez te kilka godzin.

Zobaczył bose nogi Louise Borgum.

– Dziecko, jak ty wyglądasz? – zwrócił się do wytwornej damy. – Przydałaby ci się gorąca woda na kąpiel, żeby ci odtajały nóżki Chodź, tatuś ci je rozmasuje! No, na szczęście palce są czerwone, to dobry znak. Czy masz w nich czucie?

Wymuszony grymas na twarzy Louise, mający uchodzić za uśmiech, świadczył o tym, że z pewnością nie była przyzwyczajona, żeby ktoś tak się do niej zwracał. Pominęła to jednak milczeniem, uznając słowa prostego kierowcy autobusu za przejaw troski.

– Tak, nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości Strasznie mnie bolą!

– To świetnie!

Przyklęknął i ostrożnie masował jej stopy.

– Wkrótce przyjadą i nas stąd zabiorą – pocieszał. – Jak tylko ktoś zgłosi zaginięcie kogokolwiek z was, natychmiast rozpoczną poszukiwania.

– Nas nikt nie będzie szukać – odezwał się Børre – a to dzięki tej paniusi. Gdybyś została w domu, tak jak mówiłem, przynajmniej ty byś mnie szukała. A tak na pewno zrobisz niespodziankę córce i jej rodzinie. Oni przecież nic o nas nie wiedzą! Ale oczywiście w Vindeid się zorientują, że autobus nie dojechał.

– Niee – z ociąganiem zaprzeczył Ivar. – Nasz kurs nie był w rozkładzie, a autobus jest wycofany z eksploatacji. Wziąłem go, żeby odwiedzić matkę, zanim na drogach pojawi się śnieg, i żeby pomóc przyjezdnym, którzy będą chcieli przedostać się na drugą stronę. Zawsze zbiera się sporo ludzi obawiających się długiej podróży okrężną trasą i zdecydowanych na przejazd przez Kvitefjell. Nie mówiłem, jak długo zostanę u matki. A ona nie wie, że miałem zamiar przyjechać.

– Ojej – westchnęła zmartwiona Jennifer – ja dostałam klucz do Trollstølen od adwokata jakiś tydzień temu i mogłam się tu wybrać kiedykolwiek, więc mnie też nikt nie będzie poszukiwać. A poza tym kto miałby mnie szukać?

– A twoi rodzice? – zapytał Rikard.

– Rozwiedli się i mieszkają w różnych miejscowościach. Od czasu do czasu przysyłają mi pocztówki, a poza tym są mną strasznie rozczarowani, bo zrezygnowałam ze studiów architektonicznych. Ale ty jesteś policjantem. Ciebie na pewno będą energicznie poszukiwać.

– Wziąłem tydzień urlopu. Pojechałem do Vindeid pod wpływem nagłego impulsu. Nikt na mnie nie czeka.

Gorycz w jego głosie nie uszła uwagi Jennifer. Spojrzała na niego zaniepokojona, a on z irytacją odwrócił głowę.

– Pani czy panna Louise Borgum? – zapytał Ivar.

Louise odpowiedziała, lekko się uśmiechając:

– Jestem z mężem w separacji, on z pewnością nie będzie mnie szukać.

– A może ktoś miał czekać w Vindeid?

Zawahała się przez chwilę.

– Nie, nie w Vindeid. Byłam z… wizytą w Boren, pożegnałam się i udałam się w prywatnej sprawie do Vindeid. Ale nikt na mnie nie czeka ani tam, ani w Boren.

W grupie zaczął narastać wyraźny niepokój. Pozostały im jeszcze dwa promienie nadziei.

– No, cóż… – zająknął się Svein, na którego skierowały się oczy pozostałych. – Jak już powiedział Ivar, zabrałem się z nim dla zabawy. Jestem kawalerem, mieszkam sam i upłynie dużo czasu, zanim ktoś za mną zatęskni!

– Chyba masz jakąś pracę?

– Jestem samodzielnym mechanikiem, często wyjeżdżam, czasami na dość długo. Zamykam warsztat, kiedy chcę.

A więc został tylko jeden.

– Jestem lektorem – oznajmił Jarl Fretne chrapliwym głosem – ale w semestrze zimowym zwolniono mnie z zajęć ze względu na astmę. Miałem zamiar skonsultować się ze znanym lekarzem mieszkającym w Vindeid, ale nie byłem umówiony na wizytę. Nie zarezerwowałem też nigdzie pokoju, licząc na to, że hotele nie cieszą się zbytnim powodzeniem o tej porze roku.

Zaległa długa cisza. Słychać było tylko ogień trzaskający na kominku, podmuchy wiatru i grudki śniegu uderzające o szyby.

– A więc chcecie powiedzieć – odezwała się Jennifer słabym głosem – że nikt nie wie o tym kursie?

Ivar wzruszył ramionami.

– Oczywiście, że w Boren słyszeli, że mam zamiar przejechać przez Kvitefjell, ale tam była stosunkowo ładna pogoda. Kto mógł przypuszczać, że będziemy mieli kłopoty z dojazdem do Vindeid!

– To karygodne! – zabrał głos Børre Pedersen. – A od strony głównej drogi przewrócony autobus jest niewidoczny? Tak, to jasne. Jak można być tak tępym i nieodpowiedzialnym…

– To był nieszczęśliwy wypadek – przerwał mu ostro Rikard. – Wszyscy zaufaliśmy Ivarowi, wierząc, że na wieczór dowiezie nas na miejsce. Z tego, co pamiętam, ktoś nawet próbował go przekupić. Nie można było przewidzieć takiej śnieżycy, więc nikogo nie obarczaj winą za to, co się stało! Lepiej się zastanówmy, co robić!

– Właśnie – poparła go Jennifer. – Najpierw sprawdźmy, czy jest tu coś do jedzenia i picia. Będziemy się chyba musieli przygotować do noclegu, prawda?

– Masz rację – poparł ją Rikard – Zaglądałem do pokoi, bo musieliśmy brać to pod uwagę już od początku. Parter jest stosunkowo nowocześnie urządzony. Dwa pokoje dwuosobowe, trzy jednoosobowe ze wspólną łazienką i toaletami w korytarzu. Najbliżej recepcji znajduje się bardzo ładny pokój, przypuszczalnie należący do dyrektora. Jedyny w całym domu z własnym prysznicem i toaletą. Pokoje na piętrze, nie wyglądają zachęcająco, a poza tym nie ma w nich kaloryferów. Sprawiają wrażenie bardzo staroświeckich.

– Tak, lepiej zostawmy je w spokoju – zadecydowała Trine Pedersen. – Jeśli można, zajmiemy pokój dwuosobowy. Co ty na to, Børre? – dodała szybko, jakby bojąc się samodzielnie podjąć decyzję. – A co z drugą dwójką…?

Nie dokończyła, ogarnięta wątpliwościami.

– Mogę w nim obozować razem ze Sveinem – rzekł Ivar. – Znam jego ojca i nie boję się, że zostanę napadnięty we śnie.

Zaśmiał się hałaśliwie, żeby pokazać, że to był tylko żart.

Svein, z zawadiackimi kasztanowymi lokami opadającymi na czoło i trochę zbyt pewnym siebie spojrzeniu, był bardziej sceptycznie nastawiony:

– Chrapiesz?

– Jak niedźwiedź. Ale założę tłumik. Chociaż ty pewnie najchętniej mieszkałbyś razem z panienką, co? Jennifer, tak masz na imię? Niemal jak z powieści w odcinkach!

– Ponieważ Jennifer jest prawie właścicielką hotelu, uważam, że powinna zająć najładniejszy pokój, ten przy recepcji – zadecydował Rikard. – A Louise Borgum, lektor Fretne i ja weźmiemy jedynki.

Jennifer gwałtownie zaprotestowała:

– Ale ja nie chcę spać tutaj sama! Nie odważę się!

– Przecież chodzi tylko o jedną noc – uspokoił ją Rikard. – Możesz zamknąć drzwi na klucz.

Louise pospieszyła z propozycją:

– Chętnie zajmę ten pokój, jeśli ma to pomóc Jennifer.

Rikard rzucił dziewczynie zdziwione spojrzenie. Znała je dobrze z czasów, kiedy ze sobą współpracowali.

Zrozumiała, co miał na myśli, i szybko odpowiedziała:

– Tylko tak żartowałam. Chętnie wezmę ten pokój, ale dziękuję za propozycję!

Kiedy już wszyscy się ogrzali, w każdym razie od zewnątrz, wysłano Jennifer do „swojej” kuchni, żeby się rozejrzała za czymś nadającym się do jedzenie lub picia. Ktoś poszedł, żeby się zająć elektrycznością, ktoś inny, żeby puścić wodę, a jeszcze inni postanowili lepiej się przyjrzeć swoim pokojom. Børre Pedersen, którego poproszono, żeby wyniósł z salonu ociekające wodą buty i trochę wytarł podłogę, wpadł w szał.

– Co, ja? Wycierać podłogę! Nigdy w życiu, to jest zajęcie dla bab! Niech one się tym zajmą.

– Znaleźliśmy się w sytuacji, która wymaga, aby każdy z nas okazał się przydatny – odezwał się ostro Rikard, ale Trine przyniosła już szczotkę do zamiatania i ścierkę do podłogi i zaczęła sprzątać. Jej mąż demonstracyjnie rozsiadł się na krześle.

Gdy skończyła, podeszła do drżącej z zimna Jennifer, stojącej bezradnie na środku kuchni ze świecznikiem w ręce.

– Mogę ci jakoś pomóc? – zapytała. Jej głos brzmiał o wiele pewniej niż wtedy, gdy w pobliżu był Børre.

Jennifer skwapliwie przytaknęła. Prace kuchenne nigdy nie były jej najmocniejszą stroną, usprawiedliwiała się, obiecując jednocześnie, że będzie pomagać, na ile tylko potrafi. Tak więc Trine objęła dowództwo…

Wzięła od Jennifer świecę i zaczęła zapoznawać się z zawartością szafek.

– Wygląda nieźle – stwierdziła, kiedy przejrzała wszystkie. – Sypkie produkty są na miejscu. Byłoby wspaniale, gdybyśmy jeszcze tylko mieli wodę. Jedzenia starczy na cały tydzień, jeśli będzie to konieczne.

– Chyba nie – zaśmiała się Jennifer. – Rikard powiedział, że na pewno wyruszymy stąd jutro przed południem. Taki pierwszy październikowy śnieg szybko się topi, więc dojdziemy do głównej drogi i złapiemy autostop.

Louise Borgum weszła do kuchni, rozejrzała się niespokojnie, po czym zapytała:

– Czy mogę być w czymś pomocna?

Trine odrzekła:

– Na razie, dopóki nie ma prądu, nie możemy zrobić zbyt wiele. Jeśli będziemy się musieli bez niego obyć, to obawiam się, że przyjdzie nam piec chleb z mąki i śniegu nad żarem z ognia w kominku.

– Nie ma żadnych konserw?

– Nie, jest tylko mleko w proszku, ale i do niego potrzebujemy wody.

– Czy sprawdzałyście w piwnicy? – zapytała Louise.

– Nie znalazłam klucza. A poza tym nie wiem, czy się odważę tam zejść w takich ciemnościach.

– Równie dobrze ja to mogę zrobić – zapewniła Louise Borgum.

Och, nie, nie idź tam, pomyślała z przerażeniem Jennifer. Tam na dole… ktoś jest, słyszał go Svein.

– Trine! – rozległ się wrzask Børrego. W ciemności dały się słyszeć jego niepewne kroki, a zaraz potem on sam pojawił się w drzwiach kuchni. – Trine, potrzebne mi kapcie, chodź nas rozpakować!

Jennifer popatrzyła z uwagą na rozgniewanego mężczyznę, nie rozumiejąc, o co mu chodzi, Trine zaś od razu pospieszyła z odpowiedzią:

– Zaraz przyjdę, tylko…

– Czy nie zabraliśmy czegoś do jedzenia? Jestem głodny, zrób mi jakąś kanapkę!

– Nie wiedziałam, że jesteś kaleką – odezwała się zdumiona Jennifer.

Børre odwarknął:

– Do diabła, wcale nie jestem kaleką!

– Chodzi mi o to, że sam nie potrafisz otworzyć torby ani naszykować sobie kanapek.

– To nie moja robota! Zarabiam rocznie sto trzydzieści tysięcy, ty bezczelna dziewucho, może to mało, co? Mam jeszcze pracować za innych?

Jennifer popatrzyła na niego ze współczuciem.

– Biedny człowiek – rzekła ze smutkiem. – To straszne kalectwo.

– Chodź, Børre – ponagliła go żona. – Przygotuję ci coś do jedzenia.

Akurat kiedy wyszli, zapaliło się światło. Włączyła się lodówka.

– Hurra! – wykrzyknęła radośnie Jennifer. – To rozwiązało mnóstwo naszych problemów.

Oczom kobiet ukazała się kuchnia w całym swoim ubóstwie.

– Wiem jedno – zaśmiała się Jennifer. – Nie reflektuję na ten dom! Nie potrafiłabym też prowadzić hotelu.

– A odważyłabyś się spędzić tu samotnie noc? – zapytała Louise.

– Nie zastanawiałam się nad tym. Właściwie nigdy się nie zastanawiam.

– Właśnie to zauważyłam – uśmiechnęła się Louise. – Zupełnie się z tobą zgadzam co do Børrego Pedersena. Tacy jak on doprowadzają do pasji feministki, a kobiety pokroju Trine to typowe niewolnice. Czy… ten policjant jest dla ciebie kimś specjalnym?

Jennifer odpowiedziała dopiero po zastanowieniu:

– Można chyba tak powiedzieć. Właściwie nigdy nie nawiązałam kontaktu z rodzicami. Mieli dość kłopotów ze sobą i nie byłam im potrzebna, poza tymi okazjami, kiedy mogli się pochwalić swoim aniołkiem A kiedy ten ich aniołek okazał się prawdziwym enfant terrible, nie wiedzieli, co robić, i znowu poświęcili się architekturze. Są mili i hojni, i strasznie zajęci, a także dumni z tego, że radzę sobie sama. „Dzieci należy przyzwyczajać do samodzielności”, tak mówią tym, którzy oczywiście chcą ich słuchać. Sama nie wiem, czy wierzą w to swoje usprawiedliwienie. W pewnym okresie mojego życia Rikard zastępował mi i matkę, i ojca. Potem zniknął.

Przy ostatnich słowach głos jej się załamał. Niemal w tym samym momencie zauważyła, że Rikard odszedł od drzwi. Najwyraźniej chciał wejść do kuchni, ale się rozmyślił. Zastanawiała się, ile mógł usłyszeć z jej długiej przemowy. Jennifer nie miała zwyczaju rozmawiać o swoim życiu, ale Louise Borgum, która właśnie przeglądała szafki i półki, przypadła jej do serca.

Tymczasem do kuchni wróciła Trine. Najwyraźniej już nakarmiła Børrego, pomyślała złośliwie Jennifer.

– Popatrzcie, kuchenka elektryczna działa! – ucieszyła się Trine. – A więc brakuje nam tylko wody.

– Chyba niedługo będzie – rzekła Louise. – Ivar powiedział, że kiedy tylko naprawią prąd, z łatwością odmrożą wodę w kranach. Oczywiście zakładając, że woda nie zamarzła gdzieś na zewnątrz, bo wtedy będzie gorzej.

Jennifer odkręciła kran. Najpierw wydobywały się z niego jakieś chrapliwe odgłosy, ale za jakiś czas, bulgocąc, zaczęła lecieć woda.

Trzy kobiety zabrały się do przygotowania posiłku. Najlepiej radziła sobie z tym Trine, Louise pomagała jej z wielką wprawą, natomiast Jennifer z westchnieniem przyznała, że tego rodzaju zajęcia zawsze uważała za zło konieczne.

– Ale ci to sprawnie idzie – rzekła z podziwem, patrząc na Trine.

– Musiałam się nauczyć, kiedy wyszłam za mąż za Børrego. On chce, żeby wszystko było przygotowane perfekcyjnie. Moja córka mówi, że nie powinnam mu usługiwać jak niewolnica, ale skoro się ze mną ożenił, muszę go akceptować takim, jaki jest. Takie jest moje zdanie. Utrzymuje mnie przecież przez te wszystkie lata.

W słowach mówiącej dało się wyczuć lekki smutek pomieszany z wdzięcznością dla mężczyzny, który zechciał j się ożenić z kimś tak niewiele wartym jak ona.

Gdy w jadalni zestawiono kilka stolików, wszyscy poczuli, że nastrój zaczyna się poprawiać.

– Brakuje nam tylko kieliszeczka wódki do kolacji – stwierdził Ivar. – Czy znalazłyście może klucz do piwnicy?

W tym momencie Jennifer wyczuła coś jakby gwałtowne poruszenie, ale wrażenie było tak niejasne i ulotne, że szybko puściła je w niepamięć.

– Nie, niestety – odparła Trine.

– Szkoda – rzucił Svein. – Kto wie, co się może kryć tam na dole.

Jennifer się wzdrygnęła, a Rikard wyjaśnił szybko:

– Jennifer myśli raczej o duchach niż o alkoholu.

Wszyscy się roześmieli, jakby usłyszeli dobry żart, ale zaraz zamilkli. Siedzieli teraz bez ruchu przy stole, zerkając tylko na siebie z przerażeniem.

Ktoś schodził z góry, stawiając ciężkie, niepewne kroki.

ROZDZIAŁ III

Pierwszy zerwał się z miejsca Rikard, przebiegł przez salon i wpadł do holu. Podążyło za nim kilka odważniejszych osób. Reszta, a wśród nich Jennifer, dołączyła później.

To niemożliwe, pomyślała. Czyżby w tym domu mieszkał ktoś jeszcze?

Dla osoby wierzącej głęboko w duchy, widma, upiory i wszelkie inne zjawy tego rodzaju myśl nie była miła.

Jennifer powolnym krokiem doszła do holu i zerknęła zza drzwi. Wszyscy już tam stali, pochyleni nad czymś leżącym na podłodze, czego nie mogła dostrzec. Zbliżyła się ostrożnie, w każdej chwili gotowa do odwrotu, gdyby okazało się to konieczne.

Odsłonięcie tajemnicy przyniosło prawdziwe rozczarowanie. Plastikowa wanna i bryła lodu o nieregularnych kształtach oraz niewielki strumyczek roztopionej wody. Tylko tyle.

Rikard wyjaśniał właśnie zebranym, co zaszło.

– Wanna musiała chyba stać na poręczy albo na krawędzi stopnia. Kiedy ciepło z kominka dotarło do góry, lód się roztopił, a ponieważ wanna była nierównomiernie obciążona, wszystko się przewróciło i z hukiem spadło ze schodów. Zabierzmy ją, Ivar, jeśli się przyda w kuchni, i wracajmy do przerwanego posiłku.

– Satysfakcjonuje cię to wyjaśnienie? – zapytała cicho Jennifer, idąca obok Rikarda.

– Nie, bo kiedy byłem na górze, widziałem tę wannę. Stała pod przeciekającym miejscem na suficie na jednym z łóżek w pokoju na samym końcu korytarza. Nie powiesz mi chyba, że przebyła tę długą drogę sama!

Jennifer wzdrygnęła się.

– Wolałabym, żebyś nie opowiadał tak plastycznie – powiedziała drżącym głosem.

Na chwilę przytulił ją do siebie.

– Przepraszam, zapomniałem, że masz bujną wyobraźnię. Ktoś musiał ustawić tam wannę celowo. Ale po co?

– Może właśnie po to, żeby nas nastraszyć?

– Możliwe. W każdym razie to bardzo głupi dowcip. Prawie cały czas byłem w salonie, bo zajmowałem się podtrzymywaniem ognia na kominku. Nie widziałem, żeby ktokolwiek wchodził po schodach…

– Przestańmy już o tym mówić – poprosiła Jennifer niepewnym tonem, na co Rikard ze skruchą skinął głową.

Znowu usiedli do stołu.

– Nie uważacie, że nie wieje już tak mocno? – zagaił Svein. – Zobaczycie, że cały śnieg zniknie do jutra rana.

– Właściwie szkoda by było – uśmiechnął się Ivar. – Zrobiło się tutaj całkiem miło.

Jennifer nasłuchiwała, ale nie wydawało jej się, żeby nieprzerwane zawodzenie burzy choć trochę przycichło. Śnieg uderzający z wielką siły o szyby też nie zelżał.

Rikard podał dziewczynie talerz z naleśnikami, a ona zgrabnie ułożyła kilka z nich na talerzu Børrego.

– Børre Pedersen jest trochę upośledzony – wyjaśniła. – Musimy mu zapewnić wszelką możliwą pomoc.

Børre się wściekł i rzucił kilka słówek, które wywołały rumieniec na twarzy subtelnej Louise Borgum.

Rikard przerwał kwiecistą przemowę Børrego.

– Musisz się nauczyć rozumieć Jennifer. Jej zachowanie nie wynika ze złośliwości To najbardziej szczere dziecko natury, jakie znam, ale jednocześnie jest prawdziwym enfant terrible…

– Żadnej cudzoziemskiej gadki. Mów tak, żeby człowiek mógł zrozumieć!

– Oczywiście! Enfant terrible znaczy „straszne dziecko”, czyli takie, które przez dziecinną albo nieprzemyślaną szczerość stwarza sytuacje kłopotliwe dla otoczenia.

Jennifer westchnęła.

– Obawiam się, że to prawda.

Nie wydawało się, żeby ktoś chciał negować ten fakt.

Rikard, zwrócony do Børrego, kontynuował:

– Naprawdę chodziło jej o to, że potrzebujesz pomocy. Nie wiem, co powiedziałeś, ale w każdym razie dałeś jej do zrozumienia, że jesteś niezdolny do samodzielnego życia.

– Ech! Nikt nie może być aż tak głupi!

Rikard popatrzył w zamyśleniu na Jennifer i nagle zrozumiał, że Børre Pedersen ma rację.

Jennifer nie była złośliwa, nie zamierzała nikogo ranić, a mimo to dobrze wiedziała, co mówi.

Nie, to zbyt skomplikowane! Z pewnością Jennifer nie była łatwym dzieckiem, ale im stawała się starsza, tym trudniej ją było zrozumieć!

Coś się przestało zgadzać. Absolutnie!

Børre parskał ze złości, burczał i pomrukiwał, opychając się zawzięcie naleśnikami.

– A poza tym… – odezwał się w końcu, grożąc Jennifer widelcem. – To najgorsze naleśniki w moim życiu! Takie jak ty nie powinny się w ogóle brać za gotowanie. Nie złapiesz przez to żadnego faceta!

Trine się zaczerwieniła i zdenerwowała, a Louise Borgum spokojnie wyjaśniła:

– Nie miałyśmy do dyspozycji nic więcej oprócz mleka w proszku, sproszkowanych żółtek i wody oraz odrobiny tłuszczu do smażenia. Uważam, że Trine świetnie sobie poradziła, a Jennifer w ogóle przy tym nie było.

Børre otworzył usta ze zdziwienia. Ivar poklepał go po ramieniu swoją ogromną dłonią.

– Jak na tak niezadowolonego z ich smaku, to całkiem sporo ich pochłonąłeś, Børre. Sam zjadłeś połowę wielkiej góry naleśników.

Børre przypominał teraz chmurę gradową.

Nastrój trochę się popsuł i za chwilę wszyscy się rozeszli do swoich pokoi. Rikard podążył za Jennifer i otworzył jej drzwi.

– Chyba będzie ci tu wygodnie?

Stanęła w progu. Dostała niewątpliwie najlepsze lokum w całym hotelu i była ogromnie wdzięczna Rikardowi za jego opiekuńczość, ale…

– Czy pozwolisz mi mieszkać z tobą? – zapytała cicho.

– No, nie, Jennifer! Nie jesteś już dzieckiem.

– Uwielbienie, jakim cię darzyłam, nie było natury fizycznej – mówiła dalej bardzo spokojnie.

Rikard zastanowił się przez chwilę i uznał, że miała rację. Wszystkie te drobne podarunki, cała jej troska o jego dobro… Powodowała nią chyba najprawdziwsza przyjaźń na świecie.

– Wiem o tym – rzekł niezwykle łagodnie – ale może oni tego nie zrozumieją.

Ze zdziwieniem w oczach odparła:

– Chyba w życiu nie pomyślą, że… ty i ja? To zupełnie niedorzeczne!

– Być może – rzucił oschle – ale czasami ludziom przychodzą do głowy najdziwniejsze pomysły.

– Tak, pewnie masz rację.

Popatrzył na nią z namysłem.

– Zastanawiam się, czy ty w ogóle wiesz, czym jest fizyczna miłość?

Zaskoczyła go jej reakcja. Twarz jej się skurczyła w przypływie intensywnego bólu. Czegoś takiego jeszcze nigdy u niej nie widział. Za chwilę znowu była sobą.

– To bardzo ładny pokój. Ale… w oknach nie ma zasłon.

– Kto miałby tu zaglądać?

– Śnieżne zjawy – szepnęła.

Wpatrywał się w duże niebieskie oczy.

– Kto taki?

– Oni… oni…

– W porządku – zgodził się skwapliwie, bo tego wieczoru nie miał już siły wysłuchiwać jakichś skomplikowanych wyjaśnień – zawieszę koc. Prześcieradło i resztę pościeli znajdziesz w szafie. Gotowe. Teraz lepiej?

– Dziękuję, Rikard… Który zająłeś pokój?

– Pierwszy w tym małym korytarzu.

– Dlaczego chciałeś, żebym mieszkała właśnie w tym?

Zawahał się.

– Dlatego, że coś się tutaj dzieje, Jennifer. Tylko jeszcze nie wiem, co. Poza tym zdjęcie jednej z tych osób widziałem w jakimś raporcie policyjnym, ale nie mogę sobie przypomnieć, czego dotyczył.

– Kto to jest?

– Nie mam prawa o tym mówić. Może to tylko niewinny świadek? Nie chciałbym, żebyś nabrała bezpodstawnych podejrzeń w stosunku do tej osoby. Nasza długa znajomość utwierdziła mnie w przekonaniu, że jesteś zdolna do wszystkiego. Chcę mieć ich na oku, rozumiesz?

Uśmiechnęła się na potwierdzenie.

– Ale nie mnie?

– Nie ciebie, Jennifer – posłał jej ciepłe spojrzenie. – Chociaż pojawiła się u ciebie jakaś nowa cecha…

Co się stało z Jennifer? zadawał sobie pytanie. Jest odmieniona, a jednocześnie nie rozwinęła się przez te wszystkie lata. I właśnie to jest najbardziej niepokojące!

– No, tak! – zakończył. – A więc dobranoc! Miło… cię znowu widzieć.

Ależ kłamstwo! Miło ją znowu widzieć? Ból, jaki wówczas odczuwał, nie ucichł mimo upływu lat. Z przerażeniem stwierdził, że dokucza mu coraz bardziej.

Ale Jennifer niczego się nie domyślała. Jego słowa sprawiły, że poczuła ogromną radość. Uspokojona posłała łóżko i wśliznęła się pod kołdrę.

„Miło cię znowu widzieć”. Pomyśleć tylko, że Rikard tak powiedział!

Za moment wciągnęła powietrze z głębokim świstem. Łóżko było lodowate! Pozbawiło ją całego ciepła, które tak niedawno wróciło do jej wychłodzonego ciała. Zwinęła się w kłębek, żeby zająć jak najmniej miejsca na pościeli.

Długo leżała, nasłuchując wściekłych ataków śniegu napierającego na szybę. W pokoju unosił się intensywny zapach kurzu z rozgrzanych kaloryferów.

Upłynęło sporo czasu, zanim pozostali goście, zajmujący przyległe pokoje, udali się na spoczynek. Do uszu Jennifer docierał monotonny głos Ivara, który opowiadał Sveinowi jakąś długą historię. Słyszała też szybkie przytłumione kroki należące, jak przypuszczała, do tajemniczego Jarla Fretne, a także Børre Pedersena, wydającego zrzędliwym tonem polecenia żonie, oraz jej przestraszone potakiwanie. Rikard najwyraźniej już się położył, ale dobiegały ją jeszcze odgłosy z pokoju Louise Borgum. Były przytłumione i delikatne.

W końcu zapadła cisza. Tylko z pokoju Ivara i Sveina dobiegała od czasu do czasu jakaś senna odpowiedź.

Jednak Jennifer nie mogła zasnąć. Jej umysł pracował z niezwykłą precyzją.

Co za ohydny i przytłaczający dom!

Panuje w nim taka martwa, przerażająca atmosfera! Nie atmosfera śmierci, ale właśnie martwa. Bez życia.

Jak mogła tak bez zastanowienia pojechać w góry, żeby obejrzeć ten hotel? A gdyby tak pogoda dopisała i z łatwością by tutaj dotarła? Skazana by była na nocleg w samotności!

A co właściwie sobie myślała?

Nic, jak zwykle, albo raczej – myślała o wielu różnych rzeczach. Ogarnął ją entuzjazm, bo miała w perspektywie prowadzenie wysokogórskiego hotelu.

Ona? Boże drogi!

Rikard… Jak wspaniale go było znowu zobaczyć! Słuchać jego spokojnego głosu, mieć kogoś, na kim można polegać, kogoś, kto rozwiązuje wszystkie problemy.

Jednocześnie myśl o nim sprawiała ból. Jego niezrozumiały i nagły wyjazd do Oslo, wspomnienie długiego milczenia. Sądziła, że jest między nimi coś pięknego, że są nierozłącznymi przyjaciółmi. A jednak tak nie było. To właśnie ona potrzebowała jego przyjaźni, on jej nie potrzebował. Wcale nie!

Ale właściwie nie było to takie dziwne. Ona czerpała korzyści z tej znajomości, a on miał z nią same kłopoty.

A mimo to sądziła… że trochę ją lubi. Zawsze był taki miły, miał tyle cierpliwości…

Ale widocznie cierpliwość też mu się wyczerpała.

Nic się nie zmienił. Zmężniał tylko jeszcze bardziej od czasu, kiedy go widziała po raz ostatni. Powróciły wspomnienia wspólnie przeżytych chwil.

W pewnym momencie Jennifer poczuła, że krew stygnie jej w żyłach. Podmuchy zawodzącego wiatru napierały na szyby i zdawały się wtłaczać je do środka. Kto próbuje wtargnąć przez okno, szepcząc tak przenikliwie? Śnieżne zjawy…

Wytwory jej dziecięcej wyobraźni. Wymyśliła sobie różne potwory. Każdy żywioł miał swojego. Woda, ziemia… Śnieżne zjawy nie posiadały konkretnego kształtu, mogły na przykład wyłonić się z białego bezkresu, wyrosnąć ze śniegu, podpełznąć bliżej i pochłonąć swoją ofiarę, nie zostawiwszy po niej śladu, a przy tym sprawiały wrażenie, jakby cały czas tkwiły w bezruchu.

To niemożliwe, pomyślała Jennifer. Przecież jestem dorosła! Czasami o tym zapominam.

Znowu zastygła przerażona. Czy weszły do środka? Nie, chyba nie. To wykluczone! Ale w przedsionku ktoś był, słyszała skradające się kroki… Nie mogły przecież wejść przez zamknięte na klucz drzwi? A może mogły?

Och dlaczego Rikard ulokował ją właśnie tutaj, z dala od innych? Czy naprawdę myślał, że tak szybko wyrasta się ze strachu przed ciemnością?

Nagle zrozumiała, że nie przesłyszała się. Ktoś był w recepcji. Ostrożne ruchy, skrobanie, odsuwane szuflady.

Śnieżne zjawy! Jednak tu weszły! Przecisnęły się przez wąziutkie szparki w oknach. A kiedy już się znalazły w środku, powiększyły się do swoich zwykłych rozmiarów.

Jennifer oblał zimny pot. Czy na pewno przekręciła klucz w zaniku? Ale co je obchodzą drzwi? I tak dostaną się tam, gdzie chcą.

Nie, zaczęły się oddalać. Odeszły w stronę kuchni, przemykając się szybko i niemal bezszelestnie.

Jennifer leżała nieruchomo, serce jej łomotało. Kroki ucichły.

Może jest już bezpieczna?

Za chwilę znowu je usłyszała. W piwnicy, tuż pod nią.

Gdzieś na dole zaskrzypiały drzwi.

Przez jakiś czas nasłuchiwała, a potem wyśliznęła się z łóżka i ostrożnie wyjrzała z pokoju. Nie mogła już tego wytrzymać, teraz miała szansę sprawdzić, kto jest w domu.

W recepcji było ciemno, ale na zewnątrz paliła się lampa, rzucająca bladą poświatę na hol i obrzydliwego trolla. Jennifer niemal jednym skokiem przebyła recepcję i znalazła się w zamieszkanej części hotelu.

Pierwsze drzwi…

Ostrożnie zapukała.

Nikt się nie odezwał.

Jennifer nachyliła się do dziurki od klucza i wyszeptała imię Rikarda.

Odczekała chwilę.

Potem nacisnęła klamkę i otworzyła drzwi.

Pokój był pusty.

Przez jakiś czas stała niezdecydowana, potem zamknęła drzwi, przebiegła przez hol i podążyła w kierunku kuchni. Może Rikard zgłodniał i poszedł coś zjeść?

Znalazła się w korytarzyku, prowadzącym do części kuchennej, i zakradła się do kuchni.

Otoczyły ją zupełne ciemności.

Po omacku próbowała znaleźć kontakt, ale bez powodzenia. Na której ścianie ma szukać? Gdzie były drzwi do piwnicy? Żeby tylko nie spotkać…

Nagle ogarnął ją paniczny strach. Coś za nią gwałtownie się poruszyło, ktoś silną ręką zasłonił jej usta i przyciągnął ją do siebie.

– Bądź cicho! – szepnął Rikard i zwolnił uścisk.

Rikard! Naturalnie, to był on. Trochę się uspokoiła.

– Ktoś jest w piwnicy – wyszeptała bez tchu.

– Wiem.

– Są tu zjawy…

– Jennifer – szepnął z rezygnacją.

A więc to było jakieś żywe stworzenie. Dzięki Bogu!

– Czy widziałeś, kto to?

– Nie. Nie słyszałem, żeby ktoś wychodził z pokoju.

Doznała kolejnego wstrząsu. Że też nie pomyślała o tym wcześniej!

– Rikard, Svein mówił, że w domu musi mieszkać ktoś jeszcze. A ta wanna, która sama zeszła ze schodów? Pomyśleć, że nie jesteśmy tu sami. Może to duch?

– Przestań wygadywać takie głupstwa! Zostań tutaj, zejdę do piwnicy.

– Idę z tobą.

– Nie, to… No, dobrze, chodźmy razem!

Dobrze wiedział, że nie uda się powstrzymać Jennifer. A poza tym nie wiadomo, co by wymyśliła, gdyby zostawił ją na górze.

Rikard najwyraźniej wiedział, gdzie szukać schodów. Jennifer, która na nocną koszulę zdążyła założyć tylko kurtkę, a na nogi skarpety, czuła bardzo wyraźnie zimny ciąg powietrza od dołu, podczas gdy cichutko skradali się do piwnicy. Nawet ciepło promieniujące z ręki Rikarda otaczającej jej dłoń nie było w stanie odegnać chłodu.

Słyszeli szybkie, gwałtowne ruchy gdzieś na dole.

Kroki, ręce błądzące po półkach i ścianach oraz migotliwy blask świecy przeświecający przez labirynt przejść.

Nagle zapadła cisza. Świeca zgasła.

Ktoś odkrył ich obecność.

Rikard przesunął dłonią po ścianie w poszukiwaniu kontaktu. Odnalazł go i włączył.

Jednak światło się nie zapaliło. Najwyraźniej zabrakło bezpieczników, żeby podłączyć prąd w piwnicy.

Stali już na kamiennej posadzce, zamierzając zbadać jedno z wąskich przejść.

Rikard zawołał:

– Czy możemy w czymś pomóc?

A do Jennifer szepnął:

– Pewnie ktoś poczuł głód i szuka konserw.

W następnej chwili ktoś popchnął ich z tak ogromną siłą, że zatoczyli się do tyłu. Obok nich przemknęła jakaś istota, kierując się ku schodom.

Zanim zdążyli się podnieść, drzwi do piwnicy zatrzasnęły się z hukiem.

Rikard klnąc pobiegł do wyjścia.

– Jeśli nas tu zamknięto…

Niestety miał rację.

– Rikard! – krzyknęła zaszokowana Jennifer. – Ile ty znasz przekleństw!

W końcu się uspokoił i powiedział:

– Musimy się stąd wydostać. Za zimno tu. Co na siebie włożyłaś?

– Niewiele.

Dotknął jej ramienia.

– O Boże – mruknął. – Musimy wzywać pomocy.

Zaczęli krzyczeć i uderzać pięściami w drzwi.

– Proszę, weź moją kurtkę – zaproponował. – Owiń nią nogi i usiądź na schodach!

– Ale ja… Dobrze, dziękuję!

Rikard spróbował ponownie przyciągnąć uwagę innych.

– Nie wygląda to dobrze – stwierdził. – Gdyby udało się nam wydostać stąd natychmiast, łatwo byłoby nam rozpoznać tego, kto był w piwnicy. Po przyspieszonym oddechu, a także po wychłodzonym ciele i ubraniu.

– Jak myślisz, kto to był?

– Nie mam pojęcia. Nie spałem, ale, jak ci już mówiłem, nie słyszałem, żeby ktoś wychodził ze swojego pokoju.

Jennifer zadygotała, nie tylko ze strachu.

Nagle Rikard wybuchnął przytłumionym, niepohamowanym śmiechem.

– Udało mi się przeżyć kilka względnie spokojnych lat, kochana Jennifer. Ale ledwo się pojawiasz, od razu zaczynają się kłopoty.

Jednak w tych słowach nie wyczuwało się wcale złości. Jennifer ujęła dłoń Rikarda i pogłaskała się nią po policzku. Nie cofnął ręki, tylko przesunął delikatnie palcami po jej twarzy. Na moment odżyło wspaniałe uczucie więzi i łączącej ich niegdyś przyjaźni. Rikard znowu mocno załomotał pięściami w drzwi. Obojgu wydawało się, że minęło kilka godzin, nim ich usłyszano.

Wybawcami okazali się Ivar i Svein. Jennifer chwiejnym krokiem weszła do zalanej światłem kuchni.

– Co tam robiliście? – dziwił się Ivar. – Rozmawialiśmy ze Sveinem, leżąc w łóżkach, i wydawało mi się, że coś słyszę, ale nie miałem pojęcia, co to może być. Svein jednak natychmiast się zerwał. Powiedział, że brzmi to tak, jakby w domu rozpętało się istne piekło. Ojej, dziewczyno, masz takie cienkie ubranie! – zakończył Ivar, przyglądając się Jennifer z zainteresowaniem. Także Svein gapił się na nią bezwstydnie.

– Właśnie, Jennifer musi się jak najszybciej położyć – powiedział Rikard. – Teraz i tak już się nie dowiemy, kto był w piwnicy, więc równie dobrze możemy wszyscy pójść spać.

Tym razem rozgrzanie ciała i posłania przyszło Jennifer z jeszcze większą trudnością. Przykryła się dodatkowo znalezionymi w szafie dwoma kocami Drżąca z zimna leżała z głową pod poduszką, próbując ogrzać oddechem pościel.

Jennifer nie byłaby sobą, gdyby nie zaczęła od razu wymyślać nowych koszmarnych historii. Ta duża skrzynia, stojąca w holu koło jej drzwi, już od początku ją niepokoiła. Nagle „zrozumiała”, skąd brały początek te wszystkie niepojęte wydarzenia. Wiedziała już, kogo widział i słyszał Svein. Wiedziała, kto przestawił wannę i kto był w piwnicy.

Teraz, właśnie w tej chwili, powoli otworzyło się wieko skrzyni i coś się z niej wyłoniło. Jeszcze nie potrafiła sobie dobrze wyobrazić, jak to coś wygląda, ale wiedziała, że było obrzydliwe. Wytężała słuch, ale nie mogła niczego dosłyszeć, I nawet najmniejszego szmeru. Szalejąca burza zagłuszała wszystkie odgłosy w domu, więc nie było to takie dziwne.

W końcu Jennifer uznała, że na pewno potwór bezszelestnie wpełznął z powrotem do skrzyni, i wreszcie zasnęła, ciesząc się myślą, że jutro znowu zobaczy Rikarda.

Na początku Jennifer nie mogła zrozumieć, gdzie jest.

Pogrążony w półmroku pokój, w którym okna nie były na swoim miejscu, dobiegające skądś zdenerwowane głosy, kobiecy płacz.

Hucząca wichura, trzęsąca ścianami domu.

Usiadła na łóżku.

Trollstølen! Ten okropny, nawiedzony dom. Ale myśl, że był tu Rikard, podnosiła ją na duchu.

Dzienne światło sączyło się przez koc, który zawiesił w oknie.

Musiała długo spać.

Odsłoniła okno. Biała ściana, którą zobaczyła, niemalże ją oślepiła. Kiedy oczy przyzwyczaiły się do silnego blasku, za całym tym śniegiem sięgającym ramy okna i częściowo szyby dojrzała jakiś krajobraz. Intensywnie biała okolica odcinająca się od stalowoszarego nieba, z którego nieustannie sypał śnieg, tworząc niemal pionową kurtynę. Wielkie nieba, spadło aż tyle śniegu, pomyślała.

Szybko odbyła poranną toaletę i włożyła ubranie. Tocząca się w holu zawzięta kłótnia, czy coś w tym rodzaju, nie ustawała.

Kiedy weszła do holu, wszyscy już tam byli, Albo raczej, prawie wszyscy.

– Co się stało? – zapytała.

Trine odwróciła do niej zapłakaną twarz.

– Børre… wyszedł! Żeby obejrzeć mecz.

– Czy on zwariował? – bez odrobiny szacunku zapytała Jennifer, ale Trine nawet tego nie zauważyła.

– Cały czas gadał, że to zrobi, ale myślałam, że tylko tak żartuje. Zobacz, co znaleźliśmy na kontuarze!

Wyciągnęła do dziewczyny arkusz firmowego papieru z nazwą hotelu.

Zamaszystym charakterem pisma napisano na nim:

Poszedłem na mecz. Nie wierzyliście, że mówię poważnie, co?

I pod spodem, koślawymi, niewyrobionymi literami:

Ślady są jeszcze widoczne, ale niedługo zatrze je wiatr. Wychodzę, żeby sprowadzić go z powrotem. Svein.

– Ale to przecież czyste szaleństwo! – zawołała przerażona Jennifer. – O której wyszedł Børre? A Svein?

– Nie wiemy – odezwał się Ivar – ale śnieg zdążył już zasypać ślady, więc było to chyba dość dawno temu. Znaleźliśmy tę karteczkę około pół godziny temu i od razu wyszedłem z Rikardem, ale musieliśmy zawrócić po przejściu zaledwie kilku metrów. To pewna śmierć!

Na te słowa Trine znowu wybuchnęła płaczem.

– On jest zupełnie zwariowany na punkcie piłki nożnej] – szlochała. – A o tym meczu mówił bez przerwy, od kiedy drużyna z Vindeid zdobyła szansę awansu do wyższej ligi. Powiedział, że go zobaczy, za wszelką cenę.

– Ale musimy wyjść i ich szukać – zadecydowała Jennifer.

– To na nic – stwierdził zrezygnowany Rikard. – Jak powiedział Ivar, to pewna śmierć. Jedyną osobą, która miała jakąkolwiek szansę go odnaleźć, był Svein, miał chociaż jakiś niewyraźny ślad. My jesteśmy pozbawieni nawet tego. Oczywiście jeszcze spróbujemy, ale jesteśmy zbyt lekko ubrani, żeby wypuścić się dalej. Nie możemy ryzykować utraty następnych osób.

– Nie da się iść drogą? – skierowała pytanie do Ivara.

– Jaką drogą? – odparł krótko i wiedziała już, co ma na myśli. Okolica jak okiem sięgnął wyglądała niby pustynia, z wyjątkiem pojedynczych wierzchołków brzóz, wystających spod śniegu, oraz zbitych zasp, pod którymi mogły się kryć różne niespodzianki.

– Że też Svein nic nam nie powiedział!

– Tak, to było bardzo głupie z jego strony. Miał jednak widoczny ślad, a poza tym było chyba na tyle wcześnie, że wolał nikogo nie budzić. Jak zwykle, postanowił poradzić sobie sam. Zawsze był uparty, nigdy nie chciał słuchać swoich rodziców. Z drugiej strony, to nic dziwnego, ma o wiele więcej oleju w głowie niż oni. Właściwie znam tylko jego rodziców, on sam jest dużo młodszy ode mnie. Ale był z niego miły i bystry chłopak.

Louise Borgum wzdrygnęła się na te słowa.

– Bądź tak miły i nie mów „był”! Brzmi to tak, jakbyś już stracił wszelką nadzieję.

– Nie, oczywiście, że tak nie myślałem.

– Są tu jakieś narty? – zastanawiała się głośno Jennifer, sądząc, że wpadła na świetny pomysł.

– Sprawdziliśmy to – odparł Rikard. – W jednym końcu domu jest pomieszczenie na sprzęt narciarski, ale nie znaleźliśmy dosłownie nic! A bez nart nie dotrzemy daleko. W nocy spadło mnóstwo śniegu.

Trine chwyciła Jennifer za ręce.

– Czy pożyczysz mi swoje zimowe ubranie? Jest ciepłe, więc pójdę go szukać.

Jennifer przyjrzała się z uwagą zapłakanej kobiecie.

– Nie możesz wyjść z twarzą mokrą od łez, bo się nabawisz odmrożeń. Wyjdę sama i rozejrzę się.

– Idę z tobą – oświadczył Rikard, a Ivar i Jarl Fretne skinęli głowami na znak, że zamierzają się przyłączyć. Louise natomiast nie wykonała żadnego ruchu na potwierdzenie, że chce pójść z nimi. W nylonowych pończochach i lekkich butach niewiele by mogła pomóc.

Zgasiła papierosa.

– Mój ostatni – rzekła oschle. – Mam nadzieję, że wkrótce przybędzie odsiecz!

Ubrali się najcieplej jak mogli. Jennifer unikała patrzenia w stronę skrzyni stojącej w kącie. Teraz, w świetle poranka, wiedziała oczywiście, że to tylko jej fantazje, ale i tak…

– A jeśli ich nie odnajdziemy, co to będzie oznaczać? – spytała.

– Istnieją dwie możliwości – odpowiedział ponuro Rikard. – Albo są w pobliżu jakieś domki kempingowe, Ivar wprawdzie o żadnych nie słyszał, ale przez ostatni rok mogły jakieś przybyć, i tam się zatrzymali, albo dotarli do głównej drogi i pojechali autostopem.

– Ale do głównej drogi jest chyba daleko? – spytała Jennifer słabym głosem.

– Sześć kilometrów – odpowiedział Ivar cicho, tak żeby nie usłyszała tego Trine.

– O Boże! – mruknęła Jennifer, dodając głośno: – Miejmy nadzieję, że dali sobie radę!

W tym samym czasie radio podało prognozę pogody dla Norwegii:

„Na dużym obszarze kraju, wzdłuż wybrzeża oraz w górach, szaleje burza śnieżna, która pod wieczór jeszcze się nasili. Z powodu obfitych opadów śniegu zamknięte są dla ruchu kołowego następujące drogi górskie: droga przelotowa Ĺrdal – Tyin, droga dojazdowa Vindeid – Bogen przez Kvitefjell, następnie…”

ROZDZIAŁ IV

Nie wiedział o tym ani Børre, ani Svein, ani pozostała szóstka uwięziona w Trollstølen.

Śnieg dawał się Jennifer we znaki, wdzierał się wszędzie, za kołnierz, w mankiety rękawów i do butów, powodując nieprzyjemne szczypanie. Jarl Fretne zrezygnował z dalszych poszukiwań i zawrócił do domu, ale Trine Pedersen, nie zważając na protesty pozostałych, wyszła i brnąc w głębokim śniegu, wykrzykiwała imię męża cienkim, bezradnym głosem.

Bardzo uważali na to, żeby nie stracić z oczu hotelu. Odeszli już na tyle daleko, że budynek rysował się jako niewyraźny kontur, przysłonięty śnieżną kurtyną.

– Twoje policzki całkiem straciły kolor – krzyknął Rikard. – Wracaj, żeby ich nie odmrozić!

– A ty? – odkrzyknęła Jennifer.

– Chyba musimy zrezygnować.

Nie miał żadnego nakrycia głowy i mimowolnie wykrzywiał twarz pod naporem wiatru, ale Jennifer uznała, że nawet to nie szkodzi jego urodzie. A może tak jej się tylko wydaje dlatego, że darzy go wielką sympatią?

Ivar zawołał do nich:

– Pójdę jeszcze kawałek. Zostańcie tu, żebym wiedział, w którą stronę wracać!

– Dobry pomysł – przytaknął Rikard. – Ale masz taką cienką kurtkę.

– Ja pójdę – zadecydowała Jennifer. – Tak będzie lepiej. Rikard, czy moje policzki nie są już takie blade?

Przez pewien czas intensywnie je pocierała.

– Nie. Pójdę z tobą. Zaczekasz tu Ivar, dobrze?

Skinął głową. Brnęli zatem dalej, jak przypuszczali, w kierunku drogi, którą szli poprzedniego wieczoru. Brama, ich jedyny punkt odniesienia w tym białym krajobrazie, została dawno za nimi.

Rikard popatrzył na podążającą przed nim Jennifer. Jedyną zaletą tej naszej przygody jest to, że tak mnie ta dziewczyna absorbuje, tyle się wokół niej dzieje, że nie mam czasu rozmyślać o Marit, skonstatował. Wieczorem przed zaśnięciem próbował wzbudzić w sobie żal z powodu postępku Marit, ale stwierdził, że to uczucie utraciło swoją intensywność. Już nie czuł się tak szalenie zaangażowany. Trochę go to martwiło. Czy naprawdę nie był w stanie kochać kobiety dłużej niż miesiąc?

– Może panowie schronili się w autobusie? – zasugerowała Jennifer.

Ocknął się i odpędził obraz Marit ze swoich myśli.

– To niewykluczone, ale aż tak daleko się nie zapuścimy.

– Możemy to zrobić, jeśli tylko jedno z nas zostanie tutaj, a drugie…

Nagle złapała go za ramię.

– Rikard! – szepnęła. – Spójrz tam! Śnieżne zjawy!

Skierował wzrok we wskazaną przez dziewczynę stronę. Daleko, daleko w samym środku burzy śnieżnej, na wzniesieniu, ujrzeli dziwną postać, kręcącą się dokoła jakoby w ataku szału. W pewnej chwili upadła głową w śnieg, chwilę leżała, a potem próbowała dźwignąć się na nogi.

– Bzdury! – krzyknął Rikard. – To jakiś człowiek. Halo! – zawołał głośno.

Postać uniosła głowę. Skierowali się w jej stronę, brnąc niezdarnie w białym puchu.

– To Børre Pedersen – stwierdził Rikard. – O Boże, jak on wygląda!

Jennifer jęknęła na widok mężczyzny. Cały był pokryty śniegiem i lodem, ręce bez rękawiczek przybrały sinoczarny kolor, a twarz nabiegła mu krwią. Wpatrywał się w nich dzikim, bezrozumnym wzrokiem.

– Chodź! – polecił Rikard. – Wesprzyj się na nas!

Wydawało się, że Pedersen stracił całą wolę walki, kiedy nadeszła pomoc. Sami musieli położyć jego zesztywniałe z zimna ramiona na swoje barki i tak na zmianę ciągnąc go lub wlokąc, posuwali się z powrotem ku hotelowi. Rikard krzyknął do Ivara, że znaleźli Børrego, i Jennifer została zluzowana.

– A Svein? – zapytał Ivar, rozglądając się wokół. – Widziałeś go, Børre?

Przemarznięty mężczyzna nie mógł mówić.

– Svein? – próbował wykrztusić – Nie, tak… Ślady. Nie.

– Gdzie? Gdzie widziałeś ślady? – usiłował się dowiedzieć Rikard.

Børre wydobył z siebie jakieś niezrozumiałe dźwięki, które z trudem zinterpretowali jako „daleko stąd”.

– Jennifer, biegnij przodem – poprosił Rikard – i powiedz, żeby przygotowali coś ciepłego! Powiedz też Trine, że odnaleźliśmy jej męża.

Kiedy Jennifer spieszyła do domu, przyszła jej do głowy bluźniercza myśl, że gdyby mieli znaleźć tylko jednego z tych, którzy wyszli, to lepiej by się chyba stało, gdyby był nim Svein. Zawstydziła się, że mogła coś takiego pomyśleć, ale pocieszyła się, że z wyrazu twarzy Rikarda i Ivara odczytała dokładnie to samo.

Gdy tylko dotarła do hotelu, położonego dalej niż przypuszczała, i znalazła się w błogim cieple, zawołała Trine, ale pojawiły się tylko Louise i Fretne.

Jennifer opowiedziała im w kilku słowach, co się wydarzyło, i zapytała o Trine.

– Jeszcze nie wróciła. Sądziliśmy, że poszła z wami.

– O, nie! – jęknęła Jennifer. – Tylko nie to!

– Przygotuję coś w kuchni, a ty spróbuj ją zawołać!

Wychodząc znowu na burzę, Jennifer zobaczyła nadchodzących mężczyzn. Raz po raz wykrzykiwała imię zagubionej.

W tym czasie zdążyli do niej podejść, wszyscy od stóp do głów w śniegu.

– Czy ona nie wróciła? – zaniepokoił się Rikard.

– Nie, ale nie mogła odejść daleko.

– Zabierz go do domu – polecił Ivarowi Rikard – Chodź, Jennifer, poszukamy jej.

Wkrótce odnaleźli Trine. Błąkając się na tyłach hotelu, wpadła do pokrytego śniegiem dołu. Usłyszeli jej nawoływanie i wybawili ją z opresji.

– Znaleźliśmy Børrego – oznajmił Rikard. – Obawiam się tylko, że ma sporo odmrożeń. Nie, nie wolno ci płakać. To niebezpieczne w taką pogodę.

– Chcę do domu – szlochała Trine. – Nie chcę wracać do tego strasznego hotelu!

Jennifer czuła dokładnie to samo.

Nareszcie znaleźli się w środku. Børre został w holu, a oni razem z nim. Musieli go podtrzymywać, bo nogi odmówiły mu posłuszeństwa.

– Miałem nadzieję, że już nigdy nie zobaczę tej parszywej rudery – mówił z trudem zdrętwiałymi z zimna wargami. – Skrzynka pocztowa… coś z nią jest nie tak.

– Co masz na myśli? – dopytywał się Rikard.

Potrząsnął głową zbity z tropu.

– Jest tu jeszcze ktoś oprócz nas. Rano, kiedy wychodziłem…

– Tak?

Børre zaczął się zastanawiać.

– Nie, musiało mi się przywidzieć.

Dali mu spokój. Nic więcej nie powiedział. Pod troskliwym okiem Trine przygotowano mu posłanie, podano ciepłą herbatę i trochę jedzenia, bo Louise Borgum udało się znaleźć konserwy w piwnicy. Stan zdrowia fanatycznego kibica stanowił powód do niepokoju.

W końcu przywrócili go do życia na tyle, że znowu mógł komenderować Trine. Biegała jak przestraszone pisklę w tę i z powrotem, wykonując polecenia męża, podczas gdy on wygłaszał pogardliwe uwagi na temat jej czerwonej przemarzniętej twarzy i zapłakanych oczu. Równocześnie pozwalał sobie na uwodzicielskie aluzje pod adresem Jennifer, bardzo obraźliwe i dla niej, i dla Trine.

Rikard się rozgniewał.

– Przez twoje głupie opętanie piłką nożną naraziłeś na niebezpieczeństwo nie tylko nasze życie, w tym przede wszystkim twojej żony, ale z pewnością spowodowałeś śmierć młodego chłopaka. Żadne z nas już nie wyjdzie, żeby go szukać, bo nabawiliśmy się odmrożeń. Zachowuj się więc grzecznie wobec Trine, bo będziesz miał prawdziwe nieprzyjemności!

– Słuchaj no! – odezwał się hardo Børre. – Może wpadła ci w oko, co? W takim razie…

– Och, zamknij się! – nakazał Rikard. – Lepiej powiedz, co się stało. To poważna sprawa, czy jeszcze to do ciebie nie dotarło?

– Wyszedłem około ósmej – zaczął Børre. – Z łatwością odnalazłbym drogę, gdyby ta cholerna burza nie przybrała na sile. Oczywiście poszedłem w złą stroną, ale po jakiejś godzinie znalazłem się nagle koło autobusu. Nie mam pojęcia, jak to się stało. Byłem już tak przemarznięty, że wszedłem do środka i usiadłem. Ale oczywiście tam nie było wcale cieplej. Niewygodnie się siedziało tak na ukos. A ponieważ zrozumiałem, że nie uda mi się dojść do głównej drogi, zawróciłem. Wtedy już zawiało moje ślady i zabłądziłem. Tak jak powiedziałem, raz czy dwa widziałem jakieś ślady, ale nie wiem, czy były moje, czy Sveina… Natychmiast zacierał je wiatr. Psia pogoda!

Jennifer wzdrygnęła się, słysząc pogardę w jego głosie. Rikard natychmiast zareagował na niemą rozpacz w jej oczach.

– Co się stało, Jennifer? – zapytał cicho.

– Nic, pomyślałam tylko o… miesiąc temu odszedł Tufsen. Wprawdzie miał już całe piętnaście lat, ale myślałam, że nie przeżyję pierwszego tygodnia po tej stracie.

– A co tam jakiś kundel – wtrącił brutalnie Børre. – Jest po czym tak rozpaczać?

– Przyjaźń między człowiekiem a psem może być czymś bardzo pięknym – powiedział Rikard. – A utrata psa sprawia co najmniej taki sam ból, jak utrata człowieka. Szczególnie dla kogoś takiego jak Jennifer.

Nie sprecyzował, co ma na myśli, ale wzruszyła się jego słowami i była mu za nie wdzięczna.

Na zewnątrz burza szalała z taką siłą, że wydawało im się, iż stary budynek rozpadnie się na kawałki.

– Svein lepiej znał te okolice, prawda? – zapytał Rikard Ivara z nadzieją w głosie.

– O, tak – przyznał Ivar tym samym tonem. – Miał większe szanse na znalezienie głównej drogi.

Zapadła cisza. Wiedzieli, że Børre miał niesamowite szczęście, skoro udało im się go odnaleźć. I że nikt się nie odważy wyjść w taką pogodę.

Trine i Louise poszły do kuchni przygotowywać obiad, a pozostali udali się do swoich pokoi. Rikard podążył za Jennifer, żeby sprawdzić, czy nie ma odmrożeń.

– Jak się czujesz? – zapytał, dokładnie oglądając jej twarz. – Jesteś taka jak dawniej, a jednak coś się w tobie zmieniło. Nie potrafię tego wytłumaczyć.

– Spróbuj, bo nie rozumiem, o co ci chodzi.

– Jesteś tak samo dziecinnie szczera i naiwna jak kiedyś, ale nie wiem, czy jest to równie autentyczne.

Nie od razu odpowiedziała.

– Oczywiście, że jest autentyczne – odezwała się w końcu. – Nie myślisz chyba, że się zgrywam w taki głupi sposób?

– Nie, byłoby to niezgodne z twoim poczuciem uczciwości. Nie, zupełnie tego nie rozumiem. Jak ci się powodziło?

– Dobrze – odparła obojętnym tonem.

– Nie poznałaś jakiegoś fajnego chłopaka?

Spuściła wzrok. Stała się taka pociągająca, uznał Rikard, ma w sobie coś niezmiernie delikatnego i pięknego. Wrażenie to trwało jednak dopóty, dopóki nie zobaczyło się jej oczu. Wystarczyło, że obrzuciła kogoś tym swoim nieprzytomnym dziecinnym spojrzeniem, by podziałało odstraszająco. Nie, Jennifer chyba nie miała chłopaka. Wydawało się, że zupełnie się nie orientuje w realiach życia, albo, należałoby raczej powiedzieć, w realiach miłości, a młodzi chłopcy wolą raczej mniej skomplikowane dziewczyny.

– Byłaś… bardzo samotna? – zapytał wbrew własnej woli.

Przez moment wydawało się, że dziewczyna przeżywa chwilę słabości, i przestraszył się, że będzie szukać pocieszenia w jego ramionach, ale ona uśmiechnęła się i odparła:

– A ty, Rikard? Sprawiasz wrażenie… bardziej zahartowanego. Rozgoryczonego i cynicznego.

Nie spoglądając jej w oczy odrzekł:

– To tylko chwilowe.

– Dziewczyna? – zapytała cicho.

– Tak, a cóżby innego?

– Nie chcesz o tym porozmawiać?

Nagle poczuł, że sprawiłoby mu ulgę, gdyby mógł jej opowiedzieć o Marit. Jennifer zawsze interesowała się jego losem. A na tym odludziu nie mogła mu napytać biedy. Zresztą chyba zmądrzała z wiekiem. Taką przynajmniej miał nadzieję.

– Tak, wczoraj w autobusie byłem wściekły – przyznał, siadając na krześle, a potem opowiedział jej całą historię o „zdradzie” Marit. Kiedy skończył, Jennifer skomentowała oschle:

– Nie wydaje mi się, żebyś szalenie kochał tę dziewczynę, ale właściwie zawsze tak było, z każdą dziewczyną.

Rikard popatrzył na nią.

– To prawda – rzekł powoli. – Być może masz rację, może jestem taki zimnokrwisty, pozbawiony uczuć?

– Dla mnie miałeś wiele cierpliwości i przyjaźni, ale oczywiście ja byłam wtedy jeszcze dzieckiem, a to duża różnica.

– Niewątpliwie! Niewykluczone, że jestem oziębły, ale właśnie dlatego Marit bardzo by mi odpowiadała. Jest nowoczesna i pozbawiona sentymentalizmu. Potrzebuję kogoś takiego jak ona.

Jennifer siedziała spokojnie i obserwowała go.

– Uważam, że byłaby to wielka szkoda. Masz w sobie tyle dobrych cech, do których nie chcesz się przyznać sam przed sobą. – Zamyśliła się. – Czas… Nienawidzę czasu, który po prostu mija i odbiera wszystko to, co radosne i piękne… Wstała z miejsca. – Jeśli dochodzenie zakończone, to może pójdziemy zobaczyć, czy obiad jest już gotowy?

On również wstał.

– Oczywiście. Ale czy najpierw mogę obejrzeć, jak wyglądają twoje ręce?

Nie wykazywała specjalnej ochoty, żeby mu je pokazać. Uczyniła to po dłuższym wahaniu, pokazując mu tylko wierzch dłoni.

– Są zaczerwienione i opuchnięte – stwierdził, nie wypuszczając ich z rąk, chociaż usiłowała je cofnąć. – Ale to dobry znak. Musiały cię chyba bardzo boleć po powrocie do hotelu?

Kiedy wyraźnie nie chciała ich pokazać od spodu, obrócił je zdecydowanym ruchem i przeraził się tym, co odkrył.

– Jennifer, co ty zrobiłaś?

Przypatrywał się osłupiały głębokim białym bliznom przecinającym nadgarstki.

Próbowała to zlekceważyć.

– Ach, to? Drobiazg. Dziewczyny robią coś takiego, żeby zwrócić na siebie uwagę.

– Drobiazg? To była poważna sprawa. Myślisz, że nie widziałem wcześniej podobnych prób samobójczych? Zwykle rany bywają bardzo powierzchowne. Ale ty byłaś naprawdę dokładna! Poza tym nie są świeże. Kiedy to się stało?

– Rikard, nie chcę o tym mówić.

– Kto cię uratował?

Na chwilę twarz jej się wykrzywiła. Wyszeptała gorzko:

– Uratował? Tufsen wył, więc sąsiedzi wyważyli drzwi.

– Dlaczego to zrobiłaś? – spytał Rikard.

– Czy nie możemy tego potraktować jako zamkniętego epizodu?

– Chyba nigdy tego nie zapomnisz, spoglądając codziennie na te blizny. Ile miałaś lat?

– Rikard, nie chcę do tego wracać!

– Ile miałaś lat?

Uratowało ją wołanie Trine. Mieli przyjść na obiad.

Wszyscy siedzieli przy stole, zamyśleni i przygnębieni. Trine wstała z miejsca.

– Zobaczę tylko, czy Børre czegoś nie potrzebuje – odezwała się przepraszającym tonem. – Jeśli zasnął, może mu wystygnąć jedzenie…

Jej głos cichnął stopniowo, kiedy przechodziła przez salon i hol.

Nikt z siedzących przy stole się nie odezwał.

Nagle rozległ się przeraźliwy krzyk Trine. Wszyscy poderwali się z miejsc i pobiegli ku niej.

Spotkali się z Trine w wąskim korytarzyku.

– Myślę… myślę… – jęczała, zasłaniając dłonią usta.

Rikard wbiegł do pokoju.

Wystarczyło mu jedno spojrzenie.

Børre pustym wzrokiem wpatrywał się w drzwi wejściowe, usta miał otwarte jakby w okrzyku lęku i przerażenia.

– Nie żyje – stwierdził krótko Rikard.

Dopiero po dłuższym czasie do siedzących w salonie dołączył Rikard. Wydawało się, że nawet Jarl Fretne zaczął się wystrzegać samotności i garnął się do ludzi, chociaż nie uczestniczył w rozmowach.

Rikard opadł na krzesło.

– Nie wiem, co było przyczyną zgonu – rzekł znużonym głosem. – Żadnych zewnętrznych obrażeń, a odmrożenia nie mogły spowodować śmierci, w każdym razie nie tak nagłej. Trine, czy miał słabe serce?

– Nie wiem – odparła zapłakana. – Nigdy nie chciał iść do doktora. Zawsze mówił, że jest silny jak koń, a wizyty u lekarza są dobre dla rozkapryszonych bab.

– No, tak – mruknął Rikard. – Ilu z podobnym nastawieniem zmarło na zawał serca?

– Wyglądał na przestraszonego – stwierdził Ivar trochę drżącym głosem. – Jakby doznał wstrząsu nerwowego.

– To nic nie znaczy – uciął stanowczo Rikard, żeby zapobiec panice. – Atak serca może być dla pacjenta strasznym przeżyciem.

– Ale miał taką czerwoną twarz. Chyba nie został uduszony?

– Tego nie mogę stwierdzić – odparł Rikard. – Nie jestem lekarzem, a poza tym czym miałby się udusić?

– Jakieś obrażenia wewnętrzne? – podsunął Ivar.

Rikard wzruszył ramionami.

– Może to rozstrzygnąć jedynie lekarz. Kiedy się to mogło stać?

Trine odpowiedziała po namyśle:

– Spał, kiedy zaczęłyśmy przygotowywać obiad, ale to było dawno temu. Potem zaglądałam do niego jeszcze tylko raz, bo nie chciałam mu przeszkadzać.

– Czy później nikt go już nie widział?

Zaprzeczyli, kręcąc głowami. Louise większość czasu spędziła w kuchni z Trine, Jarl Fretne spał w swoim pokoju, Rikard był u Jennifer, a Ivar kręcił się po hotelu, bawiąc się w majstra-klepkę – przynosił drewno do kominka i naprawiał drobne usterki.

Rikard zagryzł wargę, a potem, patrząc na Trine, zaczął mówić, starając się, by jego słowa brzmiały przekonująco:

– Wiesz, Trine, myślę, że lepiej się stało. Uważam, że żaden lekarz na świecie nie zdołałby mu uratować rąk przed amputacją. Miał też poważne odmrożenia stóp i twarzy.

Jennifer dodała w duchu: „A jego dusza była amputowana już dawno temu. Zgadzam się z każdym słowem Rikarda, że dla ciebie, kobieto, najlepiej się stało!”

Trine otarła oczy.

– Co teraz zrobimy? – zapytała zapłakana. – Nie mogę przecież…

– Przeniesiemy go do pomieszczenia na sprzęt narciarski – pospieszył z odpowiedzią Rikard. – A przed nadejściem wieczoru przyjedzie pewnie odśnieżarka, żeby nas uwolnić.

Zamilkł. Wszyscy pomyśleli o tym samym. Światło paliło się od dawna. Wieczór już dawno nadszedł.

– Chyba wiem, co go zabiło – odezwała się nagle Trine.

Spojrzeli na nią ze zdziwieniem.

– To wina tego domu – zaczęła impulsywnie, a oczy zapłonęły jej niezdrowym blaskiem – Tego przeklętego domu! Sam Børre też mówił: Jest tu ktoś jeszcze. Był tutaj cały czas.

– Głupstwa – skomentował Jarl Fretne. Były to właściwie jego pierwsze słowa, odkąd przybyli do Trollstølen.

– Czy tego samego nie mówił pierwszego wieczoru Svein? A pomyślcie o wannie, która sama zeszła ze schodów. Børre też coś zauważył. I ja też!

– Ty? – zdziwił się Ivar. – A kiedy?

Trine znowu zaczęła szlochać. Nie należała do kobiet, którym było do twarzy z łzami.

– Kiedy leżałam w tym zaśnieżonym dole na tyłach domu, nie miałam odwagi spojrzeć na budynek, bo czułam na sobie czyjeś spojrzenie, ale kątem oka udało mi się dostrzec, że w oknie na pierwszym piętrze coś się poruszyło.

– Jesteś pewna? – zapytał ostro Rikard.

– Nie – zaprzeczyła już spokojniej. – Jak mówiłam, nie odważyłam się rozejrzeć, ale byłam przekonana, że ktoś tam był. Czułam to.

Podczas gdy pozostali siedzieli pogrążeni w milczeniu, Trine wybuchnęła znowu:

– Chcę do domu! Nie chcę tu dłużej zostać!

– Chyba nikt z nas tego nie chce – odparł Rikard. – Rano dokładnie przeczeszemy całą górę, żeby cię uspokoić.

– Ale chyba nikt oprócz nas tu nie mieszka – upewniała się Jennifer, spoglądając bezwiednie w stronę holu. – Hotel był przecież zamknięty na klucz, nie oświetlony i zimny, kiedy dotarliśmy.

– Nie chodzi mi o żadne żywe istoty – zaprzeczyła zdecydowanie Trine.

– No wiesz co! – mruknęła Louise Borgum.

Ona także przez cały dzień prawie się nie odzywała. Jennifer zwróciła uwagę na to, że wyglądała na znacznie starszą i bardziej wyczerpaną, szczególnie zdradzały to jej oczy. Ruchy miała gwałtowne i nerwowe. Na szczęście odkryła jedną pocieszającą rzecz – spory zapas papierosów w hotelowym kiosku. Ivar włamał się tam wspólnie z nią, ale za każdą wziętą paczkę uczciwie zostawiali pieniądze.

– Nie możemy wpaść w histerię – rzucił ostrzegawczo Rikard pod adresem Trine. – Nie wierzymy w duchy.

– Ivar! – zagadnęła Trine. – Czy słyszałeś o jakiejś niewyjaśnionej albo ponurej historii związanej z hotelem?

Ivar wiercił się na krześle.

– E tam, o każdej takiej ruderze krążą niedorzeczne historie. Trollstølen…? Słyszałem, że powiesił się tu ktoś przyjezdny… Ale to stało się tak dawno temu.

– Czy on straszy?

– Ona, to była kobieta. Nie, nie sądzę.

– Więc jednak coś w tym jest?

– Nie, nic, co można by stwierdzić z całą pewnością.

Przerwał im Rikard.

– Ta dyskusja nie ma sensu, a poza tym przeraża tylko ludzi z wyobraźnią. Mamy tu dziewczynę, która cierpi na lęk przed ciemnością. Jutro z samego rana sprawdzimy dokładnie całe piętro, żeby wszystkich uspokoić. Trine, czy chciałabyś się przenieść do innego pokoju?

Zawahała się.

– Tak, dziękuję, rzeczywiście bym chciała. Albo nie, w końcu był moim mężem! To takie małoduszne, że nie mam odwagi tam spać, tylko dlatego, że…

Zamilkła bezradnie.

Ivar z Rikardem wynieśli ciało Børrego do najbardziej odległej części hotelu. Znaleźli tam kilka dodatkowych pokoi mieszkalnych przeznaczonych dla służby. Położyli go w jednym z nich, próbując, na ile to możliwe, przywrócić tam porządek. Żaden z nich nie darzył Børrego Pedersena ciepłymi uczuciami, prawie go nie znali, a to, co zdążyli zaobserwować, nie zachęcało do zawierania bliższej z nim znajomości, ale z pewnością nie życzyli mu śmierci!

Niewątpliwie życie Trine stało się teraz bardziej znośne. Jednak nie powiedzieli tego głośno.

Potem wrócili do pozostałych, którzy zaczęli się rozchodzić do swoich pokoi na kolejną noc.

– Jutro muszą już nas stąd zabrać! – rzuciła Trine z desperacją.

– Naturalnie, że tak – przytaknął uspokajająco Rikard.

Dorzucał właśnie drew do ognia w kominku, żeby płonął w nocy, kiedy się zorientował, że jeszcze nie wszyscy udali się na spoczynek. Ktoś za nim stał.

– Jennifer? Jeszcze się nie położyłaś?

– Nie, ja… – Przyglądała się z wielką uwagą swojemu palcowi wskazującemu. – Nie miałam dotychczas okazji cię zapytać, co słychać u Johnny’ego?

– U Johnny’ego? Dziękuję, w porządku. Jest w szkole policyjnej, ma milą dziewczynę.

– To wspaniale! Fajny z niego chłopak.

Rikard popatrzył na nią z uwagą. Troska o Johnny’ego nie była raczej powodem, dla którego zwlekała z pójściem do pokoju.

– Znowu się boisz zostać sama?

Potaknęła głową bardzo zawstydzona, oczy miała spuszczone.

– Ta skrzynia…

Rikard, który dobrze wiedział, jak bujną fantazję ma Jennifer, odparł pojednawczo:

– Pewnie sądzisz, że spoczywa w niej jakiś szkielet. Więc chodźmy to sprawdzić!

Ruszył pospiesznie do holu i zanim zdążyła zaprotestować przeciw temu nierozważnemu przedsięwzięciu, otworzył wieko i zaczął przeszukiwać skrzynię.

– Obrusy. Kilimy. Prześcieradła i inne tkaniny. Ani jednej najmniejszej piszczeli. Jesteś zadowolona?

Przechodząc obok Jennifer w przelocie potargał jej włosy.

– Wariatka! – rzucił bez cienia złośliwości.

Jennifer poczuła ogromne zażenowanie. Tymczasem Rikard przystanął w pewnym oddaleniu od kominka i przypatrywał się jej w zamyśleniu.

Jennifer? myślał zdziwiony. Czy to jest naprawdę to utrapienie mojej młodości?

Gruby jasnoniebieski sweter, przylegający ciasno do ciała dziewczyny, podkreślał kolor jej oczu. Rikarda ogarnęła idiotyczna ochota, żeby powoli przesunąć rękami wzdłuż jej kształtów, głaskać ją coraz niżej aż do bioder. Już czuł pod palcami te doskonałe linie…

Jennifer? Co za absurdalna myśl! Dziecko, któremu wycierał nos, czekał na nie przed drzwiami damskiej toalety na stacji w rodzinnym mieście, zapraszał do cukierni na ciastka, a później napawał się nie skrywaną wdzięcznością i podziwem malującymi się w tych intensywnie niebieskich oczach.

Potem z jej powodu przeżył największy wstrząs w życiu… Nie, nie, nie mógł tu stać i patrzeć na Jennifer jak na kobietę! Była tak niedojrzała, właściwie jeszcze dziecko, a poza tym coś z nią musiało być nie w porządku, jeśli chodzi o psychikę, ale nie potrafił dociec, co to było. Powinien się jej strzec jak zarazy!

Opadł na krzesło z głębokim westchnieniem.

– Przepraszam – powiedziała cicho. – Przychodzę do ciebie i bredzę o wymyślonych nieboszczykach, podczas kiedy ty masz prawdziwe zmartwienia.

Popatrzył jej w oczy i przez moment wydawało mu się, że dziewczyna czyta w jego myślach.

Nagle jakby przestraszyła się słuszności swojego rozumowania. Jej wzrok przyciągnęły mokre buty i ubrania suszące się przy kominku.

– Rikard – zaczęła surowo. – Ciągle chodzisz w przemoczonych butach. Teraz ty stracisz stopy!

– Nie, ja…

Ale Jennifer była stanowcza. Przyklękła przy nim i zaczęła mu rozsznurowywać buty.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, żebyś się przeziębił.

Rikard czuł się na tyle zmęczony, że nie miał siły stawiać oporu. Pozwolił, by ściągnęła mu buty i skarpety, które powiesiła przy ogniu.

– Tak jak myślałam – odezwała się z wyrzutem. – Masz lodowate stopy!

Zaczęła rozcierać mu nogi ręcznikiem.

– Nawet twoje stopy mają poważny wygląd – uśmiechnęła się. – Trudno pojąć, że te groźne kościste palce u nóg były kiedyś malutkimi różowiutkimi tłuściutkimi paluszkami.

Rikardowi trudno było zachować powagę.

– Zechcesz zostawić moje nogi w spokoju? – zapytał i wybuchnął niepohamowanym śmiechem.

Jennifer spojrzała na niego z podziwem.

– Chciałabym, żebyś się częściej uśmiechał. Jesteś wtedy taki piękny!

– O Boże, Jennifer! Już mi ciepło. Dziękuję!

Siedziała dalej na podłodze przy jego krześle, z głową pochyloną w jego stronę, a on lekko głaskał jej włosy. Ogień na kominku przemienił się w ciemnoczerwony żar, roztaczając wokół ciepły blask i skrywając całą ohydę starego hotelu.

– Gdybym tak umiała cofnąć czas, Rikard – rzekła powoli. – Do tamtych dni, kiedy mogłam usłyszeć twój spokojny głos, który wprowadzał ład do mojego zagmatwanego świata. Do tych dni, kiedy byłam dzieckiem.

– Wtedy też miałaś problemy i przeżywałaś ciężkie chwile – przypomniał.

– Tak, ale miałam ciebie i mogłam się do ciebie zwrócić. Później… nie miałam nic. Bardzo dobrze rozumiem twoje znużenie.

– Nie znużyło mnie to, Jennifer. Po prostu tak się stało, że musiałem wyjechać.

Nie rozwijał tego delikatnego tematu. Wiedział, że Jennifer nigdy nie zrozumiała, co się naprawdę wówczas wydarzyło. Uśmiechnął się łagodnie, mówiąc:

– Przeżyliśmy razem wiele śmiesznych i zwariowanych rzeczy, prawda? Na przykład wtedy, kiedy ty z Johnnym złapaliście tego faceta, jak to on się nazywał, w gęstą sieć rybacką, a ja miałem przyjść i zbesztać was z całą surowością, jak przystało na przedstawiciela prawa. Nigdy przedtem zachowanie powagi nie przyszło mi z taką trudnością!

– Tak – zaśmiała się Jennifer. – Albo kiedy po raz pierwszy zobaczyłam cię w cywilnym ubrania. Pamiętam to tak dokładnie. Wokół stało mnóstwo ludzi i nagle ujrzałam młodego mężczyznę w brązowym garniturze i ciemnobrązowej koszuli. Ciemne włosy romantycznie opadające na czoło. Zawołałam wtedy: „Rikard, nie poznałam cię w ubraniu!” Chodziło mi oczywiście o to, że nie byłeś w mundurze.

Rikard się zaśmiał i pogłaskał jej włosy.

– Zadałaś wtedy mojej męskiej dumie śmiertelny cios. Z pewnością porównałaś mnie do miłego konia, swojego dziadka albo psa. Ale czy pamiętasz, co jeszcze wtedy powiedziałaś?

– Nie?

– „Jesteś zniewalająco urodziwy jak cierpiąca na suchoty dama kameliowa!” Wiesz, Jennifer, to było za dużo jak dla mnie!

– Naprawdę tak powiedziałam? – pytała zawstydzona. – Że też ze mną wytrzymywałeś!

Do pewnego momentu wytrzymywałem, pomyślał. Aż do tego ostatniego razu… Tego, który zmusił mnie do ucieczki.

Odruchowo cofnął rękę, którą głaskał jej włosy. Zachowały wciąż tę samą dziecięcą delikatność i puszystość.

– Wiesz, która godzina? W tej chwili marsz do łóżka!

Z westchnieniem ruszyła posłusznie w stronę swojego pokoju.

– Wiesz co, Rikard? – odezwała się przy drzwiach. – Jeszcze w żadnym domu nie czułam się tak źle jak w tym! Sama myśl o jeszcze jednej nocy w nim spędzonej przyprawia mnie o dreszcz grozy. Dosłownie mierzi mnie. Biedna Trine – zakończyła tak charakterystycznym dla siebie przeskokiem myślowym.

Jednak Rikard z łatwością podążał jej tokiem rozumowania.

– Oczywiście, to będzie dla niej podwójnie trudne. Dobranoc, Jennifer! Wiesz, kiedy powiedziałem, że miło cię widzieć, naprawdę tak uważałem.

Idąc do pokoju wciąż miał przed oczyma jej rozpromienioną twarz. Tak, rzeczywiście się ucieszył, że ją widzi! Może nie dokładnie wtedy, kiedy to powiedział, ale teraz tak. Czuł się dziwnie ożywiony tym, że ją spotkał. Jakby obudziła do życia coś, co dotychczas drzemało w jego sercu.

Naturalnie z Marit było zupełnie inaczej. Marit oznaczała seks i dorosłe życie. Jennifer była tylko małą zagubioną rusałką z jakiejś baśni.

Nieszczęśliwa dziewczynka! Kiedy nareszcie dorośnie?

ROZDZIAŁ V

Rozpoczęła się właśnie trzecia doba pobytu w Trollstølen, kiedy Jennifer gwałtownie usiadła na łóżku. Zapaliła światło i spojrzała na zegarek. Była czwarta rano.

Nietrudno było się domyślić, co ją obudziło. Z dachu jakiejś szopy oderwała się blacha i strasznie hałasowała na wietrze.

Jeszcze bardziej zaniepokoił ją inny dźwięk dochodzący z samego hotelu.

Docierał z drugiego piętra. Krótkie urywane okrzyki jakiejś kobiety, które zamieniły się w spazmatyczny szloch.

Gość? Ta, która powiesiła się dawno, dawno temu?

Równocześnie zaczęło migać światło, a kiedy się uspokoiło, dawało taką niepewną, zaledwie księżycową poświatę, że można się było spodziewać, iż zgaśnie lada moment.

Specjalnie jej to nie zdziwiło. Cały dzień się niepokoili, że prędzej czy później burza zerwie przewody.

Ale dlaczego musiało się to stać właśnie teraz?

Kiedy dziewczyna się ubierała, usłyszała, że pozostali też nie śpią. Ktoś biegł na górę po schodach, a kiedy otwierała drzwi, zobaczyła, że jeszcze ktoś inny znika na samej górze.

– Rikard? – zawołała.

Ale jej pytanie zagłuszyło zawodzenie wichury. Doszła do wniosku, że on musi być już na górze, więc pospieszyła za nim, przechodząc obok skrzyni, olbrzymiego trolla i tajemniczych zwierząt, wyglądających groteskowo w mdłym świetle.

Zaledwie zdążyła dotrzeć na górę, zrobiło się jeszcze mroczniej. Widać było zaledwie żarzącą się spiralkę żarówki, a to nie zasługiwało na miano światła.

Jennifer przystanęła z wahaniem w długim korytarzu. Nigdy jeszcze tu nie była. Usłyszała jakieś osoby wchodzące po schodach, z daleka dobiegły ją głosy, w tym męski, próbujący uspokoić kobietę.

Zaczęła posuwać się korytarzem w ich stronę, kiedy spostrzegła drzwi.

Sporo trudności nastręczało jej orientowanie się po głosach, nie była pewna, skąd dochodzą. Powoli weszła do długiego pokoju…

Zatrzymała się przerażona.

W najodleglejszym końcu sali ktoś się poruszył, zbliżał się, wpatrując się w nią.

Wokół panowały takie ciemności, że istota ta była zaledwie cieniem, zarysem, ale dziewczyna widziała, że na pewno nie był to nikt z zebranych w hotelu.

Jennifer straciła głowę i wybiegła. Rzuciła się korytarzem przed siebie, bo miała przeczucie, że znajdzie tam Rikarda, a Rikard kojarzył się z bezpieczeństwem.

Zgasł ostatni słaby płomyczek światła, jakby zdmuchnięty porywem wiatru, i zapanowały nieprzeniknione ciemności.

Zupełnie straciła wyczucie przestrzeni, nie wiedziała, gdzie się znajduje ani dokąd powinna iść. Schody zostały gdzieś daleko, a ponieważ wichura przetaczała się z łoskotem, nie słyszała już głosów, które wcześniej pomagały jej w orientacji.

Zbyt późno zrozumiała, że musiała przejść przez korytarz i wejść do jakiegoś pomieszczenia, bo nagle poczuła wokół siebie ciasną przestrzeń. Próbowała zawrócić, potknęła się o starą sofę, między palcami zostały jej strzępki obicia i końskiego włosia. Uparcie brnęła dalej po omacku.

Coś lepkiego przykleiło się jej do twarzy.

Pajęczyna…

Ściągała ją jedną ręką, przestraszona już nie na żarty. Miała wrażenie, że znalazła się w przerażającym świecie swoich własnych urojeń.

Serce waliło jej tak mocno, że aż odczuwała ból.

– Rikard! – zawołała zrozpaczona, ale któż mógłby ją usłyszeć w piekielnej wrzawie, spowodowanej zabawą burzy z dachówkami i okiennicami.

Jennifer z trudem łapała powietrze. Gdzieś było to, co przed chwilą spotkała, a teraz tkwiła tu samotnie w pułapce, nie wiedząc nawet, dokąd trafiła. Wydawało się, że to jakiś pokój na poddaszu, gdzie przechowywano niepotrzebne rzeczy.

Jęczała popłakując ze strachu.

Znowu się o coś potknęła, coś bezkształtnego i, z westchnieniem ulgi wyczuła dłonią futrynę drzwi. Zdążyła tylko stwierdzić, że przed chwilą zaczepiła nogą o zwinięty dywan, chociaż wyobrażała sobie coś o wiele gorszego. Wybiegła z pomieszczenia i zrozumiała, że znalazła się z powrotem na korytarzu.

Na zewnątrz rozpętało się istne piekło. Tu na górę, na pierwsze piętro, odgłosy srożącej się burzy docierały ze zdwojoną siłą. Czuła lodowaty powiew na korytarzu, ale ponieważ nie włączyli tu ogrzewania, łatwo było to wytłumaczyć.

Była wściekła na siebie i na wszystkie przeszkody, zniecierpliwiona i zrozpaczona. Nic nie słyszała poza strzępkami rozgorączkowanych rozmów, w dodatku nie potrafiła stwierdzić, skąd dobiegały. Nic nie widziała, korytarz nie miał okien.

Ale najbardziej dokuczał jej strach. Myśl, że musi dotrzeć do Rikarda, powstrzymywała ją od panicznego rzucenia się na oślep przed siebie, co mogło się skończyć upadkiem ze schodów. Ktoś przecież wieczorem mówił, że są też drugie schody, dla obsługi hotelowej.

Ostrożnie, Jennifer! Jeszcze jedne schody? Mogą być gdziekolwiek. Może metr od ciebie?

W tej samej chwili gdzieś całkiem niedaleko otworzyły się z impetem jakieś drzwi i ktoś z nich wypadł.

– Rikard? – zawołała Jennifer.

Kimkolwiek była ta postać, nie była z pewnością Rikardem. Gdy znalazła się obok niej, Jennifer poczuła, że wciśnięto jej do ręki coś przypominającego kartkę papieru.

– Weź to! – nakazał szeptem jakiś głos. – I nikomu nie pokazuj!

Obca postać popędziła dalej w stronę schodów, Jennifer zaś stała w miejscu, trochę oszołomiona, dotykając papieru. Był to list, zaklejona koperta o dość pokaźnej zawartości. Szybko schowała ją do kieszeni swojej białej kurtki i zapięła suwak. Coś jej powierzono i naprawdę nie miała zamiaru tego nikomu pokazać, oczywiście wyłączając Rikarda.

Ogłuszający napór burzy sprawił, że nie usłyszała zupełnie żadnego dźwięku w pobliżu, gdy niespodziewanie ktoś ją przewrócił i para lodowatych rąk chwyciła ją za gardło. Niezwykle mocny uścisk sprawił, że uznała, iż napastnikiem nie może być żywa istota.

Jennifer, nosząca w duszy strach przed ciemnością, nieoczekiwanie dla samej siebie zamiast panicznego lęku poczuła zwyczajną wściekłość!

– Auu! – zapiszczała. – Puść mnie, ty niezdarny idioto!

Ku swojemu przerażeniu odkryła, że od mocnego chwytu napastnika zaczęło jej dziwnie szumieć w głowie.

– Och, Rikard! – jęknęła, ale równocześnie miała wrażenie, że jej świadomość gdzieś odpływa.

Napaść trwała zaledwie kilka sekund. Nieznany drań, jak go nazwała w myślach, zwolnił swój obezwładniający uścisk, podniósł się i oddalił. Wydawało się jej, że usłyszała jakieś wycedzone przez zęby przekleństwo, ale nie była tego pewna.

– Duchy nie przeklinają – uspokajała samą siebie, podnosząc się na nogi. – Nigdy nie słyszałam, żeby któryś z klasycznych duchów wypowiedział słowa: „Przeklęta smarkula!”

Dopiero wtedy, gdy tak stała otrzepując się z kurzu, poczuła, jak całe jej ciało zmienia się w galaretę. Zatoczyła się pod ścianę, szukając oparcia. Chwilę postała bezradnie, po czym sprawdziła, czy ma jeszcze list w kieszeni. Miała. Musi go pokazać Rikardowi.

Ale gdzie go szukać?

W hotelu zapanowała cisza, choć trudno by ją nazwać idealną. Gdzieś daleko Jennifer słyszała nerwowe kroki i podniesione głosy. Prawdopodobnie dochodziły ze schodów albo z niższego piętra, ale były tak odległe, że właściwie jej nie interesowały. Natomiast gdzieś w pobliżu rozlegały się przytłumione odgłosy prowadzonej rozmowy, te same, które zwabiły ją na to przerażające piętro. Krzycząca kobieta uspokoiła się, a Jennifer znalazła się na tyle blisko, że mogła rozróżnić męski głos.

To był Rikard.

Gdyby tylko lepiej sobie radziła w tych ciemnościach, w tym labiryncie korytarzy i pokoi! Nie minął jeszcze szok wywołany niedawnymi przeżyciami. Ramiona jej drżały, a nogi odmawiały posłuszeństwa.

Zamknęła oczy i znowu rozpaczliwie krzyknęła: „Rikard!”, bez jakiejkolwiek nadziei, że tym razem ją usłyszy.

Ale oto zdarzył się cud. Głosy ucichły i otworzyły się jedne z drzwi gdzieś w przodzie korytarza. Ruszyła w tamtą stronę, pochlipując jak skrzywdzone dziecko.

– Jennifer, co ty tu robisz? – zapytał Rikard, a ona poczuła taką ulgę, że chętnie rzuciłaby mu się w ramiona, gdyby nie były zajęte. Podtrzymywał jakąś kobietę, która wydawała się potrzebować jego pomocy bardziej niż ona.

– Co się stało? – dopytywała się Jennifer.

– Nie wiem – odparł Rikard. – Louise przeżyła załamanie nerwowe, musimy jej pomóc zejść na dół.

– Czy ciebie też napadł lodowaty przeklinający duch? – zainteresowała się Jennifer.

Louise przystanęła.

– Nie – zaprzeczyła niewyraźnym głosem.

– Co chcesz przez to powiedzieć, Jennifer? – dopytywał się Rikard.

– Chciał mnie udusić – ciągnęła. – Ale najwyraźniej nie ja miałam paść ofiarą, a w każdym razie trochę się rozzłościł, kiedy się zorientował, że to ja.

Rikard rzekł zdenerwowany:

– Jennifer, jak zwykle sobie kpisz, chociaż po głosie poznaję, że jesteś naprawdę przestraszona! Czy to coś poważnego? Zostałaś napadnięta? Jakiś człowiek próbował cię udusić?

– Nie wiem tylko, czy to był człowiek. Była to jakaś mroźna istota o silnych rękach, bez wątpienia odrażająca. Tak, bałam się.

Spotkali Ivara przy końcu korytarza i przerwali rozmowę.

Pozostali dwoje czekali na dole, przy wejściu na schody, i pełni niepokoju nawoływali ich po imieniu.

Ciepły blask gasnącego ognia zwabił wszystkich do salonu. Rikard posadził Louise na sofie, a potem, podtrzymując Jennifer za ramiona, pomógł jej usiąść na krześle. Kiedy wszyscy zajęli miejsca, odezwał się surowo:

– Chcę się dowiedzieć, co się stało! Po pierwsze, co przestraszyło Louise Borgum na górze, co w ogóle tam robiła i ilu z was tam poszło?

Jennifer zaczęła:

– Jeśli o mnie chodzi, to spotkałam na górze trzy istoty, oprócz was dwojga. Nie wiem, czy to byli żywi ludzie czy,…

– Trzy? – Rikard przerwał ostro jej metafizyczne wywody. – Oznacza to, że wszyscy tam poszliście.

– Nie, mnie tam nie było – zaprzeczyła Trine. – Wieczorem wzięłam tabletkę na uspokojenie, a po niej śpię tak mocno…

– Mnie też tam nie było – wtrącił Jarl Fretne.

– Ja tam poszedłem – przyznał Ivar – ale najwyraźniej skierowałem się w złą stronę, bo nikogo nie spotkałem.

– Jennifer, twierdzisz, że natknęłaś się na trzy osoby. Gdzie to było?

– Najpierw zobaczyłam postać, której nie mogłam rozpoznać, zbliżyła się do mnie. Byliśmy w jakiejś długiej sali albo czymś takim. Kawałek w lewo korytarzem.

– Tak, wiem, o co ci chodzi. To nie sala, tylko boczny korytarz. A później?

– Później zaplątałam się w labirynt różnych pokoi i przejść, zanim udało mi się znowu wyjść na korytarz. Wtedy ktoś przebiegł obok mnie w stronę schodów i po prostu zniknął, nie wiem gdzie.

– Nie zbiegł ze schodów?

– Tego nie wiem, bo burza hałasowała bardziej niż cała szkolna klasa, a poza tym schody są wyłożone dywanem, potem jakiś idiota rzucił się na mnie. Nie mam pojęcia, gdzie się podział, bo wtedy starałam się tylko dojść do siebie po przeżytym szoku.

– Nie wiesz, kogo spotkałaś?

– Nie mam pojęcia.

Pamiętała oczywiście o liście w kieszeni, ale milczała.

– No, Louise – ponaglił Rikard – a co ty robiłaś na piętrze i co cię przestraszyło?

– Usłyszałam coś – wyjaśniała głosem ochrypłym od krzyku. – Ktoś był na piętrze. Zaciekawiło mnie kto to, a ponieważ światło jeszcze działało, postanowiłam to zbadać. Moje… nerwy nie są ostatnio w najlepszym stanie i kiedy się przekonałam, że jestem tam sama… zupełnie się załamałam.

Próbowali ją dojrzeć w mroku. Zarówno Rikard, jak i Jennifer czuli, że kłamie, ale nie naciskali.

Być może Ivarowi przyszło do głowy to samo, bo wziął jakieś stare gazety i dołożył do paleniska. Ogień strzelił wysokim płomieniem, na ścianach salonu ukazały się groteskowe cienie. Mimowolnie spojrzeli na Louise.

Wyglądała okropnie. Już niemal wcale nie przypominała eleganckiej damy z autobusu. Ramieniem próbowała osłonić zniszczoną twarz przed światłem.

Jennifer zawołała z desperacją:

– To, co spotyka nas w Trollstølen, jest wstrętne i przerażające, i oczywiście wszyscy nienawidzimy tego domu, ale przecież daje nam jakieś schronienie! Mamy dach nad głową, jest tu ciepło i względnie bezpiecznie. Wiem, że żadne z was nie wymówiło dziś imienia Svein, ale czy tak naprawdę potrafimy myśleć o czymkolwiek innym?

– Nie – przyznała Trine. – Widzieliśmy, jak… wyglądał Børre. Pomyśleć, że ten młody miły chłopak błąka się gdzieś w tej straszliwej śniegowej burzy. W dodatku zapadła noc…

– Już nie żyje – stwierdził krótko Jarl Fretne.

Jennifer skuliła się, jakby nie chcąc dopuścić do świadomości tych słów.

Nagle Ivar rzekł zamyślony:

– Bardzo długo się nad czymś zastanawiałem. Pierwszego wieczoru, kiedy razem ze Sveinem szukaliśmy drewna, a szopa z drewnem jest obok tej ze sprzętem narciarskim, rzuciła mi się tam w oczy para nart.

– Jesteś tego pewien? – zapytał Rikard z nadzieją w głosie.

– Próbuję przywołać obraz tego, co widziałem. Para starych norweskich drewnianych nart z kijkami stojąca w kącie. Nie wiem tylko, czy widziałem je tutaj, czy gdzieś indziej. Zaledwie mi mignęły. W każdym razie teraz nie stoją tam żadne narty.

– Nie mogłeś widzieć nart w innym miejscu o tej porze roku! – odezwał się pełen otuchy Rikard.

– Nie… Chyba nie. Rzeczywiście to musiało być tutaj.

– A to oznacza – podjął triumfująco Rikard – że wziął je Svein!

– Czy ma to jakieś znaczenie? – zapytała Trine.

– Oczywiście – wyjaśnił Ivar. – W takim wypadku wielokrotnie wzrosły jego szanse na przeżycie. Svein dobrze jeździ slalomem.

– Znaczy to chyba o wiele więcej – powiedział Jarl Fretne. – Czy nie to, że Svein jest naszą wielką nadzieją? Chodzi mi o to, że może zawiadomić innych, iż tu utkwiliśmy. Nie wydaje się, żeby świat zbytnio się o nas troszczył.

Zobaczyli wszystko w jaśniejszych barwach. Jennifer słyszała głębokie, radosne westchnienia ulgi.

– No tak – wtrącił Rikard, wstając z krzesła. – Jeśli chodzi o nasze sprawy tutaj, to na razie, dopóki jest ciemno, nie możemy zrobić nic więcej. Idźcie do pokoi i zostańcie w nich! – poprosił stanowczo.

– Chyba będzie tam zimno, skoro nie ma prądu? – zapytała Trine.

– No, idźcie już! – polecił Rikard. – Jutro rano wszystko dokładnie sprawdzę.

– Louise, czy chcesz tabletkę na uspokojenie? – zaproponowała Trine. – Jeśli się ma kłopoty, naprawdę pomagają.

Nikt nie wątpił, że Trine w swoim małżeństwie korzystała z tabletek uspokajających.

Louise się zawahała.

– Tak, dziękuję. To bardzo miło z twojej strony.

Zawsze taka miła i dobrze wychowana, nawet wówczas, kiedy się wydaje, że cały świat wali się jej na głowę!

Jennifer znalazła się w tarapatach. Musi znaleźć okazję i powiedzieć Rikardowi o liście. Nie mogła jednak zwrócić jego uwagi tutaj, bo ktoś mógłby powziąć podejrzenia. Teraz liczyła tylko na to, że odprowadzi ją do pokoju.

Niestety tego nie zrobił.

Powiedział tylko odchodząc:

– I niech każdy zamknie drzwi!

Zabrzmiało to dość złowrogo. Wszyscy posłuchali jego polecenia.

W pokoju było okropnie zimno, kiedy Jennifer o skandalicznie późnej porze wstała z łóżka. Było już po pierwszej, burza szalała w dalszym ciągu, aż cały dom trzeszczał w posadach. Koniuszek nosa miała lodowaty i musiała zebrać wszystkie siły, nim odważyła się zdjąć koszulę nocną. Głośno szczękając zębami dotknęła kaloryfera w nadziei, że zdarzył się cud. Ale nie, kaloryfer był zimny.

W salonie natomiast płonął wspaniały rozgrzewający ogień. Nikogo przy nim nie było. Usłyszała głosy Trine i Louise dobiegające z odległej kuchni i ogarnęły ją straszne wyrzuty sumienia.

Poszła do nich.

– Cześć – odezwała się nieco zażenowana. – Niedługo przyjdzie pewnie moja kolej na pomoc w kuchni – rzekła bez entuzjazmu.

– Nie przejmuj się – uspokoiła ją Trine. – Same wstałyśmy zupełnie niedawno. Trudno mi było zasnąć, a później zrobiła się ta godzina.

– Jak miło to słyszeć. Jak się dziś czujecie?

– Właśnie stwierdziłyśmy, ze nasze samopoczucie nieco się poprawiło – oznajmiła Louise, stawiając talerzyki na tacy. – Trine nabrała dystansu do niedawnych przeżyć, a mnie pomogły chyba te tabletki uspokajające.

– To dobrze! A poza tym wielką ulgę przyniosły wszystkim nowiny na temat Sveina i nart. Gdzie reszta?

– Rikard jest na piętrze, a Ivar próbuje naprawić instalację elektryczną. Lektor Fretne przynosi nam drewno z szopy. Wszyscy dzisiaj zaspaliśmy.

– W takim razie biegnę do Rikarda.

Spotkała go na schodach, z czego się bardzo ucieszyła, ponieważ nie musiała krążyć po tym labiryncie na górze. Stanowczo miała go dość!

– Cześć, Jennifer! – przywitał ją i podszedł, taki przystojny i postawny, i emanujący bezpieczeństwem. – No, proszę, obudził się ostatni śpioch!

Uśmiechnęła się zawstydzona.

– Znalazłeś coś?

Patrząc na Jennifer w zamyśleniu, zaprowadził ją do salonu.

– Tak – potwierdził. – W każdym razie znalazłem tego, kogo spotkałaś w bocznym korytarzu.

Zadrżała.

– On mnie najbardziej przestraszył, bo potem przyszło mi do głowy, że musiała to być ta sama istota, która mnie napadła.

– Wątpię – skomentował krótko.

– A więc na kogo się natknęłam?

– Na lustro.

– Masz na myśli, że zobaczyłam siebie samą?

– Właśnie. Na końcu tego korytarza stoi duże lustro.

Zastanowiła się nad tym, co usłyszała.

– No tak, mogło tak być. Ubrana na biało postać i tak dalej. Czasami jestem taka głupia.

– W ciemności można się łatwo pomylić – pocieszył ją.

– Ale co z dwoma pozostałymi? – Zniżyła głos. – Muszę ci coś pokazać, ale tak, żeby nikt inny tego nie zobaczył.

Spojrzał na nią zamyślony, po czym skinął głową.

– Chodźmy do mojego pokoju.

Panowało tam dokładnie takie samo przejmujące zimno jak u niej. Poza tym było w nim okropnie nieprzyjemnie. Dopiero teraz zrozumiała, że jej pokój w porównaniu z pozostałymi był szczytem luksusu.

Wyjęła list i znowu zaskoczyło ją to, że tak cudownie jest być znowu z Rikardem.

– Wczoraj wieczorem nie mogłam tego wyjawić – odezwała się cicho – ale ta pierwsza postać, która przebiegła obok mnie, wcisnęła mi do ręki to. Nie miałam tego nikomu pokazywać. Ale przed tobą nie mam tajemnic.

– Czasami myślisz naprawdę rozsądnie – pochwalił ją. – Rzeczywiście miałem zamiar przyjść do ciebie wieczorem, ale uznałem, że nie wypada. Szkoda, że tego nie zrobiłem!

– Tak – potwierdziła żarliwie Jennifer. – Zawsze jesteś mile widziany. A to, co ludzie sobie pomyślą, przecież to jakieś bzdury!

– Tak uważasz, hmm – mruknął. – No, pokaż, co tam masz? List do… „Konsul Generalny Øysten Kruse, Vindeid”. Niewiele nam to mówi. Mam go otworzyć?

– Przecież nie jest do nas – wahała się Jennifer. – Myślę, że chodziło tylko o to, żebym go przechowała.

– Masz rację – przyznał. – Właściwa osoba chyba się z czasem ujawni. Ona lub on obawia się, że list może wpaść w niepowołane ręce. Zatrzymaj go i obserwuj rozwój sytuacji! Jeśli nic się nie wydarzy, dostarczysz go adresatowi, jak tylko się znajdziemy w Vindeid. Zapatrujesz się na to sceptycznie? Nie martw się, wydostaniemy się stąd, obiecuję! Najwyraźniej przynajmniej dwójka naszych towarzyszy niedoli zna się od dawna. Już ci mówiłem, że coś się tutaj nie zgadza.

– Wobec tego możemy chyba wykluczyć Louise Borgum, bo była z tobą cały czas na górze?

– Wcale nie! Raz po raz ode mnie uciekała, wpadła w histerię. Równie dobrze mogła zdążyć podrzucić ci list, a także próbować cię udusić. Tam na górze jest tak dużo zakamarków, no i te egipskie ciemności…

Jennifer zastanowiła się nad tym, co usłyszała.

– Powiedziała, że usłyszała coś na piętrze, i dlatego tam poszła. Wierzysz w to?

Rikard stał tyłem do światła, więc twarz miał pogrążoną w cieniu, ale Jennifer i tak widziała, że jego intensywnie szare oczy obserwują ją uważnie.

– Nie mam w każdym razie dowodów na to, że kłamała.

– Jak wyglądało pomieszczenie, w którym ją znalazłeś?

– Był to mały podręczny magazyn, gdzie sprzątaczki przechowują potrzebne rzeczy. Środki czystości, pościel i temu podobne. Louise zachowywała się nienormalnie, cały czas krzyczała, przypadkowo nadepnęła na jakieś butelki i mogła się nimi pokaleczyć.

– Myślę, że coś zobaczyła – odezwała się zamyślona Jennifer.

– Och, przestań już. Nie chcę znowu wysłuchiwać tych bzdur! Dzisiaj Louise czuje się w każdym razie lepiej, ale ma strasznie spuchnięte oczy!

– Musi dużo płakać. Nie sądzę, żeby była szczęśliwa.

– Na pewno nie jest! To nie wygląda dobrze, Jennifer! Nerwowo chora kobieta, jeden zgon i jeden człowiek zagubiony w burzy śnieżnej, a poza tym mnóstwo tajemniczych wydarzeń. Ty też jesteś dość skomplikowaną istotą!

– Nic nie szkodzi – odparła lekko. – Żebym tylko mogła być z tobą, wszystko będzie dobrze. Gdybyśmy odtąd mogli być już na zawsze razem!

Rikard uniósł brwi w rozbawionym zadziwieniu.

– Czy to mają być oświadczyny?

– Oświad…? – Spojrzała na niego zdumiona. – Dlaczego musisz zawsze wszystko komplikować?

– Jestem innego zdania. Uważam, że to znacznie ułatwiłoby sprawę.

– Ale ja nie to miałam na myśli.

– Tak, wiem. – Otoczył ją ramieniem. – Jennifer, dorośnij wreszcie! Już nie daję sobie z tobą rady!

Jej głęboko niebieskie oczy patrzyły na niego poważnie.

– Boję się. Dorosłe życie jest jak duży ciemny las. Kilka razy rzucił na mnie swój cień. Nie mam odwagi do niego wejść. Wolę zostać na łące i się bawić.

– Ale czy ty nie rozumiesz, że ta zabawa jest niebezpieczna? Może na ciebie rzucić inne ponure cienie.

– Chodzi ci o moją psychikę? Wiem o tym, nie martw się, staram się zachować równowagę.

– Nie uda ci się tego robić w nieskończoność.

Przez chwilę stali wyczekująco, nie wiedząc, jak kontynuować ten dialog, który właściwie był zawoalowanym sławnym pojedynkiem. Kiedy Jennifer się zorientowała, że Rikard szykuje się do zadania kolejnego pytania, uprzedziła go:

– Jak się czujesz w policji?

– Nieźle. Chociaż sam nie wiem. Niestety, zgubiłem gdzieś swoje idealistyczne podejście. Czasami czuję wielkie zniechęcenie. Zmieniła się mentalność społeczeństwa. Nie jest się już traktowanym jak stróż porządku, lecz jak wróg. Nie potrafię też zrozumieć niektórych moich kolegów. Zawód policjanta zawsze przyciągał mężczyzn rozumujących w stylu: „Jeśli rozrabiają, trzeba im dać nauczkę! A jeśli nie rozrabiają, jak zamierzali, najlepiej dać im nauczkę na wszelki wypadek”. Jest ich niewielu, ale są. A ty, Jennifer? Wspominałaś coś o szkole. Właściwie jak ci minęły te wszystkie lata?

Poruszyła się niespokojnie.

– Muszę przyznać, że żałośnie bezproduktywnie. Rodzice chcieli, żebym studiowała architekturę, a ja, żeby się zbliżyć do ich świata, zgodziłam się. Interesowali się mną, Rikardzie. Rozmawiali ze mną, zabierali na spotkania. Przez jakiś czas. Nie miałam czego szukać wśród architektów! Nie radziłam sobie na studiach, nie podobał mi się ten kierunek i zrezygnowałam. Wtedy znowu przestali się mną zajmować. Teraz nie robię nic.

– A co byś chciała robić?

– Nie wiem – odparła krótko. – Czy to nie straszne, że właśnie w tym czasie, kiedy trzeba sobie wybrać zawód, człowiek czuje się zupełnie rozkojarzony i niepewny? Nie wydaje mi się, żebym była w tym odosobniona. Tak naprawdę najbardziej interesowałoby mnie pisanie, ale moi rodzice uważają, że to żaden zawód. Twierdzą, że to hobby!

– Boże drogi! – mruknął Rikard. – Rozmawiałem kiedyś z jednym pisarzem. Powiedział mi, że odczuwał ogromną potrzebę pisania. Nakaz wewnętrzny.

– Dokładnie tak to czuję! – wybuchnęła szczęśliwa Jennifer. – Gdybyś wiedział, ile brulionów zapisałam! Czasami mogę pisać całą noc, albo kilka dni bez przerwy!

Rikard uśmiechnął się łagodnie.

– Pozwól mi coś kiedyś przeczytać! Na pewno znajdziesz swoje życiowe powołanie, nie bój się! Być może będzie to pisarstwo. Masz przed sobą całe życie. Cudowne życie!

Przez ułamek sekundy znowu zobaczył w jej spojrzeniu tę samą bezgraniczną rozpacz, którą widział poprzedniego dnia. Potem odwróciła głowę. Stała nieruchomo, patrząc na tumany śniegu przetaczające się nad równiną i nielicznymi karłowatymi brzozami, przyciskanymi do ziemi przez wiatr. Zadrżała.

– Chodźmy się ogrzać – poprosiła.

Rikard nie od razu poszedł za nią. Stał pogrążony w rozmyślaniach.

Co się z nią stało? Z tą małą energiczną Jennifer.

Z jakichś niezrozumiałych powodów poczuł się winny.

ROZDZIAŁ VI

Przy kominku stał stół z zimnymi przekąskami, a nad ogniem wisiał dymiący kociołek z kawą.

– Trochę prymitywnie – odezwała się Trine, wnosząc z kuchni talerz z chrupkim chlebem – ale na więcej nas tu nie stać. Och, jak wspaniale znaleźć się w cieple! W kuchni są takie przeciągi!

Dołączył do nich Jarl Fretne.

– Czuję się taki zdrowy i przydatny – rzekł z uśmiechem. – Wspaniale jest móc wykorzystać swoją siłę fizyczną. Ale całe ręce mam w żywicy od tego noszenia drewna. Jeśli mi wybaczycie…

Oddalił się w stronę pokoi. Trine i Jennifer spojrzały na siebie, zaskoczone i rozbawione tą jego nagłą rozmownością. Nadszedł Ivar, ale on nie wyglądał na zadowolonego.

– Próbowałem sprawdzić, dlaczego nie mamy prądu – wyjaśnił – ale do niczego nie doszedłem…

Przerwał mu okrzyk Jarla Fretne.

– Co się znowu dzieje? – mruknął Rikard, wstając.

Wszyscy podążyli za nim w stronę pokoju Jarla.

– Jako policjant powinieneś się tym zająć – rzucił poirytowany lektor. – Popatrz na to!

Było jasne, że ktoś w największym pośpiechu przeszukał pokój Jarla. Zawartość torby podróżnej leżała rozrzucona na podłodze, szuflady powysuwano, drzwi szaf pootwierano na oścież, a pościel na łóżku porozrzucano.

Trine próbowała pomóc przywrócić porządek.

– Nie, zostawcie to – nakazał ostro Rikard. – Jarl, czy wiesz, dlaczego ktoś to zrobił?

Rikard wymienił porozumiewawcze spojrzenia z Jennifer. Niedostrzegalnie skinęła głową. Oboje pomyśleli o tym samym.

– Nie – odpowiedział Fretne. – Nie wiem. Nie miałem tu nic cennego, tylko rzeczy osobiste.

– Idźcie jeść – polecił Rikard. – Lektor i ja zaraz do was przyjdziemy.

Jennifer, wracając do stołu, zastanawiała się, jak mogło do tego dojść. Panie były przecież zajęte w kuchni, a panowie…

Niech się o to martwi Rikard.

Wkrótce dwaj mężczyźni do nich dołączyli.

– Wszystko w porządku – zapewnił Rikard. – Włamania dokonano w wielkim pośpiechu. Sprawcą mógł być Ivar, Jennifer lub ja, zanim się spotkaliśmy na schodach prowadzących na piętro. A co z wami, dziewczyny? Czy któraś z was została tu przez jakiś czas sama?

Okazało się, że obie wychodziły wielokrotnie z kuchni podczas nakrywania do stołu.

Rikard to wspaniały policjant, pomyślała z podziwem Jennifer. Jest taki grzeczny podczas przesłuchania, nie ma w nim cienia podejrzliwości.

Jaka jest ta Marit, o której tak często mówił i którą chce odwiedzić, jak tylko się znajdą w Vindeid? Jennifer miała nadzieję, że była dobrą dziewczyną i że ogłoszenie okaże się zwykłym nieporozumieniem.

A jeśli nie? Wtedy Jennifer już się postara, żeby… Nie, tak było dawniej. Musi przestać się bawić w niańkę Rikarda.

Ale tak dobrze mu życzy! Tak niesamowicie dobrze!

Nie rozmawiali podczas posiłku. Mieli dość własnych niewesołych myśli. Co się tak naprawdę działo w Trollstølen?

Jennifer kichnęła.

Rikard popatrzył na nią z niepokojem.

– Przeziębiona?

– Łaskocze mnie w krtani i boli mnie gardło. Obawiam się, że to się skończy chorobą.

– Tylko tego brakowało! – warknął ze złością. – Nie jest to zresztą takie niespodziewane. Troszczyłaś się o mnie i o innych, ale zapomniałaś o sobie. Schody do piwnicy, zimny pokój, brnięcie w głębokim śniegu… Nie, muszą wreszcie przyjść i nas stąd zabrać! Czy ktoś ma tabletki albo inne lekarstwa na przeziębienie?

– Mam zwykłe tabletki od bólu głowy – odezwała się Trine.

– Czy możesz dać dwie Jennifer? Powinna wypić coś ciepłego i się położyć.

– Teraz? Przecież dopiero wstałam! W moim pokoju jest tak zimno…

– To prawda. Wobec tego owiń się w koc i usiądź tutaj przy ogniu!

Trine przyniosła tabletki i szklankę wody. Jennifer usiadła skulona pod kocem, który przyniósł jej Rikard, i chętnie pozwoliła na to, żeby się nią opiekowano.

– Ivar – zaczął Rikard. – Czy pogoda się choć trochę poprawia?

Potężny kierowca autobusu podrapał się po głowie.

– Śnieg już tak bardzo nie sypie, może nie wieje tak mocno, ale…

– Tak?

Ivar nie był zachwycony tym, co miał do powiedzenia.

– Patrzyłem na termometr za oknem. Temperatura gwałtownie spada.

– Spada?

Wszyscy zamarli z przerażenia.

– Ile jest teraz stopni? – bezbarwnym głosem zapytał Fretne.

– Minus dwanaście. Godzinę temu było minus dziesięć.

– No, w każdym razie przestanie padać.

– Gdybyśmy chociaż mogli się dostać do głównej drogi – powiedziała zdesperowana Trine.

Ivar zebrał się na odwagę.

– Droga pani, dobrze znam te strony. Idę o zakład, że zamknięto drogę prowadzącą przez góry.

– Jesteś pewien?

– W stu procentach. Gdybyśmy zeszli na dół, natknęlibyśmy się na nowe zaśnieżone połacie, a od skrzyżowania do Vindeid jest około trzydziestu kilometrów, do Boren zaś czterdzieści. Droga prowadząca przez Kvitefjell jest co roku zamykana jako jedna z pierwszych. To tylko droga dojazdowa, nie leżą przy niej żadne większe zabudowania. Zarówno Boren, jak i Vindeid mają inne, lepsze połączenia. Właściwie to tylko skrót.

Zaległa cisza.

– Chcesz przez to powiedzieć – rzekła na koniec Louise Borgum – chcesz przez to powiedzieć, że będziemy tu siedzieć całą zimę? Co za ironia losu! Jaka straszna ironia losu!

W jej śmiechu pobrzmiewała rezygnacja. Nikt nie rozumiał, o co jej chodzi. W ogóle za bardzo jej nie rozumieli.

– Nie będzie chyba aż tak źle – odparł z ociąganiem Ivar. – Na pewno niedługo znowu otworzą drogę, a kiedyś muszą chyba zacząć nas szukać! O ile nie nastąpi to wcześniej, kiedy Svein dotrze na miejsce.

Iskierka nadziei zaczęła przygasać. Na nartach albo nie, sześć kilometrów do głównej drogi, a potem trzydzieści do najbliższej osady, lekko ubrany w śnieżycy…

– A poza tym – zabrał głos Rikard – październikowy śnieg nie leży chyba całą zimę.

– Hmm, nie byłbym tego taki pewien – mruknął Ivar.

– Na jak długo starczy drewna? – zainteresowała się Jennifer.

Jarl Fretne odpowiedział:

– W szopie jest go pod dostatkiem.

– Jedzenia też mamy mnóstwo – zapewniła Louise.

– No, dzięki Bogu, że mamy chociaż to – uspokoiła się Jennifer. – Ale będziemy chyba musieli przyciągnąć do salonu wszystkie łóżka i rozłożyć tutaj coś w rodzaju obozu? W pokojach będzie chyba coraz zimniej.

– Tego się obawiam – westchnął Rikard.

Jennifer popatrzyła na całą gromadkę. Niepojęte, ile się tu wydarzyło niewytłumaczalnych rzeczy! Ktoś z nich musi być bardzo zdesperowany, ale w tej chwili wszyscy wyglądali na miłych, spokojnych i kulturalnych ludzi.

Nagle coś błysnęło. Dopiero za jakiś czas pojęli, że błysk pochodził z żyrandola na suficie. Równocześnie usłyszeli cichy, krótki pomruk lodówki.

– Ach, Boże! – szepnęła Louise. – Spraw, żeby to była prawda! Spraw, żeby znowu włączyło się światło!

Oczy wszystkich utkwione były w ciemnej lampie. Kilka razy nieśmiało mrugnęła… I nic więcej.

– W każdym razie działa! – odezwał się Ivar z ponurą satysfakcją. – A więc mamy szansę.

– Prawdopodobnie na jakimś większym obszarze wysiadł prąd i teraz go naprawiają – zasugerował Rikard.

Trine zaklinała po cichu:

– Niech im się uda, nich im się uda!

Jej zaklęcia najwyraźniej zadziałały. Nagle żyrandol rozbłysnął jasnym światłem, włączyła się lodówka.

– Hurra! – zdążyła zawołać Jennifer i światło znowu zgasło.

– Nie mogłaś siedzieć cicho? – zapytał z wyrzutem Rikard. – Dobrze wiesz, jaki z ciebie pechowiec.

Pochyliła głowę. Rikard natychmiast pożałował swoich słów i delikatnie pogłaskał ją po włosach.

– Przepraszam, Jennifer. Tak głupio mi się wyrwało.

Obdarzyła go nieśmiałym bladym uśmiechem, pozbawionym radości. Co się z nią właściwie stało? zadał sobie po raz kolejny pytanie. Kto ją tak źle potraktował, że próbowała popełnić samobójstwo? Kto w niej zabił szczerą dziecięcą radość życia? Może nie była to tylko jedna osoba?

Ciekawość, radość i niedojrzałość w jej oczach już nie były szczere. W tych pięknych niebieskich oczach pojawił się mroczny blask.

Oczywiście musiała dorosnąć, jak wszyscy inni, ale Rikard wciąż bardzo tęsknił za tą Jennifer, którą znał i na którą się kiedyś złościł. Nikt nie okazał mu nigdy tak bezinteresownej przyjaźni. Takiej czystej i autentycznej.

Miłość była czymś zupełnie innym. Tak jak z Marit… Miał wyrzuty sumienia, że w ostatnich dniach skandalicznie mało czasu poświęcał na myślenie o Marit. Ale przecież miał tu tyle do zrobienia!

Czysta i niewinna przyjaźń łącząca go z Jennifer była czymś, czego nie powinien niszczyć.

Bezwiednie posłał dziewczynie ciepły uśmiech. Musiał być cieplejszy, niż myślał, bo jej twarz powoli łagodniała, aż zajaśniała jak gwiazda. Jak się nazywa ta, która zwykle świeci nad horyzontem i migocze przynajmniej trzema kolorami? Syriusz? Tak, na pewno. Patrząc teraz w oczy Jennifer pomyślał o Syriuszu.

„Boję się, Rikardzie. Dorosłe życie jest jak duży ciemny las…”

Drgnął i na powrót przybrał pozę policjanta.

Znowu włączyła się lodówka, tym razem już na dłużej. Wszyscy odetchnęli z ulgą. Perspektywa wspólnego noclegu przy kominku nikogo nie zachwycała.

Jennifer stwierdziła z niepokojem, że z każdą chwilą czuje się gorzej. Wyglądało na to, że przeziębienie zaatakowało gardło, które bolało ją coraz bardziej. Znowu włamali się do kiosku i przez cały dzień kazali ssać dziewczynie pastylki od bólu gardła i połykać tabletki od bólu głowy, aż wszystko wokół niej zaczęło wirować. Lekarstwa nie przyniosły jednak żadnej ulgi, nie złagodziły objawów przeziębienia. Kiedy nadszedł wieczór, bardzo zatroskany Rikard przygotował dla Jennifer łóżko.

– Wiesz, chcieliśmy stąd wyruszyć, jak tylko pogoda na to pozwoli, ale przy twoim stanie nie możemy.

Rzuciła przygaszona:

– A więc przeszkadzam wam?

– Nie, skądże. Jeszcze przez długi czas nie będziemy mogli się stąd ruszyć. Wprawdzie przestało padać, ale temperatura ciągle spada. Wiatr też nie ustaje. Im szybciej wyzdrowiejesz, tym większa szansa na zabranie cię stąd.

Chwyciła jego dłoń i przytrzymała w kurczowym uścisku.

– Rikard, nienawidzę tego hotelu! Czuję, że tkwimy w jakiejś pułapce. Ohydnej pułapce, z której się nigdy nie uwolnimy.

– Też doznałem uczucia, że nie uda się nam stąd wydostać – przyznał. – Ale nie bój się! Cały czas będę przy tobie i zrobię wszystko, żebyśmy się znowu znaleźli wśród ludzi. Aha, nie gniewaj się na Jarla, że cię unikał przez całe popołudnie! Ma delikatne płuca i boi się przeziębienia.

– Oczywiście, rozumiem to. Rikard, jest mi tak przykro.

Uśmiechnął się.

– Nie ma powodu. Teraz już śpij. Rano na pewno poczujesz się lepiej.

Jednak Jennifer wcale rano nie poczuła się lepiej, wprost przeciwnie.

Budziła się od czasu do czasu i czuła, że ma gorączkę. Czasami przychodził Rikard, przynosząc jej ciepłe napoje, herbatę, kawę albo bulion, a potem przesiadywał u niej dość długo. (Może należało to tłumaczyć tym, że tak mocno go trzymała za rękę, że nie mógł odejść).

Był dla niej bardzo miły i okazywał wiele cierpliwości. Głaskał jej spocone włosy i szeptał słowa otuchy, jak na przykład: „Jak tylko wyzdrowiejesz, zaraz się stąd zabieramy!” lub „Proszę, wypij tę zupę, nie bądź tak strasznie niesforna!”. Jennifer odbierała jego słowa jako przepełnione czułą troską i może rzeczywiście tak było.

Cały czas przychodził do niej tylko Rikard, nikt więcej. W jednym ze swoich przebłysków świadomości dziewczyna zastanawiała się, czy znowu nie wydarzyło się coś strasznego. Nie wiedziała, czy go o to pytała, bo natychmiast o wszystkim zapominała.

Dochodziły do niej jakieś odgłosy, dziwne, niewytłumaczalne dźwięki… Jeden raz pojawiła się jakaś twarz. Wtedy się przestraszyła, ale to był tylko koszmarny sen, który wkrótce odszedł w niepamięć.

Poza tym wspaniale było tylko leżeć i móc spać.

Następnego dnia, piątego dnia w Trollstølen, świat wydał się Jennifer trochę mniej rozmazany, ale gorączka w dalszym ciągu nie ustępowała.

– Rikard – wymamrotała spierzchniętymi wargami. – Czuwał przy niej i ujął ją za rękę. – Nigdy się stąd nie wydostaniemy.

Wydawało się jej, że powtarzała te słowa już setki razy, i może naprawdę tak było.

– Już dobrze, Jennifer. Wychodzisz z tej choroby.

– Czy tylko ja was zatrzymuję?

– Nie, wcale nie! Na zewnątrz jest minus dwadzieścia stopni.

– Brr! – wykrzyknęła i szczelniej opatuliła się w kołdrę. – Sprawdź, czy Børre leży tam, gdzie powinien!

Rikard zmarszczył brwi.

– Jennifer? Czy masz aż taką gorączkę?

– Widziałam… jakąś twarz. Nie żyjesz, pomyślałam. Ale może to był tylko sen. Sprawdź to, proszę!

Obiecał jej to, ale w jego głosie brzmiał niepokój.

– Co słychać poza tym? – zapytała apatycznie.

– Ogólnie wszystko w porządku. Louise miała następny atak histerii i próbowała stąd uciec. Ivar ją zawrócił. To bardzo przyzwoity człowiek. Opiekuje się nią i Trine najlepiej jak potrafi, obie są bardzo nieszczęśliwe.

– Louise nie wygląda na histeryczkę.

– Nie, ale rzeczywiście jest nerwowa, w każdej chwili może się załamać.

– A jak po utracie męża radzi sobie Trine?

Rikard lekko się uśmiechnął.

– Wydaje mi się, że zaczyna czuć powiew wolności, chociaż oczywiście opłakuje Børrego. Albo raczej uważa, że to nieprzyjemne, iż on tam leży i nie można go pochować. Na szczęście zabrała swoją robótkę na drutach dla jednego z wnucząt i to jej zapewnia zajęcie. Jarl Fretne znalazł szachy, więc gram z nim kilka razy dziennie. Cały czas przegrywam.

Jennifer się uśmiechnęła, ale nagle spoważniała.

– Rikard, nie rozumiem, co się tu dzieje.

– Ani ja. Czy mamy przyjąć, że tę samą osobę spotkaliśmy pierwszej nocy w piwnicy i później, kiedy załatwiała jakieś tajemnicze sprawy na piętrze? I że to również ona przeszukiwała bagaż Jarla?

– Też wychodzę z takiego założenia.

– Czasami myślałem, że to Ivar…

– Ale on jest przecież taki miły!

– To prawda. Ale niedługo nie będzie w kim wybierać. Ale to nie może być on, bo kiedy ktoś nas przewrócił w piwnicy, on rozmawiał ze Sveinem. Przepraszam, Jennifer, pewnie cię to nudzi?

– Nie, wcale nie. Dobrze mi się z tobą gawędzi, chociaż nie potrafię jasno myśleć.

– Wobec tego postaraj się zasnąć.

– Posiedź jeszcze trochę przy mnie, Rikardzie!

– Dobrze. Widziałaś, że zawsze, kiedy od ciebie wychodzę, zamykam drzwi na klucz? Wziąłem zapasowy, twój własny leży na stoliku, gdybyś chciała z niego skorzystać. Noszę przy sobie wszystkie zapasowe klucze, żeby nikt nie mógł myszkować po pokojach współmieszkańców.

– Jak to dobrze, że jesteś z nami, Rikardzie Mohr – uśmiechnęła się lekko Jennifer.

Za chwilę znowu pogrążyła się we śnie.

Rikard nie chciał czekać, aż Jennifer sama mu wyjaśni, dlaczego chciała popełnić samobójstwo. Właściwie postąpił nieładnie, wykorzystując jej stan otępienia spowodowany gorączką, ale wiedział, że w przeciwnym razie nigdy by mu o tym nie opowiedziała, a jeśli w ogóle, to po usilnych zabiegach z jego strony, a na to nie miał czasu.

Odwiedził ją jeszcze raz tego dnia, pod wieczór. Jennifer była wtedy bardzo osłabiona.

Usłyszała dobiegające z oddali pytanie:

– Kiedy po raz pierwszy próbowałaś sobie otworzyć żyły? Co się wówczas wydarzyło?

Chciała odpowiedzieć. Przecież pytał ją o to Rikard, jej najlepszy przyjaciel.

– Nikt mi niczego nie wytłumaczył – zaczęła niejasno. – Nic nie wiedziałam, niczego nie rozumiałam.

– Czego nie rozumiałaś?

– Rikardzie, dlaczego nie przyjechałeś, kiedy do ciebie napisałam? Dlaczego nie mogłam cię odwiedzić? Tak rozpaczliwie potrzebowałam twojej pomocy!

Wzdrygnął się.

– Czy to stało się właśnie wtedy? Czy to z mojego powodu…

– Nie, nie z twojego. Ale muszę mieć kogoś, kto mnie lubi. Dlatego próbowałam się z tobą spotkać. – Wargi jej drżały. – Nie rozumiałam, że ktoś może się mną interesować w taki sposób.

Rikard siedział nieruchomo.

– W jaki sposób?

– Był taki wstrętny. Taki zły! Zupełnie inny niż ty. Jego obawy zaczęły przybierać realne kształty. Dręczyło go gorzkie poczucie winy.

– Masz na myśli tego mężczyznę, który mnie przypominał?

– Tak, Rikardzie, to było takie straszne, takie obrzydliwe! Przecież nie miałam o niczym pojęcia! A on powiedział, że tylko udaję kokietkę i że się wygłupiam.

O Boże, pomyślał Rikard. Dziewczyna garnęła się do tego mężczyzny, pragnęła, żeby zastąpił jej ojca, a on nadużył jej zaufania! Zgwałcił ją!

Poczuł narastającą wściekłość.

– Czy zgłosiłaś to na policję?

– Nie. Odsunęłam się od ludzi, straciłam oparcie i w samotności próbowałam odzyskać równowagę. Jak to się mówi, lizałam rany. Właśnie wtedy napisałam do ciebie, bo tylko ty mnie rozumiałeś.

Biedna dziewczynko, pomyślał wstrząśnięty do głębi. Nie mogłaś stracić oparcia, bo nigdy nie dano ci możliwości jego posiadania!

– Nie mogłem przyjechać, Jennifer – szepnął, bo nie mógł mówić głośno. – Rozumiesz? To było wykluczone! Absolutnie niemożliwe!

Po raz pierwszy w swoim dorosłym życiu miał ochotę płakać.

Jennifer skończyła swoją historię, a Rikard w dalszym ciągu siedział jak sparaliżowany. Taki drastyczny krok jak podcięcie sobie żył z powodu gwałtu, nawet najbardziej brutalnego, nie był w jej stylu. To było możliwe w dziewiętnastym wieku, ale nie teraz!

Chociaż się bał, musiał zadać dręczące go pytanie:

– A kiedy nie odpowiedziałem, zrobiłaś to?

– Nie, nie dokładnie wtedy.

Nic nie mógł poradzić na to, że mimo wszystko odczuł ulgę.

– Ale dlaczego, Jennifer? Dlaczego to zrobiłaś?

Widział, że ją zmęczył swoimi pytaniami, ale chciał do końca poznać tę sprawę. Potarła czoło.

– Ja… czułam się jeszcze bardziej wyobcowana niż dotychczas, rozumiesz? Przechadzałam się po szkolnym podwórzu i patrzyłam na inne dziewczyny. Wiedziałam o nich dość dużo, zawsze chętnie rozmawiały o chłopcach i randkach, ale wiedziałam, że wyznaczyły sobie pewną granicę. A ja, opóźniona w stosunku do nich o kilka lat, przeżyłam to, czego one były ciekawe, czym gardziły, czego się wstydziły i za czym tęskniły. To było takie… opaczne! A ja nie mogłam przecież o tym z nikim porozmawiać, coś takiego mogłabym powiedzieć tylko tobie. Ale to, co mnie załamało, nastąpiło rok później. Znajdowałam się wtedy w głębokiej depresji, rodzice próbowali nawiązać ze mną kontakt, ale za późno, nie mogliśmy już się ze sobą porozumieć. Te wszystkie lata, kiedy byłam zostawiana sama sobie, sprawiły, że stali się dla mnie zupełnie obcy. I wtedy…

– Mów dalej, Jennifer – poprosił łagodnie Rikard.

– Spotkałam chłopca, którego polubiłam. Po raz pierwszy w życiu, Ale po prostu nam nie wyszło.

– To znaczy?

Mówiła teraz bardzo słabym głosem.

– Wszystko było w porządku, kiedy mnie całował, chociaż niezbyt to lubiłam, ale on chciał się posunąć dalej. Uważałam, że to obrzydliwe.

– To wcale nie takie dziwne! – oburzył się Rikard. – Miałaś dopiero szesnaście lat!

– Siedemnaście. Naprawdę lubiłam tego chłopaka. Był miły i grzeczny. I rozumiał mnie, chociaż nie opowiedziałam mu o… o tym, przez co przeszłam. Mówił, że może poczekać. Ale od tamtego czasu nie mogłam znieść nawet jego pocałunków. Napawały mnie wstrętem! Właśnie wtedy zrozumiałam, że nigdy nie zaznam miłości. Ten chłopak wyjechał z miasta, ale po krótkim czasie spotkałam następnego. I czułam dokładnie taką samą niechęć do fizycznego kontaktu. To było ponad moje siły.

Rikard jęknął.

– Wiesz, Jennifer, tak strasznie mi wstyd!

– Tobie? – zdziwiła się dziewczyna. – Jesteś przecież jedyną osobą, która się kiedykolwiek o mnie troszczyła i która mnie lubiła!

Jej słowa sprawiły, że zawstydził się jeszcze bardziej.

– A poza tym nie mogłeś się ze mną spotkać.

Rikard poczuł się podle. Jennifer po prostu zaakceptowała jego zachowanie, nie dopytywała się, dlaczego nie mógł się z nią wtedy zobaczyć. Wykrztusił tylko niezręcznie:

– Pragnąłbym… pragnąłbym cię teraz wziąć w ramiona i powiedzieć ci, jak bardzo bym chciał ci pomóc. Ale jeśli nie znosisz, kiedy cię ktoś dotyka…

– Och, to zupełnie co innego – wybuchnęła i wyciągnęła do niego ramiona. Przytulił ją natychmiast do siebie. – Ty jesteś przecież Rikard. Chodziło mi o młodych chłopców, których nie mogłam pokochać.

Z przykrością uświadomił sobie, że Jennifer uważa go za starszego pana.

– Mała kochana Jennifer – odezwał się, głaszcząc ją po karku. – Musisz mieć teraz dziewiętnaście albo dwadzieścia lat, prawda? A ja nie mam jeszcze dwudziestu dziewięciu. Czy sądzisz, że dzieli nas taka ogromna różnica wieku?

W jej zamglonych temperaturą oczach pojawiło się zdziwienie.

– Nie jesteś starszy? Nie, oczywiście, że nie, ale zawsze sprawiałeś wrażenie takiego dorosłego i poważnego! Nieważne. Ty nigdy byś nie wpadł na pomysł, żeby mnie tknąć.

Oparła głowę na jego ramieniu, wyczerpana, ale szczęśliwa.

– Mogę cię zarazić – wymamrotała.

– Nie poddaję się tak łatwo zarazkom.

Westchnęła.

– Ach, czuję się tak wspaniale! Wiesz, jeszcze nigdy nikomu nie wyjaśniłam, dlaczego to zrobiłam. Nawet mamie ani tacie, chociaż dostali histerii i strasznie mnie zwymyślali. Nie mogli zrozumieć mojego postępku, bo, jak mówili spełniali moje wszystkie życzenia. A rzeczywiście miałam ich dużo.

– Musiałaś być bardzo samotna.

Jennifer zadrżała.

– Człowiek jest samotny, jeśli jest inny niż wszyscy – kontynuował. – Samotne biedactwo…

Pomyślał w tym momencie o roli, jaką odgrywał w jej życiu, i o tym, jak tchórzliwie cichaczem się ulotnił.

Po dłuższym milczeniu odezwała się przytłumionym głosem:

– Dlaczego to powiedziałeś? Nie mam ochoty użalać się nad sobą właśnie teraz, kiedy było nam tak dobrze!

– To nie jest kwestia użalania się nad sobą – rzekł łagodnie i zwrócił jej twarz do siebie. – Można by to nazwać bardzo opóźnioną reakcją. Zbyt długo walczyłaś samotnie o to, żeby z podniesioną głową kroczyć przez życie. Teraz już wiem, dlaczego podświadomie próbujesz pozostać w niewinnym świecie swojego dzieciństwa. Ale na dłuższą metę to się nie powiedzie. Nie jesteś już dzieckiem.

Twarz Jennifer się ściągnęła. Do oczu napłynęły łzy. Rikard przytulił ją mocno do siebie i czuł, jak wstrząsa nią płacz. Gdy tak otaczał ją ramionami, sam poczuł wzruszenie.

Kiedy trochę się uspokoiła, odezwał się łagodnie:

– Fizyczna miłość nie musi być taka okrutna i odrażająca. Może być czymś niezwykle pięknym.

– Nie jest chyba dla mnie, skoro odczuwam wstręt, zaledwie ktoś mnie dotknie – wtrąciła. – Nie chcę już o tym więcej mówić. Jestem zmęczona.

– Masz rację. Połóż się teraz wygodnie, a ja cię porządnie przykryję!

Posłuchała go. Rikard lekko potargał jej włosy i pożegnał się.

Tej nocy wiele się wokół niej działo, a ona nie wiedziała, czy rozgrywa się to we śnie, czy na jawie. Widziała dziwne rzeczy, ruszające się klamki, słyszała dziwaczne odgłosy, coś w rodzaju człapania albo skradania się na palcach, które poznała już wcześniej. I ten wstrętny typ, który ją zgwałcił wiele lat temu, też tam był… w labiryncie ciemnych korytarzy, które przypominały te na piętrze hotelu Trollstølen. Włóczył się po nich również Børre, a wszystko było jedną wielką gmatwaniną. Obudził ją w końcu własny krzyk. Przywoływała Rikarda, ale jego tu nie było.

W pokoju panowało przejmujące zimno. W dolnej części szyby mróz wymalował kwiaty. Był wczesny ranek, ale Jennifer bała się znowu zasnąć. Wzięła swoją kołdrę, otuliła się nią i usiadła na dużym krześle w oczekiwaniu na nadejście poranka.

Rikard znalazł ją śpiącą na siedząco, prawie nieprzytomną z gorączki. Zsunęło się z niej okrycie, więc siedziała w samej koszuli nocnej w lodowatym pokoju.

Rikard ponownie przygotował dziewczynie łóżko i zmusił ją do zażycia wszystkich leków, które udało mu się zdobyć. Przyniósł też dodatkowe koce, żeby zapewnić jej ciepło.

Tego dnia siedział przy Jennifer prawie cały czas. Przyglądał się jej wymizerowanej twarzy i cieniom pod oczami, z całego serca pragnąc, żeby wyzdrowiała, a wtedy wynagrodzi jej to, co nazywał zdradą w stosunku do niej. To milczenie przez te wszystkie lata.

Nadeszła kolejna noc. Tym razem to Rikard miał ją spędzić na dużym krześle w pokoju Jennifer. Nie odważył się zostawić dziewczyny samej, bał się, że zgaśnie jak wypalona świeca. Jennifer od czasu do czasu się budziła, a kiedy się upewniła, że przyjaciel siedzi obok niej, zasypiała spokojnie. Nawet jeśli spał, do czego nie chciał się potem przyznać, był przy niej. A to już jej wystarczyło.

ROZDZIAŁ VII

Dopiero dziewiątego dnia ich pobytu w Trollstølen ukazała się pierwsza wzmianka w gazetach, świadcząca o tym, że świat zainteresował się losem zaginionych. W jednej z nich zamieszczono następującą notatkę:

„Jakie są losy małżonków Trine i Børre Pedersen? Ostatnio widziano ich w piątek, 22 października, kiedy Børre wieczorem wyszedł z pracy. Wspominał, że podczas weekendu wybiera się na mecz piłki nożnej, ale nie powiedział dokładnie, na jaki.

Od tego czasu nikt ich nie widział. Ich córka, mieszkająca w Vindeid, dzwoniła do rodziców w poniedziałek, ale ich nie zastała. Wczoraj zadzwoniła do warsztatu samochodowego ojca, ale niczego się nie dowiedziała. Ponieważ pani Pedersen telefonuje zwykle do swojej córki przynajmniej kilka razy na tydzień, córka zaczęła się niepokoić i zgłosiła zaginięcie rodziców. Samochód państwa Pedersen zniknął, a wszystko w domu przy Fjellgata w Drammen świadczy o tym, że zamierzali się wybrać w krótką podróż. Jeśli małżonkowie Pedersen przeczytają ten artykuł, proszeni są o natychmiastowy kontakt z…”

Jennifer poczuła się tego dnia lepiej. Końska kuracja Rikarda najwyraźniej przyniosła rezultat. Ból gardła powoli ustępował, kaszel zrobił się wilgotny i wydawało się, że gorączka spadła.

Tym razem tacę ze śniadaniem przyniosła jej Louise Borgum.

– Rikard śpi jak zabity – rzekła z uśmiechem – więc ja dostąpiłam zaszczytu podania ci śniadania. Cały czas pilnuje cię jak smok, albo, jeśli uważasz, że to brzmi lepiej, jak rycerz.

Jennifer usiadła i wzięła tacę.

– Dziękuję! Co u was słychać?

Dziwne, że pokój tak wiruje! Zmobilizowała siły i zmusiła go, żeby się zatrzymał.

– No, cóż – odparła Louise. – Marzniemy, w hotelu panują przeciągi, więc jak najwięcej czasu spędzamy przy kominku. Przeczytałam już wszystkie książki, jakie tu znalazłam, ale nie było ich wiele. Kilka nudnych i starych jak świat powieści, kilka sfatygowanych wydań kieszonkowych i Biblia. Właśnie zaczęłam „Hotele i pensjonaty Norwegii”. Zostaną mi już tylko „Trasy piesze w Norwegii”.

Jennifer się roześmiała.

– Coś przecież trzeba robić – kontynuowała Louise. – Wiesz, ta cała sytuacja jest absurdalna. Sześcioro ludzi odciętych od świata w tym strasznym domu, marzących wyłącznie o tym, żeby się stąd wydostać. Istnieje ryzyko, że zacznie nas denerwować zachowanie pozostałych osób przy stole albo przez tę wymuszoną bliskość zaczniemy opowiadać sobie nawzajem historie naszego życia. Masz dużo szczęścia, że leżałaś tu przez trzy dni zupełnie odcięta od otoczenia!

– No – odparła z wahaniem Jennifer – nie było to wcale takie miłe.

– Tak, oczywiście. Jak dotąd dobrze sobie radzimy. Rikard i Ivar kilka razy przygotowywali posiłki i zmywali. Świetnie im to szło!

– Nie jestem pewna, czy odpowiednio to ujęłaś – powiedziała z namysłem Jennifer. – Brzmi to tak, jakby to było czymś niezwykle wyjątkowym, że mężczyzna robi coś w kuchni. Mężczyźni radzą sobie tam równie dobrze jak kobiety. Jeśli jest inaczej, to tylko z winy nierozsądnych matek, które „poświęcają się” rodzinie i nie wpuszczają synków do kuchni.

Louise przyjęła jej słowa z uśmiechem.

– Oczywiście, że masz rację – przyznała. – Wyraziłam się szablonowo.

Wyglądało na to, że jest tego dnia w lepszym humorze.

– Mogę cię o coś zapytać? – poprosiła Jennifer pod wpływem impulsu. – Zupełnie nie mogę odgadnąć twojego wieku. Właściwie ile masz lat?

Louise zawahała się przez moment, a potem lekko się uśmiechnęła.

– To wielka tajemnica. Pięćdziesiąt dwa.

– Oj! – zawołała z podziwem dziewczyna. – Wyglądasz naprawdę młodo!

– Tak, w okularach przeciwsłonecznych. Zdradzają mnie oczy.

– Nie wydaje mi się, żeby jeszcze były takie spuchnięte – pocieszyła ją Jennifer, która zawsze była bardziej szczera, niż od niej oczekiwano. – Wyglądały o wiele gorzej, kiedy tu przybyliśmy.

– Z pewnością ma to swoje naturalne przyczyny – odezwała się ponuro Louise.

Jennifer wyciągnęła do niej rękę.

– Czy twoje małżeństwo rozpadło się całkiem niedawno?

Po twarzy Louise przebiegł ponury cień.

– Nie, to było przesądzone już dużo wcześniej. Egil wykazywał ogromną cierpliwość, ale wytrzymałość każdego człowieka ma swoje granice.

Jennifer czekała bez słowa, ale Louise nie kontynuowała tematu. Ale mimo wszystko nie odeszła, więc może wolała, żeby dziewczyna zadawała jej pytania?

– Masz takie piękne ubrania. Czy jesteś bardzo bogata?

Louise się roześmiała.

– Myślę, że Rikard ma rację, mówiąc, że jesteś dzieckiem! Tak, jesteśmy bardzo bogaci. Egil jest dyrektorem.

Jennifer zwróciła uwagę na to, że Louise użyła czasu teraźniejszego. A zatem ich małżeństwo jeszcze trwało.

– Może to właśnie było bezpośrednim powodem – spekulowała Louise. Otrząsnęła się z tych myśli. – No, dość tego. Muszę chyba wracać do reszty. Czy potrzebujesz czegoś jeszcze?

– Nie, dziękuję! Czy nie wydarzyło się nic podejrzanego? Duchy nawiedzające hotel albo coś w tym rodzaju?

– Owszem – zawahała się Louise. – Czy Rikard nic ci nie mówił?

– Nie.

– Wczoraj rano zastaliśmy drzwi wejściowe otwarte na oścież, więc cały dom był wyziębiony, zamarzła woda w kranie kuchennym, zgasł ogień w kominku… A my zamknęliśmy te drzwi! Jakby ktoś chciał się nas pozbyć. Jarl Fretne opowiadał, że którejś nocy, kiedy on jeszcze czytał, poruszała się klamka jego drzwi. Powoli, bardzo powoli opuszczała się w dół. Cieszył się, że zamknął je na klucz. Przyznał też, że nie miał dość odwagi, by sprawdzić, kto był po drugiej stronie. Poza tym spędzamy ze sobą jak najwięcej czasu. Nie cierpimy tego domu. Jest taki… martwy! Wyzuty z wszelkich uczuć, o ile rozumiesz, co mam na myśli. A mimo to odnoszę wrażenie, że przebywa w nim jakieś żywe stworzenie, które nas nienawidzi i źle nam życzy. Och, zaczynam wygadywać głupstwa! To niepodobne do mnie, zwykle myślę dość trzeźwo. To ten dom musi wywierać na mnie zły wpływ.

Zamilkła.

– Co się stało? O czym myślisz?

Jennifer ocknęła się z zadumy.

– Louise, nie wiem, czy to było we śnie, czy nie, bo miałam straszną gorączkę, ale kiedy wspomniałaś o tej klamce… Odnoszę wrażenie, że i ja widziałam coś podobnego.

– Jesteś pewna?

– Nie, wcale nie! Pamiętam tylko, ze okropnie się przestraszyłam.

Louise szybko podeszła do drzwi.

– Opowiem o tym Rikardowi, jak tylko się obudzi.

Odwróciła się w progu i uśmiechnęła przyjaźnie.

– On bardzo się o ciebie troszczy, wiesz?

Słowa te wlały otuchę w serce trawionej gorączką potarganej istoty siedzącej na łóżku.

Po raz pierwszy po kilkudniowej przerwie Jennifer jadła obiad przy stole. Kręciło jej się trochę w głowie i była jeszcze osłabiona, ale mimo wszystko odczuwała wielką ulgę. Stwierdziła, że w jadalni jest cieplej niż w jej pokoju, a poza tym tak bardzo pragnęła towarzystwa, że pozostali ustąpili.

– Miło, że znowu jesteś z nami – odezwał się Rikard, a reszta towarzystwa przytaknęła.

Później przenieśli się do salonu. Rikard został trochę dłużej, żeby pomóc Jennifer owiniętej w mnóstwo koców.

– Nawet nie potrafię wyrazić, jak bardzo się cieszę, że wyzdrowiałaś – powiedział ciepło Rikard. Pragnąc zadośćuczynić złu, które jej wyrządził, podniósł dłoń dziewczyny i lekko pocałował czubki jej palców.

Wydała okrzyk zachwytu.

– Ojej! To tak śmiesznie łaskocze na całym ciele!

Rikard zamarł w bezruchu.

– W takim razie już więcej tego nie zrobię – obiecał.

Cała szóstka grała w karty przy kominku. Wiatr, wiejący teraz z trochę mniejszą siłą niż poprzednio, zawodził ponuro. Wciąż było zimno, chociaż temperatura powoli się podnosiła i termometr wskazywał minus piętnaście stopni.

– Och, nie. Nie powinnam sobie tak po prostu siedzieć i grać w karty! – wybuchnęła Trine pełna wyrzutów sumienia. – Nie teraz, kiedy Børre niedawno…

– Uważam, że to niezmiernie ważne, żebyśmy sobie znajdowali jakieś zajęcia – przerwał jej Rikard. – A zwłaszcza ty, bo właśnie tobie szczególnie ciężko. Mamy i tak strasznie rozstrojone nerwy.

– Racja – poparł go Jarl Fretne, który najwyraźniej oswoił się z grupą. – To, że nie wiemy, kiedy i czy w ogóle stąd wyjdziemy… Musimy się starać zachować równowagę psychiczną.

– Gdyby był z nami Svein – westchnął Ivar. – Był z niego świetny gracz.

To stwierdzenie nie było zbyt przemyślane. Przez ostatnie dni bardzo się niepokoili losem Sveina. Żyli nadzieją, że na nartach udało mu się dotrzeć do ludzi, ale z każdym dniem nadzieja ta topniała. Gdyby mu się udało, na pewno by ich już odnaleźli. W pobliżu Vindeid stały jakieś domki kempingowe, może tam znalazł schronienie.

W milczeniu grali dalej, odzywając się do siebie tylko wtedy, gdy wymagała tego rozgrywka.

– Słyszałem, że ty też widziałaś poruszającą się klamkę – zagadnął Jennifer lektor.

– Możliwe, chociaż nie jestem pewna, czy to nie były jakieś majaki. Ale jest coś jeszcze…

– O, nie. Nie chcę więcej słyszeć żadnych koszmarnych historii – zaprotestowała Trine, kładąc na stół niewłaściwą kartę. Kiedy ustało ogólne poruszenie, odezwał się Rikard:

– Jennifer, o czym chciałaś powiedzieć?

– Nic takiego. Zastanawiałam się tylko, czy ktoś z was przechadza się czasami po górze?

Wymienili pytające spojrzenia. Kolejno kręcili głowami.

– Nie. Słyszałaś dochodzące stamtąd odgłosy?

W geście zażenowania odgarnęła włosy z czoła.

– Ciągle nie wiem, ile w tym winy gorączki, ale rzeczywiście wydaje mi się, że słyszałam dobiegające stamtąd przytłumione trzaski. Jak gdyby ktoś się skradał po starej skrzypiącej podłodze. Czy żadne z was niczego takiego nie słyszało…?

– Nie – zapewnił Rikard.

– W takim razie to na pewno przez gorączkę – wyjaśniła pospiesznie.

– Albo wiatr. To stary dom. Tak czy inaczej, dokładnie sprawdziłem cały budynek. Piętro, strych, piwnicę, wszystkie pomieszczenia gospodarcze, garderoby, każdy najmniejszy zakamarek. Nie ma tu nikogo oprócz nas.

– Właśnie – podchwyciła wzburzona Trine – i to jest najgorsze! Daje nam bardzo ograniczoną możliwość wyboru: albo grasuje tu jakiś duch, albo to ktoś z nas!

– Droga Trine, uspokój się – pocieszał ją Ivar, delikatnie poklepując po ramieniu. – To wszystko może być tylko zbiegiem okoliczności.

– Zbiegiem okoliczności? Drzwi, które się same otwierają, poruszające się klamki, wanny spadające ze schodów, niezidentyfikowane istoty biegające po piwnicy i nie zamieszkanych piętrach, jakieś pojawiające się i znikające zjawy i Børre, który umarł ze strachu. Możecie mówić, co chcecie, ale właśnie strach go zabił!

Rikard uderzył dłonią w stół i westchnął.

– Nie ma sensu się straszyć, Trine. Cały czas staram się to wyjaśnić. Zacznę od wanny. Jak wiecie, są jeszcze boczne schody, którymi ktoś z nas mógł wejść, postawić wannę na samym brzegu najwyższego stopnia i zejść tą samą drogą. Tłumaczy to, dlaczego nie widziałem nikogo wchodzącego na schody w holu. Poza tym przesłuchiwałem osobno każde z was i zaczynam rozumieć powiązania między tymi faktami. Ale nie wiem jeszcze wszystkiego, pozostało kilka niejasnych punktów. Coś jeszcze się nie zgadza. Bez względu na to, co sobie myślisz, Børre nie umarł ze strachu przed jakimś duchem. Prawdopodobnie przeląkł się, czując, że słabnie mu serce, i stąd wyraz jego twarzy.

Stanowczy głos Rikarda podziałał kojąco na nerwy pozostałych. Niespiesznie powrócili do przerwanej gry w karty.

Nagle, ku ich wielkiemu zdziwieniu i rozpaczy, znowu zgasło światło.

– Dlaczego teraz? – rozległo się w ciemności pytanie Louise. – Przecież burza już się skończyła!

– Może muszą dokończyć naprawę we wsi i wyłączyli prąd tylko na kilka minut? – podsunął Jarl Fretne.

– O tak późnej porze? Wobec tego co robimy?

– Ivar, sprawdź, czy nie wysiadł jakiś bezpiecznik – polecił Rikard. – Trine, zapal świeczki, a ja uzupełnię zapas drewna.

Zaczęła się ogólna krzątanina, bo wszyscy chcieli się okazać przydatni.

Jennifer nie powinna właściwie nic robić, ale próbując nadrobić okres choroby, pomagała nosić buty i ubrania suszące się przy kominku, a także jakieś dziwne przedmioty wyplatane przez Ivara z gałęzi.

– Buty do chodzenia po śniegu – wyjaśnił Jarl Fretne. – Nasza ostatnia szansa na wydostanie się stąd.

Kiedy Jennifer z naręczem butów przechodziła mrocznym korytarzem w stronę drewutni, dostrzegła, że ktoś nadchodzi z przeciwnego końca.

To na pewno Rikard z drewnem na opał, pomyślała. Ale to takie dziwne! Czy nie widziałam go przed chwilą w salonie?

Nie, chyba coś pomyliłam. To na pewno on!

A jednak to nie był Rikard…

Rikard odchodził właśnie od kominka, kiedy Jennifer wbiegła do salonu. Pozostali akurat przebywali gdzie indziej, większość z nich w kuchni.

– Co się stało, Jennifer? – zapytał. – Wyglądasz, jakbyś zobaczyła samego diabła.

– Och, Rikard! – pisnęła. – Zrobiłam coś potwornego! Co on sobie o mnie pomyśli?

– Kto?

– Ivar – wyszeptała roztrzęsiona. – Natknęłam się na niego w tym przejściu, sądziłam, że to ty, bo miałeś przynieść drewno, a on mnie pocałował. Kiedy się zorientowałam, że to on, myślałam, że się zapadnę pod ziemię ze wstydu. Co mam zrobić?

Rikard przyjrzał się jej nieprzeniknionym wzrokiem w ciepłym blasku ognia płonącego na kominku.

– Czy odwzajemniłaś pocałunek?

– Oczywiście, że tak! Właśnie to było najgorsze. Co on sobie o mnie pomyśli?

Rikard odezwał się spokojnym głosem:

– Po pierwsze, absolutnie nie powinnaś biegać po zimnych korytarzach, zanim całkiem nie wyzdrowiejesz. Po drugie, z Ivarem można porozmawiać. On jest w porządku. Czy chcesz sama wytłumaczyć to nieporozumienie, czy ja mam to zrobić?

Nie mając odwagi spojrzeć Rikardowi w oczy, odparła cicho:

– Będziesz strasznie miły, jeśli zechcesz z nim porozmawiać.

Rikard wyszedł, a Jennifer próbowała zetrzeć rumieniec z płonących policzków.

Rikard zastał Ivara z kuchni.

– Mogą z tobą zamienić parę słów?

Ivar podążył za nim na korytarz.

– Jennifer znalazła się teraz w bardzo niezręcznej sytuacji – zaczął Rikard.

– Jennifer? A dlaczego?

– Nie wiedziała, że to ty. Obawia się, że wyrobisz sobie niewłaściwe zdanie na jej temat.

– Nic nie rozumiem – stwierdził zdezorientowany Ivar.

– Sądziła, że to ja, rozumiesz?

Ivar zmarszczył czoło.

– Nie bardzo wiem, o czym mówisz.

Rikard westchnął zniecierpliwiony.

– Ona twierdzi, że zbyt namiętnie odwzajemniła twój pocałunek. Bo to chyba byłeś ty? – dodał podejrzliwie.

Wreszcie Ivar doznał olśnienia.

– To była Jennifer? Jakim cudem…! Sądziłem, że to Trine. Pomyślałem chyba tylko, że zeszczuplała.

Rikard wybuchnął śmiechem.

– No wiesz, Ivar! Tak sobie chodzisz i całujesz dopiero co owdowiałe kobiety?

– Nie – zaprzeczył zażenowany Ivar – natknęliśmy się na siebie kilka razy w korytarzu, wypadło jej coś z rąk. Trine jest taka urocza, prawda? A więc to była Jennifer? W tej dziewczynie jest tyle żaru. Boże, co ona sobie o mnie pomyśli?

Rikard się zaśmiał.

– Wyjaśnię jej okoliczności.

– Tak, zrób to, proszę! I… nie mów o tym Trine, dobrze? Trochę później spróbuję jeszcze raz.

Jennifer roześmiała się z ulgą, kiedy Rikard powtórzył jej rozmowę z Ivarem.

– Można to nazwać spotkaniem z komplikacjami!

Potem odwróciła głowę, żeby uniknąć jego wzroku, Rikard nie podjął tematu i po chwili wahania niepewnym krokiem opuścił pokój.

Jennifer siedziała dalej bez ruchu, wciąż nie mogąc przyjść do siebie, przede wszystkim ze zdziwienia. Kilka minut w zamyśleniu obracała w palcach długopis.

Odczuwała bezgraniczny smutek.

Oto koniec najpiękniejszej w świecie przyjaźni, pomyślała.

Kolejna noc była strasznie zimna! Jennifer leżała skulona w łóżku i drżała, zastanawiając się, czy się przenieść do salonu, ale nie mogła się zdobyć na to, żeby przejść obok tego odrażającego trolla, który górował nad całym holem.

Głucho zakasłała. Chyba zbyt wcześnie wstała z łóżka. A w każdym razie nie powinna chodzić po wyziębionych korytarzach.

Nagle uniosła głowę i zaczęła nasłuchiwać. Natychmiast szybciej zabiło jej serce.

Znowu się na coś zanosiło! Ale gdzie? Na górze, czy może w holu? W recepcji? W pokojach pozostałych gości?

Ten dźwięk był taki dziwny. Skradanie się na palcach, stłumione pukanie i to skrzypienie. Miała wrażenie, że słyszała te dźwięki już wcześniej.

Potem znowu zapadła cisza.

Rikard, szeptała w głębi duszy. Chcę do Rikarda!

Ale on był tak daleko.

A może to jego słyszy? Czy jej pokój nie graniczy przez ścianę z pozostałymi obecnie zamieszkanymi?

Nie, tylko z pokojem Ivara, a on zwykle mocno spał. Nie śmiała go zawołać.

Pobiec szybko do Rikarda? Czy się zdobędzie na taką odwagę?

Albo wyjść, krzyczeć i czekać…

Jennifer stwierdziła, że nie jest na tyle odważna.

Wkrótce potem usłyszała pstryknięcie kaloryfera oznaczające, że prąd znowu działał. No, na szczęście, pomyślała Jennifer.

Następnego ranka opowiedziała, co słyszała.

– Dlaczego od razu do mnie nie przyszłaś? – zapytał z irytacją Rikard.

– Świetnie to rozumiem – wtrąciła Louise Borgum. – Też bym się nie odważyła.

Tego dnia nie wydarzyło się w Trollstølen nic szczególnego. Ale dziennikarze coraz bardziej zaczęli interesować się sprawą zaginionych. Policja w Oslo poszukiwała jednego ze swoich ludzi, który powinien przyjść do pracy po tygodniowym urlopie. W Trondheim zgłoszono zaginięcie lektora Jarla Fretne.

Cztery zaginięcia w tym samym czasie były czymś niezwykłym. A wszelkie ślady po nich, dwójce z Drammen, jednym z Oslo i jednym z Trondheim, urwały się w sobotę, dwudziestego trzeciego października.

W gazetach nie podawano nic oprócz komunikatów o zaginięciu, jedynie rozgarnięci dziennikarze próbowali na własną rękę kojarzyć fakty.

Była sobota. Minął tydzień od ich zaginięcia.

Jennifer zauważyła, że Rikard zaczął jej unikać. Bolało ją to, ale bardzo dobrze go rozumiała. Nie on pierwszy w jej krótkim życiu podziękował za okazywane mu zainteresowanie.

Ale z Rikardem było inaczej. Czuła, że jest na siebie wściekła. Nie powinna mu nic mówić! Ale nigdy w życiu by nie pomyślała, że sama…

Tak po prostu rzuciła mu się w ramiona, tak bezmyślnie!

A to był tylko Ivar!

Doznała niesamowitego wstrząsu. Wyrwała się z obrzydzeniem, pobiegła do Rikarda i równie bezmyślnie wszystko mu wypaplała.

Jak można być aż tak głupim!

Rikard jeszcze raz obszedł te miejsca, z których, według słów Jennifer, mogły dochodzić tajemnicze odgłosy. Przeszukał całe piętro, długo krążył po sąsiednich pokojach, sprawdzał też pod oknem. Sporo czasu spędził w recepcji, przeglądając zawartość wszystkich szuflad i szafek, ale nie powiedział nikomu, czy znalazł coś ciekawego.

Dzień mijał powoli, wszyscy próbowali znaleźć sobie jakieś zajęcie, żeby zająć czymś myśli i żeby czas się tak nie wlókł. Jennifer, której kaszel trochę się uspokoił, zabrała się za pisanie noweli, ale ponieważ zabrakło jej papieru, nie mogła dokończyć.

Przez cały czas pogoda się właściwie nie zmieniała. Wprawdzie w południe pokazało się na chwilę słońce, ale niewiele to pomogło, bo na zewnątrz utrzymywała się temperatura około minus dwunastu stopni, lodowaty wiatr przetaczał się przez wierzchołek góry i wszyscy oprócz Jennifer byli zbyt lekko ubrani, żeby wyjść. Louise i Trine były ubrane w spódnice, cienkie rajstopy i trzewiki, mężczyźni też mieli tylko niskie buty, żadnych czapek ani rękawic. Nic, co mogłoby się nadawać do brnięcia wiele kilometrów w śniegu po zawianych drogach.

Rikard, najwyraźniej po długim namyśle, przyszedł do Jennifer późnym popołudniem.

Usiadł naprzeciw niej.

– Czy możemy trochę pogawędzić?

Jennifer nie potrafiła ukryć niepokoju.

– Rikard, to bez znaczenia, to była spontaniczna reakcja i nie ma z sobą nic wspólnego…

Powstrzymał ją.

– Sama sobie przeczysz. To przecież ty nie mogłaś się zachowywać spontanicznie w towarzystwie chłopców. Ty się złościłaś, jak tylko cię dotknęli.

– Możliwe, ale tym nie musisz się martwić. Mówię ci, że to bez znaczenia.

– Jennifer, wiele myślałem. Zastanawiam się nad tym, odkąd kilka dni temu opowiedziałaś mi o swoich… trudnościach. To takie strasznie niesprawiedliwe, że jakiś drań może zmarnować ci życie. Jesteś na to zbyt delikatna i wrażliwa. Wiesz, związek mężczyzny z kobietą może być bardzo piękny. Jeśli chcesz, mogę spróbować… Może zmienią się twoje odczucia.

Najpierw nie zrozumiała, o co mu chodzi. Potem wstała i oburzona podeszła do okna, nie chcąc mu spojrzeć w oczy.

– Och, Rikard, cofnij te słowa! – jęknęła.

Rikarda, który przygotowywał się do tej rozmowy przez cały dzień, reakcja dziewczyny wytrąciła zupełnie z równowagi. Również i on wstał z miejsca i wyjąkał:

– Przepraszam, jeśli się niezręcznie wyraziłem, ale mam ku temu specjalne powody. Nie będzie to z mojej strony żadna ofiara, możesz mi wierzyć!

– To jeszcze gorzej! – wycedziła przez zaciśnięte zęby. – Jesteś najbardziej nieczułym i wyrachowanym człowiekiem, jakiego spotkałam w życiu! Nic dziwnego, że dziewczyny szybko mają cię dość!

– Nie rozumiem. Przecież chciałem ci tylko pomóc.

– Pomóc mi? – odwróciła się do niego ze łzami w oczach. – Czy mam być jakimś przedmiotem, który może się przyczynić do podniesienia twojego prestiżu jako mężczyzny przez to, że tobie uda się to, co innym się nie udało? Że ty możesz sprawić, że będę szczęśliwa?

Stał jak rażony piorunem.

– Musiałem się zachować okropnie niezręcznie, skoro się na mnie zezłościłaś! Nigdy wcześniej cię takiej nie widziałem. Zawsze przyjmowałaś wszystkie przykrości z uśmiechem zakłopotania. Och, Jennifer, co ja takiego zrobiłem? Zupełnie nie o to mi chodziło.

Podszedł do niej, ale się odsunęła.

– Nie dotykaj mnie – odezwała się cicho, ale z większym opanowaniem. – Zupełnie źle zrozumiałeś ten pocałunek. Ta miłość, jaką ci mogę dać, jest czysto duchowej natury i taki też był ten fatalny wczorajszy pocałunek. Nie wyobrażaj sobie nic więcej!

– Jennifer – powiedział znużonym głosem. – Sprawy zaszły za daleko i nie da się już niczego naprawić. Ale łudziłem się nadzieją, że zdołam znaleźć rozwiązanie problemu, który pojawił się dawno temu, wtedy, kiedy wyjechałem do Oslo i nie chciałem mieć z tobą nic wspólnego. Miałem nadzieję na przeżycie czegoś przyjemnego i wspaniałego. Na pomoc dla ciebie i dla mnie.

Te słowa wzbudziły jej zainteresowanie. Pomoc dla Rikarda? Jennifer zawsze była gotowa przyjść mu z pomocą. Ale teraz go nie rozumiała…

– Dlaczego wtedy…

– Teraz już nie ma o czym mówić – przerwał. – Wszystko zepsułem. Zawsze byłem niezręczny w stosunku do kobiet. Nie wracajmy więcej do tych bzdur!

Odprężyła się i uśmiechnęła swoim nieporadnym uśmiechem, który tak dobrze znał. Ale tym razem nie dał się oszukać.

– Zapomnimy o wszystkim? – zaproponował. – Od momentu, w którym wpadłaś w silne ramiona Ivara, do mojej głupiej propozycji? Czy możemy być przyjaciółmi, tak jak kiedyś? Ogromnie dużo to dla mnie znaczy, że mogę być twoim przyjacielem, Jennifer. Odkryłem to właśnie dzisiaj, a szczególnie przed chwilą, kiedy się na mnie wściekłaś, a twoja twarz przybrała taki dorosły wyraz.

– Dobrze! – rozpromieniła się. – Zapomnijmy o wszystkim!

Ale w głębi duszy wiedziała, że nie będzie mogła zapomnieć. W ciągu ostatniej doby coś się w niej zmieniło i wcale nie była z tego zadowolona!

Ta noc w Trollstølen była najgorsza.

Po północy Jennifer znowu usłyszała znane jej już dziwne odgłosy. Nie zdołała się jeszcze do budzić i dlatego nie potrafiła ich zlokalizować, nie wiedziała, czy dochodzą z holu, czy z góry. Dziwaczne szybkie skradanie się na palcach albo drobne kroczki, podobne do dźwięku powstającego przy bębnieniu palcami o krawędź stołu. Potem nastała cisza. Rozległo się tylko kilka trzasków i nic więcej.

Leżała bez ruchu przez dziesięć minut. Próbowała trochę uspokoić bijące mocno serce, żeby móc lepiej słyszeć. Ale odgłosy się nie powtórzyły. Wyciągnęła rękę, żeby zapalić światło.

W kontakcie rozległ się trzask, kiedy go włączyła.

– No, nie. Nie teraz! – szepnęła i wytężyła wzrok, próbując dojrzeć coś w ciemności.

Stwierdziła, że wiatr trochę się uspokoił, ale i tak słychać było szum, kiedy napierał na ściany.

Jeśli teraz nie powiem o tym Rikardowi, nigdy mi tego nie wybaczy, pomyślała. Łatwo mu mówić!

Nie chciała krzyczeć, bo gdyby ktoś miał nieczyste zamiary, byłby to dla niego świetny sygnał ostrzegawczy.

Ale czy się odważy wyjść ze swojego bezpiecznego pokoju?

Brednie, przecież w Trollstølen nie wydarzyło się nic niebezpiecznego! Tylko ktoś z nich próbował ich przestraszyć albo płatał jakieś głupie figle.

Dodała sobie odwagi i uchyliła drzwi.

W holu było dość zimno, ale panował spokój. Żarzący się w kominku ogień podziałał na nią uspokajająco.

Jennifer minęła możliwie najszybciej kontuar recepcji, próbując nie patrzeć na pochylającego się nad nią groteskowego trolla. Wpadła w korytarzyk, w którym mieszkali pozostali goście.

Nagle potknęła się o coś miękkiego i ciężkiego, leżącego na podłodze.

Mimowolnie wydała okrzyk przerażenia. Sprawdziła po omacku, co to takiego, i głośno krzyknęła.

Leżał tam człowiek, a ona miała ręce we krwi.

ROZDZIAŁ VIII

Natychmiast otworzyło się kilkoro drzwi. Ktoś był na tyle rozsądny, że zapalił świecę.

– Co się stało, Jennifer? – rozległo się wołanie Rikarda.

Przywarła do ściany.

– Tam… tam ktoś leży!

Światło zalało blaskiem postać na podłodze. Chociaż twarz była niewidoczna, od razu rozpoznali, że to Jarl Fretne.

Rikard natychmiast przy nim klęknął.

– Louise – krzyknęła Trine. – Nie ma tu Louise?

– Idź sprawdzić, czy jest w pokoju – mruknął Rikard, nie przerywając oględzin.

Ivar pochylił się nad leżącą postacią.

– Co z nim? – zapytał trochę niepewnym głosem.

– Niedobrze – odparł krótko Rikard. – Został uderzony w tył głowy ciężkim przedmiotem.

Trine gwałtownie waliła do drzwi Louise.

– Nie ma jej – stwierdziła, drżąc na całym ciele, i wróciła do zgromadzonych.

– Czy jest zamknięta na klucz? – dopytywał się Rikard.

W tej samej chwili otworzyły się drzwi i pojawiła się w nich Louise.

– Co się stało? – zapytała sennie.

– Dlaczego tak długo nie wychodziłaś? – podejrzliwie spytała Trine.

– Zażyłam jedną z twoich tabletek uspokajających. Muszę to robić, żeby przeżyć. Boże, co się tu stało?

Ivar wyjaśnił jej pokrótce.

Rikard wstał.

– Nic nie możemy zrobić. Ivar, pomóż mi go przenieść do jednego z pokoi dla personelu!

– Czy on… nie żyje? – wyszeptała Trine.

– Niestety.

Trine zaczęła krzyczeć:

– Wiedziałam! Wiedziałam, że Børre też został zamordowany!

– Bądź cicho! – nakazał jej surowo Rikard.

Jennifer mogła nareszcie wydobyć z siebie głos.

– Jak do tego doszło? Skąd się tutaj wziął? – spytała.

– Wygląda na to, że wyszedł z toalety – mówi Rikard, podnosząc Jarla Fretne wspólnie z Ivarem. – A tutaj już ktoś na niego czekał i go zaatakował. Wróćcie wszyscy do swoich pokoi i zostańcie tam! Jennifer, ty wejdź do mojego. Nie chcę, żebyś była tak daleko. A właściwie co ty tutaj robiłaś?

– Znowu usłyszałam te odgłosy.

Rikard zatrzymał się w pół kroku.

– Kiedy?

– Całkiem niedawno. Najwyżej jakiś kwadrans temu.

– I tak po prostu wychodzisz sobie z pokoju? – oburzył się. – Mogłaś przecież…

– No, nie – przerwała mu rozgniewana. – Ostatnio miałeś pretensje o to, że nie powiedziałam ci od razu! Nie śmiałam ci się ponownie narazić, więc wyszłam, chociaż śmiertelnie się bałam!

– Przepraszam – powiedział. – Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że mamy do czynienia z mordercą.

Trzy kobiety pozostały same na korytarzu.

Trine, szlochając, udała się do swojego pokoju. Zabrała jedyną świeczkę. Dwie pozostałe pożegnały się zdawkowo i też się rozeszły.

Jennifer usiadła w ciemnym pokoju, oczekując na powrót Rikarda. Dopiero teraz zauważyła, że drży na całym ciele. Zza ściany dobiegało pochlipywanie przerażonej i bezsilnej Trine.

Rikard długo nie wracał. Słyszała, że Ivar jest już od dawna u siebie, a Rikard wciąż krążył po hotelu, przypuszczalnie próbując dowiedzieć się czegoś więcej.

W końcu usłyszała przekręcany w zamku klucz, drzwi się otworzyły i wszedł Rikard z ogarkiem świecy w dłoni.

– Siedzisz tak w tym zimnie? W dodatku tak cienko ubrana! Dlaczego się nie położyłaś?

Wszystko się między nimi zmieniło! Zniknęła spontaniczność, zabrakło już tej szczerej radości i poczucia bezpieczeństwa, jakie dawała sama jego obecność. Nie mogła jak dawniej chwycić go za rękę albo przytulić się do niego w poszukiwaniu pociechy i wsparcia.

Dlatego, że się zmieniła, a on zerwał łączącą ich więź kilkoma nieprzemyślanymi słowami.

– Nie wiedziałam, czy mogę. A poza tym byłam taka roztrzęsiona.

– Tak, to wszystko wygląda dość przerażająco. A ja, policjant, nie mogę temu zapobiec!

Jennifer zaczęła głośno myśleć:

– Wcale go nie znaliśmy. Ale w tej sytuacji, kiedy przez dłuższy czas zmuszeni jesteśmy razem mieszkać, zżywamy się ze sobą. Naprawdę go żałuję, Rikardzie.

– Chyba wszyscy tak to odbieramy. A teraz połóż się spać!

– A ty?

– Jeszcze trochę posiedzę. Muszę to wszystko przeanalizować.

– Rozumiem. No, cóż, skoro nalegasz…

Wśliznęła się do łóżka i leżała z otwartymi oczami. Rikard, zmarszczywszy czoło i zacisnąwszy usta, zamyślony siedział przy stole w migotliwym blasku świecy. Jennifer mogła go bez przeszkód obserwować z głuchym smutkiem w sercu i tęsknotą, jakiej nie doświadczyła nigdy przedtem. Z tęsknotą, której nie rozumiała. Uznała, że spowodował ją żal po utracie przyjaciela, ale żal nie był jedynym uczuciem, które jej towarzyszyło. Było coś jeszcze. Prawie ból, dotkliwy, przejmujący ból, i, co dziwne, radość, że może na niego patrzeć…

Nie, nie potrafiła tego pogodzić.

Jarl Fretne… pełen rezerwy lektor, który zaledwie przed paroma dniami rozruszał się na tyle, że zaczął z nimi rozmawiać. Teraz nie żyje. Dziewczyna próbowała to sobie uświadomić, ale jej umysł zaprzątało zbyt wiele rozproszonych myśli.

Co się z nimi wszystkimi stanie? Wszystkimi? Z ośmiu osób zostało tylko pięć.

Drgnęła, kiedy usłyszała głos Rikarda. Nawet nie odwrócił głowy, w dalszym ciągu siedział pochylony nad stołem.

– Wiem, że nie śpisz – powiedział cicho, żeby nie obudzić innych. – Czy chcesz się ze mną wybrać na małą wyprawę?

– Teraz? – szepnęła. – Dokąd? Chyba nie na dwór?

– Nie, skąd.

– Oczywiście, że chcę, ale jestem tak lekko ubrana.

– Pójdę z tobą do twojego pokoju.

Przemknęli się bezgłośnie do niej, gdzie szybko założyła coś cieplejszego. Nie śmieli zapalić światła, bo Rikard wyjaśnił szeptem, że muszą zachować absolutną tajemnicę.

Następnie przekradli się do kuchni, gdzie Rikard, ku zaskoczeniu Jennifer, chwycił kilka paczek herbatników. Czy nagle zgłodniał w środku nocy? Czy może mieli iść aż tak daleko?

Właściwie czy była jeszcze noc? Chociaż panowały ciemności, musiał się zbliżać brzask. Ich dziesiąty dzień w znienawidzonym Trollstølen.

Tej właśnie nocy szczególnie nienawidzili tego domu!

Kiedy przechodzili przez lodowaty korytarz za kuchnią, prowadzący do pomieszczeń gospodarczych i pokoi dla obsługi, Jennifer zadrżała. Przyszło jej na myśl coś naprawdę przerażającego. Tak ją to zaszokowało, że mimowolnie przystanęła.

– Co się stało? – zapytał cicho Rikard.

Wpatrywała się w niego w ciemnościach. A jeśli… jeśli to właśnie Rikard jest sprawcą całego zła? Jest policjantem i nie potrafi rozwikłać zagadki Trollstølen? Właściwie nie wie, co się z nim działo przez pięć minionych lat. Wtedy był taki miły i łagodny dla dziecka, którym była. Teraz popisał się cynizmem i wyrachowaniem. Bez wątpienia stał się też twardszym człowiekiem.

A tymczasem ona idzie za nim potulnie jak owieczka prowadzona na rzeź!

Kiedy Jennifer się nie poruszyła, Rikard powtórzył pytanie z nutką niecierpliwości w głosie:

– Co się stało? Dlaczego się zatrzymałaś?

Otrząsnęła się.

– Nic takiego – rzuciła beztrosko. – Pozwól, że ja poniosę świecznik!

Wyczuła jego zdziwienie, ale ujęła w dłoń solidny świecznik z nie zapaloną świecą. Broń…

Jakie straszne myśli przychodzą jej do głowy na temat przyjaciela z dzieciństwa, który, jak właśnie odkryła, sporo dla niej znaczy…

Nie mogła jednak odpędzić ponurych podejrzeń.

Rikard się zatrzymał. Rozległ się trzask zapałki. Zapalił niesioną przez nią świecę. Dostrzegła wtedy, ze znaleźli się przed jakimiś drzwiami.

Wyjął pęk kluczy, wybrał jeden z nich i otworzył.

– Nie przestrasz się – mruknął.

Jennifer uważała, żeby mieć go przed sobą, tak by nie mógł się wymknąć i zatrzasnąć za sobą drzwi.

Co za podłe myśli! Nie mogła ich jednak powstrzymać.

Płomień świecy zamigotał w małym pokoiku. Na jedynym łóżku spoczywała jakaś postać.

Jęknęła tylko i odruchowo złapała Rikarda za rękę. Był to Jarl Fretne, blady, z zamkniętymi oczami.

– Chcę stąd wyjść – powiedziała, podchodząc do drzwi. Rikard ją powstrzymał.

– Przyjrzyj mu się trochę uważniej – poprosił.

Jennifer rzuciła ostrożne spojrzenie w stronę zmarłego. Odczuwała ten rodzaj strachu przed nieboszczykami, jaki cechuje ludzi, którzy nigdy wcześniej nie widzieli żadnego zmarłego.

Serce zaczęło jej mocniej bić ze strachu.

– Ale… on…?

– Właśnie – uśmiechnął się Rikard. – On oddycha. Gdybym mógł mu dać coś mocniejszego, ale w tym hotelu nie ma nawet kropelki alkoholu. Możesz namoczyć tę chusteczkę? Spróbujemy go docucić.

Jennifer spełniła jego prośbę.

– Powiedziałeś przecież, że nie żyje.

– Tak, rzeczywiście, ale od razu widziałem, że żyje. Nie chciałem po prostu, żeby ktoś się o tym dowiedział. Nie ufam nikomu oprócz ciebie.

Jego słowa sprawiły, że zaczerwieniła się ze wstydu. Rikard zwilżał chusteczką czoło Jarla Fretne, kiedy Jennifer położyła mu rękę na ramieniu.

– Przepraszam cię, Rikardzie!

Nie pytał dlaczego. Odwrócił się tylko do niej i pogłaskał ją po policzku ze smutnym uśmiechem.

– Właśnie przed chwilą zauważyłem twój niepokój i zrozumiałem jego przyczynę. Zrobiło mi się przykro, Jennifer.

– Nie chciałam, ale to było silniejsze ode mnie. Jestem okropna!

– Nie, zareagowałaś odpowiednio do wydarzeń dzisiejszej nocy. – Jego uśmiech był łagodny i pełen czułości. – Czy teraz jesteśmy kwita?

Skinęła głową, śmiertelnie zażenowana.

– Wydaje mi się, że odzyskuje świadomość – zauważył cicho Rikard.

Wkrótce zapomnieli o swoich kłopotach.

Jarl Fretne spoglądał na nich ze zdziwieniem.

Rikard wyjaśnił mu, co się stało.

– Zostałeś ogłuszony, ale teraz jesteś bezpieczny. Czy wiesz, kto cię uderzył?

Lektor poruszył głową, wykrzywił twarz w grymasie bólu.

– Nie, nic nie widziałem. Wyszedłem z łazienki, usłyszałem z tyłu jakiś szelest i obudziłem się tutaj.

– Powiedziałem wszystkim, że zostałeś uderzony w tył głowy i że nie żyjesz. To było najlepsze wyjście, bo dzięki temu będziesz bezpieczny. Wiem, że cios trafił w bark. Dość mocno krwawiłeś, więc nikt się nie zorientował, gdzie jest rana. Nie wie tego nawet Ivar, chociaż pomagał mi cię nieść. Teraz powinieneś tu leżeć. Będziemy udawać, że nie żyjesz. Rozumiesz, chodzi o to, żeby napastnik nie zaatakował cię po raz drugi. Przyniosłem ci trochę wody i jedzenia, żebyś jakoś przetrwał. O ile dobrze poznałem ten dom, wkrótce będziemy mieli prąd, więc nie zmarzniesz. Czy się na to zgadzasz?

Fretne skinął głową.

– Naturalnie!

– Ale chcielibyśmy się dowiedzieć kilku rzeczy…

– Oczywiście! Chodzi o list, prawda? Jennifer, masz go jeszcze?

– Tak. Nie rozumiem tylko, skąd mogłeś wiedzieć, że to mnie go dałeś tam na górze. Przecież osoba, która się pojawiła po tobie, chciała mnie udusić, prawdopodobnie sądząc, że to ty?

Lektor próbował się uśmiechnąć, ale najwyraźniej ból mu na to nie pozwolił.

– Nietrudno zgadnąć. Szłaś nawołując Rikarda, a nikt tak nie przepada za Rikardem, jak ty.

Jennifer zarumieniła się, starając się nie patrzeć na Rikarda, który powiedział:

– Domyśliliśmy się, że to ty dałeś jej ten list, ale nie mieliśmy odwagi spytać cię o to wprost, bo sam mogłeś zaaranżować włamanie do pokoju, chcąc się uwolnić od podejrzeń i sprowokować innych, żeby się zdradzili. Ale nie mieliśmy racji. Opowiedz teraz o tym liście!

– Nikt nas nie podsłuchuje?

Rikard na palcach podszedł do drzwi i wyjrzał na korytarz. Nikogo nie było.

– Nie. Możesz mówić!

– Mój przyjaciel, dyrektor banku Gotthard Kruse z Trondheim, poprosił mnie, żebym go własnoręcznie dostarczył jego ojcu, konsulowi generalnemu Øysteinowi Kruse, mieszkającemu w Vindeid. Gotthard ma niezwykle rozwinięte poczucie sprawiedliwości i jest wstrząśnięty tym, że jego siostra popełniła straszną malwersację…

– Jego siostra?

– Tak, ma bardzo podejrzaną siostrę, czarną owcę w rodzinie.

– Znasz ją?

– Nie, ona nie mieszka w Trondheim. W ogóle nie wiem, gdzie mieszka. Wiem tylko tyle, że mówią na nią Vesla. Nigdy nie słyszałem jej prawdziwego imienia. W każdym razie mój przyjaciel kilkakrotnie wybawiał ją z różnych tarapatów, ale tym razem się zbuntował. Ona jest pozbawiona wszelkich zasad moralnych i prawie udało się jej przekonać ojca, że to jej należy się większa część spadku. Bardzo jej zależy na tych pieniądzach, dzięki nim mogłaby ukryć malwersację, Podobno spadek jest dość znaczny. Gottharda oburzyły manipulacje siostry i zagroził jej, że opowie wszystko śmiertelnie choremu ojcu, co właśnie uczynił w tym liście.

– A więc siostra o nim wiedziała?

– Tak, mój przyjaciel uprzedził ją o tym przez telefon.

Rikard się zamyślił.

– A ty nie wiesz, jak ona wygląda?

– Nie, podobno jest bardzo ładna, miała wielu kochanków, żonatych i kawalerów.

– Myślisz, że jest tutaj, w Trollstølen?

Fretne zrobił głęboki wdech. Wyglądał na bardzo zmęczonego.

– Nie wiem. Nie wiem, czy jest na tyle bezczelna, żeby sama próbowała uniemożliwić doręczenie listu ojcu, czy też wysłała kogoś innego. Gdybym wiedział, jak wygląda jej obecny kochanek, czułbym się pewniej.

– W jakim ona może być wieku?

– Gotthard ma teraz pięćdziesiąt pięć łat. Zdaje się, że jest młodsza od niego, ale nie wiem, jaka jest między nimi różnica wieku, Czy… otworzyliście list?

– Nie. Chciałem to zrobić, ale Jennifer jest lepiej wychowana.

Fretne skinął głową, co najwyraźniej sprawiło mu ból. Jego szczupła twarz wykrzywiła się.

– Uważam, że powinniśmy to zrobić. Ktoś tutaj igra ze śmiercią.

– Masz rację. Jennifer, czy nosisz go przy sobie?

– Oczywiście, cały czas, żeby mi go nikt nie zwędził. Czułam, że to ważne.

Zaczęła rozpinać suwak, który naturalnie zahaczył o brzeg listu.

– Jarl, czy twój przyjaciel opowiadał siostrze, że tak dużo wiesz na temat treści listu? – zapytał Rikard.

– Nie mam pewności, ale na to wygląda.

– Być może będziemy musieli zrewidować opinię co do przyczyny śmierci Børrego – podsunęła Jennifer, nie mogąc sobie w dalszym ciągu poradzić z suwakiem.

– Już dawno to zrobiłem – przyznał Rikard. – Dość dużo pracowałem nad rozwikłaniem zagadki Trollstølen. Wydaje mi się, że sporo już wiem. Jest tylko jeden szczegół, który się nie zgadza. W żaden sposób nie mogę go dopasować! Droga Jennifer, co ty robisz? Czy nigdy go nie wyjmiesz?

Pochylił się nad nią i pomógł odpiąć suwak. Jego twarz znalazła się tak blisko, że serce dziewczyny zabiło w nieznany jej dotąd sposób.

Wprawiło ją to w takie zakłopotanie, że mimowolnie opadły jej ręce.

– W porządku, udało się – odetchnął Rikard. – Możemy teraz rzucić okiem na list?

Otworzyła go i przytrzymała blisko świecy.

– Trzy strony zapisane odręcznie przez kogoś, kto był najwyraźniej zdenerwowany – stwierdził.

Potem odczytał im go cichym głosem. Rzeczywiście list tchnął oburzeniem, ale nie zawierał żadnych rewelacji. Znali całą historię od Jarla, tyle że w liście wszystko opisano bardziej szczegółowo. Wymieniono w nim, między innymi, nazwiska i nazwy banków, które mogły potwierdzić dokonanie nadużycia, ale oni, będąc w Trollstølen, nie mogli tego uczynić. A sprawa wymagała szybkiego rozwiązania.

List nie zawierał jednak wskazówek, które mogłyby ich doprowadzić do winowajcy.

Rikard westchnął.

– Jeszcze jedno pytanie, Jarl. Skąd mógł wiedzieć, którędy pojedziesz? I że wybierzesz właśnie ten autobus? Czy ktoś cię śledził?

– Nie zauważyłem, ale też specjalnie się nie rozglądałem. Gotthard powiedział siostrze, że dojadę pociągiem do Boren, a dalszą drogę pokonam autobusem. Poszedłem na dworzec autobusowy w Boren i zapytałem o najbliższe połączenie. Poinformowano mnie, że regularne kursy między Boren a Vindeid odbywają się tylko w sezonie turystycznym. Powiedzieli też, że mam szczęście, bo akurat tego dnia miał tą trasą jechać prywatnie Ivar swoim starym autobusem. Poradzili mi, żebym przeszedł przez rynek i zajął miejsce. Tak właśnie zrobiłem.

– Czy ktoś za tobą wsiadł do autobusu?

– Tak, na przykład ty. I prawdopodobnie jeszcze kilka osób. Wydaje mi się, że zanim wsiadłem, czekała w nim tylko Jennifer, oczywiście poza Ivarem i Sveinem.

– Hmm – mruknął Rikard. – A ta kobieta… Vesla Kruse? Czy naprawdę jest do tego stopnia zdesperowana, że nie cofnie się przed morderstwem, żeby tylko uniknąć zdemaskowania?

– Bez wątpienia. Jej ojciec będzie bezwzględny. Zostałaby opisana w gazetach, nie otrzymałaby spadku i przypuszczalnie poszłaby do więzienia za malwersację. Podobno należy do elity towarzyskiej i na pewno nie życzyłaby sobie być pozbawiona tych kontaktów.

– A jej brat? Pozostaje przecież jeszcze on. Gdyby cię zamordowała, od razu by się domyślił, kto to zrobił?

– Gotthard wkrótce wyjeżdża z Norwegii do Wenezueli, ma tam objąć wysokie stanowisko. Nie, jestem przekonany, że Vesla nie będzie żywić skrupułów.

– Dlaczego nie przyszedłeś do mnie i nie opowiedziałeś o tym liście? Niezwykle by nam to pomogło.

Leżący na łóżku odparł:

– Jak już mówiłem, nie wiedziałem, kto jest moim prześladowcą.

Rikard popatrzył na niego przez chwilę z najwyższym zdumieniem, po czym mruknął:

– Tak, oczywiście masz rację.

– Mógłbym zadać wam podobne pytanie: przypuszczalnie się domyślaliście, że to ja dałem Jennifer ten list. Dlaczego więc nie przyszliście do mnie?

– Z tego samego powodu – rzucił oschle Rikard.

– Cóż, podejrzenia, podejrzenia… Widocznie tak już jest, kiedy niewielu ludzi przebywa na tak małej przestrzeni.

Fretne się roześmiał.

– Jedyną osobą, na której obaj polegamy, jest fantazjująca, niedojrzała narwana dziewczyna.

Jennifer zarumieniła się na te słowa.

– Tak, to prawda – przyznał Rikard, obserwując ją w zamyśleniu. – Sądzę jednak, że Jennifer bardzo się zmieniła w ciągu tych kilku dni. Stała się spokojniejsza, to, co mówi, coraz mniej szokuje otoczenie. Uważam, że wydaje się o wiele bardziej dojrzała. Bardziej dorosła. Prawda, Jennifer?

– Tak, na pewien sposób czuję się bardziej dorosła – potwierdziła. – Chyba dlatego tak się stało, że ponownie spotkałam tutaj jedyną osobę, która mnie naprawdę akceptuje, która rozumie, co się kryje pod tymi głupstwami, jakie wygaduję. Dlatego nie muszę już więcej gadać głupstw.

Rikard popatrzył jej w oczy, poważne, prawie zupełnie pozbawione tego dziwnego wyrazu, który przybierały, gdy dziewczyna starała się uciec od rzeczywistości. Uśmiechnął się do niej przelotnie i znowu zwrócił się do lektora Fretne:

– Teraz zostawimy cię w spokoju. Jesteś tu bezpieczny, kładę jeden klucz na stole, a zapasowym zamknę cię od zewnątrz. Patrzcie, włączyło się światło! Dokładnie tak, jak myślałem. A więc niedługo zrobi się cieplej. Ale nie wolno ci włączać światła, żeby ktoś nie zaczął czegoś podejrzewać. Czy potrzebujesz jakichś lekarstw na astmę?

– Dziękuję, mam je przy sobie. Poza tym od dawna nie czułem się tak dobrze jak tutaj w Trollstølen. Zawdzięczam to z pewnością czystemu górskiemu powietrzu.

– Świetnie! Nareszcie jakiś powód do radości w tym parszywym miejscu! I za wszelką cenę staraj się zachowywać najciszej jak potrafisz! Będę do ciebie zaglądał.

Wyszli na ciemny korytarz, ale nie zapalili światła.

– Rikard, czy pamiętasz, z którego pokoju wyszła w nocy Louise?

Zastanowił się przez chwilę.

– Pokój jej i Jarla sąsiadują ze sobą. Trine dobijała się wprawdzie do jej drzwi, ale później przyszła do nas, a jedne i drugie drzwi znajdują się na samym końcu korytarza. Nie, Jennifer, rzeczywiście nie potrafię powiedzieć! Muszę to zbadać.

W milczeniu zbliżyli się do kuchni. Cichutko wśliznęli się do holu.

– Pójdziesz ze mną – oznajmił Rikard.

Jennifer przystanęła.

– Nie. Mimo wszystko u ciebie jest tylko jedno łóżko, a ty też musisz wypocząć. I tak już niedługo będzie widno. Zamknę drzwi na klucz.

– Nie – upierał się Rikard. – Chodź do mnie. Nie musimy spać, jeśli nie będziesz chciała. Muszę z tobą porozmawiać. Jest coś, co muszę wyjaśnić, żeby nie zwariować. To może trochę za mocno powiedziane, ale…

– Czy chodzi o to, co się stało, kiedy wyjechałeś do Oslo? – zapytała cicho.

Wstrzymał oddech.

– Tak.

Jennifer uniosła głowę.

– W takim razie zgadzam się! Chcę to usłyszeć, bo bardzo mnie to ciekawi.

Rikard zauważył, że kiedy zamykał drzwi na klucz, drżały mu ręce.

Jennifer wyczuwała instynktownie, że rozmowa będzie przebiegać zupełnie inaczej niż zwykle. Nerwowo wytarła spocone dłonie o nogawki spodni i czekała, aż ją poprosi, żeby usiadła.

W geście roztargnienia skinął, żeby zajęła miejsce na krześle. Sam przysiadł na brzegu łóżka. Pochylił się w jej stronę.

Zaczął trochę agresywnie:

– Wiesz, że zmarnowałaś wiele lat mojego życia?

– Nie miałam pojęcia – jęknęła przerażona i odruchowo się cofnęła.

– To prawda – powiedział trochę spokojniej. – Przypominasz sobie tę noc, kiedy przyszedłem, żeby się tobą opiekować?

– Wtedy, kiedy moi rodzice pojechali na pogrzeb dziadka i nie odważyli się zabrać mnie ze sobą?

– Tak, właśnie wtedy. Tego wieczoru stało się coś strasznego, chociaż nie sądzę, że ty to zrozumiałaś.

Patrzyła na niego zbita z tropu.

– Nie. Nic nie zauważyłam. Niedługo potem wyjechałeś do Oslo, prawda? Nie dawałeś znaku życia.

– Właśnie z tego powodu wyjechałem do Oslo, dziecino. Nie mogłem już mieszkać w tym samym mieście, co ty.

– Zasmucasz mnie – odparła ze zwieszoną głową. – Nie rozumiem, w czym zawiniłam.

– Nie zawiniłaś świadomie.

– Zechcesz mi o tym opowiedzieć? – poprosiła cicho.

– Tak, myślę, że teraz mogę ci o tym opowiedzieć. Jesteś chyba na tyle dorosła, że zrozumiesz.

Zaczerpnął powietrza, tak jakby szykował się do rozbiegu. Jennifer milczała w oczekiwaniu. Nareszcie zaczął mówić:

– Tamtego dnia byłaś bardzo przygnębiona, a wieczorem do mnie zadzwoniłaś. Twój smutek był tak wielki, że potrzebowałaś towarzystwa, kogoś, kto by cię zrozumiał. Miałem tego dnia służbę, ale dostałem wolne, kiedy wytłumaczyłem, o co chodzi.

– Tak, tak – przyznała Jennifer. – A potem kazałeś mi się położyć, bo nie byłam w stanie mówić.

Przerwał jej.

– Dziwne, że nigdy nie widziałem cię płaczącej. Przypuszczam, że w swojej samotności musiałaś w sobie wykształcić samodyscyplinę. Ale wtedy było ci wyjątkowo ciężko. Nie płakałaś, ale drżałaś na całym ciele, byłaś blada i szczękałaś zębami. Chciałem, żebyś zaczęła płakać, ale nie potrafiłaś.

– Tak, posłuchałam się ciebie i poszłam się położyć, ale zgodziłam się na to tylko pod warunkiem, że będziesz siedział w pokoju obok i że zostawisz otwarte drzwi.

Rikard potakująco skinął głową. Jennifer widziała, że jest dość niespokojny.

– Czytałem siedząc na krześle i słyszałem, jak się przewracasz z boku na bok. W końcu przyszłaś do mnie i powiedziałaś, że nie możesz spać.

– Tak, pamiętam.

Teraz trudno mu było mówić.

– I wtedy… zrobiłem coś głupiego, czego potem żałowałem przez wiele lat. Przytuliłem cię i pozwoliłem ci usiąść na kolanach.

– Tak – szepnęła Jennifer. – W życiu nie czułam się tak wspaniale. Promieniowałeś ciepłem, siłą i bezpieczeństwem.

– Bezpieczeństwem? – powtórzył z ironią. – A więc ty nic nie rozumiesz, dziewczyno?

Odwróciła głowę i popatrzyła na niego zdumiona.

– Nie.

Rikard był bardzo zdenerwowany.

– Psychicznie byłaś jeszcze dzieckiem, ale mimo to miałaś już piętnaście lat. Byłaś ubrana tylko w nocną koszulę, wprawdzie z grubej flaneli, ale i tak! Byłaś taka szczupła, że czułem każde żebro, ale równocześnie zaczęłaś nabierać kobiecych kształtów, a ja…

Siedziała bez ruchu.

– A ja… Jennifer, to było przerażające, ale nagle zdałem sobie sprawę, że chcę cię mieć. Ciebie, niewinne dziecko! Można chyba powiedzieć, że mnie podniecałaś, ale to było coś więcej. Nie rozumiesz? Ty i ja spędzaliśmy wtedy ze sobą mnóstwo czasu… Ja… naprawdę cię kochałem!

Jennifer zauważyła nagle, że kurczowo ściska oparcie krzesła. Nie ważyła się nawet oddychać.

Rikard kontynuował, pełen pogardy do siebie:

– Ale jestem „człowiekiem honoru”, więc wyjechałem.

Usilnie się starała jasno myśleć.

– Szkoda, że nie zostałeś! – tyle tylko mogła z siebie wydobyć. W ogóle nie mogła się skoncentrować na jego słowach, pamiętała tylko własną bezmierną tęsknotę.

– Czy ty tego nie rozumiesz? Gdybym został, zrobiłbym ci dokładnie to samo, co ten łobuz!

Jennifer zerwała się z krzesła. Z wypiekami na policzkach i walącym sercem stanęła przy oknie. Nareszcie dotarł do niej sens jego słów.

Rikard? Rikard na miejscu tamtego? Czy jego też by uważała za łajdaka?

Na tym się kończyły jej myśli i uczucia. W żaden sposób nie mogła wyobrazić sobie tej sceny. Ona, z taką bujną wyobraźnią, nie potrafiła przewidzieć, jak by zareagowała.

Rikard również wstał. Wyczuwała jego ogromną niepewność.

– Powiedziałem, że zmarnowałaś wiele lat mojego życia, Jennifer. Przez ciebie się zastanawiałem, czy jestem jakimś potworem, który nie potrafi znaleźć przyjemności w kontaktach z innymi młodymi kobietami. Wszystkie próby nawiązania bliższej znajomości kończyły się zaledwie po kilku tygodniach. Zaczynałem przypuszczać, że jestem zboczeńcem, którego interesują tylko małe dziewczynki. Podświadomie porównywałem wszystkie napotkane dziewczyny do ciebie, a potem przestawałem okazywać im zainteresowanie, zaniedbywałem je, więc odchodziły. Aż do czasu, kiedy spotkałem Marit. Mieszkała daleko, rzadko się spotykaliśmy, a poza tym miała chłodne, rozsądne podejście do miłości. Zapomniałem o tobie, Jennifer, i nawet jeśli nie byłem szczęśliwy, to przynajmniej udawało mi się zachowywać równowagę. – Przerwał na moment, odetchnął głęboko i zaraz podjął: – A potem spotkałem ciebie, właśnie kiedy zraniła mnie Marit i całym sercem, albo przynajmniej połową, chciałem ją odzyskać. Przezwyciężyłem tę historię z tobą i teraz wydaje mi się, że tamtego wieczoru wiele lat temu czułem do ciebie tylko pociąg fizyczny. Dlatego właśnie wystąpiłem wczoraj z tą głupią propozycją, chciałem z tobą skończyć raz na zawsze, przestać o tobie rozmyślać. Wyobrażałem sobie, że w ten sposób mogę pomóc również tobie. Że dostarczę ci wspaniałych doznań związanych ze współżyciem mężczyzny z kobietą, bo jest to możliwe, nawet jeśli nie ma między nimi miłości. Wystarczy, że będą dla siebie czuli.

Głos miał bardzo niepewny.

– To było skazane na niepowodzenie – odezwała się cicho, nie patrząc na niego. – Sama nie wiem, jak bym zareagowała. Najprawdopodobniej odepchnęłabym cię z wściekłością. A jeśli nie… Cóż, to by oznaczało, że czuję do ciebie więcej niż ty do mnie. Tak czy inaczej, nie chcę mieć z tobą romansu! Ja chcę zachować twoją przyjaźń, Rikardzie, potrzebuję jej.

Pomimo zaskakującego odczucia, że poniósł sromotną porażkę, odezwał się spokojnie:

– W każdym razie już wiesz, co się wtedy stało. Chcę, żebyś została w moim pokoju, a ja pójdę do ciebie. Może usłyszę te odgłosy, o których mówiłaś. Dobranoc, Jennifer.

– Dobranoc – odparła, w dalszym ciągu nie odwracając głowy.

Była smutna. Ich przyjaźń nie mogła być już taka, jak dawniej.

ROZDZIAŁ IX

Tego dnia wszyscy wstali późno. Wszyscy byli przerażeni perspektywą spędzenia kolejnych dni w tym odciętym od świata starym hotelu.

Ivar zaproponował, że skoro on najlepiej zna drogę, a Jennifer ma najbardziej odpowiednie ubranie, to może wspólnie postarają się sprowadzić pomoc. Jednak Rikard zaprotestował tak gwałtownie, że wszystkich to zastanowiło…

Trine zamknęła się na klucz w swoim pokoju i nie chciała do nich przyjść. Zostawiali jej jedzenie przed drzwiami. Kiedy musiała wyjść do łazienki, uzbrojona w masywny świecznik przebiegała w tę i z powrotem jak wicher.

A zatem siedzieli przy stole tylko w czwórkę. Cztery osoby, zebrane wyłącznie ze względów grzecznościowych. Panował bardzo nieprzyjemny nastrój. Nikogo nie cieszył nawet fakt, że temperatura na zewnątrz powoli rosła. Czy mogło być inaczej, skoro mieli między sobą mordercę?

W prasie pojawiły się spekulacje.

Zgłoszono jeszcze jedno zaginięcie – Sveina.

Dopiero teraz zauważono pewną prawidłowość.

Państwo Pedersen mieli córkę w Vindeid. Rikard Mohr jeździł czasami w odwiedziny do swojej dziewczyny, mieszkającej w Vindeid. Lektor Jarl Fretne miał w imieniu swojego przyjaciela załatwić w Vindeid pewną sprawę. A chłopak imieniem Svein pochodził z Boren, miejscowości graniczącej z Vindeid, leżącej po drugiej stronie góry Kvitefjell.

Podawano komunikaty, w których proszono, aby zgłaszać zaginięcie innych osób.

Dyrektor Egil Borgum dowiedział się o tym przez radio. Zadzwonił do Boren pod pewien numer, którego zdążył się nauczyć na pamięć. Dowiedział się, że jego była żona opuściła dom w sobotę, dwudziestego trzeciego października. Zadzwonił na policję i zgłosił zaginięcie Louise Borgum, po czym wsiadł do samochodu i ruszył w długą drogę do Boren.

Policja w Vindeid zaczęła działać. Bystrzy i energiczni dziennikarze też się tam udali, żeby spróbować szczęścia. Niestety, nie powiodło im się.

W przeciwieństwie do tych, którzy pojechali do Boren…

Rikard poprosił Jennifer, żeby zaniosła Jarlowi Fretne dzbanek gorącej kawy i małą przekąskę. On tymczasem miał trzymać straż w kuchni i dopilnować, żeby nikt za nią nie poszedł.

Kiedy byli ze sobą sam na sam, starali się na siebie nie patrzeć. Wkradł się między nich jakiś nieznany dotąd nastrój, znikła dawna spontaniczność. Wyznanie Rikarda ani trochę nie pomogło, stało się tylko jasne, że musi nastąpić ostateczne rozstrzygnięcie. Albo ich przyjaźń przetrwa, albo też umrze śmiercią naturalną. Obie możliwości wydawały się Jennifer nie do przyjęcia. Czy musiał jej o tym mówić? Czy nie byłoby lepiej zachować tego miłego, nie zobowiązującego status quo?

Jennifer wiedziała, że jest teraz niesprawiedliwa w stosunku do Rikarda i nieszczera wobec siebie samej. Już od dawna nie istniało żadne status quo, przynajmniej jeśli o nią chodzi.

Przystanęła z dzbankiem i talerzykiem w jednej ręce, otworzyła drzwi kluczem otrzymanym od Rikarda. Weszła tyłem do pokoju.

– Przynoszę ci trochę…

Zamilkła. W pokoju panowało lodowate zimno. Fretne leżał nieruchomo na łóżku, twarz miał zasłoniętą kocem.

Jennifer zamarła w bezruchu, krew tętniła jej w uszach.

– Fretne? – zapytała ostrożnie. – Dlaczego tak leżysz? To tylko ja, Jennifer, przyniosłam ci jedzenie.

Och, przyszło jej do głowy idiotyczne skojarzenie z Czerwonym Kapturkiem i wilkiem! Podeszła do łóżka śmiertelnie przerażona, żeby odsłonić koc.

W tej samej chwili uświadomiła sobie, że w pokoju unosi się mdły, obrzydliwy zapach.

Zimno – koc – zapach…

Jennifer jęknęła, skoczyła do drzwi i otworzyła je. Wyjrzała na korytarz. Wszystko się zgadza! Pomyliła się i weszła do pokoju, w którym leżał Børre Pedersen.

Drżącymi rękami podała Jarlowi jedzenie i raz jeszcze obejrzała jego ranę.

No, pomyślała. W każdym razie już wiem, że to był koszmarny sen, kiedy widziałam twarz zmarłego w swoim pokoju. Trudno było wymazać z pamięci ten widok. W gorączce śniło jej się tyle niesamowitych rzeczy. Przypomniała sobie na przykład, że przez całą noc układała małe okrągłe miseczki, nie mogąc zrobić z nimi porządku.

To był niezwykle denerwujący sen, który uporczywie powracał. W końcu zaczęła nienawidzić niewinnych naczyń.

Jarl Fretne dopytywał się, co się dzieje w domu, ale Jennifer nie miała zbyt wiele do opowiedzenia. Jedyne, o czym mogła mówić, to lęk i beznadziejna tęsknota za powrotem do ludzi.

Potem wyszła, zostawiając lektora samego w przymusowym odosobnieniu.

– Louise – rzekł zdecydowanie Rikard. – Mogę z tobą porozmawiać?

– Oczywiście!

– Chodźmy do mojego pokoju. Wprawdzie Jennifer tam czyta, ale ona jest wprowadzona w sytuację. Nie musisz się jej obawiać, to najuczciwsza ze wszystkich znanych mi dziewczyn.

Jennifer przyjęła ich z pytającym, odrobinę nieprzytomnym uśmiechem i odłożyła książkę. Czytała ckliwą powieść pod tytułem „Bez zrozumienia”. Dzieło to było tak szmirowate, że od pewnego czasu wywoływało u niej mdłości, więc z tym większą wdzięcznością przywitała odmianę.

Kiedy usiedli, Rikard od razu przystąpił do rzeczy.

– Wydaje mi się – powiedział z naciskiem – że rozwiązałem dręczącą nas tajemnicę, ale jest jedna rzecz, która się nie zgadza.

Louise czekała bez słowa.

– Pierwszej nocy, kiedy byłem z Jennifer w piwnicy, ktoś stamtąd wybiegł i nas zamknął. To byłaś ty, prawda?

Nie odpowiedziała od razu, po prostu obserwowała go, paląc papierosa.

– Dlaczego tak uważasz?

– Myślę, że czegoś szukałaś. Czy nie mam racji? Czegoś, czego nie znalazłaś.

W dalszym ciągu milczała.

– Nie znalazłaś tego również następnej nocy na piętrze. Ogarnęła cię taka rozpacz, że przeżyłaś tam załamanie nerwowe. Później przyszło jeszcze jedno, wtedy próbowałaś stąd uciec. Teraz się uspokoiłaś, być może tylko chwilowo.

Jego słowa nie doczekały się odpowiedzi, jedynie na twarzy Louise malowało się coraz większe napięcie.

Rikard kontynuował:

– Bo na razie już tak nie cierpisz z powodu braku alkoholu, prawda?

Przez chwilę wyglądało na to, że Louise rzuci się do wyjścia i ucieknie, ale się opanowała.

– To niedorzeczne! Co za pomysły przychodzą ci do głowy?

– Byłaś tak lekko ubrana. W Boren jest sanatorium odwykowe dla alkoholików. Uciekłaś stamtąd?

Strzepnęła popiół z papierosa.

– Nie, to nie było konieczne. To nie jest zakład zamknięty, mogę przychodzić i wychodzić, kiedy tylko chcę. Sama prosiłam, żeby mnie przyjęto, ale po kilku dniach nie mogłam tam wytrzymać. Pragnęłam tylko, żeby móc wypić chociaż jeden kieliszek, śniły mi się butelki wina. Powiedziałam więc, że mój mąż zachorował i muszę pojechać do domu. Nie wiem, czy mi uwierzyli, bo przecież nie mam już męża. W Boren wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu, więc zdecydowałam się pojechać tym dodatkowym autobusem do Vindeid, bo tam jest sklep monopolowy i restauracja. I w ten sposób znalazłam się w tym piekle. Hotel dla abstynentów!

Rikard i Jennifer siedzieli w milczeniu.

Wreszcie przerwała je Jennifer, pytając naiwnie:

– Może właśnie to zadziała? Być może twoje ciało tego potrzebowało, żeby się odzwyczaić?

Twarz Louise Borgum wykrzywił gorzki grymas.

– Żeby to było takie proste! Ale może tak, może nie. Wiem tylko, że w ciągu spędzonych tutaj dni przeszłam piekło. I jeszcze to, że próbowałam to ukryć…

Zaczęła cicho płakać.

Jennifer usiadła koło niej i położyła jej dłoń na ramieniu.

– Dziękuję – szepnęła Louise. – Jesteś bardzo miła, Jennifer. To takie niesprawiedliwe! Egil pije dużo więcej ode mnie, musimy to robić ze względów reprezentacyjnych, ale on może przestać, kiedy tylko chce. A ja nie. Mam o wiele niższy próg odporności niż on. Ale… jak się zorientowałeś, Rikardzie?

– Kojarząc mnóstwo szczegółów. Te potłuczone butelki na piętrze… Nie natknęłaś się na nie przez przypadek. Rozbijałaś je o ścianę z wściekłości i rozczarowania, nieprawdaż? Dlatego, że były puste.

– Tak – przyznała ze wstydem.

Ale Rikarda bardziej zajmował jego problem.

– A więc to ty byłaś w piwnicy?

– Tak. Przepraszam, że was tak mocno odepchnęłam i zamknęłam! Byłam zdesperowana, nie panowałam nad sobą. Bałam się, że zostanę zdemaskowana, jeszcze wtedy was tak dobrze nie znałam.

Rikard odetchnął z wyraźną ulgą.

– No, w takim razie zagadka jest już prawdopodobnie rozwikłana. Brakowało mi tylko wyjaśnienia tego epizodu z piwnicą. Wobec tego myślę, że możemy się przygotować na ostatni akt.

Jennifer popatrzyła na niego z wyrzutem.

– Czy policjanci używają takich teatralnych wyrażeń?

Rikard spojrzał na nią roziskrzonymi radością oczyma.

– Czasami i policjanci mogą sobie na to pozwolić.

– Jasne – Jennifer odwzajemniła jego uśmiech i poczuła, że wystarczy, iż jest dla niej miły, a gotowa pójść za nim w ogień.

Rikard podziękował Louise za pomoc i pozwolił jej odejść.

– To dopiero początek przedstawienia – rzekł do Jennifer, kiedy zostali sami. Miał surowy wyraz twarzy. – Odbędzie się tu prawdziwy spektakl, w którym ty, droga Jennifer, zagrasz jedną z głównych ról!

– Ja? Nic nie rozumiem.

– Zdobędziesz się na taką odwagę? Zdemaskujesz mordercę?

Popatrzyła badawczo na Rikarda i zaczęła żałować swojej obietnicy, że pójdzie za nim w ogień.

– Czy to niebezpieczne?

– Cały czas będę przy tobie.

Po krótkim wahaniu – zastanawiała się, na ile ją stać – skinęła głową.

– Oczywiście, dla ciebie zrobię wszystko.

– Prawie wszystko – poprawił.

– Tak – przyznała. – Prawie wszystko.

Sama myśl, że Rikard mógłby być dla niej kimś więcej niż silnym i godnym zaufania opiekunem, bezgranicznie ją przerażała. Nie potrafiła jednak tego wytłumaczyć.

Słowa Jennifer trochę zabolały Rikarda. Aby zatrzeć to wrażenie, rzucił lekko:

– No, wszystko się chyba wyjaśni, kiedy znowu porozmawiam z Marit, zobaczysz.

– Tak, na pewno – przyznała Jennifer najżałośniejszym i najbardziej grobowym głosem, jaki kiedykolwiek u niej słyszał.

Do licha! Dlaczego musiał wspomnieć Marit? Znowu zranił Jennifer.

Było rzeczywiście tak, jak sam powiedział: Rikard Mohr to chyba niezły policjant, ale jeśli chodzi o kobiety, posiada tyle wyczucia i taktu, co walec drogowy!

Jennifer się wyprostowała i zmieniła temat.

– Już od dawna mówiłeś, że jesteś bliski rozwiązania zagadki. Jak do tego doszedłeś?

– Jeszcze nie wiem wszystkiego – przypomniał. – Børre mi podpowiedział, jak to mogło przebiegać. Wtedy, kiedy wszedł do holu, przemarznięty i na wpół przytomny.

– Ale to były tylko majaki! Mówił o jakichś skrzynkach na listy, przegródkach pocztowych czy czymś takim.

– Właśnie! I to mnie doprowadziło do interesującego odkrycia!

Jennifer popatrzyła na niego wyczekująco, ale nie chciał powiedzieć nic więcej.

– Rikard, na co zmarł Børre?

– Został uduszony poduszką…

– Wiedziałeś o tym przez cały czas?

– Wiele na to wskazywało. Ale nie mogłem uwierzyć, że ktoś z nas byłby zdolny do popełnienia morderstwa!

Jennifer przechadzała się niespokojnie po pokoju.

– Wobec tego wiesz, kto to jest?

– Sądzę, że wiem, Jennifer. To ta sama osoba, którą widziałem w policyjnym protokole. Intensywnie się zastanawiałem nad tym zdjęciem, aż wreszcie doznałem olśnienia. To człowiek bez sumienia, posiadający na swoim koncie liczne drobne oszustwa i różnego rodzaju malwersacje. Jest również podejrzany o popełnienie poważniejszych przestępstw, ale nigdy nie został skazany.

– Czy został ukarany?

– Tylko za drobne wykroczenia, głównie karą grzywny.

– Dlaczego nie interweniowałeś wcześniej?

– Wydawało się to takie nieprawdopodobne. A poza tym był jeszcze ten epizod z piwnicą.

– No tak. Też już wiem, kto jest mordercą, Rikardzie, i wcale mi się to nie podoba. Jest mi tak smutno.

Popatrzył na nią z odrobiną rozbawienia, ale bez złośliwości.

– A więc do czego doszłaś? – zapytał.

– Nie wiem, może to głupie, ale do tych napadów potrzeba było sporo siły, prawda? A dlaczego autobus miałby jechać właśnie tego dnia, w którym zjawił się lektor Fretne? I dlaczego zboczyliśmy z trasy?

– Nieźle pomyślane – przyznał Rikard. – Może chcesz wstąpić do policji?

Jennifer roześmiała się zadowolona z jego pochwały, ale jednocześnie przygnębiona.

– A ja, kiedy leżałam w gorączce, myślałam, że widzę w swoim pokoju zmarłego Børre!

Rikard zmarszczył brwi.

– Tak, wspominałaś o tym. Rzeczywiście tak było?

Odparła ze zdziwieniem:

– Nie, pamiętam tylko, że pomyślałam: To nie może być prawda, przecież ty nie żyjesz. Na szczęście nie przypominam sobie jego twarzy!

Poczuła nagle, że Rikard trzyma ją tak mocno za ramię, że aż ją to boli. Puścił ją zmieszany.

– Rzeczywiście miałaś straszne sny – zaśmiał się lekko.

Skonsternowana Jennifer pomyślała nawet, że zbyt lekko. Co się z nim dzieje?

– No, w każdym razie udało mi się uknuć świetną intrygę – kontynuował Rikard. – Musimy złapać mordercę na gorącym uczynku. Jeśli tylko zechcesz mi pomóc…

– Naturalnie! Co mogę zrobić?

– Będziesz udzielać odpowiedzi, których się wcześniej nauczysz. A poza tym musisz udawać, że jesteś we mnie zakochana. Myślisz, że dasz radę?

Zadrżała, powodowana tym samym niepojętym strachem.

– Spróbuję. Chociaż będzie to trochę trudne. Zawsze byłeś dla mnie dorosłym opiekunem, bezpieczną opoką. Ale… jesteś pociągający. Nie będzie to z mojej strony żadną ofiarą – zemściła się.

Jęknął, słysząc intonację jej głosu.

– Jennifer, bądź tak miła! Już słyszę, jak to okropnie zabrzmiało. Tak przerażająco wyrachowanie. Przebacz mi te słowa! Możemy teraz przećwiczyć twoje odpowiedzi?

Wszystko miało się rozegrać późnym wieczorem.

Rikard cały czas czuwał nad przebiegiem wydarzeń, niemal je reżyserując. Razem z pozostałymi zasiadła do kolacji Trine. Uznała, że dalsze przebywanie w samotności nie ma sensu.

Nikt jednak się nie cieszył. W tej wciąż zmniejszającej się grupie panowała przytłaczająca atmosfera.

Kiedy tylko Rikard zauważył, że ktoś chce odejść od stołu, natychmiast zareagował. Wstał z miejsca.

– No, Jennifer, czas, żeby dzieci kładły się spać.

Wyszedł z nią do holu, gdzie oświetlenie, jak zwykle, było anemiczne. Zatrzymał się przy jej drzwiach.

– Dobranoc, moja przyjaciółko – przemówił teatralnym szeptem. Potem przyciągnął ją do siebie.

Jennifer wypowiedziała cicho swoją kwestię, tak bardzo skoncentrowana, że piekły ją z przejęcia uszy.

– Nie, zaczekaj, Rikardzie! Muszę cię o coś zapytać.

– Tak? – zainteresował się i lekko ucałował jej policzki.

Jennifer prawie wpadła w panikę. Nie sądziła, że tak się wczuje w rolę.

Uszczypnęła go ostrzegawczo.

– Wiesz, tej nocy na piętrze – zaczęła niby przyciszonym głosem, który w rzeczywistości rozbrzmiewał donośnie.

Zupełnie jak wytrawna aktorka na scenie! pomyślał Rikard.

– Tak, o czym chcesz powiedzieć?

– Ja… nie chciałam tego mówić, ponieważ uważałam, że ktoś mi zaufał i nie mogę go zawieść, ale być może to ważne.

W salonie zaległa głucha cisza. Trzy zebrane tam osoby czekały taktownie, aż miłosna scena dobiegnie końca i będą mogły przejść do swoich pokoi, równocześnie przysłuchując się rozmowie prowadzonej w korytarzu.

– Jennifer – rzucił surowo – czy coś przede mną ukrywasz?

– Tak… to tylko jakiś list. Ktoś mi go wcisnął w rękę.

– List? Otworzyłaś go?

– Nie, nigdy nie otwieram cudzej korespondencji.

– Gdzie go masz? – zapytał podekscytowany. – Mogę go zobaczyć?

– Jest w moim pokoju. Nie chcę, żeby dowiedzieli się o nim pozostali.

– W porządku! Wobec tego poczekajmy godzinę, aż pójdą spać. A potem do ciebie przyjdę.

– Ależ Rikardzie! W środku nocy? – zaprotestowała, zaszokowana propozycją.

– Tak, wtedy zobaczę ten list i zostanę u ciebie.

Odetchnęła zachwycona:

– Och, naprawdę zechcesz?

– Niczego bardziej nie pragnę – zapewnił tak namiętnie, że prawie dała się oszukać. – Nie zamykaj drzwi, Jennifer!

– Nie, na pewno nie zamknę. Do zobaczenia!

Naprawdę dobrze mi poszło, pomyślała, podczas gdy Rikard otwierał jej pokój. Zaraz jednak przeżyła gwałtowny wstrząs, bo Rikard przyciągnął ją do siebie i pocałował. Jennifer chciała go odepchnąć, ale zaraz pomyślała: Udawaj zakochaną! Musisz grać na wypadek, gdyby nadszedł ktoś od strony holu.

Uspokoiła się więc i położyła mu dłonie na karku. W głowie jej huczało. Natychmiast zauważyła, że uspokoiła się naprawdę, upojona bliskością Rikarda. Nie liczyło się nic poza nim. Czuła także, że i jego zachowanie uległo odmianie, już nie udawał. O Boże, co się z nami dzieje, pomyślała.

Powoli i niechętnie wypuścił ją z uścisku. Wciągnął głęboko powietrze, poruszony własnymi uczuciami. Nie bacząc na to, co miało nastąpić później, weszła do swojego pokoju, ale Rikard szybko ją stamtąd wyciągnął. Zamknął drzwi, żeby pozostali myśleli, że Jennifer rzeczywiście jest już u siebie, podczas gdy ona szybko się pochyliła i schowała za kontuarem recepcji. Rikard pogasił światła na noc i poszedł do siedzących w salonie.

Słyszała, jak wszyscy czworo przechodzili przez hol w drodze do swoich pokoi. Rozmawiali o tym, że hol stał się taki ponury i odstraszający, kiedy oświetlał go tylko blask palącej się na zewnątrz lampy i światło padające z ich korytarza. Wszystkie drewniane postacie i wypchane zwierzęta wyglądały tak przerażająco.

Potem zniknęli każde w swoim pokoju i w hotelu zapadła cisza.

Jennifer przekradła się bezszelestnie i usiadła na podłodze za olbrzymim trollem.

Za chwilę równie bezgłośnie dołączył do niej Rikard. Siedzieli oparci o szeroki cokół, na którym stał troll, z oczami zwróconymi w stronę korytarza z sypialniami, żeby móc obserwować, czy ktoś nadchodzi.

Minęło dziesięć minut. Rikard tkwił bez ruchu, jak gdyby nie zauważał jej obecności. Przez szybę wpadał tylko blask oświetlenia z zewnątrz, ale mimo że nie dochodził do nich, Jennifer widziała Rikarda, bo oczy zdążyły się jej przyzwyczaić do ciemności. Zobaczyła, że drżą mu ręce. Nie wiedziała, czy powodem było napięcie, czy też to, co zaszło między nimi przed chwilą. Sama była tak poruszona, że serce nie zdążyło się jeszcze uspokoić. Bijące od Rikarda ciepło, dotyk jego kolana… To sprawiało, że czuła dreszcze przebiegające po całym ciele. Powróciły uczucia, które, jak sądziła, umarły przed pięciu laty. Uczucia, których nigdy nie doznała w obecności innych młodych chłopców. Była zrozpaczona, nienawidziła za to Rikarda. On i ta jego Marit!

Coś zamigotało w oku sowy wiszącej przy wejściu. W świetle lampy wykrzywiła się sylwetka zniszczonego przez mole lisa.

Minuty mijały, Jennifer zaczęła się poddawać narastającemu napięciu. Czy ta cała teoria na temat osoby mordercy, którą przedstawiła Rikardowi, miała sens? Czy nie zawierała mnóstwa nie wyjaśnionych szczegółów? A może Trollstølen kryło większe tajemnice, których po prostu nie dostrzegła?

Nagle Rikard chwycił ją za ramię, Jennifer nasłuchiwała.

Dotarły do nich jakieś odgłosy. Jakieś niewyraźne pocieranie czy szuranie. Potem wszystko ucichło. Pomimo to wiedzieli, wyczuwali, że coś się gdzieś porusza, niezwykle ostrożnie i powoli.

Niespodziewanie zgasło światło na zewnątrz i ucichła lodówka.

Jennifer zrobiła gwałtowny, ale bezgłośny wdech. Rikard ostrzegawczo ścisnął ją za rękę.

Znowu dało się słyszeć to samo szuranie.

Jennifer nic nie rozumiała. Siedziała jak na szpilkach, chętnie zmieniłaby pozycję, ale nie odważyła się poruszyć.

Teraz z kolei ona chwyciła za rękę Rikarda.

Rozległy się dobrze znane trzaski, które docierały do niej już tyle razy.

Brzmiały inaczej, niż kiedy słyszała je ze swojego pokoju, jakby bliżej, silniej. Coś jakby trzeszczenie starych desek.

Serce waliło jej niby oszalałe. Rikard oswobodził się z jej uścisku i uniósł, gotów do skoku. Dawał jej znaki, żeby się nie ruszała.

Usłyszeli szuranie drewna o drewno, jakie towarzyszy przesuwaniu mebli po podłodze. Jennifer ze zdziwienia i przerażenia szeroko otworzyła oczy, ale nic nie mogła dostrzec.

Nasłuchiwali w napięciu. Znowu zapadła cisza.

Trwała dość długo.

I potem… Człap, człap!… Człap, człap!

Ten sam dźwięk, który wcześniej tak Jennifer zastanawiał. To przytłumione dreptanie.

Niewiele brakowało, a zaczęłaby głośno krzyczeć. Odwróciła głowę od korytarza, w który się nieustannie wpatrywała. To wcale nie stamtąd dobiegały dźwięki.

Dochodziły z samej recepcji. Z wszystkich cieni wyodrębnił się jeden, na ścianie, tam gdzie znajdowała się przegródka na listy i klucze do pokoju Børrego…

Coś powoli płynnymi ruchami schodziło na podłogę.

ROZDZIAŁ X

Rikard przytrzymał Jennifer mocno, żeby nie zdradziła ich obecności Nie ważyła się nawet oddychać. Przerażało ją to, czego nie potrafiła objąć umysłem.

Chociaż cień znalazł się na dole, nie można go było odróżnić w ciemności.

Nagle wyłonił się przy drzwiach do pokoju Jennifer.

Długo stał bez ruchu. Potem dostrzegli wąską szparkę, kiedy uchyliły się drzwi.

Szpara się powiększyła i cień wśliznął się do środka.

Rikard bezgłośnie zerwał się na nogi, pociągając Jennifer za sobą.

– Sprowadź resztę – szepnął jej do ucha ledwie dosłyszalnie. – Szybko!

Potem pobiegł w kierunku jej drzwi.

Dziewczyna nie zastanawiała się, co Rikard zamierza zrobić, wykonywała tylko jego polecenia. Przekradła się pospiesznie na korytarz.

W tej samej chwili usłyszała głuche odgłosy dobiegające z jej pokoju. Z obawy o Rikarda aż jęknęła. Dopadała do kolejnych drzwi, pukając i prosząc, aby natychmiast wychodzili. W szalonym pośpiechu łomotała do wszystkich, bo nie pamiętała, które pokoje były zamieszkane.

Mieszkańcy hotelu odpowiadali jej rozespanymi głosami, najwyraźniej niepewni, czy mogą jej zaufać.

– Szybko! – nalegała Jennifer. – Musimy pomóc Rikardowi. On coś złapał, ale ja nie wiem, co to takiego!

Nareszcie zaczęły się otwierać drzwi. W ciemności nie mogła rozpoznać osób.

– U mnie – wyjaśniła krótko i pospieszyła razem z pozostałymi do swego pokoju. Nikt nie miał wątpliwości – rozgorzała tam bijatyka.

– Włączcie główny kontakt! – krzyknął Rikard.

Ktoś, Jennifer nie wiedziała, kto, wypadł do przedpokoju.

Potem rozbłysła lampa na zewnątrz, a następnie ktoś wrócił do jej pokoju i zapalił górne światło. Pokój zalała jasność.

Oślepieni, dopiero po chwili dostrzegli, że Rikard siedzi okrakiem na kimś, kto leży na podłodze i z całych sił próbuje się wyswobodzić.

Ze zdumienia odebrało im mowę.

To był Svein.

Światło poranka sączyło się powoli do salonu, gdzie wszyscy siedzieli zebrani przy dogasającym palenisku. Jarl Fretne też do nich dołączył. Leżał teraz na sofie, przykryty kocem, szczęśliwy, że mógł opuścić swoje więzienie.

Skrępowali Sveinowi ręce i nogi i zamknęli go w łazience bez okna.

– Nic nie rozumiem – odezwał się zdezorientowany Ivar. – Przecież kiedy zostaliście zamknięci w piwnicy, leżałem i rozmawiałem z nim.

Rikard zastanowił się nad odpowiedzią.

– Zamknął nas kto inny. Zaszło nieporozumienie, które zostało wyjaśnione wczoraj.

– Ale Svein także mówił, że widział jakąś postać krążącą po hotelu – zaoponowała naiwnie Trine.

– Właśnie, a my w to uwierzyliśmy – odparł oschle Rikard. – To on zaczął całe to gadanie o duchach i wmawiał nam ich obecność, a Jennifer z łatwością połknęła haczyk.

Zanim dziewczyna zdążyła się zdecydować, czy ma zareagować złością, smutkiem czy śmiechem, przemówił swoim mrukliwym głosem Jarl:

– Ale było coś jeszcze… Już kiedy szliśmy do hotelu, grzęznąc w śniegu, obaj pomyliliśmy drogę. Jestem pewien, że on mnie od was odciągnął, może po to, żebym zabłądził i zamarzł. Nie udało mu się to jednak, bo zaczęliście nas szukać wcześniej, niż przypuszczał. Wtedy specjalnie rzucił się głową w zaspę, próbując udawać poszkodowanego.

– Ale właściwie jaki to wszystko miało sens? – zapytała Louise.

– No, cóż. Wycisnąłem z niego w nocy całą prawdę – rzekł Rikard z dość ponurym wyrazem twarzy. – Było to mniej więcej tak: Svein miał romans z pewną kobietą z Boren, Veslą Kruse. Nosiła ona jeszcze mnóstwo innych nazwisk, ale tak brzmi jej panieńskie. Była znacznie starsza od niego, ale faktem jest, że wiele pań około czterdziestki interesuje się młodymi mężczyznami. To podobno niezwykle atrakcyjna kobieta, a poza tym byli ulepieni z tej samej gliny, nieuczciwi, bezwzględni i zepsuci. Svein przez jakiś czas mieszkał w Oslo, ale wkrótce zaczęła mu się palić ziemia pod nogami, więc wrócił w rodzinne strony i tam się poznali. Ona po swoim ostatnim rozwodzie zamieszkała w Boren. Razem popełnili poważną malwersację. Brat Vesli, dyrektor banku mieszkający w Trondheim oraz przyjaciel Jarla Fretne, wiedział o postępku siostry i próbował zatuszować skandal, przede wszystkim ze względu na ich ojca, od dawna nieuleczalnie chorego. Odkrył jednak przy okazji, że Vesla próbuje zagarnąć większą część spadku, niż jej się należy. Podobno są to bardzo duże pieniądze, Svein wspominał, że chodzi o miliony. Brat miał tego dość i wysłał Jarla do swego ojca z listem, w którym ujawnił całą aferę. Gdyby sprawa ujrzała światło dzienne, wybuchłby skandal, co doprowadziłoby do ruiny Veslę i jej przystojnego wspólnika. Wysłała więc Sveina, żeby jak najlepiej załatwił sprawę. Nie wiem, czy Vesla brała pod uwagę morderstwo, ale Svein jest pozbawiony skrupułów. Wziął sprawę we własne ręce. W związku z nieoczekiwanym rozwojem sytuacji musiał coraz bardziej improwizować. Bawiło go to, jak sam stwierdził. Zwłaszcza te historie z duchami. Jednak Børre Pedersen musiał zauważyć Sveina, kiedy ten wdrapywał się na górę do przygotowywanej kryjówki. Jak może pamiętacie, Svein był instalatorem pracującym w wielu miejscach. To właśnie on zakładał instalację grzewczą w Trollstølen. Wiedział, że w holu jest podwieszany sufit i że wszystkie przewody wodociągowe, kanalizacyjne i grzewcze przechodzą przez tę pustą przestrzeń na górze. Jest to rozwiązanie dość powszechnie stosowane w tego rodzaju budynkach, ale ja o tym nie miałem pojęcia. Dokładnie nad recepcją znajduje się właz, do którego można się wspiąć po przymocowanych do ściany przegródkach na listy. O tym właśnie, głośno i wyraźnie, mówił w holu Børre. Najwyraźniej widział coś, czego nie powinien był zobaczyć. Znalazłem ślady podeszew w przegródkach, ale nie zauważyłem klapy w suficie. Jest tak wstawiona między deski, że prawie jej nie widać.

Rikard zrobił krótką przerwę, ale nikt nie wykorzystał okazji, żeby coś wtrącić. Wszyscy słuchali go z zapartym tchem.

– Svein wcale nie poszedł za Børrem, po prostu schował narty pod śniegiem, żebyśmy sądzili, że je zabrał. Ukrył się na górze pod sufitem, nie przypuszczał jednak, że przymusowy pobyt w Trollstølen może trwać tak długo. Pamiętacie może, że pewnej nocy otworzył drzwi wejściowe? Chciał się nas stąd pozbyć, bo zaczynał tracić zmysły od tego leżenia na górze i czekania przez całe dnie. Później miał zamiar zabrać narty i się ulotnić, ale najpierw musiał zdobyć list albo unieszkodliwić Jarla Fretne. A to okazało się trudne.

– Tak, ale najpierw wyjaśnij, co się stało z Børrem – poprosiła Louise.

– Cóż, podczas gdy my byliśmy zajęci, Svein zszedł cichaczem na dół i zabił Børrego, który na jego nieszczęście odnalazł drogę powrotną do Trollstølen. Svein miał nadzieję, że Børre zabłądzi w burzy śnieżnej. Nie miałby wtedy cienia szansy na przeżycie.

– A więc to Svein włączał i wyłączał prąd według własnego widzimisię? – upewniła się Jennifer.

– Oczywiście. Tylko to pierwsze przerwanie dopływu prądu nie było przez niego zawinione. Możecie sobie wyobrazić, jak tam wtedy marzł! Najpierw planował zejść do piwnicy i podłączyć duży kocioł grzewczy, żeby mieć ciepło od rur, ale nie zdecydował się na to dlatego, że nie było opału, a ponadto nie miał na tyle odwagi. Nic dziwnego, że Jennifer uważała, iż na górze napadł na nią jakiś lodowaty duch! Svein musiał być przemarznięty do szpiku kości! Później, kiedy dom trochę się ogrzał, mógł tam jakoś wytrzymać, ale nigdy nie było mu naprawdę ciepło.

– Ale jak mu się udawało wyłączać i włączać światło? Czy za każdym razem ryzykował schodzenie na dół?

– Nie, wcale nie musiał tego robić. Chodźcie, coś wam pokażę!

Wyszli za Rikardem do przedpokoju, gdzie wisiała szafka z licznikiem.

– Widzicie tę kolumnę biegnącą wzdłuż ściany od podłogi do sufitu? Przykrywa ona rury oraz przewody przechodzące pionowo przez cały hotel i połączone z kryjówką Sveina. Tędy mógł zejść do włazu, który, jak widzicie, nie jest całkiem zamknięty.

– Ale przecież nie mógł się przez nią przecisnąć! – wtrąciła Trine. – Jest zbyt wąska!

– Masz rację, ale wystarczyło, że wyciągnął rękę i już dosięgał do szafki. Popatrzcie, jak to blisko!

– Ale z niego szczwany lis! – wtrąciła Louise. – Coś takiego nawet nie przejdzie przez myśl porządnym ludziom! No, a tej drugiej nocy, kiedy krzyczałam na piętrze! Jak się tam dostał?

– Dopiero tam czuł się jak u siebie w domu – wyjaśniał dalej Rikard. – Ten pionowy kanał sięga aż do strychu, a właz na piętrze jest na tyle duży, że mógł się przez niego wydostać. Tam w ciemnościach wyśledził Jarla Fretne i chciał go zaatakować. Pomylił się i zamiast na niego napadł na Jennifer. Fretne wywinął się i zbiegł po schodach, a Svein znowu się ukrył. Wszystko pod osłoną ciemności.

– A więc to jego mogłam widzieć wtedy, kiedy wyszłam szukać Børrego? – zapytała podekscytowana Trine. – Czy rzeczywiście w oknie na piętrze ktoś był?

Rikard zawahał się przez chwilę.

– Zapomniałem go o to zapytać, ale to bardzo prawdopodobne.

Trine odetchnęła z ulgą. Znowu usiedli przy kominku. Nie było tego ranka ludzi zachowujących się w stosunku do siebie bardziej neutralnie niż Jennifer i Rikard. Stanowili wzór bezosobowej uprzejmości i kurtuazji. Jennifer wtrąciła:

– Dość często słyszałam to człapanie, kiedy wspinał się po przegródkach na listy. Również wtedy, gdy nie robił żadnych szalonych rzeczy.

– Oczywiście potrzebował jedzenia. Zabierał je w tak sprytny sposób, że nikt nie zauważył jakichkolwiek braków. A poza tym musiał od czasu do czasu schodzić do łazienki. Wielokrotnie czaił się tam na Jarla, zanim udało mu się go napaść i ogłuszyć.

– Dobrze wiedzieć – stwierdził z przekąsem lektor. – A zatem to on przeszukał mój bagaż?

– Tak. Zacząłem podejrzewać Sveina dość wcześnie, ponieważ rozpoznałem jego twarz. Widziałem ją w policyjnym protokole. Nie mogłem go jednak dopasować do epizodu w piwnicy, a poza tym nie miałem pojęcia, gdzie w takim razie może się ukrywać. W końcu poprosiłem Jennifer, żeby mi pomogła go wykurzyć, bo jej pokój miał dogodne położenie. A ta scena miłosna, którą odegraliśmy, była, oczywiście, tylko blefem. Jesteśmy wyłącznie przyjaciółmi.

Zadałeś mi cios prosto w serce, pomyślała Jennifer i w tej chwili napotkała figlarne spojrzenie Louise. Wyrażało powątpiewanie w prawdziwość stwierdzenia Rikarda.

Czuła się podle. Okropnie!

– Ale Jennifer bardzo mnie przestraszyła – kontynuował Rikard. – Opowiedziała mi, że kiedy leżała w gorączce, wydawało się jej, iż widziała Børrego albo kogoś, kto powinien być martwy. Przestraszyłem się, że mógł to być Svein, bo przecież uważaliśmy go za zmarłego. I rzeczywiście to był on!

– O, nie! – wykrzyknęła Jennifer. – Wszedł do mojego pokoju?

– Na szczęście nie. Zajrzał tylko raz przez okno, kiedy nierozważnie wyszedł sprawdzić pogodę i śnieg. Wówczas napotkał twoje przerażone spojrzenie i bardzo się przestraszył, że zostanie zdemaskowany, ale szybko zrozumiał, że majaczyłaś, a słowa gorączkującej osoby nie są wiarygodne. Ale następnej nocy próbował do ciebie wejść. Właśnie wtedy widziałaś poruszającą się klamkę.

Jennifer zadrżała.

– Teraz, kiedy tego słucham, wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że widziałam Sveina, bo, jak mówiłam, nie pamiętałam samej twarzy, tylko własną reakcję.

Kiedy Rikard przestał mówić, zapadła cisza. Wszyscy próbowali przetrawić dopiero co zasłyszane informacje. Jako pierwszy odezwał się Ivar.

– Ale teraz musimy się stąd wydostać – stwierdził energicznie. – Nie możemy trzymać Sveina w łazience w nieskończoność, a jeśli przyjdzie kolejna burza śnieżna, zostaniemy tu uwięzieni na całą zimę.

– Obawiam się, że istnieje takie ryzyko – wtrąciła Louise. – Widzieliście dzisiaj niebo? Jest jak wielka, ciężka poducha. Jeśli pęknie, spadnie tu cała masa śniegu.

– Tak, macie absolutną rację – westchnął Rikard. – Dziś jest najcieplej, tylko minus siedem stopni. Musimy spróbować.

– Buty śniegowe przygotowane – zapewnił Ivar. – Ale jak zabrać tych, którzy nie mogą iść?

Wszyscy się nad tym głowili.

– Pomyślałem sobie – zaproponował ostrożnie Ivar – że mógłbym pójść sam…

– Nie, nikt nie pójdzie sam – uciął Rikard.

– Wobec tego może pójdzie ze mną Jennifer?

– Znowu wróciliśmy do punktu wyjścia! Nie spuszczę Jennifer z oka, dlatego że nie jest jeszcze zdrowa i dlatego że jestem za nią odpowiedzialny. Gdyby coś jej się stało, nie wybaczyłbym sobie do końca życia.

Popatrzyli na niego uważnie, w oczach Jennifer rozbłysła nadzieja.

Szybko jednak pozbawił ją złudzeń.

– Była zbyt samotna w młodości, żeby umrzeć taka opuszczona – wyjaśnił.

Bardzo ładnie to powiedział, ale czy nie mógłby włożyć w te słowa choć trochę osobistego zaangażowania? pomyślała. Ale oczywiście oczekiwała za dużo. Jego osobiste zaangażowanie mieszkało w Vindeid i nazywało się…

Sama myśl o Marit przyprawiała Jennifer o złość. Po raz pierwszy w życiu odczuwała prawdziwą zazdrość.

Louise zerkała na Jennifer i Rikarda z zagadkowym uśmiechem.

– Pozwól mi pójść chociaż do drogi – poprosił Ivar. – Zobaczę tylko, czy jest przejezdna, i wypróbuję buty.

– Nie byłoby lepiej wziąć narty? – zasugerował Fretne. – Skoro mamy jedną parę.

– Svein nie chce wyjawić, gdzie je schował – powiedział Rikard. – Nie możemy ich przecież szukać po całym podwórzu pokrytym grubą warstwą śniegu. W porządku, Ivar. Zgadzam się na twoją propozycję. Pójdź do drogi, ale jak tylko stwierdzisz, że tracisz orientację, natychmiast zawracaj!

Tak więc około południa Ivar wyruszył w drogę, nałożywszy wszystkie ciepłe ubrania, jakie udało im się zgromadzić, łącznie z rękawiczkami Jennifer, które nie sięgały mu nawet do przegubów dłoni. Pomachali mu na pożegnanie. Teraz, kiedy Rikard wyjaśnił zagadkę dręczącą mieszkańców hotelu, wszystkim dopisywał humor. Niepokoiło ich oczywiście szarobiałe niebo, ale starali się o tym nie myśleć.

Stali przed budynkiem i spoglądali na oddalającego się Ivara. Powietrze było nieprzyjemnie zimne i ostre, a wiatr sprawił, że szczelniej otulili się ubraniami. Louise zmarzła i szybko wróciła do domu.

Ivar zniknął za wzniesieniem, a Rikard długo patrzył za nim z niepokojem.

Tego poniedziałkowego ranka, pierwszego listopada, w gazetach pojawiły się duże nagłówki:

„Dziesięć dni od zaginięcia autobusu”.

Potem odtworzono całą historię zniknięcia pojazdu gdzieś w drodze między Boren a Vindeid i poszukiwania na wielką skalę z udziałem odśnieżarki. Poinformowano, że maszyna przetarła drogę przez Kvitefjell, ale nie zauważono najmniejszego śladu autobusu ani siedmiorga pasażerów. Napisano też o tym, że ochotnicy z Czerwonego Krzyża zgromadzili się przy wodospadzie Kaldevatn, ponieważ obawiano się, że pojazd mógł tam runąć do wody. Na końcu podano nazwiska zaginionych osób.

Lista zawierała tylko siedem nazwisk. Nikt nie poszukiwał Jennifer Lid. W skrzynce na listy jej małego mieszkania czekały dwie widokówki. Pierwsza z Helsinek od matki, która opisywała, jak wspaniale spędza czas. Druga, wysłana z Włoch, od przebywającego na konferencji dla architektów ojca, święcącego ogromny zawodowy sukces.

Wiatr się nasilał, niebo jeszcze bardziej się zachmurzyło.

– Chyba nie unikniemy śniegu – rzekł z westchnieniem Rikard, wyglądając przez okno.

– Wraca Ivar! – krzyknęła Trine.

– Już? Widać nie udało mu się dojść do drogi.

Trine wybiegła Ivarowi na spotkanie. Bardzo się ostatnio zaprzyjaźnili. Twarz mu zdrętwiała z zimna, wykonany własnoręcznie śniegowy but miał tylko na jednej nodze.

– Wiązanie drugiego nie wytrzymało – wyjaśnił, kiedy wszedł. – Poza tym jest za zimno jak na moje ubranie.

– A więc nie dotarłeś do drogi?

– Nie, musiałem zawrócić. Nie miałem cienia szansy.

Pomimo doznanego rozczarowania Rikard przemówił ciepło:

– Dobrze, że zawróciłeś. Myślę, że może zacząć padać w każdej chwili.

Cała szóstka znowu pogrążyła się w apatii. Kiedy usiedli w kuchni do posiłku, niektórzy na ławeczce, inni na krzesłach, zaczęli się zastanawiać nad tym, co ich czeka.

– Na jak długo wystarczy jedzenia? – zapytał bezbarwnym głosem Rikard.

– Nie na całą zimę w każdym razie – odparła Louise z troską.

Nagle Jennifer zerwała się z miejsca.

– Cicho! Słuchajcie!

Nadstawili uszu.

– To helikopter! – krzyknął Ivar.

Wszyscy wybiegli przed dom, ale nie zdążyli dać żadnego znaku. Śmigłowiec już się oddalił, wkrótce zniknął im z oczu.

– Och, Rikardzie! – jęknęła zawiedziona Jennifer.

Otoczył ją ramieniem, niepewnie i nieporadnie. On, zawsze tak chętny, żeby ją pocieszyć.

Żałuje tego, pomyślała, odczuwając tępy ból w żołądku. Gorzko żałuje tego pocałunku, a teraz próbuje w tak bezwzględny sposób dać mi do zrozumienia, że nic nas nie łączy.

Teraz już wiedziała, co czuje do Rikarda. Nie rozumiała, że może to sprawiać taki ból! Delikatnie, ale stanowczo wyswobodziła się z jego objęć.

– Wracaj, ty idioto! – krzyczała za odlatującym helikopterem Trine.

Jennifer miała ochotę jej zawtórować.

Jednak koordynator akcji ratowniczej otrzymał ze śmigłowca meldunek:

– Zauważyliśmy coś, co może przypominać autobus. Nierówność terenu i coś, co wyglądało na refleks światła w szybie. Jeśli to autobus, to leży na boku.

– Gdzie?

Pilot wyjaśnił. Wkrótce wszystkie zaangażowane w poszukiwania siły otrzymały rozkaz przegrupowania się bliżej Vindeid, w stronę bocznej drogi prowadzącej do starego nieczynnego hotelu Trollstølen.

Kilka godzin później na tej drodze pracowała już odśnieżarka. Towarzyszyły jej samochody Czerwonego Krzyża. Wiał dokuczliwy wiatr, w powietrzu wirowały płatki śniegu. Poruszający się na nartach członkowie ekipy poszukiwaczy musieli zająć miejsca w samochodach. Zbliżał się wieczór, szybko zapadały ciemności.

– Patrzcie tam! – krzyknął pomocnik w odśnieżarce. – Tam coś jest!

Długi rząd pojazdów zatrzymał się. Kierowca odśnieżarki zawołał do tyłu:

– To jest autobus! Leży w rowie, nie ma w nim nikogo. Po krótkiej naradzie pomimo późnej godziny postanowili jechać w kierunku Trollstølen.

Raz nawet odśnieżarka omal nie utknęła w rowie, ale udało się jej ruszyć.

Wkrótce w mroku zamajaczyło kilka dużych zasypanych śniegiem budynków.

– Znowu słyszę helikopter! – odezwała się Jennifer.

Siedzieli właśnie w salonie i pogrążeni w desperacji grali w karty. Na słowa dziewczyny zamarli i zaczęli nasłuchiwać.

– Nie – zaprzeczył z ociąganiem Ivar. – To nie helikopter.

Po chwili przemówił Rikard:

– To jest… raczej przypomina to traktor albo coś takiego.

Jennifer podbiegła do okna.

– Widzę wzbijającą się w powietrze fontannę śniegu! – pisnęła.

– To odśnieżarka! – krzyknął Ivar.

Zerwali się z miejsc i podbiegli do okna. Ich zdumionym oczom ukazała się cała karawana pojazdów wyłaniająca się z zapadającego nad równiną zmierzchu.

– To nieprawda – powiedziała Trine, tłumiąc płacz. – To się nam tylko śni.

– Co się dzieje? – zapytał leżący na sofie Jarl Fretne.

– Jesteśmy uratowani – odparł Rikard nieswoim głosem.

ROZDZIAŁ XI

Jennifer zdała sobie nagle sprawę, że ściska rękę Rikarda prawie tak samo mocno jak on jej. Zalała ją fala przyjemnego ciepła. Spostrzegła, że pozostali też są wzruszeni. Nagle zrozumieli, jak silne były napięcie i niepokój, z którymi przyszło im żyć przez te dni.

Gdy wreszcie udało im się wyrwać z odrętwienia, pobiegli do wyjścia i otworzyli drzwi.

– Są tutaj! – krzyknął ktoś z przybyłych. – Żyją!

Z samochodów wysiadło mnóstwo ludzi. Odnalezionych zasypano gradem pytań, nieprzerwanie błyskały flesze aparatów.

Rozległ się głos jakiegoś mężczyzny:

– Louise!

– Egil! O Boże, to ty! Egil, spróbuję – szlochała Louise, tuląc się do męża. – Daj mi, proszę, ostatnią szansę! Jeśli spędzę na leczeniu jeszcze kilka tygodni, to może…

– Kochanie, zaczniemy od nowa. Pozbędziemy się tego świństwa z domu. Ja też muszę przestać. Louise, tak się bałem!

– No, jak sobie tutaj radziliście? – zapytał szef ekipy ratowniczej.

– Niezbyt dobrze – odparła Jennifer. – Mamy tu jeden zgon, jednego ciężko rannego, jednego z podejrzeniem zapalenia płuc i jednego mordercę, który został zamknięty w ubikacji.

– Co takiego?

– Zgadza się – potwierdził Rikard, który zauważył, że ilekroć Jennifer rozmawia z kimś obcym, zaczyna używać swojego dawnego dziecinnego żargonu. Teraz wiedział, że jest to spowodowane niepewnością i strachem przed dorosłym życiem. Był z niej dumny, że zachowała się na tyle rozsądnie, żeby nie wspomnieć o kłopotach Louise.

– Ty musisz być tym policjantem – wywnioskował ratownik. – A tam mamy oczywiście panią Borgum. To jest Ivar którego dobrze znamy. Ale kim jest ta młoda dziewczyna? Nie zgłoszono nam nikogo takiego.

Jennifer powiedziała, jak się nazywa.

– Jeszcze jedna osoba? – zdziwił się. – A zatem było was ośmioro?

Dziennikarze notowali skwapliwie każde słowo.

Jennifer z trudem przełknęła ślinę. Nikt nie zgłosił jej zaginięcia, nikt nie poszukiwał.

Napotkała spojrzenie Rikarda, serdeczne i pełne otuchy. Nie współczucia, bo tego by nie zniosła. On ją rozumiał. Rikard zawsze rozumiał. Ale jakie to miało teraz znaczenie? Za kilka godzin miała go stracić, przekazać go jak jakiś prezent tej Marit i podziękować za to, że mogła się nim cieszyć przez jedenaście dni.

Myśl sprawiała taki ból, że prawie wywoływała mdłości.

Rikard poszedł z szefem ratowników do salonu, żeby porozmawiać. Hotel natychmiast zapełnił się ludźmi, którzy wydawali się tylko czekać na to, aż ktoś im poda kanapki i kawę, ale Ivar szybko ich pozbawił tych złudzeń. I Trine, i Jennifer wyglądały tak, jakby w każdej chwili mogły się załamać nerwowo. Louise zajął się mąż.

Szef ratowników stwierdził:

– Przemyślałem nasze położenie. Już za późno, żeby jechać do wsi. Pogoda się pogarsza, a załoga potrzebuje odpoczynku, przenocujemy tutaj.

– Nie! – wykrzyknęła Jennifer. – Nie rozumiecie, że nienawidzimy tego domu? Wydawało się nam, że już nigdy się z niego nie wydostaniemy! Nie zniosę tego dłużej!

– Jennifer, uspokój się – poprosił Rikard. – Będzie niezwykle trudno wyruszyć stąd dziś wieczorem. Musimy zorganizować transport dla Jarla Fretne, Børre Pedersena i Sveina. Nie będzie to takie proste. Jeszcze tylko jedna noc, Jennifer! Później będziesz wolna.

Później będę wolna, pomyślała gorzko. Wolna i samotna w mieście, będę w czterech ścianach mego domu oglądać telewizję i tęsknić za towarzystwem, będę przeżywać własne niepowodzenia i zastanawiać się, co mam robić w życiu. Już nigdy nie zobaczę Rikarda…

– Jennifer ma rację – poparła dziewczynę Louise. – Sama jestem bliska klaustrofobii na myśl o spędzeniu tu kolejnej nocy.

Trine tylko skinęła głową, podobnie Ivar. Nieoczekiwanie przyszedł im z pomocą pielęgniarz z Czerwonego Krzyża.

– Lektor Fretne, ze względu na swoje obrażenia, powinien być jak najszybciej przewieziony do szpitala. A kobiety są bliskie załamania nerwowego. Myślę, że trzeba zaryzykować i wyruszyć dziś wieczorem. Bez względu na późną porę.

– Już dawno nie słyszałam rozsądniejszych słów! – wykrzyknęła Jennifer, patrząc na pielęgniarza z taką wdzięcznością, że Rikard się zachmurzył.

– Tak – przyznał szorstko. – Do tego mamy jeszcze więźnia, którego będzie trudno przypilnować przez kolejną noc. No, wobec tego ruszamy.

Do Rikarda podeszli państwo Borgum.

– Chyba zostawiłeś samochód w Boren, Rikardzie? Zamierzamy od razu tam pojechać, więc jeśli chcesz, możesz zabrać się z nami – zaproponowała Louise.

Rikard się zawahał.

– Niestety, chyba najpierw muszę się udać na posterunek policji w Vindeid i złożyć raport oraz dopilnować, żeby dotarł tam więzień.

– A ty, Jennifer? – zapytała Louise. – Musisz chyba dojechać do Boren, żeby wrócić pociągiem.

Rikard popatrzył na dziewczynę, a gdy dostrzegł na jej twarzy tak dobrze sobie znany wyraz rezygnacji, szybko powiedział:

– Zabiorę Jennifer samochodem do Oslo, więc najpierw musi mi towarzyszyć do Vindeid. W każdym razie bardzo dziękujemy za zaproszenie!

Ostatecznie się okazało, że wszyscy muszą się najpierw dostać do Vindeid, ponieważ poszukujący dysponowali tylko jedną odśnieżarką i nie chcieli ryzykować, że jakiś samochód utknie w pojedynkę na drodze do Boren. Jennifer trafiła w końcu do samochodu państwa Borgum. Rikard musiał jechać ze Sveinem, bo odpowiadał za niego.

– Chyba napiszecie? – zawołała Trine, wchodząc do samochodu razem z Ivarem.

– Wątpię – mruknęła Louise. – Nie chcę sobie przypominać o Trollstølen!

Siedząc już w aucie, Rikard rzucił ostatnie spojrzenie na przysypany śniegiem podupadły hotel. Wzdrygnął się i przez chwilę serce zabiło mu mocniej. W pokoju na piętrze zauważył poruszenie, mignęła mu jakaś twarz. Nie podzielił się z nikim tym spostrzeżeniem, ponieważ tylko on wiedział, że to nie Sveina dostrzegła tamtego dnia w oknie uwięziona w śniegu Trine. Tylko on sprawdził dokładnie całe piętro i wiedział, że tam, gdzie Jennifer zobaczyła upiorną postać, nie stało żadne lustro.

Jednak Rikard był trzeźwo myślącym policjantem, więc milczał.

Późnym wieczorem karawana pojazdów wjechała do Vindeid. Trollstølen, do którego nie mieli zamiaru nigdy powrócić, pozostało daleko za nimi, przysypane śniegiem.

Podczas gdy Rikard przygotowywał raport, Jennifer, machając nogami, siedziała w zimnym korytarzu na posterunku policji. Od dawna nie czuła się tak niezręcznie i niepewnie. Rikard poprosił, żeby na niego poczekała, ale nie wiedziała, jakie miał wobec niej plany.

Była zmęczona i przygnębiona i instynktownie nie cierpiała całego Vindeid. Po co Rikard ją tu ze sobą ciągnął? Żeby ją dręczyć?

Nareszcie, po nieskończenie długim czasie, wyszedł z pokoju.

– Zadzwonili stąd do Boren – wyjaśnił. – Miejscowy komisarz policji zajął się Veslą Kruse i jej malwersacjami. Nareszcie jesteśmy wolni, Jennifer – westchnął z ulgą. – Zamówiłem dla nas pokój w hotelu. Chodźmy tam! Miejmy nadzieję, że pomimo późnej pory podadzą nam coś dobrego do jedzenia. Na przykład befsztyk, co ty na to? Zasłużyliśmy na solidne danie!

Uśmiechnęła się niepewnie. Rikard się cieszył, bo dotarł do Vindeid, jej zaś z tego samego powodu krwawiło serce.

Kiedy podążali uliczkami, wiał lekki wiatr niosący pojedyncze płatki śniegu, które szybko topniały na asfalcie. Ludzie wychodzili z kina po ostatnim seansie.

Nagle Rikard przystanął.

– O, nie – mruknął. – Chodź, przejdziemy na drugą stronę!

Było już jednak za późno. Zatrzymała się przed nimi młoda elegancka kobieta.

– Rikard! – odezwała się z odrobinę sztucznym zdziwieniem. – Czytałam o tobie w gazetach. Wywnioskowałam, że jechałeś do mnie. Stałeś się znaną postacią…

Odpowiedział coś niezrozumiale, rozglądając się za Jennifer. Nie mógł jej dojrzeć w tłumie ludzi wylewających się na chodnik. Kiedy próbował odejść, żeby szukać dziewczyny, Marit złapała go za ramię.

– Wiesz, przykro mi. To wszystko było nieporozumieniem.

Rikard popatrzył na nią uważnie. Czy to naprawdę Marit? Oczywiście, że tak. Ona się wcale nie zmieniła, tylko on patrzył na nią zupełnie innymi oczami.

Modnie obcięte, lekko falujące włosy okalające twarz. Inteligentne przenikliwe spojrzenie… Marit słynęła z ciętych odpowiedzi i szczyciła się tym. Dobrze znała swoją wartość.

Nagle przestały mu się podobać jej wyzywające stroje; wszystko, co nosiła, było zbyt krzykliwe. Mówiła ze zbytnią pewnością siebie nie znoszącym sprzeciwu tonem. Zawsze czytała odpowiednie książki, szła z duchem czasu, używała pigułek antykoncepcyjnych i odnosiła się do niego z pewną wyższością. A poza tym ta jej oziębłość uczuciowa! Wiedziała wszystko o seksie, ale traktowała tę sferę życia niezwykle rzeczowo.

Po co mu, u diabła, taka dziewczyna? I to na stałe?

– O jakim nieporozumieniu mówisz?

– O ogłoszeniu. Próbowałam tylko tchnąć w ciebie trochę ducha, przyspieszyć bieg spraw. Oczywiście to było głupie…

I dla niej przebył tę całą długą drogę! Wściekł się na Marit, chciał ją odzyskać. Dlaczego? Tylko z powodu urażonej dumy. Postanowił się zemścić. Zobaczył stojącą w pobliżu Jennifer, widział, że czuje się nieswojo, zapomniana przez cały świat, pozbawiona nawet jego oparcia!

– Jakim ogłoszeniu? – spytał niewinnie.

Marit na moment zaniemówiła.

– Nie czytałeś ogłoszenia? Później napisałam do ciebie list, w którym wszystko wyjaśniłam.

– Zapomniałaś, że przez blisko dwa tygodnie byłem odcięty od świata. Tak, to prawda, że przyjechałem tutaj, żeby z tobą porozmawiać, by ci powiedzieć, że to się musi skończyć. Chciałem to wyjaśnić osobiście.

– Skończyć? Co masz na myśli?

– Tylko tyle, że do siebie nie pasujemy. Wiesz, spotkałem niedawno miłość mojej młodości, jedyną dziewczynę, która kiedykolwiek coś dla mnie znaczyła. Albo ona, albo żadna.

To powiedziawszy złapał Jennifer za rękę i przyciągnął do siebie.

Marit otworzyła usta, ale za chwilę znowu je zamknęła, nie wykrztusiwszy ani słowa, po czym odwróciła się na pięcie i odeszła.

Oczy Jennifer wyrażały bezgraniczną rozpacz.

– Nie zniosę tego dłużej – odezwała się znużona, – To było najpodlejsze, co mogło mnie spotkać z twojej strony. Wykorzystywać moje oddanie dla zwykłej zemsty. Przecież ją okłamałeś!

Rikard popatrzył na nią z powagą.

– Skłamałem tylko co do ogłoszenia, Jennifer, ale nie co do ciebie. Nagle porównałem was obie i stwierdziłem, że nie wytrzymałbym z Marit. Zresztą już dawno o tym wiedziałem. Nie mogę bez ciebie żyć. Chcę, żebyś była moja już na zawsze!

Co za dziwne miejsce na taką rozmowę! Ale musiał to powiedzieć!

Jennifer szumiało w uszach, nie mogła zebrać myśli.

– To się nie uda, Rikardzie. Nie rozumiesz, że to jest skazane na niepowodzenie?

Westchnął z rezygnacją.

– O co ci znowu chodzi? Czy nic nie zostało z tej tryskającej energią i chęcią życia Jennifer, która niczego się nie bała? Na wszystko, co powiem albo zrobię, reagujesz zniechęceniem!

Nie było złości w tym stwierdzeniu, jedynie czuła troska.

Jennifer poczuła napływające do oczu łzy.

– Jestem taka zmęczona – wyszeptała. – Więcej już nie zniosę!

– Przed nami hotel – powiedział szybko. – Podejdź do windy, a ja wezmę klucz!

Poczekała na niego.

Wjeżdżali na górę w milczeniu. Na drugim piętrze wyszli na ładny jasny korytarz, zupełnie nie przypominający okropnych labiryntów w Trollstølen. Rikard otworzył drzwi.

– Proszę bardzo, chyba tutaj będzie nam wygodniej?

Jennifer zaczerpnęła tchu.

– Wynająłeś jeden pokój dla nas obojga!

– To prawda, ale nie musisz się bać! Nawet cię nie dotknę. Uważałem po prostu, że musimy być teraz razem.

– Tak, chyba masz rację.

Zaczęła cicho płakać.

– Jennifer, co się stało? – pytał, delikatnie unosząc jej podbródek.

– To wszystko jest takie trudne. Cały czas mówiłeś tylko o Marit, a kiedy mnie pocałowałeś, nie chciałeś na mnie wcale patrzeć, pomyślałam więc, że tego żałujesz, a teraz znowu mówisz mi, że chcesz, żebym była twoja – powiedziała jednym tchem. – Tak strasznie się tego boję!

– Już dobrze, dobrze! – uspokajał ją, głaszcząc po policzku. – Oczywiście, że nie miałem odwagi na ciebie spojrzeć po tym, jak się zdradziłem, co do ciebie czuję! Przecież wyraziłaś się jasno, że możesz się zakochać tylko w młodym chłopaku!

– To wcale nie było tak! – zaprotestowała przerażona. – Chodzi tylko o to, że ty… ty…

– Nie chcesz pogodzić się z tym, że jestem dla ciebie kimś więcej niż opiekuńczym starszym bratem? Ale kiedy cię pocałowałem, zaakceptowałaś to. Czułem to, Jennifer! Więc dlaczego się opierasz?

– Nie wiem – jęknęła. – Już tyle razy w życiu mnie zraniono. Przywykłam do tego, że nikt mnie nie chce, przywykłam do samotności. Boję się ciebie, boję się, że…

Boisz się, że przebiję skorupę, którą się otoczyłaś, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo, pomyślał Rikard. Biedna mała dziewczynka! Całkiem straciłaś wiarę w samą siebie…

Nie powiedział jednak tego głośno.

– Boisz się, co będzie z naszą przyjaźnią? Tylko że to, co nas łączyło, Jennifer, to nie przyjaźń. To miłość. Miłość nie musi oznaczać fizycznego obcowania. Może stanowić coś o wiele wspanialszego. Tak jak twoje pragnienie, żeby dać mi wszystko, co miałaś, robić wszystko, co dla mnie najlepsze. Albo moja troska o ciebie, mój strach, żeby cię nie skrzywdzić. To była miłość, Jennifer. Najprawdziwsza i najczystsza miłość. Nic dziwnego, że żadne z nas nie mogło sobie znaleźć partnera! Dla mnie istniałaś tylko ty, Jennifer.

– A dla mnie tylko ty – przyznała drżącym głosem. – Mogę jednak myśleć o tobie tylko jako o przyjacielu, chociaż wiesz, że cię kocham. Sama nie wiem, dlaczego ta myśl tak mnie przeraża!

Niezwykle ostrożnie wziął ją w ramiona. Pocałował czule i delikatnie, żeby jej nie przestraszyć. Całował ją raz za razem, ostrożnie i z miłością. Czuł, jak powoli ustępuje jej strach, jak obejmuje go za szyję.

Pokój zawirował przed oczami Jennifer. Stała się obojętna na wszystko inne, odwzajemniała pocałunki Rikarda z coraz większą żarliwością. Dopiero kiedy się zorientowała, że zdjął z niej ubranie, zbudziła się w niej chęć oporu. Kiedy jednak spojrzała na twarz ukochanego, drżące wargi i oczy pociemniałe z pożądania, pomyślała: Nie! Poczuła jego gorące dłonie na swoim ciele, jej serce wypełnił gorący żar. Nigdy przedtem nie doznała czegoś takiego, a myśl, że jest przy niej Rikard, Rikard Mohr, była tak nieziemsko cudowna, że zapomniała o całym świecie.

Teraz już wiem, czego tak się bałam, pomyślała. Swoich własnych gwałtownych uczuć. Ale Rikard będzie nimi zachwycony!

Zapomnieli zamówić wspaniałego befsztyku, ale nadrobili straty następnego dnia przy śniadaniu. Z wielką niechęcią myśleli o jeździe krętą drogą w stronę znienawidzonej góry Kvitefjell. Mieli jechać samochodem państwa Borgum, za odśnieżarką.

W Vindeid trochę padało, ale wysoko w górach szalała prawdziwa zamieć. Ich jedenasty dzień pod śniegiem…

Kiedy jednak kilka godzin później siedzieli w samochodzie Rikarda jadącym na południe i patrzyli na podmokłe, ale bezśnieżne zielone pola, śmiali się z prawdziwą ulgą.

– Myślę, że się nabawiłam alergii na śnieg – odezwała się Jennifer.

– Bzdury! Za tydzień zapomnisz o tym koszmarze w Trollstølen.

Rikard zaczął śpiewać, głośno i niezbyt pięknie.

– Jestem taki szczęśliwy – wyznał. – Jestem taki szczęśliwy, że muszę śpiewać! Wiesz, fascynowałaś mnie już od samego początku, od naszego pierwszego spotkania. Mój Boże, Jennifer, ależ ty wydoroślałaś!

Patrzyła na niego z bezgraniczną miłością. Nareszcie zniknął z jej twarzy wyraz zagubienia. Była dojrzałą kobietą, która przebyła długą i samotną drogę, zanim dotarła do celu.

– A ty zdobyłeś moje serce już podczas tej jazdy na policyjnym motocyklu – zaśmiała się. – Tak, Rikardzie, chyba zawsze cię kochałam. Ale wolałam cię nazywać przyjacielem, bo przyjaźń jest trwalsza od miłości. Tak się bałam cię utracić.

– Nie grozi ci to! – zapewnił. – Nasze życie dopiero się zaczyna. Będziemy robili wiele cudownych rzeczy!

– Na przykład? – dopytywała się.

– No cóż, na przykład zajmiesz się pisarstwem, będziemy mieć dzieci, mnóstwo podróżować i kochać się na zmianę.

Jennifer nad czymś rozmyślała.

– Ale ja nie mam specjalnych uzdolnień, jeśli chodzi o gotowanie i temu podobne zajęcia.

– Mnie to nie martwi, nie jestem rozpieszczony.

Przez chwilę siedziała, nic nie mówiąc. Potem rzekła cicho:

– Myślę, że mam na to chęć, bo mogę gotować właśnie dla ciebie. Cieszy mnie ta perspektywa!

Położył jej rękę na kolanie.

– To świetnie, Jennifer! Ale przede wszystkim będziesz pisać, kiedy tylko przyjdzie ci na to ochota. Przeczytałem ten krótki fragment noweli, którą napisałaś w Trollstølen, jest doskonały!

Zarumieniła się z radości, zastanawiając się, czy zrozumiał, że tak naprawdę było to adresowane do niego wyznanie miłosne.

Chyba tak, bo w przeciwnym razie w hotelu nie rozpraszałby wszystkich jej wątpliwości z tak niezachwianą pewnością.

– Wyprowadzimy się z Oslo – kontynuował Rikard. – Mam serdecznie dość tamtejszej brutalnej przestępczości. Możemy na przykład…

Snuł dalsze plany, ale Jennifer słuchała tylko jednym uchem. Najbardziej zajmowało ją podziwianie jego profilu i samego brzmienia jego głosu.

Wyznając mu miłość odnalazła swoją wrodzoną otwartość i radość życia, zdolność bycia sobą, wszystko to, co inni ludzie czuli się w obowiązku tłamsić i niszczyć.

– Jestem taka szczęśliwa – szeptała do siebie, a Rikard położył swoją dłoń na jej dłoni i mocno uściskał.

– Zrobię, co w mojej mocy, żeby tak było zawsze – zapewnił ciepło, kiedy dojeżdżali do szarego i ponurego listopadowego Oslo.

Oni jednak tego nie widzieli. Ich świat błyszczał jak zamek z baśni. Nie była to jednak baśń o Królowej Śniegu…

Margit Sandemo

***