MARKS TVENS

EŅĢEĻA VĒSTULE UN CITI STĀSTI

LATVIJAS VALSTS IZDEVNIECĪBA RĪGĀ 1955

MARKS TVENS

EŅĢEĻA VĒSTULE UN CITI STĀSTI

LATVIJAS VALSTS IZDEVNIECĪBA RĪGĀ 1955

EŅĢEĻA VĒSTULE [*]

Debess kanceleja. Lūgumu nodaļa. 20. janvarī.

Og{u rūpniekam Endrju Lengdonam, Bufalo, Ņujorkas štatā.

Saskaņā ar saņemto rīkojumu man ir tas gods paziņot, ka Jūsu jaunais devības un uzupurēšanās varoņdarbs iegrāmatots grāmatas «Cilvēku labie darbi» atsevišķā lappusē. Līdz ar to atļaušos pie­zīmēt, ka tas ir ne tikvien ārkārtīgi izcils, bet arī vienīgais šāda veida pagodinājums.

Attiecībā uz Jūsu pagājušaja nedē|ā ienākuša­jiem lūgumiem, tas ir, līdz šā gada 19. janvarim, daru Jums zināmu sekojošo:

1.  Lūgums par aukstuma iestāšanos, kas Jums dotu iespēju uzskrūvēt cenu antracitam, paaugsti­not to par 15 centiem uz tonnu. Apmierināts.

2.  Par darbaspēka pieplūdumu, kas ļautu Jums pazemināt darba algu par 10°/o. Apmierināts.

3.  Par spēju cenas krišanos Jūsu konkurentu makam līdz šim tik ienesīgajām oglēm. Izpildīts.

4.  Par to, lai dieva sodība nāktu pār Jūsu kon­kurentu vai arī tā ģimenes locekļiem, kurš Ročestrā atvēris mazumtirdzniecības ogļu noliktavu. Lūgums apmierināts šādi: difterijas gadījumi — divi; viens

no tiem beidzās ar nāvi; skarlatinas gadījums -…..

viens; ar komplikācijām; sekas — kurlums un plān­prātība.

Piezīme. Šis cilvēks gan ir tikai Centrālās ogļu kompānijās ierēdnis. Lietderīgāk būtu bijis lūgt, lai dieva sodība nāktu pār viņa saimnieka galvu.

5.  Par to, lai velns-parautu Jums,, apnikušos daudzos ludzejus, kuri diedelē no Jums darbu vai kaut kādu palīdzību. Lūgums aizturēts apspriešanai un saskaņošanai, jo tas acīm redzami runā pretī kādai citai ar tās pašas dienas datumu apzīmētai lūgšanai, kura tiks pieminēta zemāk.

6.  Par pēkšņu nāvi kaimiņam, kas metis ar ak­meni Jūsu kaķim, kad tas, uz jumta tupēdams, dzie­dājis serenādes. Arī aizturēts caurskatīšanai, jo runā pretī kādam citam ar tās pašas dienas datumu apzīmētam lūgumam, kas būs pieminēts zemāk.

7.  Par «Nolādēti lai ir misionāri un visa šī misionāru darīšana!». Nav apmierināts tā paša iemesla dēļ.

8.  Par to, lai Jūsu mēneša peļņa, kas pagājušā gada decembrī bija sasniegusi 22 230 dolāru, pie­augtu s. g. janvāri līdz 45 000 dolāriem, arī turpmāk pieaugdama (ādas pašas proporcijas apmēros. Lū­gums apmierināts. Turpretim Jūsu apgalvojums, ka tas Jūs «pilna mora apmierinās»; pieņemts ar ierunu.

9. Par viesuļvētru, kas iznīcinātu virsšachtas celtnes un applūdinātu ar ūdeni Ziemeļpensilva- nijas kompānijās ogļraktuves.

Piezime. Ņemot vērā ziemas sezonu, mūsu no­liktavās viesuļvētru pašreiz nav krājumā. Ja Jūs piekristu, to varētu aizvietot ar tādu iespaidīgu līdzekli kā sprāgstgāzes sprādzieni.

Nule pieminētos lūgumus esam atzīmējuši kā svarīgākos. Pārējie 298 lūgumi, kas nonākuši pie mums pagājušās nedēļas laikā, apmierināti visā pilnībā, — vienīgi jāpiezīmē, ka trijos gadījumos no trīsdesmit deviņiem, kuros Jūs pieprasījāt neka­vējošu bojā eju, nāves vietā stājušās nedziedinā­mas sērgas.

Līdz ar to arī būtu izsmelts to pagājušajā nī­dējā saņemto lūgumu saraksts, kuri saskaņā ar mūsu nomenklatūru pieder pie «Slepenajām sirds lūgšanām». Gluži labi saprotamu iemeslu dēļ šī veida lūgumiem tiek pievērsta galvena uzmanība, un tie līdz ar to tiek izskatīti vispirmām kārtām. Visi Jūsu pārējie lūgumi iegrāmatoti ailē «Balsī izteiktās lūgšanas», kuras cilvēki skaita lūgšanas sapulcēs, svētdienas skolās, mājas dievkalpojumos un tamlīdzīgos gadījumos. Šadi lugumi pie mums tiek novērtēti atkarībā no tā, pie kādas kristīgo cil­vēku kategorijas lūdzējs pieder. Pie mums izšķir divas kristīgo pamatkategorijas.

Pirmajā ietilpst kristīgie, kas tādi ir savas slie- cības pēc; otrajā, kuri ir kristīgi pienākuma dēļ. Katras grupas kristīgie savukārt vēl tiek sīkāk šķi­roti, vadoties no to mēroga, tipa un kārtas. Vis­beidzot, viņu svaru novērtē karatos — no viena līdz tūkstotim.

Tā, piemēram, 1847. gada bilances pārskatā par pēdējo kvartalu Jūs esat novērtēts šādi:

Pamatkategorija: kristīgais sliecības pēc.

Mērogs — 0,25 no maksimalā.

Tips — garīgu interešu pārsvars.

Kārta — A, pēc izraudzīto saraksta, 16. apakšnodaļa.

Svars — 322 karati tīra zelta.

1887. gada IV kvartala bilances pārskatā, tātad tieši četrdesmit gadu vēlāk, Jūsu raksturojums izskatījās šāds:

Pamatkategorija: kristīgais pienākuma pēc.

Mērogs — 0,06 no maksimalā.

Tips — dzīvniecisku interešu pārsvars.

Kārta — pēc izraudzīto saraksta, apakšnodaļa 1547.

Svars — 3 karati tīra zelta.

Vēršu Jūsu uzmanību uz to, ka Jūs, kā tas pēc bilances skaidri redzams, pēdējos četrdesmit gados esat kļuvis daudz sliktāks.

Atgriežoties tagad pie Jūsu «Balsī teiktajām lūg­šanām», piezīmēšu, starp citu, ka Jūsu markai līdzīgo kristīgo atbalstīšanai mēs darām daudz tāda, ko mēs augstākas šķirnes kristīgo labad nemēdzam darīt, pa daļai arī tāpēc, ka viņi to nemaz nelūdz. Minēšu šeit dažas no Jūsu «Balsī teiktajām lūg­šanām».

1. I,ugunis, lai visžēlīgais kungs un dievs dod siltumu pliko iiii nabago dēļ. Noraidīts. So lūgumu teicāt dievlūdzēju lūgšanas sapulcē. Tas ir pretruna ar «Slepeno sirds lūgšanu» lūgumu Nr. 1, bet pie mums valda stingrs noteikums — dot priekšroku «Slepenajām sirds lūgšanām», nevis «Balsī teikta­jām lūgšanām».

2.  Par dzīves apstākļu uzlabošanu un bagātāka uztura došanu tulznaino roku darba rūķiem, kuru mokpilnais un pacietīgi darītais darbs sagādā lai­mīgākajiem mirstīgajiem labklājību, saldinādams to dzīvi, un kuriem tādēļ ir tiesības prasīt mūsu pateicīgo siržu maigo līdzjūtību, kas uzliek mums par pienākumu cītīgi un modri pasargāt tos no al­katības un mantkārības, jo šīs īpašības izraisa ļau­numu un netaisnību.

Noraidīts. Runā pretī «Slepeno sirds lūgšanu» lūgumam Nr. 2.

3.  Lūgums, kurā Jūs izlūdzāties dieva svētību tiem, kas traucē Jūsu mērķu piepildīšanos, tāpat ari viņu ģimenes locekļiem, un kurā Jūs piesaucāt savu sirdi par liecinieku, ka «viņu labklājība apgaismos ar laimes stariem arī Jūsu dzīvi, padarīdama Jūsu priekus pilnīgākus». So lūgumu Jūs izteicāt lūgša­nas sapulcē. Nav ievērots, jo runā prelī «Slepeno sirds lūgšanu» lūgumiem Nr. 3 un 4.

4.  Par to, «lai mūsu vārdi un darbi nekļūtu par kādas citas dvēseles pazudināšanas cēloni». Lūg­šana teikta starp ģimenes locekļiem. Nonākusi pie mums 15 minūtes ātrāk par «Slepeno sirds lūgšanu» lūgumu Nr. 5. Ierosinām atsaukt vienu no šiem lūgumiem respektivi izmainīt abus.

5.  Par «neatrauj, kungs dievs, savu svētību un labvēlību tiem, kas nodarījuši mums ļaunu vai iekā­rojuši mūsu mantu». Nav šaubu, ka pie šādiem ļaundariem pieder arī kaimiņš, kurš Jūsu kaķim sviedis ar akmeni. ŠI lūgšana teikta ģimenes vidū dažus mirkļus pirms «Slepeno sirds lūgšanu» lū­guma Nr. 6. Ieteicam novērst pretrunas, pārveidojot tekstu.

6. Par to, «lai visās pagānu zemēs, kur vēl šo­brīd valdošā ļaužu garīgā tumsība ir pārmetums mums, vēršas plašumā un plaukst un zeļ netrau­cēti un neierobežoti svētais misiones darbs, viscē­lākais no uzdevumiem, kas jebkad uzticēts cilvēku rokām»,

Sis lūgums nevēlams, un tam ir tikai gadījuma raksturs, tas pacēlies uz debesīm Amerikas misio­nes sapulcē. Mēs to saņēmām gandrīz par pusdienu agrāk nekā «Slepeno sirds lūgšanu» lūgumu Nr. 7. Šeit pie mums misionāru darbs netiek atzīts un mums gai Amerikas kristīgās misiones komiteju nav nekāda daļa.

Mēs esam ar mieru izpildīt vienu lūgšanu, bet abas prasības nay iespējams apmierināt, jo tās runā viena otrai pretī. Ieteicam atteikties no Ame­rikas misiones komitejas sapulcē teiktās.

Kategoriski lūdzam paturēt prātā to, ka tādus paziņojumus kā lūgumā Nr. 8 — it kā pieprasītais peļņas palielinājums Jūs «pilnā mērā apmierinās» — Jus jau esat izteikuši divdesmit reizes un tādēļ šāda veida apgalvojums skan kā nodrāzts joks.

No i'clri simti sešdesmit četrām «Balsī teiktajām liig.'.aiiain pagājušās nedēļas laikā un šajā vēstulē  liiguniiem apmierināti divi, un proti: I) -lai mākoņi an n/ priekšu dara,kas tiem darāms», un 2) «lai saule dara, kas tai darāms». Tāda ari ir bijusi tā visaugstā griba, un Jums būs patīkama apziņa, ka Jūsu lūgums nav pretrunā ar to.

Pārējie 462 lūgumi noraidīti: sešdesmit vienu no tiem Jūs esat izteikuši svētdienas skolā, un es esmu spiests atgādināt Jums vēlreiz, ka mēs neuz­klausām lūgšanas, ko svētdienas skolās lūdz tie, kuri pieder pie otrās kategorijas kristīgiem un ietilpst grupā, ko pie mums sauc par «Džona Vanemeikera grupu». Uz šādām lūgšanām mēs norau- gāmies vienīgi kā uz vārdu sakopojumu un kristīgo kontā ieskaitām, novērtējot tās tikai pēc noteiktā laika sprīdī izteikto vārdu skaita: obligatais mini­mums pie tam ir 3000 vārdu minūtes ceturtdaļā, un viss, kas šo minimumu nesasniedz, mūsu grāmatās nemaz netiek atzīmēts. Svētdienas skolas dievlūdzē­jiem ar lielu praksi 4200 līdz 5000 vardi.ir parastā norma. Šādu skaitu mēs pielīdzinām diviem korā­ļiem plus puķu pušķis, ko jaunava atnesusi slepka- vam — nāves kandidatam soda izpildīšanas rītā.

Visas Jūsu pārējās lūgšanas kopskaitā četr­simt viena — nav nekas cits kā vienīgi gaisa trici­nāšana. Šādas lūgšanas mēs savācam kopā veselām kaudzēm un izlietojam tās kā pretvēju bezdievju kuģu ceļu kavēšanai. Bet, lai šīm lūgšanām vispār būtu kaut cik jūtama iedarbība, to vajadzīgs tik mil­zīgi daudz, ka Jūsu četri simti vienas lūgšanas par maz, lai tiktu ieskaitīta Jūsu kontā.

Pie šī paša paziņojuma gribu vēl piemetināt dažus vārdus no sevis:

Kad Jūsu markas ļaudis izdara kādu kaut cik labu darbu, tad mēs, zinādami, cik daudz pūļu tas no viņiem prasa, novērtējam viņu rīcību tūkstoškārt augstāk nekā tādu pašu rīcību, kas nāk no visticī­gākā cilvēka. Un Jūs pie mums esat ieredzēti daudz labāk nekā citi tāda paša rakstura kristīgie, jo Jūs vairākkārt esat arī uzupurējušies citu labā, ko ne­kādi nevarēja no Jums sagaidīt. Tā pirms daudziem gadiem, kad bankā Jums bija tikai simt tūkstošu dolāru, Jūs savai māsai, kas griezās pie Jums pēc palīdzības, būdama atraitne bez jebkādiem līdzek­ļiem, nosūtījāt — divus dolārus. Daudzi šeit debesu valstībā to nemaz negribēja ticēt, un daudzi citi izteica aizdomas, ka nauda bijusi viltota. Pēc tam kad kļuva zināms, ka visām šīm aizdomām nav ne­kāda pamata, Jūsu reputācijā no tā ievērojami cēlās. Un, kad Jūs vēl pēc kādiem četriem gadiem nelai­mīgajai atraitnei, uzklausot tās otrreizējo lūgumu pēc palīdzības, aizsūtījāt četrus dolārus, visi tam noticēja uzreiz, un daudzas dienas pēc kārtas Jūsu vārds debesu valstībā bija visu mutēs. Aizritēja vēl divi gadi, atraitnei nomira jaunākais bērns, un viņa atkal meklēja palīdzību pie Jums. Atbildot Jūs no­sūtījāt viņai sešus dolārus un ar šo žestu esat ga­līgi nostiprinājis savu labo slavu debesīs. Visi jau­tāja cits citam: «Vai jūs arī esat dzirdējuši, kādu labu darbu izdarījis Endrju?» (Tagad Jūs šeit mī­līgi sauc «Endrju».) Jūsu dāvanas, kas vērtās ar­vien lielākas, lika mūsu sirdīm Jūs iemīļot, un Jūsu vārds tagad ir pastāvīgi uz mūsu lūpām. Kad Jūs svētdienas dodaties uz baznīcu savā greznajā eki­pāžā, visi debesu iemītnieki noraugās uz Jums, un

Jūsu roka vēl nav paspējusi pieskarties baznīcas ziedojumu vākšanas kausam, kad priecīgs sauciens «vēl pieci centi no Endrju» pāršalc visu debess telpu, aizlidodami pat līdz ugunīgajiem elles vār­tiem.

Kaut ko līdzīgu kalngalam Jūsu slava sasniegusi pirms dažām dienām, kad atraitne Jums aizrakstīja, ka viņai būtu iespējams dabūt skolotājas vietu kādā attālā lauku skolā, ja viņai būtu piecdesmit dolāru, kas nepieciešami, lai aizbrauktu uz turieni kopā ar saviem diviem vēl starp dzīvajiem esošiem bēr­niem, — un Jūs, aplēsuši, ka pagājušajā mēnesī Jūsu tīrā peļņa no trim ogļraktuvēm bijusi 22 230 dolāru un tekošajā mēnesī droši var rēķināties ar četrdes­mit pieciem, varbūt arī ar pilniem piecdesmit tūkstošiem dolāru, paņēmāt roka spalvu un čeku grāmatu un aizsūtījāt viņai veselus piecpadsmit dolārus! Ak augstsirdība, esi mūžīgi mūžos svētīta! Lai tevi pasarga kungs un dievs! Visā debesu val­stībā nebija neviena, kas nebūtu apraudājies no aiz­kustinājuma. Un brīdī, kad mēs visi cits citam spie­dām roku, apskāvāmies un Jūs slavinājām, no tā visvarenā troņa augstumiem atskanēja pērkondār- diem līdzīga balss, kas pavēlēja, lai Jūsu varoņ­darbs tiktu slavināts vairāk nekā visi citi līdz šim pazītie cilvēku un eņģeļu pašuzupurēšanās varoņ­darbi un tiktu iemūžināts atsevišķā «Cilvēku labo darbu» grāmatas lappusē, jo Jums no piecpadsmit dolāriem bija daudz grūtāk un smagāk šķirties nekā desmitiem tūkstošu mocekļu, kāpjot uz sārta, šķi­roties no savas dzīvības. Tādēļ visi pie mums teica:

«Kāda gan vērtība cēlas dvēseles vai desmitiem tūk­stošu cēlu dvēseļu dzīvības upurim, salīdzinot ar piecpadsmit dolāru lielu dāvanu, kas nākusi no vis­alkatīgākā skopuļa, kāds jebkad pasaulē dzīvojis, mantrausīgām rokām?»

Un tā ir visskaidrākā patiesība. Ābrams, prieka asaras raudādams, sataisījis Jums vietu savā klēpī, no kura tas izkratījis ārā visu saturu, un šā iemesla dēļ uzlīmējis uz tā daiļskanīgu birku: «Aizņemts!» Bet svētais Pēteris, skaļi šņukstēdams, paziņojis: ' «Kad viņš šim) ieradīsies, mēs tam sarīkosim gran­diozu sagaidīšanu ar lāpām.»

Ziņa, ka Jūs nokļūsiet pie mums, izraisīja skaļas gaviles paradizē.

Ellē — tāpat.

MISIS MAKVILJAMSA UN ZIBENS

— … Un tātad, ser, — misters Makviljamss turpināja, jo tas nebija sarunas sākums, — bailes no zibens pieder pie cilvēka visnožēlojamākām vā­jībām. Visbiežāk ar to sirgst sievietes, taču laiku pa laikam tā sastopama arī pie maziem šuneļiem, bet dažbrīd arī vīriešiem. II sevišķi skumīgi vērot šo vājību tādēļ, ka tā laupa cilvēkam virisķību un drosmi tik lielā mērā ka nekas cits, un to nevar izskaust no cilvēka ne ar kādu pārliecināšanu; arī kaunināšana izrādās veltīga. Sieviete, kurai nav bail sastapties aci pret aci ar pašu velnu vai peli, nespēj vairs valdīt pār sevi un pilnīgi samulst, kad uzliesmo zibens. Tieši žēl noskatīties.

Nu un tātad, kā jau teicu, pamodos no tā, ka manas ausis uztvēra apspiestas un nez no kurienes plūstošas vaimanas: «Mortimer, Mortimer.» Kaut cik sakopojis savas domas, izstiepu tumsā roku un vaicāju:

«Evandželin, ko tu brēc? Kas noticis? Kur tu esi?»

«Esmu ieslēgusies skapī. Bet tev gan vajadzētu kaunēties atrasties gultā un gulēt tik ciešu miegu, kad ārā tāds šausmīgs negaiss!»

«Kā nu cilvēks var kaunēties, ja guļ? Tas nemaz nav iespējams, Evandželin. Kad cilvēks aizmidzis, viņš nevar kaunēties.»

«Tad būtu kaut vai pacenties to darīt, Mortimer; tu pats ļoti labi zini, ka neesi nemaz mēģinājis …»

Uztvēru apslāpētu šņukstu skaņas. So skaņu dēļ skarbā atbilde uz manām lūpām sastinga, un es to izmainīju pret:

«Piedod, dārgā, man ļoti žēl! Es taču to nedarīju tīšām. Nāc ārā un …»

«Mortimer!»

«Ak kungs! Kas tad ir, mīļā sirds?»

«Vai tu vēl esi gultā?»

«Protams!»

«Tūlīt piecelies! Es tomēr domāju, ka tu kaut cik rēķinies ar savu dzīvību; ja tev pašam sevis nav žēl, tad kaut vai tikai manis un bērnu dēļ.»

«Bet, mīļā sirds …»

«Nerunā pretī, Mortimer! Tu itin labi zini, ka tādā negaisā visbīstamākais — gulēt gultā .. . Visās grāmatās tā rakstīts, bet tu guli un pavisam velti nezin kādēļ riskē ar savu dzīvību, tikai lai strīdētos un strīdētos!»

«Bet, velns parāvis, es pašreiz neesmu gultā, es…»

(Teikumu pārtrauca pēkšņs zibens uzliesmojums un šausmīgi pērkona dārdi.)

«Te nu bij'l Vai redz', kādas tam sekas? Ak Mor­timer, ka tu vari tādā laikā lādēties!»

«Es nemaz nelādējos. Un katrā ziņā — tās nav sekas. Pat ja es nebūtu teicis ne vārda, tik un tā tas būtu noticis. Tu to pati labi zini, Evandželin, ka tādās reizēs, kad atmosfēra pielādēta ar elek­trību …»

«Jā-jā, tev galvenais, ka dabū izstrīdēties, tikai strīdēties un strīdēties! Nevaru saprast, kā tu tā vari izturēties, kad labi zini, ka mājai nav neviena zibeņnovedēja un tavai nelaimīgajai sievai ar bēr­niem atliek vienīgi paļauties uz dieva žēlastību! . . . Ko tu dari? Tu aizdedzini sērkociņu . .. tādā laikā? Tu nu galīgi esi sajucis prātā!»

«Nudieif, mīļā, kāds tur ļaunums? Tumšs kā pa­gāna vēdera, un tādēļ es …»

«Nopūt sērkociņu, tūlīt nopūt! Es redzu, tu ne­viena nežēlo, tu esi gatavs upurēt mūs visus. Tu taču zini, ka zibeni nekas tik ļoti nepievelk kā gaisma …» (Tracli! Bum! Burumbum-bum!) «Re … paklausies! Tagad Iii redzi, ko esi nodarījis!»

«Ne, neredzu. Iespējams, ka sērkociņi pievelk zibeni, bel zibens taču nerodas no sērkociņa; varu saderēt, uz ko vien gribi. Un ne jau mans sērkociņš pievilcis zibeni. Ja tie tur būtu tēmējuši uz manu sērkociņu — tad es teiktu, ka trāpījums bija nulle no varbūtējām miljons iespējamībām. Un Dolli- mauntā par tādu šaušanu . . .»

«Kā tev nav kauna, Mortimer! Mums šeit ik mirkli draud nāve, bet tu tā runā. Ja tu nevēlies … Mortimer!»

«Nu?»

«Vai tu šovakar pielūdzi dievu?»

«Es … es gribēju, bet pēc tam sāku rēķināt, cik iznāk, ja divpadsmit reizina ar trīspadsmit, un . .. »'

(T\ach! Bum-burum-bum! Bum-bach, bach, trach!)

«Ai, tagad esam pagalam, nu mūs vairs nekas neglābs! -Ka gan tu varēji aizmirst kaut ko tik sva­rīgu ūn pie tam vēl tādā laikā?»

«Taču nekāda «tāda laika» nebija. Pie debesīm nevarēja saskatīt neviena mākonīša. Kā tad es būtu varējis zinai, ka tādas nieka nolaidības dēļ sacelsies visa si jezga un pērkons? U&t, lai nu kā, manuprāt, ta ir vienkārši nejēdzība no tavas puses tā piesieties: man tas taču atgadās ļoti reti. Pēc tam kad manis dēļ pirms četriem gadiem notika zemestrīce, es ne vienu reizi neesmu aizmirsis vakarā pielūgt dievu.»

«Mortimer! Ko tu runā? Bet dzelteno drudzi tu esi piemirsis, ko?»

«Dārgā, mūžīgi tu man uztiep šo dzelteno drudzi un, šķiet, pilnīgi nevietā. Pat telegramu uz Memfisu nav iespējams nosūtīt tiešā ceļā, vienīgi caur starp- stacijām; kādā veidā tad mana nolaidība attiecībā uz Uigšanu būtu varējusi sasniegt tādu tālumu? Es būtu ar mieru vēl uzņemties atbildību par zemes- trīci, tā vismaz notika tepat kaimiņos; taču lai nu mani labāk p^kar nekā liek uzņemties atbildību, velns zina par ko .. .»

(Trach! Bum-burum-bum! Bum! Bach!)

«Ak kungs,*ak dievs! Zibens kaut kur iespēra! Es jau jūtu, Montimer! Līdz rītam mēs nenodzīvo­sim . . . un, ja tas var atnest kādu labumu, kad mūsu jau vairs nebūs, paturi prātā, Mortimer, ka tava neciešamā mēle … Mortimer!»

«Ak! Kas nu vēl?»

«Tava balss skan tā, it kā tu… Mortimer, vai patiešām tu tagad stāvi pie kamina?»

«Jā, tieši tā, atļaujos šādi noziegties.»

«Paej tālāk, tūlīt pat! Tu, liekas, esi nolēmis mūs visus pazudināt! Vai tad tu nezini, ka vislabākais zibens vadītājs ir vaļējs skurstenis! Bet kurp tu ta­gad aizgāji?»

«Esmu tepat, stāvu pie loga.»

«Pasarg die's, vai tad tev vēl prātiņš mājā? Ej nost no turienes, nekavējoši! Pat zīdaiņi, pat viņi zina, ka stāvēt pie loga bargā laikā nozīmē bojā eju. Ak dievs, ak dievs, es zinu, ka rītu vairs nepiedzī­vošu … Mortimer!»

«Jā?»

«Kas tur čaukst?»

«Tas esmu es.»

«Ko tu dari?»

«Meklēju savām biksēm augšgalu.»

«Ātrāk, aizmet tās kaut kur tālāk! Acīm redzot tu tīšu prātu gribi tās uzģērbt bargā laikā! Tu taču zini, — visas autoritates kā vienā balsī apgalvo, — vilnas drēbes pievelkot zibeni. Ak dievs, ak dievs! Nepietiek tā, ka negaiss mūs var nogalināt, tev*vēl katrā ziņā vajag, lai briesmas kļūtu vēl lielākas… Nē, lūdzams, nedziedi! Ko tu vispār iedomājies?»

«Nu un kāpēc tad nedrīkst?» ,

«Mortimer, es to esmu tev teikusi un teikusi, es to esmu teikusi simtiem reižu, ka dziedāšana rada

atmosfērā svārstības, kas savukārt pārtrauc elek­trisko strāvu, un . .. Kāpēc tu atver durvis, saki man, lūdzams?!»

«Vai dieniņ, kāds tad tur ļaunums?»

«Kāds ļaunums? Tās ir nāves briesmas! Katrs, kas tam pievērsis uzmanību, zina, ka radīt caurvēju nozīmē pievilkt zibeni. Tu tomēr neaizvēri durvis! Ver tās ciet, nu ātrāk, citādi mēs visi būsim paga­lam! Cik gan tas ir šausmīgi — atrasties tādā laikā vienā istabā ar vājprātīgo … Mortimer, ko tu dari?»

«Neko. Atgriezu tikai vaļā ūdens krānu. Istabā var nosmakt — te ir tik smacīgi. Gribēju nomazgā­ties.»

«Tu, kā redzu, esi pavisam prātu izkūkojis! Ja zibens kaut kur citur iesper vienreiz, tad ūdenī vis­maz piecdesmit reižu. Aizgriez krānu! Ak dievs, es zinu, mūs jau nekas vairs nespēj glābt! Man šķiet, ka . .. Mortimer, kas tas?»

«Tas, velns… tā ir glezna. Es to esmu norā­vis …»

«Tātad tu stāvi pavisam tuvu pie sienas! Nedzir­dēta nepiesardzība! Vai tad tu nezini, ka vislabākais zibens vadītājs ir siena? Ej nost no tās! Un tu vēl gribēji lādēties. Kā gan tu tā vari uzvesties, ja tava ģimene briesmās!… Mortimer, vai tu pavēlēji no­likt sev gultas pēli, kā es tevi lūdzu?»

«Nē. Piemirsu.»

«Piemirsi! Tas tev var maksāt dzīvību. Ja tev būtu pēlis, tu to noklātu istabas vidū, nogultos uz tā un atrastos pilnīgā drošībā. Panāc šurp, ātrāk, kamēr vēl neesi pastrādājis diezin ko!»

Es to mēģināju, taču mazajā skapī tik tikko pie­tika vietas mums abiem, un gaisa tur nebija nemaz. Es gandrīz vai nosmaku un beidzot izlīdu no turie­nes ārā. Sieva man tūlīt uzsauca:

«Mortimer, kaut kas taču jādara, lai tevi neno­sper. Padod vācu grāmatiņu, kas atrodas uz kārni­ņā, un sveci, tikai neaizdedz! Padod man sērkociņus, eš^ati tos aizdedzināšu te. Grāmatā pateikts, kas jādara.»

Es paņēmu grāmatiņu, ziedodams pie viena vāzi un pāris citu trauslu mantiņu, un kundzene ieslēdzās ar sveci skapī. Kādu mirkli mani lika mierā, tad jautāja:

«Mortimer, kas tas?»

«Nekas sevišķs, kaķis.»

«Kaķis? Tā taču ir bojā eja! Noķer viņu un ieslēdz kumodē. Un dari to, cik vien iespējams, ^ ātrāk, mīļais! Kaķi ir elektrības pilni. Ak, zinu tikai ^ vienu — šajā briesmu pilnajā nakti es galīgi no- "■* sirmošu! .. .»

Atkal es sadzirdēju dobjas raudas. Ja ne tas, nebūtu pakustinājis ne pirksta šādas negantas iedo­mas dēļ.

Taču nu es mēģināju noķert kaķi; uzskriedams virsū krēsliem un citiem šķēršļiem, kas visi bija ļoti cieti un lielāko tiesu asām malām, es beidzot sa­grābu dzīvnieku un ieslēdzu kumodē, salauzis vis­pirms mēbeles apmēram četrsmit dolāru vērtībā un sadabūjis pats zilumus. Pēc tam manu dzirdi skāra apslāpēti vārdi, kas nāca no skapja:

«Mortimer, te teikts, ka visdrošākais ir — stāvēt

istabas vidū uz krēsla, pie kam krēsla kājām jābūt izolētām ar priekšmetiem, kas nevada elektrību. Tas nozīmē, ka tev krēsla kājas jāieliek ūdens glāzēs…» (Cšššt! Bum — bach! Trach!) «Ak, vai tu dzirdi? Drīzāk, Mortimer, kamēr tevi vēl nenosper!»

Man kaut kā izdevās sameklēt un paņemt tējas glāzes. Veselas palika tikai četras, pārējās sasitu drumslās. Izolējis krēsla kājas, es lūdzu pateikt turpmākās instrukcijas.

«Mortimer, te teikts tā: «Wāhrend eines Gewit- ters entferne man Metalle wie z. B., Ringe, Uhren, Schlūssel, etc., von sich und halte sich auch nicht an solehen Stellen auf, wo viele Metalle bei einan- der liegen, oder mit anderen Korpern verbunden sind, wie an Herden, Offen, Eisengittern und dgl.» [2] Ko tas nozīmē, Mortimer? Vai tas nozīmē, ka metala priekšmeti jātur pie sevis, vai tas nozīmē, ka tie jātur tālāk no sevis?»

«Es patiesi nezinu. Liekas, tur viss saputrots. Visi vācu padomi vairākā vai mazākā mērā saput­roti. Manuprāt, gandrīz visi lietvārdi šajā teikumā ir dativā, bez tam te klāt piejaukts mazliet arī ģeni- tivs katram gadījumam, — un tātad, es domāju, tas drīzāk nozīmē, ka metāli jātur klāt.»

«Droši vien tā tas arī ir. Pats par sevi sapro­tams, ka tā tam arī jābūt. Saproti, zibcņnovedēja vietā. Uzliec galvā savu ugunsdzēsēja ķiveri, Mor­timer, tā gandrīz viscaur ir no metala.»

Paņēmu un uzliku galvā ķiveri — ļoti smagu, neērtu un lieku priekšmetu karstā vasaras naktī smacīgā istabā. Pat naktskrekls, arī tas man šķita nevajadzīgs.

«Mortimer, es domāju, ka ķermenim arī vaja­dzīga kāda aizsardzība. Apjoz, lūdzu, savu zemes­sarga zobenu!»

Es paklausīju.

«Tagad, Mortimer, tev kaut kādā veidā jāpa- sarga arī kājas. Vai tu nepieliktu piešus?»

Es tos pieliku, nebilzdams ne vārda un valdī­dams dusmas.

«Mortimer, te sacīts: «Das Gevvitterlāuten ist sehr gefāhrlich, weil die Glocke selbst, so vvie der durch das Lāuten veranlasste I.uftzug und die Hflhe des Turmes, den Blitz anziehen kfinnteV Mortimer, vai tas nozīme, ka ir bīstami barga laikā nezvanīt trauksmi?»

«Jā, šķiet, ka tā ir, jo pagātnes divdabis stāv vienskaitļa nominativā. Jā, tas nozīmē, ka, ņemot vērā baznīcas torņa un «Luftzug» [3] trūkumu, ļoti bīstami (sehr gefāhrlich) nezvanīt trauksmi bargā laikā; jo vairāk tādēļ, redzi, ka pati vārdu kār­tība . ..»

«Izbeidz šo niekošanos, Mortimer, netērē dārgo laiku pļāpāšanai! Paņem lielo pusdienas maltītes pavēstlšanas zvanu, tas ir turpat priekšnamā. Ātrāk, mīļais Mortimer, mēs jau esam gandrīz dro­šībā. Ak kungs, liekas, ka tomēr izglābsim dzīvību!»

Mūsu mazā vasarnīca atrodas augstu kalnu grē­du virsotnē, pie pašas nogāzes. Kaimiņos izkaisītas dažas fermeru mājiņas — vistuvākās apmēram trīs­simt četrsimt soļu no mums.

Uzkāpis uz krēsla, es zvanīju šo šausmīgo zvanu droši vien jau kādas septiņas vai astoņas minūtes, kad pēkšņi kāds no ārpuses atrāva vaļā mūsu loga slēģus, iebāza logā spilgti degošu, aizklātu vējluk­turi un aizsmakušā balsī vaicāja:

«Kas tad tas par jampadraci, kas te notiek?»

Man izkrita no rokām zvans, samulsis es nolēcu no krēsla un atbildēju:

«Nekas sevišķs te nenotiek, tāpat vien mazliet uztraucāmies bargā laika dēļ. Es te mpģināju no­vadīt zibeni.»

«Bargs laiks? Zibens? Bet vai jūs esat pie pilna prāta, Makviljams? Arā taču brīnišķīga, zvaigžņota nakts, no negaisa ne vēsts.»

Es paskatījos pa logu ārā un tik ļoti izbrīnījos, ka sākumā nespēju izrunāt ne vārda. Pēc tam sa­cīju:

«Nekā nesaprotu . .. Mēs taču skaidri redzējām zibens uzliesmojumus caur aizkariem un slēģiem un dzirdējām pērkona dārdus.»

Cits pēc cita šie cilvēki nogāzās gar zemi, lai izsmietos: divi no viņiem nomira; viens no tiem, kas palika starp dzīvajiem, piezīmēja:

«Zel, ka jūs neatvērāt sleģus un nepa lūkojāties uz kalnu, lūk, tur! Tas, ko jūs dzirdējāt, bija lielgabals, bet tas, ko redzējāt, — šāvienu uzliesmojumi. Re­dziet nu, pa telegrāfu saņemta ziņa un pie tam vēl tieši pusnaktī, ka prezidenta amatā ievēlēts Garfīlds. Un tas ir viss!»

— … Jā, mister Tven, kā jau jums teicu, — misters Makviljamss sacīja, — noteikumi par cil­vēka dzīvības pasargāšanu pret zibens spērieniem ir tik lieliski un to ir tik daudz, ka es mazāk par visu citu varu saprast, ka ļaudis tomēr vēl atrod iespēju nokļūt pa spērienam.

Pateicis to, viņš satvēra savu ceļa somu un lie­tussargu un izgāja, jo vilciens bija sasniedzis viņa staciju. .

1882. g.

KAPTEIŅA STORMFILDA CEĻOJUMS UZ PARADĪZI [4]

I

Tad nu tā: kad jau kādus trīsdesmit gadus biju sabijis par mironi, es sāku uztraukties. Jo visu šo laiku līdzīgi komētai es joņoju pa izplatījumu. Es saku «līdzīgi»! Bet, Pīters, vari man ticēt, visas komētas es atstāju aiz sevis! Tiesa gan, neviena no tām nesekoja tieši pa manu kursu — komētas kus­tas pa izstieptu apli, kas atgādina laso; es turpre­tim traucos uz viņpasauli pa taisni — kā bulta; tikai paretam ceļā man gadījās redzēt kādu komētu, kas stundu vai divas joņoja uz priekšu pa manu kursu, un tādās reizēs mēs uzsākām skriešanos. Taču šī skriešanās parasti bija vienpusīga; es aizdrāzos garām komētai, bet šī likās paliekam uz vietas. Pa­rastām komētām ātrums nemēdz būt lielāks par div­simt tūkstoš jūdzēm minūtē. Tādēļ, ja kāda no tām gadījās man ceļā, piemēram, Enkes vai Hallija komēta, es tik tikko paguvu uzsaukt «labdien» un «ardievu». Vai tad to var saukt par skriešanos? Tādu komētu var salīdzināt ar preču vilcienu, tur­pretim mani — ar telegramu. Starp citu, izkļuvis laukā no mūsu astronomiskās sistēmas robežām, es sastapos ari ar cita veida komētām, kuras savā ziņā bija spējīgas ar mani sacensties. Pie mums par tā­dām komētām pat runas nevar būt! Tā es reiz kādā naktī devos uz priekšu ar vienmērīgu ātrumu, ar pilnām burām, labam ceļa vējam pastāvot, domā­dams, ka virzos ar ātrumu, kas nav mazāks par miljonu jūdžu minūtē, varbūt arī vairāk, kad pie­peši trīs kompasa strēķu atstatu no priekšas, stīr- borta pusē, ieraudzīju apbrīnojami lielu komētu. Pēc tās hekuguns noteicu kursu — tas bija: no ziemeļ­austrumiem uz austrumiem. Tā lidoja tuvu manam kursam, es nevarēju palaist garām šādu gadījumu, izmainīju kursu par vienu kompasa strēķi, aizliku ciet stūres ratu un metos to panākt. Ja tu būtu dzir­dējis, ar kādu šņākoņu es šķēlu pasaules telpu, ja būtu redzējis elektrisko vētru, kādu sacēlu! Pēc pus­otrām minūtēm ap mani bija lāds elektrisks mir­dzums, tik spilgts, ka daudzu jūdžu apkārtnē kļuva tik gaišs kā dienā. Komēta tālumā izstaroja iezil­ganu gaismiņu, gluži kā dziestoša lāpa, bet, jo tuvāk es tai nācu, jo skaidrāk varēju saskatīt, cik tā ir milzīgi liela. Es tai tuvojos tik ātri, ka jau pēc simt piecdesmit miljonu jūdzēm iekļuvu tās fosfo- rescējošajā ķīļūdenī un no šausmīga spožuma kļuvu gandrīz vai akls.

«Nu,» nodomāju savā prātā, «tā es varu tajā itin drīz ietriekties,» un, pavirzījies drusku sāņus, sāku uzņemt ātrumu. Pamazām tuvojos komētas astei. Vai tu arī zini, ko tas atgādināja? It kā ods tuvotos Amerikas kontinentam! Ātrumu es vēl ar­vien nesamazināju. Pakāpeniski nogāju gar komē­tas ķermeni vairāk nekā simt piecdesmit miljonu jūdžu, taču pēc tās ķermeņa kontūrām nopratu, ka pat tās vidukli vēl neesmu sasniedzis. Ak Pīters, vai tad uz zemes mums ir kāda jēga par komētām?! Ja gribas redzēt ievērības cienīgu ko­mētu, tad jānokļūst aiz mūsu saules sistēmas robe­žām, jānokļūst tur, kur tām nekas nestājas ceļā — vai saproti? Mīļais draugs, tur es tiku redzējis tādus eksemplārus, kas pat mūsu visievērojamāko komētu orbitās nevarētu ievietoties — vismaz to astes katrā ziņā karātos ārpusē!

Ko tad vairāk, drāzos uz priekšu vēl kādas simt piecdesnv't miljonu jūdzes un beidzot, ja atļauts tā izteikties, nonācu komētas plecu augstumā. Patie­šām, jutos pats ar sevi ļoti apmierināts, līdz piepeši pamanīju, ka pie komētas borta pienāk klāja virs­nieks un caur tālskati sāk mani aplūkot. Tūdaļ ari atskanēja viņa komanda:

—  Ei jūs tur, apakšā! Uzbērt ogles, uzbērt ogles! Piemest vēl klāt kādus simt miljonu miljardus tonnu sēra!

—   Klausos, ser!

—   Stīrborta sardzi laukā! Visi uz klāja!

—   Klausos, ser!

—  Norīkot divsimt tūkstošus miljonu ļaužu bramburu un topbramburu pacelšanai!

—   Klausos, ser!

—   Pacelt lēburas! Pacelt visas buras, visas līdz pēdējai lupatai! Pacelt buras no priekšgala līdz pa­kaļgalam!

— Klausos, ser!

Es, Pīters, tūdaļ nopratu, ka ar tādu pretinieku nav vis pa jokam. Nepagāja ne desmit sekundu, kad komēta jau bija pārvērtusies par blīvu, ugunssar­kanu buru mākoni, tās pacēlās nesaredzamos aug­stumos, šķita, it kā tās piepūstos, piepildīdamas visu izplatījumu, sēra dūmi mutuļiem vēlās ārā no kur­tuvēm — nav iespējams aprakstīt, kas tas bija, bet, kas attiecas uz smaku, tad par to pat nav ko runāt. Kā šī milzene joņoja! Kas par jampadraci uz tās sacēlās! Tūkstošiem bocmaņu svilpju kauca, un komanda, kas bija tik liela, ka simt tūkstošu pa­sauļu, līdzīgu mūsējai, būtu par maz, lai tiem tur būtu vietas, — lādējās kā viens vīrs. Neka tam­līdzīga visā savā mūžā netiku dzirdējis.

Kaukdami un rībēdami mēs drāzāmies, cik vien jaudas, cits citam blakus, — manā praksē taču vēl nekad nebija gadījies, ka kāda komēta mani būtu noskrējusi, un es nolēmu: kaut arī plīsīšu, bet uzva­rēšu. Zināju, ka biju jau iemantojis reputāciju pa­saules telpā un nebūt nedomāju to pazaudēt. Es sāku manīt, ka skrienu gar komētu tagad lēnāk nekā sākumā, tomēr vēl skrienu. Uz komētas valdīja šaus­mīgs satraukums. Vairāk nekā simt miljardu pasa­žieru iznāca uz klāja, visi viņi sadrūzmējās komētas bakborta pusē un sāka slēgt derības, kurš uzvarēs šinī sacīkstē. Dabiski, ka šīs drūzmēšanās dēļ komē­tai radās sānsvere un samazinājās ātrums. Ak vai, kā stūrmanis aizsvilās! Ar ruporu rokās viņš metās burzmā un rēca:

—   Uz vidu! Uz vidu, jūs! .. . [5] Ja ne, tad es jums, idiotiem, visiem galvas kā kāļus pārskaldīšu.

Bet es, es tā pamazītēm skrēju un skrēju, līdz kamēr pienācu pie šī briesmoņa paša priekšgala. Tagad jau tur arī kapteini pašu bija izvilkuši laukā no gultas un tas stāvēja līdzās saviem stūrmaņiem uz priekšklāja, sārtas blāzmas apspīdēts, bez svār­kiem, rīta tupelēs, kā vārnu ligzdu izspūrušiem ma­tiem, neuzpogāto bikšturu gals karājās zemē. Sprie­žot pēc izskata, viņš un stūrmaņi bija pamatīgi uztraukušies. Lidojot viņiem garām, es vienkārši ne­varēju atturēties, neparādījis tiem garu degunu un neuzsaucis:

—  Palieciet sveiki! Vai neaiznest sveicienus jūsu radiem?

Tā, Pīters, bija kļūda! Ne tikai vienu reizi vien pēc tam esmu nožēlojis savus vārdus. Jā, pielaidu kļūdu! Saproti, kapteinis jau bija gatavs uzdot visu skriešanos, taču tādu ņirgāšanos viņš nevarēja pa­ciest. Viņš pagriezās pret stūrmani un jautāja:

—   Kā ir, vai pietiks mums pašiem sava sēra visam braucienam?

—  Jā gan, ser.

—   Noteikti?

—  Jā, ser. Atliku likām.

—   Cik mums te ir kravas sātanam?

—   Viens miljons astoņi simti miljardu kvintalu spldeklīšu.

—   Lieliski, tad lai viņa īrnieki pasalst, kamčr pienāk nākošā komēta. Atvieglot kuģi! Naski, naski, zēni! Visu kravu pār bortu!

Pīters, paskaties man acīs un nenobīstiesi De­besīs es noskaidroju, ka katrs spīdeklis ir sešdesmit deviņas tādas pasaules kā mūsējā. Redzi nu, kādu kravu viņi izgāza pār bortu. Krītot lejā, tā pa tīro kā slaucīt noslaucīja kādu zvaigžņu baru, it kā tās būtu svecītes un kāds tās būtu nopūtis. Kas attiecas uz skriešanos, tad ar to arī bija beigas. Atbrīvoju­sies no balasta, komēta aizdrāzās man garām tā, it kā es stāvētu uz enkura. Kapteinis, skatīdamies uz mani no komētas pakaļgala, parādīja garu degunu un uzsauca:

—   Palieciet sveiki! Tagad varbūt jus velcsiclies, lai aizvedu sveicienus jūsu tuviniekiem Mužigaja Tropu valstī.

Tad viņš piepogaja bikšturu galu, kas karājās uz leju, un aizgāja prom, un pēc trīsceturtdaļstundas komēta atkal vairs tikai kā vāja gaismiņa mirgoja tālumā. Jā, Pīters, biju pielaidis kļūdu, - nelabais mani dīdīja pateikt muļķību! Es laikam nekad ne­beigšu to nožēlot. Es būtu uzvarējis šajās skrieša­nās ar debesu nekauņu, ja vien būtu savaldījis mēli.

Bet esmu mazliet novirzījies no temata; atgrie­zīšos pie sava stāsta. Tagad tev ir priekšstats par manu ātrumu. Pēc tam kad šāda ceļošana bija ilgusi jau trīsdesmit gadu, es, atkārtoju to vēlreiz, sāku uztraukties. Neteikšu, ka netiku guvis arī priekus,— nē, es redzēju daudz jauna, interesanta: taču, sa­proti pats, vienam tomēr ir tā kā garlaicīgi. Bez tam gribējās kaut kur piestāt. Ne jau tāpēc biju devies ceļā, lai mūžīgi klaiņotu! Sākumā es pat prie­cājos, ka visa šī būšana ievelkas garumā, — es taču domāju, ka mani gaida diezgan karsta vietiņa, bet galu galā man šķita, ka labāk iet pie visiem , ar vārdu sakot, vienalga kurp, nekā mocī­ties neziņā.

Un te reiz nakti… tur arvien bija nakts, ja es nelidoju garām kādai zvaigznei, kas savu žilbinošo gaismu izstaroja visumā — tādā reizē, protams, mēdz būt gaišs, bet pēc mirkļa vai diviem es gribot negribot to atstāju aiz sevis, no jauna iegrimdams tumsā uz veselu nedēļu. Zvaigznes nebūt neatrodas tik tuvu cita citai, kā tas mums šķiet… Par ko tad es? … Ak jā … Tātad lidoju reiz naktī un redzu pie apvāršņa garu rindu mirgojošu uguņu. Jo tuvāk nācu, jo uguņi auga augumā, tapa lielāki, un drīz vien tie izskatījās pēc milzīgām krāsnīm.

— Nudien, beidzot esmu klāt! — noteicu pie sevis. — Un, kā tas bija sagaidāms, protams, ne jau paradizē!

Es zaudēju samaņu. Nezinu, cik ilgu laiku tur­pinājās mans ģībonis, — laikam gan ilgi, jo, kad atžirgu, tumsa vairs nemāca, spīdēja saulīte un gaiss bija silts un neiedomājami smaržīgs. Un ma­nam skatienam atklājās patiesi brīnum skaista ap­kārtne. Tas, ko es tiku noturējis par krāsnīm, izrā­dījās no mirdzošiem dārgakmeņiem celti, daudzas jūdzes augsti vārti, kas atradās tīra zelta sienā, kurai nebija ne gala, ne malas, vai raugās uz kreiso vai uz labo pusi. Pie vieniem no šiem vārtiem es tad nu ari pieskrēju kā sadedzis. Tagad tik es ierau­dzīju, ka debesis mudžēt mudž no miljoniem ļaužu, kas visi devās uz vienu un to pašu vietu. Ar kādu rūkoņu tie joņoja pa gaisu! Visa debesu telpa, gluži kā skudru apsēsta, ņudzēt ņudzēja no ļaudīm; do­māju, ka to tur bija vairāk miljardu.

Es nolaidos, un pūlis mani aizrāva sev līdzi pie vārtiem. Kad pienāca mana kārta, galvenais klerks griezās pie manis visai lietišķā balsī:

—   Nu, mudīgāk! No kurienes jūs?

—   No Sanfrancisko.

—   Sanfran …? Kā, kā?

—   Sanfrancisko.

Kā cilvēks, kas ir nesaprašanā, viņš pakasīja pa kausi un tad vaicāja:

—   Kas tā tāda — planēta, vai?

Tad ir gan iedoma, Piters, nudien!

—   Planēta? — es atbildu. — Nē, tā ir pilsēta. Vēl vairāk, tā ir lielākā, skaistākā …

—   Pietiek, — šis mani pārtrauc. — Seit nav vieta garām runām. Ar pilsētām mēs te nenodarbo­jamies. No kurienes jūs vispār esat?

—  Ak, lūdzu piedošanu, — es saku. — Pierak­stiet: no Kalifornijas.

Atkal, Pīters, es iedzinu šo klerku strupceļā. Viņa sejā pavīdēja izbrīns, bet tad viņš skarbi un saniknoti attrauca:

—  Tādu planētu es nepazīstu! Kas tas ir, vai tas ir zvaigznājs?

—  Ak dievs! — es saku. — Kas tad nu tas par zvaigznāju? Tas ir štats!

—  Ar štatiem mēs nenodarbojamies. Sakiet galu galā, no kurienes jūs vispār, vispār visā visumā, esat? Vai tad jūs vēl arvien nesaprotat?

—  Are, nu gan saprotu, ko jūs gribat. Es esmu no Amerikas, no Amerikas Savienotajām Valstīm.

Tici vai ne, Pīters, bet arī tas nelīdzēja. Lai de­viņi pērkoni mani nosper, ja meloju! Ģīmis tam ne par matu nepārvērtās, — kāds bija, tāds palika, gluži tāds pats kā mērķis pēc milicijas [6] šaušanas sacīkstēm. Viņš pagriezās pret savu palīgu un jau­tāja:

—   Amerika? Kur tas ir — kas tad tas būtu?

Un palīgs šim nadzīgi atbild:

—   Tāda spīdekļa nav.

—   Spīdekļa? — es saku. — Ko tad jūs, jaunais cilvēk, spriedelējat? Amerika nav nekāds spīdeklis. Tā ir valsts, tas ir kontinents. To atklājis Kolumbs. Par viņu jūs, jādomā, būsiet dzirdējis? Amerika, ser, Amerika …

—  Muti ciet! — galvenais uzbrēca. — Pēdējo reizi prasu: no kurienes jūs esat ieradies?

—  Patiešām nezinu, kā jums atbildēt, — es saku. — Atliek vairs sabāzt tikai visu vienā maisā un teikt, ka esmu no pasaules.

—  Are, — tas nopriecājās vien, — nu mēs esam drusku tuvāk lietai. No kādas tad īsteni pasaules?

Re, tagad, Pīters, viņš mani bija iedzinis strup­ceļā. Es skatos viņā, muti atplētis. Ari viņš skatās manī, uzacis saraucis, un tad pēkšņi dusmās uz­brēc:

—   Nu, no kādas?

Bet es šim saku:

—   Kā, no kādas? Protams, no vienīgās pasaules!

—  No vienīgās! — tas iesprauslājas. — To taču ir miljardiem! Nākošais!

Tas nozīmēja, ka man vajadzēja paiet sāņus. Tā es arī izdarīju, un kāds gaišzils cilvēks ar septiņām galvām un vienu kāju ielēca manā vietā. Bet es aiz­gāju pastaigāties. Un tikai tad es apjēdzu, ka mi- riadiem to būtņu, kas šeit apkārt drūzmējās, izska­tījās tieši kā šis zilais cilvēks. Es ņēmos meklēt pūlī kādu pazīstamu seju, taču neviena pazīstama neatradu. Es pārdomāju savu stāvokli un galu gala neuzkrītoši, kā sacīt jāsaka, mazs un melns, sprau­cos atpakaļ.

—   Nu? — galvenais klerks man jautā.

—   Redziet, ser, — es diezgan bailīgi saku, — es nekādi nevaru saprast, no kādas pasaules es esmu. Varbūt jūs pats sapratīsiet, ja teikšu, ka esmu no tās pasaules, kuru izpestījis Kristus.

Šo vārdu dzirdot, viņš godbijīgi nolieca galvu un lēnprātīgi teica:

—   Pasauļu, ko Kristus izpestījis, ir tikpat daudz, cik vārtu debesīs, — saskaitīt nevienam nav pa spēkam. Kādā astronomiskajā sistēmā atrodas jūsu pasaule? Tā varbūt mēs drīzāk izdibināsim, no kurienes jūs esat.

—   Nu tajā, kur Saule, Mēness, Marss .. .

Viņš tikai noraidoši purināja galvu: nekad, sak,

tādus nosaukumus neesmu dzirdējis.

—   … Un Neptuns, un Urāns, un Jupiters …

—   Pagaidiet! Brītiņu! Jupiters … Jupiters … Liekas, pie mums bija kāds cilvēks no turienes pirms kādiem astoņi vai deviņi simti gadiem; tikai ļaudis, kas nāk no tās sistēmas, ļoti reti iet caur mūsu vārtiem.

Piepeši viņš ieurbās manī ar tādu skatienu, ka es nodomāju: «Tagad gan viņš izurbs man cauri,» — bet tad, katru vārdu uzsvērdams, jautāja:

—   Vai jūs no savas sistēmas nācāt uz šejieni tiešā ceļā?

—   Jā, — es atbildēju, tomēr mazliet nosark­dams.

Viņš ļoti. bargi paskatījās uz mani.

—   Nav tiesa, nu te nu nav vietas meliem. Jūs esat novirzījies no kursa. Kā tas noticis?

Es atkal nosarkstu un saku:

—   Atvainojiet, es ņemu savus vārdus atpakaļ, nožēloju savus grēkus. Vienu reizīti iedomājos drusku paskrieties ar komētu, bet pavisam maz, mazlietiņ . ..

—   Tā, tā … — šis saka, un tā balss nebūt ne­skan maigi.

—   Un novērsties es novērsos tikai par vienu kompasa strēķi, — turpinu paskaidrot, — un at­griezos savā kursā tajā pašā brīdī, kad skriešanos izbeidzu.

—  Tas nav svarīgi, tieši šī novirzīšanās no kursa bija par cēloni visam. Tā jūs arī noveda pie vārtiem, kas atrodas miljardiem jūdžu nost no tiem, caur kuriem jums vajadzēja iet. Ja jūs būtu nonācis pie saviem vārtiem, tur par jūsu pasauli viss būtu zināms, un tur nekāda aizkavēšanās nebūtu noti­kusi. Taču mēs lūkosim šo lietu nokārtot.

Viņš pagriezās pret palīgu un jautāja:

—   Kurā sistēmā atrodas Jupiters?

—   Neatceros, ser, — tas atbildēja. — Šķiet, ka kādā patukšā visuma kaktā ir tāda planēta, kas ietilpst vienā no sīkajām, jaunajām sistēmām. Tū­liņ paskatīšos.

Tur pie viņiem karājās karte Rodailendas štata lielumā; viņš pievēla pie tās klāt gaisa balonu 1111 uzlidoja gaisā. Drīz viņš pazuda manam skatie nam, bet pēc kāda laika atgriezās leja, kaut ko uz ātru roku ieēda un atkal aizlaidās. īsi sakot, viņš to atkārtoja kādas dienas divas, pēc tam nolaidās pie mums un teica, ka esot it kā atradis vajadzīgo saules sistēmu; starp citu, viņš negalvojot par to — varbūt tās tik bijušas pēdas, ko atstājusi muša. Paņēmis mikroskopu, viņš atkal pacēlās gaisā. Par laimi viņa aizdomas izrādījās maldīgas: viņš tie­šām sameklēja saules sistēmu. Viņš lika man sīki aprakstīt mūsu planētu un pateikt tās attālumu no saules, bet pēc tam sacīja savam priekšniekam:

—  Tagad, ser, es zinu, par kādu planētu šis cilvēks runā. Tā ir uz kartes un saucas Kārpa.

«Plāni tev klātos,» es nodomāju, «ja tu ierastos uz šīs planētas un nosauktu to par Kārpu!»

Tad viņi mani ielaida un pateica, ka tagad uz mūžu mūžiem varu uzskatīt sevi par atpestītu un nejutīšu vairs , nekādu raižu.

Tūlīt viņi novērsās no manis un iegrima savā darbā, it kā ar mani jau viss būtu nokārtots un visa mana lieta būtu, tā sakot, kārtībā.

Mani tas pārsteidza, taču pirmais sākt runāt un atgādināt par sevi neuzdrošinājos. Saproti, es vienkārši to nevarēju darīt: ļaudis līdz acīm aiz­ņemti darbā, bet te vēl liksi tiem noņemties ar sevi! Divas reizes es jau nolēmu atmest visam ar roku un aiziet, bet, apdomājis, cik muļķīgs es savā formas tērpā izskatīšos atpestīto dvēseļu vidū, at­muguriski gāju atpakaļ uz veco vietu. Visādi ierēdņi sāka pievērst man uzmanību, brīnīdamies, kālab es neeju prom. Ilgāk to paciest vairs nebija iespējams. Un beigu beigās sadūšojies es ar roku padevu zīmi galvenajam klerkam. Tas sacīja:

—   Kā, vai jūs arvien vēl šeit? Ko tad jums vēl vajag?

Es saliku plaukstas kā ruporiņu, pieliku viņam pie auss un tā, lai neviens nedzirdētu, iečukstēju:

—   Lūdzu, piedodiet, nedusmojieties, ka iejaucos jūsu lietās, bet vai jūs neesat kaut ko piemirsis?

Viņš klusēja kādu mirkli, tad sacīja:

—  Piemirsis? Nē, manuprāt, nekā neesmu pie­mirsis.

—   Bet padomājiet! — es sacīju.

Viņš padomāja.

—  Nē, kā liekas, nekā neesmu piemirsis. Bet kas par lietu?

—  Paskatieties uz mani, — es sacīju, — labi uzmanīgi paskatieties!

Viņš paskatījās uz mani un jautāja:

—   Nu, kas tad ir?

—   Kā — kas tad ir? Un jūs nekā neievērojat? Ja es tādā izskatā ierastos izraudzīto vidū, vai tad es nepievērstu sev vispārēju uzmanību? Vai tad es neliktos visiem dīvains?

—   Es patiešām nesaprotu, kā jums trūkst, — šis saka. — Ko tad jums vēl vajag?

—   Kā — ko vajag? Man, mīļais draugs, nav ne arfas, ne vaiņaga, ne oreola, ne psalmu grāma­tas, ne palmu zara, — vārdu sakot, man nav ne­viena no tiem priekšmetiem, kas šeit katram ir nepieciešami.

Vai zini, Pīters, kā viņš apmulsa? Tik apmulsušu ģīmi tu visā savā mūžā neesi redzējis. Pēc maza klusuma brīža viņš teica:

—   Es visā savā mūžā neko par šīm lietām ne­esmu dzirdējis! Jā, izrādās, jūs tomēr esat dīvains tips, vienalga no kāda viedokļa raugoties.

Skatījos viņā, neticēdams savām ausīm.

—   Piedodiet, — sacīju, — neņemiet ļaunā, taču kā cilvēks, kas acīm redzot šeit nodzīvojis jau visai krietnu laiciņu, jūs varen slikti pārzināt pa­rašas debesu valstībā.

—  Tās parašas! — šis novelk. — Mīļais draugs, debesis ir lielas. Lielās impērijās mēdz būt liels daudzums visdažādāko parašu. To ir daudz arī mazajās, kā jūs, bez šaubām, pēc tāda pundurīša kā Kārpa piemera deļ būsiet pārliecinājušies. Vai tad jūs patiešām domājat, ka ir manos spēkos iepa­zīties ar visām bezgalīgi daudzo debesu valstību parašām? To iedomājoties vien, galva reibst! Man pazīstamas to vietu parašas, kur dzīvo tie ļaudis, kuriem jāiet caur maniem vārtiem un, varat ticēt, man atliku likām pietiek, ka varu savā galvā uz­ņemt to, ko nu jau trīsdesmit septiņus miljonus gadu studēju dienu un nakti. Bet, lai iedomātos, ka iespējams iepazīties ar visas bezgalīgās debesu telpas parašām, nē, tad jau jābūt vienkārši trakam! Es vēl varu pieņemt, ka dīvainais ietērps, par kuru jūs runājat, ir modē tajā debesu malā, kur jums būtu jāuzturas, bet šeit pie mums neviens pat ne­pamanīs, ka jums tā trūkst.

«Nu labi, ja tā, tad tā!» nodomāju, atvadījos no viņa un soļoju prom. Veselu dienu es gāju pa milzīgo kanceleju, cerēdams, ka tūlīt tūlīt nonākšu līdz tās galam un tikšu paradizē, taču maldījos: šī' telpa bija celta debesu mērogā — dabiski, ka tā tādēļ nevarēja būt maza. Galu galā es tā pie­kusu, ka aptrūka spēka pakustēties; tad es piesēdos atpūsties un sāku apturēt kaut kādus muļķīga iz­skata garāmgājējus, lūkodams no viņiem ko uzzi­nāt; taču nekā neizdibināju, jo tie neprata manu valodu, bet es nepratu viņējo. Mani pārņēma nepa­nesama vientulības sajūta. Tādas skumjas man uz­mācās, tādas ilgas pēc mājām, ka simtiem reižu nožēloju sevi, kādēļ gan esmu nomiris. Nu un, pro­tams, tad es griezos atpakaļ. Nākamajā dienā tā ap dienas vidu nonācu līdz tai vietai, no kuras biju devies ceļā, aizgāju uz reģistratūru un teicu vecā­kajam klerkam:

—   Tagad sāku apjēgt: lai varētu būt laimīgs, jādzīvo savā paša paradizē!

—   Gluži pareizi, — tas atbild. — Vai tad jūs tiešām domājat, ka viena un tā pati paradizē var apmierināt visus ļaudis bez izšķirības?

—  Jāatzīstas, tā es tiku domājis; bet tagad redzu, ka tas bija muļķīgi. Kurp man jāiet, lai tiktu uz savu rajonu?

Viņš pasauca sayu palīgu, to, kas viņureiz bija pētījis karti, un tas tad arī parādīja virzienu. Es pateicos un jau pagāju nost, taču viņš mani ap­turēja:

—   Brītiņu pagaidiet, līdz turienei taču daudz miljonu jūdžu. Izejiet laukā un nostājieties, lūk, tur, uz tā sarkanā paklāja, uz lidojoša paklāja: aiztaisiet acis, aizturiet elpu un velielies but lur!

—   No sirds jums pateicos, atbildēju. Ko tad jūs man to neteicāt tad, kad šeit ierados?

—   Mums jau tā te diezgan ko noņemties — jums pašam vajadzēja padomāt un pajautāt. Sveiki, laikam gan mēs jūs šai malā kādu tūkstošu mūžību laikā vairs neredzēsim.

—   Tādā gadījumā — au revoir, — teicu.

Es uzlēcu uz paklāja, aizturēju elpu, piemiedzu acis un vēlējos nokļūt sava rajona reģistratūrā. Nākamajā mirklī es jau dzirdēju pazīstamu balsi, kas .lietišķi uzsauca:

—   Arfu un dziesmu grāmatu, pārīti spārnu un oreolu, trīspadsmito lielumu, kapteinim Elijam

Stormfīldam no Sanfrancisko! Izrakstiet viņam caurlaidi, un lai tik iet iekšā.

Es atvēru acis. Tiešām uzminēju: tas bija kāds Paijutas cilts indiānis no Tularas apgabala, kuru es kādreiz pazinu, ļoti jauks zellis. Es atcerējos, ka biju klāt viņa apbedīšanas ceremonijas laikā — viņu sadedzināja, un citi indiāņi nozieda sev seju ar nelaiķa pelniem un kauca kā meža kaķi. Viņš ļoti priecājās, ieraudzījis mani, un vari nešaubīties, ka arī es izjutu prieku, to sastopot un sajuzdams, ka nu beidzot esmu nokļuvis īstajā paradizē.

Cik tālu skatiens sniedza, visās malās šurp un turp šaudījās un rosījās klerki veseliem bariem, ietērpdami jaunos tērpos tūkstošiem jenkiju, meksi- kaniešu, angļu, arabu un lielu lērumu citu ļaužu. Kad man iedeva manus debesu tērpa atributus, es uzmaucu galvā oreolu un, paskatījies uz sevi spo­gulī, aiz prieka gandrīz vai palēcos līdz griestiem!

— Jā, tas jau ir kaut kas, — noteicu. — Tagad man ir viss, kā vajag! Parādiet, kur ir mākonis!

Pēc piecpadsmit minūtēm es jau atrados vairāk nekā jūdzes attālumā no šīs vietas, dodamies mā­koņu grēdas virzienā; kopā ar mani gāja liels ļaužu pūlis, vismaz kāds miljons. Daudzi mani ceļabiedri mēģināja lidot, taču daži no tiem nokrita un sasitās. Vispār lidojums nevienam neizdevās, un tādēļ mēs nolēmām iet kājām, kamēr iemācīsimies lietot spārnus.

Mums pretī kā blīva masa nāca ļaudis. Vieniem rokās cita nekā nebija kā tikai arfas; citiem — vie­nīgi dziesmu grāmatas un vairāk nekā; trešiem — vispār nekā nebija; tie izskatījās tādi kā nožēlo­jami un nelaimīgi. Vienam puisim bija palicis tikai oreols, ko tas nesa rokā; piepeši viņš pasniedza to man un ierunājās:

—  Paturiet, lūdzu, kādu brītiņu! — un pats pa­zuda pūlī.

Es gāju tālāk. Kāda sieviete palūdza mani pa­turēt viņas palmas zaru un arī pazuda. Tad kāda sveša meitene lūdza mani paturēt viņas arfu — un, velns parāvis, arī tā aizlaidās lapās; un tā tālāk un tā joprojām tādā pašā garā. Drīz vien es biju apkrāvies kā kamielis. Te pie manis pienāk kāds smaidīgs vecs džentlmenis un lūdz paturēt viņa mantiņas. Es noslaucīju sviedrus no pieres un diezgan kodīgi piezīmēju:

—   Cienītais, pazemīgi lūdzu mani atvainot, bet es neesmu nekāds drēbju pakaramais!

Turpmākā ceļā man šis bagātības sakrājās vc selām kaudzēm. Nevienam neredzot, es atbrīvojos no savas liekās mantas. Paskatījos apkārt, un, vai zini, Pīters, ka visi šie tūkstošu (līkstošiem lielie pūļi, kas gāja reizē ar mani, bija tikpat ap­krauti kā es līdz šim. Pretimnācēji, saproti, griezās pie viņiem ar lūgumiem paturēt viņu mantas — tikai kādu brītiņu. Arī mani ceļabiedri pameta visu to uz ceļa, un mēs devāmies tālāk. Kad es līdz ar miljoniem citu ļaužu uzrausos mākonī, es jutu, ka esmu svētlaimības kalngalos un teicu:

—   Nu, tātad solījums izpildīts. Es jau biju sā­cis šaubīties, bet tagad man gluži skaidrs, ka atro­dos paradizē!

Pavicināju uz labu laimi kādas reizites divas ar palmu zaru, tad savilku ciešāk arfas stīgas un piebiedrojos orķestrim. Pīters, tu pat iedomāties nevari, kādu traci mēs sacēlām! Skanēt jau nu gan tas skanēja vareni, šermuli lai pārskrēja pār mu­guru, taču, tāpēc ka vienā reizē spēlējām pārāk daudz dažnedažādu meldiņu, kopējā saskaņa pa­juka: piedevām tur sapulcējās vēl daudzas indiāņu ciltis, un to kaujas saucieni laupīja mūzikai visu tās burvīgumu. Pēc kāda laiciņa es spēlēšanu pār­traucu, nolēmis atpūsties. Man blakām sēdēja kāds diezgan lādzīgs un simpātisks vecītis; es pamanīju, ka viņš nepiedalās kopējā koncertā, un sāku viņu pierunāt, lai tas sāktu spēlēt, bet viņš man paskaid­roja, ka pēc dabas esot kautrīgs un tādēļ neuzdro­šinoties uzsākt tādas lietas auditorijas priekšā. Vārds pa vārdam, un večuks man atzinās, ka viņš nez kādēļ nekad neesot cienījis muziķu. Taisnību sakot, arī manī tagad jau bija modušās tādas pašas jūtas, taču es nekā neteicu. Mēs abi diezgan ilgi nosēdējām pilnīgā bezdarbībā, bet šim apstāklim neviens šai vietā nepievērsa nekādu uzmanību. Pa­gāja kādas sešpadsmit vai septiņpadsmit stundas; pa šo laiku tiku gan spēlējis, gan mazliet dziedājis (taču tikai vienu un to pašu meldiju, jo citas ne­pratu), bet pēc tam es noliku arfu pie malas un sāku vēcināt ar palmas zaru. Un mēs abi divi ar vecīti bieži jo bieži nopūtāmies. Galu galā viņš iejau­tājās:

— Vai tad jūs neprotat vēl kādu citu meldiju bez tās, ko jūs cauru dienu strinkšķināt?

—   Nevienu pašu, — atbildēju.

—   Bet vai jūs nevarētu iemācīties kaut ko citu?

—   Nekādā ziņā, — es sacīju. ,— Es jau esmu mēģinājis, bet nekas neiznāca.

—   Par daudz ilgi jums nāksies atkārtot vienu un to pašu, jūs taču zināt, priekšā — mūžība!

—    Nekaisiet man sāli brūcēs! — attraucu. — Man arī bez tā jau oma sabojāta.

Mēs ilgi klusējām, bet tad viņš man jautāja:

—   Vai jūs esat laimīgs, šurpu ticis?

—   Vectētiņ, — es atbildēju, — teikšu jums at­klāti. Tas te nu gan visā pilnībā neatbilst priekš­statam par svētlaimību, kāds man par to radās, kad vēl gāju baznīcā.

—   Bet ja nu mēs laistu ļekas vaļā un aizbēgtu 110 šejienes? — viņš mani aicināja. Pusi dienas esam nostrādājuši un vakars!

Mana atbilde skanēja:

—   Ar vislielāko prieku. Nekad agrāk dzīvē es netiku gaidījis sardzes ma'ņu ar lādu ilgošanos ka tagad.

Un tātad mēs devāmies prom. Uz mūsu mākoni virzījās veseliem miljoniem svētlaimīgo ļaužu, dzie­dādami slavas dziesmu, un tai pašā laikā miljoniem citu atstāja mākoni, un tie, varu tev galvot, iz­skatījās diezgan skābi. Mēs uzņēmām kursu uz jaunatnācējiem, un ļoti drīz es palūdzu kādam no tiem paturēt uz brītiņu manas mantas un pats atkal kļuvu par brīvu cilvēku, juzdamies līdz nejē­dzībai laimīgs. Tieši šai brīdī es ieskrēju krūtīs

Semam Bartletam, kas jau sen bija miris, un mēs abi apstājāmies, lai aprunātos. Es tam jautāju:

—   Saki, lūdzu, vai tad tā tas ies mūžīgi? Vai tad nav paredzetas nekādas dažādības?

Uz to viņš atbildēja šādi:

—   Es tev tūliņ uz ātru roku visu izskaidrošu. Bībeles tēlaino valodu un visas alegorijas cilvēki saprot burtiski, tādēļ, ierodoties šeit, viņi vispirms pieprasa sev arfu, oreolu un visu pārējo. Ja viņi lūdz laipni un ja to prasības ir nevainīgas un izpil­dāmas, tad tās netiek noraidītas. Bez vārda runas tiem tiek izsniegts ietērps. Viņi tad sanāk kopā, pa­dzied, pamuzicē kādu dienu, bet pēc tam tu viņus korī vairs neredzēsi. Viņi paši nāk pie slēdziena, ka tā te nebūt nav nekāda paradizes dzīve, katrā ziņā ne tāda, kādu normāls cilvēks, nezaudējot saprātu, spēj paciest kaut vai nedēļu. Mūsu mākoņu grēda izvietota tā, ka troksnis no šejienes līdz ve­cajiem iemītniekiem nenokļūst; tātad nevienam nav traucējums, ja jaunatnācējiem ļauj kāpt mākonī, kur tie tūdaļ arī izdziedinās. Paturi prātā seko­jošo, — viņš turpināja, — paradizē ir svētlaimības un skaistuma pārpilna, taču dzīve šeit kūsā tādā mērā kā nekur citur. Jau nākamajā dienā pēc iera­šanās šeit neviens pie mums nestāv dīkā. Dziedāt korāļus un vēcināt palmu zarus visu cauru mūžību ir jauka nodarbošanās, kad par to stāsta no baz­nīcas kanceles, bet patiesībā muļķīgāka paņēmiena dārgā laika izšķiešanai nemaz nevar iedomāties. Tā jau varētu debesu iemītniekus it viegli pārvērst par čivinošu nejēgu baru. Baznīcā runā par mūžīgo miera valstību kā par iepriecinājumu. Bet palūko tikai izbaudīt uz savas ādas šo mūžīgo mieru debe­sīs, un cilvēks uzreiz jutīs, cik mokoši gausi vilk­sies laiks. Tici man, Stormfīld, tāds cilvēks kā tu, kas visu savu mūžu pavadījis nepārtrauktā rosībā, nonācis debesīs, kur galīgi nekā nebūtu ko darīt, jau pēc pusgada kļūtu traks. Nē, paradizē — tā nav vieta atpūtai; par to te nav ko šaubīties.

Es šim saku:

—   Sem, ja man agrāk to kāds būtu teicis, es justos apbēdināts, taču tagad es esmu priecīgs. Esmu priecīgs, ka esmu šurp nokļuvis.

Bet viņš man jautā:

—   Tu, kaptein, laikam gan esi krietni noguris?

Es atbildu:

—   Noguris, tas vēl nav nekas, Sem! Esmu no­guris kā suns!

—   Re nu, re nu! Tu esi pelnījis dziļu miegu un to tu te dabūsi. Tu esi nopelnijis labu ēstgribu - un šeit pusdienosi ar baudu. Šeit, tāpat kā uz zemes, bauda jāiemanto ar godīgu darbu. Nevar papriekš baudīt, bet tiesības uz baudu izpelnīties pēc tam. Taču paradizē vienā ziņā ir kāda atšķiriba: tu pats sev vari izvēlēties darba veidu: un, ja strādāsi go­dam, tad visa debesu vara tev palīdzēs gūt sekmes. Cilvēkam ar dzejnieka dvēseli, kas uz zemes bijis kurpnieks, šeit nevajadzēs darināt zābakus.

—  Tas nu gan ir saprātīgi un gudri, — teicu. — Darba daudz, taču tikai tāds, kas tev pa prātam; un nebūs vairs nekādu moku, nekādu ciešanu …

—    Nē, pagaidi mazliet, moku te ir daudz, tikai (ās nav nāvējošas. Ari ciešanu šeit daudz; bet tās nav mūžīgas. Saproti taču — laimes pašas par sevi nekur nav, tā rodas tikai kā pretstats kaut kam ne­patīkamam. Un tas ir viss. Nav nekā tāda, ko pašu par sevi jau varētu uzskatīt par laimi, — par laimi tu to izjutīsi tikai tad, kad tas būs kontrasts attie­cībā pret kaut ko citu. Tiklīdz tu pierodi un kon­trasta spēks atslābst, arī laimei beigas un cilvēkam vajadzīgs jau kaut kas cits. Nu, bet debesīs daudz moku un ciešanu, tātad daudz kontrastu, un līdz ar to iespējas uz laimi ir bezgalīgi plašas.

Es saku:

— Pirmo reizi dzirdu par tādu pārsaprātīgu pa- radizi, taču arī tai visai maz līdzības — tikpat maz, cik dzīvai princesei ar savu vaska attēlu, — ar priekšstatu par paradizi, kuru man iepotējuši jau no bērna kājām.

Pirmos mēnešus pavadīju, slaistoties apkārt pa debesu valstību, nodibinot draudzības un iepazīsto­ties ar apkārtni, un beigu beigās apmetos uz dzīvi diezgan jaukā kaktiņā, lai atpūstos pirms kāda darba. Bet arī tur e's turpināju nodibināt draudzīgas attiecības un vākt informāciju. Ilgi es mēdzu saru­nāties ar kādu vecu, plikpaurainu eņģeli, kura vārds bija Sendijs Makviljamss. Pēc savas izcelšanās viņš bija kaut kur no Ņudžersijas. Daudz laika mēs pa­vadījām kopā. Dažkārt kādas siltas dienas pēcpus­dienā mēs abi noguļamies piekalnītē klints ēnā — bet lejā atrodas purvs, kur Sendijs ierīkojis dzērveņu plantaciju, — sūcam pīpes un pļāpājam par šo un to. Es viņam reiz jautāju:

—   Cik tev, Sendij, gadu?

—   Septiņdesmit divi.

—   Tā jau domāju, bet cik gadus tu jau esi pa­radizē?

—   Ziemsvētkos paies divdesmit septiņi gadi.

—   Bet cik gadu tev bija, kad uzbrauci debesīs?

—   Tas ir — kā, cik gadu? Nu, protams, septiņ­desmit divi.

—   Tu joko, ko?

—   Kādēļ tad jokoju?

—   Nu, ja tev toreiz bija septiņdesmit divi gadi, tad tagad taču tev jābūt deviņdesmit deviņus gadus vecam.

—   Nu nē! Es paliku tādā pašā vecumā kā toreiz, kad šeit ierados.

—   Ak šitā! — es nobrīnījos. Pie viena, lai nepiemirstas, — man ir kāds jautājums. Lejā, 11/ zemes, es arvien tiku domājis, ka paradizē mes visi būsim jauni, kustīgi, jautri.

—   Kāpēc ne; ja jau tev tā gribas, tad vari kļūt arī jauns. Vajag tikai to vēlēties.

—   Kādēļ tad tev nebija tādas velēšanās?

—    Bija. Ar visiem tas tā mēdz būt. Tu arī droši vien kādu dienu to izmēģināsi. Bet tas drīz apniks.

—   Kāpēc?

—   Es tev to tūdaļ paskaidrošu. Tu taču visu mūžu biji jūrnieks, bet vai esi mēģinājis arī kādreiz ar kaut ko citu nodarboties?

—    Protams. Kādu laiciņu tiku turējis pārtikas preču bodeli zelta raktuvēs; bet tas nebija pēc manas gaumes, pārāk garlaicīgi — ne tur kāda jūras viļņošanās, ne vētras, vārdu sakot, kas tā par dzīvi! Man šķita, ka pa pusei dzīvoju, pa pusei ne, bet es gribēju būt vai nu pavisam dzīvs, jeb vai arī pavi­sam beigts. Es mudīgi vien atkratījos no bodeles un devos atkal jūrā.

—   Tā jau tas ir. Bodniekiem tāda dzīve patīk, bet tev tā nebija pa prātam, un basta. Tas tādēļ, ka tu pie tādas dzīves nebiji pieradis. Bet es savukārt neesmu pieradis būt jauns, es nezināju, ko iesākt ar jaunību. Es pārvērtos par'brašu, skaistu jaunekli ar sprogainiem matiem, bet spārni, mani spārni, kļuva tādi kā tauriņam! Izgāju ar puišiem zaļumos, apmeklēju dejas, viesības, lūkoju palakstoties ar meitenēm un pļāpāju ar viņām par visādiem nie­kiem; bet viss izrādījās veltīgi — es nejutos īsti savā vietā, teikšu vēl vairāk — man tas gluži vien­kārši apriebās līdz kaklam. Ko es gribēju, tas bija — iet agri gulēt, celties agri, rast sev kādu nodarboša­nos un tā, lai es pēc darba beigām varētu mierīgi pasēdēt, pasmēķēt un visu pārdomāt, nevis ar tukš- paurainu zeņķu un skuķēnu baru vazāties apkārt. Tu i iedomāties nevari, kā es nomocījos, kamēr biju jauns.

—   Cik tad ilgi tu biji jauns?

—   Visā visumā divas nedēļas. Taču ar to man pietika atliku likām. Vai dieniņ, cik vientuļš jutos! Vai zini, pēc tam kad es septiņdesmit divus gadus tiku krājis pieredzi un zināšanas, man vissarežģī­tākie jautājumi, kas nodarbināja šo jauniešu prātus, likās tik vienkārši kā ābece. Bet, noklausoties viņu strīdos, es būtu tiešām varējis smieties, ja tas nebūtu

bijis tik bēdīgi! Es tik traki noilgojos pēc parastās nopietnās izturēšanās, pēc saprātīgas valodas, ka sāku pieglaimoties večiem, taču tie mani savā pulkā nepieņēma. Viņu prāts tiem lika mani uzlūkot par nekam nederīgu pienapuiku un iznireli. Divu nedēļu man pilnīgi pietika. Ar vislielāko prieku es atkal kļuvu par plikpauri, sāku atkal smēķēt pīpi un snaust kāda koka vai klints ēnā kā dažkārt agrāk.

—   Klausies, — es viņu pārtraucu, — vai tu ar to gribi teikt, ka tev mūžīgi būs septiņdesmit divi gadi?

—   Nezinu un negribu par to domāt. Bet par vienu gan esmu drošs: par divdesmit piecus gadus vecu es nekad vairs netapšu. Tagad man daudz vai­rāk zināšanu nekā pirms divdesmit septiņiem ga­diem un man arvien ir prieks kaut ko jaunu iepazīt, taču šķiet, ka es it kā nekļūtu nemaz vecāks. Tas ir, mana miesa nekļūst vecāka, turpretim prāts gan kļūst arvien vecāks, kļūst spēcīgāks, vairāk nobrie­dis un kalpo man labak nekā agrāk.

Es pajautāju:

—  Ja nu cilvēks šurp nokļūst, kad viņam deviņ­desmit gadu, vai tad tiešām viņš laika rādītāju ne- pārbīda atpakaļ?

—   Kā tad, katrā ziņā. Vispirms viņš noliek rā­dītāju uz četrpadsmit gadiem. Pastaigājies drusku apkārt tādā vecumā, jūtas kā pēdējais muļķis un pabīda rādītāju uz divdesmit gadiem — bet arī te nebūs labāk; viņš izmēģina dažādus vecumus — trīsdesmit, piecdesmit, astoņdesmit un visbeidzot deviņdesmit gadus — un pārliecinās, ka vislabāk un

visērtāk viņam ir būt tajā vecumā, pie kura tas pie­radis visvairāk. Tiesa, saprāts sācis iet mazumā — kad viņš uz zemes kļuva astoņdesmit gadus vecs, tad viņš apstājās uz šī gadu skaita. Viņš izvēlas to vecumu, kurā tam prāts bijis visasāks, un to tā­dēļ, ka tieši tad viņam bijis vispatīkamāk dzīvot, gan tā gaume, gan ierašas tad nostabilizējušās.

—   Bet, ja civēkam divdesmit pieci gadi, vai tad viņš uz visiem laikiem paliek šai vecumā, ne- pārvērzdamies pat ārēji?

—   Ja viņš ir muļķis, tad jā. Taču, ja viņš ir gudrs, uzņēmīgs un strādīgs, tad zināšanas un pie­redze, ko tas apguvis, maina viņa ierašas, domas un gaumi, tad viņu vilina jau vecāku ļaužu sabied­rība: viņš ļauj savai miesai novecot par tik daudz gadiem, cik tas vajadzīgs, lai jaunajā vidē justos īsti vietā. Tā viņš arvien papildinās, pilnveidojas un attiecīgi maina savu izskatu, un galu galā ārēji viņš būs plikpaurains, ar grumbām sejā, bet iekšēji gudrs un ar asu prātu apveltīts.

—   Bet kā tad ir ar maziem knauķiem?

—   Ar knauķiem tāpat. Ir gan mums tur uz ze­mes idiotisks priekšstats par visu to! Mēs spriedām, ka debesīs būsim mūžīgi jauni. Mēs nerunājām par to, cik gadu mums būs, par to mēs, šķiet, galvu nelauzījām, katrā ziņā ne visi domāja vienas un tās pašas domas. Kad man bija septiņi gadi, es laikam domāju, ka debesīs visiem būs divpadsmit gadi, kad jau biju divdesmit gadus vecs, tad laikam domāju, ka debesīs visiem būs astoņpadsmit vai divdesmit gadi; kad man bija četrdesmit gadi, tad

es pagriezu uz otru pusi: atminos, toreiz cerēju, ka debesīs visiem būs ap trīsdesmit gadu. Ne pieaudzis cilvēks, ne bērns neuzskata savu pašreizējo vecumu par vislabāko — katram gribas būt vai nu par da­žiem gadiem vecākam, vai par dažiem gadiem jau­nākam, un katrs apgalvo, ka tieši šinī viņa lolotajā vecumā ir visi paradizes iedzīvotāji. Turklāt katrs grib, lai debesīs cilvēki arvien paliktu šinī vecumā, nekustēdamies ne no vietas, un lai tas viņiem sagā­dātu prieku! Iedomājies tik — paradizē sastingt uz vietas! Iedomājies tik — kas tā būtu par paradizi, ja to apdzīvotu vienīgi septiņus gadus veci kucēni, kas cita nekā nedarītu, kā ripinātu ripas un spēlē­tos ar akmentiņiem! Vai arī lempīgi, kautrīgi, sen­timentāli deviņpadsmit gadus veci vasaraudži! Vai arī vienīgi trīsdesmitgadīgi — veselīgi, godkārīgi cilvēki, bet pie šī vecuma un visiem tā trūkumiem piekalti kā galeru vergi! Padomā tik, cik drūma un vienmuļa būtu sabiedrība, kas sastāvētu no viena vecuma ļaudīm ar vienādu ārieni, vienādām iera­šām, vienādu gaumi un jūtām! Padomā tik, cik daudz labāka par tādu paradizi liktos zeme ar tās dažādo tipu, seju un vecumu raibo jucekli, ar dzī­vinošo, spirdzinošo cīņu, kurā, vai nu bez savas pa­tikšanas, šinī daudzveidīgajā sabiedrībā, saduras neskaitāmi daudz dažādu interešu!

—  Klausies, Sendij, — es šim saku, — vai tu arī saproti, ko tu dari?

—   Ko tad es pēc tavām domām daru, ko?

—    No vienas puses tu debesis apraksti kā visai

patīkamu vietiņu, bet no otras — tu tam izdari lača pakalpojumu.

—   Kā tad tā?

—   Nu, lūk, kādēļ. Piemēra dēļ ņem jaunu māti, kas pazaudējusi savu bērnu un …

—   Cst! cst! — Sendijs pacēla pirkstu. — Skaties!

Mums tuvojās kāda pusmūža sieviete sirmiem

matiem. Viņa gāja lēniem soļiem, galvu nodūrusi, spārni tai gurdi nokārās uz leju; nabadzīte izska­tījās ļoti nogurusi, un viņa raudāja. Mirkdama asa­rās, viņa pagāja mums garām, mūs nemaz neievē­rodama^ Un tad Sendijs sāka runāt klusu, maigi, ar līdzjūtīgu balsi:

—   Viņa meklē savu bērnu! Nē, liekas, viņa to jau atradusi. Ak dievs, kā viņa pārvērtusies! Taču es viņu tūdaļ pazinu, kaut ari divdesmit septiņus gadus to netiku redzējis. Toreiz viņa bija jauna māte, kādus divdesmit, varbūt ari divdesmit četrus gadus veca, ziedoša, skaista, jauka — roze! Un tas ari bija viss. Ar visu sirdi, ar visu savu būtni viņa bija pieķērusies savam bērniņam, mazai, divus ga­dus vecai meitiņai. Bet meitiņa nomira, un māte žēlabās sajuka prātā, vārda vistiešākā nozīmē — sajuka! Vienīgo mierinājumu tā atrada domā, ka viņā saulē tā tiksies ar savu meitiņu, «lai vairs ne­kad nešķirtos». Sos vārdus — «lai vairs nekad ne­šķirtos» — viņa arvien atkārtoja, un tie viņai at­viegloja sirdi; jā, patiesi, viņa pat kļuva jautra. Kad es pirms divdesmit septiņiem gadiem nomiru, viņa lūdza mani vispirms uzmeklēt viņas meitiņu un pateikt, ka viņa cer drīz jo drīz, ļoti ļoti drīz nokļūt pie tās pati!

—   Kas tas par bēdīgu stāstu, Sendij!

Kādu laiciņu Sendijs sēdēja klusēdams, viņš lūkojās zemē, kaut ko domāja un tad skumīgi teica:

—   Un tad viņa beidzot ieradās pati.

—   Nu, un tad? Stāsti tālāk!

—   Stormfīld, var jau būt, ka viņa nav atradusi savu meitu, taču man personīgi šķiet, ka viņa to atradusi. Jā, visdrīzāk gan, ka viņa to ir atradusi. Es tādus gadījumus arī agrāk esmu redzējis. Zini, viņas atmiņā saglabājies mazs, veselīgs bērniņš, ko tā kādreiz auklējusi savās rokās. Taču viņas meita te nebūs gribējusi palikt par tādu bērniņu, viņa būs vēlējusies izaugt, un viņas vēlēšanās pie­pildījās. Divdesmit septiņu gadu laikā, kas pagājuši kopš tā brīža, viņa izstudējusi visnopietnākās zinī­bas, kādas vien var būt, un ari tagad viņa vēl ar­vien mācās un mācās, uzzinādama arvien vairāk un vairāk. Tagad viņai nospļauties uz visu, izņemot zinības. Viņai prāts nesas tikai uz zinībām vien, uz grandiozu problēmu apspriešanu ar tādiem ļau­dīm, kāda pati ir.

—   Nu un kas par to?

—   Kā — kas? Vai tad tu, Stormfīld, nesaproti? Viņas māte kaut ko sajēdz par dzērvenēm, prot šīs ogas audzēt un lasīt, prot no tām vārīt ievārījumu un ar to tirgoties — un vairāk ari ne velna. Tagad viņa vairs nav bāžama vienā maisā ar savu meitu, tāpat kā bruņurupucis nesaderas kopā ar paradizes putnu. Nabaga māte: viņa bija lolojusi domas, ka varēs auklēt savu bērniņu! Man šķiet, ka viņa ir vīlusies.

—   Un kas tagad būs, Sen/dij, vai tad viņas ta­gad uz mūžiem paliks nelaimīgas paradizē?

—  Nē, viņas saradls, pamazām viena otrai pie­mērosies. Taču tas nenotiks ne viena un ne divu gadu laikā, bet pakāpeniski.

Ne mazums raižu man sagādāja spārni. Nāko­šajā dienā, pēc tās, kad dziedāju kori, es divas rei­zes mēģināju lidot, taču bez sekmēm. Kad es pirmo reizi pacēlos gaisā, nolidoju trīsdesmit jardu un notriecu no kājām kādu īru un, taisnību sakot, arī pats. nokritu. Pēc tam es gaisā sadūros ar kādu biskapu un, protams, arī viņu notriecu. Mēs apmai­nījāmies stiprākiem vārdiem, taču es jutos visai nelādzīgi, ka biju uzgrūdies virsū tik cienīgam vecim, miljoniem nepazīstamu Jaužu acu priekšā, kuri uz mums skatījās, tik tikko smieklus valdīdami.

Es nopratu, ka vēl neesmu iemācījies stūrēt un tādēļ nezinu, uz kurieni tikšu aiznests lidojuma laikā. Visu pārējo dienas cēlienu gāju kājām, spār­nus nolaidis. Nākošajā rītā līdz ar vāju gaismiņu es aizgāju uz kādu klusu vietiņu pavingrināties. Uzrāpos diezgan augstā klinti, pacēlos gaisā un drāzos lejā, orientējoties pēc krūma kādus trīssimt jardus attālu vai tālāk. Taču man neizdevās aprē­ķināt vēja stiprumu, kurš pūta apmēram divu strēķu leņķi no mana kursa. Redzēju, ka ievērojami novir­zos no sava orientiera, un tādēļ sāku strādāt lēnāk ar labo spārnu, piespiežot vairāk ar kreiso. Taču tas neko nelīdzēja, jutu, ka man draud apgāšanās briesmas, un nācās samazināt ātrumu uz abiem spārniem un nolaisties. Es atkal uzrāpos uz klints un vēlreiz pamēģināju savu laimi, noskatījies vietu kādus divus trīs strēķus vairāk pa labi no krūma, pat aprēķinājis drifti, lai lidojums uz punktu, ko biju izraudzījis, būtu precizāks. Vispār tas arī izde­vās, bet es lidoju ļoti lēnām. Man kļuva skaidrs, ka, pretvējam valdot, spārni ir vājš palīgs. Tātad, ja es gribētu kaut kur aizlaisties ciemos pie kāda, kas dzīvo tālu no manām mājām, tad varētu gadīties, ka nāktos vairākas dienas gaidīt, līdz vējš mainī­sies; bez tam, nopratu, vētrā ar spārniem vispār nav ko iesākt. Bet, ja ar spārniem gadās laisties, pie ceļa vēja tie tūlīt pajuks — samazina! tos nevar, ierēvēt, piemēram, nav iespējams, tātad atliek tikai viens: noņemt spārnus nost, tas ir, sakļaut gar sāniem, un vairāk neko. Protams, tāda stāvoklī gaisā noturēties nevar. Vislabākā izeja skriet ar vēju; taču tas ir sasodīti grūti! Bet, ja saksi vēl gudrot — dibenā būsi!

Pēc kādām divām nedēļām — atceros, bija otr­diena — es aizsūtīju vecajam Sendijam Makvil- jamsam zīmīti ar ielūgumu atnākt nākošajā dienā pie manis ciemos nogaršot mannu ar paipalām. Tik­līdz ienācis, viņš viltīgi piemiedz vienu aci un jautā:

— Nu, kaptein, kur tad tu savus spārnus esi licis?

Es tūdaļ uztvēru zobgalību viņa vārdos, taču nelikos ne zinis un atbildēju:

—   Nodevu mazgāšanā.

—   Jā, kā tad, ap šo laiku tie pa lielākai daļai ir mazgāšanā, — tas atteica pasausā tonī, — to jau esmu novērojis. Jaunizceptie eņģeļi ir trakot tīrīgi. Kad tu domā dabūt tos atpakaļ?

—   Parīt.

Viņš man pamirkšķināja un uzsmaidīja.

Bet es saku:

—   Sendij, būsim atklāti. Klāj tik vaļā! Kas tad nu var būt par noslēpumiem draugu starpā! Es jau manīju, ka tu, kā arī daudzi citi, nevalkā spārnus. Es laikam uzvedos kā idiots, vai ne?

—   Gandrīz vai. Bet ko tur var darīt? Sākumā mēs visi esam tādi.

Tas ir gluži dabiski. Uz zemes mums, vai zini, ir tendence taisīt gluži savādus slēdzienus attiecībā uz dzīvi paradizē. Uz bildītēm mēs vienmēr esam redzējuši eņģeļus ar spārniem, un tas jau arī ir gluži pareizi, bet, kad, izejot no tā, nospriedām, ka eņģeļi lieto spārnus, pārvietojoties no vienas vietas uz otru, tad — mēs nošāvām buku. Spārni — tie ir tikai parādes uniforma. Pildīdami, kā sacīt jāsaka, savus dienesta pienākumus, eņģeļi arvien valkā spārnus; tu nekad neredzēsi, ka eņģelis die­nesta darīšanās dotos bez spārniem, tāpat kā arī nekad neredzēsi, ka virsnieks, vadīdams karalauka tiesas sēdi, būtu tērpies mājas drēbēs vai arī, ka po- lismens, stāvēdams postenī, nebūtu tērpies formas ģērbā, vai arī pastnieks, piegādādams pastu, būtu bez formas cepures un kroņa svārkiem. Bet lidot ar spārniem — nē! Tos vieni uzģērbj izskata pēc. Veci, piedzīvojuši eņģeļi rīkojas tāpat kā aktivā dienesta virsnieki: civilo tērpu valkā tikai tad, kad neatrodas dienestā. Turpretim, zīmējoties uz jau­niem eņģeļiem, tie gluži kā milicijas brīvprātīgie nešķiras no sava formas tērpa, mūžīgi laidelējas no vienas vietas uz otru, visur lien ar saviem spār­niem, notriec gar zemi tos, kas iet kājām, lidinās gan še, gan tur, iedomājoties, ka visiem prieks viņos noskatīties un ka viņi paradizē ir paši gal­venie. Un, kad šāds tips, vienu spārnu sacēlis, otru nolaidis, aizpeld pa gaisu, tad viņa sejā skaidri lasāms: «Ek, ja mani tagad redzētu Merija-Anna no Arkanzasas! Tad gan viņa nožēlotu, ka iedevusi man vilka pasi!» Nē, spārni — tie ir tikai lepnības pēc, tikai lepnībai un vairāk nekam citam.

—   Laikam gan, Sendij, tev taisnība, es teicu.

—  Vai tad tev tālu jāmeklē, paraugies uz sevi, — turpināja Sendijs. — Tu neesi radīts spār­niem. Vispār, tas nav nekas priekš cilvēkiem. Vai atceries, cik milzīgi daudz gadu tu iztērēji, lai no­kļūtu uz šejieni? Bet tu taču joņoji ātrāk par liel­gabala lodi! Tagad iedomājies, ja tev nu viss šis attālums būtu bijis jānolido ar spārniem. Vai zini, kas tad būtu noticis? Mūžība paietu, bet tu vēl arvien lidotu! Taču miljoniem eņģeļu nākas ik die­nas nolaisties uz zemes, lai kā parādības rādītos mirstošiem bērniem un labiem cilvēkiem nāves cisās, — pats zini, tas ir eņģeļu pienākums pēc die­nestā ieņemamā amata. Protams, viņi tur ierodas ar visiem spārniem — viņi taču izpilda gluži oficiālu misiju, — un citādi jau arī mirstošie tos nemaz ne­atzītu par eņģeļiem. Bet vai tad tiešām tu varēji domāt, ka eņģeļi ar šiem spārniem lido? Taču ne. Un skaidrs, kādēļ: spārnu taču nepietiktu pat pus­ceļam, tie izputētu lupatu lēveros līdz pēdējai spal­viņai, un pāri paliktu tikai to skelets — gluži kā pūķa skelets, pirms tas ar papīru apvilkts. Debesīs attālumi vēl miljardiem reižu lielāki, eņģeļiem daž­kārt caurām dienām jāklenderē uz visdažādākām debesu malām. Vai tad šie to spētu paveikt ar spār­niem? Nu, protams, ka ne. Spārni viņiem tikai iz­skata pēc, bet attālumus viņi pārvar vienā mirklī — tiklīdz tie to vēlas. Lidojošais paklājs, par kuru mēs tūkstoš un vienas nakts pasakās esam lasījuši, ir visai prātīgs izgudrojums; taču iedomas, ka eņģeļi ar spārnu palīdzību spēj veikt neiedomājamus at­tālumus, — tās gan ir īstās blēņas!

—   Mūsu abēju dzimumu jaunie eņģeļi, — tur­pināja Sendijs, — visu laiku valkā spārnus — gan koši sarkanus, zilus, zaļus, zelta, dažnedažādus daudzkrāsainus, varavīksnes krāsās un pat strīpoti rūtainus, bet neviens viņus par to nenosoda, tas viss piederas pie viņu vecuma. Spārni — tā ir ļoti skaista lieta un jauniem ļaudīm labi piestāv. Visā viņu tērpā spārni ir visskaistākais; oreols ir nieks, salī­dzinot ar spārniem.

—   Nu labs ir, — es atzinos, — iebāzu savus spārnus bufetē un neizņemšu tos no turienes, kamēr laukā atkal nebūs dubļi līdz acīm.

—  Vai arī svinīga pieņemšana.

—   Kas tad tas nu atkal ir?

—   Kaut kas tāds, ko tu šodien pat varēsi redzēt, ja vēlēsies. Pieņemšana tiek rīkota par godu kādam Džersijsitijas krodziniekam.

—   Ko tu, pastāsti taču!

—   Sis krodzinieks tika pievērsts kristīgajai ti­cībai kādā lūgšanas sanāksmē, ko Ņujorkā sarīko­juši Mudijs un Senkijs [7] ; kad krodzinieks brauca atpakaļ uz savām mājām, uz Ņudžersiju, prāmis, uz kura tas atradās, sadūrās ar kādu kuģi un kro­dzinieks noslīka. Šis krodzinieks ir no to ļaužu sugas, kas domā, ka debesīs visi vai gluži traki aiz laimes, ka tāds vecs grēka āzis glābj savu dvē­seli. Viņš domā, ka visi debesu iedzīvotāji, slavas dziesmas dziedādami, izskries viņu sagaidīt un šai dienā debesīs tik vien būs runas kā par viņu. Viņš iedomājas, ka tā ierašanās šeit sacels tādu furoru, kādu jau sen neviens vairs neatceras, šādu dīvai­nību esmu novērojis pie visiem mirušajiem krodzi­niekiem: tie ne tikvien sagaida, lai visi kā viens iziet viņus sagaidīt, bet ir pat pārliecināti, ka viņus sagaidīs ar lāpu gājienu.

—  Tātad, šķiet, krodziniekam būs jāpiedzīvo vilšanās?

—   Nē jel, gluži otrādi. Šeit taču nav atļauts sagādāt kādam vilšanos. Viss, ko cilvēks vēlas, — protams, ja vien tas izpildāms un vēlēšanās nav ķecerīga, — viss notiek pēc viņa prāta. Arvien jau atradīsies daži miljoni vai miljardi zeņķu, kam nav nekā labāka ko darīt kā sakarā ar kāda krodzinieka sagaidīšanu dzīt velnu, drūzmējoties ielās ar dego­šām lāpām rokās un vingrinot savas rīkles. Krodzi­nieks ir sajūsmināts, jaunatne izklaidējas uz velna paraušanu — tas nevienam nav par ļaunu, nemaksā ne grasi, toties nostiprina slavu par debesīm kā par vietu, kur visus jaunatnācējus gaida laime un pārticība.

—  Jauki. Es katrā ziņā atnākšu paskatīties kro­dzinieka ierašanos.

—   Paturi prātā, ka pēc labā toņa noteikumiem jābūt pilnā formā — ar spārniem un visu pārējo.

—   Ar ko tad vēl?

—   Ar oreolu, arfu, palmu zaru un tā tālāk.

—   Ak tā? Laikam gan būšu slikti rīkojies, taču jāatzīstas, ka šīs lietas es pametu tajā dienā, kad dziedāju korī. Man itin nekā vairs nav, izņemot šo lupatu un spārnu.

—   Nomierinies! Tavas lietas pievāktas un nolik­tas tavām vajadzībām. Aizsūti tām pakaļ!

—   Aizsūtīšu, Sendij, pēc tām. Bet ko tu nupat teici par kaut kādām tur ķecerīgām vēlēšanām, kam nav lemts piepildīties?

—   Ak, ko nu, tādu vēlēšanos, kas nepiepildās, ir ļoti daudz. Piemēra pēc, Bruklinā dzīvo kāds slu­dinātājs, kaut kāds Tolmedžs, — to sagaida vilša­nās. Viņš savos sprediķos mīl runāt, ka, tiklīdz ieradīšoties paradizē, tā tūdaļ steigšoties apkampt un saskūpstīties ar Ābramu, Izaku un Jēkabu un nobirdināt kādu asaru. Miljoniem zemes iedzīvotāju cer uz to pašu. Ik dienas šeit ierodas ne mazāk par sešdesmit tūkstošiem cilvēku, kas pirmām kārtām vēlas steigties pie Ābrama, Izaka un Jēkaba, lai spiestu tos pie krūts un izraudātos. Bet tev taču jāpiekrīt, ka sešdesmit tūkstoši cilvēku tādiem ve­čiem ir pārāk apgrūtinoša porcija. Ja viņi ari iedo­mātos piekrist, tad gadu gadā trīsdesmit divas stundas diennaktī viņi nekā cita nedarītu, kā ļautu sevi spaidīt un slacīt asaru plūdiem. Beigu beigās viņi būtu pagalam nomocījušies un arvien būtu slapji kā ūdensžurkas. Vai tad tā viņiem būtu paradizē? No tādas paradizes būtu jāmūk kā no mēra, tas taču katram skaidrs! Ābrams, Izaks un Jēkabs — lādzīgi, pieklājīgi, veci ebreji, bet skūp­stīties ar Bruklinas slavenībām viņiem būtu tikpat maz patikas kā tev. Piemini manus vārdus, mistera Tolmedža maiguma izpausme tiks ar pateicību no­raidīta. Izraudzīto privilēģijām ir sava robeža pat debesīs. Ja Ādams ietu sagaidīt katru jaunat­nācēju, kas vēlas viņu redzēt un izdiedelēt auto- grafu, tad viņš ar to vien spētu nodarboties un nekam citam laika vairs nepaliktu! Tolmedžs pazi­ņojis, ka vēlas pagodināt ar savu viziti ne vien Āb­ramu, Izaku un Jēkabu, bet arī Ādamu. Taču no šī nodoma tam būs jāatsakās.

—   Bet vai tu domā, ka Tolmedžs tiešām uz­brauks šurp, debesīs?

—  Nu katrā ziņā. Bet vari nebīties, viņš saie- sies ar savējiem — viņu te daudz. Sajā apstāklī arī slēpjas galvenais paradizes jaukums: šurp sa­rodas dažādu sugu cilvēki, lai nu stāsta, ko grib.

Katrs atrod sev sabiedrību, kas tam pa prātam, bet par citiem, tāpat kā savukārt tiem gar viņu, tam nav nekādas daļas. Ja jau nu dievs ir radījis para­dizi, tad arī iekārtojis visu, kā vajag, — plaši un lepni.

Sendijs aizsūtīja uz savām mājām pēc lietām, es arī aizsūtīju pēc savējām, un ap pulksten deviņiem vakarā mēs sākām ģērbties. Sendijs teica:

—   Stormij, tevi sagaida interesants vakars. Laikam tur bus arī kaut kādi patriarchi.

—   Vai tiešām?

—   Jā, droši vien. Protams, tie uzvedas kā aris­tokrāti, vienkāršās tautas priekšā gandrīz vai ne­rādās. Manuprāt, viņi ierodas sagaidīt tikai tos grēciniekus, kas savu dvēseli izglābuši pēdējā brīdī. Arī tad viņi neierastos, taču saskaņā ar tradicijām uz zemes šādā gadījumā paredzēta liela ceremonija.

—  Vai viņi, Sendij, visi līdz pēdējam ierodas?

—   Kas tad? Visi patriarchi, vai? Ko tu, taču ne: kādi divi, ne vairāk. Tev nāksies pagaidīt kādus piecdesmit tūkstošus gadu, lai kaut vai aci pamestu uz visiem patriarchiem un praviešiem. Kamēr es šeit esmu, Ijabs parādījies vienu reizi un vienu reizi Hams kopā ar Jeremiju. Bet visievērojamākais no­tikums, kamēr esmu šeit, bija pērn. Tika rīkota pieņemšana par godu anglim Čarlzam Pīzam — tas ir tas pats, ko dēvēja par Banenkrosas slepkavu. Toreiz tribinē stāvēja četri patriarchi un divi pra­vieši, — nekā līdzīga kopš kapteiņa Kida [8] debesu

braukšanas dienas netiku redzējis, pat Ābels, ari tas pirmo reizi kopš tūkstoš divi simti gadiem bija at- nācis. Izplatījās baumas, ka ari Ādams taisoties ļļ nākt; kad Ābels parādās, tad arvien sarodas milzīgi lieli skatītāju pūļi, bet ar Ādamu tas šinī ziņā gan nevar mēroties! Baumas izrādījās nepatiesas, taču bija jau paspējušas izplatīties pa visām debesīm, un kaut ko tādu, kas toreiz te notika, es laikam vairs nekad neredzēšu. Pieņemšanu, protams, rīkoja angļu apgabalā, kas no Ņudžersijas nodalījuma ro­bežām ir astoņsimt vienpadsmit miljonu jūdžu at­tālu. Es uz turieni aizlaidos kopā ar daudziem kai­miņiem, un mums atklājās neredzēts skats! No visiem apgabāliem veltin vēlās pūļi — eskimosi, tatari, nēģeri, ķīnieši — ar vārdu sakot, cilvēki nāca no malu malām. Tādu ļaužu jucekli var vērot tikai lielajā korī pirmajā dienā pēc ierašanas šeit un vairāk arī nekur citur. Miljardiem lielie ļaužu pūļi dziedāja baznīcas dziesmas un sauca ozianu, valdīja neaprakstāms troksnis; pat tad, kad visiem mutes bija ciet, no spārnu vicināšanas vien ausis džinkstēt džinkstēja, jo debesīs bija tik daudz eņ­ģeļu, ka likās, it kā sniegs snigtu. Ādams neatnāca, bet arī bez viņa bija visai interesanti: galvenajā tribinē sēdēja trīs erceņģeļi, turpretim citos gadī­jumos reti kad redzēsi kaut vai vienu no tiem.

—   Un kādi tad viņi, Sendij, izskatās?

—   Nu kādi? Sejas staro, ģērbušies spīdošos chitonos, brīnišķīgi varavīksnes krāsas spārni aiz muguras, rokās katram zobens; augumā — astoņ­padsmit pēdas, stāja varena — līdzīga karavīriem.

—   Bet vai tiem ir oreols?

—   Nē, katrā ziņā tas nav stīpiņas veidā. Erc- eņģeļi un augstākās kategorijas patriarchi valkā kaut ko daudz labāku. Viņi valkā lielisku, gluži apaļu oreolu no skaidra zelta, taisni acis apžilbst, kad paskatās. Kad tu vēl dzīvoji uz zemes, tad ne vienu vien reizi būsi redzējis uz bildēm patriarchu ar tādu mantiņu — vai atceries? Galva tam gluži kā misiņa bļodā ielikta. Taču tas nedod pareizo priekšstatu tas, ko valkā patriarchi, spīd vairāk un skaistāk.

—   Sendij, bet vai tu esi runājis ar šiem erc- eņģeļiem un patriarchiem?

—   Kas — es, vai? Ko tu, Stormij! Es neesmu cienīgs sarunāties ar tādiem kā viņi.

—   Bet Tolmedžs, vai tas ir tā cienīgs?

—   Protams, ne. Tev varen juceklīgs priekšstats' par tādām lietām; starp citu, tas raksturīgs visiem zemes iemītniekiem. Arī es kādreiz šinī ziņā tiku grēkojis, bet nu jau tas ir pagājis. Uz zemes saka, ka ir debesu ķēniņš, — un tas arī ir pareizi; taču tālāk apraksta debesu valstību tā, it kā tā būtu kāda republika, kur visi vienlīdzīgi, kur katram tiesības apskaut kuru katru pretimnācēju un drau­dzēties ar visādiem aristokrātiem, visaugstākos ieskaitot. Redz, kāds juceklis! Kādas muļķības! Vai tad var būt republika, ja ir ķēniņš? Vai tad vispār var būt republika, ja valstī valda patvald­nieks, ja tas valda mūžīgi bez parlamenta, bez valsts padomes, kuriem savukārt būtu tiesības iejaukties viņa darīšanās; ja nebalso, ja nevienu

neievēl; ja visā pasaules izplatījumā nav neviena, kam būtu balsstiesības valsts pārvaldē, ja nevienu neaicina līdzdarboties valsts lietās un ja nevienam tas pat atļauts nav?! Neko teikt, jauka republika! . . .

—   Jā, paradizē, šķiet, nav tāda, kādu to biju domājis esam. Bet tomēr, es tā domāju, — pastai­gāšos visur un kaut vai iepazīšos ar visiem diž­vīriem. Netaisījos ēst ar viņiem no vienas bļodas, bet tikai tāpat vien sarokoties, palaist vienu otru stundiņu viņu sabiedrībā . . .

—  Vai kaut kāds Toms, Diks vai Harijs, kas nu pirmais pagadās, varētu tā izturēties attiecībā uz Krievijas ministriem? Tā gluži vienkārši iečāpot pie kņaza Gorčakova?

—   Domāju gan, Sendij, ka ne.

—   Nu re, te ir tāda pati Krievijas impērija, pat stingrāka. Te pat miņas nevar būt par republiku. Ir šeit rangu saraksti, ir šeit vicekaraļi, kņazi un gu­bernatori, vicegubernatori, vicegubernatoru palīgi un ap simt dižciltīgo kārtu, sākot ar lielkņaziem erc- eņģeļiern un tālāk arvien zemāk un zemāk līdz tai kārtai, kur nav nekādu titulu. Vai tu zini, kas ir princis no dzimšanas uz zemes?

—   Nē.

—  Nu re. Princis no dzimšanas nepieder ne tieši pie ķēniņa dzimtas, ne arī pie parastās aristokrati- jas — viņš pēc savas kārtas ir zemāks par pirmo, bet augstāks par otro. Apmēram tādu pašu stāvokli debesīs ieņem patriarchi un pravieši. Šeit ir tādi augstākās kārtas aristokrati, ka mēs abi neesam cienīgi tiem zandaļu siksnas aizsiet, bet arī tie vēl

nav cienīgi aizsiet zandaļu siksnas patriarchiem vai praviešiem. Tas tev dod zināmu priekšstatu par viņu rangu, ko, vai ne? Vai saproti tagad, cik viņi diži? Paskatīsies reiz uz kādu no tiem — un pietiks tev ko atcerēties un par ko runāt tūkstoš gadu. Iedo­mājies, kaptein, ja Ābrams pārkāptu pār šo slieksni, ap viņa atstātajām pēdām tūdaļ uzceltu žogu ar no­jumi un no visām debesu malām šurp plūstu svēt­ceļnieki daudzus gadu simteņus, lai tikai paskatītos uz šo vietu. Ābrams ir tieši viens no tiem, ko mis­ters Tolmedžs no Bruklinas, ierodoties šeit, gatavo­jas skūpstīt un apraudāt. Lai nu vien viņš paķer līdzi lielu asaru krājumu, citādi, varu saderēt, tās viņam izžūs, pirms vēl tas bus panācis tikšanos ar Ābramu.

—   Sendij, — es saku, — arī es domāju, ka būšu šeit kā līdzīgs starp līdzīgiem, bet labāk būs, ja to aizmirsīšu. Bez tam tas arī nav sevišķi svarīgi, es arī tāpat jūtos itin laimīgs.

—   Ko nu — tu, kaptein, esi laimīgāks, nekā būtu citos apstākļos! Šie patriarchi un pravieši par daudziem gadu simteņiem aizsteigušies tev priekšā, viņi divās minūtēs aptver tādas lietas, kuru izpra­šanai tev vajadzētu veselu gadu. Vai tu kādreiz esi mēģinājis ar kapraci patīkami un derīgi parunāt par vējiem, jūras straumēm un kompasa adatas svārstībām?

—   Saprotu, ko tu gribi teikt, Sendij: man nebutu interesanti ar viņu sarunāties, — viņš šais lietās droši vien ir nemākulis, un mēs abi aiz gara laika vai nobeigtos.

—  Tieši tā. Patriarchiem būtu garlaicīgi klausī­ties, ko tu stāsti, bet pats tu neesi vēl tik tālu, lai saprastu viņu runas. Tu itin drīz pateiktu: «Uz re­dzēšanos, jūsu eminence, pienākšu pie jums kādu citu reizi,» — taču vairs turp neaizietu. Vai tu kād­reiz esi aicinājis pie sevis kapteiņa kajitē uz pus­dienām virtuves puiku?

—   Atkal man skaidrs, uz ko tu mērķē, Sendij. Neesmu pieradis pie lādas dižas publikas kā pat­riarchi un pravieši, es kautrētos viņu klātbūtnē, nezinādams, ko teikt, un būtu laimīgs, ja drīzāk varētu iet savu ceļu. Pasaki, Sendij, kas augstāks pēc ranga: patriarchs vai pravietis?

—   Ak, pravieši ir dižāki par patriarchiem! Vis­jaunākais pravietis skaitās daudz lielāks par visve­cāko patriarchu! Ņem vērā pal Ādamam jāsoļo aiz Šekspira.

—  Vai tad Šekspirs bija pravietis?

—   Kā tad! Arī Homērs un daudzi citi. Bet Šek- spiram un daudziem citiem jādod ceļš Bilingsam, vienkāršam skroderītim no Tenesijas, un Sakam, Afganistanas zirgu apkalējam, Jeremijs, Bilingss un Buda soļo kopā vienā ierindā tūliņ aiz publikas no dažādām planētām, kuru nav mūsu sistēmā; aiz vi­ņiem iet kādi pāris desmiti, kas atbraukuši no Jupitera un citām pasaulēm; tālāk nāk Daniels, Saka un Kon- fucijs; aiz viņiem ļaudis no citām astronomiskajām sistēmām, tad Eceķiels, Muchameds, Zaratustra un kāds seneģiptiešu nažu trinējs; tālāk vēl vesela virkne dažādu ļaužu un tikai kaut kur pašā astē —

Šekspirs ar Homēru un kāda nomaļa Francijas cie­mata kurpnieks, vārdā Marnē.

•— Vai tad tiešām Muchamedu un citus pagānus šeit ielaiduši?

—   Jā, katrs no viņiem ir izpildījis savu misiju un ir pelnījis apbalvojumu. Cilvēks, kas zemes virsū nav saņēmis apbalvojumu, var būt mierīgs — šeit viņš noteikti to saņems.

—   Bet kāpēc tad Sekspiram nodarīta tāda pāres­tība, liekot tam soļot aiz kaut kādiem tur kurpnie- ķeļiem, kalējiem un nažu trinējiem — ar vārdu sakot, aiz visādiem ļautiņiem, par kuriem neviens nekad neko nav dzirdējis?

—   Āre, tā jau ir tā debesu taisnība: uz zemes tie nav tikuši novērtēti tā, kā to pelnījuši, taču te viņi ieņem to vietu, ko pelnījuši. Sis skroderītis Bilingss no Tenesijas štata rakstījis tādus pantus, kādi Homēram un Sekspiram pat saņos nav rādī­jušies, taču neviens nav gribējis tos iespiest un neviens tos nav lasījis, izņemot Viņa neizglītotos kaimiņus, kas par tiem tikai smējušies. Kad ciematā sarīkoja dejošanu vai iedzeršanu, tad skrēja pēc Bilingsa, uzlika tam galvā no kāpostu lapām dari­nātu kroni un izsmiekla dēļ viņam klanījās. Kādreiz vakarā, kad viņš gulēja slims, aiz bada novārdzis, viņu izvilka laukā, uzlika galvā kroni un, uzsēdi­nājuši jāteniski uz mieta, nesa pa ciematu; viņam pakaļ skrēja visi ciemata iedzīvotāji, sizdami skārda šķīvjus un baurodami, cik spēj. Tajā pašā naktī Bilingss nomira. Viņš nemaz netika domājis nonākt paradizē un nekādā ziņā nebija cerējis uz svinīgu sagaidīšanu, droši vien viņš būs izjutis krietni lielu pārsteigumu, kad viņam par godu tikusi sarīkota tāda pieņemšana.

—  Vai tu tur biji?

—   Pasarg dievs, ko tu!

—   Kādēļ? Vai tad tu nezināji, ka gatavojas svinības?

—   Zināju ļoti labi. Par Bilingsu debesu sfērās daudz ticis spriests — un ne jau vienu dienu vien kā par šito krodzinieku, bet veselus divdesmit gadus līdz viņa nāvei.

—   Kāda velna pēc tad tu neaizgāji?

—   Re, kā tu spried! Tādi kā es lai tiktu uz pie­ņemšanu, kas rīkota par godu pravietim? Lai es, muļķadesa, turp būtu bāzies palīdzēt saņemt tādu dižvīru, kāds ir Eduards Bilingss?! Es taču bulu kļuvis par apsmieklu visiem miljardu jūdžu apkārt­nē. To man nekad nebūtu piedevuši.

—   Bet kas tad tur bija?

—  Tie, ko mums, kaptein, nez vai vispār izdosies kādreiz redzēt. Nevienam vienkāršajam mirstīgajam neuzsmaida laime būt cienīgam piedalīties pravieša sagaidīšanā. Tur sanāca visa aristokrātijā, visi pat­riarchi un pravieši, visi erceņģeļi, kņazi, guberna­tori un vicekaraļi pilnā sastāvā, bet no sīkām nagli­ņām — neviens. Un tad vēl, ņem vērā, viss šis aristokratijas zieds — kņazi un patriarchi — sanāca ne tikai no mūsu pasaules vien, bet no visām pa­saulēm, kas mirdz pie mūsu debesu telts, un vēl no miljardiem pasauļu, kuras atrodas neskaitāmās citās sistēmās. Tur bija pravieši un patriarchi, kam mū­sējie pat par kāju pamesliem neder ne ranga, ne slavas, ne ari citā ziņā. Viņu vidū bija slavenības no Jupitera un citām mūsu sistēmas planētām, bet paši galvenie — dzejnieki Saa, Bo un Suf — bija ieradušies no trim lielām, trīs dažādu visai tālu sistēmu planētām. So vīru vārdi dunēt nodunēja visās debesu malu maliņās un kaktiņos kopā ar astoņdesmit galveno erceņģeļu vārdiem, turpretim ārpus debesu maliņas, kas ierādīta mūsu pasaulei, neviens nekā nav dzirdējis ne par Mozu, ne Ādamu, ne visu pārējo kompāniju, un, ja arī, tad tie ir tikai atsevišķi lieli zinātnieki; starp citu, viņi arvien mūsu patriarchu un praviešu vārdus raksta nepareizi, visu sajauc, viena darbus piedēvē citam un gandrīz vien­mēr visus viņus vienkārši ierindo mūsu saules sis­tēmā, neturēdami par vajadzīgu ielaisties tādos sīkumos kā norādīt, no kādas īsti pasaules šie pra­vieši cēlušies. Tas atgādina kādu indiešu zinātnieku, kas, vēlēdamies padižoties ar savām zināšanām, apgalvoja, ka Longfelo [9] dzīvojot Savienotajās Val­stīs — it kā tas vienā un tai pašā laikā dzīvotu visās valsts malās, bet pašas Savienotās Valstis aizņemtu tik mazu platību, ka, vienalga kurp arī tu nemestu akmeni, tu noteikti ar to trāpīsi Longfelo. Starp mums runājot, mani arvien kaitina tas, ar kādu nicināšanu šie no pasaulēm-milzeņiem atnāku­šie atsaucas ne tikvien par mūsu mazo pasauli, bet pat par visu mūsu sistēmu. Protams, mēs dodam

Jupiteram to godu, kas Jupiteram pienākas, jo, salī­dzinot ar to, mūsu pasaule nav lielāka par kartu­peli; bet citās sistēmās taču ir pasaules, kuru priekšā Jupiters pats ir mazāks par sinepju graudiņu! Pie­mēra dēļ te derētu minēt Hubras planētu, kas ir tik liela, ka Halleja komētas orbitā to nekādā ziņā neievietosi, jo tā izjuktu no savām kniedēm. Tūristi no Hubras (es domāju par iedzimtajiem, kas tur dzīvojuši un nomiruši) šad un tad šeit parādās un prašņā par mūsu pasauli, bet, tiklīdz viņi uzzina, ka mūsu pasaule ir tik maza, ka zibens vienā se­kundes astotdaļā tai var apskriet apkārt, tad viņi pieturas pie sienām, lai aiz smiekliem nenokristu garšļaukus. Pēc tam viņi ieliek monokli acī un sāk mūs caur to aplūkot un gluži tā, it kā mēs būtu kādas brīnumainas vaboles vai kukaiņi. Vien ; no šiem tūristiem man jautāja: cik ilgi pie mums ilgsi diena?

Es atbildēju, ka vidēji diena ilgst 12 stundas. Tad viņš man jautāja: «Vai tiešām pie jums iedzī­votāji tādās domās, ka ir vērts šādas īsas dienas dēļ piecelties no gultas un nomazgāties?» Sie ļaudis arvien tā izturas — viņi nepalaiž garām izdevību palielīties, ka viņu diena ir tas pats, kas mums trīs­simt divdesmit divi gadi. Sis nekaunīgais zeņķis vēl nebija sasniedzis pilngadību, tas bija tikai kādas seši vai septiņi tūkstoši dienas vecs — tas ir pēc tā, kā mēs skaitām, ap divi miljoni gadu, — tāds draiskulīgs vasaraudzis pārejas gados, kad jaunek­lis vairs nav zēns, taču arī vīrs vēl nav. Būtu tas bijis kaut kur citur un nevis paradizē, tad gan es viņam pāris pamatīgu vārdiņu būtu pateicis. Nu, bet, īsi sakot, Bilingsam par godu rāva vaļā tādu lielisku sagaidīšanu, kādas jau daudzus tūkstošus gadu netika bijis, un es domāju, ka tam būs labi rezultāti. Bilingsa vārds kļūs pazīstams visnoma­ļākajos kaktiņos, sāks runāt par mūsu astrono­misko sistēmu, bet varbūt pat arī par mūsu pasauli, un debess iemītnieku visplašāko aprindu acīs mēs būsim cēlušies. Iedomājies tikai: Šekspirs gāja atmuguriski šā Tencsijas skrodera priekšā, kaisī­dams tam zem kājām puķes, bet Homērs, stāvēdams aiz šī skrodera krēsla, banketa laikā viņu apkalpoja! Protams, šis apstāklis banketa laikā neatstāja ne uz vienu nekādu sevišķu iespaidu, jo dižie ārzem­nieki, kas nākuši no citām sistēmām, nekad nebija dzirdējuši ne par Šekspiru, ne Homēru; taču, ja vēsts par šo notikumu varētu nonākt līdz mūsu mazajai zemītei, tur nu gan tas saceltu sensāciju! Ak, kaut jel šim nožēlojamam spiritismam būtu kaut kāda nozīme, tad mēs par šo gadījumu varētu dot ziņu tiem tur uz zemes un Tenesijā, kur Bilingss kādreiz dzīvoja, tam uzceltu pieminekli, bet viņa autografs būtu cenā augstāks par sātana autografu. Tad nu re, vareni gan uzdzīvoja šai pieņemšanā — man par visu sīki jo sīki pastāstīja kāds panīcis aristokrats, baronets sers Ričards Dafers no Hobo- kenas*.

— Ko tu saki, Sendij, baronets no Hobokenas, kā tas var būt?

* Hobokena — rūpniecības pilsētiņa Ņudžersijas štatā, netālu no Ņujorkas.

—   Ļoti vienkārši. Dikam Daferam piederēja desu darbnīca, un visā savā mūžā viņš nesakrāja ne centa tādēļ vien, ka visas gaļas atliekas pa klusam atdeva nabagiem. Ne jau nabagiem klaidoņiem, nē, bet godīgiem, kārtīgiem cilvēkiem, kas bija palikuši bez darba, tādiem, kuri drīzāk nomirtu badā nekā ietu ubagot. Diks noskatījās bērnus un pieaugušos, kas izskatījās izbadējušies, slepus sekoja viņiem līdz mājām, apjautājās par tiem pie kaimiņiem, bet vēlāk tos baroja un sameklēja tiem darbu. Bet, tā kā Diks, citiem redzot, nevienam neko nedeva, tad iemantoja sīkstuļa reputāciju, ar to tad viņš arī nomira, un visi teica: «Tā viņam arī vajadzēja!» Bet toties viņš vēl nepaspēja šurp ierasties, kad viņam jau piešķīra baroneta titulu, un pirmie vardi, ko Diks, Hobokenas desinieks, nonācis šeiļ pāra dizes krastos, dzirdēja, bija: «Iisiet sveicināti, sei Ričard Dafer!» Tas to ļoti pārsteidza, jo viņš bija pārliecināts, ka viņā saulē tam nolemta cita vietiņa, kur klimats labu tiesu karstāks nekā šeit.

Piepeši visa apkārtne iedrebējās no pērkona grāviena, tūkstoš un viens simts viens lielgabals izšāva vienā reizē. Sendijs teica:

—   Aha, tas ir par godu krodziniekam!

Es pielēcu kājās.

—   Iesim, Sendij, citādi kaut ko interesantu vēl nogulēsim.

—  Lēnā garā, Sidij, — šis saka, — tas jau tikai telegrāfs, telegrafē par viņa tuvošanos.

—   Kā tā?

—    Izšava zalvi par zīmi tam, ka signālu sta­cija ieraudzījusi krodzinieku. Viņš pagājis garām Sendija Huka zemes ragam. Tūliņ viņam pretim iz­lidos visādas komisijas, lai viņu uz šejieni eskor- tētu. Sāksies ceremonijas un apstāšanās; galā tik drīz vēl netiks. No šejienes viņš pašreiz ir vairāku miljardu jūdžu attālumā.

—   Tikpat labi es arī būtu varējis būt blēdis krodzinieks, - - es teicu, atcerēdamies savu bēdīgo ierašanos debesīs, kur nekādas komisijas mani ne­sagaidīja.

—  Tavā balsī es sadzirdu nožēlas, — piezīmēja Sendijs. — Šķiet, tas ari ir dabiski. Bet, kas bijis, izbijis: pats nāci šurp savu ceļu, un tagad nekas vairs nav labojams.

—   Ir jau labi, Sendij, aizmirsīsim, es neko ne­nožēloju. Bet tātad arī paradizē ir Sendija Huka rags. Ko?

—   Pie mums te viss ierīkots kā uz zemes. Visi Savienoto Valstu štati un teritorijas, visas zemes un salas, gan lielās, gan mazās, izvietotas debesīs, un tām gluži tāds pats apveids kā uz zemeslodes; tikai te viss ir desmitiem miljardu reižu lielākā mērogā nekā tur lejā … Otrā zalve!

—   Bet ko tā nozīmē?

—   Ka otrais forts atbild pirmajam. Katrs no tiem šauj zalvi no tūkstoš viena simta viena liel­gabala. Tā parasti mēdz salutēt atnācējiem, kas savu dvēseli izglābuši pēdējā mirklī, pie tam tūk­stoš viens simts un pirmais lielgabals ir papildu lielgabals — vīriešiem. Kad sagaida sievieti, tad mēs to zinām pēc tā, ka tūkstoš viens simts un pirmais lielgabals klusē.

—   Sendij, kādā veidā mēs atšķiram, ka to ir tūkstoš viens simts un viens, ja tie izšauj vienā reizē? Bet mēs taču to atšķiram, noteikti atšķiram!

—   Mūsu prāts šeit daudzējādā ziņā attīstās, un, lūk, uzskatāms piemērs. Skaitļi, samēri un attālumi debesis ir tik lieli, ka mēs esam iemācījušies tos uztvert ar jušanu. Vecie skaitļošanas un mērīšanas paņēmieni šeit neder, — ar tiem mums būtu tikai negals, viens vienīgs juceklis.

Mēs vēl drusku paspriedām par šo temu, tad es teicu:

—   Sendij, esmu ievērojis, ka man gandrīz vai nav gadījies satikt balto eņģeļu; uz vienu balto nāk gandrīz vai simt miljonu sarkanādaino, kas pat angliski neprot. Ar ko 1as izskaidrojams?

—   Jā, to tu vari novērot jebkurā štatā, jebkurā Amerikas apgabala teritorija paradizē. Man reiz gadījās lidot veselu nedēļu bez pārtraukuma, noli­doju miljoniem jūdžu lielu attālumu, redzēju milzī­gus eņģeļu barus, taču nemanīju viņu vidu neviena baltā, nedzirdēju neviena man saprotama vārda. Pirms vēl Amerikā ieradās baltais cilvēks, tur taču veselu miljardu gadu vai vēl ilgāk dzīvoja indiāņi, acteki un tamlīdzīgi ļaudis. Pirmajos trīssimt gados pēc tam, kad Kolumbs atklāja Ameriku, tur bija tikdaudz balto iedzīvotāju, ka tos visus — ieskaitot Britu koloniju baltos iedzīvotājus — ērti varētu no­vietot vienā lekciju zālē. Mūsu gadsimta sākumā Amerikā bija tikai kādi seši septiņi miljoni balto iedzīvotāju — teiksim septiņi; tūkstoš astoņi simti divdesmit piektajā gadā — divpadsmit vai četrpad­smit miljoni; tūkstoš astoņi simti piecdesmitajā gadā viņu bija ap divdesmit trīs miljoni, bet tūkstoš astoņi simti septiņdesmit piektajā gadā — četrdes­mit miljoni. Mirstība pie mums arvien līdzināsies divdesmit cilvēkiem no tūkstoša gadā. Tātad mūsu gadsimta pirmajā gadā nomira simt četrdesmit tūk­stoši balto, divdesmit piektajā gadā — divi simti astoņdesmit tūkstoši, piecdesmitajā gadā — pusmil­jons un septiņdesmit piektajā — ap miljonu. Esmu ar mieru šos skait|us noapaļot; pieņemsim, ka Amerikā no paša sākuma lidz mūsu dienām nomi­ruši piecdesmit, kaut vai sešdesmit, kaut vai pat simt miljonu balto, — dažiem miljoniem vairāk vai mazāk nav nekādas nozīmes. Un redzi, tagad tev skaidrs, ja tādu saujiņu ļaužu izkaisa uz sim­tiem miljardiem jūdžu lielo debesu Amerikas teri­toriju, tad tas ir tas pats kā izkaisīt Saharas tuks­nesī homeopātisko zāļu graudiņu paciņu desmit centu vērtībā un cerēt tos pēc tam atkal savākt kopā. Kādēļ tad, izejot no visa šā, mums lai piede­rētu redzama vieta paradizē? Mums tās arī nav. Te runā fakti, un ar tiem jāsamierinās. Citu planētu un astronomisko sistēmu zinātnieki, apbraukādami debesu valstību, iegriežas ari pie mums; viņi šeit paciemojas kādu laiciņu, bet pēc tam dodas atpakaļ uz savām mājām un raksta grāmatu par saviem ceļojumiem, un šajā grāmatā piecas rindiņas veltī­tas Amerikai. Ko tad viņi par mums raksta? Ka Amerika ir maz apdzīvota, mežonīga zeme, ka tur dzīvo daži simti miljardu sarkanādainu eņģeļu, kuru vidū šur tur sastopami slimi, dīvainas sejas krāsas eņģeļi. Zini, šie zinātnieki domā, ka mēs, baltie, un tāpat arī nedaudzie nēģeri ir indiāņi, kuri kļuvuši balti vai melni pēc slimošanas ar kādu drausmīgu slimību, līdzīgu spitalībai, par sodu — paturi to vērā, — par kaut kādiem briesmīgiem grēkiem. Tas, mans mīļais, ir pietiekami rūgts pi­liens mums visiem, pat vispieticīgākajiem, nerunā­jot nemaz par tiem cilvēkiem, kas gaida, ka tos uzņems kā bagātus radiniekus un ka piedevām tie vēl varēs apskaut pašu Ābramu. Es tevi, kaptein, neesmu iztaujājis par sīkumiem, taču domāju, ka mana pieredze mani neviļ: kad tu šeit ieradies, tad neviens tev nebūs sevišķi skaļi uzsaucis «urā».

—   Nav vērts to atcerēties, Sendij, es atbil­dēju sarkdams, — es ne par kādu naudu negribētu, lai mājinieki to būtu redzējuši. Lūdzu, Sendij, pār­maini sarunas tēmu!

—   Labi. Tu tātad esi nolēmis apmesties para­dizes Kalifornijas iecirknī?

—   Pats vēl lāgā nezinu. Kamēr mana ģimene vēl nav šeit ieradusies, neesmu domājis kaut kur noteiktā vietā palikt. Gribētos tā lēnā garā apska­tīties un tad izšķirties. Bez tam man ir ļoti daudz pazīstamu nelaiķu, biju nodomājis tos sameklēt, pamēļot drusku par draugiem, par pagājušajiem lai­kiem, par šo un to un uzzināt, kā viņiem dzīve te pa­gaidām patīk. Starp citu, mana sieva laikam gan gribēs apmesties Kalifornijas iecirknī, jo laikam visi viņas pie miera aizgājušie radinieki ir tur, bet viņai patīk būt savējo vidū.

—   To tik nepieļauj! Tu taču pats redzi, cik neapskaužams stāvoklis baltajiem te, Ņudžersijas iecirkni, bet Kalifornijas iecirknī tas ir vēl tūkstoš­reiz ļaunāks. Tur čum un mudž no šiem niknajiem, biezpaurainajiem, tumšādainajiem eņģeļiem, bet līdz tuvākajam baltajam kaimiņam būs krietns mil­jons jūdžu. Sabiedrības, lūk, kā cilvēkam paradizē trūkst — ■ tādu ļaužu sabiedrības, kāds ir viņš pats, ar tādu pašu ādas krāsu, kurš runā tādā pašā va­lodā kā viņš. Si paša iemesla dēļ es reiz gandrīz vai neapmetos paradizes Eiropas sektorā.

—   Kādēļ tad tu to nedarīji?

—   Dažādu iemeslu dēļ. Pirmkārt: kaut tur arī var sastapt daudz balto, taču saprast tos gandrīz vai nemaz nevar, tā ka tur, tāpat kā šeit, ilgas iz­runāties no visas sirds tomēr paliek. Man patīkami noskatīties uz krievu, vācieti, itālieti un pat uz francūzi, ja palaimējas to sastapt, kad viņš nav aizņemts ar kaut ko nedelikatu, taču ar skatīšanos vien badu aizdzīt nevar, galvenā vēlēšanās taču ir — parunāties ar kādu!

—  Bet taču ir Anglija, Sendij, Anglijas ap­gabals?

—  Jā, bet tur jau nav daudz labāk par mūsu debesu valstības iecirkni. Viss ir labi, kamēr tu sarunājies ar angļiem, kas dzimuši ne agrāk kā pirms trīs simti gadiem, bet, ja sastopas ar cilvē­kiem, kuri dzīvojuši pirms Elizabetes laikmeta, tad angļu valoda tūdaļ kļūst miglaina un, jo tālākos gadsimtos, jo miglaināka. Es mēģināju sarunāties ar kādu Lengledu un kādu cilvēku, vārdā Čoseru,— tie ir divi senlaiku dzejnieki, — taču nekas tur ne­sanāca! Es viņus slikti sapratu, un viņi slikti sa­prata mani. Vēlāk saņēmu no viņiem vēstules, taču tik lauzītā angļu valodā, ka neko nespēju saprast. Bet cilvēki, kas dzīvojuši Anglijā vēl pirms šiem dzejniekiem, — tie jau nu ir pavisam ārzemnieki: dažs runā dāniski, cits krieviski, trešs — franču- normaņu valodā, bet daži runā visu šo valodu sa­jaukumā; vēl vecāku laiku angļi sarunājas latī­niski, senbritu valodā, īriski, galliešu valodā; bet, kuri vēl agrāk dzīvojuši, tie ir visīstākie mežoņi, un tiem ir tāda barbaru valoda, ka pats velns to ne­sapratīs! Kamēr tur sameklēsi kādu, ar kuru var parunāties, jāizspraucas cauri milzīgiem ļaužu pūļiem, kur visi tirina savu lirināšanu. Redzi, mii jardiem gados tautas un valodas katrā zeme tik daudz reižu mainījušās, ka šis juceklis nevarēja palikt bez sekām pat paradizē.

—   Sendij, bet vai tu esi redzējis daudz dižu ļaužu, par kuriem rakstīts vēsturē?

—   Ko nu, cik tik gribi! Redzēju gan karaļus, gan visādas citas slavenības.

—   Bet vai karaļi šeit tādā pašā cieņā kā uz zemes?

—   Nē. Nevienam nav atļauts uz šejieni ņemt līdzi savus titulus. Valdnieka dievišķā vara — tā ir iedoma, ko uz zemes tur diezgan lielā cieņā, bet te, debesīs, tā neder. Tiklīdz karaļi nonāk aizsaulē, tā tie tūdaļ tiek pazemināti līdz vispārējam līme­nim. Es labi pazinu Kārli Otro — 1as ir viens no visiecienītākajiem komiķiem paradizes Anglijas ap­gabalā un arvien uzstājas izpārdotā namā. Pro­tams, ir arī labāki aktieri par viņu — cilvēki, kas nodzīvojuši uz zemes pilnīgi nezināmi, — bet Kār­lis iekarojis sev vārdu, viņam te paredz lielu nā­kotni. Ričards Lauvassirds darbojas ringā, un ska­tītāji to ir iecienījuši. Indriķis Astotais — traģiķis, un ainas, kurās viņš nogalina cilvēkus, ir augstākā mērā pārliecinošas, kā no dzīves ņemtas. Indriķis Sestais kioska tirgojas ar baznīcas dziesmu la­piņām.

—   Bet Napoleonu, vai to tu, Sendij, esi kādreiz redzējis?

—   Bieži vien esmu to redzejis, dažreiz korsika- niešu, dažreiz franču iecirknī. Viņš pēc paraduma meklē sev redzamāku vietiņu un staiga, rokas uz krūtīm sakrustojis; uzacis sarauktas, padusē tāl­skatis, izskats tam majestātisks, drūms, neparasts — tāds, kādu viņa reputācijā prasa. Un jāsaka, viņš jūtas ārkārtīgi neapmierināts, ka šeit viņš pretēji tam, ko gaidījis, nemaz vairs neskaitās par tik pār­liecīgi lielu karavadoni.

—   Vai re! Ko tad uzskata par lielāku?

—   Taču ļoti daudzus cilvēkus, mums pat galīgi nepazīstamus no kurpnieku, kalēju, trinēju sugas, — zini, vienkārši ļautiņi, dievs zina, no kādām vietām, kuri savā mūžā nekad zobenu nav rokā turējuši un ne reizes nav šāvuši, bet savā sirdī ir bijuši kara­vadoņi, kaut arī tiem nav bijusi izdevība to parādīt. Bet šeit tie ar pilnām tiesībām ieņem tiem pienāko­

šos vietu un Cezars, Napoleons un Maķedonijas Aleksandrs spiesti atiet dibenplānā. Mūsu pasaulē vislielākais ģēnijs kara lietās bijis kāds mūrnieks no Bostonas apkaimes, vārdā Absaloms Džonss, kas miris Neatkarības kara laikā. Kur viņš arī neparā­dītos, tur tūdaļ sarodas pūlis. Jā, katram zināms — ja tikai šim Džonsam savā laikā būtu radies pie­mērots gadījums, tad viņš pasaulei būtu nodemons­trējis tādas karavadoņa dāvanas, ka visi karava­doņi, kas dzīvojuši pirms viņa, liktos esam tīrie bērni, skolas puikas. Bet viņam neradās tāds gadī­jums. Lai tas pūlējās cik pūlēdamies, lai iekļūtu armijā par vienkāršu ierindnieku, seržants, kas ver­vēja kareivjus, viņu neņēma tādēļ vien, ka Džonsam trūka abu īkšķu un divu priekšējo zobu. Tomēr, at­kārtoju, tagad visiem zināms, par ko viņš bulu varējis kļūt, — un tagad, sadzirdējuši, ka viņš uz kaut kurieni dodas, tauta pūļiem veļas turp, lai kaut vai aci tam uzmestu. Cezars, Hanibals, Aleksandrs un Napoleons — visi viņi tam padoti un bez viņiem vēl daudzi citi slaveni karavadoņi, un, ja tauta ierauga Džonsu, tad tā visiem pārējiem neveltī nekādu vērību. Bumm! Vēl viena zalve. Tātad krodzinieks ir izgājis cauri karantinai.

Mēs ar Sendiju uzģērbām pilnu ietērpu, pēc tam izteicām savu vēlēšanos un jau pēc sekundes atra­dāmies tajā vietā, kur vajadzēja notikt pieņemša­nai. Stāvēdami gaisa okeana krastā, mēs raudzījā- mies migla gaistošajā tālē, nevarēdami nekā saskatīt. Netālu no mums atradās galvenās tribines — tumsā tik tikko saskatāmu troņu rindas, kas sniedzās līdz

pašam zenitam. Uz abām pusēm no mums bezgalīgi tālumā aizstiepās vietas publikai amfiteatra veidā. Tribinēs bija tukšs un kluss, nekādas jautrības, drī­zāk tās izskatījās drūmas — kā teatra zāle, kad gāzes deglīši vēl nav iedegti un skatītāji vēl nesāk pulcēties. Sendijs man teica:

—  Apsēdīsimies tepat un pagaidīsim. Drīz vien no tās tur puses parādīsies svētku procesija.

Es tam teicu:

—   Te ir kaul kā sērīgi, Sendij, šķiet, notikusi kāda aizkavēšanas. Mes tikai esam atnākuši, vairāk nav neviena, nav jau necik lepna sagaidīšana krodziniekam.

—  Neuztraucies, viss ir labākā kārtībā. Būs vēl viena zalve, gan jau tad redzēsi.

Pēc kāda laiciņa mēs pamanījām tālu pie ap­vāršņa gaismas punktiņu.

—   Tā ir lāpas gājiena galva, — teica Sendijs.

Punktiņš kļuva lielāks, gaišāks, spilgtāks, drīz

vien tas kļuva līdzīgs lokomotives lukturim. Iedeg­damies spilgtāks un spilgtāks, tas galu galā kļuva līdzīgs austošai saulei virs jūras — gari, sarkani stari šķēla debesis.

—   Skaties tikai visu laiku uz galveno tribini un uz publikas vietām un gaidi pēdējo zalvi, — Sendijs man teica.

Un te, gluži it kā miljoniem pērkonu grāvienu sa- plustu vienā, debesīs nodārdēja —bumm-bum-bumm ar tādu spēku, ka paradizē nodrebēja. Tam sekoja pēkšņs uzliesmojums, kas mūs apžilbinaja, un tajā pašā mirklī miljons vietu piepildījās ļaudīm, — cik

tālu acs sniedza, viss bija bāztin piebāzts. Žilbinoši spoža gaisma pielēja visu šo brīnišķīgo ainavu. Man vienkārši elpa aizrāvās.

— Re, kā pie mums to dara, — teica Sendijs. — Laiku veltīgi netērē, un neviens neierodas pēc tam, kad aizkars pacelts. Kaut ko nodomāt jn vēlē­ties — tādā veidā daudz ātrāk var tikt uz priekšu nekā jebkādā citā. Vēl pirms ceturtdaļsekundes šie ļaudis bija miljoniem jūdžu tālu no šejienes. Kad tie izdzirdēja pēdējo signālu, viņi vienkārši vēlējās ierasties šeit, un, lūk, viņi jau te.

Grandiozs koris sāka dziedāt:

Mēs ilgojamies tavu balsi dzirdēt Un tevi vaigu vaigā ieraudzīt!

Muziķa skanēja pacilāti, bet kori bija ielavijušics daži dziedāt nepratēji un sabojāja visu, 11/ mata tāpat, kā tas mēdz but baznīcā uz zemes.

Parādījās triumfa gājiena galva, un tas izska­tījās neaprakstāmi jauki. Soli solī ciešās kolonās pa piecsimt tūkstošiem vienā rindā gāja eņģeļi, visi dziedāja un nesa lāpas, un spārnu vicināšana ra­dīja tik apdullinošu troksni, ka galva sāka sāpēt. Kolona stiepās milzīgā garumā, tās gals kā spīdīga čūska aizvijās, zuzdama'debesu tālē, un beigās kā tievs pavediens bija tikko saskatāms. Gāja arvien jauni un jauni eņģeļi, un pēc ilga laika parādījās pats krodzinieks. Visi skatītāji piecēlās kā viens vīrs no savām vietām, un skaļš «urā!» satricināja debesis. Krodzinieks smaidīja pār visu seju, uz galvas tam oreols, pārgalvīgi nobīdīts uz vienas auss, - tik

pašapmierinātu svēto es vēl nekad netiku redzējis. Kad viņš sāka kāpt pa galvenās tribines kāpnēm uz augšu, koris skaļi uzsāka dziedāt:

Visa paradizē skaļi vaid, Tā tavu balsi dzirdēt gaid.

Goda vietā — platā, milzīgā laukumā galvenās tribines centrā - ierīkotas četras teltis, ap kurām visapkārt grezna godasardze. Teltis visu laiku bija cieši aizvērtas. Beidzot krodzinieks bija uzrāpies augšā un, uz visām pusēm klanīdamies un smaidus šķiezdams, licis lidz laukumam telšu priekšā, un te tās visas uzreiz atvērās, un mēs ieraudzījām četrus lieliskus, ar dārgakmeņiem nosētus zelta troņus: divos vidējos sēdēja pa sirmbārdainam vecim, bet abos malējos — stalti, lieliskās bruņās tērpti skais­tuļi — milži, ar oreoliem, tik lieliem kā bļodas. Visi, kas tur bija, ļaužu miljoni krita ceļos, laimē staro­jošos skatienus vērsa uz troņiem un priecīgi sāka sačukstēties:

—  Divi erceņģeļi! Cik brīnišķīgi! Bet kas tie citi?

Erceņģeļi pēc karavīru parašas īsi un sausi pa­klanījās krodziniekam; abi sirmgalvji arī piecēlās, un viens no tiem teica:

—   Mozus un Esavs tevi sveic!

Tūdaļ visi četri nozuda, un troņi stāvēja tukši.

Krodzinieks acīm redzot bija drusku sarūgtināts: viņš laikam domāja, ka varēs apkampt šos sirm­galvjus; bet pūlis — tik lepns un laimīgs, kādu tu ne mūžam neesi redzējis, — gavilēja, jo tam bija palaimējies skatīt Mozu un Esavu. Visi tikai par to vien runāja: «Vai jūs redzējāt viņus?» — «Es gan!» Esavs sēdēja pret mani profilā, bet Mozu es redzēju tieši vaigā, gluži tā, kā jūs redzu!

Procesija aiznesa sev līdz krodzinieku, bet pūlis sāka atstāt tribines un izklīst. Kad mēs gājām mājup, Sendijs izteicās, ka sagaidīšana noritējusi lieliski un krodziniekam ir tiesības ar to mūžīgi le­poties. Un vēl Sendijs piebilda, ka mums palaimē­jies: var četrdesmit tūkstošus gadu staigāt pa visā­dām pieņemšanām un tomēr divus tādus dižvīrus kā Mozu un Esavu neredzēt. Vēlāk mēs vēl uzzinā­jām, ka gandrīz vai būtu dabūjuši redzēt arī trešo patriarchu un īsto pravieti, taču tas pēdējā mirklī ar pateicību atteicies no ielūguma. Sendijs teica, ka tur, kur stāvējuši Mozus un Esavs, tiks uzcelts pie mineklis, uz kura būšot atzīmēts, kad un sakara ar kādu notikumu tie parādījušies, kā ari visas cere monijas apraksts. Un gadu tūkstošus šo vietu apmeklēs tūristi, lai blenztu uz pieminekli, rāptos tajā un ieskrāpētu tur savus vārdus.

1907. g.

JENKIJS KARAĻA ARTURA GALMĀ

(Fragmenti) V NODAĻA

Iedvesma

Es biju lik ļoii noguris, ka par spīti izbailēm drīz vien aizmigu. Kad es beidzot pamodos, man šķita, ka esmu gulējis ļoti ilgi. Mana pirmā doma bija: «Kādu dīvainu sapni es redzēju! Ja es nebūtu tagad pamodies, tad mani vai nu pakārtu, vai noslī­cinātu, vai sadedzinātu, vai ari .. . Pasnaudīšu vēl, kamēr pūtīs sirēna, tad iešu uz ieroču rūpnīcu un izrēķināšos ar Herkulesu.»

Bet tieši tad es izdzirdu sarūsējušu ķēžu un bultu skarbo troksni, gaisma iespīdēja man acīs un manā priekšā nostājās Klarenss — šis gaisīgais radījums! Man aizrāvās elpa un mute izbrīnā pavērās.

—   Ko! — es teicu. — Tu vēl tepat? Sapnis ir beidzies, kas tev te ko meklēt! Pazūdi!

Bet viņš tikai pasmējās viņam raksturīgajā viegl­prātībā un sāka mani ķircināt par manu bēdīgo likteni.

—   Nu labi, — es teicu samierinājies. — Lai sap­nis turpinās. Man nav jāsteidzas.

—   Kāds sapnis?

—    Kāds sapnis! Nu, ka esmu karaļa Artura galmā — tā, kurš nekad nav dzīvojis, un ka saru­nājos ar tevi, kaut gan tu esi tikai manas fantazijas radīts tēls.

—  Ak lūk, kā! Un vai tas ari ir sapnis, ka tevi rit sadedzinās? Ha, ha, atbildi man!

Viņa vārdi lika man nodrebēt. Tikai tagad es sāku saprast, ka mans stāvoklis, vienalga vai nu sapni, vai nomodā, ir ļoti nopietns. No agrākiem piedzīvojumiem es zināju, ka sapņi mēdz būt tik dzīvi kā īstenība, tā ka tikt sadedzinātam, kaut arī sapnī, nav nekāds joks, un no tā vajadzēja izvai­rīties vienalga ar kādiem līdzekļiem, godīgiem vai negodīgiem. Un es sāku lūgt pāžu:

—  Ak Klarens, labo zēn, mans vienīgais draugs, tu taču esi mans draugs, vai ne? Neatstāj mani! Palīdzi man izbēgt no šejienes!

—  Ko tu runā! Izbēgti Cilvēk, visas ejas taču apsargā apbruņoti sargi.

—   Bez šaubām, bez šaubām! Bet cik daudz viņu ir, Klarens? Es ceru, ne pārāk daudz?

—   Ap divdesmit. Par izbēgšanu nav ko domāt.

Brīdi klusējis, viņš vilcinādamies piebilda:

—   Ir arī vēl citi iemesli — svarīgāki.

—   Citi? Kādi?

—  Nu, viņi saka — ak, es nedrīkstu, tik tiešām es nedrīkstu!

—  Manu nabaga zēn, kas noticis? Kāpēc tu esi tik samulsis? Kāpēc tu esi tik samulsis? Kāpēc tu tā drebi?

—  Ak, man patiesi ir iemesls. Es ļoti gribu tev to pateikt, bet…

—   Nu, nu, esi drošsirdīgs, esi vīrišķīgs, runā, tu taču esi labs zēns!

Viņš svārstījās starp vēlēšanos izstāstīt un bai­lēm; tad, piezadzies pie durvīm, klausīdamies paglū­nēja ārā un beidzot, klusi pienācis pie manis un muti pielicis pie manas auss, iečukstēja briesmīgo vēsti ar tādu sejas izteiksmi, it kā viņš spertu kāju uz bīstamas zemes un runātu par lietām, kuru pie­minēšana varētu nest tam nāvi.

—  Merlins savā jaunumā ir apbūris šo cietumu; visās apkārtējas karaļvalstīs neatradīsies neviens cilvēks, kas uzdrošinātos kopā ar tevi spert kāju pār tā slieksni. Nu es esmu tev visu izteicis, lai dievs ir man žēlīgs. Ak, esi laipns pret mani, žēlo nabaga zenu, kas grib tev tikai labu, jo, ja tu mani nodosi, es esmu pazudis.

Es sirsnīgi smējos, kā ilgi nebiju smējies, un izsaucos:

—  Merlins apbūris! Merlins, tik tiešām! Šis ve­cais, lētais krāpnieks, šis pļāpīgais, vecais ēzelis! Blēņas, tīrās blēņas, vismuļķīgākās blēņas visā pa­saulē! Man šķiet, no visām bērnišķīgām, idiotiskām, stulbām, zaķpastalīgām māņticībām, kas jebkad … Sasodītais Merlins!

Bet Klarenss bija nokritis ceļos, pirms es vēl ne pusi nebiju pateicis, un šķita, ka no bailēm tas zaudēs prātu.

—  Uzmanies! Tavi vārdi ir briesmīgi. Kuru katru brīdi šīs sienas var sagrūt pār mums un mūs aprakt, ja tu tā runāsi. Atsauc savus vārdus, pirms nav vēl par vēlu!

Redzot šīs dīvainās izbailes, man ienāca prātā jauna ideja, par kuru bija vērts padomāt. Ja šeit katrs, tāpat kā Klarenss, neviltoti un godīgi baidījās no Merlina viltus burvības, tad katrā ziņā tik attīs­tītam cilvēkam kā man vajadzētu prast izmantot apstākļus savā labā. Pārdomājis savu plānu, es teicu:

—  Piecelies! Saņemies, skaties man acīs! Vai tu zini, kāpēc es smējos?

—   Nē, bet svētās jaunavas dēļ nedari to vairāk.

—   Labi, es tev pateikšu, kāpēc es smējos. Tā­pēc, ka es pats esmu burvis.

—   Tu!

Zēns atkāpās soli un aizturēja elpu, jo tas viņam bija pārāk negaidīti; tomēr es tūlīt ievēroju, ka viņš sāk izturēties pret mani ļoti godbijīgi. Tas nozīmēja, ka šinī trako namā krāpniekam visi tic uz vārda, neprasot no tā nekādus pierādījumus. Es turpināju:

—   Es pazīstu Merlinu jau septiņi simti gadu, un viņš …

—   Septiņi simti…

—   Nepārtrauc mani! Viņš ir trīspadsmit reizes miris un augšāmcēlies un katrreiz ieradies pasaulē ar jaunu vārdu: Smits, Dženss, Robinsons, Džek- sens, Pīterss, Haskins, Merlins — katrreiz kas cits. Es satiku viņu Ēģiptē pirms trīssimt gadiem, es satiku viņu Indijā pirms piecsimt gadiem — vienmēr viņš maisās man pa kājām, kur vien es eju, — man viņš apnicis. Viņš ir gluži nenozīmīgs burvis, zina vienu otru parasto triku, bet nekad tālāk par ābeces gudrībām nav ticis un arī netiks. Viņš ir pietiekoši labs province — vienas nakts izrādēm un tamlīdzī­gām lietām, bet lietpratēju tēlot viņam gan neva­jadzētu tur, kur ir īsts mākslinieks, — tas ir par traku. Paklausies, Klarens, es vienmēr būšu tavs draugs, un tev arī jābūt manējam. Izpalīdzi man! Pastāsti karalim, ka es esmu burvis — Visuaugstais, Visuvarenais Spļauj-Taisni-Griestos un veselas cilts vadonis un lai viņš zina, ka es viņiem uzsūtīšu tādu likstu, ka visiem mati stāvus sacelsies, ja gadījumā sera Keja projektu realizēs un man nodarīs pāri Vai tu to pateiksi karalim?

Nabaga zēns atradās tādā stāvoklī, ka tikko spēja man atbildēt. Bija žēl skatīties uz tik nobie­dētu, satriektu, pilnīgi iznīcinātu radījumu. Tomēr viņš apsolījās darīt visu un lūgšus lūdza mani būt viņa draugam, nekad viņu neatstāt un nekad viņu nenoburt. Tad viņš aizgāja, ar roku pie sienas tu­rēdamies kā slimnieks.

Te pēkšņi man iešāvās prātā doma: cik neuzma­nīgi esmu izturējies! Tiklīdz zēns nomierināsies, viņš sāks brīnīties, kāpēc tādam lielam burvim kā man vajadzīga šāda zēna palīdzība, lai izkļūtu no šejienes. Visus galus savelkot kopā, viņš secinās, ka es esmu krāpnieks.

Veselu stundu es raizējos un lamāju sevi vis­visādiem vārdiem par savu pārsteidzību. Beidzot pavisam pēkšņi man ienāca prātā, ka šie radījumi taču nemaz nedomā, ka viņi nekad neko neapsver; mūsu nesenā saruna norādīja, ka viņi pat nespēj konstatēt acīm redzamas pretrunas. Es nomierinā­jos.

Bet, tiklīdz cilvēks ir šķietami nokārtojis vienu, viņš sāk raizēties par kaut ko citu. Es iedomājos, ka esmu izdarījis vēl vienu kļūdu, likdams zēnam brī­dināt savus kungus par maniem draudiem uzsūtīt likstu; ļaudis, kas tik dedzīgi, tik labprāt un katrā laikā gatavi piedzīvot dažādus brīnumus, noteikti gribēs redzēt, kā tie notiek, kas notiktu, ja man liktu pierādīt savus vārdus. Jā, es biju izdarījis kļūdu, vispirms man vajadzēja izgudrot šo likstu. — Ko darīt? Ko teikt, kā iegūt mazliet laika? — At­kal es biju ķezā un pamatīgā turklāt.. .

—   Soļi! Viņi nāk. Kaut varētu vēl mirkli pado­māt … Labi! Es esmu izdomājis. Viss kārtībā.

Redziet, tas bija saules aptumsums. Pēdējā brīdi man iešāvās prātā, ka Kolumbs vai Kortezs (viens no viņiem) bija izlietojis saules aptumsumu ka glābšanās līdzekli, atrazdamies mežoņu gūstā, un arī es te saskatīju sev labu izdevību. Es to varēju viegli izlietot, un tas nebūtu nekāds plaģials, jo es to izdarītu gandrīz tūkstoš gadu pirms viņiem.

Klarenss ienāca noskumis, nobēdājies un teica:

—   Es steidzos ar ziņu pie mūsu senjora karaļa, un viņš tūlīt iesauca mani pie sevis. Viņš bija bries­mīgi pārbijies un nolēma dot rīkojumu, lai jūs neka­vējoties atbrīvo, ietērpj greznās drēbēs un novieto tik lielam vīram piemērotos apartamentos; bet tad ienāca Merlins un visu izjauca; viņš pārliecināja karali, ka jūs esot traks un nezinot, ko runājot; viņš teica, ka jūsu draudi esot tikai muļķības un tukša lielība. Viņi ilgi strīdējās, un beidzot Merlins zob­galīgi teica:

—   Kāpēc viņš nenosauc savu briesmīgo likstu? Droši vien tāpēc, ka viņš to nevar.

Sis arguments lika karalim apklust, jo viņš ne­prata to apgāzt, un tā nu viņš lūdz tevi saprast viņa neveiklo situāciju un nosaukt vārdā tavu paredzēto likstu, apzīmējot tās raksturu un piepildīšanās laiku. Lūdzu, lūdzu, neatliec to uz vēlāku laiku, jo tas no­zīmē divkāršot uu trīskāršot tev draudošās briesmas. Esi jel prātīgs un nosauc šo likstu vārdā!

Visu apsvēris dziļā klusumā, es jautāju:

—   Cik ilgi esmu ieslēgts šinī caurumā?

—   Tevi ieslēdza aizvakar vakarā. Tagad pulk­stenis ir deviņi no rīta.

—   Ko tu saki! Tad es esmu pamatīgi gulējis. Deviņi no rīta! Spriežot pēc ēnas, liekas, ka būtu pusnakts. Vai šodien ir divdesmitais?

—   Jā, divdesmitais.

—   Tātad rīt mani dzīvu sadedzinās.

Zēns nodrebēja.

—   Ap kādu laiku?

—   Pašā dienas vidū.

—   Labi, es tev pasacīšu, ko atbildēt karalim.

Un, pārtraucis teikumu, labu brīdi draudīgā klu­sumā noraudzījos uz pārbiedēto zēnu, tad iesāku lēnā un dobjā balsī, to dramatiski kāpinādams, līdz bija sasniegts kulminācijas punkts, un tad es skandēju tik cēli un dižmanīgi kā vēl nekad savā mūžā:

—   Ej atpakaļ pie sava karaļa un saki viņam, ka tajā stundā es iegremdēšu visu pasauli pusnakts tumsā, iznīcināšu sauli, un tā vairs nekad nespīdēs; bez gaismas un siltuma ies bojā visi zemes augļi, un visi ļaudis, līdz pēdējam vīram, nomirs bada nāvē.

Zēns bezsamaņā sabruka uz grīdas, man pašam vajadzēja iznest viņu ārā. Nodevis viņu kareivjiem, es atgriezos savā kamerā.

VI NODAĻA

Aptumsums

Klusumā un tumsā mana izdoma sāka strādāt. Fakts pats par sevi daudz neko neizsaka, bet, kad tu sāc sev šo faktu iztēlot, tad tas parādās visspilg­tākajās krāsās. Pavisam dažādas lietas, vai nu dzir­dēt, ka cilvēkam iedurts nazis sirdī, vai pašam redzēt, kā tas notiek. Klusumā un tumsā apziņa, ka atrodos nāves briesmās, mani parņēma arvien vai­rāk un vairāk, šī apziņa stindzināja manas asinis un lika šermuļiem skriet pār muguru. Bet, lai sla­vēta daba, kas iekārtojusi tā, ka, tiklīdz dzīvsudrabs cilvēka dvēseles termometrā nokritis zemāk par no­teiktu punktu, nāk pēkšņa pārmaiņa un tas sāk atkal kāpt uz augšu. Ataust cerības, rodas dzīvesprieks, un cilvēks atkal ir spējīgs kaut ko darīt savā labā, ja vien vēl kas darāms. Dzīvības spēks man uzplūda pēkšņi, un es sev teicu, ka saules aptumsums mani noteikti izglābs un padarīs par ievērojamāko vīru visā karaļvalstī; dzīvsudrabs manā dvēseles termo­metrā kāpa augšup, un visas raizes izgaisa kā nebi­jušas. Es biju laimīgākais cilvēks pasaulē. Pat ar nepacietību es gaidīju rītdienu pienākam, jo tik ļoti vēlējos piedzīvot savu triumfu — kļūt par pielūgsmi un brīnumu visai tautai. Bez tam, raugoties no ma- terialā viedokļa, tas būtu man milzīgi izdevīgi. Pa šo laiku es biju atstājis kaut ko neievērotu. Es biju pa daļai pilnīgi pārliecināts, ka, tiklīdz šie māņticī­gie ļaudis uzzinās par paredzētās likstas raksturu, viņi meklēs vidusceļu. Un, kad es izdzirdu soļus, es sev teicu: «Droši vien tas ir kompromiss. Ja tas būs jjrian izdevīgs, tad es to pieņemšu, bet, ja tas man nebūs pa prātam, tad es neparko nepiekāpšos un turēšos, cik spēšu.»

Atvērās durvis, un ienāca pāris apbruņotu vīru. To priekšnieks teica:

—   Sārts ir sagatavots. Nāci

Sārts! Spēki mani atstaja, un es tik tikko nepa- kritu. Cik gan grūti šādos brīžos cilvēkam paelpot, kaklā iestājas tāds kā kumoss un žņaudz to ciet; bet, tiklīdz es spēju parunāt, tā tūlīt teicu:

—   Bet tā ir kļūda — soda izpildīšana paredzēta

rīt.

—   Pavēle grozīta. Sodu izpildīs šodien. Pastei­dzies!

Es biju pazudis. Man nebija nekāda glābiņa. Samulsis un apjucis, nespēdams savaldīties, es bez­palīdzīgi skraidīju pa kameru; kareivji mani saķēra un, izveduši ārā, vilka sev. līdz pa apakšzemes gai­teņu labirintu, līdz beidzot izgrūda virszemes spilg­tajā gaismā. Plašajā, mūriem apjoztajā pils pagalmā mani tikko neķēra trieka, jo pirmais, ko es ierau­dzīju pagalma vidū, bija sārts ar blakus sakrautiem žagariem un mūks. Visās četrās pagalma malās cita aiz citas pacēlās kāpienveidīgas sēdekļu rindas, ka? mirdzēja vien aiz dažādo apģērbu krāsām. Karalis un karaliene sēdēja savos troņos, tos tūlīt varēja pūlī pamanīt. Lai visu to ieraudzītu, bija vajadzīgs tikai viens mirklis. Nākošajā mirkli, nez no kurienes izlīdis, pie manis piesteidzās Klarenss un laimē mir­dzošām acīm sāka man kaut ko čukstēt ausī. Lūk, ko viņš teica:

— Tikai pateicoties man, nāca šī pārmaiņa, un pamatīgi es cīnījos, lai to panāktu! Bet, kad es vi­ņiem pastāstīju par sagaidāmo likstu un ieraudzīju, cik milzīgas izbailes tos pārņēma, tad es sapratu, ka pienācis laiks rīkoties. Un tad, gan šā, gan tā izlik­damies, es viņiem iestāstīju, ka tava vara pār sauli nevar vēl būt pilnīga līdz rītdienai un, lai glābtu visu pasauli, tevi jānogalina jau šodien, kamēr vel tavs burvju spēks nav visspēcīgs. Piķis lai parauj, tie bija tīrie meli, visvienkāršākais iebildums, bel tev vajadzēja redzēt, kā viņi savā baiļu trakuma pie tā pieķērās, it kā tas bulu no debesīm sūtīts glābiņš. Visu laiku es savā nodabā klusi smējos gan par to, ka esmu tos tik pamatīgi piekrāpis, gan slavē­dams dievu, ka tas ļāvis taņj visniecīgākajam no saviem radījumiem būt par tavu glābēju. Cik laimīgi man tas izdevās! Tagad tev nevajadzēs saulei tā pa īstam nodarīt ļaunu — tik neaizmirsti to, dieva dēļ, neaizmirsti to! Lai kļūst tikai maķenīt tumšāks, mazlietiņ tumšāks un vairāk nekas. Ar to pilnīgi pietiks. Viņi redzēs, ka es savā neziņā esmu viņiem stāstījis muļķības, un, tiklīdz satumsīs, tu redzēsi, ka viņi aiz bailēm kļūs vai traki. Tevi tūlīt atsva­

binās un padarīs par lielu vīru. Ej tagad savam triumfam pretī! Tikai atceries, labais draugs, es tevi ļoti lūdzu, jel nedari pāri mīļajai saulei. Pa­klausi manis dēļ, tava patiesā drauga dēļ.

Savās bēdās un nelaimē es izspiedu dažus vār­dus, kam vajadzēja nozīmēt to, ka apžēlošu sauli Zēns uzskatīja mani dziļā pateicībā un mīlestībā. Man nebija dušas viņam pateikt, ka viņa labi do­mātā muļķība ir mani pazudinājusi un sagādājusi drošu nāvi.

Kad kareivji mani veda pāri pagalmam, valdīja tāds klusums, ka es domātu sevi esam pavisam vien­tuļā viela, ja neredzētu visapkārt četri tūkstoši cil­vēku. Ne mazāko kustību nevarēja pamanīt šajās cilvēku masās; bāli un sastinguši kā akmens tēli, viņi tur sēdēja, un bailes bija redzamas katrā sejā. Kamēr mani piesēja pie staba, visapkart valdīja nā­ves klusums, tas turpinājās, kamēr sakrāva žagarus ap manām kājām, ceļgaliem, gurniem, ap visu ķer­meni. Klusums kļuva vēl dziļāks, kad vīrs ar degošu lāpu rokās noliecās pie manām kājām; ļaudis skatīdamies bija paliekušies uz priekšu, paši nemaz nemanīdami, ka pie­cēlušies no savām vietām; mūks pacēla savas rokas pār manu galvu un, lūkodamies debesīs, sāka skai- tīt kaut ko latiniski; tā tas tur- pinājās kādu brīdi. Tad viņš apklusa. Mirkli pagaidījis, es ^fSvt ^S^ļ?.^ paskatījos uz augšu — mūksstā- ^ss^N*"*^ vēja kā pārakmeņots. Kopējas

tieksmes dzīti, ļaudis bija piecēlušies kājās un raudzījās uz debesīm. Arī es paskatījos: deviņi pērkoni, tur sākās mans saules aptumsums! Kar­sta dzīvības straume izplūda pa manām dzīslām; es kļuvu pavisam cits cilvēks! Melnā maliņa lēnām sāka aizsegt saules disku. Sirds man sitās aizvien straujāk. Vēl arvien pūlis un priesteris ne­kustīgi raudzījās debesīs. Es zināju, ka viņu ska­tieni nākošajā mirklī pievērsīsies man. Kad tas no­tika, es biju sagatavojies. Es biju nostājies tik cēlā pozā kā vēl nekad un, roku pret debesīm pacēlis, rādīju uz sauli. Tam bija iespaids. Varēja redzēt, ka ļaudis izbailēs saviļņojās. Atskanēja divi saucieni, viens pēc otra:

—   Aizdedzini sārtu!

—   Es to aizliedzu!

Viens bija Merlins, otrs karalis. Merlins pie cēlās no savas vietas, gribēdams pats aizdedzināt sārtu, kā man šķita, līs teicu:

—   Paliec, kur esi! Ja kads, kaut tas būtu pats karalis, bez manas atļaujas pakustēsies, es to sa­speršu ar pērkonu un iedzīšu ellē ar zibeni.

Ļaudis, kā to biju gaidījis, atšļuka sēdekļos. Merlins brīdi vilcinājās, un es pa to laiku stāvēju kā uz adatām. Tad arī viņš apsēdās; es atviegloti uzelpoju, zinādams, ka tagad esmu stāvokļa kungs. Karalis teica:

—   Esiet mums žēlīgs, cildenais ser, izbeidziet šo bīstamo pasākumu, lai tam nesekotu nelaime. Mums stāstīja, ka jūsu vara nevarot sasniegt pilnu spēku līdz rītdienai, bet

—   Jūsu gaišība domā, ka šīs runas būs bijušas meli? Tās bija meli.

Tam bija milzīgs iespaids; visur pacēlās lūdzo­šas rokas, un karalim tika pieprasīts, lai viņš pie­dāvā man jebkuru samaksu un tā izglābj visus no nelaimes. Karalis bija gatavs piekāpties un teica:

—   Pasakiet savus noteikumus, godātais ser, es neatteikšos pat sadalīt karaļvalsti uz pusēm, tikai aizdzeniet šo nelaimi, saudzējiet sauli!

Mana uzvara bija droša, es varēju justies lai­mīgs, bet es nevarēju apturēt saules aptumsumu, tas bija ārpus maniem spēkiem. Tāpēc es prasīju laiku apdomāties. Karalis atbildēja:

—   Cik ilgi, cik ilgi, labo ser? Esi žēlīgs; lūk, kļūst arvien tumšāks. Jel teic, cik ilgi?

—   Ne pārāk ilgi. Pusstundu — varbūt stundu.

Atskanēja tūkstošiem žēlu protestu, bet es tos

nevarēju apklusināt, jo neatcerējos, cik ilgi turpinās pilnīgs saules aptumsums. Es atrados muļķīgā stā­voklī un gribēju padomāt. Kaut kas nebija kārtībā ar šo s-aules aptumsumu, un tas mani darīja nemie­rīgu. Ja tas nebija tas aptumsums, ko es domāju, kā tad lai pasaka, vai šis bija sestais gadsimts vai sapnis? Ak kungs, ja es varētu pierādīt pēdējo! Manī radās jauna, laimīga cerība. Ja zēns nebija sajaucis datumus un šodien tiešām bija divdesmi­tais, tad tas nebija sestais gadsimts. Lielā uztrau­kumā es satvēru mūka piedurkni un jautāju viņam šīsdienas datumu. Pie velna, viņš pateica, ka šodien esot divdesmit pirmais. Man asinis sastinga, to dzirdot. Es lūdzu viņu pārdomāt un nekļūdīties, bet

viņš bija pārliecināts par savu vārdu pareizību. Sis vieglprātīgais zēns atkal sajaucis rēķinus! Saules aptumsums bija sācies tieši tad, kad tam vajadzēja sākties, kā to rādīja netālu stāvošais saules pulk­stenis. Jā, es patiesi atrados karaļa Artura galmā, un man tas bija jāizmanto, cik vien iespējams.

Kļuva arvien tumšāks, un izmisums pārņēma ļaudis. Tad es teicu:

—   Es esmu pārdomājis, ser karali. Par mācību jums visiem es likšu tumsai pieaugt, un zemes virsū iestāsies nakts; bet tagad būs atkarīgs no jums, vai es sauli uz visiem laikiem iznīcināšu vai arī tā at­gūs savu agrāko spožumu. Klausieties manus no­teikumus: jūs paliksiet karalis pār visām savām zemēm un saņemsiet valdniekam pienācīgo godu un slavu, bet jūs iecelsiet mani par savu pastāvīgo ministru ar izpildvaras tiesībām un dosiet man par manu darbu vienu procentu no tiem ienākumiem, ko man izdosies valstij sagādāt. Ja es ar to nova­rēšu iztikt, nevienam palīdzību neprasīšu. Vai tas jūs apmierina?

Atskanēja skaļi aplausi, un es izdzirdu karaļa balsi:

—   Nost viņa važas, atbrīvojiet viņu! Un visi, kas jūs šeit esat, augsti un zemi, bagāti un nabagi, godājiet viņu, jo no šī brīža viņš ir karaļa labā roka, kurā ir spēks un vara, un viņa vieta ir uz troņa augstākās pakāpes! Tikai aizdzen prom šo draudošo nakti, dod mums gaismu un prieku, un visa pasaule tevi svētīs!

Bet es teicu:

—  Tas nav nekas, ja vienkāršu cilvēku apkauno visas pasaules priekšā, bet tas būtu negods pašam karalim, ja tie, kas redzēja viņa ministru kailu, ne­redzētu viņa celšanu godā. Es lūdzu atnest manas drēbes.

—  Tādas drebes tev tagad nepieklājas valkāt, — pārtrauca mani karalis, — atnesiet viņam citas drē­bes, apģērbiet viņu kā princi!

Mans plāns veicās. Es gribēju, lai viss paliek, kā bijis, līdz būs iestājies pilnīgs saules aptumsums, jo citādi viņi varētu mēģināt mani piespiest aizdzīt tumsu, ko es, bez šaubām, nespēju izdarīt. Drēbju atnešana prasīja drusku laika, bet ar to vēl nepie­tika. Vajadzēja kaut ko izdomāt. Es teicu, ka būtu pavisam dabiski, ja karalis nožēlotu to, ko nupat uztraukumā izdarījis, un ka tāpēc es ļaušu tumsai vēl kādu brīdi pieaugt; ja pēc kāda laika karalis nebūs savus uzskatus mainījis, tumsa tiks aizdzīta. Tas nesagādāja prieku nedz karalim, nedz arī kādam citam, bet man nebija citas izejas.

Kļuva tumšāks un tumšāks, kamēr es cīnījos ap dīvainajām sestā gadsimta drēbēm. Beidzot iestā­jās tāda tumsa, ka pūlis izbailēs vaidēja, jūtot ne­parasto nakts vēju un ieraugot zvaigznes pie debe­sīm. Nu bija iestājies pilnīgs aptumsums; es par to priecājos, bet visi pārējie bija gaužām bēdīgi, kas bija pilnīgi saprotams.

Tad es teicu:

—  Karaļa klusēšana pierāda, ka viņš savas do­mas nav mainījis.

Un, pacēlis rokas uz augšu, stāvēju ta bridi, tad teicu visbriesmīgākajā svētsvinībā: — Lai burvība izgaist, kā nebijusi! Visapkārt valdīja dziļa tumsa, un kapsētas klu­sums bija atbilde uz maniem vārdiem. Bet, kad pec pāris mirkļiem saules sudraba maliņa izlauzās cauri tumsai, sacēlās tāds troksnis, ka mani tik tikko ne- noslāpēja slavas un pateicības vilnis, un Klarenss jau nu nebija viens no pēdējiem.

VII NODAĻA

Merlina tornis

. . . Mani uztrauca tikai tas, ka šie ļaudis gai dīja jaunu brīnumu. Un tas bija gluži dabiski. ,!o vai gan nebūtu patīkami, atgriežoties savas talajas mājās, palielīties, ka viņi redzējuši vīru, kas pat saulei var pavēlēt. Ka tas celtu viņu autoritati kai­miņu acīs! Bet vel patīkamāk būtu pastāstīt, ka viņi paši savam acīm redzējuši īstu brīnumu. Līdz ar to viņi paši kļutu par īstiem brīnumiem, un ļaudis kilometriem tālu nāktu viņus apskatīt. Prasība pēc jauna brīnuma dienu no dienas pieauga. Es zināju, ka sagaidāms saules aptumsums, bet tikai pēc di­viem gadiem. Es būtu labi samaksājis par atļauju to pasteidzināt un izlietot tagad, kad pēc aptumsu­miem bija tik liels pieprasījums. Zēl, ka tas notiks tad, kad tā nevienam nevajadzēs, un neviens to ne­varēs izmantot savā labā. Ja tas būtu paredzēts pēc mēneša, tad es to viegli pārdotu, bet, tā kā manos spēkos nebija ko grozīt, tad arī domāt par to ne­bija vērts. Kādu dienu Klarenss man pastāstīja, ka Merlins slepeni kūdot ļaudis pret mani, stāstīdams, ka es esot tikai krāpnieks un tāpēc es nevarot izda­rīt jaunus brīnumus. Es sapratu, ka pienācis laiks rīkoties, un izdomāju jaunu plānu.

Izlietodams savu varu, es iemetu Merlinu cie­tumā — tai pašā kamerā, kurā pats biju kādreiz atradies. Ar ziņnešiem un taurēm paziņoju tautai, ka nākošajās divās nedēļās kārtošu valsts lietas un pēc tam viena brīvā brīdī ar debess uguņu palīdzību uzsperšu gaisā Merlina akmens torni un lai ik viens piesargās, kas uzklausa ļaunās tenkas par mani. Tad es vēl paziņoju, ka šis būs pēdējais brīnums, un, ja pēc tam vēl kāds pret mani slepeni kūdīs, tad es to pārvērtīšu par zirgu un attiecīgi nodarbināšu. Tas līdzēja, iestājās klusums.

Pa daļai Klarensam uzticēdamies, es viņam šo to pastāstīju par sagaidāmo brīnumu, un mēs sākām slepeni strādāt. Pastāstījis, ka šim brīnumam ne­pieciešama neliela sagatavošanās, es viņam pieko­dināju nevienam par to neteikt, jo noslēpuma atklā­šana tam nestu nāvi. Tas viņu padarīja mēmu kā kapu. Tad mēs slepeni izgatavojām pāris bušeļu pirmklasīga šaujampulvera, un ieroču taisītāji manā vadībā izkala zibeņnovedējus un dažādas stieples. Vecais akmens tornis, lai gan laika zoba sagrauzts, tomēr bija ļoti masivs. To bija cēluši romieši vismaz pirms četrsimt gadiem. Šis tornis bija skaists savā skarbumā, un to apvija efejas no augšas līdz apak­šai kā zvīņains bruņu krekls. Tornis atradās uz vientuļa pakalna, kādu pusjūdzi no pils, un no tās logiem bija itin labi saredzams.

Strādādami pa naktīm, mēs sanesām pulveri tornī un, izņēmuši vietvietām akmeņus, salikām to sienās, kas bija pie pamatnes piecpadsmit pēdu biezas. Mēs ielikām pulveri apmēram divpadsmit vietās. Ar tādiem sprāgstvielu daudzumiem mēs būtu varējuši uzspert gaisā pat Londonas Taueru. Kad bija pienākusi trīspadsmitā nakts, mēs uzstā­dījām zibeņnovedēju, savienojot to ar visām vie­tām, kurās atradās pulveris. Pēc mana paziņojuma ikviens bija gājis ar līkumu ap šo vietu; tomēr četr­padsmitās dienas rītā es nolēmu vēlreiz brīdināt ļaudis ar ziņnešiem — tuvāk par ceturtdaļu jūdzes pie torņa nenākt. Pēc šī paziņojuma es vel liku pie­bilst, ka brīnums notiks nākošajās divdesmit četras stundās, par ko paziņos dienas laikā karogi, bet naktī lāpas uz pils jumtiem. Pēdējā laika diezgan bieži bija uznācis pērkona lietus, un es pārāk neuz­traucos par neveiksmi, es pat varēju brīnumu atlikt uz dažām dienām, izskaidrojot kavēšanos ar steidzī­gām valsts lietām, un ļaudis būtu spiesti pagaidīt.

Protams, bija tveicīga, saulaina diena bez ne­viena mākoņa, gandrīz pirmā tāda triju nedēļu laikā. Tā jau tas parasti notiek. Tajā dienā es ne­gāju ļaudīs, bet turējos nomaļus un vēroju laiku. Laiku pa laikam ieskrēja Klarenss pastāstīt jaunā­kos notikumus. Sapulcējušos ļaužu uztraukums pieaugot ar katru brīdi, un, cik vien tālu acs varot redzēt no pils mūriem, visa apkārtne esot cilvēku pilna. Beidzot sacēlās vējš, un tieši pirms nakts iestāšanās pamalē sāka celties mākoņi. Bridi vērojis tuvojošos mākoņus, es nolēmu, ka ir pienācis laiks parādīties ļaudīm. Pavēlējis aizdedzināt lāpas, es liku atbrīvot Merlinu un atvest pie sevis. Pēc pus­stundas es uzkāpu uz pils jumta un atradu tur priekšā karali ar galminiekiem, kas, acis nenovērs­dami, raudzījās tumsā uz Merlina torņa pusi. Bija jau pamatīgi salumsis, un tālu vairs nevarēja redzēt; sarkanā lāpu gaisma pa daļai apgaismoja ļaudis un bruņu torijus, kamēr viss pārējais grima tumsā. Šis skats bija liesām skaists.

Merlins ieradās īgna omā. Es viņam teicu:

—   Jūs gribējāt mani dzīvu sadedzināt, lai gan es jums neko sliktu nebiju darījis, un pēdējā laikā jūs centāties sabojāt manu labo slavu. Tādēļ es iz­saukšu no debesīm uguni un uzsperšu gaisā jūsu torni, bet, ja jūs domājat, ka varat lauzt burvību, tad dodu jums izdevību. Stājieties pie darba!

—   Es varu, un to es arī darīšu, augstais ser. Nešaubieties par to!

Novilcis uz jumta šķietamu loku, viņš tajā sa­dedzināja mazliet pulvera; tā radītais smaržīgais dūmu mākonītis lika visiem atkāpties un pārkrus­tīties. Tad, savā nodabā kaut ko murminādams, viņš sāka vicināt ar rokām pa gaisu. Pamazām un pa­kāpeniski kustības kļuva aizvien straujākas, viņu sāka pārņemt kaut kas līdzīgs trakumam, un viņa rokas griezās uz visām pusēm kā vējdzirnavu spārni. Pa to laiku negaiss bija pienācis jau pavi­sam tuvu; vēja brāzmas raustīja lāpu liesmas un lika ēnām nemierīgi šaudīties; pirmās ■ lietus lāses sāka krist, un visapkārt bija piķa melna tumsa, ko šad tad pāršķēla zibens spilgtā gaisma. Manā zi- beņnovedējā tagad, bez šaubām, sāka uzkrāties elektrība. Vairāk nevarēja gaidīt. Es teicu:

— Netraucēdams jūs, esmu devis jums laiku pie­tiekoši parādīt savu spēku. Tagad ir skaidrs, ka jūsu burvība ir pārāk vāja. Ir pienācis mans laiks sākt.

Pacēlis rokas, es novilku gaisā trīs lokus, tai pašā mirklī atskanēja briesmīgs grāviens un vecais tornis gabalu gabalos uzsprāga gaisā. Vesela uguns jūra pašķīda uz visām pusēm, pārvērzdama nakti dienā, un visapkārt varēja redzēt cilvēkus, kas lie­lajās izbailēs bija nokrituši pie zemes. Nu un, kā stāsta, tad veselu nedēļu pēc tam no debesīm esol krituši kaļķu un mūra gabali. Tā ļaudis runāja, bet varbūt tas bija mazliet pārspīlēti.

Brīnumam bija milzīgs iespaids. Ziņkārīgo ļaužu pūļi pazuda. Tūkstošiem ceļu otrā rītā rādīja, ka viņi visi aizgājuši prom. Ja es tad būtu izsludinājis nākošo brīnumu, tad pat ar policijas palīdzību man neizdotos sadabūt skatītājus.

Merlins bija spēli zaudējis. Karalis pat negribēja tam vairs maksāt algu un būtu to padzinis, ja es neiejauktos. Es teicu, ka Merlins būs pietiekoši labs laika noregulēšanai un citām sīkām lietām, un gadījumos, kad viņa parastie triki nederēs, es vi­ņam palīdzēšu. No torņa nekas nebija pāri palicis, bet es liku valstij to uzcelt no jauna un ieteicu Mer- linam ņemt īrniekus, bet tam viņš bija par lepnu. Pateicību es nekad no viņa nedzirdēju, pat paldies viņš man nepasacīja. Lai arī kā es centos, ar viņu bija grūti saprasties, bet vai gan var gaidīt laipnību no cilvēka, ko esi tik ļoti pazemojis.

VIII NODAĻA

Saimnieks

. . . Mani apbrīnoja, no manis baidījās; bet mani apbrīnoja un baidījās kā retu dzīvnieku. Dzīvnieku negoda, negodāja arī mani, mani pat necienīja. Man nebija slavenu senču un mantota tituļa; karaļa un augstmaņu acis es biju tikai kāju pamesls; ļau­dis uzlūkoja mani izbrīnā un bailēs, bet bez mazā­kās godbijības. Veco uzskatu iespaidā nekas, atskai­tot dižciltību un slavenus senčus, neradīja viņos cieņu. Lūk, cik briesmīgs spēks ir Romas katoļu baznīca! Pāris gadsimtos tā bija pārvērtusi drošsir­dīgu tautu tārpos. Pirms baznīcas varas pār visu pasauli cilvēki bija kā cilvēki, kas gāja ar paceltu galvu, lepni, garā stipri un brīvi; slavu un stāvokli cilvēks ieguva ar savu darbu un nevis kā manto­jumu. Tad nāca baznīca ar iztrītu cirvi rokās, tā bija gudra un viltīga un zināja ne vienu vien veidu, kā kaķim vai tautai nomaukt ādu; tā izgudroja «karaļa dievišķās tiesības» un ar slavas dziesmām kā ķieģeļiem stiprināja šo savu iekārtojumu, laupot visam tam labo nozīmi un liekot kalpot ļaunam mērķim; tā sludināja (vienkāršai tautai) pazemību un paklausību kungiem, pašuzupurēšanās cēlumu; tā sludināja (vienkāršai tautai) padevību un lēn­prātību pret apvainojumu; tā sludināja (atkal vien­kāršai tautai, tikai vienkāršai tautai) pacietību, pa­zemību, padevību; tā radīja aristokrātiju un ieveda stāvokļa mantošanas tiesības, mācīdama visām kris­tīgajām pasaules tautām godbijību un paklausību zemes varenajiem. Pat vēl tajā gadsimtā, kad es piedzimu, šī inde bija kristietības asinīs, un lielākā daļa Anglijas vienkāršās tautas nemaz nepretojās, redzot, ka par viņiem nevērtīgāki cilvēki iegūst da­žādus augstus stāvokļus — dižciltību un troni, — pēc kā viņu zemes nožēlojamie smieklīgie likumi tiem neļāva tiekties; viņi bija pat lepni uz to. Šķiet, nav nekā tāda, ko cilvēks nevarētu paciest, ja vien viņš no dzimšanas pie tā pieradis.

xxi nodaļa

Svētceļnieki

… To jūs patiešām esat cēli veicis, ser Ozana. No kurienes jūs tagad ierodaties?

—   Es tikko kā atgriezos no Svētās ielejas, ser.

—   Lūk, kā! Tas mans pašreizējais ceļa mērķis. Kā klājas mūkiem, vai nav kas jauns noticis?

—  Jel nejautājiet labāk.. . Klau, zēn, saņem zirgu un pabaro to labi, ja tev savas ādas žēl; un tagad žigli uz stalli un dari, kā tev teicu … Ser, es atvedu bēdīgas ziņas un .. . ai, svētceļnieki? Nā­ciet tuvāk, labie ļaudis, un paklausieties, ko jums teikšu, jo tas skar jūs, tāpēc ka jūs ejat meklēt to, kas nav atrodams; tad klausieties, kas man jums sakāms, un savu galvu lieku ķilā par šiem vārdiem, jo ir noticis tas, kas gadās tikai reizi divsimt gados, kā teic; tad šāda nelaime ir piemeklējusi Svēto ieleju ar visaugstākā pavēli, un tās taisnās lietas iemesli bija šādi, un gadījums …

—   Brīnišķīgais avots vairs nedod ūdeni!

Sis kliedziens izlauzās no desmit svētceļnieku mutēm.

—   Jums taisnība, ļaudis, es tikko kā gribēju to teikt.

Vai alkal kads būtu mazgājies?

—   Tā doma gan, lai ari neviens tam netic. Šķiet, ka būs izdarīts kāds cits grēks, ko neviens nezina.

—   Ko dara mūki?

—   To cilvēks vārdos nespēj izteikt. Jau deviņas dienas avotā nav ūdens. Dienu un nakti nepār­traukti skan lūgšanas, bez mitas notiek svētie rituāli; mūki, mūķenes un atradeņi ir galīgi pār­guruši, un, tā kā balsī tie vairs nespēj parunāt, tad svētajās vietās tiek izkārtas uz pergamenta uzrak­stītas lūgšanas. Beidzot tie nolēma sūtīt pēc jums, ser saimniek, lai jūs izmēģinātu savu burvju varu. Gadījumam, ja jūs nevarētu ierasties, tika atvests Merlins, kas jau tur atrodas trīs dienas. Viņš ap­solījās dabūt ūdeni, kaut vai tam vajadzētu zemes­lodi uz pusēm pāršķelt un visas karaļvalstis iznīci­nāt. Itin pamatīgi viņš tur ņēmās, saukdams talkā savus elles kalpus, bet ne piliena ūdens vēl nav iz­spiedis, pat ne tik daudz mitruma, lai nosvīstu ka­para spogulis, ja neskaita to mucu sviedru, ko viņš izsvīdis, strādādams no saules līdz saulei; un ja jūs …

Brokastis bija gatavas. Kad mēs bijām paēduši, es parādīju seram Ozanam vārdus, ko biju uzrak­stījis viņa cepures iekšpusē: «Ķīmiskā nozare, labo­ratorijas nodaļa, sekcija G. Pxxp. Atsūtīt divus Nr. 1, divus Nr. 3 un sešus Nr. 4 kopā ar visām nepieciešamajām detaļām un divus apmācītus pa­līgus.»

Es teicu:

—  Tagad, drošsirdīgais bruņiniek, dodieties uz Kamelotu, cik ātri vien spējat, un parādiet šos vār­dus Klarensam. Sakiet viņam, lai visus pieprasītos materialus tūlīt nosūta uz Svēto ieleju.

—   Es pateikšu, ser Meistar.

Un prom viņš bija.

xxii nodaļa

Svētais avots

Svētceļnieki bija tikai cilvēki. Ja viņi tie nebūtu, viņi rīkotos citādi. Veikuši garu un grūtu ceļojumu, nonākuši jau gandrīz pie sava mērķa un, uzzinā­dami, ka galvenais iemesls, kādēļ viņi bija uzņē­mušies šo gājienu, ir zudis, viņi vis negriezās at­pakaļ un nemeklēja kaut ko izdevīgāku, kā to būtu darījuši zirgi vai kaķi, vai tārpi, — nē, lai cik ļoti viņi bija gribējuši redzēt avotu, tad tagad viņi des­mitiem reižu vairāk vēlējās redzēt vietu, kur avots bija atradies. Cilvēki vispār ir neaprēķināmas būtnes.

Mēs devāmies uz priekšu ļoti ātri; jau pāris stundu pirms saulrieta mēs atradāmies augstajos kalnos, kas ieslēdza Svēto ieleju no visām pusēm, un raudzljāmies uz leju. Varēja saredzēt tikai gal­veno, un tie bija triju celtņu masivi, kas atradās cits no cita stipri tālu un, no lielā augstuma raugo­ties, izskatījās kā rotaļlietas plašajā, tuksnesim līdzīgajā ieleja. Sāda ainava parasti ir skumja, jo šķiet, ka laiks tur apstājies uz vietas un visu pār­ņēmusi nāve. Bet kāda skaņa tomēr pārtrauca klu­sumu, lai vel vairāk izceltu tā dziļo skumību — tās bija tālu zvanu skaņas, ko šad tad atnesa vējš, tik klusas un maigas, ka mēs nezinājām, vai dzirdam tās ar ausīm vai sirdi.

Pirms tumsas iestāšanās mēs nonācām klosterī. Vīrieši dabūja naktsmājas mūku klosterī, bet sie­vietes aizsūtīja pie mūķenēm. Turpat virs galvas zvanīja zvani, un to svinīgās skaņas izklausījās kā likteņa aicinājums. Ikviena mūka sirdi bija sagrā­bis māņticīgs izmisums, kā to varēja spriest no viņu bālajām sejām. Visur bija redzamas šīs melni tērptās, nedzirdamiem soļiem ejošās, bālās parā­dības, kas te parādījās, te pazuda kā dīvaini sapņu tēli.

Vecā abata prieks, mani ieraugot, bija aizkusti­nošs. Pat līdz asarām; raudāja gan tikai viņš. Tad viņš teica:

— Nevelc lietu garumā, dēls, un sāc savu glāb­šanās darbu. Ja mums neizdosies tuvākajā laikā atsaukt ūdeni atpakaļ, tad mēs esam pazuduši un divu gadsimtu labajam darbam pienāks gals. Tik raugies, lai tu to izdarītu ar svētām burvībām, jo baznīca nepieļaus, lai tās labā darbojas velna spēki.

—   Par to varat būt pilnīgi pārliecināts, tēv, ka nelietošu tādas mākslas, kas nāk no velna, vai ko tādu, ko nebūtu radījusi dieva roka. Bet vai Merlins strādādams cieši pieturas pie šiem noteikumiem?

—   Viņš teica, ka to darīs, mans dēls, tā viņš teica un zvērēja.

—   Nu, tādā gadījumā lai viņš turpina.

—   Bet tu taču nesēdēsi bez darba, ja vari vi­ņam palīdzēt.

—   Nebūs labi, ja tiks sajauktas dažādas meto­des, tēv. Bez tam tas nebūs biedriski. Amata brā­ļiem neklājas citam citu noliegt. Gan mums abiem būs tur darba diezgan, un beigās jau noskaidrosies, kurš no mums labāks. Merlins ir noslēdzis līgumu; neviens cits burvis to nedrīkst aiztikt, pirms viņš nav to uzteicis.

—   Bet es viņu varu no līguma atbrīvot, jo ne­pieciešamība ir tik liela, ka attaisno šādu rīcību. Un, ja arī tas tā nebūtu, kas gan var pavēlēt baz­nīcai? Baznīca pavēl visiem; ko tā grib, to dara, lai arī kā tas vienam otram sāpētu. Es Merlinu atbrīvošu no līguma, un tu tūlīt sāksi savu darbu.

—   Tas nevar notikt, tēv. Bez šaubām, tas, kurš ir visspēcīgs, var darīt, ko grib, un neviens viņu nevar par to sodīt, bet mēs, nabaga burvji, neesam tā privileģēti. Merlins ir ļoti labs burvis sīkās lietās, un kā tādam viņam ir gluži laba slava. Viņš pūlas un cenšas darīt to labāko, un tas nemaz nebūtu pieklājīgi,_ ja es tagad noņemtu viņam darbu, kad viņš to vel nav atstājis.

Pēc šiem vārdiem abata seja noskaidrojās, un viņš teica:

—  Tas ir vienkārši. Ir dažādi veidi, kā viņu pār­liecināt to atstāt.

—   Nē, nē, tēv, tas nevedīs pie laba gala, kā ļaudis mēdz teikt. Ja viņu pret paša gribu piespiestu atteikties, tad viņš noburtu avotu un paietu ilgs laiks, kamēr es atklātu burvības noslēpumu. Tas varētu pat ilgt veselu mēnesi. Piemēram, es varētu uzstādīt burvību, ko sauc par telefonu, un Merlinam paietu simt gadu, pirms viņš atklātu tā noslēpumu. Kā redzat, tas var mani aizkavēt uz veselu mēnesi! Vai tik sausā laikā, kāds ir pašreiz, jūs uzdroši­nātos riskēt ar veselu mēnesi?

—   Mēnesi! Iedomājoties vien, man jānodreb. Lai notiek tava griba, dēls! Bet šī vilšanās padara man smagu sirdi. Atstāj mani un ļauj man gur­dumā un gaidās vadīt savu laiku, kā to esmu darī­jis šis desmit garās dienas, kad guļošais ķermenis šķiet atpūšamies, kaut gan sirdij nav miera.

Protams, Merlinam būtu bijis labāk aizmirst smalko toni, jo viņš nekad nespētu radīt avotā ūdeni, būdams īsts sava laika burvis. Tiem brīnu­miem, kas bija darījuši viņu slavenu, bija tā laime notikt tad, kad neviens, izņemot viņu pašu, nebija klāt. Viņš nekad neradīs avotā ūdeni, ja visu laiku tam apkārt stāvēs cilvēki; pūlis tāpat varēja kaitēt burvja brīnumiem tais laikos, kā tas var kaitēt spi- ritista brīnumiem manā laikā: katrā ziņā vienmēr

starp skatītājiem atradīsies kāds neticīgais, kas, kri­tiskajā brīdī uzgriezdams elektrību, sabojās visu. Bet es negribēju, ka Merlins atstātu darbu, pirms es vēl nebiju sagatavojies, kas nebija iespējams, kamēr nebija saņemtas vajadzīgās mantas no Kamelotas. To atvešana prasīs vismaz divas līdz trīs dienas.

Mana klātbūtne deva mūkiem cerības un viņus iepriecināja vismaz tik daudz, ka viņi tajā vakarā pirmo reizi pēc desmit dienu ilgas gavēšanas kārtīgi paēda. Tiklīdz viņu vēderi bija attiecīgi stiprināti ar barību, to garastāvoklis strauji uzlabojās, un, kad apkārt sāka iet alus kanna, labsajūta pieauga vēl straujāk. Piedzērušies svētie tēvi negribēja atstāt galdu, un tā mēs nosēdējām visu nakti. Bija ļoti jautri. Tika stāstīti veci, apšaubāma satura stāsti,kas bezzobainajām mutēm lika smieklos pārvērsties, asa­rām ritēt pār vaigiem un apaļajiem vēderiem raus­tīties; tik skaļi tika aurotas divdomīgas dziesmas, ka pat zvanu skaņas vairs nevarēja'sadzirdēt.

Beidzot arī es iedrošinājos izstāstīt kādu stāstu, kam bija milzīgi panākumi. Bez šaubām, tie nera­dās tūlīt, jo šīs zemes iedzīvotāji nespēj uzreiz ap­tvert jokus; bet, kad es to stāstīju piekto reizi, tie sāka plaisāt, kad es to stāstīju astoto reizi, tie sāka sabirzt druskās; atkārtojis stāstu divpadsmito reizi, tie sadrupa gabalos, un pie piecpadsmitās reizes tie bija galīgi sašķīduši un, paņēmis slotu, es tos uz- slaucīju. Bez šaubām, tas, ko es stāstu, nav jāsaprot burtiski. Sie salinieki ir gausi savā aptveršanā, bet, kad viņi beidzot ir aptvēruši, tad atmaksa par

ieguldītajām pūlēm ir tik liela, ka atstāj ēnā visas pārējās tautas.

Nākošajā rītā, tikko sāka svīst gaisma, es iera­dos pie avota. Merlins jau bija priekšā, burdamies kā bebrs, bet nespēdams radīt ne mazākā slapjuma. Viņš nebija labā omā, un katrreiz, kad es aizrādīju, ka šis līgums varbūt drusku par smagu iesācējam, viņš lamājas kā biskaps, — tas ir, es šeit domāju franču biskapu Reģenta laikā.

Apstākļi UZ vietas bija tādi, kādus es tos biju iedomājies. Svētais avots bija gluži ikdienišķs iestādījums, parasta veida izrakts un ar akmeņiem izlikts. Pat melos, kas bija radījuši tā slavu, nebija nekā brīnišķīga; arī es tādus būtu varējis pastāstīt bez mazākām grūtībām. Avots atradās tumšā telpā akmens kapličas vidū. Uz kapličas sienām atradās ļoti daudz gleznu, kas būtu likušas pat reklāmām izskatīties vērtīgām. Gleznās bija attēloti dažādie avota ūdens veiktie brīnumdarbi, kas bija notikuši tad, kad neviens nebija atradies tuvumā, atskaitot eņģeļus. Eņģeļi ir vienmēr tur, kur sagaidāms kāds brīnums, — laikam tādēļ, lai tiktu uzbildēti. Eņģeļi tāpat to mīl kā ugunsdzēsēji; par to var viegli pār­liecināties vecmeistaru gleznās.

Telpu, kurā atradās avots, vāji apgaismoja lampa; kad avotā bija ūdens, mūki to vilka ārā ar grieztuvi un, salējuši silēs, novadīja akmens rezer­vuāros, kas atradās kapličā. Tikai mūki drīkstēja ieiet avota kambarī. Ar sava amata brāļa un padotā laipno atļauju arī es tur iegāju. Viņš pats gan ne­bija tur savu kāju spēris. Viņš darīja visu zīlēdams

un nekad nestrādāja ar prātu. Ja viņš būtu tur iegā­jis un apskatījies, nevis strādājis ar savām sajuku­šajām smadzenēm, tad viņš būtu avotu savedis kār­tībā pavisam vienkāršā veidā, pie tam ar parastiem līdzek|iem būtu varējis pārvērst brīnumā; bet nē, viņš bija vecs muļķis, burvis, kas ticēja pats savām burvībām; ar šādu māņticību saslimis burvis taču nespēj augt savā meistarībā.

Es domāju, ka avotā ir radusies plaisa, dažiem sienas akmeņiem izdrūpot un izveidojot caurumus, pa kuriem ūdens varēja aizplūst. Izmērījis ķēdi, es konstatēju, ka tā ir 98 pēdas gara. Tad iesaucu iekšā pāris mūku, aizslēdzu durvis un, paņēmis rokā sveci, liku sevi nolaist avotā. Manas aizdomas izrādījās pareizas; pamatīgs gabals no sienas bija izdrupis, radīdams lielu plaisu.

Es gandrīz nožēloju, ka šī teorija izrādījās pa­reiza, jo man bija prata vēl kāda cita varbūtība, daudz pateicīgāka brīnumam. Es atcerējos, ka Amerikā daudzus gadsimtus vēlāk gadījumos, kad apstājās plūst naftas avots, tas tika izspridzināts ar dinamita lādiņu. Ja ūdens trūkums avotā būtu šādā veidā izskaidrojams, tad es visus pārsteigtu, likdams kādam ne sevišķi vērtīgam iemest avotā dinamita bumbu. Sim pasākumam biju nodomājis nozīmēt Merlinu. Tomēr tagad bija skaidrs, ka spridzināt šeit nebija nekādas vajadzības. Bet ne jau vienmēr viss notiek tā, kā mēs to gribētu. Tādēļ nav jāmokās ar nožēlām, vilšanās nedrīkst iespaidot darbīgu cilvēku, viņam tomēr jāzina, kā sasniegt savu mērķi. To es arī darīju. Nebija vajadzības

steigties, gan pienāks laiks ari bumbai. Un tas tiešām pienāca.

Kad mūki bija mani uzvilkuši augšā, es viņus izsūtīju ārā un nolaidu avotā makšķeres auklu; avots bija simt piecdesmit pēdas dziļš, četrdesmit vienu pēdu tajā atradās ūdens. Es iesaucu iekšā kādu mūku un tam pajautāju:

—   Cik dziļš ir avots?

—   To, ser, es nezinu, jo neviens man nav to teicis.

Cik aiigslu laja parasti stāv ūdens?

—   Ka stasla senie raksti, tad šos divus gad­simtus tas atradies gandrīz līdz pašai augšai.

Tas bija pareizi, vismaz attiecībā uz pēdējo laiku, kā to pierādīja daudz ticamākas pazīmes nekā mūks — tikai divdesmit vai trīsdesmit pēdas no ķēdes aiz lietošanas bija noberztas spožas, pā­rējā ķēdes daļa bija sarūsējusi. Kas bija noticis to otro reizi, kad avots bija pārstājis dot ūdeni? Bez šaubām, kāda praktiska persona toreiz bija aizlā­pījusi radušos caurumu, pēc tam paziņodama dieva lēmumu, ka avotā atkal radīsies ūdens, ja noliegs grēcīgās peldes. Tagad atkal bija radies caurums, un šie bērni, izlūgdamies debesu palīdzību, būtu skaitījuši lūgšanas, rīkojuši svētos gājienus, zvanī­juši zvanus, kamēr paši izžūtu un pārvērstos pīšļos, un nevienam no šiem nevainīgajiem nebūtu ienācis prātā izmērīt avotu ar makšķeres auklu vai arī nolaisties tajā un iepazīties ar īsto stāvokli. Visgrūtāk ir cīnīties ar vecām parašām. Tās pāriet no vienas paaudzes uz otru. Ja kāds to laiku cilvēks gribēja domāt savādāk nekā viņa senči, tad viņš tūlīt tika turēts aizdomās par nelikumību. Tādēļ es teicu mūkam:

—   Radīt ūdeni sausā avotā ir sevišķi grūts brī­numdarbs, bet mēs tomēr mēģināsim, ja tas neiz dosies brālim Merlinam. Brālis Merlins ir ļoti labs burvis, bet viņa specialitāte ir salona triki, tā ka šeit viņam var arī neizdoties; tas ir visticamākais. Bet tādēļ jau viņš nebūt nav sliktāks; cilvēks, kas var veikt šādu brīnumu, ir pietiekoši gudrs, lai vadītu viesnīcu.

—  Viesnīcu? Es gan nebūšu dzirdējis.. .

—   Par viesnīcu? Tas ir tas pats, ko šeit dēve par iebraucamām vietām. Cilvēks, kas spēj veikt šādu brīnumu, var turēt iebraucamo vietu. Ls lo spēju un izdarīšu; bet es negribu jums noslēpt, ka šāda veida brīnumdarbs prasa vislielāko okulto spēku sasprindzinājumu.

—   Neviens gan labāk nezinās patiesību ka mūsu brāļu draudze, jo, kā lasām senos rakstos, šī darba veikšanai bijis vajadzīgs vesels gads. Lai dievs jums palīdz, mēs par to lūgsim.

No veikalnieciskā viedokļa raugoties, bija ļoti svarīgi izplatīt baumas, ka darbs grūti veicams. Cik gan daudzi sīki pasākumi nav padarīti lieli ar pa­reizu reklāmu! Sim mūkam es to biju ieskaidrojis, gan viņš pastāstīs to arī citiem. Dažās dienās par to runās viss tuksnesis.

Pusdienas laikā, atgriežoties mājās, es ceļā sa­tiku Sendiju. Viņa devās pie svētceļniekiem. Es viņai teicu:

—   Man ari patiktos apskatīt šos svētceļniekus. Šodien ir trešdiena. Vai viņiem ir arī dienas iz­rādes?

—   Kas, lūdzu, ser?

—   Dienas izrādes. Vai pēcpusdienās pie viņiem atvērts?

—   Kas?

—   Pie svētceļniekiem, protams.

—   Atvērts?

—   Jā, atvēris. Vai tas nav pietiekoši skaidri pateikts? Vai viņi pusdienas laikā slēdz ciet?

—   Slēdz ciet?

—   Slēdz ciet — ja, slēdz ciet. Kas tur ko nesa­prast — slēdz ciet. Tādu muļķi es vēl neesmu re­dzējis; vai tu vispār spēj kaut ko saprast? Vien­kārši sakot, vai viņi slēdz ciet veikalu, kad viņi izbeidz spēles, kad nodzēš gaismu . . .

—   Aizslēdz veikalu, izbeidz .. .

—   Nu pietiek. Tu mani galīgi nogurdini. Šķiet, ka tu neko nesaproti, pat vienkāršākās lietas ne.

—   Man ļoti patiktos, ja es jums varētu pakalpot, ser, un mani sāpina un skumdina, ka tas man neiz­dodas, bet es esmu tikai vienkārša, nemācīta mei­tene, jau no paša šūpuļa ar dziļajiem zinību ūde­ņiem neslacīta, jo ikviens, kas baudījis šo svēto sakramentu, tiek svaidīts valdnieka godā, un na­baga mirstīgais, savas neziņas dēļ nelikdams šajā svētajā vietā, redz sevi kā simbolu tur, kur cilvēki, maisa drēbēs tērpušies, pelnus uz galvas kaisīdami, apraud zaudēto, un tad, kad nu tādi nožēlojami ra­dījumi savā gara tumsībā izdzird šos dīvainos vār­dus — aizslēgt veikalu, pārtraukt spēli, nodzēst ugunis, — tad tikai dieva žēlastība neliek viņiem nomirt skaudībā par šo prātu un mēli, kas tik ska­nīgus valodas brīnumus spējuši radīt, un, ja nu šajā pazemīgajā prātā rodas sajukums un nespēja saprast brīnumaino vārdu nozīmi, tad tas nav tī­šām, bet, iegaumējiet labi, tā ir pati dievišķīgā padevība, ko vieglprātīgi nedrīkst novērtēt, un jūs taču pamanījāt manu garastāvokli un raksturu un sapratāt, ka es nedarītu, ja varētu, un, ja reiz ne­varu, tad arī vēlēšanās to darīt neko nelīdz, un ne mūsu varā pārvērst gribēt par varēt, un tādēļ es lūdzu jūs, labais kungs un dārgais lord, piedot manu kļūdu visā labsirdībā un žēlsirdībā.

Es nevarēju visu saprast, it sevišķi sīkumus, bet galveno es sapratu, un ar to pietika, lai es justos apkaunots. Nebija godīgi uzbrukt sestā gadsimta bērnam ar 19. gadsimta tecbnikas terminiem un zoboties par viņu, kad tas nesaprot to nozīmi, se­višķi tad, kad tas ar visu sirdi centās to darīt un ne jau paša vainas dēļ tas viņam neizdevās; es atvainojos. Tad mēs draudzīgā sarunā aizgajām līdz vientuļnieku alām, kļūdami labāki draugi nekā jebkad.

Manī pamazām sāka veidoties mistiska, baiļ- pilna godbijība pret meiteni, jo tad, kad viņa nostā­dījusi savu runas vilcienu uz pareizām sliedēm, sāka kādu no saviem bezgalīgajiem transkontinen- talajiem teikumiem, man bija tāda sajūta, it kā es atrastos pašas vācu valodas mātes priekšā. Tas mani tā iespaidoja, ka es bieži vien apstājos un no­ņēmu cepuri, kad viņa sāka pār mani izliet šos bez­galīgos teikumus; ja viņas vārdi pārvērstos ūdenī, tad es droši vien jau sen būtu noslīcis. Viņai bija tīri tipiski vācu paņēmieni; vienalga, kas viņai arī nebūtu sakāms — vai piezīme, vai vesels sprediķis, vai enciklopēdija, vai arī kāda kara vēsture, — viņa mirtu, ja nepateiktu to vienā teikumā. Tā dara ik­viens vācu rakstnieks, un, kad viņš ienirst kādā no saviem teikumiem, tad tas ir pēdējais, ko jūs no viņa redzat, pirms viņš nav izpeldējis savas Atlan- tikas otrā pusē, turēdams mutē darbības vārdu.

Visu pēcpusdienu mēs nostaigājām no viena vientuļnieka pie otra. Tā bija visdīvainākā zvērnīca. Būt visnetīrākam un visvairāk utu apsēstam bija galvenais, par ko viņi sacentās. Pie tam viņi izskatī­jās līdz pēdējam pašapmierināti un pārliecināti par savu taisnību. Viena vientuļnieka lepnums bija gu­lēt kailam dubļos un ļaut parazitiem sevi netrau­cēti kost; otrs — skaitot lūgšanas, visu dienu no­stāvēt pie kādas klints par brīnumu svētceļnieku pūlim, kas ap to bija salasījies; trešā — rāpot kai­lam uz visām četrām; ceturtā — gadu pēc gada vilkt sev visur līdz astoņdesmit mārciņas smagu dzelzs gabalu; piektā — nekad negulēt guļus stāvoklī, bet gan stāvot un tieši starp ērkšķu krūmiem un krākt, kad svētceļnieki to aplūkoja; kādu sievieti ar sir­miem matiem, pilnīgi kailu, no galvas līdz kājām sedza tāda netīrumu kārta, kādu var iegūt tikai četr­desmit septiņus gadus ilgā svētā atturībā no ūdens. Svētceļnieku pulciņi stāvēja ap visiem šiem dīvai­najiem radījumiem, godbijības pārņemti un ap­skauzdami vientuļnieku šķīsto dzīvi, ko dievbijīga­jiem atturībniekiem bija piešķīrušas bargās debesis.

Beidzot mēs nonācām pie viena no visievēroja- mākiem vientuļniekiem. Viņu pazina visa kristīgā pasaule, visu zemju dižciltīgie un varenie nāca pie viņa izteikt savu godbijību. Viņš bija izvēlējies sev vietu visplatākajā ielejas galā, un vienmēr viņam apkārt stāvēja svētceļnieku pūlis.

Uz sešdesmit pēdu augsta staba, kura galā bija novietota platforma, stāvēja šis vientuļnieks, darī­dams to, ko bija darījis visus šos divdesmit ga­dus, - noliekdamies pie savām kājām un atkal atliekdamies, un tā vienā laidā. Tāds bija viņa lūg­šanas veids. Es uzņēmu viņa kustības pēc chrono- metra: 24 minūtēs un 46 sekundēs viņš noliecas 1244 reizes. Bija tiešām žēl atstāt neizmantotu tik derīgu spēku. Sī taču bija viena no visvērtīgākajam kustībām mechanika pedaļa kustība; es atzīmēju to savā kabatas grāmatiņā, nolemdams kādā dienā pierīkot viņam elastīgas virves, kas vilktu šuj­mašīnu. To es arī vēlāk izdarīju un veselus piecus gadus viņu lietderīgi izmantoju. Visā šajā laikā viņš sašuva astoņdesmit tūkstošu pirmšķirīgu linu kreklu, pa desmit gabaliem dienā. Es viņu izman­toju visas nedēļas dienas, pat svētdienas, jo arī tad viņš tāpat kustējās, un kādēļ gan laist bojā neiz­mantotu enerģiju! Sie krekli man neko neizmaksāja, atskaitot vienīgi drēbi, ko es pats sagādāju, jo ne­būtu pareizi arī to likt viņam sagatavot. Svētceļ­nieki šos kreklus ķertin izķēra par 1,5 dolāriem ga­balā, tikpat daudz maksāja piecdesmit govis vai sugas sacīkšu zirgs karaļa Artura galmā. Sos krek­lus uzskatīja par visdrošāko aizsarglīdzekli pret grēku, un kā tādus mani bruņinieki tos izreklamēja pa visām malu malām, krāsu podus un šablonus netaupīdami, tā ka visā Anglijā nevarēja atrast nevienu klinti, akmeni vai sienu, uz kuras jau pa pusjūdzi nevarētu lasīt:

PēRCIET SVĒTA STABA KREKLUS!

tos VAlkā VISI DIŽCILTĪGIE. PATENTU GArANTETA.

Šie krekli man ienesa tik daudz naudas, ka es nezināju, kur to likt. Kad mana rūpniecība paplaši­nājās, mēs sākām izgatavot kreklus karaļiem un sevišķi smalkus grāfienēm un tamlīdzīgām dāmām, ar volaniem priekšā, ar krokām mugurpusē, ar sku- jiņdūrienā izšūtiem glābšanas riņķiem un ar dažādu krāsu kombinējumiem kreisā pusē. Tās tikai bija mantiņas!

Bet tieši šajā laikā es pamanīju, ka mans dzinēj- motors sācis stāvēt uz vienas kājas, jo, kā izrādī­jās, ar otru bija noticis kaut kas nelāgs; es tūlīt pārtraucu ražošanu un izstājos no rūpniecības, ko nopirka sers Bors de Gari kopā ar saviem draugiem; pēc gada šis uzņēmums pilnīgi apstājās, un labajam svētajam beidzot bija miers. To viņš bija nopelnījis, varu no sirds apgalvot.

Kad es viņu redzēju pirmoreiz, viņš izturējās tā, ka to šeit aprakstīt nav iespējams. To jūs varat izlasīt «Svēto dzīvēs»! [10]

XXIII NODAĻA

Svētā avota atjaunošana

Sestdienas pēcpusdienā es atkal aizgāju pie avota paskatīties. Merlins vēl arvien dedzināja dū­mojošu pulveri, rokas pa gaisu mētādams un kaut ko buldurēdams; viņš izskatījās pamatīgi nobēdā­jies, jo avotā nebija manāmas vēl ne mazākās mit­ruma pazīmes. Beidzot es viņam jautāju:

— Kā veicas, kompanjon?

,— Lūk, es pašreiz izmēģinu vienu no iedarbī­gākajiem līdzekļiem, ko zina tikai labākie austrum­zemju okultisti; ja arī tas nelīdzēs, tad cita nav. Apklusti, kamēr beidzu.

Viņš sataisīja tādus dūmus, ka visa apkārtne pazuda skatienam, un nabaga vientuļnieki droši vien nejutās omulīgi savās alās, jo vējš pūta taisni uz to pusi. Runas plūdi, kas sekoja dūmiem, būtu varējuši sastādīt veselus sējumus; ķermeni viņš bija ērmīgi sašķiebis un rokām šķēla gaisu visdīvainākā veidā. Pēc divdesmit minūtēm viņš nokrita pie zemes piekusis un bez elpas. Vareno dūmu mākoņu pievilkti, milzīgā uztraukumā ieradās vairāki simti mūku un mūķeņu un abats, tiem sekoja svētceļnieku pūlis un veseli bari atradeņu. Abats norūpējies apvaicājās par rezultātiem. Merlins atbildēja:

—   Ja kāda mirstīgā pūles spētu lauzt burvību, kas saista šos ūdeņus, tad tam, ko nupat darīju, va­jadzēja to veikt. Tas nav noticis; man šķiet, ka tas, par ko tik ļoti baidījos, būs patiesība: šī neveiksme pierāda, ka visspēcīgākais ļaunais gars, kuru pazīst Austrumi un kura vardu izrunājot ikviens mirst, ir apbūris šo avotu. Tads cilvēks vēl nav piedzimis, kas varētu alklat šo noslēpumu, un, to nezinādami, mēs nespējam lauzt burvību. Labo tēv, ūdens nekad vairs neradīsies avotā. Es esmu darījis visu, ko cilvēks spēj darīt. Ļauj man aiziet!

Abats bija ļoti noskumis. Pievērsis man bēdu pilno seju, viņš teica:

—  Tu dzirdēji, ko viņš teica. Vai tas ir taisnība?

—   Daļēji tā tas tiešām ir.

—   Tātad ne viss, tu saki. Kas ir patiesība?

—  Tas, ka gars ar savu vārdu ir nobūris avotu.

—   Pasarg' dievs, tad mēs esam pazuduši.

—   Iespējams.

—   Bet ne noteikti. Tu domā, ka vēl ir kāda glābšanās iespēja?

—   Tā tas ir.

—  Tātad tu domā, ka viņš, teikdams, ka nevie­nam nav pa spēkam lauzt šo burvību . ..

—  Jā, šinī ziņā viņš maldās. Ir nosacījumi, ku­rus ievērojot mēģinājumam lauzt avota burvību var būt panākumi, — mazi un niecīgi, bet tomēr panākumi.

—   Nosacījumi…

—   O! Tas nav nekas neiespējams. Tie ir tādi: avotam un tā apkārtnei pusjūdzi uz visām pusēm jābūt nodotai pilnīgi manā rīcībā, lai neviens bez manas atļaujas nedrīkstētu tur ienākt un no šī saul­rieta līdz tam brīdim, kad es atcelšu aizliegumu.

—  Vai tas ir viss?

—  Jā.

—   Un vai tev nav bailes mēģināt?

—  Nepavisam. Bez šaubām, panākumi nav droši, bet tie var būt. Mēģināts nav pazaudēts. Vai piekrītat maniem noteikumiem?

—  Mēs esam gatavi pieņemt jebkādus noteiku­mus. Es tūlīt likšu izpildīt tavas pavēles.

—   Pagaidiet! teica Merlins ar ļaunu smaidu. — Vai tu zini, ka tam, kurš lauzīs burvību, vispirms jāzina ļaunā gara vārds.

—  Jā, es to zinu.

—   Bet vai tu zini arī, ka ar to vēl nav līdzēts, tev tas jāpasaka. Ha, ha! Vai tu to zināji?

—  Tu zināji! Vai nu tu neesi muļķis? Vai tu gribi izteikt šo vārdu un mirt?

—   Izteikt? Kāpēc gan ne? Es to izrunāšu pat tad, ja tas būtu velsiešu valodā.

—  Tādā gadījumā tu esi tikpat kā beigts; es dodos pie Artura, lai viņam to paziņotu.

—   Gluži manas domas. Paņem tik ceļa somu un lasies prom! Vienīgais, ko tu vari darīt, Džon

V. Merlin, ir iet mājās un pareģot laiku. Seit tev nav ko iesākt!

Es biju trāpījis naglai uz galvas, jo Merlins bija vissliktākais laika pareģotājs visā karaļvalstī.

Vienmēr, kad viņš lika gar krastu uzstādīt briesmu zīmes, veselu nedēļu sekoja mierīgs un rāms laiks, un, tikko viņš pareģoja sausu un sau­lainu laiku, lielus gāza kā ar spaiņiem. Bet es tomēr viņu turēju meteoroloģiskajā stacijā, jo tas grāva viņa reputāciju. Mana piezīme viņu sakaiti­nāja, un viņš vis nedevās uz mājām pastāstīt par manu dzīvi, bet palika uz vietas, lai pats par to papriecātos.

Mani palīgi ieradās vakarā pamatīgi noguruši, jo dienu un nakti bija pavadījuši ceļā. Ar nastu nesējiem mūļiem viņi bija atveduši visu vajadzīgo: darba rīkus, pumpi, svina caurules, grieķu un ben- galiskās ugunis, romiešu sveces, krāsainās raķetes, elektriskās lampiņas un daudz citu sīkumu, ar vārdu sakot, visu, kas nepieciešams sevišķi cēlam brīnumdarbam. Paēduši vakariņas, viņi drusku no­snaudās, un ap pusnakti mēs devāmies uz avotu. Visapkārt valdīja tāds nāves klusums, kādu es pat nebiju prasījis. Mēs pārņēmām avotu un tā apkārtni savā valdīšanā. Mani zēni bija lietpratēji visos dar­bos — gan avotu izlikšanā ar akmeņiem, gan ma­temātisku instrumentu izgatavošanā. Stundu pirms saullēkta mēs bijām caurumu aizlāpījuši un ūdens sāka celties. Ieslēguši savas raķetes kapličā, mēs devāmies mājās gulēt.

Vēl pēcpusdienas mesa nebija beigusies, kad mēs atkal ieradāmies pie avota, jo darba bija vēl daudz. Brīnumam vajadzēja notikt īsi pirms pusnakts. Ja baznīcas brīnumam, kas noticis darbdienā, ir mil­zīga vērtība, tad, ja tas notiek svētdienā, tam ir sešas reizes lielāka vērtība. Deviņu stundu laikā ūdens bija pacēlies līdz savam parastajam līmenim, tas ir, divdesmit trīs pēdas uz augšu. Mēs uzstādī­jām mazu dzelzs pumpi, vienu no pirmajiem manu rūpnīcu ražojumiem, tad izurbām caurumu akmens rezervuārā, kas atradās pie avota kambara ārējās sienas, un izvilkām uz to tik garu svina cauruli, ka tā sniedzās līdz pat kapličas durvīm un vēl drusku pāri slieksnim, lai plūstošā ūdens straumi varētu redzēt visi tie ļaužu tūkstoši, kas, kā es cerēju, iera­dīsies paredzētajā laikā līdzenumā svētā uzkalniņa priekšā.

Tad izsitām vienu galu milzīgai mucai un, uz vilkuši to uz kapličas līdzenā jumta, pamatīgi pie­stiprinājām, pēc tam iebērām tajā krietnu kārtu /a|a pulvera, salikām tur iekšā raķetes, kādas tik vien mums bija, un to nebija mazums. Kad tas bija iz­darīts, izstiepām pulverī elektriskās baterijas stiepli, uz visiem četriem jumta stūriem nolikām pa lādi­ņam bengalisko uguņu — zilas vienā stūrī, za|as — otrā, sarkanas — trešā un violetas — ceturtā. Visus četrus stūrus savienojām ar vadiem.

Apmēram divsimt metru no kapličas mēs uz­cēlām četras pēdas augstu paaugstinājumu, ko iz­klājām ar sevišķi skaistām, speciāli šim gadījumam patapinātām tapetēm, uz paaugstinājuma uzlikām abata sēdekli. Manas domas ir tādas: ja kāds nolē­mis parādīt brīnumu tik naivai tautai kā šī, tad tam viss jāapdomā līdz pēdējam sīkumam; visam, ko burvis dara, ir jāiespaido skatītāji, jāraugās, lai goda viesi justos sevišķi omulīgi; ja viss tas ir ievērots, tad var droši sākt savu izrādi. Pazīdams cilvēka dabu, es zinu, cik tam liela nozīme. Krāš­ņums nekad nekaitē brīnumam. Tas, bez šaubām, prasa pūles, darbu un dažkārt arī naudu, bet galu galā tas atmaksajas. Kad bija izvilktas stieples no kapličas jumta līdz tas pamatam un līdz platformai, jo zem tas atradas paslēptās baterijas, mēs apvil- kām paaugstinajum.iin apkārt virvju žogu, lai attu­rētu vienkāršo tautu. Tad ari viss bija padarīts. Es biju nolēmis atvērt durvis publikai pīkst. 10.30 un sākt savu izrādi tieši pīkst. 11.25. Man nekas ne­būtu bijis pretī prasīt no skatītājiem ieejas maksu, bet bija neērti to darīt. Es pavēlēju zēniem ierasties kapličā pirms desmitiem, kamēr vēl neviens nebija atnācis, lai laikā varētu laist darbā pumpjus. Tad mēs visi aizgājām vakariņās.

Ziņas par notikušo nelaimi bija izplatījušās tālu, un pāris dienu bez mitas ielejā ieradās arvien jauni svētceļnieku bari. Ielejas zemākā daļa bija pār­vērsta veselā nometnē. Acīm redzot skatītāji bija gaidāmi kuplā skaitā. Vakarā ziņneši vēlreiz pār­staigāja visu ieleju, paziņodami par paredzēto mē­ģinājumu. Sī ziņa lika katrai sirdij strauji pukstēt. Ziņojumā, starp citu, bija arī teikts, ka abats ar savu svitu ieradīsies uz paaugstinājuma pīkst. 10.30 un ka līdz tam laikam aizliegtajai joslai jābūt tuk­šai no cilvēkiem. Pīkst. 10.30 pārstās zvanīt zvani,

kas būs zīme tam, ka tauta var ierasties un ieņemt vietas.

Visu sagatavojis, es pašlaik atrados uz platfor­mas, kad pie virvju žoga parādījās abats ar svilu. Nakts bija ļoti tumša, bez zvaigznēm, un, tā kā nebija atļauts iedegt lāpas, es tos ieraudzīju tikai tad, kad viņi bija pienākuši pavisam tuvu. Kopā ar abata svitu ieradās arī Merlins un apsēdās pirmaja rindā uz paaugstinājuma; kā redzat, šoreiz viņš bija turējis savu vārdu. Pūli nevarēja aiz žoga tumsā saredzēt, bet es zināju, ka tas tur ir. Tikko pārstāja zvanīt zvani, kad ļaudis gāzās iekšā aiz­žogotajā laukumā kā milzīgs, melns vilnis; gandrīz veselu pusstundu nemitīgi nāca klāt arvien jauni ļaužu bari. Tad viss apklusa, sastinga tin kilomet­riem tālu varētu iet pa cilvēku galvu veidoto tiltu.

Es biju nolēmis likt publikai kādas divdesmit minūtes pagaidīt, lai kāpinātu interesi; tas vienmēr atmaksājas, ja skatītājiem drusku jāpagaida. Vis­pirms dziļajā klusumā vīru koris sāka dziedāt svi­nīgu latiņu himnu, sākumā klusi, tad aizvien spēcī­gāk. Svinīgā melodija lieliski izskanēja naktī. Tas bija viens no labākajiem efektiem, kādu es jebkad biju izdomājis. Kad viņi beidza dziedāt, es piecēlos kājās uz paaugstinājuma un pāris minūtes stāvēju, rokas uz augšu pacēlis. Kapa klusumā lēnām un šausmu pilnā balsī, kas simtiem lika nodrebēt un sievietēm ģībt, izrunāju šo briesmīgo vārdu:

— Konstantinopolesspēļudādupagatavotājumeis- tarusabiedriba.

Kad no manas mutes izlauzās pēdējās vārda

zilbes, es parāvu vienu no elektriskajiem vadiem, un visa tumšā pasaule pielija ar briesmīgu, zilu gaismu. Efekts bija neaprakstāms! Daudzi kliedza, sievietes bēga uz visām pusēm, un atradeņi cits pēc cita krita ģīboni. Abats un mūki uztraukti meta krustus, un lupas tiem drebēja, skaitot lūgšanas. Merlins gan neizrādīja nekādas uztraukuma pazī­mes, bet pārsteigts viņš bija, jo nekad kaut ko tam­līdzīgu nebija dzirdējis. Bija laiks otram pārstei­gumam. Pacēlis rokas uz augšu, it kā nāves mokās izvaidēju: Nihilisludinamitateatrukastīšuspridzi- nāšanasatentatumiļotajs un ieslēdzu sarkano gaismu. Jums vajadzēja dzirdēt šo lielo ļaužu At­lantijas okeānu vaidam un izbailēs kaucam, kad sarkanā elles gaisma savienojas ar zilo. Pagaidījis tikai sešdesmit sekundes, es kliedzu:

—     Transvaleskaraspēkatransportkamicļuasaru- plūdulaullbutraģedija — un iededzināju zaļo uguni! Pagaidījis tikai četrdesmit sekundes, pacēlu rokas un pērkonīgā balsī izkliedzu vissvarīgāko no vār­diem:

—    Mekasmedinasmusulmaņumasuslepkavasun- morumātesmonumentudarinātājs — un visa pasaule pielija ar zili sarkanu gaismu! Sarkanā, zaļā un zili sarkanā! Četri mežonīgi vulkāni, kas izvirda mir­dzošu dūmu mākoņus un izlēja apžilbinošu vara­vīksnes gaismu pār visu ieleju. Tālumā uz augstā staba, nekustīgi sastindzis, stāvēja vientuļnieks; pirmo reizi pa divdesmit gadiem viņš bija pārtraucis savu stulbo klanīšanos. Es zināju, ka zēni, visu sa­gatavojuši, atradās pie pumpja, un teicu abatam:

—  Tēv, ir pienācis laiks. Tūlīt es izrunāšu bries­mīgā gara vārdu un pavēlēšu burvībai izgaist. Sa­gatavojieties! Būtu labāk, ja jūs pie kā pieturetos.

Tad es uzsaucu ļaudīm:

—  Ja nākošajā mirklī burvība netiks lauzta, tad neviens mirstīgais to nespēj darīt. Ja tā gaisīs, jūs visi to tūlīt redzēsiet, jo svētais ūdens gāzīsies ārā pa kapličas durvīm.

Brīdi pastāvējis un pagaidījis, es ļāvu tiem, kas dzirdējuši, pastāstīt ari tiem, kas to nebija dzirdē­juši, un tad, pieņemis sevišķi svinīgu pozu, saucu:

—   Ļaunais gars, kas esi avotu saistījis, pavēlu tev izmest gaisos visas nešķīstās ugunis, kas vēl avotā iemājo, pavēlu tev atsvabināt avotu no bur­vības varas un doties tieši uz elli, kur tu savažots gulēsi tūkstoš gadu. Ar tavu paša briesmīgo vārdu es tev to pavēlu:

—   Bdvdžidžiligik!

Es ieslēdzu strāvu stieplē, kas veda uz mucu ar raķetēm. Ka milzīgas, ugunīgas mēles šņākdamas pret debesīm šāvās raķetes un līdzīgi dārgakmeņu lietum izšķīda uz visām pusēm! Ļaužu pūlī atska­nēja izbaiļu pilni kliedzieni, kas nākošajā mirklī pārvērtās mežonīga prieka gavilēs, jo, lūk, spokai­najā gaismā tie skaidri un gaiši redzēja plūstam svēto ūdeni! Vecais abats, nevarēdams aiz prieka asarām parunāt, satvēra mani un tik tikko neno­spieda savos apkampienos. Tas gāja pie sirds vairāk nekā vārdi. Bet šādi apkampieni ir bīstami zemē, kur nav ārsta pat plika graša vērtībā.

Jums vajadzēja redzēt, kā šie ļaužu tūkstoši, nometušies ūdenī, to skūpstīja, to apmīļoja un runāja ar to, it kā tas būtu dzīvs, saukdami to visādos mīļos vārdos, kādus viņi deva saviem bērniem; likās, ka tas būtu sen zudis, par mirušu apraudāts draugs, kas pēc ilgiem gadiem atgriezies atpakaļ dzimtenē. Jā, tas bija skaists skats, un tas man lika par šiem ļaudīm domāt daudz vairāk, nekā es to biju darī­jis līdz šim.

Merlins bija liesus jāaiznes. Tikko no manas mutes bija atskanējis briesmīgā gara vārds, viņš bija zaudējis samai,iu un vēl arvien nebija to at­guvis. Viņš nekad šo vardu nebija dzirdējis, tāpat kā es, bet viņam tas šķila īstais; jebkurš vārds te būtu derējis. Vēlāk viņš teica, ka pat ļaunā gara miesīgā māte to nebūtu labāk par mani izrunājusi. Tomēr viņš nekādi nevarēja saprast, ka es biju pa­licis dzīvs; to es viņam neatklāju. Tikai jauni, nepie­dzīvojuši burvji atklāj šāda veida noslēpumus. Ve­selus trīs mēnešus viņš nopūlējās, meklēdams paņē­mienus, kā palikt dzīvam, izrunājot šo vārdu. Bet bez panākumiem.

Kad es piecēlos, lai ietu uz kapliču, ļaudis, no­ņēmuši godbijīgi cepures, pašķīra man ceļu, it kā es būtu augstāka būtne, starp citu, — tāda es tie­šām biju un pats to skaidri apzinājos. Es iemācīju dažiem mūkiem rīkoties ar pumpi un pavēlēju pum­pēt ūdeni, jo bija skaidrs, ka lielākā daļa ļaužu pa­liks šeit visu nakti, un vajadzēja dot viņiem visa, ko tie vēlējās. Mūkiem arī pumpis šķita esam tīrais brīnums, un viņi nevarēja vien nopriecāties par to un tā darbību.

XXIV NODAĻA

Burvis — konkurents

Mans iespaids Svētajā ielejā tagad bija milzīgs. Vajadzēja to derīgi izmantot. Šāda doma man iešā­vās prātā nākošajā rītā, kad es ieraudzīju kādu savu bruņinieku, kas tirgojās ar ziepēm. Spriežot pēc vēstures ziņām, šīs ielejas mūki pirms diviem ga­du simteņiem bija at|avuši sev tādus pasaulīgus priekus kā mazgāšanās. Varbūt viņos arī vēl tagad kaut kas no šī netikuma bija saglabājies. Nolēmu iztaujāt kādu no šiem brāļiem:

—  Vai jūs nevēlētos nopeldēties?

Viņš nodrebēja, iedomādamies, kādas briesmas ar to draudēja avotam, un satraukts atbildēja:

—   Kam gan iztaujāt nabaga ķermeni, kas kopš zēna gadiem nav jutis šo svētīgo atspirdzinājumu. Ak dievs, kā es gribētu nopeldēties! Tas nevar no­tikt, labais ser, nekārdiniet mani, jo tas ir aizliegts.

Viņš smagi nopūtās; es klusībā cieši nolēmu, ka došu viņam iespēju nolobīt vismaz virsējo kārtu no šī piķa melnā slāņa, kas sedza viņa ķermeni. Un tā es devos pie abata, lai izlūgtos atļauju šim brālim nopeldēties. Abats nobālēja, dzirdot manus vārdus; es negribu teikt, ka viņa bālums būtu redzams, jo bez netīrumu nokasīšanas tas nebūtu iespējams, to darīt man nebija ne mazākās intereses, bet bāls viņš bija zem netīrumu kārtas, kas sniedzās grāmatas vāka biezumā, — bāls un drebošs. Viņš teica:

—    Ak dēls, lūdz ko lūgdams, un tas būs tavs no pateicīgas sirds, bet tikai ne šo! Vai tu tiešām gribi aizdzīt atkal prom svēto ūdeni?

—   Nē, tēv, tas nenotiks. Man ir slepeni paziņot \ ka toreiz ļaudis kļūdījušies, domādami, ka peldēša­nās avotā ir bijusi par iemeslu ūdens izzušanai.

Vecā vīra sejā parādījās sevišķa interese.

—   Šī ziņa man stāsta, ka pie nelaimes nav vai­nojama mazgāšanās, bet pavisam cits grēks.

—   Tie ir drosmīgi vārdi — un, ja tie atbilstu patiesībai, es Initu priecīgs, tos dzirdot.

—   Tik tiešām, ka tie ir patiesi. Ļauj man atkal iekārtot peldētavu, tev! Ļauj man to uzcelt, un avots plūdīs, kā plūdis.

—   Vai tu man to apsoli? Saki taču, ka apsoli.

—   Es apsolu!

—   Tad es pirmais iešu mazgāties! Ej, ķeries pie darba! Nekavējies, nekavējies, bet ej!

Kopā ar saviem zēniem mēs tūlīt sākām strādāt. Vecās peldētavas atliekas vēl atradās klostera pa­grabā, netrūka ne akmens. Tā viss bija stāvējis šos garos gadus. Ikviens bija izvairījies aiztikt šīs no­lādētās lietas. Divās dienās mēs bijām visu sakār­tojuši un ielaiduši ūdeni dīķa lieluma baseinā, kurā cilvēks varēja brīvi izpeldēties. Ūdens bija tekošs. Tas ieplūda un aizplūda pa caurulēm. Vecais abats turēja vārdu un pirmais gāja peldēties. Melns un drebošs viņš nokāpa ūdenī, kamēr augšā palika viņa netīrie brāļi uztraukti, noraizējušies un ļaunas pa­redzēs pilni, bet, kad viņš izkāpa no ūdens tīrs un priecīgs, tad tiem divreiz nebija jāsaka, ko darīt. Vēl viena uzvara, vēl viens triumfs!

Tas bija labs darbs, ko mēs veicām Svētajā ielejā, un es biju ar sevi ļoti apmierināts. Es biju jau sagatavojies aizceļot, kad mani piemeklēja ne­laime. Es pamatīgi saaukstējos, un mani sāka mocīt vecs reimatisms. Bez šaubām, slimība izmeklēja manu vājāko vietu un nostiprinājās tur. Tā bija taisni tā vieta, kas visvairāk bija cietusi abata ap­kampienos, kad viņš man pateicās.

Kad es beidzot piecēlos, no manis bija palikusi tikai ēna. Visi bija laipni un uzmanīgi pret mani, un tas man atdeva dzīvesprieku un bija labākās at­veseļošanās zāles. Mana veselība strauji uzlabojās.

Sendija bija gluži nomocījusies, mani kopdama, es nolēmu iziet pastaigāties viens, lai viņa varētu drusku atpūsties. Tuvākajās dienās es biju nodomā­jis pārģērbties par brīvu zemnieku un vienu vai divas nedēļas kājām paklejol pa valsi i. Kopa edol un dzīvojot kā līdzīgs ar līdzīgiem, es varētu iepa­zīties ar zemākajām un nabadzīgākajām šķirām. Tas bija vienīgais veids, kā iepazīties ar viņu ikdie­nas dzīvi un ar likumiem, kas pār tiem valdīja. Ja es ietu pie viņiem kā kungs, tad atturība un senās parašas man neļautu piedalīties viņu priekos un bēdās; es redzētu viņu dzīvi tikai no virspuses.

Lai pieradinātu savus muskuļus nodomātajam ceļojumam, kādu rītu biju izgājis garākā pastaigā un uzkāpu kalnos, kas ziemeļos norobežoja ieleju. Pastaigādamies nonācu pie mākslīgas alas ieejas kādā kalna pakājē un atcerējos, ka šo vietu man bieži bija no ielejas rādījuši, stāstīdami, ka tās iemītnieks esot sevišķi slavens savas netīrības un vienkāršības dēļ. Es zināju, ka viņam nesen bija piedāvāta vieta Saharas tuksnesī, kur lauvas un smilšu mušas padara vientuļnieku dzīvi sevišķi sais­tošu un grūtu, un ka viņš uz turieni bija arī aiz­braucis, tā ka nolēmu palūkoties alā, lai pārliecinā­tos, vai tās iekšpuse atbilst ļaužu nostāstiem.

Mans pārsteigums bija liels, kad es ieraudzīju, ka ala bija tikko iztīrīta un uzkopta. Bet mani gai­dīja vēl lielāks pārsteigums. Tumsā pašā alas dibenā es izdzirdu ieskanamies mazu zvaniņu un uzsākam šādu sarunu:

—   Hallo, ceniralel Vai Kamelota? Lūk, priecā­jies, jo, kā gan lai netic brīnumiem un tam, ka tie nāk negaidīti un tieši tur, kur mēs tos vismazāk gaidām, ja te man blakus stāv viņa augstība meis­tars? Pats savām ausīm tu dzirdēsi viņu runājam.

Kas par neiedomājamu pārmaiņu! Kāds pretstatu savienojums! Kāds fantastisks pretrunu kopums — neīsts brīnuma miteklis bija kļuvis par mītni īstam brīnumam, viduslaiku vientuļnieka ala bija pārvērsta telefona centrālē!

Telefonists iznāca gaismā. Pazīdams viņā vienu no saviem puišiem, es jautāju:

—   Cik ilgi šī centrāle te pastāv, Ulfij?

—  Tikai kopš pusnakts, dārgais ser meistar. Mēs ieraudzījām ielejā daudzas ugunis un nolēmām šeit iekārtot centrāli; jo, kur kopā tik daudz gaismas, vajag atrasties lielai pilsētai.

—  Jūs pareizi darījāt. Šeit nav pilsēta tās paras­tajā nozīmē, bet telefons te tiešām vajadzīgs. Vai tu zini, kur atrodies?

—   Par to man nav bijis laika painteresēties, jo, kad mani biedri, dodamies uz darbu, atstāja mani šeit dežurēt, es vispirms nogulējos, nolemdams pēc pamošanās uzzināt par atrašanās vietu un paziņot to uz Kamelotu.

—   Tad zini, šī ir Svētā ieleja.

Neuzkodās; es gribēju teikt, ka viņš nesalēcās, izdzirdis šo vārdu, kā to biju cerējis. Viņš tikai noteica:

—  Tā es arī paziņošu.

—  Visa apkārtne pašlaik runā tikai par brīnu­miem, kas te nupat notikuši. Vai tiešām tu par to neko neesi dzirdējis?

—   Atcerieties, ka mēs ceļojam tikai pa naktīm un izvairāmies no jebkādām sarunām. Mēs zinām tikai to, ko mums pastāsta pa telefonu no Kamelotas.

—   Bet viņi zina visu šo notikumu. Vai viņi tev neko nav teikuši par brīnišķīgo svētā avota atjau­nošanu?

—  Ak to? Tiešām gan. Bet šīs ielejas nosaukums ir taču pavisam savādāks nekā tās. Patiešām lie­lāku pretstatu būtu grūtāk iedomāties . . .

—   Kāds tad bija tās nosaukums?

—   Elles ieleja.

—  Tagad man ir skaidrs. Lai nolādēts šis tele­fons! Tas vienmēr sajauc vārdus, kaut arī to nozīme būtu pilnīgi dažāda. Nu vienalga, tagad tu zini šīs vietas nosaukumu. Izsauc Kamelotu!

Viņš to izdarīja, un pie aparata pienāca Kla- renss.' Cik patīkami bija atkal dzirdēt sava zēna balsi! Man bija tāda sajūta, it kā es būtu atgriezies mājās. Mēs apmainījāmies mīļiem sveicieniem.es, iz­stāstījis par savu neseno slimību, viņam pajautāju:

—   Kas no jauna?

—   Karalis un karaliene, kā arī daudzi galmi­nieki, šinī pašā stundā dodas ceļā uz jūsu ieleju, lai pielūgtu jūsu atjaunoto avotu, šķīstītos no grē­kiem un redzētu vietu, kur pazemes gars bija spļāvis uz debesīm īstas elles liesmas, un, ja jūs ieklausīsie­ties uzmanīgi, tad dzirdēsiet, kā es klusi smejos un metu jums ar aci, jo es biju tas, kas pēc jūsu pavē­les izvēlējas šīs elles liesmas no mūsu krājumiem un jums nosūtīja.

—  Vai karalis zina ceļti uz šejieni?

—   To nezina nedz karalis, nedz arī kāds cits. Bet puiši, kas jums palīdzēja sagatavot brīnumu, būs viņa ceļveži un norādīs atpūtas un naktsmītņu vietas.

—   Kad viņi var ierasties šeit?

—   Trešās dienas pēcpusdienā vai drusku vēlāk.

—   Kas vēl jauns noticis?

—   Karalis ir sācis formēt regulāro armiju, kā jūs to viņam ieteicāt. Viens pulks jau saformēts, arī virsnieki nozīmēti.

—   Cik nepatīkami! Es pats to gribēju izdarīt. Visā karaļvalstī ir tikai viena grupa ļaužu, kas de­rētu par virsniekiem regulārā armijā.

—  Jā, bet tas gan jūs pārsteigs, ka neviens no mūsu Kara akadēmijas nav ticis ieskaitīts pulkā.

—   Ko tu runā? Vai tu nejoko?

—   Tā ir, kā teicu.

—  Tas mani uztrauc. Pastāsti, kas tika izvēlēti un kādi bija konkursa eksāmeni.

—   Tik tiešām neko tuvāku nezinu par uzņem­šanas eksāmenu veidu. Zinu tikai to, ka visi virsnieki ir no dižciltīgām ģimenēm un ir — nu, kā jūs to saucat — aitas galvas.

—   Tur kaut kas nav kārtībā, Klarens.

—   Apmierinieties! Divi kandidati leitnanta pa­kāpei ceļo kopā ar karali, viņi abi ir no dižciltīgām ģimenēm, un, ja paliksiet, kur esat, varēsiet paši viņiem pajautāt.

—   Tās ir svarīgas ziņas. Es tomēr pacentīšos kaut vienu no saviem kursantiem iedabūt virsniekos. Aizsūti kādu vīru uz skolu ar ziņu, bet lai viņš netaupa zirgus, jo pirms saulrieta tam jātiek skolā. Lai viņš tur pasaka

—  Tas nav vajadzīgs. Skolā ir ievilkts telefons. Es jūs varu tūlīt savieno! ar skolu.

Bija patīkami lo dzirdēt. Sajā telefonu un ātras sazināšanās iespēju atmosfērā es atkal jutos kā cilvēks un atviegloti uzelpoju. Tagad es aptvēru, cik šausmīgi garlaicīga un vienmuļa ši zeme bija man šķitusi visus šos gadus un kādā gan gara tru­lumā es biju nonācis, ka, pats nemaz nemanīdams, biju pie tās pieradis.

Personīgi nodevis pavēli akadēmijas direktoram, es bez tam lūdzu atvest man drusku papīra, pild­spalvu un pāris sērkociņu kastīšu. Man bija apnicis iztikt bez šīm ērtībām. Tagad es tās varēju arī izlie­tot, jo, tā kā bija iespējams tikt pie kabatām, pa­gaidām biju nolēmis nevalkāt bruņas.

Kad atgriezos klosteri, es redzēju, ka tur notiek kaut kas interesants. Abats un mūki bija sapulcē­jušies lielajā zālē un bērnišķīgā izbrīnā un ticībā noskatījās kāda jauna, tikko atbraukuša burvja iz­rādi. Burvja drēbes bija neiedomājami fantastiskas, tikpat uzkrītošas un muļķīgas, kādas valkā indiāņu ārsti. Viņš kustējās šurp un turp, kaut ko mur­minādams, žestikulēdams ar rokām un vilkdams dīvainus lokus gan gaisā, gan uz grīdas — parastais joks, kā redzat Burvis bija teicies esam slavenība no Āzijas, un ar to pietika. Šāds pierādījums bija zelta vērts un vispār atzīts.

Cik viegli bija būt par lielu burvi uz šādiem no­teikumiem! Viņa specialitāte bija pateikt, ko jebkurš cilvēks jebkurā zemē šinī brīdī darīja, ko viņš darī­jis pagātnē un ko darīs nākotnē. Viņš jautāja, vai kāds nevēloties zināt, ko pašreizējā brīdī darot Aus­trumu ķeizars. Mirdzošās acis un iepriecinātā roku berzēšana bija pietiekoši daiļskanīga atbilde — šie svētie brāļi gribēja to zināt. Blēdis sāka kaut ko murmināt un tad nopietni paziņoja:

—   Cēlais un varenais Austrumu valdnieks paš­reizējā brīdī ieliek naudu svēta, nabadzīga mūka plaukstā — vienu, divus, trīs naudas gabalus un visus tīra sudraba.

Pār zāli pāršalca apbrīnas pilni saucieni:

—   Neticami! Brīnišķīgi! Cik gan nevajadzēja mācīties un strādāt, lai sasniegtu tādu meistarību!

—  Vai viņi nevēlētos zināt, ko dara Indijas pār­valdnieks?

Jā, to viņi vēlējās.

Viņš to pastāstīja. Pastāstīja ari, ko dara Ēģip­tes sultāns, Tālo jūru karalis un tā tālāk. Ar katru jaunu brīnumu pārsteigums par burvja atbilžu pa­reizību pieauga. Mūki domāja, ka ari burvim gadī­sies kāds vājāks punkts, kāda nedrošāka vieta, bet nē, viņš nekad nešaubījās, viņš vienmēr zināja un pie tam ar nemaldīgu precizitāti. Es sapratu, ka, tā turpinoties, zaudēšu savu pirmo vietu; šis puisis to paņems un mani nostums pie malas. Bija jāiegrūž spieķis viņa riteņos un pie tam tūlīt. Es teicu:

—   Vai drīkstētu pajautāt? Man ļoti gribētos zināt, ko dara kāda man zināma persona.

—   Runājiet, nebaidieties! Es to pateikšu.

—   Tas būs grūti, varbūt pat neiespējami.

—   Mana māksla šāda vārda nepazīst. Jo grū­tāk, jo pareizāka mana atbilde.

Kā redzat, es centos skatītājos radīt interesi. Tas man izdevās. Aizturētā elpošana un ziņkārē nostiep­tie kakli to apliecināja, Es vel piebildu:

—   Ja jūs nekjūaīdamies pateiksiet man to, ko vēlos zināt, es jums došu divi simti sudraba peniju.

—   šī nauda ir tikpat kā mana. Pateikšu visu, ko vēlaties.

—   Tad pasakiet man, ko es pašlaik daru ar savu labo roku?

—   A-ā!

Atskanēja vispārēji izbrīna saucieni. Tas nevie­nam nebija ienācis prātā, ka varēja taču jautāt arī par personu, kas neatradās 10 000 jūdžu attālumā. Burvim tas bija pilnīgi negaidīti, šāds gadījums viņa praksē bija pirmais, viņš nezināja ne ko teikt, ne ari ko darīt. Viņš izskatījās gluži samulsis un nevarēja pateikt ne vārda.

—   Nu, — es teicu. — Uz ko jūs gaidāt? Vai tiešām jūs varat pateikt, ko dara jebkurš cilvēks otrā pusē zemeslodei, bet nevarat pateikt, ko dara cilvēks, kas nav pat trīs metru attālumā no jums. Ļaudis, kas stāv aiz manis, redz, ko es daru ar savu labo roku, viņi apstiprinās jūsu vārdus, ja teiksiet patiesību.

Burvis vel arvien klusēja.

- Labi, es jums pateikšu, kāpēc jūs klusējat,— tāpēc, ka nezināt. Jus burvis! Mīļie draugi, šis klaidonis ir tīrais blēdis un krāpnieks.

Tas mūkus samulsināja un pārbaidīja. Viņi vēl nebija dzirdējuši, ka kāds no šiem bīstamajiem ra­dījumiem būtu ticis lamāts. Viņi ari nezināja, kādas tam varētu būt sekas. Valdīja kapa klusums, katram prātā bija māņticīgs paredzējums. Burvis centās sa­ņemt kopā visus savus prātus; un, kad viņš pēkšņi vienaldzīgi pasmaidīja, visi atviegloti uzelpoja, jo tā bija zīme, ka viņam nav prātā atriebība. Viņš teica:

—   Sīs personas necienīgais runas veids mani padarīja gluži mēmu. Lai visi tagad zina, ja gadī­jumā kāds to vēl nav zinājis, ka manas pakāpes burvji pēti tikai karaļu, prinču, ķeizaru un citu pur­purā dzimušo gaitas. Ja jūs būtu jautājuši man, ko pašreiz dara lielais karalis Arturs, tad tas būtu pa­visam kas cits. Es to jums būtu tūlīt pateicis, bet kaut kāda pilsoņa darbi mani neinteresē.

—    Tad es neesmu jūs pareizi sapratis. Es do­māju, jūs teicāt — ikviens, un to es sapratu, ka ikviens ietver sevi ikvienu, tas ir, katru.

—   Katru, kas nāk no dižciltīgas ģimenes un, jo labāk, ja no karaliskas.

—   Tā tas tiešām var būt, — piebilda abats, kas te redzēja iespēju samierināt ķildniekus un aizkavēt nelaimi. — Nebūtu ticami, ka tik brīnišķīgas dāva­nas kā šīs tiktu ziedotas kaut kādu zemāku radījumu darbības atklāšanai un nevis to, kas dzimuši pie troņa augstajām virsotnēm. Mūsu karalis Ar­turs

—  Vai jūs negribat zināt par viņu? — iekrita starpā burvis.

—   Labprāt un būsim jums pateicīgi.

Visus atkal pārņēma godbijība un interese. Ak, šie nelabojamie idioti! Ar visdziļāko aizgrābtību tie sekoja burvja kustībām un skatījās uz mani ar tādu izteiksmi, it ka jautādami: «Nu, luk, ko tu par to teiksi?»

—   Karalis ir noguris medībās un pašreiz atpū­šas savā pilī ciešā miegā.

—   Lai dievs viņu svētī! — teica abats un pār­meta krustu.

—   Lai šis miegs atpūtina viņa miesu un dvē­seli!

—   Un tā tas arī būtu, ja viņš gulētu, — es teicu. — Bet karalis neguļ, viņš jāj.

Atkal bija ķeza, sadūrās divas autoritates. Ne­viens nezināja, kuram no mums ticēt. Burvis bija nikns un teica:

—    Savā mūžā esmu redzējis ne mazums brīniš­ķīgu pareģu, praviešu un burvju, bet neesmu redzē­jis nevienu tādu, kas, bezdarbībā sēdēdams, bez burvības vārdiem spētu redzēt lietu būtību.

—  Jūs esat dzīvojis mežā un tāpēc daudz zau­dējis. Arī es lietoju burvības vārdus, kā to var ap­liecināt brāļi, bet tikai svarīgos brīžos.

Kad es saku kādu izsmiet, tad mani grūti aiz­runāt. Tam puisim nācās pamatīgi pasvīst. Abats jautāja, ka klajas karalim un galminiekiem, un sa­ņēma šādu atbildi:

Visi viņi guļ, noguruma pārņemti, tāpat kā karalis.

Es teicu:

—   Tie ir jauni meli. Puse galma pavada laiku izpriecās, un karaliene ar pārējiem galminiekiem nevis guļ, bet gan atrodas ceļā. Jūs varbūt pateik­siet, uz kurieni dodas karalis, karaliene un pārējie galminieki?

—  Viņi guļ, kā jau to teicu, bet rīt viņi sāks savu ceļojumu, jo nodomājuši doties uz jūras pusi.

—   Un kur viņi atradīsies parīt pie vakara?

—  Tālu tālu ziemeļos no Kamelotas, veikuši pusi no paredzētā ceļojuma.

—  Tie ir jauni meli, jūs kļūdāties par veselām pusotra simta jūdzēm. Viņu ceļojums nebūs vis pa pusei pabeigts, tas būs galā, un viņi būs šeit, šinī ielejā.

Tas man izdevās! Abats un mūki bija uztrau­kuma pārņemti, bet burvis galīgi pārskaities. Dzelzs jākaļ, kamēr tā karsta, un es turpināju:

— Ja karalis neieradīsies, velciet mani pie kāķa, ja viņš ieradīsies, tad es jūs tur pamocīšu.

Nākošajā dienā es aizgāju uz telefona centrāli un uzzināju, ka karalis ar svitu izjājis cauri divām pilsētām, kas bija viņam pa ceļam. Tādā pašā veidā es uzzināju par viņa ceļojuma gaitu arī otrajā dienā. Par to es nevienam nestāstīju. Trešās dienas ziņo­jumi rādīja, ka viņš var ierasties ielejā apmēram pulksten četros pēcpusdienā, ja tādā pašā ātrumā virzīsies uz priekšu. Klosterī nemanīja ne mazāko interesi par viņa ierašanos, nebija redzama nekāda gatavošanās karaļa uzņemšanai. Tas bija pavisam dīvaini. To varēja izskaidrot tikai tā, ka otrs burvis bija centies mani nomelnot. Tā tas arī bija. Es pa­jautāju kādam savam draugam — mūkam, un viņš atbildēja apstiprinoši. Burvis esot izmēģinājis jau­nas burvības un atklājis, ka galms nolēmis nedoties ceļojumā, bet palikt mājās. Padomājiet vien! Cik maza vērtība ir reputacijai šadā zeme! Sie ļaudis bija redzējuši mani veicam vislieliskāko brīnum­darbu vēsturē un arī vienīgo, kas tiem atnesa kādu labumu, bet tomēr viņi bija gatavi ticēt šim dēkai­nim, kam nebija nekada cita pierādījumā kā tikai viņa paša apšaubāmie vārdi.

10 Marks Tvens

SĀTANA LABAIS VĀRDS

No žurnālā «Harper's Weekly_» redakcijas: «Mums ir pamats domāt, ka zemāk iespiestās, ar Sātana vārdu parakstītās vēstules autors ir Marks Tvens.»

Žurnālā «Harper's Weekly» redaktoram.

Dārgais ser un radiniek!

Reiz par vi aiu reizēm izbeigsim šo tukšo pļā­pāšanu! Kristīgo ārzemju misiju Amerikas komiteja katru gadu pieņem manus ziedojumus, kāpēc gan tā atsakās pieņemt mistera Rokfellera ziedojumus? Par to, ka vienmēr un visos laikos «kaunīgie ziedo­jumi» [11] ir sastādījuši trīs ceturtdaļas ziedojumu lab­darīgiem mērķiem, var viegli pārliecināties manās norēķinu grāmatās. Mistera Rokfellera velte ne ar ko neatšķiras no jau minētām. Kristīgo ārzemju misiju Amerikas komitejas bodīti galvenokārt finansē kapi. Pēcnāves ziedojumi, ja vēlaties, «kaunīgie ziedoju­mi», atzīšanās noziegumos un apzināta jaunu nozie­gumu pastrādāšana: jo tad, kad nelaiķis nodarbojas ar labdarību, viņš aplaupa savus mantiniekus. Bet vai tiešām misionāri tikai tāpēc nepieņem ziedoju­mus, ka ziedotāji vainojami vecos un jaunos nozie­gumos, visbiežāk gan kā vienos, tā otros?

Ar jūsu atļauju es turpina'šu. Apsūdzība, ko se­višķi neatlaidīgi, ļaunprātīgi un nesaudzīgi ceļ pret misteru Rokfelleru, dibinās uz dažādu tiesu instanču pierādījumiem, ka viņa ziedojumus uz visiem lai­kiem nenomazgājami aptraipījusi zvēresta laušana. Manā valstībā šāda apsūdzība liek visiem tikai pa­smaidīt! Jūsu milzīgajā pilsētā taču neatradīsies neviens bagāts cilvēks, kas ik gadus, pienākot no­dokļu nomaksas termiņam, nelauztu zvērestu. Visus viņus no galvas līdz kājām klāj desmitkārtīgu melu slānis, viņi, tā sakot, iekalti melu dzelzs bruņās. Ja atrastos kaut viens bagātnieks, ko nevarētu vainot šinī grēkā, es to ar lielāko prieku nopirktu savam retu lietu muzejam, samaksājot par viņu dinozaura cenu.

Jūs teiksiet, ka nesaskatāt šo bagatnieku rīcība likuma pārkāpšanu, bet tikai ikgadējus mēģināju mus apiet likumu. Nu ko, ja jums tā patīk, varat uzjautrināties par terminoloģijas niansēm, tonur tikai līdz zināmam laikam! Bet, kad jūs nonāksiet mana valstībā, tad es jums parādīšu kaut ko sevišķi interesantu visa elle ir stāvgrūdām pilna ar džentlmeņiem, kas kādreiz centušies apiet likumu! Vienam otram neslēptam likuma pārkāpējam šad tad izdodas iešmaukt paradizē, bet kungi, kas pa­stāvīgi nodarbojušies ar likuma apiešanu, visi nonāk manās rokās.

Tomēr atgriezīsimies pie iepriekšējā. Man jums jāatgādina, ka mani blēži miljonāri ļoti bieži ziedo naudu Kristīgo ārzemju misiju Amerikas komitejas labā, bet tā taču ir valstij nozagta nauda, ar ko Vajadzēja nomaksāt nodokļus, - tātad grēcīga nau­da, velna nauda, mana nauda. Kā redzat, tā ir mana dāvana! Citiem vārdiem runājot — mans paziņo­jums pareizs: ja Kristīgo ārzemju misiju Amerikas komiteja ik dienas pieņem manus ziedojumus, kāpēc lai tā noraida mistera Rokfellera ziedojumus? Mis­ters Rokfellers, lai arī dažādās tiesu instancēs teic ko teikdams, ne par matu nav sliktāks par mani!

S a i a n s.

Domājams, ka norakstīts 1902. g.

MISTERS ROKFELLERS UN VIŅA SVĒTDIENAS SKOLA

Mūsdienu amerikaņu iemljotākā izprieca ir Džona D. Rokfellera teoloģiskie pētījumi. Jaunais Rokfellers katru nedēļu uzstājas ar saviem bībeles izskaidrojumiem svētdienas skolā. Bet nākošajā dienā aģentūra «Associated Press» un avīzes iepa­zīstina ar tiem visu zemi un visa zeme smejas. Visi smejas, neapjaušot savā stulbajā naivumā, ka stnc jas paši par sevi. Bet, starp citu, lā tas patiešām ir.

Jaunajam Rokfellerain ir gadi trīsdesmit pieci. Viņš ir pavisam ikdienišķs cilvēks — neglīts, vien­tiesīgs, nopietns, vaļsirdīgs, viduvēji godīgs, ar vis- labākiem nodomiem, bez mazākās oriģinalitātes, pat bez tieksmes uz to. Un, ja viņš savu ceļu būtu lauzis ar paša prātu un nevis ar papiņa naudu, tad gan viņa bībeles izskaidrojumi būtu palikuši neievēroti un plašā publika par tiem tā arī neko neuzzinātu. Bet, tā kā visi domā, ka viņa papiņš ir bagātākais cilvēks pasaulē, tad ar to pilnīgi pietiek, lai dēliņa teoloģiskās studijas visiem liktos bezgala interesan­tas un vajadzīgas. Runā, ka vecais Rokfellers esot simt miljonu vērts. Nodokļus viņš maksā no div- ārpus miljoniem. Viņš ir īsts neizglītots kristietis un jau daudzus gadus ir svētdienas skolas admira- lis KHvlendā, Ohaijo štatā. Gadu no gada viņš tui stāsta par sevi un par to, kā viņam izdevies sakrāt tik daudz naudas. Un visus šos gadus sapulcējušies ar sajūsmu uzklausa viņu, pielūdz viņu un viņa ra­dītāju, — tikai ne vienādā mērā. Rokfellera-senio- ra pārrunas svētdienas skolā pārraida telegrāfs pa visu zemi, un visi tās lasa ar tikpat lielu interesi kā viņa dēliņa spriedelējumus.

Kā jau teicu, visi smejas, kad jaunais Rokfellers izskaidro svētos rakstus. Bet cilvēkiem būtu laiks saprast, ka šie bībeles izskaidrojumi ne par matu neatšķiras no tiem, ko viņiem katru svētdienu sludina no kanceles, ko jau simtiem gadu klausījušies viņu senči un kam pa visu šo garo laiku nav pienākusi klāt neviena jauna doma, ja vispār tajos ir kaut kāda doma. Jaunajam Rokfelleram ir tādi paši pa­ņēmieni kā katram sludinātājam. Viņa cenšanās dzī­ves nepievilcīgajos faktos atklāt zelta morāli ir pilnīgi līdzīga tai, ko baznīca jau piekopj simtiem gadu. Jaunā Rokfellera argumentus iepriekšējo pa­audžu sprediķotāji tā novazājuši, ka līdz viņam no­nākušas tikai skrandas. Savus prātojumus viņš ieguvis visiem zināmo patiesību arsenalā, un tie līdzinās kā divas ūdens piles jebkura sprediķotāja prātojumiem. Jaunais Džons nekad nav pētījis ne­vienu doktrinu sev par prieku; viņam nekad nav bijis cita nolūka tās izstudēt kā tikai cenšanās sa­skaņot tās ar savu skolotāju teorijām. Viņa pārru­nas ir tikpat pamācošas un oriģinālās kā jebkura teologa domu graudi, sākot ar pašu Romas pavestu un beidzot ar viņu pašu. Visa zeme smejas par viņa dziļdomīgajiem un neveiklajiem prātojumiem par Jāzepa Skaistā tikumiem un uzvešanos, jo jau no senseniem laikiem visā zemē tikpat muļķīgi un ne­veikli spriedelēts par Jāzepa tikumiem un uzvešanos. Tāpēc cilvēkiem nemaz nenāktu par ļaunu, ja viņi sāktu saprast, ka, zobodamies par jauno Džonu, viņi izsmej paši sevi. Viņiem vajadzētu saprast, ka jau­nais Džons attēlo Jāzepu pēc veciem kanoniem. Viņš lieto to pašu veco otu un to pašu veco krāsu; patei­coties tam, Jāzepa tēls jau gadu simteņiem izskatī­jies grotesks.

Es sen pazīstu un mīlu jauno Džonu un vienmēr esmu domājis, ka viņa vieta ir uz baznīcas kanceles. Esmu pārliecināts, ka, tiklīdz viņš uzkāps kancele, viņa gaišā prāta spožums apvīs ap viņa galvu svēto vaiņagu. Bet, kā redzams, viņam neizbegl savam liktenim, jo pēc tēva nāves viņam jākļūst par mil­zīgās «Standard Oil Corporation» vadītāju.

Pie sevišķi veiksmīgiem jaunā Rokfellera teolo­ģiskiem prātojumiem jāpieskaita pirms trim gadiem publicētais Kristus vārdu izskaidrojums, kurus tas bija teicis kādam jaunam, bagātības nastas nospies­tam cilvēkam, kas ilgojies glābt savu dvēseli. Kris­tus tad bija teicis: «Pārdod savu namu un naudu izdali nabagiem!» Lūk, kā šos vārdus izskaidroja jaunais Džons:

— Ja kaut kas aizkavē tavu dvēseles glābšanu, tad iznīcini šo šķērsli, lai tas tev maksātu ko mak­sādams; ja tas ir īpašums, tad pārdod to un naudu izdali nabagiem, ja tā ir cenšanās pēc kara slavas, tad atstāj armiju, ja tā ir kaislība pret kādu cilvēku vai pieķeršanās kādai lietai vai mērķim, tad atbrīvo­jies no tā un pilnīgi nododies savas dvēseles glāb­šanai.

Viss skaidrs. Jaunā Džona tēva un viņa paša miljoni ir tikai mazsvarīgs apstāklis viņu dzīvē, kas nekādā gadījumā nevar būt par kavēkli viņu dvē­seles glābšanai. Tādā kārtā Kristus vārdi uz viņiem nemaz neattiecas Kada avīze nosūtīja savus kores­pondentus pie sesiem vai septiņiem Ņujorkas mācī­tājiem, lai uzzinātu viņu domas šinī jautājumā. Un kas izrādījās? Visi, izņemot vienu, piekrita jaunā Rokfellera izteiktajām domām. Es patiešām nezinu, ko mēs darītu bez mācītājiem. Vieglāk būtu iztikt bez saules, par mēnesi nemaz nerunājot.

Pirms trim gadiem es kopā ar jauno Džonu aiz­braucu uz viņa svētdienas skolu, kur arī uzstājos, protams, ne ar teoloģiskiem prātojumiem, jo tā būtu sliktas gaumes pazīme, un labu gaumi es stādu augstāk par taisnību. Jāsaka, ka ikviens, kas iero­das svētdienas skolā un tur uzstājas, ar to pašu iegūst tiesības saukties par skolas goda biedru. Tādā veidā es arī kļuvu par skolas goda biedru. Pirms dažām dienām es saņēmu ielūgumu uz skolas goda biedru sanāksmi, kas notiks sakarā ar skolas piecu gadu pastāvēšanas dienas atceri. Tādēļ viņi mani lūdza atbraukt un norunāt dažus vārdus, bet gadījumā, ja man nebūtu iespējams atbraukt, vai es neatsūtītu vēstuli, kura tiktu nolasīta sapulces da­lībniekiem.

Tā kā ielūgumu ari bez šī man jau bija pārāk daudz, tad es nosūtīju skolas vadībai šādu vēstuli:

14. martā 1906. g.

Priekšsēdētājam misteram Eduardam M. Tuftam.

Dārgais draugs un kolēģi!

Es tiešām ļoti labprāt būtu piedalījies mistera Rokfellera svētdienas skolas goda biedru sanāksmē (kuru vidū esmu ievēlēts, pateicoties saviem nopel­niem), bet padomājis nolēmu labāk neriskēt. Lieta grozās ap Jāzepu. Ja nu pēkšņi sarunas novirzās uz viņu, tad es esmu pazudis, jo mani un mistera Rokfellera uzskati par Jāzepu ir dažādi. Pirms ga­diem astoņiem, balstīdamies uz 47. noda|u — «Iz­iešanu», es ļoti pamatīgi un izsmeļoši izklāstīju savus uzskatus par Jāzepu rakstā, ko ievietoja kāda Zie­meļamerikas avīze un kas vēlāk lika publicēts manu kopoto rakstu 22. sējumā; pēc tam es pievērsos citām problēmām, būdams pārliecināts, ka esmu ga­līgi atrisinājis jautājumu par Jāzepu un neko ne­esmu atstājis citiem pētniekiem. Varat paši iedomā­ties, kāds bija mans sarūgtinājums un pārsteigums, kad es nesen izlasīju avīzē, ka misters Rokfellers no jauna uzsācis savus pētījumus par Jāzepu, ne­maz nepadomādams, ka šo jautājumu es esmu reizi par visām reizēm noskaidrojis.

Katra mistera Rokfellera frāze apliecina to, ka viņš neko nezina par Jāzepu. No visa tā es secinu, ka viņš nekad nav lasījis manus rakstus. Tā tas patiešām ir, jo viņa izdevniecībai nodotais rakstu­rojums par Jāzepu stiprā mērā atšķiras no manējā.

Ja viņš būtu izlasījis manus rakstus, tad tas neno­tiktu. Viņš uzskata, ka Jāzeps bijis nevainīgs jē­riņš, bet tas nav tiesa. Viņš bija- starp citu, iz­lasiet manu rakstu, un jūs uzzināsiet, kas viņš bija.

Jau gadu simteņiem vēsturniekam Jāzepa per­sonība ir bijusi sevišķi delikātā un sarežģīta pro­blēma. Visiem — izņemot mani. Jo es pētu Jāzepu vēsturisko faktu gaismā, kamēr citi teologi rīkojas pavisam savādāk. Kaut kādu tur pienākuma jūtu mudināti, viņi sak izpušķot un izskaistināt faktus. Ir pat notikumi, ko viņi pilnīgi noslēpj. Bet noslēpto vietā gudro jaunus, sevišķi saistošus, savā iztēlē radītus. Viņi raksta par Jāzepu tā, kā bankrota priekšvakarā banka sastāda oficiālo atskaiti, lai ap­vestu ap stūri revidentu. Viņi tīšām noslēpj iztrū­kumu rādošos skaitļus, to vietā likdami fantastiskas noguldījumu sumas. Var gadīties, ka novirzos no īstenības. Bet, lūk, ko publicēja aizpagājušās svēt­dienas «New York Times» numurā vēstures zināt­nieks un pētnieks doktors Silvermens:

«Zemnieki, laukstrādnieki un gani, kuru ek­sistence atkarīga no tā, ko dod zeme, vairāk par visiem cieta badu. Lai viņi nenomirtu bada nāvē, Jāzeps pavēlēja pārvietot uz pilsētām lauku iedzīvotājus no viena Ēģiptes gala līdz otra n («Iziešana», 47. nodaļa, 21. dziesma) un deva tur viņiem dzert un ēst. Kamēr viņiem bija sud­rabs, viņš deva viņiem barību par naudu, bet, kad sudraba vairs nebija, viņš sāka ņemt kā ķīlu viņu zirgus, sīklopus, liellopus un ēzeļus, bet nepieciešamības gadījumā pat zemi. Un valdība baroja govis, zirgus un citus dzīvniekus, jo citādi tie aizietu bojā. Vēlāk zeme tika atdota atpaka] tās agrākajiem īpašniekiem; viņiem tika dota sēkla, lai viņi varētu apsēties, viņi saņēma tik daudz zirgu* sīklopu, liellopu un citu dzīvnieku, cik vien viņiem vajadzēja, bet par to viņiem va­jadzēja atdot valdībai tikai piekto daļu no lopu un labības pieauguma.

Jāzepa plāns izcēlās kā ar valstisku gudribu. tā humanitati. Tas patika faraonam un viņa pa­domniekiem, un nav nekāds brīnums, ka Jāzepu tādēļ iecēla par visas Ēģiptes vicekarali. Jāzeps veda veiksmīgu ciņu ar visām haizivīm cilvēka izskatā un spekulantiem, kas neražas gados ap­laupīja nabadzīgos, nolemdami tos badam un ubaga tarbai. Viņš paņēma ka ķīlu trūkuma cie tēju zemi un lopus un vēlāk viņiem atdeva visu viņu mantu. (Ka personīgu īpašumu?) Par iz­sniegto ēdienu viņš ņēma no viņiem tikai tirgus cenu. Ja nebūtu ierīkotas valsts noliktavas, kuras Jāzeps tik gaišredzīgi bija pasteidzies uzcelt, tauta pazaudētu visu, kas tai bija, visa zeme no­nāktu trūkumā un tūkstošiem ļaužu aizietu bojā, kā tas jau bija noticis agrākajos neražas gados.» Lūk, šeit jums oficiālā bankas atskaite, ko uz­krāsodams un apzeltīdams revidentam sagatavojis doktors Silvermens. Bet, lūk, kas rakstīts par šo pašu notikumu bībelē (kursivs mans).

«Un visā zemē nebija maizes, jo tas bads bija ļoti grūts, tā ka Ēģiptes zeme un Kananas zeme priekš bada nevarēja tverties.

Un Jāzeps sakraja visu naudu, kas Ēģiptes zemē un Kananas zemē atrasta tapa, priekš la­bības, ko tie pirka, un Jāzeps nesa to naudu fa­raona namā.

Kad nu tā nauda no Ēģiptes zemes un Ka­nanas zemes izdota bija, tad nāca visi eģiptieši pie Jāzepa un sacīja: dod mums maizi, kādēļ būs mums lava priekšā mirt, kad naudas vairs nevaid.

Tad sacīja Jāzeps: dodiet jūsu lopus, tad es jums došu priekš jūsu lopiem, kad naudas ne­vaid.

Tad veda tic savus lopus pie Jāzepa, un Jā­zeps deva tiem maizi par zirgiem un par sīkiem lopiem, un par vēršiem, un par ēzeļiem, un viņš izmitināja tos ar maizi to gadu par visiem viņu lopiem.

Kad tas gads bija pabeigts, tad nāca tie otrā gadā pie viņa un sacīja uz viņu: mēs neapslēp­sim priekš savu kungu, ka tā nauda ir izdota un tie lopi ir uz manu kungu kļuvuši un nenieka ir atlikums priekš mana kunga, kā vien māsu mie­sas un mūsu tīrumi.

Kādēļ mums postā iet priekš tavām acīm, tik- labad mums, kā mūsu tīrumiem, pērc mūs un mūsu tīrumus par maizi, tad būsim mēs ar mūsu tīrumiem faraonam par kalpiem, un dod sēklu, ka mēs dzīvojam un nemirstam un mūsu zeme nepaliek tukša.

Tad pirka Jāzeps visus eģiptiešu tīrumus priekš faraona, jo tie eģiptieši pārdeva ikviens

savu tīrumu, tāpēc ka tas bads bija grūts tapis pār tiem.

Tā kļuva tā zeme faraona īpašums, un tos ļaudis pārcēla viņš pilsātos no viena Ēģiptes robežu gala līdz otram galam.

Tikai to priesteru tīrumus viņš nepirka, jo tiem priesteriem bija sava daļa no faraona, un tie ēda no savas daļas, ko tiem faraons deva, tādēļ nepārdeva tie savu tīrumu.

Tad sacīja Jāzeps uz tiem ļaudīm: Redz, es esmu šodien jūs un jūsu tīrumus faraonam pircis, redz, še jums sēklas, ka jūs to tīrumu apsējat.

Tomēr ar tiem augļiem tas tā būs, ka jūs to piekto tiesu faraonam dodat un četras daļas jums piederēs to tīrumu apsēt un jums par ēdienu un tiem, kas jūsu namā ir, un par ēdienu jūsu bērniņiem.

Un tie sacīja: Tu esi mūs dzīvus izglābis, lai mēs žēlastību atrodam sava kunga acīs, un mēs būsim faraona kalpi.

Tad iecēla Jāzeps to par vienu tiesu līdz šai dienai pār to eģiptiešu tīrumu, ka faraonam tā piektā tiesa pienāktu, tikai ka to priesteru tī­rums vien faraonam nekļuva.» Es pat necentos pieminēt «ķīlu lietas», jo, pēc manām domām, šeit runa iet tikai par noguldī­šanu — tikai, diemžēl, Jāzepa kabatā. Un pie tam par pavisam augstsirdīgu un izdevīgu, protams, tikai tādā gadījumā, ja atradīsies ļaudis, kam šāda rīcība šķiet pareiza. Es personīgi nepiederu pie šiem ļaudīm. Es nedomāju, ka Jāzeps deva šiem trūcī­gajiem zemniekiem aizdevumu un tikai kā garantiju ņēma viņu zemi un lopus. Man šķiet, ka Jāzeps at­ņēma viņiem zemi līdz pēdējam akram un lopus līdz pēdējam nagam. Manī neradās pārliecība, ka Jāzeps paņēmis no šiem izsalkušajiem, nelaimīga­jiem ļaudīm tikai «taisnīgu tirgus cenu». Nē, es esmu pārliecināts, ka viņš tos aplaupīja līdz pēdē­jam penijam, līdz pēdējam akram zemes, līdz pēdē­jai aitai un pec tam ar «taisnīgu tirgus cenu» par maizi un verdzības važām nopirka tautu un tās brī­vību. Ja, vai tad var par «taisnīgu tirgus cenu», par jebkuru cenu, kas i/.teikta zeltā, briljantos, banknotēs vai valdības vērtspapīros, nopirkt lielāko cilvēka ieguvumu, to ieguvumu, bez kura dzīve zaudē jebkuru vērtību, — vai var nopirkt brīvību? Jāzeps izturējās augstsirdīgi pret mācītājiem, tas ir viss, ko varu par viņu teikt. Tas bija gudri darīts, jo vēl līdz šai dienai viņi to nav aizmirsuši.

Nē, sirsnīgi pateicos par ielūgumu, bet es baidos braukt, baidos nonākt bīstamā stāvoklī, jo esmu jūtīgs, humāns, viegli aizvainojams cilvēks un ne­cietīšu, ja jaunais Rokfellers, ko es loti cienu, ņems vārdu un atkal sāks izskaistināt Jāzepu.

Ar vislabākiem novēlējumiem

Marks T v e n s,

1906. g. ieraksts svētdienas skolas goda biedrs.

STĀSTS PAR PALAIDNĪGO ZĒNU, KO DIEVS NENOSODĪJA

Reiz dzīvoja palaidnīgs zēns, vārdā Džims. Svētdienas skolas grāmatās palaidnīgiem zēniem vienmēr vārds Džeimss. Bet, cik arī tas nebūtu dī­vaini, zēnam, par kuru jums gribu pastāstīt, vārds bija Džims.

Viņam nebija diloņslimas, dievbijīgas mātes, kas labprāt gulētu kapā, ja tik ļoti nemīlētu savu dēlu un nebaidītos, ka pēc viņas nāves ļaudis pret zēnu izturēsies neželīgi. Lielakai daļai palaidnīgo zēnu svētdienas skolas grāmatās ir vārds Džeimss; viņiem ir slimas mātes, kas pirms gulētiešanas liek viņiem skaitīt lūgšanas, skumjas šūpuļdziesmas dziedādamas, ieaijā viņus miegā, viņus skūpsta un raud, uz ceļiem pie viņu gultiņām stāvēdamas.

Tātad šis zēns saucās Džims, un viņa māte ne­bija slima ne ar diloni, ne citu kādu slimību. Gluži otrādi, viņa bija spēcīga, tukla sieviete, ne visai dievbijīga, un nemaz neuztraucās par Džima gai­tām. Viņa pat teica, ka zaudējums nebūtu liels, ja Džims lauztu kaklu.

Pirms gulētiešanas Džims vienmēr saņēma no mātes pliķi. Atejot no viņa gultiņas, māte viņu ne­apveltīja ar skūpstu, bet gan ar krietnu dunku.

Kādreiz šis palaidnīgais zēns nočiepa pieliekamā atslēgu un, ielīdis tajā, pamatīgi pieēdās ievārījumu. Lai māte nepamanītu iztrūkumu, viņš piepildīja burku ar darvu. Pēc šī nedarba viņu nepārņēma bailes un iekšeja balss viņam neteica: «Vai tad drīkst neklausīt vecākus? Tas taču ir grēks! Kur nonāk palaidnīgs zēns, kas apēdis visu savas labās mātes ievārījumu?» Džims nekrita ceļos, nezvērēja, nesolījās laboties, negāja priecīgs, ar atvieglotu sirdi pie mātes atzīties un izlūgties piedošanu, lai māte būtu viņu svētījusi ar pateicības un lepnuma asarām. Nē! Tā tas notiek tikai grāmatās, bet ar Džimu viss bija savādak. Viņš apēda ievārījumu, nosaukdams to par «pirmās šķiras rijamo», pēc tam piepildīja burku ar darvu un smiedamies teica, ka «pamatīgi nostrādāts» un ka «vecene kļūs traka un sāks brēkt», kad to atradīs. Kad viņa nedarbs at­klājās un Džims stūrgalvīgi noliedza savu vainu, māte viņu krietni nopēra — tad gan raudāt vaja­dzēja viņam un nevis mātei. Jā, apbrīnojami sa­vāds zēns šis Džims, ar viņu viss notika ne tā kā ar palaidnīgajiem Džeimsiem skolas grāmatās.

Reiz viņš iekāpa fermera Ekorna ābelē sazag- ties ābolus. Zars nenolūza, Džims nenokrita, nesa­lauza roku, viņam neiekoda fermera lielais suns, un pēc tam viņš negulēja slims daudzas dienas, ne­nožēloja un nelabojās. Nekas tamlīdzīgs. Viņš sa­rāvās ābolu, cik gribēja, un laimīgi nokāpa no koka. Suņa atgaiņāšanai viņš jau iepriekš bija salasījis akmeņus, un, kad tas likās viņam virsū, viņš to apmētāja ar akmeņiem.

Dīvaini. Tā nekad nenotiek labajās grāmatiņas ar krāsainajiem vāciņiem un bildītēm, kurās attēloti vīrieši frakās, katliņos un īsās biksēs, sievietes klei­tās ar pieguļošu vidukli bez krinolina. Nē, nevienā svētdienas skolas grāmatiņā jūs neatradīsiet tādu gadījumu.

Kādreiz skolā Džims nozaga skolotājam spalvu nazīti un pēc tam, baidīdamies, ka viņa nedarbu neatklāj, iebāza nazīti Džordža Vilsona cepurē. Džordžs Vilsons bija nabadzīgas atraitnes dēls, labs zēns, vispriekšzīmīgākais skolēns visā ciemā, kurš vienmēr klausīja mātei, nekad nemeloja, mā­cījās labprāt un mīlēja apmeklēt svētdienas skolu.

Kad nazītis izkrita no zēna cepures un nabaga Džordžs, galvu nodūris, nosarka, un sarūgtinātais skolotājs apvainoja zādzībā Džordžu un, žagaru bunti kratīdams, gatavojās to nolaist pār zēna dre­bošajiem pleciem, vai tad pēkšņi neparādījās viņu vidū sirms, neredzēts tiesnesis un neteica: «Neaiztieciet šo labo zenu! Lūk, kur stāv bailēs dre­bošais noziedznieks! Brīvstundas laikā es gāju ga­rām jūsu skolai un, neviena nepamanīts, redzēju, kā tas viss notika.»

Nē, nekas tamlīdzīgs nenotika. Džimu nenopēra, cienījamais tiesnesis neteica savu pamācošo spre­diķi, kas visiem skolēniem liktu raudāt, neņēma Džordžu pie rokas un neteica, ka viņš pelnījis uz­slavu un ka tāpēc viņš Džordžu uzaicina dzīvot pie sevis, kur viņam būs jāuzslauka kanceleja, jāiz­kurina krāsnis, jābūt par izsūtāmo, jāsacērt malka, jāmācās baušļi, jāpalīdz viņa sievai saimniecībā,

kamēr visu pārējo laiku viņš varēs spēlēties un pie tam vēl saņems 40 centus mēnesi pie visa brīva. Nē, tā notiek tikai grāmatās, ar Džimu viss bija savādāk. Neviens vecs muļķa tiesnesis neiejaucās šinī lietā, un pai-puisītis dabūja pērienu, bet Džims priecājās, jo viņš, man jāsaka, neieredzēja priekš­zīmīgus zēnus. Viņš vienmēr teica: «Neciešu lemp­jus.» Lūk, ko leica šis rupjais, izlaistais puika!

Bet visneticamākais visā šinī notikumā ar Džimu ir tas, ka Džims svētdienā aizbrauca vizināties ar laivu un nenoslīka! Un otrreiz, kad viņš kādā svētdiena ķēra zivis un viņu pārsteidza negaiss, zi­bens viņu nenospēral Jus varat pāršķirstīt visas svētdienas skolas grāmatas 110 pirmās līdz pēdējai lappusei, varat tajās meklēt kaut vai līdz nākoša­jiem ziemassvētkiem, bet tādu gadijumu neatradī­siet neviena! Nekad! Tur jūs redzēsiet, ka visi pa­laidņa zēni, kas svētdienās vizinās ar laivu, katrā ziņā noslīkst un visus tos, kuri svētdienās ķer zivis, neizbēgami pārsteidz negaiss un nosper zibens! Laivas ar palaidnīgiem zēniem vienmēr svētdienās apgāžas, un, ja palaidnīgos zēnus, kas svētdienās dodas uz zivju zveju, noteikti pārsteidz negaiss, tad, kādā veidā Džims palika dzīvs, tas man ir noslē­pums.

Vārdu sakot, Džims ir apburts, tikai tā var iz­skaidrot to, ka viņš vienmēr iznāca no ūdens sauss. Viņš pat uzcienāja zooloģiskā dārza ziloni ar ga­balu presētas zelējamās tabakas, un zilonis viņam nenorāva galvu! Viņš ielīda bufetē pēc piparmētru liķiera un aiz pārskatīšanās neizdzēra slāpekļskābi!

Nočiepis tēva bisi, viņš svētku laikā aizgāja medībās un neatšāva sev trīs vai četrus pirkstus!

Kādreiz dusmās viņš iesita savai mazajai māsi­ņai ar dūri pa deniņiem, un, jūs varat iedomāties, meitene nesaslima un nenomira lielās mokās ar piedošanas vārdiem uz lūpām, tādā veidā divkār­šojot brāļa sadragātās sirds mokas. Nē, viņa braši pārcieta sitienu.

Beidzot Džims aizbēga no mājas un nolīga par matrozi uz kuģa. Ja mēs ticētu grāmatām, tad viņam vajadzēja atgriezties atpakaļ bēdīgam un vientuļam un atrast, ka vīnājiem apvītā mājiņa, kur bija pa­gājusi vjņa bērnība, sen sabrukusi un ka viņa tuvi­nieki guļ klusā ciema kapsētā. Džims atgriezās pilns kā mārks un uzreiz nokļuva policijas iecirknī.

Tā šis Džims uzauga, apprecējās, dabūja veselu baru bērnu un kādā skaistā nakti viņiem visiem ar cirvi sadragāja galvas. Ar visādām blēdībām un krāpšanām viņš ieguva stāvokli, un tagad viņš ir visneģēlīgākais un nelabojamākais nelietis visā ciemā, kuru visi ciena. Pie tam viņš ir viens no likumdevējiem valstī.

Kā redzat, šim grēciniekam Džimam, ko vecmā­miņa bija nobūrusi, tā veicās dzīvē, kā neveicās ne­vienam sliktajam Džeimsam svētdienas skolas grā­matās.

1865 g.

kara lūgšana

Toreiz bija vislielākās sajūsmas un pacilātības laiki. Visa zeme trauklin traucās kaujā, jo bija karš, un ikkatra cilvēka sirdi dega patriotisma svētā uguns. Rībēja bungas, dardēja orķestri, sprēgāja rotaļu pistoles, raķetes veseliem kūļiem svilpoda­mas un sprakšķēdamas joņoja gaisā. Kur vien pa­skaties — visur gar tālē pagaistošiem jumtiem un balkoniem zibēja saulē viļņotais karogu mežs; pa plato prospektu katru dienu soļoja zaļoksnējie brīv­prātīgie, jautri un skaisti savos jaunajos mundie­ros, un viņu tēvi, mātes, māsas un līgavas laimē trīcošām balsīm tos apsveica. Katru vakaru līdz pē­dējai iespējai pārpildītajās zālēs lieli ļaužu pulki, elpu aizturējuši, klausījās kāda patriota oratora vārdos, kas aizķēra visapslēptākās sirds stīgas, pa­stāvīgi pārtraukdami to ar vētrainiem aplausiem, pie kam pār viņu vaigiem ritēja asaras; garīdznieki baznīcās aicināja ļaudis ticības un patiesības vārdā kalpot tēvzemei un tik dedzīgi un daiļrunīgi pie­sauca kara dievu, lūgdami to neliegt savu palīdzību taisnajai lietai, ka klausītāju vidū diezin vai atras­tos kaut viens, kas nebūtu saviļņots līdz asarām. Toreiz patiešām bija vareni, slaveni laiki, un tie ne­daudzie neapdomīgie ļaudis, kas uzdrošinājās ne­labvēlīgi izteikties par karu un apšaubīt tā taisnī­gumu, tūdaļ saņēma tik bargu un niknu rājienu, ka personīgās drošības labad uzskatīja par labāku pazust no acīm un pievaldīt mēli.

Bija svētdienas rīts —• nākamajā dienā kara­spēks devās uz fronti; baznīca no agra rīta bija stāvgrūdām pārpildīta, tepat atradās arī brīvprā­tīgie, kuru jauneklīgās sejas tvīka kara varoņdarbu priekšnojautās; domās viņi jau bija tur — viņi iet neatlaidīgi uzbrukumā, arvien ātrāk, arvien noteik­tāk, tad straujš trieciens, zobenu ziba, ienaidnieks bēg, panika, pulvera dūmi, nikna ienaidnieka vajā­šana, kapitulācija! — Un, lūk, viņi atkal ir mājās: atgriezušies no kara uzvaras zelta spožuma ap­dvesti, kaujās rūdītie varoņi, ilgi gaidītie un mīlētie! Brīvprātīgajiem blakus sēdēja viņu piederīgie, lepni un laimīgi, modinot to draugu un kaimiņu sirdīs skaudību, kam nebija brāļu un dēlu, kurus tie varētu sūtīt uz karalauku iekarot tēvzemei uzvaru vai mirt viscēlākajā no nāvēm. Dievkalpojums ritēja parastā gaitā: garīdznieks nolasīja no vecās derības nodaļu par kariem, pēc tam noskaitīja pirmo lūg­šanu: iedunējās ērģeles, satricinot namu: dievlū­dzēji vienotā jūtu uzplūdumā piecēlās pukstošām sirdīm, mirdzošām acīm, un baznīcā dimdēt nodim­dēja varens aicinājums:

Kungs, tu bardzībā valdi pār zemi, Negaisi, zibšņi tev pakļaujas!

Tam sekoja «garā» lūgšana. Neviens nevarēja atcerēties ko tādu, kas spētu tai līdzināties dedzības, sirsnības un izteiksmes skaistuma ziņā. Vairāk par visu tajā lūdza visvareno un visžēlīgo debesu tēvu pasargāt mūsu drošsirdīgos, jaunos karavīrus, būt viņiem palīgam, balstam un atbalstam varoņdarbos, ko tie pilda tēvijas labad; svētīt tos un stāvēt tiem klāt kaujā un briesmu stundā, turēt pār tiem no­modā savu aci, dot tiem spēku un drosmi un Jaut viņiem būt neuzvaramiem asiņainajās cīņās; palī­dzēt tiem iznīcināt ienaidnieku, dāvāt viņiem, viņu ieročiem 1111 tevzemei imīžīgu godu un slavu .. .

Šai bridi baznīca ienāca kāds svešinieks pus- muža gados un leni, nedzirdami, klusiem soļiem devās pa galveno eju uz allara pusi. Svešinieka acis bija pievērstas garīdzniekam, lielo augumu apņēma tērps, kas sniedzās līdz pat zemei, galva viņam bija kaila, un kuplie, sirmie mati sniedzās līdz pleciem, ietverot grumbām klāto seju, kas bija nedabiskā, pat līķa bālumā. Visi neizpratnē raudzījās uz to, bet viņš, klusi iziedams cauri solu rindai, uzkāpa kan­celē un nogaidoši nostājās garīdzniekam līdzās. Aizvērtiem plakstiem, pat neiedomādamies, ka tam blakus varētu stāvēt kāds svešinieks, mācītājs tur­pināja savu saviļņojošo lūgšanu un beidzot to pa­beidza ar kvēlu aicinājumu:

«Svētī mūsu karapulkus, dod viņiem uzvaru, ak kungs un dievs, tu mūsu zemes un mūsu ieroču tēvs un aizstāvis!»

Svešinieks pieskārās garīdznieka plecam, ar mā­jienu pavēlēja tam paiet nost — ko pārsteigtais mācītājs bez kavēšanās darīja — un nostājās tā vietā. Dažus mirkļus viņš pārlaida bargu skatienu satricinātajiem dievlūdzējiem, tā acīs zvēroja pārda­biska uguns, un tad viņš zemā, dobjā balsī ierunājās:

—   Esmu tā mūžīgā troņa sūtnis, kas nes jums dieva tā kunga vārdu!

Baznīcēni stāvēja kā zibens ķerti; ja svešinieks arī ievēroja viņu izbīli, tas nepievērsa tam ne ma­zāko vērību.

—   Visaugstākais uzklausījis sava kalpa, jūsu gana lūgšanu un ir gatavs to izpildīt, ja jūsu vēlē­šanās būs tāda pati arī vēl pēc tam, kad es, viņa sūtnis, būšu paskaidrojis jums tās jēgu, skaidrāk izsakoties — visu tās jēgu. Jo, tāpat kā arī daudzās citās lūgšanās, jūs, paši to nemaz neapzinādamies, lūdzat nesalīdzināmi vairāk, nekā jums liekas, kad jūs lūdzat dievu balsī, — protams, ja jūs jau iepriekš klusībā neesat visu izdomājuši līdz galam.

Dieva un jūsu kalps tikko lūdza dievu. Vai viņš lūgšanu bija pārdomājis iepriekš, pirms izteica to skaļi? Un vai tā ir tikai viena lūgšana? Nē, te ir divas lūgšanas: viena, ko viņš izteica skaļi, un otra, kuru viņš neizteica. Bet abas lūgšanas nonāca līdz tā ausīm, kurš dzird visu, ko cilvēki lūdz, — gan to, kas izteikts vārdos, gan to, kas neizteikts. Pa­domājiet par šiem vārdiem un atcerieties tos! Pirms sākat izlūgties svētību savām vajadzībām un dar­biem, esiet uzmanīgi, — jo tai pašā mirklī jūs bez ļauna nodoma varat izraisīt pār savu kaimiņu gal­vām lāstus. Ja jūs lūdzat lietu, tāpēc ka tas vaja­dzīgs jūsu tīrumiem, jūs līdz ar to varbūt izlūdza­ties postu un bēdas savam kaimiņam, kura zemei ne­trūkst mitruma un kuram lietus tikai iznīcinātu ražu.

Jūs dzirdējāt sava kalpa lūgšanu — to dalu, ko viņš izteica balsī. Dievs kungs mani atsūtījis pie jums, lai es izteiktu vārdos lūgšanas otro daļu — to, ko mācītājs un jūs visi lūdzāt klusībā savos sirds dzijumos. Vai jūs nesapratāt un nepārdomājāt, ko lūdzat? Lai dievs dod, ka tā tas bija. Jūs dzir­dējāt šos vārdus: «Dod mums uzvaru, kungs dievs!» Tas ir pietiekami! Šajos nozīmīgajos vārdos, ko jūs izteicāt balsī, ietverta visa lūgšana. Tuvāki pa­skaidrojumi šeit ir lieki. Izlūgdamies sev uzvaru, jūs līdz ar to, paši nemaz neminēdami, izlūdzāties arī tās daudzās sekas, kas iet līdzi uzvarai, kam jāiet tai līdzi, kas nevar to nepavadīt. Un tā nu līdz mūsu kunga tā dieva, mūsu tēva, ausīm nonāca arī lūgšanas vārdos neizteiktā daļa. Viņš pavēlēja man to iemiesot vārdos. Un tādēļ klausieties!

— Kungs, mūsu dievs, mūsu jaunie patrioti, mūsu siržu lolojumi dodas kaujā — esi tu ar viņiem! Savās domās mēs līdz ar viņiem atstājam mums tik dārgo mājas pavardu, mieru un siltumu un ejam iznīcināt ienaidnieku. Kungs, mūsu dievs, palīdzi mums saplosīt ar šāviņiem viņa karavīrus asiņainās driskās; palīdzi mums noklāt viņa ziedošos tīrumus un laukus ar viņu patriotu atdzisušajām miesām; palīdzi mums noslāpēt lielgabalu dārdoņu ar viņu ievainoto kliedzieniem, ko tie izdveš, locīdamies neciešamās sāpēs; palīdzi mums ar viesuļuguni no­slaucīt no zemes virsas visus viņu vienkāršos mā­jokļus; palīdzi mums af neremdināmām sāpēm plo­sīt viņu nevainīgo atraitņu sirdis; palīdzi, lai mums izdodas atņemt viņu draugiem pajumti, — lai tie pa savas nopostītās zemes neauglīgajiem līdzenu­miem klīst ar saviem mazuļiem, vienās skrandās tērpti, slāpes un badu ciezdami, vasarā — svilinošās saules mocīti, ziemu — drebot ledaini aukstā vējā, lai tie beidzot, izmisuši un pārcilvēcīga darba no­mocīti, veltīgi lūdz tevi atvērt viņiem kapa vārtus, kur nākt pie miera; mūsu labklājības, to labklā­jības vārdā, kas pielūdz tevi, lūdzam tevi, ak kungs un dievs, pārvērt par pīšļiem ienaidnieka cerības, posti viņu dzīvību, paildzini viņu nelaimes pilno apkārt klīšanu, padari smagus viņu soļus, lai asaru slacīti ir viņu ceļi, lai sniegs no viņu asiņojošo kāju pēdām kļūst sarkans. Mīlestībā un ticībā lū­dzam visu to no tā, kas ir tā mīlestība un cerība, un patvērums visiem nelaimīgajiem un grūtdieņiem un tiem, kas ar pazemīgu sirdi un no grēkiem at­pestītu dvēseli griežas pie viņa pēc palīdzības. Āmen.

(Bridi klusējis.) To jūs izlūdzāties no dieva; ja jūs vēl tagad alkstat tā paša, — sakiet! Visuvarenā sūtnis gaida.

Vēlāk daudzi apgalvoja, ka tas bijis kāds ār­prātīgais, jo viņa runai trūkusi jebkāda jēga.

1905. g.

MARkS TVENS

Izcilais amerikatju satiriķis, progresīvais rakstnieks reā­lists Marks Tverts (Scmjuels Lenghorns Klemenss) dzimis 1835. gadā nelielā ciematiņā llorldā Misuri štatā. Nākamā rakstnieka tēvs Džons Klemenss, provinces advokats, lielas ģimenes apgādnieks, gribēdams uzlabot materialos apstāk­ļus, pārcēlās uz Hanibalas pilsētu Misisipi krastā. Te aiz­ritēja Semjuela Klemensa bērnības gadi. Bet bezrūpīgā zēna dzive viņam ļoti driz beidzās. Semjuels agri zaudēja tēvu un divpadsmit gadu vecumā kļuva par mācekli Hanibalas laikraksta «Kurjers» tipogrāfijā. Vēlāk, labāku peļņu mektē- dams, viņš klaiņāja pa zemi, strādādams par burtlici pro­vinces laikrakstos, un beidzot nolēma piepildīt senu bērnības sapni — kļūt par loci, upes «dievu», kā viņš pats izsakās. Dzive uz lietās, kuģojamās Misisipi radija vērīgajam jau­nietim iespēju «redzēt un tuvi iepazīt visus iedomājamos cilvēka dabas veidus», kā viņš pats vēlāk rakstīja. Sis kuģi­nieka laiks bija viņam lieliska dzives skola. Tieši šai periodā jaunais Klemenss sāk publicēties vietējos laikrakstos. Uz Misisipi rodas ari viņa literarais pseidonims Marks Tvens (mark twain — otrais mērs! — vecs upju kuģniecības ter­mins, kas nozīmē, ka kuģim ceļš bez briesmām).

1876. gadā sākās pilsoņu karš starp Ziemeļiem un Dien­vidiem. Tvena simpātijās jau no pirmajām kara dienām piederēja ziemeļniekiem — cīnītājiem par verdzības iznīcinā­šanu. Vairīdamies no abolicionistu vajāšanas, Tvens bija spiests atstāt Dienvidu štatus un kopā ar brāli doties uz Ziemeļiem, uz tālo Nevadu, kurp tais dienās devās tūksto­šiem ļaužu, ko bija pārņēmis zelta meklēšanas drudzis. Dažus gadus Marks Tvens pavadīja kvarca raktuvēs, jo ari bija saslimis ar «zelta meklēšanas neprātu», pēc tam, ba­gāts nekļuvis, bez graša kabatā kājām devās uz Virdžinijas pilsētu, kur kļuva par laikraksta «Enterprice» pastāvīgo līdzstrādnieku. Žurnālistā darbā Tvens ieguva nepieciešamo literātā pieredzi. Iespiezdams īsas reportiera piezīmes ar komisku raksturu, Tvens ātri kļuva par populāru rakstnieku. 1864. gadā viņš sāka strādāt Sanfrancisko laikrakstos «Gol- den Era» un «Californian», tur viņš iepazinās ar daudziem žurnālistiem un rakstniekiem, kuru skaitā bija ari pazīsta mais amerikaņu novelists Brets Harts, kas mācīja Tvenam literārās meistarības noslēpumus.

1867. gadā Ņujorkā iznāca pirmais Tvena stāstu krā­jums «Slavenā varde lēkātāja no Ķalaverasas», bet pēc diviem gadiem viņa ceļojuma piezīmes, grāmata «Vientieši aiz robežām», kas uz visiem laikiem nostiprināja Tvena slavu. Zīmīgi, ka jau tais laikos pēc šīs grāmatas iznākšanas buržuāziskā kritika apvainoja rakstnieku «negodbijībā» un «dieva zaimošanā».

Vispasaules slavu Tvenam atnesa tā lieliskie romāni «Toma Soijera piedzīvojumi», «Heklberija Fina piedzīvo­jumi», «Jenkijs karaļa Artura galmā» un «Princis un ubaga zēns», kā ari vēlākos gados sarakstītie stāsti un pamfleti, kuros viņš ar visu savu satiriķa talanta spēku nesaudzīgi šausta svētuļu biznesmenu liekulību un rijību un ar sašu­tumu vēršas pret rasu diskrimināciju.

Būdams viens no labākajiem amerikaņu rakstniekiem, īsts savas dzimtenes patriots, Marks Tvens bija un paliek Amerikas sirds, tās Amerikas, kas devusi lielos amerikaņu tautas draugus Uitmenu un Draizeru, Robsonu un Fastu. Tvenu — slaveno satiriķi, reakcijas un tumsības ienaid­nieku — mii miljoniem vienkāršo ļaužu visās zemeslodes malās. Bet, Tvenu pieminot, bailēs un ienaidā trīc to biznes­menu un «dolāru diplomātu bērni un mazbērni», kuru sen­čus tik asi un nesaudzīgi savos darbos izsmej lielais rakst­nieks.

Padomju ļaudis lasa dižena amerikaņu rakstnieka dar­bus, zina un mii viņa brīnišķīgās grāmatas. Mūsu zeme Tvena darbi izdoti daudzās Padomju Savienības tautu valo­dās ap četri miljoni eksemplāru lielā metienā.

Šis pašreiz izdodamais stāstu krājums ietver Tvena dar­bus, kuros tas ar viņam piemītošo spēku atmasko rutīnu, kūtrumu, māņticību, izsmej svētulību un reliģiskos aizsprie­dumus.

Krājumā ievietoti fragmenti no lieliskā satiriskā romānu «Jenkijs karaļa Artura galmā», kurā, runājot pazīstamā pro­gresīvā amerikaņu rakstnieka Hovarda Fasta vārdiem, Marks Tvens «sasprindzināti un neatlaidīgi iet uzbrukumā pret baznīcas politiskajām deklarācijām». Sai romānā rakstnieks cīnās pret «briesmīgo un vareno» Romas katoļu baznīcu, pret tumšo spēku, kas pārvērtis «cilvēku nāciju tārpu nā­cijā».

Satiriskajā stāstā «Eņģeļa vēstule» Tvens atsedz kāda naudasmaisa, svētuļa un liekuļa «dvēseles» riebīgo iekšpusi. Šim bagātniekam reliģija kalpo vienīgi kā izdevīgs ienākumu palielināšanas līdzeklis. Autors stāstā «Eņģeļa vēstule» asi vēršas pret buržuazijas ārišķīgo oficiālo morāli.

Ar tikpat lielu satiras spēku vērsdamies pret asiņainiem kariem, Tvens šausta liekulību, māņticību, cietsirdību, nežēlibu un asinsizliešanu arī kādā vēlāk uzrakstītā stāstā «Karu lūgšana», kurā «pazemīgie» baznīcas kalpi lūdz to kungu sūtīt svētību iekarotāju durkļiem.

Visā savā ilgajā mūžā Tvens ar kaismi un nesamieri­nāmu naidu vērsies pret baznīcas aizspriedumiem, tās radīto svētulību un liekulību.

Stāstā «Kapteiņa Stormfilda ceļojums uz paradizi» rakst­nieks skaudrā, groteskā formā izsmej visus iespējamos para­dizes atributus; vēstījums par debesu sfērām caurcaurēm pilns ar cilvēku sadzīves detaļām, bet debesu iedzīvotāji eņģeļi un «debesu klerki» ne ar ko neatšķiras no braša kapteiņa šīszemes laikabiedriem. Te Tvena satira iet cīņa pret vienu no visstiprākajiem reliģiskajiem aizspriedumiem - priekšstatu par paradizes svētlaimi. Rakstnieks pretstatā iz­domātajai paradizei nostāda zemes dzīvi ar visiem tās trū­kumiem un rūpēm, priekiem un bēdām, ar smago cīņu par laimi.

Marka Tvena — lielā progresīvā rakstnieka darbi dzīvos mūžīgi, tāpēc ka viņš tieši un godīgi paziņoja, ka buržuā­ziskā civilizācijā ir nemorala, tāpēc ka viņš bija humānists un nicināja svētulīgo «dievbijību», kas ar «dieva vārdu» cen­tās aizsegt buržuazijas miljardieru netīros darbus, tāpēc ka viņš neieredzēja biznesmenus un karsti mīlēja savu tautu.

A. S o l o m o n o v s.

SATURS

Eņģeļa vēstule. Tulk. H. Gintere …. 3

Misis Makviljamsa un zibens. Tulk. H. Gintere 13

Kapteiņa Stormfīlda ceļojums uz paradizi.Tulk. H. Gintere……………………………….. 24

Jenkijs karaļa Artura galmā. Tulk. Z. Ķirte 86

Sātana labais vārds. Tulk. Z. Ķirte …. 146

Misters Rokfellers un viņa svētdienas skola.Tulk. Z. Ķirte…………………………………….. 149

Stāsts par palaidnīgo zenu, ko dievs nenoso­dīja. Tulk. Z. Ķirte 159

Kara lūgšana. Tulk. //. Gintere………………….. 164

A. Solomonova «Marks Tvens». Tulk. D. Avo­tiņa ,170

paskaidrojumi

* Bīstami bargā laikā zvanīt trauksmi, jo zvans gaisa svārstību dēļ, kas rodas, zvanam zvanot, un tornis savā augstūma dēļ pievelk zibeni (vāc.).

[*] stāsts «eņģeļa vēstule» iespiests pirmoreiz 1946. gada žurnālā «Harpers' Weekly», 192 nr. Domājams, ka šis darbs uzrakstīts ap 1887. gadu. Tā varonis — Endrju Lengdons nav izdomāta persona: tas bijis Marka Tvena radinieks, liel­kapitālists un ogļu raktuvju īpašnieks.

[2] negaisa laikā metala priekšmeti, piem., gredzeni, pulk­steņi, atslēgas u. tml., novietojami tālāk no sevis; nedrīkst uzturēties vietās, kur atrodas metāli vai ķermeņi, kuru sa­stāvā tādi ietilpst, piem.: pie plīts, krāsns, dzelzs margām u. tml. (vāc.).

[3] vēsma; caurvējš (vac.).

[4] stāsts bija uzrakstīts jau 60-to gadu beigās, bet publi­cēt to uzdrošinājās vienīgi pēc 40 gadiem.

[5] kapteinis stormfīlds nevarēja atcerēties šo vārdu. Pēc viņa domām, tas bija teikts kādā svešvalodā. (Autora pie­zīme.)

[6] milicija — brīvprātīgas organizācijās Amerikā, kas darbojas kā policijas palīgdienests, kurš atrodas attiecīgo štatu pārziņā. Parasti milicijas vienības slikti apmācītas.

[7] mudijs, d., un senkijs, d„ — «moderni» amerikaņu slu­dinātāji evaņģelisti, kas darbojušies XIX gs. pēdējā trešdaļā.

[8] kids, viljamss, — angļu flotes kapteinis, pirāts un lau­pītājs, kas 1701. gadā Londonā sodīts ar nāvi.

[9] longfelo, henrijs (1807.—1882.) — pazīstams ameri- kaņu dzejnieks, kas sarakstījis «Dziesmu par verdzību», poēmu «Dziesma par Hajavatu» un citus darbus.

[10] visi šajā nodaļā esošie vientuļnieku apraksti ņemti no Lekija, bet tie lielā mērā pārveidoti. Tā kā šis ir tikai stāsts un nevis vēstures grāmata, tad lielākā daļa vēsturnieka ap­rakstu bija pārāk spēcīgi, lai tos šeit iespiestu. (Autors.)

[11] nauda, ko iemaksā valsts kasē personas (parasti ano­nīmi), kuras agrāk nelikumīgi piesavinājušās kaut kādas sumas vai nav maksājušas nodokļus.

146 , ' N