DE BINNENSCHIPPER
Ik wil vooral aandacht besteden aan de onbelangrijke voorvallen, dat zijn de voorvallen die achteloos voorbijsluipen, die tersluiks plaatsvinden.
Zoals het voorval met de binnenschipper.
Het waait, het water klotst, er vaart een langdradige boot voorbij en de binnenschipper krabt op z'n hoofd. Niet vermeldenswaard.
Is dat nou wel zo. Wie weet wat dat gekrab te betekenen heeft. Het kan een aanduiding zijn, een teken. Denk erom, als ik op m'n kop krab, moet je de brug achter me opblazen. Of: als ik op m'n kop krab, gooi je het lijk van degene die vermoord moest worden in het water.
Inderdaad, misschien was het een teken voor een daad die de wereld zou verbazen en misschien zelfs veranderen.
Maar stel dat het geen teken was. Ook in dat geval zou alles anders gelopen zijn. Het moest gebeuren, vast en zeker.
De binnenschipper had jeuk op z'n kop en hij krabde. Dit onbeduidend voorval moest en zou plaatsvinden. De vraag is: wie gaf hem het bevel te krabben, zonder dat hij wist dat er sprake was van welk bevel dan ook.
Het water rook een beetje naar vis.