6.
Monteludó nappal a legszebb, de este is idegenforgalmi látványosság. Nekem most mégsem tetszett. Még ebből a sötét mellékutcából sem. És az sem tetszett, ahogy ott ültem a kocsim mélyén, és várakoztam.
Káderező körutam zsákutcába vezetett. Kidobtam a cigarettavéget a kocsiablakon. Sehogy sem voltam megelégedve munkatársaimmal. Megfizettem, amit kértek, és mégsem kapom meg tőlük azt, amit én kérek. S azt is nagyon lassan.
Órámra néztem. Már tíz perce várakoztat ez az ürge.
Bekapcsoltam az URH-t, és hívtam őfelségét. Most sem válaszolt. De ha most a járatban mászkál, a rádiót meg elöl hagyta, az ajtókat persze nyitva, és belép oda valaki… Kikapcsoltam a rádiót.
Persze, lehet, hogy… Dicsértem cégem főnökét. Ha jobban szervezem a dolgot, akkor a tévé velem van, s most tudnám, mit csinál őfelsége.
De ez az ürge!… Úgy határoztam, még öt percet várok. Ha nem jön, én megyek, mert akkor bajban van. Pedig addigra már leráztam a nyomkeresőket, amikor vele beszélgettem. Beszélgettem! Egy részeg ember hálálkodása elől akartam kitérni, akinek a táskáját segítettem felemelni a földről. Nem hiszem, hogy más megértette volna, hogy mi szót értettünk.
Újból hívtam őfelségét. Semmi válasz! Az ülésre csaptam az URH-t.
Rossz passzban voltam, de a sejtéseim még rosszabbak voltak. Megtapogattam a hónaljtokban a 38-asomat. Türelmetlenül vártam az öt perc leteltét. Hogy idegeimet megnyugtassam, mélyet lélegeztem.
Amikor a várakozási időm letelt, a revolvert kibiztosítva a zsebembe csúsztattam. Kimásztam a kocsiból. Az ajtaját óvatosan csuktam be, és bezártam. Körülnéztem.
Sikátorba illő homály lustálkodott. Az élőlényeket néhány szúnyog képviselte.
Megindultam a ház felé, ahol az ürgém eltűnt. Minden ablak sötét volt. A kapu viszont félig nyitva ásítozott. Csend áradt belőle és káposztaszag, sötétséggel körítve. Lecövekeltem, hogy megszokjam egy kicsit.
Merre induljak tovább? Fogalmam sem volt, kihez ment az ürge.
Az udvarba valamivel kevesebb sötétség jutott, mint a kapualjba. Vonzotta tekintetemet, követtem hát. Az ablakok itt is sötétek voltak, csak az első emeleten, a sarokban szűrődött ki fény a roló mögül.
Megindultam a lépcsőn felfelé. Az emeleten külső folyosó futott körbe, rácsos korláttal. Kitűnő lelátást biztosított az udvarba. És viszont.
A falhoz lapulva, az ablakok alatt lehajolva osontam a fény felé. A rolón azonban nem lehetett belátni.
A lakás ajtaja éppen csak be volt támasztva. Névtáblát nem láttam rajta. Megpöccintettem a cipőmmel. Nem nyikorgott. Leguggoltam a félfa mellett, és a kezemmel fokozatosan kihajtottam az ajtót. Olajozott pántjain könnyen, zajtalanul forgott.
Vártam néhány pillanatig, aztán beléptem. Megtapogattam az ajtót, a kulcs a zárban volt. Kihúztam, és tollánál felakasztottam, hogy ha valaki nyitja az ajtót, leessen.
A bal oldali ajtó alján fénycsík húzódott. Hallgatóztam. Mintha valaki tompa nyögését hallottam volna.
Jobbom a zsebembe csúszott, a revolverre. Ballal megkerestem a kilincset. Mint egy virtuóz zongorista, finom billentessél lenyomtam. Némán engedelmeskedett. Az ajtó kinyílt.
A szegényesen bútorozott szobát bura nélküli izzó világította meg. A túlsó felén két alak feküdt a földön. Egyikük volt a nyögés forrása.
Leguggoltam, úgy néztem meg az ajtót, a két oldalát belül. Nem állt mellette senki. Beléptem. A fal mellett két férfi feküdt. Az egyik az ürgém volt. Hiába vártam volna rá tovább. Keze megkötve, szája betömve, szeme lecsukva, de nyögdécselt.
Mellé guggoltam. Pulzusa vert. Vérnyom sehol. Megtapogattam a fejét. Megtaláltam a nyögés okát. Jókora dudor volt.
Elvágtam kötelékeit, szájából kiszedtem a tömést. Aztán a másik alakhoz fordultam.
Ismeretlen férfi volt. Nem nyögött. Nem is fog. Homloka közepén kis kerek lyuk. Megérintettem, még meleg volt.
Megmotoztam. Nem volt nála semmi. Megnéztem a kabáthajtókáját is. Nyoma sem volt a jelvénynek. Ismét végigkotortam zsebeit. Eredménytelenül. Kifordítottam a nadrághajtókát is. A piszkon kívül csak egy gyufaszál esett ki az egyikből. De annak zöld feje volt. Nem közönséges. Zsebre csúsztattam.
Ha nem jó a reflexem, a halottnak társa akadt volna. Cifra kifejezésre nyílott a szám, de becsuktam. Az ürgém ugyanis magához tért, és hirtelenében nem akart megismerni.
Körbepillantottam a helyiségben. Aztán az ürge mellé térdeltem. Megpróbált vigyorogni. Közös erőfeszítéssel talpra álltunk, és emberhez illően a díványra telepedtünk. Rövidesen a hangja is megjött. De nem sokról tájékoztathatott.
Óvatlanságának az áldozata lett. Alig osont be a kapualjba, a sötétséget máris csillagok tarkították, aztán tökéletesen sötét lett előtte minden. Csak most kezdett újból világosodni. Amikor felhívtam figyelmét a hullára, megnézte, de nem ismerte, viszont sürgős mehetnékje támadt.
Elvileg egyetértettem vele, gyakorlatilag azonban kesztyűt húztam, és átkutattam a szobát. Csak egy régi újság volt az eredmény, annak is hiányzott a címoldala.
Az ajtóhoz mentem. Az ürge ki akarta kapcsolni a világítást, de leintettem. Félreálltunk, és kilöktem az ajtót. Semmi válasz. Kimentünk az előszobába, az ajtót becsuktam mögöttünk.
Az előszobából két ajtó nyílott. Az egyik mögött üres szoba, a másik mögött félig üres konyha. A konyha mellett kamra, de egy egér éhen döglött volna benne, olyan üres volt.
Visszamentünk az előszobába. Az ürgének elmagyaráztam a közlekedési szabályokat. Aztán helyére tettem a kulcsot, és miután meggyőződtünk, hogy tiszta a levegő, az ajtó külső felére kerültünk.
Baj nélkül elértük a lépcsőházat. Letapogatództunk a lépcsőn. Éppen a kapualjba akartam lépni, amikor valami mozgás megállított. Visszaugrás közben hallottam a hangfogó plopját.
Leguggolva a kapu felé néztem, és még elcsípte tekintetem a kisuhanó árnyékot. Az ürgének odavetettem, hogy sürgősen tűnjön el, majd felhívom telefonon, aztán az árny után igyekeztem.
Amikor én a kapun kilódultam, az árny éppen belódult egy kocsiba. Rohantam az enyém felé. Szerencsére jó irányban állt. De mire indítottam, az árny kocsija kifordult a sarkon. Csak a körvonalait láthattam, de úgy rémlett, hogy egy sötét Ford.
Derék VW-m úgy vette a kanyart, hogy a sarkon álló srác megtapsolt. De a szerencsém mégsem pottyant le a kocsiról, telefényben pillanthattam meg a Fordot. Most már nem fogom eltéveszteni.
Hosszasan furikáztunk. Jelentős forgalom volt, s ez nehezítette a fogócskát. De nem értem rá élvezni. A Ford kifelé igyekezett a városból. S ahogy az országútra tértünk, volt dolga a sebességmutatónak. Úgy ítéltem, hogy a várost kerülgetjük, de pontosan tájékozódni nem volt alkalmam.
Meleg is volt a helyzet, mert a Fordból többször is felém villant a torkolattűz, csak azt nem tudtam, miért csinálja. Sötétben ilyen tempóban vezetni, és hátrafelé pufogtatni egyszerre, az felesleges szórakozáshalmozás, mert az egyik nem sikerült. Kétszer megkíséreltem én is a ballonjára célba lőni, de csak mellé találtam. Abba is hagytam, mert akármekkora a motor zaja, jó fülű fejvadász kielemezheti belőle a lövéseket, és az egyikünknek sem jó. Majd, ha nem ugrál a céltábla, akkor talán.
Úgy látszik, a Fordos ismeretlen is erre gondolt, mert az egyik erdei úton váratlanul kihunyt előttem lámpafénye. Követtem a példát, és azonnal stoppoltam. Kidugtam a fejem az ablakon. Csend volt, tehát megállt.
Ki a kocsiból, és be az út menti árokba. Az utolsó előtti pillanatban jutottam takarásba, mert nem messze tőlem felvillant a torkolattűz, s a golyó a közelemben fütyörészett el. Az ilyesmit nem szeretjük.
Miközben köveket keresgéltem az árokban, azon töprengtem, hogy ha ismeretlen ismerősömnek van hangtompítója, miért nem használja? Motorzaj nélkül még feltűnőbb ez a hajcihő. Hacsak… Újabb lövés, de ezt nem nekem szánták, távolabb hangzott. Majd még egy. Tudtam már, hol vagyunk: a királyi vadaskertben. De azért én nem éreztem magam királyi vadnak, még ha őfelségének dolgozom is.
Az összeszedett kövek közül egyet belehajítottam a sötétbe. Felvert zajára újból felvillant a lövés fénye. Amilyen csendben tudtam, rohantam feléje.
Így játszadoztunk egy ideig, és sikerült becserkésznem a partneremet. Már majdnem kimondtam, hogy ipi-apacs, amikor jobb gondolatom támadt. Utolsó kövemet gondos célzás után jobb keze felé küldtem. Mintha szeme lett volna, ott találta el, ahol a revolvert fogta. Lövés és jajszó hangzott egyszerre. De mielőtt megragadhattam volna, futni kezdett.
A kéttusa után megkezdtük a harmadikat. Loholtam utána. Nem keresgélte az utat, én sem tehettem. A légzésemet azonban szabályoztam, az erőmet pedig a finisre tartalékoltam. Az azonban sehogy nem tetszett, hogy a síkfutásból akadályverseny lett. Különböző kerítéseken másztunk át. Majd vastag rácsok körött préseltük át magunkat, aztán valami sík terület következett. És még valami. Mindketten finisnek lendültünk, amikor a sötétből váratlanul tüzet okádtak felénk.
Meglehetős sebességgel fékeztünk. Tökéletesen megfeledkeztünk egymásról, és a közeledő szörnyűségre meredtünk. Hatalmasan tornyosult közénk foszforeszkáló zöld tömege, millió tűzszikra táncolt a kénkőszag hátán, ahogyan méltatlankodva közeledett a tűzokádó hétfejű sárkány. Mert bizony bekeveredtünk a rezervátumba, annak is a kellős közepébe, és ott hüledeztünk az első álmából felvert, dühösen felénk fújtató sárkány előtt.
No, Filamér, a 38-asod még viszketést sem okozna ennek, pallos kellene vagy géppisztoly, de azt sem használhatnád, mert ez egy zoológiai műemlék, védett állat. Pucolás!
Azonnal követtem a jó tanácsom, mit se törődve partneremmel, törődjön ő magával. Igyekeztem rácson kívül kerülni, és igazán hálás voltam a sárkánynak, hogy újból tüzet okádott, mert megvilágította az utamat.
Igyekeztem az autóm felé. Partnerem is az én véleményemen lehetett, mert amikor beültem a volán mellé, felvillant előttem kocsilámpája, s azonnal felzúgott a motorja is.
Csatlakoztam hozzá, de világítás nélkül. Csak az országúton kapcsoltam be a lámpát. Szerencsém még mindig a kocsimban ült. Két autó került közénk, nyugodtan követhettem a Fordot. Kényelmes tempóban mentünk, bekapcsoltam az URH-t, és hívtam őfelségét. Azonnal jelentkezett. Alig tudtam megértetni vele, hogy most nem érek rá fecsegni. Megörült, amikor közöltem, hogy az est folyamán valószínűleg személyesen teszem tiszteletemet.
Már a városban jártunk. A csöndesedő forgalom éppen alkalmas volt a követőcskére. Sziszeregtem is, amikor a palota felé kanyarodott, mert kettesben maradtunk. Azonnal kikapcsoltam a világítást. Legfeljebb váratlan üzemzavarról panaszkodom, ha egy forgalmi szakférfiú érdeklődni találna.
Amikor láttam, hogy a hátsó front útjára fordult, stoppoltam. Kiugrottam a kocsiból, futva átvágtam a parkon. Másodpercnyi pontossággal érkeztem. Akkor lépett ki a fák közül, és az őrjárat is elvánszorgott már.
Fordos partnerem a hátsó bejárathoz ügetett. Megbeszélt jellel csöngethetett, mert az ajtó rövidesen kinyílt. A fényben felismertem az én kamarásomat, Fokázt. A másikat nem, mert ellenfény volt. Körvonalait azonban jól megjegyeztem, s talán elölről is felismerném majd különös ismertető jeléről: ferde volt a nyaka.
Miközben azon tűnődtem, hogy ez a Fokáz őfelségén kívül kinél teljesít még szolgálatot, szemem a titkos folyosó bejáratát kutatta. A rajz szerint ott kellett lennie az alagsori lejáratnál.
Hátrább húzódtam a fák közé, mert közelgett az őrjárat. Mivel a bejáratot nem találtam, a falat választottam. Hamarosan az erkélyre kerültem. Ajtaja nyitva volt, a lakosztályban sötét. Ahogy közben őfelségével URH-n megbeszéltem. Arról viszont nem volt szó, hogy amikor belépek az ajtón, valami a fejemre essen.