Dialógusok a matematikáról
Rényi Alfréd
Akadémiai Kiadó (2010)
Címkék: Tudomány
Tudományttt

Akiben erős vágy él arra, hogy valami biztos és szilárd tudásra szert tegyen - úgy mint Hippokratészben, Szókratész tanítványában - és nem riad vissza a szellemi erőfeszítésektől, az már bizonyára így vagy úgy foglalkozott a matematikával.

A Dialógusok az a ritkaság, amely nem a matematikai mesterség fogásait adja tovább, hanem egy igazi nagymester matematikus tollából a kétezer éves tudomány filozófiáját.

E kötet három dialógust tartalmaz. Mindháromnak egy-egy tudománytörténetileg kiemelkedő személyiség a főszereplője. Az elsőé Szókratész, a másodiké Arkhimédész, a harmadiké Galilei. Az első dialógus arról szól, mi is a matematika, mi a tárgya, feladata, jelentősége. A választ a szokráteszi dialektika módszerévei adja meg. A második dialógus központi kérdése a matematika gyakorlati alkalmazhatósága; a harmadiké, hogyan segíti a matematika a természeti törvények megismerését. E dialógusok a matematika történetének egy-egy sorsdöntő fordulópontján át az olvasót a mai matematika legégetőbb kérdéseihez irodalmi formában, közérthető módon vezetik el.