A hetedik nap

Újabb Sch­ramm-ügy­re nem ke­rül sor! Fel­lé­le­gez­he­tünk. Nem vég­ző­dött va­la­mi si­mán, de vé­gül is meg­úsz­tok. Min­de­nek­előtt a ma­gam ügyes­sé­gé­nek kö­szön­he­tem, hogy a nap nem vég­ző­dött rosszul szá­mom­ra. Még min­dig az ese­mé­nyek ha­tá­sa alatt ál­lok. Mind­az, ami éve­kig tisz­tá­zat­lan volt, ma vég­re meg­ol­dó­dott. Nagy pon­tot te­he­tünk a vé­gé­re. Is­ko­lánk­ban két bal­eset tör­tént, ha­lá­los bal­ese­tek, de az egyik évek­kel ez­előtt volt, és már majd­nem el­fe­led­tük. Sen­ki sem be­szél majd gyil­kos­ság­ról, még gyil­kos­ról sem, s a dol­gok még­is az igaz­ság je­gyé­ben ala­kul­tak.

Azt nem mond­hat­juk, hogy a mai ese­mé­nyek szé­dí­tő gyor­sa­ság­gal kö­vet­ték vol­na egy­mást. Né­hány be­szél­ge­tés az­tán min­dent el­dön­tött: a Sch­ramm-mal, majd azt kö­ve­tő­en a di­rek­tor­ral foly­ta­tott be­szél­ge­tés, az­u­tán a di­rek­tor tár­gya­lá­sa Sch­ramm-mal. Vé­gül Sch­ramm tett pon­tot az ügy vé­gé­re.

Ma volt az utol­só ku­ta­tó­nap­ja ná­lunk. Hét nap­ra szó­ló en­ge­délyt ka­pott a könyv­tár hasz­ná­la­tá­hoz. Az a kri­ti­kai vissz­hang, me­lyet kol­lé­gi­u­mi fel­buk­ka­ná­sa ki­vál­tott, va­ló­szí­nűt­len­né tet­te szá­má­ra az en­ge­dély eset­le­ges meg­hosszab­bí­tá­sát. Maga Sch­ramm is alig­ha kér­te vol­na, hi­szen mun­ká­ja cél­ta­lan­ná vált. Amit ke­re­sett, már nem lel­het­te meg. Meg­előz­tem.

Ma dél felé be­fu­tot­tak Kne­se­bec­kék, és el­hoz­ták a kí­vánt köny­vet. Két ku­tya­nyel­vet is ta­lál­tam ben­ne, köz­tük a ke­re­sett le­vél­rész­le­tet. Most már két csík volt ná­lam, még­pe­dig az első ket­tő; a har­ma­dik fel­té­te­lez­he­tő­en Sch­ramm­nál. De a le­vél tar­tal­ma ab­ból is ki­de­rült, ami most előt­tem he­vert. Egy­más mel­lé he­lyez­tem a két csí­kot:

 

Kér­lek          , hogy tová

ma­radn        om. Az ango

tud­tam         meg vala

Hogy­ha        ki­de­rül

heti az          ál­lás

Fel­tét           ele­zé­sed

Tud­ja,          hogy az

jöt­tem,         és el ak

meg­őri         zzem a t

nem ak         arok tov

Ki­csit           fé­lek is

Vi­gyél          el inn

 

Nem ne­héz ki­egé­szí­te­ni. A má­so­dik csík tar­tal­maz­za a Ked­ves Apám! meg­szó­lí­tás na­gyobb ré­szét is, az alá­írást vi­szont nem. Írás­ké­pek össze­ha­son­lí­tá­sá­val iga­zol­ha­tó, hogy ez a le­vél Kur­rat ke­zé­től szár­ma­zik. Tar­tal­ma így han­goz­hat hi­ány­ta­lan for­má­ban:

 

Ked­ves Apám!

Kér­lek, hogy tová       (bb ne kell­jen itt)

ma­rad­nom. Az ango       (lta­ná­runk­ról)

tud­tam meg vala       (… mit.)

Hogy­ha ki­de­rül       (, el­ve­szít-)

heti az ál­lás       (át.)

Fel­té­te­le­zé­sed       (he­lyes volt.)

Tud­ja, hogy az       (ügy­re én is rá-)

jöt­tem, és el ak       (arja érni, hogy)

meg­őriz­zem a t       (it­kot; Ezért)

nem aka­rok tov       (ább itt ma­rad­ni.)

Ki­csit fé­lek is       (tőle.)

Vi­gyél el inn       (en, kér­lek!)

 

(Sze­re­tő fiad)

 

A le­vél ki­egé­szí­té­sét rög­tön ebéd után el­vé­gez­tem. A bi­zo­nyí­ték gya­kor­la­ti­lag meg­volt, ti. hogy Kur­rat tu­dott Sch­ramm múlt­já­ról. Kur­rat meg­gyil­ko­lá­sá­nak hi­ány­zó mo­tí­vu­má­ra ezen­nel fény de­rült. Ki­de­rí­tet­len ma­radt, ho­gyan ke­rült a le­vél a könyv­tár­ba, és mi­kor ír­hat­ta Kur­rat: át­me­ne­ti el­tű­né­se előtt vagy után. Dá­tum bi­zo­nyá­ra sze­re­pelt a hi­ány­zó pa­pír­csí­kon. De ez má­sod­ran­gú kér­dés volt már.

Ha eh­hez a le­vél­hez hoz­zá­vesszük még meg­fi­gye­lé­se­met, hogy Sch­ramm­nak a gyil­kos­ság nap­ján – mert most már így kell mon­da­nom – a di­ák­mos­dó­ban akadt ten­ni­va­ló­ja, ak­kor a bi­zo­nyí­té­kok lán­co­la­ta hi­ány­ta­lan­nak te­kint­he­tő.

Ha ezt a le­ve­let Kur­rat el­tű­né­se­kor fe­dez­ték vol­na fel, ak­kor ez Sch­ramm le­tar­tóz­ta­tá­sá­hoz ve­zet­he­tett vol­na. A le­vél ak­kor is a lán­co­lat utol­só sze­me lett vol­na – min­den­eset­re egy fél­re­ve­ze­tő bi­zo­nyí­ték­sor­ban… An­nak ide­jén ta­lán a ke­zünk­be kel­lett vol­na ke­rül­nie? Én ma­gam min­dig is gon­dol­tam arra a le­he­tő­ség­re, hogy Kur­rat az el­tű­né­sé­vel szán­dé­ko­san akar­ta gyil­kos­ság gya­nú­já­ba ke­ver­ni Sch­ram­mot.

De mi oka le­he­tett erre Kur­rat­nak? Hogy Sch­ramm is meg­ta­pasz­tal­ja az ül­dö­zöt­tek fé­lel­mét? Vagy ta­lán a há­bo­rú be­fe­je­zé­se előtt és után el­kö­ve­tett gyil­kos­sá­gok meg­tor­lá­sa kö­zöt­ti arány­ta­lan­ság fog­lal­koz­tat­ta? Ez a ma­gya­rá­zat sem elé­gí­tett ki, jól­le­het ilyen­fé­le meg­fon­to­lás el­kép­zel­he­tő volt Kur­rat­nál. Em­lé­kez­tem még dol­go­za­ta­i­nak meg­fe­le­lő rész­le­te­i­re.

Most ho­gyan jár­jak el? Sem­mi eset­re sem akar­tam a di­rek­tor be­le­egye­zé­se nél­kül cse­le­ked­ni. Mi­vel nem sok ked­vet érez­tem hoz­zá, hogy egye­dül oda­áll­jak Sch­ramm elé­be, s nyo­mo­zá­sa­im ered­mé­nyét az orra alá te­gyem, el­ha­tá­roz­tam, hogy a di­rek­tor je­len­lé­té­ben be­szé­lek majd vele. Ak­kor tanú is van je­len, s azon­kí­vül… Nos, igen, Sch­ramm még­is­csak gyil­kos, még ha iszo­nya­tos is ez a gon­do­lat – és ki áll­na szí­ve­sen egye­dül egy gyil­kos elé?

A di­rek­tort fel­ké­szí­tet­tem a Sch­ramm-mal foly­ta­tan­dó dön­tő be­szél­ge­tés­re, akit, mint mond­tam, nyom­ban le­hí­vok majd a könyv­tár­ból. A fő­nök na­gyon meg­üt­kö­zött szán­dé­ko­mon.

– De hát szük­ség van erre? – kér­dez­te szem­re­há­nyó­an. – Hi­szen Sch­ramm úr ma van utol­já­ra ná­lunk… El­is­me­rem, el­si­e­tett dön­tés volt meg­en­ged­ni neki, hogy itt ku­tas­son, de ma dol­go­zik itt utol­já­ra.

Di­rek­to­run­kat csak­nem meg­saj­nál­tam, ha arra gon­dol­tam, hogy mi vár rá! Mi­köz­ben fel­fe­lé igye­kez­tem a má­so­dik eme­let­re ve­ze­tő lép­cső­kön, a hely­zet ko­moly­sá­ga el­le­né­re mo­so­lyog­nom kel­lett.

A könyv­tár aj­ta­ja csak fé­lig volt be­té­ve. Ki­nyi­tot­tam és be­néz­tem. Sch­ram­mot nem lát­tam. Ne­vén szó­lí­tot­tam, és pár lé­pést tet­tem elő­re. A he­lyi­ség egyéb­ként át­te­kint­he­tet­len; sok-sok áll­vány és polc so­ra­ko­zik ben­ne, és kes­keny fo­lyo­sók­ra oszt­ja. Az egyik ab­lak tág­ra volt nyit­va. A por­sze­mek tán­col­tak a nap­sü­tés­ben.

Újra el­ki­ál­tot­tam ma­gam. Meg kell hal­la­nia, ha itt…

– Ép­pen jó­kor jön!

Meg­for­dul­tam. Sch­ramm köz­vet­le­nül az ajtó előtt állt; szem­mel lát­ha­tó­an el­rej­tő­zött jöt­töm­kor egy köny­ves­polc mö­gött.

– Be­szé­dem van ön­nel – mond­ta, mi­köz­ben az aj­tót be­zár­ta, és ener­gi­kus moz­du­lat­tal a dol­go­zó­asz­tal mel­let­ti két szék egyi­ké­re mu­ta­tott.

Ezek a szög­le­tes moz­du­la­tok… és az ajka is – mint­ha meg­me­re­ve­dett vol­na… Egy át­ala­kult Sch­ramm! Vagy csak azért tűnt más­nak, mert most már tud­tam, mi­fé­le em­ber?

Fé­lel­met érez­tem, de va­ló­já­ban nem kel­lett sem­mi­től sem tar­ta­nom, hi­szen Sch­ramm nem tud­ha­tott a le­vél­lel kap­cso­la­tos nyo­mo­zá­sa­im­ról.

– Mi­ért szed­te össze azo­kat a köny­ve­ket, ame­lye­ket ez a Wieg­mann köl­csön­zött ki?

Sch­ramm kér­dé­se mint­ha meg­állt vol­na a könyv­tár lég­te­ré­ben. Te­hát kém­ke­dett utá­nam, vagy le­foly­tat­ta ugyan­azo­kat a ku­ta­tá­so­kat, mint én. Hang­sú­lyo­zott mél­tó­ság­gal fe­lel­tem:

– Nem tu­dom, mi jo­go­sít­ja fel erre a kér­dés­re.

Le­ki­csiny­lő­en te­kin­tett rám.

– Hagy­juk ezt. Egy­más előtt nem kell ala­kos­kod­nunk.

– Te­hát kém­ke­dett utá­nam? – Úgy tet­tem, mint aki fel van há­bo­rod­va.

– Nyu­god­tan té­te­lez­ze csak fel – mond­ta –, hogy va­la­ki ki­ad­ta a régi köl­csön­ző­köny­vet az ön szo­bá­já­ból. Adams­ki pe­dig egy fe­cse­gő.

– Nem tu­dom, mit me­sél­he­tett vol­na ön­nek.

Ez bi­zony nem hang­zott meg­győ­ző­en.

– Adja ide a csí­kot – kö­ve­tel­te Sch­ramm vá­rat­la­nul, min­den to­váb­bi ker­te­lés nél­kül — és Kur­rat dol­go­zat­fü­ze­tét is, meg amit még ta­lált!

Fel­áll­tam, és lát­szó­lag meg­könnyeb­bül­ve azt vá­la­szol­tam:

– Fe­lő­lem az egé­szet meg­kap­hat­ja. Úgy­sem sült ki sem­mi be­lő­lük a ku­ta­tás so­rán.

– Úgy, sem­mi? – kér­dez­te Sch­ramm szá­ra­zon; egé­szen kö­zel lé­pett hoz­zám, és vissza­nyo­mott a szék­re. – Meg fog­ja mon­da­ni ne­kem, hol tart­ja a hol­mit, én pe­dig majd gon­dos­ko­dom róla, hogy ne ad­has­son élet­jelt, amíg min­dent fel­ho­zok. – Je­len­tő­ség­tel­jes pil­lan­tást ve­tett egy te­kercs erős ma­dzag­ra, amely ira­tok és fü­ze­tek össze­kö­té­sé­re szol­gált…

Sem­mi­képp nem volt sza­bad bi­zony­ta­lan­sá­got mu­tat­nom.

– Ke­resz­tül kell húz­nom a szá­mí­tá­sa­it – mond­tam neki; megint csak nem csen­gett elég ha­tá­ro­zot­tan. – A di­rek­tor lent vár ránk. Vele már be­szél­tem. Ha nem té­rek vissza rög­tön, utá­nam fog jön­ni. Csak azért jöt­tem fel, hogy le­hív­jam önt hoz­zá egy meg­be­szé­lés­re.

Erre elő­zé­ke­nyebb lett.

– Nem tu­dom, mit ol­vas­ha­tott ki a csík­ból… Vagy ta­lán töb­bet is ta­lált?

– Csak az az egy van ná­lam – ha­zud­tam –, s az­zal sem­mit nem le­het kez­de­ni.

– Er­ről nem va­gyok meg­győ­ződ­ve… Tud­ja maga egy­ál­ta­lán, mi volt az­zal a le­vél­lel? Most me­sél­jem el ma­gá­nak azt a rá­gal­mat?

Örül­tem, hogy leg­alább nor­má­lis be­szél­ge­tés ala­kul ki kö­zöt­tünk. Most megint mint­ha majd­nem a régi Sch­ramm lett vol­na.

– Fi­gyel­jen ide kezd­te. – An­nak ide­jén úgy­sem hit­te el egyi­künk sem azt az át­lát­szó in­dok­lást, me­lyet Kur­rat elő­adott el­tű­né­se ma­gya­rá­za­ta­ként. Ön egy­szer na­gyon kö­zel ke­rült az igaz­ság­hoz, ami­kor úgy vél­te, hogy csak gya­nú­ba akar ke­ver­ni en­gem. Ra­fi­nál­tan ki­gon­dol­ta ezt az a kö­lyök. Egy­va­la­mi­ben azon­ban el­szá­mí­tot­ta ma­gát.

Kel­le­met­le­nül érin­tett, hogy Sch­ramm ilyen könnyed han­gon be­szél Kur­rat­ról. Ész­re is ve­het­te raj­tam.

– Nem öl­tem meg – mond­ta ezt elő­re is le­szö­ge­zem… Hall­gas­son to­vább: a le­vél lett vol­na az utol­só bi­zo­nyí­ték el­le­nem. Ál­lí­tó­lag az ap­já­nak szólt az írás. Kur­rat azon­ban nem küld­te el, ha­nem be­le­csem­pész­te az egyik könyv­be, me­lyek ak­ko­ri­ban az író­asz­ta­lo­mon áll­tak – va­ló­szí­nű­leg ak­kor, ami­kor se­gí­tett ne­kem a régi fü­ze­te­ket össze­cso­ma­gol­ni, me­lye­ket be akar­tunk vet­ni a fo­lyó­ba. Ha sor ke­rült vol­na a szo­bám át­ku­ta­tá­sá­ra, meg­ta­lál­ták vol­na a le­ve­let, és bi­zo­nyá­ra le­tar­tóz­tat­tak vol­na. A lát­szat­nak azt kel­lett vol­na iga­zol­nia, hogy a le­ve­let va­la­mi­lyen mó­don meg­sze­rez­tem. A fic­kó azon­ban egé­szen dör­zsölt volt; biz­tos­ra akart men­ni. Ezért be­le­tett a szek­ré­nyé­be egy ba­rát­já­nak szó­ló má­sik le­ve­let is, me­lyet prog­ram­sze­rű­en meg is ta­lál­tunk, ön ak­kor mód­fe­lett cso­dál­ko­zott, hogy a le­vél nincs be­fe­jez­ve. Nem is kell mon­da­nom, hogy a má­sik lap­ját én vág­tam zseb­re. Te­hát egyik le­vél sem érte el cél­ját. Azaz: a má­so­dik úgy­szól­ván kés­lel­te­tett gyúj­tó­jú bom­ba volt, ame­lyet azon­ban va­la­mennyi­ünk ér­de­ké­ben ha­tás­ta­la­ní­ta­ni fo­gunk.

Mi­vel Sch­ramm biz­to­sí­tott, hogy nem ölte meg Kur­ra­tot, ki­csit meg­nyu­god­tam, jól­le­het va­ló­já­ban elég hi­he­tet­len volt. De min­dig szí­ve­sen hisszük azt, amit hin­ni sze­ret­nénk.

– De mi­ért akar­ta önt Kur­rat ko­holt gya­nú­ba ke­ver­ni? – kér­dez­tem. – Hi­szen volt le­he­tő­sé­ge arra is, hogy fel­je­lent­se önt a múlt­ja mi­att. Itt még nem lá­tok ki­elé­gí­tő vá­laszt.

– Mind­járt meg­kap­ja – foly­tat­ta Sch­ramm.

– Az öreg Kur­ra­tot an­nak ide­jén a ju­go­szlá­vi­ai né­met be­vo­nu­lás után le­tar­tóz­tat­ták, és töb­bek kö­zött egy ide­ig ab­ban a tá­bor­ban volt, amely­ben ma­gam is sá­mán­kod­tam, ahogy ez most már elég­gé köz­tu­dott. Mi­kor össze­ta­lál­ko­zott ve­lem az is­ko­lá­ban, fel­is­mert, de nem volt biz­tos a dol­gá­ban. Meg is kér­dez­te tő­lem, hogy volt e ro­ko­nom az SS-nél, mire én el­me­sél­tem neki a fi­vé­rem tör­té­ne­tét. Tu­do­má­sul is vet­te, de a fi­á­nak el­mon­dott még egy-két dol­got a gya­nú­já­val kap­cso­lat­ban. En­nek a fic­kó­nak meg va­ló­ság­gal ér­zé­ke volt a bűn­ügyek iránt. Azon­kí­vül: mi­után an­nak ide­jén el­lát­tam a ba­ját a ku­tya mi­att, gyű­lölt is – olyan mé­lyen, amely­re egy fel­nőtt már nem is ké­pes… ön is­me­ri az ilyet; ön iga­zi pe­da­gó­gus, el­len­tét­ben ve­lem.

– Az ön ta­ní­tás­sal el­töl­tött tíz éve sem múlt el nyom­ta­la­nul, ami azt il­le­ti – vá­la­szol­tam ud­va­ri­a­san.

– Majd­nem nyom­ta­la­nul – fe­lel­te –; sose tud­tam meg­nyer­ni ezt a csür­he nép­sé­get… Na, szó­val, Kur­rat az ap­já­val foly­ta­tott be­szél­ge­tés után egy­szer egy fel­ütött or­vo­si szak­köny­vet lá­tott ná­lam, a meg­fe­le­lő áb­rák­nál ki­nyit­va fe­küdt az asz­ta­lo­mon – ez elég volt neki. An­nak el­le­né­re, hogy egé­szen fél­re­ér­tet­te: A köny­vet a Pa­ra­cel­sus-dol­go­zat­hoz hasz­nál­tam. Azon­kí­vül ar­ról is me­sélt neki az apja, hogy a lá­ger­or­vos szo­ká­sai közé tar­to­zott a fé­lig szí­vott ci­ga­ret­ták el­do­bá­sa, ami­kért ölre men­tek a fog­lyok…

A ha­mu­tar­tó ott volt ket­tőnk közt. Fé­lig szítt, el­nyo­mott ci­ga­ret­ták he­ver­tek ben­ne.

– Úgy van. – Sch­ramm mo­soly­gott. – A fiú fi­gyel­mét ez sem ke­rül­te el, jól­le­het csak a szo­bám­ban do­há­nyoz­tam. Ilyen ap­ró­sá­gok néha dön­tő­ek le­het­nek, amint ön ezt ama­tőr nyo­mo­zó­ként nyil­ván tud­ja.

Rep­li­káz­tam:

– Ön mint az el­len­ke­ző ol­dal kép­vi­se­lő­je, ha sza­bad így ki­fe­jez­nem ma­gam, min­de­nek­előtt egy hi­bát kö­ve­tett el: Nem sem­mi­sí­tet­te meg a le­ve­let, amely egyik köny­vé­ben la­pult.

– Na ugye, nem igaz? – Egé­szen lel­ke­sült­nek lát­szott. – Ön is rá­jött! De a le­vél­ről sej­tel­mem sem volt. Az ócs­ka pony­vát, amely­ben rej­tő­zött, egész idő alatt kéz­be sem vet­tem, mert ak­ko­ri­ban más gond­ja­im vol­tak. A le­vél le­tar­tóz­ta­tá­som után a könyv­vel együtt fel­ke­rült a könyv­tár­ba. Csak ami­kor e hé­ten újra össze­szed­tem a köny­ve­ket, ami­ket an­nak ide­jén hasz­nál­tam, ak­kor ke­rült ke­zem­be az a fa­tá­lis ku­tya­nyelv.

– Azt még nem ma­gya­ráz­ta meg, mit re­mélt Kur­rat az egész meg­té­vesz­té­si ma­nő­ver­től? – szól­tam köz­be.

– Az apja ép­pen úton volt, ami­kor a fiú rá­jött, ki va­gyok va­ló­já­ban. Szük­sé­ge volt az ap­já­ra, hogy ki­szol­gál­tat­has­sa­nak, de nem tud­ta el­ér­ni. Ak­kor az­tán a maga mód­ján pró­bál­ko­zott. Élénk kép­ze­le­tű kö­lyök volt. Le­het hogy félt is tő­lem, min­den­eset­re nem ha­boz­ha­tott so­ká­ig, ő maga akart az len­ni, aki rács mögé jut­tat­ja Sch­ram­mot. Az öreg meg vissza­jött vol­na, meg­tet­te vol­na a val­lo­má­sát, sze­mély­azo­nos­sá­go­mat el­len­őriz­ték vol­na… Ezt akar­ta el­ér­ni.

Ami­kor az­tán még csak le sem tar­tóz­tat­tak, a fiú vissza­jött. Be­szél­tem az öreg­gel, ami­kor a vé­gén ná­lunk járt. Nem akart be­már­ta­ni. Sen­ki­nek sem szólt az egész­ről. Mind­nyá­jan ma­gunk­ba száll­tunk. Nagy meg­bo­csá­tá­sok. És ak­kor a rend­őr­ség ma­gá­tól is rá­jött az ügy­re. Kur­rat vé­gül még­is­csak el­ér­te azt, ami­re vá­gyott… De nem hi­szem, hogy ez még ak­kor is a szán­dé­ka sze­rint tör­tént vol­na. Utol­já­ra ra­gyo­gó­an meg­ér­tet­tük egy­mást. Mi­at­tam so­ká­ig él­he­tett vol­na még.

El­hall­ga­tott, és a nyi­tott ab­lak felé pil­lan­tott. S ak­kor hir­te­len fe­lém for­dult újra:

– Mond­ja meg őszin­tén: Fel­té­te­le­zi ön ró­lam, hogy Kur­rat az én lel­ke­men szá­rad?

Nem vá­la­szol­tam.

– A ku­tya mi­at­ti ve­rést a fiú hosszú ide­ig nem tud­ta ki­he­ver­ni – fűz­te még hoz­zá. Ez volt a fő mo­tí­vu­ma. A ku­tyát egyéb­ként meg­tart­hat­ja. Csak bosszan­ta­ni akar­tam vele, ami­kor vissza­kér­tem.

Szü­net állt be a be­szél­ge­tés­ben.

– Kü­lön­ben sem tud­nám ma­gam­mal vin­ni – a fegy­ház­ba… Hisz az ön­nek is vi­lá­gos, hogy el­visz­nek, ha a le­ve­let át­ad­ja a rend­őr­ség­nek?! Klasszi­kus bi­zo­nyí­ték. A jus­tiz­mord­dal együtt… És gon­dol­jon csak az új­sá­gok nagy­be­tűs cí­me­i­re: „Ál­ta­nár di­á­ko­kat gyil­kol!” Mi­lyen fényt vet­ne az is­ko­lá­ra! De a mi tisz­telt igaz­ga­tónk van olyan kor­rekt, hogy in­kább tönk­re­te­szi ma­gát és az is­ko­lát, csak­hogy az igaz­ság­szol­gál­ta­tás­nak sza­bad te­ret en­ged­jen… Bár­csak be­szélt vol­na ve­lem ön még az­előtt! – Re­zig­nál­tan meg­ráz­ta a fe­jét, és rám­né­zett.

– A di­rek­tort ki is hagy­hat­juk az ügy­ből – mond­tam las­san.

A vo­ná­sai fel­de­rül­tek.

– Még nem szólt neki sem­mi­ről?

Meg­ráz­tam a fe­jem, és fel­áll­tam. Sch­ramm hir­te­len elém állt.

Ré­mül­ten meg­tor­pan­tam.

– Mit… – kezd­tem, de egy lö­kés­től vissza­zu­han­tam a szék­be.

– El­kö­ve­tett egy hi­bát – mond­ta Sch­ramm. Hű­vö­sen mo­soly­gott. – Tény­leg azt gon­dol­ta, hogy a ke­zé­re adom ma­gam? Azt gon­dol­ja, hogy bár­ki­nek is a ke­zé­re adom ma­gam?

– Sch­ramm – ki­ál­tot­tam –, le­gyen esze! A di­rek­tor bár­me­lyik pil­la­nat­ban…

– Az úr oda­lent vár – mond­ta Sch­ramm.

– Rossz né­ven fog­ja ven­ni ön­től, hogy meg­vá­ra­koz­tat­ja, de nem fog ön után jön­ni.

El­fo­gott a ré­mü­let. A könyv­tár a má­so­dik eme­le­ten van, egé­szen a fo­lyo­só vé­gén. Sen­ki sem tar­tóz­ko­dik ilyen­kor, va­sár­nap dél­után, az épü­let­nek ezen a ré­szén. Lent az ud­va­ron sem­mi moz­gás. Nem lett vol­na ér­tel­me, hogy ki­ált­sak. Fi­zi­ka­i­lag nem bol­do­gul­tam vol­na Sch­ramm-mal. Ki­spor­tolt volt, és fi­a­ta­labb is ná­lam. Egy szá­mom­ra ki­lá­tás­ta­lan ve­re­ke­dés mél­tat­lan szín­já­té­ká­val nem akar­tam meg­aján­dé­koz­ni.

– Mit akar tő­lem? – kér­dez­tem olyan nyu­god­tan, amennyi­re csak bír­tam.

– Hi­bá­in­kért bűn­hőd­ni kell. – Sch­ramm vál­lat vont. – Én már bűn­hőd­tem, s most maga kö­vet­ke­zik… Ked­ves ba­rá­tom, hogy is for­dul­ha­tott elő ez ön­nel?! „A di­rek­tort ki is hagy­hat­juk az ügy­ből” – mond­ta épp az imént. Ma­gunk kö­zött is el­in­téz­het­jük, te­hát a dol­got. Ezt is fog­juk ten­ni – csak nem egé­szen úgy, ahogy ön kép­zel­te.

Ke­mé­nyen be­szélt, mint aki erő­szak al­kal­ma­zá­sá­ra ké­szül. Vol­ta­képp csak most döb­ben­tem rá, hogy ez a fér­fi ké­pes gyil­kol­ni. Így tá­mad­ha­tott Kur­rat­ra is ak­ko­ri­ban a sté­gen. Így néz­he­tett ki, ami­kor… Kép­ze­lő­e­rőm cső­döt mon­dott. Ne­héz­ke­sen fel­áll­tam.

Nem aka­dá­lyoz­ta meg.

– Még so­sem gon­dol­ko­dott azon, maga pe­da­gó­gus – hal­lot­tam a hang­ját hogy az ab­lak­pár­ká­nyok itt a má­so­dik eme­le­ten mi­lyen ala­cso­nyak? Itt fönt osz­tály­ter­mek is van­nak. So­sem gon­dolt arra, hogy az ön kis pu­lyái egy­szer el­ve­szít­he­tik az egyen­sú­lyu­kat, ha vi­gyá­zat­la­nul ki­ha­jol­nak?

Ri­ad­tan néz­tem kö­rül. Alat­tunk te­rült el az is­ko­la­ud­var, két eme­let mé­lyen, ki­hal­tan.

– Men­jen csak oda az ab­lak­hoz – mond­ta Sch­ramm –, ki­ált­son csak! – Kö­ze­lebb lé­pett hoz­zám, úgy­hogy ki kel­lett tér­nem elő­le, a nyi­tott ab­lak irá­nyá­ba. Ugyan­ab­ban a pil­la­nat­ban, ami­kor fel­ki­ál­tok, na­gyot lök­het raj­tam, Még ha meg is hal­la­ná va­la­ki a ki­ál­tást, ké­sőbb jaj­ki­ál­tás­ként ér­tel­mez­het­nék… Ké­sőbb!

Sch­ramm volt ké­pes rá, hogy e hely­zet­ben ren­dít­he­tet­le­nül rám me­red­jen.

Meg­pró­bál­tam áll­ni a pil­lan­tá­sát, de a hi­deg sze­mek erő­sebb­nek bi­zo­nyul­tak ná­lam. Soha nem vet­tem ész­re, hogy ilyen hi­deg a sze­me… Sza­va­kat ke­res­gél­tem kín­lód­va, de most min­den szó ér­tel­met­len­nek lát­szott. Ez a pil­lan­tás… Fél­re­néz­tem, két eme­let­tel lej­jebb, a mé­lyen el­te­rü­lő, po­ros ud­var­ra.

És eb­ben a pil­la­nat­ban egy lab­da gu­rult vé­gig az ud­va­ron, ne­ki­üt­kö­zött egy fá­nak, vissza­pat­tant, és mi­előtt meg­állt vol­na, egyik di­á­kunk nyar­galt utá­na, és fel­kap­ta.

Min­den erőm­mel az ab­lak­pár­kány­ba ka­pasz­kod­tam, és le­ki­ál­tot­tam:

– Hé, te ott lenn!

Még so­ha­sem vár­tam ek­ko­ra só­vár­gás­sal vá­lasz­ra. Ki­ál­tá­som vissz­hang­zott az üres is­ko­la­ud­va­ron, még­is túl­sá­go­san vé­kony­nak és erőt­len­nek érez­tem. El­kép­zel­he­tet­len­nek tűnt, hogy a fiú meg­hal­lot­ta. Még egy­szer ki­ál­tot­tam, s a fiú re­a­gált! Meg­állt és fel­né­zett.

– Hogy is hív­nak té­ged? – ki­ál­tot­tam felé. – Me­lyik osz­tály­ba is jársz?

Ott kell tar­ta­nom… Kér­de­zős­kö­dé­sem in­nen fent­ről bi­zo­nyá­ra bu­tán ha­tott, de ez most nem szá­mí­tott.

– Egye­dül vagy? – kér­dez­tem, és még soha nem oko­zott vá­lasz ek­ko­ra meg­könnyeb­bü­lést.

– Mind­járt jön­nek még né­há­nyan — ki­ál­tot­ta –, fut­bal­loz­ni sze­ret­nénk itt az ud­va­ron!

– Ki jön még? – A ne­ve­ket tu­da­kol­tam.

– Kér­dez­ze már meg a nagy­szü­lők szü­le­tés­nap­ját is! – hal­lot­tam Sch­ramm hang­ját a há­tam mö­gött. Ki­csit hát­rébb hú­zó­dott, és hang­ja után ítél­ve újra a régi Sch­ramm volt.

– Itt jön­nek már! – ki­ál­tot­ta a gye­rek, és azon volt, hogy elé­jük fut.

– Állj meg! – ki­ál­tot­tam. – Meg­bí­zá­som van szá­mod­ra – na­gyon fon­tos meg­bí­za­tás!

– Fel­men­jek?

Vissza­uta­sí­tot­tam az ajánl­ko­zást. Ta­pod­tat sem volt sza­bad moz­dul­nia. És eb­ben a szem­pil­la­nat­ban – ó, ki­mond­ha­tat­lan meg­könnyeb­bü­lés! – há­rom má­sik fiú is meg­je­lent. Győz­tem.

– Ket­ten kö­zü­le­tek most nyom­ban fel­jön­nek hoz­zám! – pa­ran­csol­tam rá­juk. – A töb­bi­ek pe­dig meg­mond­ják ne­kem, hogy mi­lyen órá­ik vol­tak teg­nap dél­előtt!

A fiúk bo­lond­nak néz­het­tek. Sze­ren­csé­re, csak har­ma­di­ko­sok vol­tak. Eb­ben az élet­kor­ban néha fur­csá­nak ér­zik a ta­ná­rok vi­sel­ke­dé­sét, de még nem cso­dál­koz­nak raj­ta kü­lö­nö­seb­ben. Mi­kor meg­hal­lot­tam kint a fo­lyo­són a két ta­nu­ló lép­te­it, hir­te­len gyen­ge­ség fo­gott el.

– Az­tán ki is gon­dolt va­la­mi­lyen szép meg­bí­za­tást a ki­csik szá­má­ra? – kér­dez­te gú­nyo­lód­va Sch­ramm. – Egyéb­ként csak nem gon­dol­ta ko­mo­lyan, hogy ki­lö­köm az ab­la­kon?… Meg­le­he­tő­sen ne­vet­sé­ge­sen vi­sel­ke­dett, maga hős!

Itt állt előt­tem újra a régi, a fö­lé­nyes Sch­ramm, aki jól ér­tet­te, ho­gyan ke­re­ked­jen má­sok fölé, és ho­gyan szó­ra­koz­zék a ro­vá­suk­ra. Ki­nyi­tot­tam az aj­tót, és ki­vet­tem a kul­csot a zár­ból.

– Most rög­tön le­jöt­tök ve­lem – mond­tam a két di­ák­nak. A kul­csot ké­szen­lét­ben tar­tot­tam, az ajtó be­csu­ká­sa­kor mind­járt be­nyom­tam a zár­ba, két­szer el­for­dí­tot­tam, és ben­ne hagy­tam.

Sch­ramm fo­goly volt.

Le­fe­lé me­net a lép­csőn, a két ta­nu­ló­val mö­göt­tem, hir­te­len fel­gyor­sult a szív­ve­ré­sem; ke­zem és a tér­dem re­meg­ni kez­dett, és egy pil­la­nat­ra meg kel­lett fo­gódz­kod­nom a kor­lát­ban. A két ta­nu­ló meg­le­pőd­ve né­zett rám. Össze­szed­tem ma­gam, vé­gül sze­ren­csé­sen le­ér­tünk.

Elő­ször be­men­tem a hi­va­ta­li szo­bám­ba, és a mos­dó­kagy­ló fö­lött lógó tü­kör­be pil­lan­tot­tam. Ar­co­mat vol­ta­képp ugyan­olyan­nak ta­lál­tam, mint más­kor. Ki­csit meg­le­pett, hogy ilyen él­mény, amely még­is­csak ext­rém eset, nem hagy erő­tel­je­sebb nyo­mo­kat maga után. Meg­fé­sül­köd­tem, né­hány mély lé­leg­ze­tet vet­tem, és le­küld­tem fut­bal­loz­ni a két fiút az ud­var­ra. A meg­bí­zás már el­in­té­ző­dött, tet­tem hoz­zá.

Az­tán be­ko­pog­tam a di­rek­tor aj­ta­ján. Már a „Sza­bad!”-on érez­tem, hogy meg van bánt­va. Sch­ramm­nak megint iga­za lett: soha nem jött vol­na utá­nam; várt rám, és rossz né­ven vet­te el­ma­ra­dá­so­mat. Ke­dé­lye ak­kor sem ja­vult, mi­kor me­sél­ni kezd­tem neki. Szá­má­ra a Sch­ramm-ügy vé­get ért.

– Hagy­ja bé­kén azt az em­bert – mond­ta meg­bűn­hő­dött már mind­azért, amit tett. Ki ma­radt bűn­te­len ab­ban az idő­ben!

El­kö­vet­tem azt a hi­bát, hogy rög­tön be­szá­mo­lóm ele­jén meg­em­lí­tet­tem: a pusz­ta sze­ren­cse men­tett meg az imént Sch­ramm gyil­kos ter­vé­től. A di­rek­tor csu­pán a szem­öl­dö­két von­ta fel cso­dál­koz­va, és nyil­ván­va­ló­an úgy vél­te, kis­sé ki­me­rül­tem. El­ma­gya­ráz­tam neki a szét­té­pett le­vél je­len­tő­sé­gét.

– Ha jól ér­tet­tem önt – mond­ta –, ez a le­vél Kur­rat el­tű­né­sé­vel van össze­füg­gés­ben, még mi­előtt… mi­előtt a bal­sors el­ér­te. Hogy kap­cso­lat lett vol­na eme el­tű­nés és Sch­ramm úr múlt­ja kö­zött, hm, ta­lán ér­de­kes, de… Ké­rem – hi­szen az ügy már tisz­tá­zó­dott! Kur­rat vissza­tért; még az sem si­ke­rült neki, hogy Sch­ramm urat gya­nú­ba ke­ver­je, ha va­ló­ban ez lett vol­na a szán­dé­ka… Ki hit­te va­la­ha is kö­zü­lünk, hogy Sch­ramm úr ké­pes len­ne meg­öl­ni egy di­á­kot!

Mi­kor Kur­rat ha­lá­lá­ról kezd­tem be­szél­ni, meg­fi­gye­lé­sem­ről, hogy Sch­ramm azon a dél­után benn járt a mos­dó­ban, ar­ról a tény­ről, hogy a két Kur­rat a mar­ká­ban tar­tot­ta Sch­ram­mot, mi­vel csak ők is­mer­ték a múlt­ját, a di­rek­tor egy­re der­med­tebb lett. Be­szél­tem Kur­rat ha­lá­lá­nak kö­ze­leb­bi kö­rül­mé­nye­i­ről is, és ki­fej­tet­tem, ho­gyan me­he­tett vég­be a gyil­kos­ság. Fon­tos­nak tűnt, hogy a dön­tő es­tén az idősb Kur­rat, az egyet­len, aki tu­dott még Sch­ramm vi­selt dol­ga­i­ról, hal­dok­lott, s már esz­mé­let­len volt; s hogy a fiú mind­ezt még nem tud­ta – rö­vi­den, ez volt az al­kal­mas idő­pont Sch­ramm szá­má­ra, hogy meg­sza­ba­dul­jon Kur­rat­tól.

– Úgy véli, hogy az öreg­úr nyo­mást gya­ko­rolt Sch­ramm­ra? – kér­dez­te a di­rek­tor.

Fel­vi­lá­go­sí­tot­tam, hogy Sch­ramm ve­lem szem­ben ugyan en­nek ép­pen az el­len­ke­ző­jét ál­lí­tot­ta, va­ló­szí­nű­leg még­is­csak úgy le­he­tett. Ta­lán ha­la­dé­kot adott Sch­ramm­nak, hogy maga adja föl ma­gát, vagy vál­jon ki a tan­ügyi szol­gá­lat­ból.

– De ho­gyan hagy­hat­ta az öreg Kur­rat a fiát egye­dül Sch­ramm-mal és ön­nel? – kér­dez­te a di­rek­tor.

Annyi rém­lett, hogy olyas­mit mond­tam volt az öreg­úr­nak: a szün­idő alatt az is­ko­lá­ban ma­ra­dok, és kü­lön fo­gok tö­rőd­ni a fi­á­val. De hogy Sch­ramm ott­ma­ra­dá­si szán­dé­ka ak­ko­ri­ban is­mert volt-e már, arra nem tud­tam vissza­em­lé­kez­ni. De hát ezen mú­lott vol­na?

Majd­nem úgy tűnt, a di­rek­tor nem akar­ja ér­te­ni a dol­got.

– Sch­ramm sem­mit sem tud­ha­tott Kur­rat úr kü­szö­bön­ál­ló ha­lá­lá­ról és az ál­la­po­tá­ról – hang­zott el­len­ve­té­se vagy fel­té­te­le­zi róla, hogy a kór­ház­ból ér­ke­zett le­ve­let jog­el­le­ne­sen fel­nyi­tot­ta, majd újra le­zár­ta?

Most már bosszús let­tem, és ke­rek pe­rec meg­mond­tam a di­rek­tor­nak, hogy Sch­ramm­ról egé­szen más dol­go­kat is fel­té­te­le­zek. Az­tán meg­is­mé­tel­tem:

– Ha an­nak ide­jén be­bi­zo­nyo­so­dott vol­na, hogy a két Kur­rat is­mer­te Sch­ramm múlt­ját, Sch­ram­mot gyil­kos­ság vád­ja alá he­lyez­ték vol­na. A hi­ány­zó bi­zo­nyí­té­kot e le­vél je­len­ti, mely­nek egyik fe­lét most meg­mu­tat­ha­tom ön­nek, a töb­bi pó­tol­ha­tó. Az pe­dig, hogy a le­vél Kur­rat­tól szár­ma­zik, min­den két­sé­get ki­zá­ró­an iga­zol­ha­tó, mi­vel ele­gen­dő min­tánk van az össze­ve­tés­hez.

A di­rek­tor egy ide­ig hall­ga­tott, meg­néz­te a le­ve­let, vé­gül így szólt:

– Át kell majd ad­nunk ezt a két csí­kot az ál­lam­ügyész­ség­nek, de… Meg­gon­dol­ta, mit je­lent ez majd is­ko­lánk szá­má­ra?

Na­gyon is meg­ér­tet­tem a di­rek­tort, ha alap­já­ban el­ítél­te nyo­mo­zá­sa­i­mat. Is­ko­lánk te­kin­té­lye ta­lán tény­leg fon­to­sabb volt ne­künk, mint egy bűn­tett meg­tor­lá­sa, ame­lyet már nem le­he­tett vissza­csi­nál­ni?

– Már Sch­ramm sze­mély­azo­nos­sá­gá­nak fel­fe­dé­se – kezd­te a di­rek­tor újra — és egy di­á­kunk ha­lá­los bal­ese­te sú­lyos ká­ro­kat oko­zott is­ko­lánk jó hí­ré­nek… Már hosszú évek tel­tek el az­óta, és most ka­var­junk fel min­dent újra! És a tény­ál­lás össze­ha­son­lít­ha­tat­la­nul rosszabb: a bal­eset­ből gyil­kos­ság lett, az ál­ta­nár­ból gyil­kos… Hogy a bi­zo­nyí­té­kok elég­sé­ge­sek-e az el­ítél­te­tés­hez, nem tud­nám meg­mon­da­ni, de egy íté­let min­den­képp el­hang­zik majd: az is­ko­lát il­le­tő­en. A saj­tó vá­dol­ni fog, a szü­lők ítél­ni… Jö­vőnk e két pa­pír­csík­tól függ.

Hall­gat­tam. Az­tán ha­boz­va így szól­tam:

– Jár­ha­tó út­nak tar­ta­ná ön… Úgy gon­do­lom, vál­lal­hat­nánk-e érte a fe­le­lős­sé­get, hogy vé­gül is is­ko­lánk ér­de­ké­ben…

Fél­be­sza­kí­tott.

– Nyo­mo­zá­sa­ink ered­mé­nyét, e pa­pírt, to­váb­bí­ta­nunk kell az ál­lam­ügyész­ség­hez. Ami meg­tör­tént, vissza­for­dít­ha­tat­lan. Ha ön le­he­tő­sé­get lá­tott rá, jobb lett vol­na, ha nem avat be az ügy­be. Ak­kor egye­dül el­in­téz­het­te vol­na a dol­got Sch­ramm-mal, ha vál­lal­ta vol­na érte e fe­le­lős­sé­get.

El­hall­gat­tam előt­te, hogy pár pil­la­nat­tal ko­ráb­ban, a Sch­ramm és köz­tem zaj­ló be­szél­ge­tés so­rán már kész let­tem vol­na erre, és hogy ép­pen eme szí­ves­ség csak­nem az éle­tem­be ke­rült.

– Sch­ramm tisz­tá­ban van a hely­ze­té­vel? – kér­dez­te a di­rek­tor.

– Még nem mond­tam meg neki, hogy Kur­rat ha­lá­lá­nak nap­ján lát­tam be­men­ni a mos­dó­ba.

– Fel fog­ják róni ön­nek, hogy ezt a val­lo­mást nem tet­te meg ak­ko­ri­ban azon­nal.

Vál­lat von­tam.

– Azon vol­tam, hogy ne kelt­sek újabb gya­nút. Ép­pen az­előtt iga­zo­ló­dott be egy Sch­ramm el­le­ni gya­nú­ok alap­ta­lan­sá­ga, és ab­ban az idő­pont­ban sem Sch­ramm múlt­já­ról, sem pe­dig Kur­rat erre vo­nat­ko­zó is­me­re­te­i­ről nem volt tu­do­má­som.

– Az ön val­lo­má­sa na­gyon fon­tos lánc­szem le­het a bi­zo­nyí­té­kok lán­co­la­tá­ban. Sch­ramm­nak meg kell ér­te­nie, hogy nincs ki­lá­tá­sa a me­ne­kü­lés­re… – Szü­ne­tet tar­tott, majd foly­tat­ta: – Meg kell mon­da­ni neki.

Újabb szü­net.

Nem nagy lel­ke­se­dés­sel szó­lal­tam meg: – Men­jek?…

– Nem. – Fel­állt. – Majd én fel­me­gyek, és be­szé­lek vele.

 

Időn­ként ámu­lat­ba ejt a di­rek­to­runk. Kor­rekt­sé­ge oly­kor meg­ha­tó, szin­te gyá­mol­ta­lan és élet­ide­gen. Az­tán meg vá­rat­la­nul ener­gi­á­val te­lik meg és ke­mény­ség­gel, és az em­ber csak azt kér­di ma­gá­tól, hogy is érez­he­tett irán­ta az előbb meg­ha­tott­ság­gal ve­gyes, ked­ves­ke­dő le­eresz­ke­dést, mint egy nagy, ügyet­len gye­rek iránt… Egye­nes tar­tás­sal és ha­tá­ro­zot­tan ment fel­fe­lé a lép­csőn, hogy éle­té­nek ta­lán leg­dön­tőbb küz­del­mét fel­ve­gye az is­ko­lá­já­ért, va­la­mennyi­ün­kért.

A fo­lyo­só­ig kö­vet­tem, és utá­na­néz­tem; az­tán újra vissza­men­tem a szo­bá­já­ba, hogy a fél le­ve­let el­te­gyem – a dön­tő bi­zo­nyí­té­kot, drá­gán meg­fi­ze­tett és ne­he­zen meg­szer­zett va­dász­zsák­má­nyo­mat.

A szo­ba kö­ze­pén áll­tam, moz­du­lat­la­nul. Ott he­vert a két csík az író­asz­tal lap­ján, a sok pa­pír kö­zött; két sem­mit­mon­dó ku­tya­nyelv… Az ab­lak fe­lől hu­za­tot érez­tem a nyi­tott ajtó mi­att. A két fec­ni ka­var­gott a le­ve­gő­ben, mind­járt le­rö­pül­nek a pad­ló­ra, va­la­hol el­kal­lód­nak majd… A szo­bám­ba men­tem, az ab­lak elé áll­va a fut­bal­lo­zó har­ma­di­ko­so­kat fi­gyel­tem, és át­ad­tam ma­gam a gon­do­la­ta­im­nak. Azok a fiúk ott lenn előbb tény­leg az éle­te­met men­tet­ték meg? Sch­ramm tény­leg ké­pes lett vol­na rá, hogy ki­ta­szít­son az ab­la­kon? Tíz év kö­zös mun­ká­ja, az együtt­lét szám­ta­lan órá­ja után…

De ki tud­ja, mi min­den­re va­gyunk ké­pe­sek, ha sa­rok­ba szo­rí­ta­nak ben­nün­ket? Ki tud­ja! Egy má­sik em­ber­nek ki­szol­gál­tat­va, aki játsz­hat ve­lünk, akit kö­rül kell ud­va­rol­nunk, ke­gyes­ség­re han­gol­nunk… Me­lyik rab­szol­ga nem gyű­lö­li az urát?

Egy ki­halt, nap­sü­töt­te is­ko­la­ud­var va­sár­nap, já­té­kos ka­ma­szok, egy je­len­ték­te­len lab­da, amely szá­mom­ra ma egy idő­re a vi­lá­got je­len­tet­te. Két csa­pat, amely érte küzd, mint­ha a vi­lá­got je­len­te­né szá­muk­ra. Ahogy ki­hasz­nál­ják az adó­dó elő­nyö­ket, ahogy lök­dö­sőd­nek és üt­köz­nek, ahogy örül­nek, ha a lab­dát meg­sze­rez­ték… Ide-oda hul­lám­zás, elő­re-hát­ra, öröm­ki­ál­tás az egyik fél­nél, bosszú­ság a má­sik­nál, ál­lan­dó vál­ta­ko­zás, győ­ze­lem vagy ve­re­ség. Min­den­ki te­szi a tőle tel­he­tőt. Küzd és a kö­nyö­két hasz­nál­ja.

Sch­ramm ve­szí­tett. Már ak­kor ve­szí­tett; ami­kor bű­nö­zők ki­szol­gá­ló­já­ul sze­gő­dött. Gyil­kos­ság­ban való bűn­ré­szes­ség meg­ha­tá­roz­ha­tat­lan szá­mú eset­ben. Em­be­re­ken foly­ta­tott kí­sér­le­tek. Gáz­kam­rák.

De ki­szol­gá­lók vol­tak vagy gyil­ko­sok? Mi­lyen mo­tí­vu­mok irá­nyí­tot­ták őket – gyű­lö­let? Kéj? Vagy egy­sze­rű­en en­ge­del­mes­ség és becs­vágy? A gyil­kos­ság al­jas mo­tí­vu­mo­kat té­te­lez fel, Sch­ramm mo­tí­vu­mai al­ja­sak vol­tak? Ha­mis in­dok­lá­sú­ak in­kább, fél­re­ve­ze­tő­ek. De hát a faj­gyű­lö­let nem al­jas mo­tí­vum?

Vagy nem vol­tak má­sok, mint hó­hé­rok, fe­le­lős­ség­ér­zet nél­kül, pa­rancs­ra cse­lek­vő íté­let­vég­re­haj­tók? Még­is bű­nö­zők, az al­jas­ság min­den­re kap­ha­tó esz­kö­zei – s egy­út­tal fél­re­ve­ze­tet­tek, akik­kel vissza­él­tek, s aki­ket szin­tén meg­gya­láz­tak?

Ha most ott fe­küd­nék szétzú­zód­va a kö­ve­ze­ten, csu­pán né­hány lé­pés­sel odébb bal­ra, ak­kor Sch­ramm len­ne a gyil­ko­som… Vagy a bí­róm? Sza­bad-e egy em­bert a má­sik­nak úgy sa­rok­ba szo­rí­ta­nia, hogy az éle­té­ért harc­ra kény­sze­rül? Át­lép­tem vol­na a ha­tárt, amennyi­ben ül­döz­tem Sch­ram­mot? Kur­rat­ra gon­do­lok. Kur­rat azt mond­ta vol­na: nem. Nem. Nincs bo­csá­nat. De Kur­rat ma már fel­nőtt len­ne. Mit mon­da­na Kur­rat ma?

Lé­pé­se­ket hal­lok kö­ze­leg­ni a lép­csőn le­fe­lé, az aj­tó­ban ál­lok, a di­rek­tor el­megy mel­let­tem; mon­da­ni aka­rok va­la­mit, le­int, be­megy a szo­bá­já­ba. Va­la­mi a jobb lá­bam­hoz si­mul: Sch­ramm ku­tyá­ja. Vinnyog, fel­ug­rál rám. Hir­te­len ki­mond­ha­tat­lan szá­na­lom fog el; meg­si­mo­ga­tom a ku­tyát, fel­eme­lem, fe­jé­hez haj­tom a sa­já­to­mat, s oda­lé­pek vele az ab­lak­hoz.

Még min­dig ugyan­az a kép. Kris­tály­tisz­ta ég­bolt, za­var­ta­lan nap­fény, a tá­gas tér, a ját­szó ala­kok. Mi­óta fo­lyik már a vad hul­lám­zás, kín­zón és kö­nyör­te­le­nül. Ugyan mi kész­tet mind­nyá­jun­kat…

S ek­kor! A já­té­ko­sok egyi­ke hir­te­len le­fé­kez, pil­lan­tá­sát az épü­let hom­lok­za­tá­ra füg­gesz­ti. Ki­ál­tás. Most már a töb­bi­ek is meg­me­re­ved­nek. A ki­ál­tás bék­lyóz­ta meg őket – vagy a zaj? Ne­héz le­ír­ni – egy puf­fa­nás, tom­pa csat­ta­nás, mint egy zsák krump­li. És utá­na csend. – A já­té­ko­sok meg­igéz­ve me­red­nek egy pont­ra. Az­tán az egyik meg­moz­dul, oda­ro­han a pont­hoz, kö­ve­ti egy má­sik, csak­nem ha­boz­va…

Nem tu­dom, mennyi ide­ig áll­tam még úgy. Vég­re ki­sza­ba­du­lok a der­medt­ség­ből, le­te­szem a ku­tyát. Ide egy te­rí­tőt – mi­ért csak most jut ez eszem­be? Egy ta­ka­rót, ami el­rej­ti a bor­zal­mat, ne lás­sa sen­ki, leg­ke­vés­bé ezek a gye­re­kek.

Szo­bám­ban ott áll az író­asz­tal, az­tán ott a do­hány­zó­asz­tal is, két fo­tel kö­zött – se­hol egy te­rí­tő… Ta­lán a fen­ti ter­mek­ben? Hir­te­len be­lém vil­lan egy em­lék: a szü­lői fo­ga­dó­szo­ba, a te­rí­tő, Kur­rat… Ro­ha­nok, fel­té­pem az aj­tót, egy len­dü­let­tel le­rán­tom a te­rí­tőt az asz­tal­ról, a ku­tya fél­re­ért, azt hi­szi, ját­sza­ni aka­rok vele, be­le­kap, le­rá­zom, kaf­fog­va ug­rál előt­tem, már az ud­va­ron va­gyok, a te­rí­tő mö­göt­tem lo­bog.

– He­lyet! – ki­ál­tom. – En­ged­je­tek! – De már ma­guk­tól ol­dal­ra lép­nek. Arc­cal fel­fe­lé fek­szik… a sze­me tág­ra nyit­va, a ko­po­nyá­ja szétzú­zó­dott, hát­ra­bi­csak­lott, egy tó­csa vér­ben az egész. Vér szi­vá­rog a nyi­tott száj­ból is; fo­ga­it nem ta­kar­ják az aj­kak, a vér vé­gig­fo­lyik az ar­cán, a sze­mé­be… Rá­bo­rí­tom a te­rí­tőt. Csak a bal kar nyú­lik ki aló­la, esés­kor ki­for­dult, az uj­jak szét­ter­peszt­ve, mint­ha va­la­mit meg akar­ná­nak ra­gad­ni.

– Bal­eset – mon­dom. Re­kedt a han­gom. – Ott fenn azok az ala­csony ab­lak­pár­ká­nyok… Ki­ha­jolt. El­ve­szí­tet­te az egyen­sú­lyát.

A ta­nu­lók me­re­ven áll­nak, a ku­tya meg­szag­lássza a te­rí­tőt.

– Is­ko­lánk egy­ko­ri ta­ná­ra – hal­lom a han­go­mat –, régi ba­rá­tom.