Nyolcadik fejezet
A rendőrségi laborban Sam Grossman megállapította, hogy a látcsövet egy Pieter-Vondiger nevű cég készítette. A sorozatszámból kiderült, hogy a lencséket valamikor 1952-ben gyártották. A felületüket nem vonták be tükrözés ellen, a látcső tehát nem a hadsereg számára készült, mint akkoriban a cég látcsöveinek többsége. Sam felhívta a céget, és megtudta, hogy ezt a típust ma már nem árulják, újabb, javított típusok vannak forgalomban. Sam mindenesetre feljegyezte a látcső adatait a 87. körzet hekusai számára, miközben emberei ujjlenyomatok után kutattak a látcsövön. Sam Grossman módszeres ember volt, és állította, hogy a legkisebb, legjelentéktelenebbnek látszó adat is értékesnek bizonyulhat a detektívek számára, amikor valamilyen ügyben nyomoznak. Ezért aztán minden adatot táblázatba foglalt a látcsőről.
Nagyítás: nyolcszoros
Tárgylencsék átmérője: 30 mm
Tárgylencsék vastagsága: 3, 5 mm
Látószög: 7° 44’
Pupillatávolság: 48-72 mm
Viszonylagos tisztaság: 12, 3
Látótér 1000 yard esetén: 135 yard
Súly: 51 dekagramm
A látcső szabályozható volt, a jobb oldali lencse egyénenként beállítható. Az ára újonnan, merev bőrtokban, vállszíjjal 92, 5 dollár volt annak idején. A látcsövön két ember ujjlenyomatait találták meg. Az egyik Cotton Hawes volt. A másik, aki – nyilván azért, mert így kellett fogni a látcsövet – elég jó hüvelyk- és mutatóujj-lenyomatokat hagyott rajta, méghozzá mind a két kezéről, Hawes támadója. Az ujjlenyomatokról fényképeket készítettek. Egy sorozat fényképet azonnal átküldtek a Bűnügyi Nyilvántartóba. A másik sorozatot képtávírón továbbították Washingtonba, az FBI-nak. Mindkét hivatalt felkérték, hogy a lehető leggyorsabban próbálják megállapítani az ujjlenyomatok tulajdonosának kilétét.
Sam Grossman nagyon szerette volna, ha az az ember, aki otthagyta az ujjlenyomatait a látcsövön, másutt is hagyott volna maga után ujjlenyomatokat az Egyesült Államok területén. Délután l óra 10 perc volt.
Byrnes hadnagy szétterítette íróasztalán az újságot.
– Hát ehhez mit szól, Hawes? – kérdezte.
Hawes ránézett az újságoldalakra, és addig nézte őket, amíg meg nem találta a hirdetést. Ez volt a szövege:
Ma este a Brisson Szállóban! Jay „Lady” Astor
Zongoraszámok és dalok Lady Astor stílusában.
S alatta fénykép: egy fekete hajú, mosolygó leány, feszesen a testéhez simuló estélyi ruhában.
– Nem is tudtam, hogy a városban van – mondta Hawes.
– Hallott már róla?
– Igen. Nagyon népszerű. Tudja, afféle szenvelgő típus. Mint Cole Porter. S hozzá egy csomó különlegesen sikamlós szám, de kifogástalanul ízléses tálalásban.
– Hogy van a csuklója?
– Jól – felelte Hawes, miután megtapogatta a bal kezével.
– Nem nézne el ehhez a lányhoz?
– Dehogynem – felelte Hawes.
Byrnes asztalán megszólalt a telefon. A hadnagy felvette a kagylót.
– Itt Byrnes. – Figyelt. – Persze, kapcsolja csak, Dave. – Eltakarta tenyerével a kagylót. – A labor – mondta Hawesnak. Aztán levette a kezét a kagylóról, várt, s végül beleszólt: – Hello, Sam! Wie geht’s? – Hawes figyelt. Figyelt Byrnes is, csak néha vetett közbe egy-egy ahá-t. Körülbelül öt percig hallgatta Samet. Aztán azt mondta, hogy: – Nagyon köszönöm, Sam! – és letette a kagylót.
– Mi van?
– Egy csomó príma ujjlenyomat a látcsövön – felelte Byrnes. – Sam már el is küldte a fényképüket a Bűnügyi Nyilvántartóba meg Washingtonba. Drukkoljunk! Sam írásbeli jelentést is küld a látcsővel. A látcső 1952-es típus, az újabb típusok miatt ma már nem gyártják. Mihelyt visszakaptuk, azonnal útnak indítom Steve-et és Meyert, hogy nézzenek utána a zálogházakban. Na, mi a véleménye erről a „Lady” Astorról? Nem gondolja, hogy ő a kiszemelt áldozat?
Hawes vállat vont.
– Majd utánanézek.
– Elképzelhető – mondta Byrnes, és ő is megvonta a vállát. – Hogy a fenébe ne lehetne az? Az érdeklődés középpontjában álló személyiség. Talán valakinek nem tetszik, hogy olyan pikáns dalokat énekel. Mit szól hozzá!?
– Csak azt, hogy érdemes utánanézni.
– Akkor pedig nézzen utána gyorsan – mondta Byrnes. – Csak ott ne maradjon nála, hogy meghallgassa a számait. Megeshetik, hogy este nyolcig még utána kell néznünk egy-két dolognak. – Az órájára pillantott. – Úristen, hogy repül az idő!
Hawes felhívta a Brisson Szálló-t, és megtudta, hogy Jay Astor első előadása pontban este nyolckor kezdődik. A szálloda igazgatója még akkor sem volt hajlandó elárulni a művésznő lakcímét, amikor Hawes közölte vele, hogy detektív. Kitartott amellett, hogy Hawes adja meg a számát, s ő majd visszahívja. Hawes megadta neki a Frederick 7-et, és az igazgató nyomban vissza is hívta. Miután beszélt az eligazítóval, és az átkapcsolta a nyomozócsoporthoz, érezhetően elégedett volt, hogy egy igazi detektívvel van dolga, és nem Miss Astor valamelyik mosdatlan rajongójával. Megadta Hawesnak a művésznő címét, és Hawes azonnal el is indult a nő lakására.
Furcsának látszott, hogy Miss Astor nem abban a szállóban lakik, ahol fellép, de lehet, hogy nem akarta a kellemeset a hasznossal összekötni. Az Isolán lakott, az előkelő déli részen, körülbelül harminc háztömbnyire a 87. körzet területének első utcájától. Tíz percig tartott, amíg Hawes odaért a kocsiján. A kocsit a járda mellett hagyta, felmászott a kapuhoz vezető tizenkét lépcsőfokon, és belépett egy kicsi, de kifogástalanul berendezett hallba. Megtanulmányozta a levélszekrényeket, de egyiken sem találta meg Jay Astor nevét. Erre visszament a kapu elé, és ellenőrizte a címet. Jó helyen járt. Ismét belépett a hallba, és csöngetett a házfelügyelőnek. Hallotta, hogy valahol a befüggönyözött hátsó hallajtó mögött szólal meg a csengő. Aztán ajtó nyílt és csukódott, léptek hallatszottak, és végre kinyílt a befüggönyözött ajtó.
– Parancsol? – kérdezte az ajtóban megjelenő férfiú, öregember volt, papucsban és kifakult kék zubbonyban.
– Miss Jay Astorral szeretnék beszélni – felelte Hawes.
– Itt nem lakik semmiféle Miss Astor – felelte a férfiú.
– Nem vagyok sem a rajongója, sem riporter – mondta Hawes. – Rendőrségi ügyben keresem. – Elővette a levéltárcáját, kinyitotta, és megmutatta a jelvényét.
A férfi szemügyre vette.
– Maga detektív? – kérdezte.
– Igen.
– Csak nem került valami zűrbe a művésznő?
– Kerülhet – felelte Hawes. – Beszélni szeretnék vele.
– Egy pillanat – mondta a férfiú. Bement, nyitva hagyta maga után a befüggönyözött hallajtót, és nyitva hagyta a lakása ajtaját is. Hawes hallotta, hogy feltárcsáz egy számot. Valahol az emeleten csöngeni kezdett egy telefon. A csöngés azonnal abba is maradt, és Hawes hallotta, hogy az öregember beszélni kezd. Néhány pillanat múlva már jött is vissza.
– A művésznő kéri, hogy szíveskedjék felfáradni hozzá, a 4/a számú lakosztályba. Ott kell bemenni hozzá. Pedig ő bérli az egész emeletet. Azaz a 4/a, 4/b és 4/c számú lakosztályokat. De csak a 4/a-n keresztül lehet bejutni hozzá, a másik kettőnek az ajtaja belülről el van barikádozva bútorokkal. Máris felmehet.
– Köszönöm – mondta Hawes, és belépett az öregember mellett a belső folyosóra. Onnan szőnyeggel borított lépcső vezetett az emeletre. A lépcső egyik oldalán cifrán faragott korlát volt. A folyosón fullasztó volt a hőség. Hawes elindult felfelé a lépcsőn, s közben eszébe jutott Carella meg Meyer, akik kettesben járják a zálogházakat. Vajon kér-e Byrnes segítséget a többi körzettől is? Vagy arra számít, hogy a 87-es emberei járják végig a város valamennyi zálogházát? Nem, feltétlenül segítséget kell kérnie. Már eddig is kellett volna.
A 4/a számú lakosztály ajtófélfájára négyszögletű rézkeretbe foglalt kis tábla volt csavarral ráerősítve. Csak ennyi állt rajta: ASTOR. Hawes megnyomta a berregőt.
Az ajtó olyan gyorsan kinyílt, hogy Hawes gyanút fogott, hogy Jay Astor már ott várta az ajtó mögött.
– Maga a detektív? – kérdezte a nő.
– Igen.
– Jöjjön be.
Hawes besétált a lakosztályba. Jay Astor nagy csalódás volt. Az újságban szexisnek, domborulatokban gazdagnak, csábítónak látszott a képen. A feszes ruha ígéretesen simult bájakkal bőven megáldott testéhez. Tekintete kihívó volt, mosolya ígéretesen gonosz, egy titokzatos nő szívfájdító felhívása keringőre. Így, életben, nem volt se kihívó, se ígéretes. Jay Astoron csak sort volt meg melltartó. Keble dús és telt volt, de a lábszára kicsit izmos, olyan, mint egy teniszbajnoknőé. Kicsit bandzsított ugyan, de Hawes rögtön rájött, hogy ez a bandzsítás nem szexualitás, csak a rövidlátás következménye. Ha mosolygott, látszott, hogy kicsit nagyok a fogai: jóindulatú lóra emlékeztetett. De lehet, hogy Hawes túl kíméletlenül ítélte meg. Talán ha nem látja előzőleg a fényképet, vonzó nőnek találta volna Miss Astort.
– A nappali légkondicionált – mondta Jay Astor. – Jöjjön be oda, és csukjuk be az ajtót.
Hawes követte a szerfölött modernül berendezett szobába. A leány becsukta mögötte az ajtót:
– Íme. Hát nem kellemesebb itt? Borzasztó ez a hőség. Két hete jöttem meg dél-amerikai turnémról, és higgye el nekem, hogy ott se volt ilyen meleg. Miben lehetek a segítségére?
– Egy levelet kaptunk ma reggel – kezdte Hawes.
– Ne mondja! És mi volt a levélben? – kérdezte Jay Astor, és odalépett a hosszú szoba egyik fala mellett álló bárszekrénysorhoz. – Iszik valamit? Gint? Tom Collinsot? Mit kér?
– Köszönöm, semmit.
A leány arcán egy kis meglepődés látszott. De azért nyugodtan kevert magának egy gint tonickal.
– A levélben az állt, hogy „Ma este nyolckor meg fogom ölni a Ladyt. Mit tudnak tenni ellene?” – mondta Hawes.
– Kedves kis levél. – Vágott egy grimaszt, és belecsavart egy citromot a ginbe.
– Úgy látom, nem tett különösebb hatást magára.
– Miért? Kellett volna, hogy tegyen?
– Hát nem magát ismerik Lady néven?
– Ja persze! – felelte a lány. – Persze. A „Lady”. Ma este meg fogom ölni a „Lady”-t. Értem. Igen, értem.
– Na és?
– Ugratás – jelentette ki Jay.
– Lehetséges. Nem kapott fenyegető leveleket vagy telefonokat?
– Úgy érti, hogy mostanában?
– Igen.
– Nem. Mostanában nem. De néha szoktam kapni. Olyan Hasfelmetsző Jack-féle alakoktól. Ocsmány disznónak neveznek, és azt írják, hogy meg fognak ölni, és megtisztítják a világot a bárány vérében, meg hasonlókat. Dilisek. Mániákusok.
– Vigyorogva fordult vissza a bárszekrénytől. – Még mindig élek.
– Kicsit mintha könnyedén fogná fel a dolgot. Miss Astor.
– Szólítson csak Jaynek. Csakugyan. De ha minden dilis miatt begyulladnék, aki levelet ír vagy telefonál, a végén én is bediliznék. Márpedig azt nem éri meg.
– Pedig lehetséges, hogy az ebben a levélben említett személy maga!
– És akkor mit csinálunk?
– Először is, ha nem veszi rossz néven, szeretnénk ma estére rendőri védelem alá helyezni magát.
– Egész estére? – kérdezte Jay, kacéran felhúzva egyik szemöldökét, s az arcán egy pillanatra átsuhant az az ígéretes és kihívó mosoly, amely az újságban volt látható a fényképén.
– Attól fogva, hogy elhagyja a lakosztályát, az előadás végéig.
– Éjfél után kettőkor van az utolsó előadásom. Nagyon sok lesz ez a hekusuknak. Talán épp maga lesz az a hekus?
– Nem. Nem én – felelte Hawes.
– Kár – felelte Jay, és ivott egy kortyot.
– Az első előadása viszont nyolckor kezdődik, igaz?
– Igaz.
– Nos, a levélben az áll…
– Az véletlen is lehet.
– Csakugyan lehet. Hánykor szokott elindulni a Brissonba?
– Hét körül.
– Addigra kirendelek maga mellé egy rendőrt.
– Remélem, egy jóképű ír hekust.
– Sok ír rendőrünk van – felelte mosolyogva Hawes. – Addig elmondhatná, nem történt-e, mostanában valami…
– …ami arra késztetne valakit, hogy megöljön, ugye? – Jay gondolkozott egy pillanatig. – Nem.
– Egyáltalán semmi? Veszekedés? Nézeteltérés valami szerződés miatt? Egy elégedetlen zenész? Akármi?
– Semmi – felelte elgondolkozva a leány. – Velem könnyű kijönni. Erről vagyok híres a szakmában. Egy könnyű nő. – Elvigyorodott. – Nem úgy értem, ahogy hangzik.
– És mi van az előbb említett fenyegető levelekkel meg telefonokkal? Mikor kapott ilyet utoljára?
– Ó, még mielőtt Dél-Amerikába utaztam. Hónapokkal ezelőtt. Mondom, hogy csak két hete jöttem vissza. Nem hinném, hogy az efféle dilisek tudták volna, hogy már itt vagyok. Majd ha meghallják a legújabb lemezemet, megint vitriolba mártják a tollukat. Maga hallotta már? – Megrázta a fejét. – Dehogy hallotta. Hiszen még forgalomba se került.
Odalépett a hi-fi-készülékhez, kinyitotta az egyik szekrényét, s a felső polcáról levett egy lemezalbumot. Az album borítóján Lady Astor egy fehér ló hátán ült, teljesen meztelenül. Hosszú, fekete haja kibontva, zuhatagként omlott alá a keblére, s tulajdonképpen az egész testét eltakarta. Szeme ugyanolyan kajánul, gonoszkodva, kihívóan csillogott, mint az újságban megjelent fényképen. Az albumnak ez volt a címe: Astor kedvenc lova.
– Cowboydalok gyűjteménye – magyarázta Jay –, kicsit dzsesszesített hangszerelésben. Nincs kedve meghallgatni néhányat?
– Sajnos, nekem…
– Egy pillanat az egész – mondta Jay, odalépett a hi-fi-készülékhez, és feltette a lemezt a korongra. – Egy kis zártkörű előzetes. Melyik detektív mondhatja még el magáról ebben a városban, hogy ilyesmiben volt része?
– Szerettem volna…
– Üljön le – mondta Jay, és a lemez forogni kezdett.
A szokásos giccses cowboy-gitárszólóval kezdődött, aztán megszólalt Lady Astor behízelgő, édeskés, sikkes hangja.
Ahol az én hazám, Nem madár szól a fán, Nem a párját hivő Dalos, színes rigó… Géppisztoly pattog ott, Akár a dzsesszdobok…
És csak forgott, forgott a lemez. Hawes nem lelte különösebb gyönyörűségét benne. Túlságosan közel élt a valósághoz, semhogy mulatságosnak találhatta volna a paródiát. Az én hazám után a Mélyen Texasunk szívében paródiája kezdődött.
– Ez egy kicsit erős – mondta Jay. – Tele van burkolt célzásokkal. Sokaknak nem fog tetszeni, de fütyülök rá. Muris dolog az erkölcs, nem?
– Hogyhogy?
– Én már régen arra a következtetésre jutottam, hogy az erkölcs mindenkinek szigorúan a magánügye. Egy művész az erkölcsi felfogását tudja a legnehezebben összhangba hozni a plebszével. Nem is lehet. Az én felfogásom az erkölcsről egyedül az enyém, a magáé meg egyedül a magáé. Vannak dolgok, amiket én természetesnek és magától értetődőnek tartok, de egy derék háziasszony Kansas Cityben megbotránkozik rajtuk. Ez olyan csapda, amelybe a művész könnyen beleeshetik.
– Hogyhogy csapda?
– A legtöbb művész, legalábbis az én szakmámban, nagyvárosban él. Ugyanis csak ott van lehetőség az érvényesülésre, tehát kénytelen ott élni. Mármost a városi erkölcs egészen más, mint a vidéki, pláne a falusi. Amit a városlakó bevesz, nem veszi be, aki a búzaföldön arat, vagy az ördög tudja, mit kell csinálni a búzával… Szóval, ha mindenkinek tetszeni akar az ember, egyszerűen bedilizik. Igyekszem hát a magam kedvére énekelni. Ha a saját ízlésemre hagyatkozom, úgy képzelem, az erkölcsi problémák maguktól elintéződnek.
– És csakugyan elintéződnek?
– Néha igen, néha nem. Ahogy az előbb mondtam, sok minden, amit én abszolúte egyszerűnek és erkölcsösnek tartok, a mezőgazdasági munkás számára a jelek szerint egyáltalán nem olyan egyszerű és erkölcsös.
– Például? – kérdezte naivan Hawes.
– Például… magának volna kedve lefeküdni velem?
– Volna – felelte gépiesen Hawes.
– Akkor rajta! – mondta a lány, és letette a poharat.
– Most rögtön? – kérdezte Hawes.
– Miért ne? Most is éppoly alkalmas rá az időpont, mint máskor. Hawes érezte, hogy komikusan hangzik majd, amit felelni fog, de azért kimondta:
– Most éppen nem érek rá.
– A levélíró miatt?
– A levélíró miatt.
– Lehet, hogy a nagy alkalmat szalasztja el.
– Akkor pechem van – vont vállat Hawes.
– Az erkölcs a szándéktól és az alkalomtól függ – mondta Jay.
– Mint a gyilkosság – felelte Hawes.
– Ha morbid akar lenni, oké. Csak szeretném, ha megértené, hogy most kívánok lefeküdni magával. Lehet, hogy holnap már nem fogok kívánni. Lehet, hogy már tíz perc múlva sem.
– Már el is rontotta a dolgot – mondta Hawes. Jay kérdően húzta fel a szemöldökét.
– Azt hittem, hogy valóban kíván. De látom, hogy csak pillanatnyi szeszély volt a részéről.
– Mit akart volna, mit csináljak magával? Vetkőztessem le, és kezdjem cirógatni?
– Nem – felelte Hawes. – Adjon egy jegyet az eső miatt elmaradt előadás helyett a legközelebbire.
– Hetek óta nem esett – mondta Jay.
– De lehet, hogy fog még esni.
– És hogy egy régi közmondást idézzek: „A villám nem csap be kétszer ugyanoda.”
– Ne mondja – felelte Hawes –, még képes leszek odakint főbe lőni magam. Jay elmosolyodott.
– Maga fenemód magabiztos.
– Igazán? – kérdezte Hawes.
Egy pillanatig farkasszemet néztek egymással. A leány arcán már nyoma sem volt a fényképen látható érzékiségnek. De a kigúnyolt nő dühének sem. Csak egy kislány részvétet keltő magányossága tükröződött ezen az arcon, egy kislányé, aki egyedül lakik egy egész emeleten, és légkondicionált a nappalija. Lady Astor megvonta a vállát.
– Egye fene – mondta. – Hívjon fel egyszer. Hátha újból elfog a pillanatnyi szeszély.
– Szóval este számítson a hekusra – emlékeztette Hawes.
– Számítok – felelte a lány. – Hátha neki lesz ideje. Hawes filozofikus nyugalommal vont vállat.
– Vannak mázlisták – mondta, azzal elhagyta a lakosztályt.