Csaknem hatvan év telt el a híres tunguz meteorit lezuhanása óta. Az eset annyira rendkívüli volt, hogy számos vitának és fantasztikus regénynek adott témát; még magánexpedíciók is születtek belőle. Az elmúlt években rengeteg feltevés látott napvilágot a tunguz jelenség mibenlétére vonatkozóan. E feltevések meglepő változatosságot tanúsítanak, a legszenzációsabb és legmerészebb elképzelések alapjai azonban jócskán meginogtak. Mindazonáltal a hipotézisgyártó kedv – mint ahogyan a tapasztalat is mutatja nem lohadt. A tudományos intézményekhez és a folyóiratok szerkesztőségeihez továbbra is befutnak a különböző elgondolások, melyek szerzői közt a professzor és az általános iskolai tanuló egyaránt megtalálható.
Ezért elérkezettnek látjuk az időt, hogy összeállítsuk a tunguz meteorit lezuhanásával kapcsolatos összes feltevés katalógusát. Hogy elkerüljük az irányzatosság vádját, nem vállalkoztunk az ismertetett elméletek tudományos megítélésére. Az alábbi összeállítást csupán abból a célból tesszük közzé, hogy a további feltevések szerzői számára könnyebbé tegyük az ismétlések elkerülését.
A katalógus összeállításakor feldolgoztunk 390 cikket, körülbelül 180 referátumot, több mint 580 tudományos ismeretterjesztő riportot, tárcát és feljegyzést, 60 regényt, elbeszélést, költeményt és színművet, 10 monográfiát, 5 filmet, rádió- és televíziójátékokat, több festményt és grafikát; felhasználtuk levéltárak és magánlevelezések anyagát, és áttanulmányoztunk egyéb dokumentumokat. A vizsgált jelenségről szóló zeneművek egyelőre nem léteznek.
A TUNGUZ METEORITRA VONATKOZÓ FELTEVÉSEK KATALÓGUSA
(Lezáratott 1969 január 1-én)
Megjegyzések a katalógushoz
A) Az A csoportba tartozó hipotézisek Földön kívüli értelmes lények beavatkozását tételezik fel. E feltevések közül a legkorábbi – és jelentőségét, utóhatását tekintve is első – az, amely Mars-lakók Földre szállásáról beszél. Ez a feltevés A. P. Kazancev író nevéhez fűződik. Más kutatók viszont úgy vélekednek, hogy 1908-ban nem volt kedvező a Föld és a Mars együttállása. Sőt: annak a lehetőségét is elvetik, hogy a földi civilizáción kívül valamilyen más civilizáció is létezhessen a Naprendszerben. Az előbbi feltevésnek számos olyan változata született, mely Földön kívüli, kozmikus szerkezet berepüléséről beszél (2, 3, 4, 6 és mások). Még olyan feltevés is létezik, hogy az űrhajók legénységének néhány tagja túlölte a katasztrófát, és az emberek között rejtőzik. Óvatlanság lett volna azonban ilyen feltevésnek is helyet adni katalógusunkban...
Azok a feltevések, amelyek több hajóról beszélnek, illetve arról, hogy a hajók letértek pályájukról, abból a tényből táplálkoznak, hogy a jelenség szemtanúinak beszámolói rendkívül pontatlanok, s ez megnehezíti a rejtélyes test becsapódási pályájának meghatározását (12-es, 13-as). Figyelemre méltóak azok a próbálkozások, melyek egy koncepció körébe vonva, a XX. század több titokzatos problémáját akarják egyszerre megmagyarázni (8-as és 11-es). Az 5-ös számú feltevésnek azok a hibák szolgáltattak alapot, melyeket a talaj kémiai elemzése közben követtek el; a Podkamjennaja Tunguzka-vidékén ugyanis réz, lantán, germánium, itterbium stb. nyomaira bukkantak. Az az elképzelés, hogy az űrhajó burka nem volt egynemű, érthetőbbé teszi, hogy miért volt olyan sajátos, háromszögű alakja a tunguz robbanástól feldúlt tajgának (7-es). A „kontromóciós” feltevés lényege az, hogy a Földön kívüli hajó még csak most van a Föld felé érkezőben. E merész elmélet ismertetése azonban meglehetősen bonyolult dolog, ezért A. és B. Sztrugackij A hétfő szombaton kezdődik című könyvének elolvasására utaljuk az érdeklődőt. A 10-es számú, modern feltevés az egyetlen, amely űrhajó nélkül is boldogul (lásd a Zvjezda című folyóirat 1964-es évfolyamának második számát). Ezt a feltevést a tudomány és a technika legfrissebb eredményeinek felhasználása jellemzi.
B) AB típusú feltevések azt posztulálják, hogy tekintélyes mennyiségű antianyag hatolt be hozzánk az űrből. Az első, akinek ez a gondolat eszébe jutott, a matematikus L. La Paz volt. Amikor az antianyag összeütközik az anyaggal. – óriási energiának keli felszabadulnia. És az a körülmény, hogy a földi talajban nem alakult ki kráter, azt a meggyőződést sugallja, hogy a robbanás a levegőben történt. Több kémikus ezt azzal is próbálta bizonyítani (később kiderült, hogy alaptalanul), hogy a kaliforniai fák 1908-as évgyűrűiben a 14°C-jelzésű szénizotóp mennyiségének növekedését észlelték. De a pontosabb számítások kimutatták, hogy ez a °C mennyiség elenyésző a tunguz robbanás energiájához képest (1023 erg). Így született meg a kettős meteoritról szóló, rendkívül merész elképzelés (7-es). Egy amerikai fizikus pedig azt indítványozta, hogy a tunguz jelenséget ne tekintsük fizikai ténynek, hanem olyan matematikai elvonatkoztatásnak, melynek valószínűsége egyenlő 1 /7-tel.
Az óvatosabb feltevésgyártók igyekeznek megnehezíteni bírálóik dolgát, s ezért elmeszüleményeiket a tudomány előtt ismeretlen jelenségekkel és folyamatokkal tűzdelik meg (6-os és 8-as). Jó példa erre az a feltételezés, mely szerint az állítólagos Phaeton bolygó vagy aszteroida szétesésének és a tunguz meteorit szétrobbanásának ugyanaz volt az oka (3-as).
C) A vallásos feltevések természetfeletti erőkkel operálnak, ezért bajos dolog megcáfolni őket. Időrendben az első a helyi lakosságnak az a hiedelme volt, hogy a tunguz meteorit nem más, mint maga Agdi isten, aki az evenki mitológiában vasmadár alakját ölti magára, és tüzet okádva, nagy mennydörgés kíséretében repül át az égen. A 3-as számú feltevés a Genezis könyvének egyik epizódjával rokonítja a tunguz katasztrófát. Ezért azoknak az elméleteknek körébe tartozik, melyek még talányosabbá igyekeznek tenni az ókori történet egyes talányait, mint például a baalbeki teraszt, a tassiliai freskókat, a Titicaca-tónál levő építményeket, térképészeti rejtélyeket stb.
D) A D csoportban a geofizikai feltevéseket gyűjtöttük össze. Az 1 – es, 2-es, 3-as, 4-es, 9-es és 10-es pontok nem igényelnek külön magyarázatot. A szúnyogfelhő-robbanásra vonatkozó elképzelés (6-os) bizonyára úgy született, hogy valamelyik expedíció tagjait a szúnyogok agyongyötörték csípéseikkel. Elméletben azonban lehetséges, hogy szúnyogfelhő elégjen a levegő oxigénjében, ha sűrűsége és tömege elég nagy. A 7-es feltevés azért jöhetett létre, mert eddig még senki sem tudta megcáfolni, hogy a Föld felszíne és az ionoszféra rétegei között hatalmas elektromos kisülés történhet. Az elgondolás lényege a következő: a Drake-átjáróban, mely a Tűzföld és az Antarktisz között húzódik, óriási robbanás zajlott le, melyet senki sem figyelt meg; a robbanás következtében előálló légrengés vagy szeizmikus hullám megkerülte a földgolyót, összeütközött saját magával, és ez okozta az irtózatos pusztulást a Podkamjennaja Tunguzka mentén.
Geogén alapú feltevések szépirodalmi művekben is feltűnnek. Az egyik olyan fantasztikus elbeszélésben például, mely a jakut gyémántok felfedezéséről szól, arról olvasunk, hogy a robbanás egy titkos laboratórium magasfeszültségű berendezésében történt.
E) A meteoritos feltevések a tunguzjelenséget meteoranyagú behatásnak tulajdonítják. Ezek a nézetek kanonikusukra (E/1) és apokrifekre (E/2) oszthatók.
Tekintsük át előbb az E/1-es feltevéseket.
A tunguz jelenség természete felől, mint tudjuk, a kortársak és a szemtanúk nem kételkedtek (1-es és 3-as). Az irkutszki csillagvizsgáló akkori igazgatójának, A. V. Voznyeszenszkijnek véleménye abban különbözött a másokétól, hogy ő gondolt elsőként a levegőben való robbanás lehetőségére. A 2-es, 4-es és 7-es feltevés L. A. Kulik nézeteinek fejlődését tükrözi.
A 8-as számú elképzelés azt a következtetést mutatja, amelyre a negyvenes években jutott csillagászatunk: gigászi méretű meteoritok zuhanás közben felrobbanhatnak. És amikor a talajvizsgálatok nem mutatták ki a Föld felszínének olyan mértékű megbolygatását, mely arányban lett volna a robbanás erejével, a tudások megint csak arra gondoltak, hogy a meteorit nem jutott el egészben a Föld felszínéig. Nem kerülték el a kutatók figyelmét azok a léghullámok sem, amelyek olyankor keletkeznek, amikor egy test a hangnál gyorsabban hatol a légkörbe (5, 10, 12 és 15-ös). Ezenkívül a tajga felszínének állapota azt a meggyőződést sugallta, hogy a berepülés vége felé ez a ballisztikus görbe erőteljesebbé vált: ebből eredt a 9-es, a 13-as és a 15-ös elmélet. A 11-es feltevés egy geológustól származik, aki így próbált feleletet keresni arra a kérdésre, hogy mit jelentsen az a sok kis tölcsér a katasztrófa centrumának tőzeges, zsombékos környékén. B. I. Vjernadszkij akadémikus hipotézise (6-os) és a vele rokon 14-es feltevés azokban a fényes felhőkben kereste a magyarázatot, melyeket a lezuhanást követő éjszakákon láttak.
Az apokrif meteoritfeltevések családfája (E/2) is az 1908-as évben gyökerezik. Érdekes T. Kool elgondolása (1-es), mert 1908. július 1-én, vagyis közvetlenül a lezuhanás után keletkezett. Akkoriban egész Európa különös fehér éjszakában gyönyörködhetett, és még semmit sem tudott a távoli Szibériában történt katasztrófáról. A 2-es, 3-as, 6-os és 11-es feltevés hívei a mai napig meg vannak győződve arról, hogy a tunguz meteorit nem a Podkamjennaja Tunguzka felett esett le. Még fénykép is készült az erdőben fekvő „meteoritról”, csakhogy a fotográfus elfelejtette, hogy hol csinálta a képet. A 4-es, 5-ös, 9-es és 12-es feltevés az elgondolás eredetisége miatt érdekes, de szerzőik nem indokolták őket kellően, ezért még további kutatásra és ellenőrzésre szorulnak. A többi feltevés közül különösen a 7-es koncepciója tűnik ki, miszerint a meteorit a levegő súrlódása következtében akkora elektrosztatikus töltésre tett szert, hogy az elektromos vonzás százados fákat csavart ki gyökerestül.
F) Az üstökösfeltevések a tunguz égitestet üstökösnek tartják. Elsőként egy politikai száműzött nyilatkozott így Kezsmában, a helybeli parasztok előtt, a katasztrófa után néhány perccel, de sajnos, a száműzött neve nem ismeretes. Az üstökössel való összeütközés koncepcióját Francis Whipple angol csillagász vitte be 1934-ben a tudományos irodalomba, aki a hajnalpírok anomáliáinak kutatása közben jutott erre a gondolatra. A tunguz meteorit első tanulmányozója, L. A. Kulik, a kor (1926) felfogásának megfelelően, nem tett éles választóvonalat meteoritok és üstökösök közé. Kulik akkoriban úgy vélekedett, hogy a vastartalmú tunguz meteorit a híres Pons-Winnecke üstökös egy töredéke: tudvalevő ugyanis, hogy az említett üstökös pályájához a Föld mindig június 30-án kerül a legközelebb.
A tunguz égitest üstökös természetét sokoldalú megközelítésben vizsgálta az 5-ös feltevést szerző, különböző tudományágakhoz tartozó kutatók csoportja. E feltevés lényege: 1960 körül már világossá vált, hogy a tunguz égitest: a) a Földdel való találkozásakor nagy sebességgel haladt, b) mechanikai szempontbál ingatag, laza felépítésű volt. Ilyen tulajdonságokkal csak a különböző gázokból álló üstökösök magvai rendelkeznek. A 7-es, 8-as és 10-es feltevés ezt az elgondolást próbálja konkrét formába önteni, olykor egész egzotikusan (8-as).
A 6-os, 7-es, 9-es és a 11-es feltevés nem a rejtélyes test természetére vonatkozik, hanem arra, hogy milyen volt az üstökös magvának dezintegrációs mechanizmusa, és hogy miként alakult át kémiai vagy kinetikus energiája légnyomás-energiává. A „mechanikus robbanás” elmélete a legnépszerűbb; eszerint az objektum a légnyomástól darabolódott szét. Ennek az elképzelésnek több változata is ismeretes.
G) A G csoportba tartozó feltevések különböző okok és mechanizmusok összekapcsolásán alapulnak. Az imént felsorolt feltevések mindegyike, szinte kivétel nélkül alkalmas arra, hogy kombinációkban vegyen részt; a lehetséges összekapcsolások száma igen nagy. Mi csak a legelterjedtebb elgondolásokat ismertettük.
SZABÓ GYŐZŐ FORDÍTÁSA