Másfél évvel ezelőtt az Egyesült Államoknak egyetlen olyan művelt lakója sem akadt, akit egy cseppet is érdekelt volna az, hogy különböző vásári látványosságok és furcsaságok között egy „történelem előtti ember” megfagyott tetemét is mutogatták. Ezt a valamit egy különlegesen berendezett teherautóban szállították, és hirdetések jelentek meg róla újságokban és vásári prospektusokban. A kocsiba való belépésért a tulajdonos, Mr. Frank Hansen fejenként egy dollár 75 centet kért az érdeklődőktől. A kocsi belsejét. négyrétegű üveggel fedett fémszarkofág foglalta el. Az üvegtető fölé hajolva lehetett bepillantani a szarkofág belsejébe, ahol az átlátszó jégréteg alatt és az alulról jövő világítás fényében egy jól megtermett, sötétbarnás szőrzettel borított emberi alak látszott. Hűtőberendezés tartotta a jeget állandó hőmérsékleten – néhány látogató arra gyanakodott, hogy ez is csak a csalás valószínűbbé tétele érdekében történik. A rendőrség és a tudósvilág egyáltalán nem törődött Hansen leletével. Köztudomású azonban, hogy egyes magánkezdeményezések igen szívósak tudnak lenni. És valóban, 1968 decemberében felbukkant egy bizonyos Terry Cullen, aki állatritkaságok gyűjtésével foglalkozott. Cullen, miután elbeszélgetett a teherautó tulajdonosával, kötelességének érezte, hogy felhívja Ivan Sanderson zoológust, A havasi ember legendája valóságnak bizonyul című könyv szerzőjét. Sandersonnál éppen akkor egy másik híres szakértő, a belga Bernard Heuvelmans vendégeskedett, aki az Ismeretlen állatok című munkájában áttekinti a „havasi emberre” vonatkozó utalásokat is. Mindkét zoológus haladéktalanul elutazott Rollingstonba (Minnesota állami. a már említett Frank Hansen tartózkodási helyére...
Honnan szerezte Mr. Hansen a kiállított objektumot? És mi történt vele azután, hogy Sanderson és Heuvelmans három napon át tüzetesen megvizsgálta? Hamisítvány-e vagy valódi? Elszigetelt jelenségről van-e szó csupán?
Az utolsó kérdés a legfontosabb. A két első nem a tudomány feladatkörébe tartozik. Pedig a nyugati sajtó éppen ezt a két kérdést szellőztette a leginkább, vagyis a rejtélyes eredet és a titokzatos eltűnés kérdését. Gyilkosság történt, vagy cinikus misztifikációval állunk szemben? Olyan hírek is keringtek, hogy az emberszabású tetemet átcsempészték valamiféle kamcsatkai fókavadászhajó hűtőházába, majd jó pénzért eladták Honkongban vagy valamilyen más kínai kikötőben. Mintha valakinek érdekében állt volna, hogy a kutatások ne folytatódjanak.
Frank Hansen kezdetben nem gyanította, hogy szakértőkkel van dolga. Jámbor érdeklődőknek látszottak, annak ellenére, hogy zseblámpákkal és szögmérőkkel felfegyverkezve hosszú órákon át vizsgálgatták, méricskélték, átvilágították, rajzolták, jegyzetelték és fényképezték a teherautó alacsony teteje alatt fekvő objektumot; előbb kettesben, aztán pedig külön-külön. Később Hansen észbe kapott, és megtiltotta nekik a belépést, arról meg hallani sem akart, hogy megröntgenezzék vagy szekciók készítése céljából felolvasszák a kiállítási tárgyat. Arra hivatkozott, hogy tulajdonképpen nem is az övé ez a valami, ami egyébként rengetegbe került, és hogy ő csak megbízásból foglalkozik vele.
Sanderson és Heuvelmans tudományos kötelességének tekintette, hogy a megfigyelések összevetése után a lehető legrészletesebben leírja a tetem külsejét, illetve azt, amit a jégrétegen keresztül látni lehetett. Jelenesüket azonnal eljuttatták a legtekintélyesebb amerikai zoológusoknak és antropológusoknak, külföldi tudományos folyóiratoknak, és megküldték a jelen cikk szerzőjének is. (Heuvelmans jelentését a Belga Tudományos Akadémia dicséretre méltó gyorsasággal közölte. A Szovjetunió Tudományos Akadémiájának két folyóiratában, a Szovjetszkaja Etnografija 1969. évi második számában és a Szovjetunió Tudományos Akadémiájának Közleményei 188-ik kötetének 1. számában az én első beszámolóim is megjelentek.)
Ez a két jelentés – a fényképeken és a rajzokon kívül – a tudományos felfedezés egyetlen konkrét bizonyítéka. Mert csak ezeket tekintik tudományos bizonyítékoknak, jóllehet később megindult a hozzáértő szemtanúk és a névtelen tanúvallomások áradata...
Nézzük tehát a harmadik kérdést: hamisítvány-e vagy sem? Műanyagokban bővelkedő korunkban nem lenne nehéz – megfelelő anyagi fedezettel – egy 180 centiméter magas bábut készíttetni és testét teleültetni milliónyi szőrszálacskával, úgy, hogy anatómiailag helyes irányba forduljanak (a szőrszálak állása a test különböző részein más és más, a felkaron és az alkaron például a könyök felé fordulnak). De ha valaki alaposan áttanulmányozta a két szakértő leírásában azt a rengeteg részletet, mely az arcra, a törzsre, a végtagokra, a bőrre és a hajzatra vonatkozik, elveti a hamisítvány gondolatát. A biológus számára tehát világos, hogy biológiai objektummal van dolga. Tegyük hozzá, hogy Sanderson és Heuvelmans még az oszlásnak induló tetem szagát is érezte azokon a pontokon, ahol a jégréteg elvékonyodott, például a bal lábfej nagyujja fölött. Ennek ellenére tételezzük fel, hogy költséges és ügyes hamisítvánnyal állunk szemben. De még így is találunk ellenérvet: mit akart hamisítani a hamisító? Mit utánoz Hansen exponátuma?
Minden jel arra utal, hogy nem majmot, hanem ősembert; előembert. Világosan látszik, hogy a szóban forgó egyedet jobb szemén keresztül érte a halálos lövés, a jégben megőrződtek a még friss vérpatakok. Hansen többek között kijelentette, hogy annak idején a vérvizsgálat fehér és vörös vérsejtek jelenlétéről tanúskodott. A lövedék becsapódása kinyomta üregéből a bal szemgolyót is. Egy másik lövés szétzúzta a fej elé emelt bal alkart és a bal kéz tenyerét; a sebből csontszilánkok álltak ki.
Ez annyit jelentene, hogy a hamisítók annak bizonyítását tűzték ki célul, hogy az ember ásatag elődei nem haltak ki, hiszen ezt a példányt is tűzfegyverrel ölték meg. A „havasi emberrel” kapcsolatban sokan úgy vélekednek, hogy ritka majomfajtáról van szó, nem pedig emberszabású lényről. A Szovjetunióban kidolgozott homonoid-koncepciót viszont az Egyesült Államokban és Nyugaton senki sem ismeri, Sanderson és Heuvelmans kizárólagos kivételével. Ha maga a hamisító eszelte volna ki a homonoid-felfogást a közönség megtévesztésére, akkor igyekezett volna a legkézzelfoghatóbb bizonyítékot kiállítani: a neander-völgyi koponyát. Ebből a szempontból azonban a kiállított objektum a lehető legelőnytelenebb helyzetben fekszik: a fej erősen félrebillen, úgyhogy az egész koponya jégbe merül.
A hamisító tehát nem hamisíthatott olyan tudományos koncepciót, mely előtte ismeretlen volt. Sőt maga Heuvelmans beszéli el, hogy egész éjszaka nem hagyta aludni a gondolat, hogy a vizsgált lény megfelel a szovjet és mongol szakértők leírásainak és következtetéseinek. „Ez a felfedezés inkább az önöké, mint a miénk” – írta nekem néhány nap múltán. Sanderson pedig kijelentette: „A lelet, úgy látszik, mindenben igazolja az önök elméletét.” Eszerint ugyanis egyes földrajzi körzetekben még élnek az előember (a neander-völgyi ember) fennmaradt példányai, amelyek – bár nagyon hasonlítanak az emberhez-inkább állatok, mint emberek: testüket sűrű szőrzet borítja, nem beszélnek, nem ismerik a munkát, és nem társadalomban élnek. Heuvelmans véleménye szerint a felfedezés elsősége V. A. Hahlov professzort illeti, aki 1914-ben saját tapasztalataira hivatkozva, arról értesítette az Orosz Tudományos Akadémiát, hogy Közép-Ázsiában az „özönvíz előtti” emberhez hasonló, ritka állatfajjal találkozott.
Most értünk el a negyedik kérdéshez. Sanderson és Heuvelmans felfedezése nem elszigetelt jelenség, hanem szervesen illeszkedik a tudományos kutatások láncolatába, és újabb meggyőző bizonyítékot nyújt a már jól felépített koncepcióhoz. Egyszer tréfásan azt mondtam, hogy feltevésünk ugyanazon elkeseredett ellenfelei, akik ma azt követelik, hogy „mutassatok belőle legalább egy példányt”, holnap, amikor már teljesítettük kérésüket, azt fogják mondani: „Egy példány még semmit sem bizonyít, mutassatok belőle egy egész sorozatot!” És valóban, amikor a múltkorjában antropológusok körében említést tettem Sanderson és Heuvelmans felfedezéséről, az egyik tiszteletre méltó tudós válaszul így dünnyögött: „Világos, hogy nem hamisítvány, de egyetlen példány alapján még nem nyilatkozhatunk. Hiszen valamiféle szörnyszülött is lehet, a majom és az ember keveréke...”
De nem így van! Éppen ott a bökkenő, hogy már száznál is több hasonló esetről tudunk. Heuvelmans és Sanderson testleírása alapjában véve semmiben sem különbözik attól a leírástól, melyet egy halott példányról készített 1925-ben a Pamírban M. S Topilszkij csekista felcser és Vasziljev katonafelcser, vagy annak az élő példánynak a leírásától, melyet 1941-ben látott a Kaukázusban V. S. Karapetyján katonaorvos. Az új leírás csupáncsak szakszerűbb és alaposabb.
A testet körülvevő jég szerkezete, illetve a jégbe zárt levegőbuborékok arról tanúskodnak, hogy a fagyasztás mesterséges úton, hűtőberendezésben történt, és legfeljebb egy-két évvel azelőtt; ha nem így lett volna, még a jégben is elkerülhetetlenül megindult volna a bomlás (a mamuttetemek is csupán annak köszönhetően őrződtek meg a föld alatt, hogy jégbe fagytak). A test helyzetén szinte semmit sem változtattak: a hátán fekszik, nyújtott bal lábbal, jobb lába viszont térdben és bokában hajlított. Mindkét említett leírás csaknem teljesen megegyezik a megült lény szemközti nézetének leírásával, de az egyes részletekre vonatkozóan a hasonlóságokon kívül bizonyos eltéréseket is találunk. Heuvelmans szerint például a fej mélyen a jégbe merül, és a szemöldök vonalától felfelé láthatatlan. Sanderson viszont úgy látta, hogy a fej vízszintesen fekszik, és a homlok egy részét is látni vélte, egészen a hajas fejbőr határáig. Mindazonáltal a két megfigyelő felfogása közti alapvető különbséget az alábbi paradox módon jellemezném: Heuvelmans több olyan anatómiai jegyet vesz észre, mely a szóban forgó lényt elválasztja az embertől, mint Sanderson, elméletileg mégis az emberhez közelebb állónak tartja. Ezzel szemben Sanderson a különböző ismertetőjegyek alapján tartja az ember közelebbi rokonának, elméletileg viszont jóval távolabbra helyezi. Az elméleti vitára alább még visszatérünk, egyelőre a tapasztalati megfigyelésekben különítjük el a két leírás egymást fedő részleteit.
A lény erős testalkatú, súlya körülbelül 115 kg. A törzs nem derékban, hanem csípőben keskenyedik el. A mellkas szélessége a törzs hosszához viszonyítva nagy. A kéz és a láb hosszúsági viszonya, amennyire megítélhető, megfelel az emberi arányoknak. Csak a bal kéz tetszik szokatlanul hosszúnak, valószínűleg azért, mert nemcsak hogy szétzúzódott, hanem el is ferdült és széthúzódott a törés helyén. Kirívóan elüt azonban az emberi normáktól a tenyér és a talp mérete, aránya. Lehet, hogy a jég felszínéhez való közelségük kölcsönöz nekik ilyen nagyító hatást, mindenesetre jókorák és módfelett szélesek. Megjegyzendő, hogy a moszkvai egyetem Embertani Múzeumában kiállított neander-völgyi lábfejének csontváza a mai emberéhez viszonyítva szintén óriásinak látszik. A hüvelykujj az emberi arányokhoz képest kissé nyújtott, csaknem a mutatóujj középső perecéig ér.
Az egyik legszembeötlőbb különbség az, hogy hasonló fejtartás esetén az ember feje kinyúlna, és ádámcsutkája kiállna, ezzel szemben a jégbe fagyott lény nyakából csak keskeny csíkot lehet látni a kulcscsontok és az állkapocs között, maga a nyak tehát rend kiül rövid. Az élő példány fejének tehát a vállak közé kellett mélyednie. Mint tudjuk, az ásatásokból előkerült neander-völgyiek nyakszirti nyílása valóban hátrahajló volt, a fej viszont erős izomzattal kötődött a vállhoz és a háthoz. Az állkapocs is erősen emlékeztet az előemberleletekre: erőteljes és széles, ezzel szemben állcsúcsa mintha le lenne vágva. A koponya egyéb neanderthaloid jegyeit nehéz megállapítani: az előreugró fogsor révén kialakuló profil (prognatizmus) gyengén látható, valószínűleg amiatt, hogy a fej hátrafordul; ezért nem tudható, hogy a szemöldökívek előreugróak-e vagy sem; hasonlóképpen nem sikerült azonosítani a homlok nagyságát és hajlását, valamint a koponya más részeinek jellemző jegyeit. Szembetűnő azonban, hogy mennyire hasonlítanak az üres szemgödrök az ásatások folyamán előkerült koponyák szemgödreihez: elhelyezkedésük analogikus, és egyenlő nagyságúak. A neandervölgyihez hasonlóan az arc széles, és kiálló pofacsontok jellemzik.
Sok olyan részlet azonban, melyet Heuvelmans és Sanderson megfigyelt, nem vethető össze a neander-völgyi leletek antropológiai jellemzőivel, mert azokból csak csontok maradtak meg: az izmok, a bőr és a szőrzet hiányoznak. Összevethetjük azonban a két testleírást azoknak a szemtanúknak az elbeszélésével, akik látták a neander-völgyi e fennmaradt példányait.
Rengeteg a hasonlatosság, de ezek az elbeszélések sok tekintetben tökéletesítik, kiegészítik a két leírást. Nemegyszer említik a szemtanúk, hogy ezeknek a lényeknek a szájnyílásuk szélesebb, mint az emberé, ajkuk viszont nincs is. Heuvelmans és Sanderson éppen így írja le a látott egyed száját. Az orr leírása is egyezik a tanúk elmondásával: tömpe, nagy kerek orrlyukakkal és valószínűleg orrnyeregkezdeménnyel.
A halott előember egész teste szőrrel borított, az egyes szőrszálak hosszúak, és elég ritkásan, egymástól 1-2 mm-re nőnek. Köztük kitetszik a sárgás bőr.
Az arc szőrtelen (szakálla nincs, bár tokáját szőr fedi), nincs szőrzet a tenyerén, a talpán és a nemi szervén; csaknem szőrtelen a vastag, elszarusodott bőr a térdén. Orcáibó1 sajátos, ritkás, macskabajuszhoz hasonlító szőrszálacskák állnak ki, szőrszálak vannak az orrlyukak közti sövényen, szemöldöke ritkás.
Az a tény, hogy ezeknek a fennmaradt előember hímeknek nincs szakálluk és bajuszuk, teljes egészében fedi a mi leírásainkat. Megfelel a szemtanúk elmondásainak az a részlet is, melyről Sanderson számolt be: a vizsgált példány hónalja és szeméremdombja teljesen szőrtelen. Számos tanúvallomásból tudjuk, hogy nincs szőr a talpán és a tenyerén, de csak a mi két beszámolónk emlékezik meg a jégbe fagyott holttesten világosan látható két részletről: a lábnyakat (a rüsztöt) sűrű szőrzet borítja.
Az egyed mellén a szőr a csaknem szőrtelen „középvonaltól” két irányba nő. A sötét rózsaszínű mellbimbók ugyanúgy helyezkednek el, mint az embernél. A kéz- és lábujjakon emberszabású, nem horgas és nem karomszerű, kopottnak látszó körmök. Nemi szerve nem nagy, emberszabású, nem majomtípusú. A térd és a talp felépítésére vonatkozó anatómiai részletek azért fontosak, mert megcáfolhatatlan bizonyítékok arra, hogy hosszú lábú, kiegyenesedve járó lénnyel van dolgunk. Erről tanúskodik az egész testalkat, a láb felépítése, a térdkalács formája és a talp egész morfológiája. Ennek ellenére ez a lény másképpen mozgott, mint mi. Az ujjvégződések többé-kevésbé egyenes vonalban helyezkednek el, a lábfej tengelyére merőlegesen, a nagyujj azonban valamivel rövidebb a második ujjnál. Ujjai vastagok, alul kereken kiöblösödnek. „Talpa sokkal ráncosabb, mint a mai emberé, és bulbusokra osztott” – írja Heuvelmans. Nagyon fontos Sanderson következő észrevétele is: a talpon két bulbus látható a nagyujj mögött. Valószínűleg ez a sajátságos izomzat irányította a nagyujj oda-vissza való mozgatását. Eszerint az előember – a majmokkal ellentétben – elsősorban a talp középső részére támaszkodva járt. Vagyis pontosan úgy, mint az a negyedfokú majomember, akinek talpnyomát nemrég fedezték fel Magyarországon; és mint azok az élő előemberek, akiknek egészen friss nyomaival a Tien-San és a Kaukázus hegyeiben találkozhatunk.
Ez azonban még nem minden. Hasonló; nagy és kidomborodó bulbust vett észre Sanderson a tenyéren is, de nem a hüvelykujj ízesülésénél, hanem a kisujjnál! Az előember tehát négykézláb is közlekedett, amikor is a majomhoz hasonlóan, tenyerének külső peremére támaszkodott. A bőr egyes jellegzetességei, melyek különösen a tenyéren láthatók, azt a következtetést sugallják, hogy az illető egyed huzamosabb ideig tartózkodott vízben.
Ezek tehát két nyugati kollégánk megfigyelései. Ami pedig a lelet elméleti értékelését illeti, mindketten akaratlanul is áldozatául estek az Egyesült Államokban dívó, de a világtudomány által elvetett koncepciónak, mely Carlton Kuhn professzortól származik: ugyanis örök érvényű igazságnak fogadják el azt, hogy az előemberek (a neandervölgyi emberek) a homo sapiens (a gondolkodó ember) fajának valamiféle alfajához tartoznak. Ezért ereszti szabadjára képzeletét a meglepett Sanderson, amikor a szóban forgó példány biológiai besorolására kerül a sor, Heuvelmans pedig komolyan és tudatosan állapítja meg előre a diagnózist: neander-völgyi ember. A nyugati sajtó felbolydult: „Ha értelmes ember teteméről van szó, akkor bűnügyi nyomozást igényel az eset, a tetteseket pedig meg kell büntetni.”
Pedig nem így van, mert a neander-völgyi emberek – azok, amelyek az ásatások folyamán kerültek elő, és azok, amelyek a mai napig fennmaradtak – nem a mai földi ember biológiai fajához tartoznak. Vagyis nem emberek. A legnagyobb alaktani és élettani különbség az, hogy nem beszélnek. Sem az agyuk, sem a gégéjük, sem pedig a hangképző szerveik nem alkotnak olyan apparátust, mely az ember esetében a beszédet a gondolatközlés eszközévé teszi.
Néha nagy felzúdulás támad, és felemlegetik a méheket, a delfineket és más állatokat, akik állítólag sajátos nyelven érintkeznek egymással, az emberi nyelvrendszer elvei szerint. De ezen az általánosításon az emberi nyelvről szóló tudományok (a nyelvészet, a lélektani nyelvészet, a beszédlélektan, a második jelzőrendszer fiziológiája) semmit sem nyernek. Rögtön világos lesz az egész, ha odaállítjuk az ember mellé azt az élőlényt, amely fejlődéstörténeti szempontból igen közeli rokona, de félreérthetetlenül híján van bármiféle nyelvi tevékenységnek. Az állatok nyelvére vonatkozó mindenféle állítás azonnal megdől, amikor kiderül, hogy evolúciós szempontból legközvetlenebb ősünk, az előember, nemcsak hogy „gyengén fejlett beszélő készséggel” vagy „fél beszéddel” nem rendelkezik, hanem egyáltalán nem tud beszélni, azaz hangképző berendezését csupán kiáltásokra, füttyentésekre és artikulátlan ordításokra használja, de képtelen kiejteni olyasmit, ami szóra emlékeztethetne.
A mai tudomány és a mai ember számára tehát ezért is nagyon fontos, hogy megismerje azokat az élő előembereket, akik a mai napig megőrződtek a Földön. Egyébként az egyszerű, alkalmi megfigyelőket nem az döbbentette meg leginkább, hogy sűrű szőrzet borította az előember testét, hanem az, hogy néma volt, hogy nem tudott beszélni. Sajnos Mr. Hansen kiállított példányán nem lehet demonstrálni a beszéd hiányát. Mégis van olyan jel, amely erre utal: ez a lény nem volt jobbkezes, hiszen a lövés elől önkéntelenül úgy védekezett, hogy a bal karját kapta maga elé. És eddigi ismereteink szerint az ember jobbkezességének kifejlődése szoros kapcsolatban van a beszéd kifejlődésével; a beszéd, a jobbkezesek esetében, az agy bal féltekéjének irányítása alatt áll.
Így hát a fennmaradt előemberek problémája további elemzésre, további kutatásra vár. És annak a „szibériai lénynek” felfedezése és leírása, mely vásári látványosságként bukkant fel az Egyesült Államokban, újból felhívja a figyelmet erre a talányra.
Egy szemtanú elbeszélése
Mihail Topilszkij, volt csekista, akit megkértek arra, hogy kommentálja Heuvelmans és Sanderson leletét, a következő történetet mondta el:
1925 júliusában osztagommal ellenforradalmár banditák nyomában cserkésztem a nyugati Pamír akkor még félig felderítetlen, jégmezők borította lejtőin. Azt a vidéket, melyet átfésültünk, a hegyi lakók „a havasi ember búvóhelyé”-nek nevezték. Valóban úgy esett, hogy sikerült megpillantanunk négy bozontos, vad lényt.
Az első találkozás portyázásunknak körülbelül tizennyolcadik napján történt, amikor osztagunk mély gleccserhasadék közelében ütötte fel éjszakai táborát. Reggel az őrt álló jelentette, hogy „három ember tart felénk”. Előkaptam Zeiss-távcsövemet, és a három furcsa alakra szegeztem, akik hozzávetőlegesen fél kilométer távolságban voltak tőlünk, a hasadék másik oldalán. Minden valószínűség szerint egy „havasi ember” állt ott családostul – magas, erőteljes hím, a nőstény és a gyermek.
Közben előjöttek katonatársaim is. A tadzsik segédosztag parancsnoka, Umarkul Szajdov azt javasolta, hogy pörköljünk rá a „bozontosokra”. Megtiltottam, hogy lőjenek, mert nem hittem el, hogy nem emberek. Egyszerre csak a hím hadonászni kezdett, és magas artikulátlan, állati hangokat adott ki magából: erre mindhárman sebesen a sziklák mögé rejtőztek.
Amikor bandák nyomában járunk, és minden pillanatban támadástól kell tartanunk, nincs idő a vadakkal törődni. Ezért késlekedés nélkül tovább folytattuk az üldözést. Huszonhét nappal azután, hogy a Hovalinh nevű faluból elindultunk, csapdába kerültünk, és felvettük a döntő harcot.
Tapasztalt katonák voltunk, így hát mégis mi szorítottuk be a martalócokat egy kijárat nélküli szorosba. Akik megmaradtak, tüzelésünk elől egy barlangba bújtak. Vörösgárdistáink célba vették a barlang száját. És akkor valami egészen furcsa dolog történt.
A barlangból dulakodás hangjai szűrődtek ki, lövések hallatszottak, majd néhány ember bukkant elő. Gránátokat dobtunk rájuk. Utolsóként egy kaftános martalóc szaladt ki a barlangból, mögötte pedig valami szőrős lény loholt, bunkóval a kezében. A szurdok keskeny volt, a bandita nem tudott hova menekülni, és szembekerült a havasi emberrel. A bunkó lesújtott a bal kulcscsontjára, és – mint később kiderült – el is törte. A martalóc viszont három lövést adott le ellenfelére, egészen közelről. Az egész jelenet néhány másodperc alatt zajlott le. A gránátrobbanások jéglavina-omlást idéztek elő, amely betemette a tetemeket és a barlang bejáratát. A sebesült martalóc kétségbeesetten kapaszkodott a hasadék peremébe, amíg meg nem mentettük. Később, amikor már minden elcsendesedett, hozzáláttunk a halottak összeszedéséhez.
Legelőször is a „bozontost” ástuk ki. Vasziljev felcserrel együtt alaposan szemügyre vettük. Magassága 165 cm, rövid nyak, dús szőrzet, különösen a háton. A szőrzet barnás színű, a mellrészen feketébe hajló, őszes. A bőr sárga vagy viaszossárga. Sárgásbarna, mélyen ülő szemek. Elszarusodott bőrű, szőrtelen térd. Rövid, egyenes láb. Kiálló pofacsontok, bajusz és szakáll nincs, alacsony homlok.
– Kérem, tekintse meg az előembernek ezt a rekonstrukcióját, melyet Sanderson és Heuvelmans leírása alapján, B. Porsnyev professzor útmutatásával készítettünk. Hasonlít ahhoz, amit látott?
– Igen, sok tekintetben hasonló, de vannak különbségek is. A pamíri havasi ember lábfejének hátán nincs ilyen sűrű szőrzet.
– Mit tudtak meg a fogságba esett banditától?
– Elmondta, hogy alig helyezkedtek el a barlangban, máris neszezés hallatszott a sötétből: a barlang mélyén heverő havasi emberek felriadtak, és rávetették magukat a hívatlan vendégekre. A martalócok pedig rémülten, fejvesztetten menekültek.
Később már nem találkoztunk a bozontosokkal. Foglyunk útközben meghalt, fényképezőgépünk nem volt, a havasi ember tetemét pedig nem cipelhettük magunkkal, mert nehéz út előtt állottunk. Az időpont sem volt megfelelő arra, hogy a bozontosokkal foglalkozzunk: éppen akkor, a húszas években kezdődött Közép-Ázsia gyökeres átalakítása, folyt a harc a retrográd társadalmi rétegekkel, a gazdagokkal, az angolok bábjaival, a fehérgárdisták maradványaival. De még valamit: tudja, miért nem adja magát könnyen a havasi ember a tudósok kezére?
– Ugyan miért?
– A magasba nyúló hegygerincek, a szurdokok mélye, a sok áthatolhatatlan zug biztos rejtekhelyet nyújt számára. Kerüli a lármát és a technikához fűződő kellemetlen élményeket. Különben sem lehet olyan ostoba ez a havasi ember, ha már a legközelebbi rokonunk. Egyre mélyebbre húzódik. De meggyőződésem, hogy a tudomány előbb vagy utóbb ezt az izgalmas talányt is megoldja.
SZABÓ GYŐZŐ FORDÍTÁSA