28.

 

Az orosz hadigépezet jócskán lemaradt az Egyesült Államok mögött a lopakodó technológiában, de az utóbbi időben rohamléptekkel igyekezett pótolni mulasztását. Ezt egyebek mellett az tette lehetővé, hogy 1999-ben, a Jugoszlávia elleni háború idején a szerbek lelőttek egy amerikai F–117A lopakodót, és – a jelentések szerint – eladták azt az oroszoknak. Az orosz Szukhoj tervezőiroda mindenesetre ezt követően kezdte el az S–37 Berkutot, vagyis az “Arany Sas"-t továbbfejleszteni az új generációs vadászrepülőgépek irányába, így született meg az S–37-esből a modern Su–47-es.

A nyugati hírszerző ügynökségek elemzői úgy vélik, hogy az új Su–47-es egy lopakodó vadászrepülő. Az igazság jelen pillanatban sem az Egyesült Államok, sem Nagy-Britannia előtt nem ismeretes, de orosz bennfentesek szerint a lopakodó igenis létezik, még ha csak prototípusként is, és az F–117A méltó vetélytársának szánják.

A Su–47-esnek sok közös vonása van a 27-es sorozattal, a szárnya azonban előrenyilazott, ami számos előnyt jelent számára a szubszonikus sebesség és magas támadószög esetén. A kacsaszárny csonka háromszög alakú, és a szokványosnál távolabb található a pilótafülkétől, a szárnyak közelében. A farokszárnyak kicsik és szokatlan formájúak. A komputerrendszert a pilótafülke mögötti, különös dudor rejti. Két DS–306-os hajtóműve közönségesnek mondható, vagy legalábbis annak látszik. A pilótafülke előtt egy infravörös követőrendszer púpja látható. Közel tizenhét méteres szárnyfesztávolsága, huszonkét és fél méteres hosszúsága éppen egy lopakodó méreteinek felelnek meg.

Stefan Prokofjev tábornok volt az, aki a prototípusok egyikét a Műhely rendelkezésére bocsátotta. Ő volt annak a csapatnak a vezetője, amely az összekötő szerepet játszotta a Szuhoj és az orosz hadvezetés között. Miután több prototípus is kikerült a gyárból, Prokofjev gondoskodott róla, hogy az egyik tesztrepülés során egy repülő “eltűnjön". A valóságban ellopták, és a Műhely titkos dél-oroszországi hangárjába vitték.

Ez volt Andrej Zdrok egyetlen vigasza: az, hogy a Su–47-est egy másik hangárban őrizték, és így nem eshetett baja, amikor a pelenkagyár leégett. A repülőt nehéz lett volna pótolni, ha nem egyenesen lehetetlen, és akkora érvágást jelentett volna a Műhely számára, hogy Zdrok bele se mert gondolni. Épp elég volt az, hogy huszonhárommillió dollárnyi hadifelszerelést veszített el egyetlen éjszaka leforgása alatt, a gyárról nem is beszélve.

Őrjöngeni tudott volna.

Az elmúlt napokban különös dolgok történtek, és Zdrok biztos volt benne, hogy az események közt valamilyen összefüggésnek kell lennie. Először valaki behatolt a bankjába, és kirobbantott egy széfet. Semmit nem vitt el, de nyilvánvaló volt, hogy fényképeket készített a papírjairól, ami már önmagában éppen elég baj volt. Most pedig a raktár és a gyár lett oda. Ki tehette? A nyomozói szerint a jelek az Árnyékokra mutattak: a hely tele volt a Tirma brosúráival, így akartak volna bosszút állni azért, hogy a Műhely nem térítette meg nekik az elveszett fegyverszállítmány árát?

Kopogás zavarta meg az elmélkedésben.

 Szabad!

Antipov volt az. A férfi bejött a szobába, és átlépett a padlón heverő törmelékkupacon.

 A két rendőr jól van – közölte. – Golyóálló mellényt viseltek. Az éjjeliőr makacsul állítja, hogy a férfi, aki a retinaszkennerhez kényszerítette, amerikai volt. – Egy CD-t adott át Zdroknak. – A raktár biztonsági kamerája. Szerintem érdekesnek fogja találni.

Zdrok elvette a korongot, és betette a számítógépbe. Antipov melléje lépett, hogy ő is még egyszer megnézze a felvételt.

Egy dzseballát és turbánt viselő férfi hatolt be a hátsó bejáraton. Gránátokat helyezett el a raktárban, és brosúrákat hagyott szét, aztán távozott.

 Ki ez? – kérdezte Zdrok. – Nem amerikai.

– Ki tudhatja? Arab harcosnak tűnik. Szándékosan hagyta ott azokat a tirmás papírokat. Ez egy üzenet, Andrej. Tarighian figyelmeztetni akart minket.

 Mit akar az a barom? – füstölgött Zdrok. – Háborút? – Kivette a CD-t, és visszaadta Antipovnak. – Fel fogom hívni a rohadékot.

Maga elé tette a telefont, kikereste a számot a számítógépben, és tárcsázott.

– Igen? – Tarighian, másik nevén Basaran volt az.

– Én vagyok – mondta Zdrok.

– Biztonságos a vonal?

– Természetesen.

– Hogy van, Andrej? – Tarighian sóhajtott. A hangja alapján fáradt volt és feszült.

– Lehetnék jobban is.

 Miért, mi gond?

 Hogy mi gond? Nem tudja?

 Mit nem tudok?

– Az éjszaka valaki levegőbe repítette a Bakutól délre található gyárunkat. A maga egyik embere volt!

– Tessék?

 Megvan felvételen. Tirmás szart hagyott hátra mindenütt, hogy tudjuk, maga küldte.

 Ezt nem hiszem el! Mi a fenéről karattyol? Engem vádol? – Tarighian túlságosan is sértődöttnek tűnt. Zdrok gyanúsnak találta. A pasas jó színész volt; végtére is húsz éve szerepet játszott.

 Kevesen tudtak a helyről – folytatta Zdrok –, és mindegyikükben megbízok. Kivéve magát.

 Mit akar ezzel mondani? Talán azt, hogy én tehetek róla?

 Ha azt hiszi, barátom, hogy ezt megúszhatja, akkor nagyon téved.

 Andrej, nekem ez bűzlik. Szerintem felültettek minket. Nem én voltam, esküszöm!

 Csakugyan? Talán az amerikai ügynök volt, akiről mesélt? Ő lenne az, aki behatolt a bakui bankunkba?

 A bankjukba? Erről sem tudok!

 Úgy gondoljuk, hogy tegnapelőtt éjszaka egy amerikai járt a bankban.

 Nos, nem hiszem, hogy ő lett volna. Az embereim biztosak benne, hogy megölték. Belefulladt a Van-tóba. Az viszont említést érdemel, hogy egy éjszakával korábban valaki betört hozzánk. A testőröm megsérült. Egy magányos ügynök járt az acélműben, de megszökött.

Zdrok nem jutott szóhoz.

– Tarighian, ha ez az ember a CIA-tól vagy az NSA-tól van, és maguktól szerzett minket érintő információkat, akkor ezért maga és a szervezete súlyosan megfizet!

 Allah szerelmére, Andrej, mi a maguk oldalán állunk!

 Mi nem állunk senki oldalán, csak a magunkén. Ezt nagyon jól tudja. Engem nem érdekel a maguk véres dzsihádja. Az, amit tenni készül az utóbbi három évben felhalmozott anyaggal, kész őrültség. Nem lepne meg, ha a saját emberei is maga ellen fordulnának. De ez nem az én gondom. Engem csak az üzlet érdekel. És ha már szóba került: miért nem kaptam még meg a pótszállítmány ellenértékét? Ma reggelre a számlámon kellett volna lennie.

 Mi? – Tarighian most már tényleg aggodalmasnak tűnt. – A pénzt átutaltam. Személyesen.

 A számlámra viszont nem érkezett meg.

 Ez különös. Azt hiszem...

 Ez több, mint különös, Tarighian. Javaslom, hogy hagyjon minden egyebet, és nézzen utána most.

 Andrej, tudja, hogy itt van nekem ez a projekt, amit még be kell fejeznünk. Nagy terveim vannak.

 Igen, tudom. És gondolom, a nagy tervek mellé anyagi gondjai is vannak. Csakhogy engem ez nem érdekel. Bizonyítsa be nekem, hogy semmi köze az itt történtekhez, és fizesse ki a tartozását! – Azzal Zdrok lerakta a telefonkagylót, és Antipovra nézett. – Szóval ezek azt hiszik, hogy az amerikai meghalt. A lánya még nem beszélt, de ezen sürgősen változtatni fogunk. Hamarosan kiderül, hogy az apja életben van-e még. – Megint a telefonért nyúlt, és Jeruzsálemet hívta.

 

– A gazember! – morogta Tarighian a professzornak, amikor a telefon elnémult.

Az irodájában voltak a ciprusi bevásárlóközpontban.

 Most mi lesz? – kérdezte Mertens.

 Fogalmam sincs. – Tarighian felhívott valakit. – Hani?

 Igen – felelte a főkönyvelője.

– Elküldték a pénzt a Műhelynek?

 Még tegnap, uram.

 Biztos benne?

 Hogyne. Én magam csináltam.

– Azt mondják, hogy nem érkezett meg.

 Az lehetetlen.

 Nézzen utána, rendben? Épp elég bajom van most e nélkül is.

– Igen, uram.

Tarighian letette a telefont, és Mertensre nézett.

 Gondolom, megint azt akarja elmondani nekem, hogy mekkora őrültség is valójában ez az egész terv.

Mertens vállat vont.

– Ami azt illeti...

 Rendben, professzor. Ha Bagdad nem megfelelő célpont, akkor mi legyen helyette? Izrael?

– Természetesen! Nem értem, uram, hogy lehet ennyire vak. Tel Avivnak vagy Jeruzsálemnek kell lennie a célpontnak, hiszen a Közel-Keleten minden Izrael körül forog. Pusztítsa el Jeruzsálemet, és a régióban tényleg eluralkodik a káosz. Arról nem is szólva, hogy méltó bosszú lenne Gerard Bull meggyilkolásáért.

– Hát erről van szó! A régi főnökéről!

– Több volt egyszerű főnöknél. A mentorom volt. Apám helyett apám.

 Nincs rá bizonyíték, hogy tényleg az izraeliek tették.

 Minden jel a Moszadra mutat. Együtt dolgoztunk, amikor történt. Megesküdtem rá, hogy megbosszulom a halálát, és úgy is lesz.

 De nem az én pénzemen! – figyelmeztette Tarighian. – Kiváló munkát végzett a Főnixszel, de Allahra, ez még nem jelenti azt, hogy bármit megtehet. Nem tűröm az engedetlenséget, ezt jól jegyezze meg. Most, hogy a Főnix elkészült, már nincs többé szükségem magára. Ezt tartsa szem előtt, professzor!

Tarighian karizmatikus egyéniség volt – a történelem nagy alakjaihoz hasonlóan, akik közül egyesek jó, mások rossz célra használták rendkívüli képességeiket –, képes arra, hogy akaraterejével befolyása alá vonjon másokat, de Mertenst sohasem sikerült meggyőznie ideológiájával. A belgát ugyanis nem érdekelte sem a Közel-Kelet, sem a zsidó-palesztin kérdés, sem a pénz. Mertens, bár ezt nem hangoztatta, egyetlen okból dolgozott Tarighiannak: azért, hogy valóra válthassa Gerard Bull álmát.

 Értettem – felelte a fizikus. – Elnézését kérem. De tudnia kell, hogy sokan zúgolódnak a terve miatt. Nem tetszik nekik, hogy egy muzulmán ország fővárosát akarja megtámadni.

 Nem Ahmed Mohammedről van szó véletlenül? – morogta Tarighian. – Majd beszélek a fejével. Ahmed húsz éve hűséges barátom és szövetségesem. Ha most zsörtölődik is, túl fogja tenni magát rajta. Most pedig térjen vissza a munkájához, és nem akarok még egy szót hallani. Azt akarom, hogy holnapra a Főnix legyen tökéletesen működőképes, mert délután megkezdjük a teszteket. Világos?

Mertens fejet hajtott előtte.

– Abszolút. – Felállt, és elhagyta a szobát.

A sötét, üres folyosón átvágva bement a saját irodájába, ahol Heinrich Eisler várta. Mint mindig, ha nem dolgozott, most is egy fadarabot farigcsált.

 Nos? – kérdezte Eisler.

 Elegem van Tarighianból és az Árnyékokból – felelte Mertens. – Ideje a kezünkbe venni a dolgok irányítását. Beszélek Mohammeddel.

A Sejt
titlepage.xhtml
jacket.xhtml
clancy_tom_a_sejt_hu_split_000.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_001.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_002.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_003.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_004.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_005.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_006.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_007.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_008.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_009.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_010.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_011.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_012.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_013.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_014.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_015.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_016.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_017.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_018.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_019.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_020.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_021.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_022.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_023.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_024.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_025.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_026.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_027.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_028.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_029.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_030.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_031.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_032.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_033.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_034.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_035.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_036.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_037.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_038.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_039.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_040.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_041.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_042.htm
clancy_tom_a_sejt_hu_split_043.htm