14
Trenódia Noon unatkozott. Több napja unatkozott, de csak aznap jutott el addig, hogy ezt saját magának is bevallja. Elvégre hónapok óta erre az utazásra várt. Belefásult már abba, ahogy az élet odahaza a Malapeten, a tóparti, csendes korallházban telt, ahol anyja virágokat festegetett, és adatimákat töltött fel az Őrzőkhöz, amelyekre azok rá sem hederítettek. Trenódia az apja vonatának pezsgő, izgalmas élete után sóvárgott, de miután végre felszállt a vonatra – és miután megszokta a kocsik pompáját meg a többi utasból áradó előkelőséget és eleganciát –, szinte nyomban elégedetlennek érezte magát. Az apja folyton úgy mutatta be másoknak, hogy „a leányom, Trenódia”, de bárki láthatta, hogy nem tartozik a hivatalos lányai közé. Az uralkodó rövid házassága Trenódia anyjával csupán egy üzletkötést pecsételt meg a két család között. Trenódiát apja kizárólag azért hívta meg a vonatára, mert új üzleti megállapodást kívánt nyélbe ütni azáltal, hogy mátkakorúvá serdülő lányát egy sundarbani aszteroidabánya-társaság örökösével, Kobi Chen-Tulsival adja jegyességre.
Ebben az évszakban Kobi is ott volt a Noon-vonaton, és a lány őt is unta. Amikor néha belegondolt, hogy összeházasodnak, és az elkövetkezendő éveket Kobival fogja leélni, azt kívánta, bárcsak ne született volna Noonnak. A gondolat már-már megrémítette, bár Kobi nem volt rémítő, csak unalmas. Én még mindig kislány vagyok, morfondírozott az ágyában, a robogó vonat hálókocsijában. Tizenhét éves volt, de pont olyannak érezte magát, mint tizenkét évesen. Engem ne jegyezzen el se Kobi Chen-Tulsi, se más! Nem akarom. Előbb szét akarok nézni a Hálózaton.
Persze éppen azt tette: az ablaka előtt sorra húztak el az Ezüstfolyó-vonal világai, és K-kapuk ontották rá színtelen fényüket. Minden megálláskor válogathatott a túralehetőségek közül: piknikek és horgászkalandok, ősi erődök és híres hegyek vártak rá. De valahogy úgy tűnt, mindez nem számít.
Így hát, amikor megérkeztek az Adelire, fáradtságot színlelt, és a vonaton maradt, míg a többiek nagy lármával kitódultak vadászni meg a szigetek csúcsaira bulizni. Ő azzal biztatta magát, hogy majd egyedül is elszórakozik. Ám továbbra is unatkozott, és amikor a vonat bejelentette, hogy felszállási kérelem érkezett egy utazó Noon ifjútól, a lány úgy érezte, ezer fényév óta ez az első érdekes esemény. Tallis Noon, az Arany Elágazásról. A családnak ezt az ágát Trenódia egyáltalán nem ismerte. Átsietett az oszlopsoros kocsikon, és összetalálkozott a motorikinassal, akit a vonat az újonnan érkező üdvözlésére rendelt ki.
– Ne fáradj vele! – mondta neki. – Majd én magam fogadom.
* * *
Az Adeli a ködök bolygója volt. Az élet a hegytetőkön zajlott, körülöttük szikrázó ködtenger terült el mindenfelé: csupa természet alkotta ködkamra, amelyben fel-felvillantak az átáramló elemi részecskék nyomvonalai. Adeli állomás hegyfokon fekvő városához gólyalábú viadukt vezetett a ködön át, s e viadukt mentén kanyargott épp a Noon-vonat. Az esti ég alatt ragyogtak a kivilágított kilátókupolák, a kocsitetők seregnyi cicomás tornyocskáján verdesett a birodalmi zászló, és hullámzottak a Noon-ház mosolygó napjelvényét viselő hosszú lobogók.
Zen képeken és videókon ismerkedett meg a nevezetes vonattal. Emlékezetébe véste a főbb kocsik alaprajzát, az ajtók és kibúvó nyílások helyét. Ám mindez nem készítette fel a jármű szépségére: a peronon, vonatlesők és izgatott gyerekek között állva csak bámulta, ahogy az begördül. A két irdatlan ikermozdony – a Futótűz és Ajándékok évada – már évszázadok óta szolgálta a Noon-famíliát. Domború, bonyolult burkolatuk már oly sokszor lett divatos és divatjamúlt, hogy végül felhagytak a trendek követésével, és maradtak, amik önmagukban voltak: ódon építmények kopott varázsát őrző ősrégi, mézszínű kolosszusok. Mögöttük állt a császár és belső köre lakosztályát képező öt hatalmas, emeletes kocsi. Utánuk pedig, az állomásról messze a viaduktra is kikanyarodó sorban a kisebb, de hasonlóan pazar kocsik következtek.
„Zen?”, hangzott fel Nova hangja a fejében. A lány szorosan mögötte állt; a többi bámészkodó ügyet sem vetett rá. „Üzenetet küldtem a Noon-vonatra, hogy tudják: itt vagy, és fel akarsz szállni.”
Ő hátranézett rá, de a jámbor motorikszolgáló szerepét játszó Nova elkerülte a tekintetét.
Na persze, Zen maga is szerepet játszott. A próbák már befejeződtek; mindjárt kezdődik az előadás. Rövid vinil okosdzsekit viselt, jelenleg éppen az alapértelmezett feketére beállítva. Hozzá fekete póló, amelynek kivágása szabadon hagyta a kulcscsontját. Szűk nadrág. Szögletes orrú bakancs. Futólag végigmérte tükörképét a Noon-vonat ablakaiban, és a megjelenését kellően Tallis-szerűnek találta. Határozottan másképp festett immár, mint Zen Starling.
Odabiccentett Novának, jelezve, hogy megértette, aztán elindult a peronon: a hozzá hasonlóan csekélyebb rangú vendégeknek hátrébb kellett felszállniuk. Nova vitte utána a csomagjait. A vonat oldalán végigfutó faragott szegélydíszítésre gyerkőcök másztak fel a peronról, hogy megsimogassák az állatszobrok fejét. A vonat karbantartó pókjai elnézően figyelték őket, és ebből Zen megértette, hogy a Futótűz és az Ajándékok évada nem bánja a dolgot, sőt örülnek az apró jövevényeknek. A fiú eltűnődött, vajon mi történne azzal a gyerekkel, aki a Gondolat-rókát próbálná mászókának használni…
– Tallis? – szólalt meg valaki a közelében.
Zen Desdemortól idáig hajtogatta magában, hogy a nevem Tallis Noon, a nevem Tallis Noon, de a Noon-vonat látványa kiverte a fejéből az egészet. Nova segített rajta: figyelmeztető jelzést küldött a fejpántjára, majd halk, tisztelettudó hangon ki is mondta:
– Tallis?
A fiúnak végre eszébe jutott, hogy ki is légyen ő; körülnézett, és egy fiatal nőt vett észre, aki mellette állt, és úgy mosolygott, mintha a vele való találkozás jelentené számára az elmúlt hetek legnagyobb élményét. Nem is nő, inkább lány, döbbent rá a fiú, miután enyhült a szédítő mosoly hatása. A lány legfeljebb vele egyidős lehetett, ám elegánsabb benyomást keltett. A haja rövid és menő türkizkék volt, testhez tapadó, csillogó öltözékét pávatollminta díszítette, és úgy tűnt, cipőjét aranylemezzel borították.
A lány újabb mosolyt villantott rá.
– Trenódia a nevem – mondta, majd összetette a kezét, és fejet hajtott. – Te meg én valami kuzinfélék vagy százezred-unokatesók vagyunk…
Zen még Desdemorban olvasta a lány életrajzát, és eltöprengett: ugyan mi vitte rá, hogy egy kóbor sínkószát üdvözölni leszálljon csodás vonatáról?
– Örvendek, hogy megismerhetlek, Trenódia kuzin! – válaszolta.
A lány belekarolt, és töretlen mosollyal vezette át az őrkordonon, majd tovább a peronon, a császári vonat nagy, fényes kerekei mentén. Nova követte őket Zen poggyászával.
– Az üzenetedet nyomban megkaptuk, amint a vonatod átjött a K-kapun – csevegett Trenódia. – Sajnálom, hogy senki más nem ér rá! Ma este piknik és vadászat a program… Az Adelin a nap legszebb része az alkonyat, nem gondolod?
Túl az állomáson halvány tűzzel szikrázott a ködtenger. A ködből kimagasló bérceken Zen fénypontokat látott, és halk ropogást is hallott: távoli puskalövések lehettek. A fiú minden felkészülés dacára kissé elkábult az éj, a vonat és a lány szépségétől – ez a munka egészen más volt, mint az Ambersaion a standok fosztogatása.
– Kár, hogy nem küldtél üzenetet egy korábbi vonattal! – mondta épp Trenódia. – A család gondoskodott volna megfelelő fogadóbizottságról.
– Nem akartam, hogy kalamajka kerekedjék – felelte Zen. – Nem is sejtettem, hogy idevetődöm. Mármint nem voltam benne biztos. Ide-oda utazgattam, nézelődtem erre meg amarra…
„Csak óvatosan a stílussal!”, figyelmeztette Nova a fejében. „Kezdesz úgy beszélni, mint valami háromdés parodista, aki az előkelőket utánozza…”
– Te aztán alaposan megváltoztál! – állapította meg Trenódia Noon.
Ettől Zenben egy pillanatra meghűlt a vér, mert Raven korábban arról biztosította, hogy a Noon-vonaton senki nem ismeri Tallis Noont. De aztán a lány így folytatta:
– Mindketten kisbabák voltunk még, amikor legutóbb találkoztunk, hol is? A Khorsaandin, az egyik tűzfesztiválon? Láttam rólad képeket. Olyan kövér voltál, mint egy zsemlegombóc.
Zen a tőle telhető legkönnyedebben felkacagott, és közölte, hogy nem emlékszik erre, ami persze igaz is volt.
– Szóval az Arany Elágazásról származol? – tudakolta Trenódia, és válaszra sem hagyva időt tovább szőtte a szót. – Még sosem jártam a keleti szárnyvonalakon, nagyon érdekes vidék lehet. Vannak arrafelé peronangyalok? Nálunk, a Hálózat központjában nincsenek. Szeretnék látni egyet – tényleg angyalnak látszanak?
A lány a vonat egyik távolabbi kocsijának fehér utaslépcsője felé terelte, ahol egyenruhás motorikok álltak őrt. Bárgyú képű, nagydarab biztonságiak voltak, de maszkforma arcuk mögött az agyuk hardverrel telezsúfolt vagonokhoz kapcsolódott. Ha Zen arca vagy járása eltér mindattól, amit a hardvervagonok Tallis Noonról őriztek, akkor a vendégeskedése itt ért volna véget. Az állomás körül keringő lézerfegyveres drónok valószínűleg úgy letakarították volna a peronról, akár egy kiköpött rágógumit.
Ám Trenódia Noon esélyt sem adott a motóknak arra, hogy szemügyre vegyék a fiút.
– Családi vendég – vetette oda nekik, valamilyen titkos vállalati paranccsal megtoldva. A legközelebbi melák tisztelgett és félreállt, így a lány felvezethette Zent a vonatra.
– Ezek nem is akarnak igazoltatni? – kérdezte ő meglepetten.
– Mindenki láthatja, hogy Noon vagy, Tallis! – nevetett a lány. – A családdal mindig kivételezhetünk.
Zen vállat vont, és szintén felnevetett. Ez az egész szélhámosdi eddig mintha csak engedelmes nevetésből állt volna, és úgy érezte, ez könnyen megy. Aztán pár másodperccel később nehéz pillanat következett, mert a lépcső tetejéről visszanézve látta, hogy a biztonságiak megállítják Novát, de Trenódia megnyugtatta, hogy csak átvilágítják a csomagjait, és ellenőrzik, nincs-e vírus a motorikja agyában.
Nem találtak benne vírust. Nova gondosan elrejtette saját programkódja továbbfejlesztéseit és személyisége feltuningolt elemeit. Ami a csomagokat illeti, azok többségében csak gyűrött ruha volt, meg néhány tárgy Raventől, amely mind azt sugallta, hogy az Arany Elágazásról hozták őket. A biztonságiak végül csak a hosszú bőrtokot nyitották ki, amely a rájaölő puskát rejtette.
– Reméltem, hogy jut időm egy kis vadászgatásra – mondta Zen.
– Ez elég régimódi puska, nem? – firtatta Trenódia.
– A nagyapámé volt. Rájaölő.
– Nemsokára megállunk a Jangalán. Nem tudom, hogy ráják vannak-e ott, de a vadászterületen lőhetsz majd mindenféle mást…
A biztonságiak becsukták a fegyvertokot. Nova felkapta a többi csomaggal együtt, majd felment a lépcsőn a kocsi végén levő erkélyre Zenhez és a vendéglátójához.
– Mi baja a motorikod arcának? – tudakolta Trenódia.
– Azok ott elvileg szeplők rajta – magyarázta Zen. – Szerinte emberibbnek látszik tőlük.
– Inkább meghibásodásnak látszik. Akarsz egy újat?
– Ó, már megszoktam Novát – felelte a fiú.
Trenódia erre egy „ahogy gondolod”-jellegű mosollyal válaszolt, aztán elfordult, hogy belépjen a kocsiba. Az ajtón nem volt kilincs, csak a közepén egy aranyozott, mosolygó napkorong. A lány finoman megkoppintotta a napfigurát annak két szemöldöke között, és az ajtó olyan hirtelen és olyan hangtalanul nyílt ki, mintha csak eltűnt volna. Zen orrát megcsapta a Noon-vonat illatos levegője, ő pedig Trenódia mellett bekandikált az oszlopdíszes kocsiba.
„Ez gyönyörű!”, lelkendezett Nova a fejében.
– Ez gyönyörű! – erősítette meg ő is fennhangon. Hirtelen nem is tudta, miért hasít bele szomorúság, de aztán megértette. Egyetlen pillanatra maga is elhitte, hogy ő Tallis Noon, és hogy ez a csoda szép lány ezen a csoda szép vonaton valóban őt fogadja. Ez nagyon bejött volna neki. Pont ilyen élete lehetett volna, ha az anyja nem lopja el a Noonoktól.
De az önsajnálat mit sem ér. A gazdagságot senki nem fogja ezüsttálcán felkínálni neki; saját magának kell megkaparintania. Abban pedig profi. Ki fogja fosztani ezt a népséget, aztán szépen odébbáll.
Belépett a vonat belsejébe.