16
Szurdok ipari zónájának egyik gyárában erdő sarjadt a falakon. Fák fakó karjai kúsztak a vén burkolólapokra, és apró napokként ragyogó orchideák fénye törte át a városi eső szitálását.
Flexet nem zavarta a szemerkélés. Az általa használt festőcsöveket vonattestek dekorálásához tervezték. Ha a festékanyag kibírja az átkelést a K-kapukon, akkor meg sem kottyan neki a Szurdokon permetező eső. Lábhoz tett táskájából Flex élénkkék színt választott, és elkezdte felvázolni a képzeletében rajzó pillangókat, ahogy a fák cikcakkos árnyékában megcsillan szárnyaikon a szín. Az üzemvezetőnő távoli otthona, a dzsungellel borított Jihana bolygó után vágyódott, és megbízta Flexet, hogy tegye barátságosabbá a gyárat.
– Bárcsak tudnék rajzolni! – sóhajtott fel Myka Starling, aki esőköpenye és széles karimájú, csepegő kalapja védelmében, a művész mögött állva figyelte, ahogy az erdő alakot ölt.
– Tudsz is – felelte Flex. – Mindenki tud, komolyan. Próbáld meg! Segíts: rajzolj oda egy fát…
Myka megrázta a fejét.
– Az én agyam nem úgy jár, mint a tiéd, Flex. És a kezem sem.
Myka ajánlotta be Flexet erre a munkára, és szokásává vált, hogy műszak után éjjelente eljöjjön megnézni, hogyan formálódik a freskó. Itt lenni megnyugtató volt; nem úgy, mint odahaza, mert Zen szökése óta Mamus minden korábbinál eszelősebbé és szorongóbbá vált.
Myka állt és szemlélődött tehát, míg a festőcsövek kiszisszentek, Flex pedig zsebei mélyéről vörössel, arannyal és zafírkékkel töltött újabb csöveket szedett elő. A falon fura madárfigura tárta szét szárnyait, és úgy tátotta ki hosszú csőrét, hogy az ember szinte hallani vélte az énekét. Mykát elképesztette ez a tehetség, és büszke is volt a barátnőjére. Elképzelni sem tudta, mi játszódhat le a festőlány fejében, amely annyira más, mint az övé. Úgy elmerült a látványban, hogy percekbe telt, míg észrevette, hogy már nem ő az egyetlen néző.
Egy férfi állt mögötte a felszálló ködben. Kicsi volt, és szikár, külleme alapján külvilági, mert nem viselt esőkalapot, és a kopasz fejét áztató eső az arcára, onnan pedig elnyűtt kék kabátja gallérja alá csorgott.
Myka nem tudta, ki lehet, de azt igen, hogy bajt jelent. Felé fordult, és kihúzta magát, így a férfihoz képest vállas termetével máris kétszer nagyobbnak hatott. A jövevény láthatóan felfogta a fenyegető veszélyt, mert a kezében varázslatos módon egy nagy fekete pisztoly bukkant fel.
– Vasúti Véderő – közölte. – Helló, Myka! Hogy van az öcsikéd?
– Ha tudnám, sem mondanám meg magának – felelte Myka, a pisztolyt figyelve.
Flex odahajolt az erdőjétől, és így szólt:
– Myka, ő is közéjük tartozik! Amikor Zen eltűnt éjjel a rendezőn, az alagútban lerohadt páncélvonatból előjöttek a kékvitézek, és ő volt az egyik.
– Malik – mutatkozott be a férfi, és Flexre meredve kissé lejjebb eresztette a pisztolyt. Valami katonai fejpántot hordott, apró, villogó smaragdzöld jelzőfényekkel. Flex nem kedvelte, ha rámerednek, mintha összetöppedt volna buggyos ruhái mélyén.
– Te nyilván az vagy, aki kivitte Zent a sínekre azon az éjszakán – állapította meg Malik. – Jókat festesz. Sok helyen látni a műveidet.
– Ne mondj semmit! – szólt rá a barátnőjére Myka. Flex titkokat őrzött a múltból, amelyekről csak ő tudott, és Myka azt akarta, ez maradjon is így. Aztán Malikhoz fordult:
– Flex nem tudja, hogy maga miről beszél.
Malik elmosolyodott.
– Ne aggódj; engem a vonatpingálók nem érdekelnek. Én csak az öcsédet akarom megtalálni.
– Minek?
– Mert úgy gondolom, veszélyben van. Rossz társaságba keveredett.
Myka felhorkant:
– Hát ja, ez nála úgy szokott lenni.
– Tudod, hogy hol van?
– Nem.
– Nem kaptál tőle üzeneteket?
– Nem.
– Tett valamikor említést egy Raven nevű személyről?
– Nem.
– Van valami, amihez különösen jól ért?
Myka vállat vont:
– Jól ért a cuccok lopkodásához. Meg az alváshoz. Meg ahhoz, hogyan menjen az idegeimre. De amúgy egész rendes, nem rossz srác. Szeret vonatozni. Igazából csak egy sínkósza.
– És láttad már motóval beszélni? Olyannal, aki lánynak néz ki:
– És akinek piros kabátja van? Aznap éjjel, amikor Zen elment, az a vacak odajött a lakásunkra, és kérdezősködött. Úgy, mint maga. Az öcsém is ezért lépett le; inkább kimászott az ablakon, mint hogy vele dumáljon. Mi itt Szurdokon nem kedveljük a motókat.
– Hát persze – felelte Malik. – Csináltatok is pár balhét, nemde? Szétvertétek az összes drótbabát, amit csak el tudtatok kapni. Gondolom, ha valaki errefelé szóba állna egy motóval, alapos dorgálásra számíthatna a munkatársaitól.
– Ez meg mit akar jelenteni? – kérdezte Myka, és a férfi felé lépett.
Malik ismét megemelte a pisztolyt, épp csak annyira, hogy jelezze, fegyver van nála. Aztán megeresztett egy félmosolyt.
– Van fotód az öcsédről? – tudakolta. – Nem találtam róla képet az Adattengerben.
– Anyukánk mindig azt mondta, hogy semmit se tároljunk ott magunkról. Azt mondta, a nyomunkra vezethetné az Őrzőket vagy másokat.
– Bölcs tanács – ismerte el Malik. – Lehet, hogy szót kéne váltanom anyukátokkal.
– Őt csak hagyja békén! Nem tud magának segíteni.
– De te tudsz.
Myka savanyú képet vágott. Egy pillanat múlva a sajátjából a férfi fejpántjába töltődtek az öccsét ábrázoló képek, amelyeken Zen fiatalabb és derűsebb volt, mint aznap éjszaka Malik vonatán. A férfi köszönetképp biccentett, és cserébe áttöltötte az elérhetőségét, majd hozzátette:
– Ha hallasz róla, üzensz nekem.
Azzal elfordult, és alakja visszaolvadt az esőbe és a fényt fojtó homályba.
– Úgyse kapod el, kékvitéz! – kiáltotta Myka. – Az én öcsikém ravasz gyerek!
Malik rá sem nézett, hosszú lépteivel már messze járt, de a hangja visszaszállt a lányhoz:
– Akkor reménykedj, hogy én még ravaszabb vagyok! Neki is az lenne jobb.
* * *
A százados a legelső vonattal elutazott Szurdokról. Nem tudta pontosan, merre megy, de úgy tűnt, nem tanácsos maradnia. A helyi hírportálok netán még kiderítik, hogy ő volt az a barom, aki nemrég eltorlaszolta a K-kaput a lerobbant vonatával. Az utazás, a mozgás, a változó látkép mindenesetre megnyugtatta. A lelke mélyén ő is sínkósza volt, akár Zen Starling.
Újra átlapozta a Mykától kapott képeket. Jól szemügyre vette Zent: a kölyök túl fiatal volt ahhoz, hogy régi tagja legyen Raven csapatának. Valószínűleg csak használják, mint valami játék bábut; Raven mindig így bánt másokkal. Malik csak sötétben találkozott Zennel, aki akkor koszos volt, és rémült. A fotókon szereplő fiú lazán mosolygott, épp lépett, fordult, beszélt. A századosnak feltűnt, hogy nemigen hasonlít a nővérére. Viszont hasonlított valakire.
Egy pislantással bezárta a fotók mappáját, és megnyitotta a helyi adatbárka ablakát. A vonat épp ekkor ért a Tuskra: Malik fejét elárasztották a tuski hírfolyamok logói és szlogenjei. Sorra félresimította őket, míg meg nem találta, amit keresett: egy tudósítást a Nagycentrálról, ahol Tibor Noon szenátor, a császár ikerfivére tartott beszédet. Mint általában, Tibor most is úgy festett, mintha azért duzzogna, mert három perccel Mahalaxmi után jött a világra, és nem ő örökölte a trónt. Pufók arca mégis megnyerőnek hatott; a Noon-famíliára jellemző erős vonások és a jó csontszerkezet egyedisége felért egy vállalati márkajelzéssel…
– Magasságos Őrzők! – kiáltott fel Malik. A vele szemközt ülő nő elmosolyodott; úgy vélte, a férfi nyilván egy nehéz pályára lépett valamelyik online játékban.
A százados végigszáguldott az adatbárkán, és további képeket kért: magáról Mahalaxmi császárról, a gyermekeiről és az őseiről. A képeket összevetette Zen Starling nála levő fotóival.
Aztán kikapcsolta és levette a fejpántot, üldögélve bámulta az elsuhanó világokat, és töprengésbe merült.
Vajon mire kellett Ravennek egy olyan fiú, aki összetéveszthető egy Noonnal?